ZESPÓŁ SZKÓŁ W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

ul. Szkolna 19

83-342 Kamienica Królewska

tel./fax 58 - 681 92 02   e-mail: zskamienicakrolewska@wp.pl

 

Aktualności

Kalendarium

Konkursy

Osiągnięcia

Plan lekcji

Dyżury nauczycieli

Sport

Uczniowie

Dyrekcja

Nauczyciele

Samorząd Uczniowski

Sekretariat

Rada Rodziców

Biblioteka

Pedagog

Sponsorzy

Regulaminy

Rekrutacja

Galeria

Archiwum

Absolwenci

5 - latki w szkole

Boiska ORLIK 2012

Jezioro Kamienickie...

Rozbudowa szkoły

Cyfrowa szkoła

Sejm

Projekty

Projekty uczniowskie

Podręczniki

Przydatne linki:

MEN

Urząd Gminy Sierakowice

Kuratorium Gdańsk

Interkl@sa

Szkoła z Klasą

Dziennik elektroniczny

Cyfrowa szkoła

ReklamaRok szkolny
2012/2013

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013

NAJLEPSZY ABSOLWENT

Serdecznie gratulujemy naszej tegorocznej absolwentce Ewelinie Pawelczyk, która została Laureatką XI Edycji konkursu „Najlepszy Absolwent Gimnazjum Gmin Wiejskich i Miasteczek Województwa Pomorskiego„ na rok szkolny 2012/13. Ewelina nagrodę odebrała 30 czerwca 2013r. w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Składamy również podziękowania Wójtowi Gminy Sierakowice Tadeuszowi Kobiela, który również ufundował dla naszej uczennicy nagrodę. A w jego imieniu wręczył ją Dyrektor Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół P. Jacek Mazur.

Życzymy dalszych, tak ogromnych sukcesów…

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW

Po raz kolejny żegnaliśmy absolwentów gimnazjum Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej. Pani Dyrektor Hanna Subkowska - Wójcik pożegnała gimnazjalistów krótkim przemówieniem, a następnie wręczyła świadectwa i nagrody. Oczywiście koledzy i koleżanki z klasy II gimnazjum przygotowali program artystyczny oraz podarowali każdemu absolwentowi upominek na pamiątkę. Były łzy i wzruszenie, ale chyba najwięcej radości z okazji ukończenia szkoły.

Życzymy naszym absolwentom samych sukcesów w dalszej edukacji.

   

NAGRODY DLA NAJLEPSZYCH ABSOLWENTÓW

Nasi absolwenci po raz kolejny otrzymali nagrody pieniężne za bardzo dobre wyniki w nauce oraz wzorowe zachowanie z rąk P. Joanny Lejk prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego o/Sierakowice.

Dziękujemy serdecznie Zarządowi oddziału i gratulujemy naszym absolwentom.

Dofinansowanie z WFOŚiGW w Gdańsku

Otrzymaliśmy dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, na realizację zadania „Co Junno kryje w szuwarach?” w ramach konkursu „Nasze Jezioro – Nasza Sprawa”.

Zadanie to realizować będziemy w roku szk. 2013/2014. Celem prowadzonych przez nas działań będzie kształtowanie postaw proekologicznych, zmierzających do poprawy jakości ekosystemu jeziora Junno.

RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ
Zajęcia w klasie II i IIIb

W ramach Ogólnopolskiego Programu „Ratujemy i Uczymy Ratować” realizowanego pod patronatem Fundacji WOŚP uczniowie uczestniczyli w zajęciach, na których uczyli się udzielania pierwszej pomocy. Pierwsze takie lekcje odbyły się w poprzednim roku szkolnym.

Na zajęciach dzieci uczyły się:

- zachowanie własnego bezpieczeństwa, sprawdzenie przytomności i wzywanie pomocy;

- sprawdzenie oddechu,

- prawidłowy sposób wykonywania oddechów ratunkowych i uciskania klatki piersiowej.

Dzięki udziałowi w Programie WOŚP uczniowie nabywają praktyczne umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Dnia 26 czerwca 2013r. uczniowie klasy "O" oraz kl.I   w ramach realizacji Programu edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie dowiedzieli się jak należy wezwać pogotowie ratunkowe, wykonać resuscytację krążeniowo- oddechową oraz jak należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Zajęcia te miały na celu nie tylko nauczyć dzieci udzielania pierwszej pomocy, ale uświadomić jak jest ważna w ratowaniu ludzkiego życia.

Mistrzostwa Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej w Piłce Nożnej

W dniu 24 czerwca odbyły się na boisku Orlik w Kamienicy Królewskiej Mistrzostwa Zespołu Szkół w piłce nożnej. W turnieju wzięło udział siedem zespołów reprezentujących szkołę podstawową i gimnazjum. Nad całością prac organizacyjnych czuwali uczniowie: Bartek Garski, Karol Wenta i Mariola Kotłowska. Prace sędziowskie wykonywali: Bartek Garski, Albert Płotka, Tomek Bulczak, Dominik Krzebietke, Robert Wenta i Zdzisław Lejk .

Specjalne podziękowania kierujemy do naszego honorowego sędziego Ks. Marcina Kunda, który zaprezentował niezwykle profesjonalny kunszt sędziowski.

Serwis fotograficzny wykonywała Agata Jaskulska.

Końcowa klasyfikacja : Szkoły podstawowe

 1. VI klasa - 6pkt.

 2. V klasa - 3pkt.

 3. IV klasa – 0pkt.

Końcowa klasyfikacja: Gimnazjum

 1. III G - 9pkt.

 2. II G - 6pkt.

 3. IGb - 3pkt.

 4. IGa – 0pkt.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy sportowej postawy.

Wycieczka do Publicznej Biblioteki Gminy Sierakowice oraz do Oczyszczalni Ścieków w Sierakowicach

Uczniowie klasy II i III b wybrali się w ostatnim tygodniu nauki na wycieczkę do Sierakowic. Najpierw odwiedzili Publiczną Bibliotekę, gdzie wzięli udział w bardzo ciekawych i pouczających zajęciach pt. „Bezpieczny Internet”. Aby lepiej poznać zagrożenia czyhające na dzieci w sieci oraz zapamiętać zasady bezpiecznego korzystania z Internetu wcielili się w postacie Sieciaków oraz Sieciuchów. Następnie wszyscy udali się do oczyszczalni ścieków. Uczniowie dowiedzieli się co to znaczy mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia i zobaczyli jak przebiegają kolejne etapy procesu oczyszczania ścieków komunalnych.

 

Konkurs Znam wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima

Na zakończenie realizacji projektu „Odkrywam polską poezję dla dzieci” odbył się konkurs dla uczniów klas II-III pt. Znam wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Pierwszy etap wyłonił najlepsze osoby z poszczególnych klas, które następnie spotkały się w finale szkolnym. Uczestnicy finałowego zmagania wykazali się sporą wiedzą i pokazali, że bardzo dobrze znają wiersze dla dzieci Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Spośród trzynastu finalistów wyłonieni zostali najlepsi.

I miejsce: Aleksander Tessa, kl. IIIb

              Julia Krause, kl. III a

II miejsce: Małgorzata Wójcik, kl.III a

     Roksana Lejk, kl. III b

III miejsce: Magda Patelczyk, kl. III a

Wyróżnienia: Daria Jelińska, kl. III b

         Martyna Wenta, kl. II

Laureatom gratulujemy!

"Pomorskie - dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukacje morską  ZŁAP WIATR W POMORSKIE ŻAGLE WIEDZY”

Piękny słoneczny świt, rozkołysane morze, silny wiatr. To wszystko jest potrzebne

do doskonałego życia”.

W roku szkolnym 2012/2013 klasa V naszej szkoły uczestniczyła w projekcie edukacyjnym: Pomorskie- dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukacje morską, realizowany pod hasłem: „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy". Projekt rozwijał kompetencje kluczowe:

- matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo-techniczne,

- społeczne i obywatelskie,

- inicjatywność i przedsiębiorczość,

- świadomość i ekspresja kulturalna.

Czternastu uczniów uczestniczyło w 8 spotkaniach po 2 godziny lekcyjne, które prowadzone były metodą projektu w obszarze edukacji morskiej. Uczniowie skorzystali również z zajęć pedagogiczno-psychologicznych, warsztatów edukacyjnych (wyjazdowych) i pikników naukowych. W ramach dodatkowych zajęć pozalekcyjnych każda grupa uczniów wybrała jeden spośród pięciu zaproponowanych obszarów tematycznych:

1. Morze Bałtyckie.

2. Mieszkańcy krajów nadbałtyckich.

3. Wisłą do Gdańska.

4. Skarby Bałtyku.

5. Żeglujże, żeglarzu.

Uczniowie naszej szkoły realizowali dwa obszary pt. „Przegląd informacji o Morzu Bałtyckim” oraz „ Dary Bałtyku – nie tylko na naszych stołach”. Praca uczniów była samodzielna i polegała na zbieraniu, analizowaniu i selekcjonowaniu informacji z różnych źródeł. Zadaniem nauczyciela opiekuna grupy- było czuwanie nad tym, aby realizacja przyczyniała się do kształtowania świadomości morskiej uczniów.

Na zakończenie zajęć uczniowie przygotowali podsumowanie w formie prezentacji multimedialnej. Realizacja projektu przez naszych uczniów przyczyniła się do przybliżenia oraz poszerzenia wiedzy dotyczącej problematyki morskiej a w szczególności uświadomienia jak wiele korzyści daje nam Morze Bałtyckie.

Konkurs „Mały twórca poezji”

W ramach realizowanego w szkole projektu edukacyjnego dla klas 0- III pt. „Odkrywam polską poezję dla dzieci” odbył się konkurs literacki „Mały twórca poezji”.

Konkurs miał na celu:

 • rozbudzanie zainteresowań literackich,

 • ujawnianie talentów literackich, wspieranie twórczości i jej popularyzowanie,

 • zachęcenie miłośników pisania do prezentowania własnych umiejętności,

 • rozwijanie wrażliwości i wyobraźni.

Na konkurs wpłynęło 35 wierszy o różnorodnej tematyce.

Jury postanowiło nagrodzić następujące osoby:

Klasa 0

 I miejsce: Klaudia Koszałka Na zielonej łące”

Wyróżnienie: Wojciech Lejk Przyroda”

Klasa I

I miejsce: Kinga Ziemann Zielono mi”

I miejsce: Weronika Klebba Wietrzyk wieje”

Klasa II

I miejsce: Julia Peplińska Sówka”

Wyróżnienie: Bartłomiej Mejer W lesie”

Klasa III b

I miejsce: Jan Labuda Piłka”

Wyróżnienie: Roksana Lejk Warzywa”

Klasa III a

I miejsce: Magda Patelczyk Dziewczynka”

Wyróżnienie: Weronika Niklas Młodsza siostra”18.06. 2013r. – Wycieczka do Szymbarku zorganizowana

przez Zrzeszenie Kaszubsko –Pomorskie o. w Sierakowicach

Program: Na terenie skansenu można zwiedzać dawne kaszubskie chaty, zobaczyć najdłuższą deskę świata (wpisaną do księgi rekordów Guinessa), Dom do góry nogami, dom Sybiraka, który został sprowadzony z Syberii. Bardzo ciekawą atrakcją turystyczną jest również bunkier z drugiej wojny światowej i wiele innych atrakcji. Czas trwania: 8.00 – 17.00. Wycieczka skierowana była do uczniów wykazujących się aktywnością na lekcjach języka kaszubskiego. W wycieczce brało udział 11 uczniów klasy V, I a i II gimnazjum.

Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy o regionie Kaszub, budzenie zainteresowania historią i kulturą naszego regionu oraz kształtowanie emocjonalnego związku z nasza „Małą ojczyzną – Kaszubami”, integracja międzyszkolna.


 Mistrzostwa Gminy w Piłce Nożnej Dziewcząt

W dniu 18 czerwca 2013 w Gowidlinie rozegrano I Mistrzostwa Gminy w piłce nożnej dziewcząt.

W turnieju wzięły udział następujące zespoły: Stężyca, Gowidlino i Kamienica Królewska.

Zespół z Kamienicy Królewskiej był reprezentowany przez następujące uczennice: Kornelia Okuniewska, Paulina Mielewczyk, Angelika Jelińska, Partycja Stankowska, Martna Hincke, Wioletta Czaja, Mariola Kotłowska i Agnieszka Ziegiert.

Uroczystego podsumowania i wręczenia pucharów dokonała Pani wice-dyrektor Zespołu Szkół w Gowidlinie. W zaciętej rywalizacji najlepsze okazały się zawodniczki ze Stężycy,drugiej miejsce Gowidlino i trzecie Kamienica Królewska. Gratulujemy.Wycieczka do Runowa

W poniedziałek, 17 czerwca 2013, uczniowie klas 0-III z naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Runowa. Była to wyprawa w niezwykły świat Dzikiego Zachodu, na którym każdy przeżył ekscytujące przygody. Wspólnie z szeryfem i dwiema cowboykami udaliśmy się do westernowego miasteczka, gdzie słuchaliśmy opowieści o życiu cowboi, ich pracy, historii i kulturze. Następnie zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, z których jedna wyruszyła w drogę do zaginionej kopalni złota, gdzie w tajemnicy przed szalonym Bilem szukała drogocennych bryłek złota.

Druga grupa strzelała ze strzelby pneumatycznej, zaś trzecia drużyna świetnie się bawiła podczas zabaw animacyjnych, które prowadziła cowboyka Mary. Dużą atrakcją dla wszystkich była jazda konna oraz przejażdżka wozem drabiniastym.

Po zjedzeniu pysznych kiełbasek z grilla udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

 
BAL GIMNAZJALNY

15 czerwca 2013 roku o godz. 19.00 odbył się Bal gimnazjalny trzecioklasistów w restauracji „Hotelik”. Bal rozpoczął się jak każdego roku efektownym polonezem. Następnie słowa podziękowania ze strony gimnazjalistów oraz przemówienie P. Dyrektor. Gimnazjaliści wręczyli oczywiście kwiaty zaproszonym gościom jak i kochanym rodzicom , bez których ta uroczystość nie miałaby miejsca. Po części artystycznej przy dźwiękach muzyki na parkiecie zawirowali tancerze. Od razu zapanowała miła i radosna atmosfera, wszyscy bawili się doskonale, a po trudach tańca mogli się pokrzepić przygotowanymi smakołykami.
Wszystko czego się dotąd nauczyłeś, zatraci sens jeśli nie potrafisz znaleźć zastosowania tej wiedzy”

 

14 czerwca 2013 roku w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej uczniowie klasy II Gimnazjum zaprezentowali swoje dokonania w ramach „Projektów uczniowskich”.
Po przywitaniu przez panią dyrektor Hannę Subkowską-Wójcik, opiekunów oraz uczniów klas gimnazjalnych, przedstawiono tematy:

 1. „Najlepsza Matko opiekuj się nami” - 30 lat parafii MBNP w Kamienicy Królewskiej – opiekun projektu pani Mirella Dobek oraz ks. Marcin Kunda

 2. Bajka uczy, rozwija, wychowuje – opiekun pani Dominika Formela

 3. Organizacja Dnia Języków Obcych w naszej szkole” - opiekun pani Sabina Wiśniewska

 4. Dzień Dziecka” – opiekun pan Bartłomiej Leszk

Podziękowania kierujemy do rodziców klasy II gimnazjum, za pomoc w realizacji projektów edukacyjnych.

Prezentacje multimedialne, które są podsumowaniem dokonań uczniów, można obejrzeć w zakładce projekty uczniowskie.
Lekcja otwarta dla rodziców

W czwartek 13.06 . 2013 r. w klasie I SP odbyła się lekcja otwarta dla rodziców.

Tematem lekcji było dodawanie i odejmowanie w zakresie15 .

Budowanie zdań ,układanie pytań i odpowiedzi.

Uczniowie i wychowawczyni bardzo dziękują mamom za przybycie.

Dziękujemy!!!!XV edycja konkursu plastycznego

Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu

 

Dnia 14 czerwca 2013 roku w Malborku odbyło się wręczenie nagród Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu”.

Nasza uczennica NATALIA DAMASZK z klasy I b w kategorii gimnazjum otrzymała wyróżnienie i zakwalifikowała się do udziału w konkursie ogólnopolskim. Wszyscy laureaci po słodkim poczęstunku i odebraniu ciekawych i wartościowych nagród wraz z opiekunami zostali oprowadzeni po pięknym gotyckim zamku w Malborku – siedziby wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Zabytek ten znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Po dwugodzinnej lekcji historii wszyscy udali się na obiad.


Święto Języka Kaszubskiego

W dniu 12 czerwca 2013 r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej obchodzono po raz pierwszy Święto Języka Kaszubskiego. Uroczystość odbyła się z inicjatywy dyrektor szkoły – pani Hanny Subkowskiej – Wójcik oraz nauczycielek języka kaszubskiego – pań: Grażyny Dawidowskiej, Sabiny Wiśniewskiej i Wioletty Winczewskiej, które były także jej organizatorkami.

Na uroczystość przybyli goście, m. in. Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie – pani Halina Uchman, Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział w Sierakowicach – pan Tadeusz Bigus, Dyrektor ZEAS w Sierakowicach – pan Jacek Mazur, Sołtys Kamienicy Królewskiej – pani Maria Marcińska oraz Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kamienicy Królewskiej – pani Bernadeta Damps.

Na wstępie pani dyrektor Hanna Subkowska – Wójcik powitała szanownych gości, dziękując za przyjęcie zaproszenia. Następnie wyjaśniła, iż z wielu powodów warto organizować i promować taką uroczystość, jak Święto Języka Kaszubskiego.

Uroczyste obchody Święta Języka Kaszubskiego przebiegały pod znakiem wielu ciekawych konkursów.

Występy oceniało jury, w którego skład weszli zaproszeni goście, pani dyrektor Hanna Subkowska -Wójcik oraz ksiądz Marcin Kunda.

Najpierw odbył się konkurs piosenki kaszubskiej. Każda klasa zaśpiewała wybrany przez siebie utwór. Największy podziw wywołał występ najmłodszych uczniów z kl. „0”, którzy nie uczą się jeszcze w szkole języka kaszubskiego. Dzieci pięknie zatańczyły piosenkę „Òbróc sã wkół”, a pierwszoklasiści zaśpiewali piosenkę „Czinda, czinda.” Ciekawie i nowocześnie zaprezentowali się uczniowie kl. II, którzy rapowali najbardziej znaną kaszubską pieśń „Kaszëbsczé nutë”, czyli Abecadło kaszubskie. Klasa III a zaśpiewała piosenkę „Od błotka do błotka”, zaś uczniowie klasy III b zachwycili wszystkich pięknym polonezem, śpiewając pieśń „Na Kaszëbach.”

Starsi uczniowie, począwszy od kl. IV ubrali bluzki w siedmiu kolorach: zielonym, żółtym, czerwonym, granatowym, jasnoniebieskim, czarnym i białym, oddających piękno i różnorodność Kaszub. Czwartoklasiści w kaszubskich strojach zaśpiewali piosenkę „Kaszëbë, Kaszëbë” , klasa V „Kaszëbsczé jezora”, klasa VI piosenkę - „Wiém jô wiem.”

Uczniowie kl. I a wykonali „Żeglôrz”, zaś z kl. Ib zaprezentowali piosenkę „Kaszëbi”.

Najzabawniejszy był występ uczniów klasy II, którzy zaśpiewali znaną na Kaszubach piosenkę „Mój tata kupił kòza.” Z kolei kl. III gimnazjum wykonała utwór „Spiéwné kwiôtczi.”

Drugi konkurs polegał na przygotowaniu przez uczniów krótkich scenek w języku kaszubskim.

Uczniowie z kl. IV – VI zaprezentowali bajki Alojzego Nagla: „ Kaszubskie hafty”, „Zaklęte kamienie” oraz „Królewna i pastuszek.” Klasa Ia gimnazjum przedstawiła bajkę „Trzej nieznajomë”, klasa Ib zainscenizowała legendę o jeziorze Junno. Uczniowie kl. II g zabawnie pokazali, co się stało, gdy „…tata kupił kòza.” Natomiast najstarsi gimnazjaliści zaprezentowali „Diabelskie zielsko.” Poza konkursem wystąpili uczniowie kl. III b SP, którzy pod opieką nauczycielki pani Wioletty Winczewskiej przedstawili kaszubską bajkę „Za co bocian był ukarany?” Uczniowie wcielili się w różne zwierzęta, ukazując ich nieposłuszny charakter.

Ostatnim konkursowym zadaniem było przygotowanie przez starszych uczniów stoisk z potrawami. Na swoich stolikach poszczególne klasy zachęcały jurorów do degustacji dań kaszubskich. Próbowano więc pyszną sałatkę warzywną, swojski chleb ze smalcem, ogórki kiszone, truskawki, drożdżówkę, babkę i kompoty domowej roboty.

Po burzliwych obradach jurorzy na czele z przewodniczącą – panią Marią Marcińską przyznali nagrody następującym klasom:

Szkoła Podstawowa

I miejsce – kl. „0” , kl. II oraz kl. I

II miejsce – kl. III b

III miejsce – kl. III a

W kategorii kl. IV-VI

I miejsce – kl. VI

II miejsce – kl. V

III miejsce – kl. IV

Gimnazjum

I miejsce – kl. II

II miejsce – kl. Ia i Ib

III miejsce – kl. II

W nagrodę wręczono uczniom pamiątkowe dyplomy oraz kosz słodyczy.

W dniach 6-12 czerwca odbył się na przystani UKS Wiking w Kamienicy Królewskiej Tydzień Żeglarski zorganizowany przez nasz a szkołę. Dzięki pomocy trenerów Pana Tadeusza Żurka i Waldemara Piaseckiego z UKS Wiking oraz pracy naszego grona pedagogicznego mogliśmy również zaprosić gości z Łyśniewa, Załakowa, Sierakowic i ze Starej Huty.

Wszystkie klasy z naszej szkoły jak również zaproszeni goście pływali na rowerkach wodnych podarowanych przez Ocean Sails oraz łodzi żaglowej typu DZ , która została zakupiona przez klub UKS Wiking dzięki wsparciu ze strony Urzędu Gminy oraz Urzędu Wojewódzkiego.
Pan Wójt Tadeusz Kobiela od wielu lat wspiera działalność klubu i popularyzację żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży na terenie naszej gminy.

Dla uczniów z klas szkoły podstawowej , dodatkowo były zorganizowane gry i zabawy sportowe.
Po wspaniałej zabawie dzieci i młodzież mogły odpocząć i posilić się przy ognisku.

Wydarzenie to nie mogłoby się odbyć bez inicjatywy i pomocy ze strony Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej Hanny Subkowskiej- Wójcik.

Pragniemy podziękować wszystkim sponsorom za pomoc w organizacji tygodnia żeglarskiego oraz zaproszonym gościom ze szkół W Łyśniewie , Załakowa , Sierakowic oraz Starej Huty za przybycie i wspaniałą zabawę.

Wszyscy czekamy już na następny Tydzień Żeglarski , który odbędzie się w przyszłym roku.

Uczniów i młodzież , którym spodobał się świat żeglarski zapraszamy na zajęcia w klubie UKS Wiking , które odbywają się w środy i piątki o godz. 15.00

Dzień Dziecka w Kamienicy Królewskiej

9 czerwca br. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej już kolejny raz odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. W tym roku organizatorem była klasa II gimnazjum z rodzicami i wychowawcą. Znakomita pogoda oraz moc atrakcji zgromadziły wielką ilość dzieci, rodziców mieszkańców Kamienicy Królewskiej i okolicznych miejscowości. W programie festynu znalazł się pokaz sprzętu pożarniczego Ochotniczej Straży Pożarnej z Sierakowic wraz z ciężkim samochodem ratowniczo gaśniczym SCANIA. Z bliska można było obejrzeć sprzęt i wyposażenie pojazdu, a także poznać jego możliwości taktyczno-techniczne. Kolejną atrakcją był występ Stróży Grodu Damroki, gdzie zarówno dzieci jaki i dorośli sprawdzali swoje umiejętności na stanowisku strzeleckim. Dużym zainteresowaniem cieszyły się imitacje walk rycerskich oraz wystawa historyczna. Amatorzy doznań sportowych mogli sprawdzić się między innymi podczas meczu piłki nożnej i siatkowej. Zainteresowaniem cieszyły się również konkurencje rodzinne: rzut kaloszem czy malowanie z zamkniętymi oczami. Kolejną atrakcją dla najmłodszych była dmuchana zjeżdżalnia. Na festynie nie zabrakło stoisk z smakołykami przygotowanymi przez rodziców i Koło Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Królewskiej. Teren szkoły przypominał wielki, radosny plac zabaw na którym wszyscy znakomicie się bawili.

Serdeczne podziękowania kierujemy do pani dyrektor Hanny Subkowskiej-Wójcik, rodziców, nauczycieli oraz sponsorów za pomoc w organizacji festynu:

- WÓJT GMINY SIERAKOWICE TADEUSZ KOBIELA

-MAŁGORZATA I KAZIMIERZ KRAUSE

- PAŃSTWO ALEKSANDRA I JANUSZ WENTA – FIRMA WE-MET

- PAN STANISŁAW MIOTK

- SKLEP SPORTOWY „KONKRET”

- SKLEP CHEMICZNY „DAFNE”

- FIRMA DOM-WIT KAMIENICA KRÓLEWSKA

- BIURO USŁUG BHP KAMIENICA KRÓLEWSKA – PAŃSTWO DOBEK

- SKLEP OGRODNICZY EMILIA RESSA „STOLKAR”

- ZAKŁAD FRYZJERSKI BUKOWINA

- SKLEP ,,ALKOR’’

- SKLEP ODZIEŻOWY „BEATA”

- PAŃSTWO BARBARA I RYSZARD KRAUSE „KRÓLEWICZANKA”

- PANI AGNIESZKA GOSZ

- PANI SABINA KREFT KAMIENICA KRÓLEWSKA

- SALON FRYZJERSKI ,,MONIKA” Z KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

- ,,GRZENKOWICZ” SIERAKOWICE

- SKLEP MOTORYZACYJNY ,,AUTO DARMAR”

- SKLEP MOTORYZACYJNY – WRÓBLEWSKA MARIA

- FIRMA BUDOWLANA ,,BAT”

- CENTRUM HANDLOWE –,, BRZESCY ‘’

- P. LEJK - STUDIO URODY KAMIENICA KRÓLEWSKA

- PAŃSTWO BOŻENA I TADEUSZ SZYCA

- PAŃSTWO ZABOROWSCY KAMIENICA KRÓLEWSKA

- SKLEP SPOŻYWCZY GERARD MIOTK SIERAKOWICE

- APTEKA „STAROWIEJSKA” SIERAKOWICE

- BANK SPÓŁDZIELCZY SIERAKOWICE

- BANK PKO SIERAKOWICE

- BANK ZACHODNI WBK SIERAKOWICE

- KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH Z KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ NA CZELE Z P.SOŁTYS MARIĄ

MARCIŃSKĄ

- KSIĘGARNIA ,,LIBRA’’ SIERAKOWICE

- PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO USŁUGOWE KATARZYNA HEBEL

- USŁUGI TRANSPORTOWE I HANDEL ODPADAMI Z DREWNA KRZYSZTOF HEBEL

- PAŃSTWO PRANCZK – PAŁUBICE

- SKLEP OGRODNICZY – PAŃSTWO LABUDA PORĘBY

- FIRMA AUTOBUSOWA „ALBATROS”

- FIRMA BUJAK „CZĘŚCI I SERWIS”- MASZYNY BUDOWLANE

- KOMINY – SCHREYER SYSTEMY KOMINOWE

- FIRMA „IN-BUL”

- STACJA KONTROLI POJAZDÓW „MAŃSKI”

- FABRYKA POMOCY NAUKOWYCH KARTUZY

- P. JACEK SUBKOWSKI SIERAKOWICE

-SKLEP ,,EKSPERT” SIERAKOWICE

- FIRMA „RUBEN”

- CENTRUM STAŁEJ WYPRZEDAŻY SIERAKOWICE

-,,DANMAR’’- DOMY DREWNIANE DANIEL CZAPIEWSKI

-,,OŚRODEK SZKOLENIA KIEROWCÓW’’ JANUSZ CHOSZCZ

- P. WALKUSZ KAMIENICA KRÓLEWSKA

- FIRMA „ECOMP” SIERAKOWICE

- HURTOWNIA „MAROKO” SIERAKOWICE

- SKLEP „PEREŁKA” SIERAKOWICE

- FIRMA „LOTOS”

- PIZZERIA „ITALIANA”

- „PLEY” SIERAKOWICE

 

  

WYCIECZKA PROMEM DO SZWECJI

W dniach 06 – 08 czerwca 2013r. odbyła się wycieczka promem do Szwecji, a dokładniej do portowego miasta Karlskrony. Grupa gimnazjalistów wraz z opiekunami P. Elizą Piotrowską, Renatą Gojtowska i Eweliną Wejer wyruszyła w podróż po Morzu Bałtyckim promem firmy Stena Line. Na pokładzie czekało na nas wiele atrakcji m. in. dyskoteka, zwiedzanie promu czy słynny „szwedzki stół” w restauracjach. Po dopłynięciu wczesnym rankiem do Karlskrony mogliśmy podziwiać piękne krajobrazy, szkierowe wybrzeże Szwecji czy dziesiątki malowniczych wysepek wokół wybrzeża. Po zejściu na ląd udaliśmy się na zwiedzanie miasta m.in. Muzeum Morskie, drewniany kościół Admiralicji, rynek Stotorget czy plac centralny. W czasie wolnym poszliśmy na przepyszne lody karlskrońskie. W godzinach popołudniowych wróciliśmy na prom, aby udać się w drogę powrotną do Gdyni. Myślę że była to niezapomniana przygoda dla wielu z nas.

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA

DLA

PANA WÓJTA GMINY SIERAKOWICE

TADEUSZA KOBIELI

ZA WSPARCIE FINANSOWE, KTÓRE PRZEZNACZYLIŚMY NA ORGANIZACJĘ WYCIECZKI. DZIĘKI PANA HOJNOŚCI NIEKTÓRZY Z NAS MOGLI WYJECHAĆ NA PIERWSZĄ W ŻYCIU ZAGRANICZNĄ WYCIECZKĘ.

Uczniowie klasy III gimnazjum

 wraz z wychowawcą Eweliną Wejer

 

 

VII edycja OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PIOSENKI

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

IM. TEATRZYKU BIM- BOM w GDAŃSKU

Dnia 7 czerwca 2013 roku w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” w Gdańsku odbyło się przesłuchanie finalistów konkursu piosenki.

Jury w składzie :

 • PROF. ANDRZEJ NANOWSKI – profesor na Wydziale Wokalno - Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku

 • BEATA DĄBROWSKA – śpiewaczka operowa

 • MAREK WIĘCŁAWEK przedstawiciel Cappelli Gedanensis

 • KATARZYNA ROGALSKA – pomysłodawczyni konkursu

wysłuchało 45 solistów. Poziom konkursu był bardzo wysoki.

Reprezentantka naszej szkoły MAŁGORZATA WÓJCIK uczennica klasy III a - została laureatką konkursu ujmując komisję wdziękiem oraz własną interpretacją piosenki „Jagódki”.

8 czerwca w Ratuszu Gdańskim odbył się koncert laureatów wraz z wręczeniem nagród.Warsztaty regionalne w gospodarstwie agroturystycznym „Pod lipą” w Kamienicy Młyn

Uczniowie klas I – VI ZS w Kamienicy Królewskiej w ramach zajęć z języka kaszubskiego udali się na warsztaty regionalne do Kamienicy Młyn. Uczniowie malowali na szkle wzory kaszubskie a młodsi uczestnicy - gipsowe figurki. W ramach aktywnego wypoczynku „mali Kaszubi”, kolejny raz zdobyli Zamkową Górę. Tam podziwiali wspaniały widok lasów Mirachowskich z 4 jeziorami oraz przypomnieli legendę o Zuzannie, która spowodowała, że po zamku na szczycie pozostał jedynie głęboki dół.

Na wycieczce poznali również maskotkę Stowarzyszenia Turystycznego Kaszuby z Kartuz. Jest to wesoły niebieski diabełek – Srel. Obiecał nam, że niedługo odwiedzi naszą szkołę.GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO „ENGLISH FUN”

4 czerwca 2013 r. uczniowie kl.VI – Julia Gańska oraz Tomasz Bulczak wzięli udział w Gminnym Konkursie Języka Angielskiego „ENGLISH FUN” pod patronatem Wójta Gminy Sierakowice, który odbył się w Szkole Podstawowej w Mojuszu. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci nauką języka angielskiego, zachęcenie do rywalizacji i pogłębienia wiedzy dotyczącej kultury krajów anglojęzycznych; adresowany był do uczniów kl. V i VI i miał formę testu składającego się z części gramatyczno-leksykalnej oraz kulturoznawczej. Do rywalizacji przystąpili uczniowie ze szkół w Sierakowicach, Mojuszu, Kamienicy Królewskiej, Łyśniewie, Lisich Jamach, Jelonku oraz Szopie. Przed ogłoszeniem wyników uczniowie wzięli udział w zabawach kaszubskich oraz obejrzeli kilka występów artystycznych. Julii udało się zdobyć II miejsce, a Tomek otrzymał nagrodę pocieszenia.
III Powiatowy Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii odbył się w dwóch etapach w dniach 29 maj 2013 i 7 czerwiec 2013

ETAP I

Etap szkolny konkursu przeprowadzony w formie testu pisemnego 29 maja 2013
przez p. Annę Figura i p. Ewelinę Telega. Test składał się z 12 pytań zamkniętych z ogólnej wiedzy o Wielkiej Brytanii. Wyłoniono czworo uczniów do II etapu:

1.

Lalaszewski Daniel

II g

2.

Bladowska Natalia

II g

3.

Zblewska Oliwia

II g

4.

Krefft Sylwia

II g

ETAP II

Uczniowie wraz z opiekunem p. Eweliną Telega udali się do Kiełpina. Drugi etap konkursu odbył się 7 czerwca 2013 r. w postaci testu zamkniętego składającego się z 39 pytań
z zaawansowanej wiedzy o historii i kulturze Wielkiej Brytanii. Niestety, żadne z naszych uczniów nie zajęło miejsca na podium. Nie mniej, serdecznie gratulujemy im udziału!

WYNIKI

1.

Krefft Sylwia

29/41

2.

Bladowska Natalia

22/41

3.

Lalaszewski Daniel

20,5/41

4.

Zblewska Oliwia

18/41

Zbierajcie siły na konkursy w przyszłym roku szkolnym!!!

Zapraszamy wszystkich na Dzień Dziecka, który odbędzie się 9 czerwca (niedziela) 2013r. na placu szkoły o godzinie 12:00
Przewidywane atrakcje, między innymi:
- konkursy z nagrodami

 

- dobra muzyka
- stoiska z pysznym jedzeniem
- dmuchana zjeżdżalnia
- prezentacja sprzętu OSP Sierakowice
- pokaz rycerskiej grupy Stróża Grodu Damroki

- wystawa historyczna
- i wiele, wiele innych

Gwarantujemy dobrą zabawę dla całej rodziny!
Zapraszamy!
Klasa II Gimnazjum z Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej

 

Spotkanie z Mamą i Tatą


Dla dzieci, rodzice to najważniejsze osoby w ich życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem. Dlatego też w naszej szkole odbywają się spotkania, które pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do rodziców organizując Dzień Matki i Ojca.

      Z tej właśnie okazji 28 maja 2013 roku odbyła się taka uroczystość. Sala gimnastyczna stała się łąką, na której dzieci w strojach kwiatów, owadów i trawy przedstawiły program artystyczny. Dzieci klasy 0 przebrane za małpki przedstawiły scenkę pt. „Przygoda małpki”. Były wiersze, piosenki, życzenia... Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. Po przedstawieniu wszyscy goście zasiedli do słodkiego poczęstunku.

23.05. 2013r. – Wanoga pò Kaszëbach

Wycieczka zorganizowana dla uczniów uczących się języka kaszubskiego i refundowana ze środków przeznaczonych na naukę tego języka.

W wycieczce brało udział 50 uczniów klas IV- VI SP oraz I – III gimnazjum.

Celem wycieczki poznanie ciekawych miejsc na terenie Kaszub, budzenie zainteresowania historią naszego regionu oraz kształtowanie emocjonalnego związku z naszą „Małą ojczyzną – Kaszubami. Zachęcenie do spędzania wolnego czasu w ciekawych zakątkach Kaszub.

Tym razem uczniowie udali się na wycieczkę do Runowa, gdzie mieści się XVIII wieczny „Pałac pod Bocianim Gniazdem”. Odbyli tam pod okiem instruktorów zajęcia z „pionierki obozowej”. Poznali metody krzesania ognia przy pomocy krzesiwa, budowali szałasy i dotarli na drugi brzeg rzeki przechodząc po moście linowym. Tutaj również rozbrzmiewał język kaszubski, chociaż słowa „survival” nie udało nam się przetłumaczyć.

Survival to przeżycie, przygoda i zabawa, ale przede wszystkim nauka odpowiedzialności i zdobywania nowych doświadczeń.
Survival to sztuka radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a w szczególności proste zasady, które mogą uratować życie. Podczas wycieczki młodzież w praktyce poznał główne elementy survivalu, nauczyła się współpracować w zespole oraz przeżyła doskonałą przygodę na łonie natury.

IX Rajd i Konkurs „Majówka z Generałem Józefem Wybickim, czyli wyprawa po generalskie epolety”

 

25 maja 2013r w Sikorzynie i Będominie odbył się już IX raj i konkurs „Majówka z Generałem Józefem Wybickim, czyli wyprawa po generalskie epolety”. Konkurs organizowany jest co roku w dwóch, oddalonych od siebie o kilkanaście kilometrów miejscach, z którymi związany jest twórca hymnu polskiego Józef Wybicki. W tym roku rajd rozpoczął się w Dworze Rodziny Wybickich w Sikorzynie. Na uczestników w drodze
do Będomina czekały zadania konkursowe związane z biografią Józefa Wybickiego. Po przybyciu wszystkich uczestników do Muzeum Hymnu Narodowego wręczono nagrody - Generalskie epolety. Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej reprezentowały dwie grupy piesze, Szkołę Podstawową: Zuzanna Czaja, Agata Jaskulska i Marta Klebba. Uczniowie Gimnazjum: Elżbieta Lejk, Ewelina Pawelczyk oraz Adriana Neumiler zajęły
trzecie miejsce w swojej kategorii z pośród licznej reprezentacji innych szkół.


ŚPIEWAM, BO UMIEM - etap powiatowy

Dnia 24 maja w Szkole Podstawowej im. ks. Anastazego Sadowskiego w Lisich Jamach odbył się powiatowy konkurs „Śpiewam, bo umiem”. Celem konkursu było poszukiwanie i odkrywanie „małych talentów” muzycznych wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Patronat nad konkursem jak co roku objął Wójt Gminy Sierakowice p. Tadeusz Kobiela. Konkurs odbywał się również przy współpracy z Gdańskim stowarzyszeniem „Jaś i Małgosia”.

Do rywalizacji przystąpiło 20 osób. Każdy wykonawca zaprezentował 2 piosenki

w języku polskim. Naszą szkołę godnie reprezentowali:

 • O-III SP – MAŁGORZATA WÓJCIK

 • IV-VI SP – AGATA JASKULSKA

 • I-III Gimnazjum – SYLWIA KREFFT

Poziom konkursu był bardzo wysoki. Nad porządkiem czuwało jury złożone
z profesjonalnych muzyków.

Z wdziękiem i głosem skowronka wywalczyła

wyróżnienie MAŁGORZATA WÓJCIK

z klasy III a. Tym samym zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego,
który odbędzie się 8 czerwca w Gdańsku.

Małgosia będzie walczyć o nagrodę w VII edycji Konkursu Piosenki dla Dzieci i Młodzieży im. Teatrzyku Bim-Bom w Gdańsku. Trzymamy kciuki!!!

Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego

dla dzieci i młodzieży z Powiatu Kartuskiego

pod hasłem „Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu!”

 

Komisja konkursowa w składzie:

 1. Przewodniczący: - Aleksandra Kuczkowska

 2. Sekretarz: - Cezary Sreberski

 3. Członkowie: - Anna Jancen

- Aleksandra Bobrowska

- Wioletta Malek

 

dokonała oceny 224 prac nadesłanych z gmin na konkurs plastyczny do Starostwa Powiatowego w Kartuzach.

Uczniowie naszej szkoły otrzymali następujące lokaty w poszczególnych grupach wiekowych:

Grupa I (6-8 lat)

Amelia Maszota – I miejsce - opiekun Alina Treder

 

Grupa III (13-16 lat)

 

Natalia Damaszk – II miejsce - opiekun Dominika Formela

Kamila Brzeska –V miejsce - opiekun Dominika Formela

Bajka uczy, rozwija, wychowuje”

Dnia 22 maja 2013 roku odbyły się zajęcia w ramach projektu gimnazjalnego
„Bajka uczy, rozwija, wychowuje”. Gimnazjaliści z klasy II tym razem przedstawili scenki związane z wierszami Juliana Tuwima i Jana Brzechwy najmłodszym dzieciom
ze Szkoły Podstawowej. Przedstawienie zostało wystawione trzykrotnie dla następujących grup:

 • Klasa I

 • Klasa 0, II, III a

 • Klasa III b, klasa IV

Zabawne scenki wzbogacone scenografią i świetnymi kreacjami aktorów przedstawiały takie wiersze jak:

 • LOKOMOTYWA

 • SŁOŃ TRĄBALSKI

 • ŻABA

 • NA STRAGANIE

 • MURZYNEK BAMBO

 • DZIK

 • NA WYSPACH BERGAMUTACH

 • OKULARY

 • KACZKA DZIWACZKA

Po występie dzieciaki wzięły udział w bajkowym quizie. Za właściwą odpowiedź każdy otrzymał słodkiego cukierka. Na koniec każdy uczestnik projektu otrzymał kolorowankę do pomalowania w domu. Gimnazjaliści planują zrobienie wystawy plastycznej w najbliższym czasie.

W projekcie udział wzięli:

 • Słoń - Andżelika Jelińska

 • Żaba - Bartek Grzenkowicz

 • Narrator - Izaura Okrój

 • Bambo - Jola Lejk

 • Doktor - Monika Formela

 • Hilary - Sylwia Krefft

 • Małe Wsparcie – Ola Woźniak

 • Opiekun - Dominika Formela

Po Zabawnych scenkach dzieci wzięły udział w bajkowym quizie. Za właściwą odpowiedź każdy otrzymał cukierka. Na koniec każdy mały uczestnik projektu otrzymał kolorowankę do pomalowania, która później została zaprezentowana na wystawie plastycznej.

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

17 maja odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Zarówno najmłodsi, jak i najstarsi uczniowie brali tego dnia udział w licznych konkurencjach. Klasy 1-3 szkoły podstawowej rozpoczęły zmagania konkursowe od zaśpiewania piosenek w języku angielskim, po czym nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.”200 lat baśni Braci Grimm” oraz wręczenie nagród zwycięzcom. Następnie do rywalizacji przystąpiły klasy 4-6. Wśród wielu przygotowanych dla nich zadań znalazła się prezentacja mini inscenizacji w języku angielskim, wykazanie się umiejętnością literowania oraz szybkiego korzystania ze słownika, wykonanie potrawy charakterystycznej dla wylosowanego kraju (Anglia, Walia, Irlandia, Szkocja, Szwajcaria, Austria, Niemcy) oraz plakatu prezentującego flagę oraz zawierającego przetłumaczone na język angielski lub niemiecki składniki przygotowanego dania. Ostatnia konkurencja była połączeniem umiejętności sportowych i językowych – uczniowie w 7 osobowych drużynach skakali w workach ze słowami w języku angielskim w ręku i umieszczali je na sztalugach, a następnie cała drużyna próbowała z umieszczonych tam słów ułożyć sensowe zdanie, co wcale nie okazało się takie proste. Po zmaganiach uczniów szkoły podstawowej, do rywalizacji przystąpili uczniowie gimnazjum. Pierwszym ich zadaniem było zaprezentowanie w języku angielskim lub niemieckim przygotowanej wcześniej prezentacji multimedialnej na temat wylosowanego miasta/miejscowości (Sierakowice, Kamienica Królewska, Londyn, Berlin). Podobnie jak poprzednicy musieli wykazać się umiejętnością literowania, jak również znajomością przysłów w języku angielskim i niemieckim. Uczniowie gimnazjum wzięli też udział w konkurencji sportowej, która wywołała gromkie śmiechy na widowni i wśród samych uczestników. Nie ominęło ich również przygotowanie potraw i plakatów z informacjami na ich temat. Po podliczeniu punktów przez czuwające nad całością jury nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie słodkich upominków, a na koniec degustacja przygotowanych specjałów.

PREZENTACJA

I MULTIMEDIALNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

16 maja 2013 r. Patrycja Lubotzka z klasy IV oraz Julia Gańska z klasy VI wzięły udział w I Multimedialnym Konkursie Języka Angielskiego, który odbył się w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach. Konkurs przeprowadzony był na komputerach i miał formę testu sprawdzającego wiadomości w zakresie wiedzy geograficznej i kulturowej o Wielkiej Brytanii oraz znajomość treści książeczki Penguin Readers wydawnictwa Pearson. Zarówno Patrycji , jak i Julii poszło bardzo dobrze; obie musiały wziąć udział w dogrywce i ostatecznie Julia zdobyła II, a Patrycja III miejsce. Gratulujemy!

„KASZUBI WCZORAJ I DZIŚ”

Ks. Janusz Stanisław Pasierb – sługa Słowa i twórca kultury”
Dnia 16 maja 2013r. odbył się w Kościerzynie półfinał tego powiatowego konkursu organizowanego przez Muzeum Kościerskie.

Naszą szkolę reprezentowały 4 uczennice:

 1. Sylwia Kreft

 2. Natalia Damaszk

 3. Aleksandra Wożniak

 4. Karolina Szczypior


ŚPIEWAM, BO UMIEM

Dnia 14 maja odbył się szkolny konkurs „Śpiewam, bo umiem”. Celem konkursu było poszukiwanie i odkrywanie „małych talentów” muzycznych wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Do rywalizacji przystąpiło 27 osób. Konkurs dla gimnazjalistów odbył się 15 maja ze względu na uczestników z klasy I b, które w tym dniu były na wycieczce.

Konkurs odbył się w 3 kategoriach:

 • O-III SP

 • IV-VI SP

 • I-III Gimnazjum.

Najwięcej małych artystów ( aż 15 osób) wystąpiło z klas 0-III SP. Na szczególne wyróżnienie zasługują chłopcy, którzy pokazali swój ukryty talent.

Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwało jury w składzie:

 • Pani Dyrektor Hanna Subkowska - Wójcik – strażnik szkoły

 • Pani Grażyna Dawidowska – specjalistka od dekoracji

 • Pani Iwona Furman - mistrzyni właściwej wymowy

 • Panią Tatiana Wejer czuwającą nad nienagannym zachowaniem uczniów

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników i bardzo burzliwych obradach komisja wybrała laureatów z każdej kategorii:

KATEGORAI 0-III SP

 1. MAŁGORZATA WÓJCIK klasa III a

 2. JULIA KRAUSE klasa III a

 3. KATARZYNA LIPKOWSKA klasa II

KATEGORIA IV-VI SP

 1. AGATA JASKULSKA klasa VI

 2. NIKOLA WEBER klasa IV

 3. KINGA LEMAN klasa IV

KATEGORIA I-III GIMNAZJUM

 1. SYLWIA KREFFT klasa II

 2. WIOLETA CZAJA klasa I a

 3. MARTYNA LEJK klasa I b

Laureaci I miejsca z każdej kategorii jadą na konkurs powiatowy do Lisich Jam. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy ;0)

SZKOŁA PODSTAWOWA

GIMNAZJUM

Pożegnanie ks. Kanonika Tadeusza Kuracha dnia 8 maja 2013r.

Czcigodny Księże Kanoniku Tadeuszu!

Trzeciego maja, u schyłku dnia, napisałeś w swojej KSIĘDZE ZIEMSKIEGO ŻYCIA ostatnie słowo…

Zamknąłeś i dałeś nam do ręki.

Wzięliśmy ją jak podręcznik,

zapisany strofami o miłości Boga do człowieka i człowieka do Boga.

O miłości Twojej do nas i naszej do ciebie.

Jesteśmy tu dzisiaj WSZYSCY, cała społeczność ZESPOŁU SZKÓŁ w Kamienicy Królewskiej, TWOI UCZNIOWIE

Przyszliśmy Ci powiedzieć: DZIĘKUJEMY!

Chór szkolny śpiewa „AVE MARYJA…”

 

Zdjęcia wykonała Magdalena Damps - obejrzyj wszystkie

     

„Gdyby miłość mogła uzdrawiać,

a łzy wskrzeszać – byłbyś z nami”.

W najgłębszym bólu i żalu Żegnamy naszego ukochanego Kapłana

Śp. Tadeusza Kuracha

Proboszcza parafii p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione

8 maja 2013 roku o godz. 12.00

W kościele parafialnym, po którym nastąpi odprowadzenie zmarłego Kapłana na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu parafialnym w Kamienicy Królewskiej.

Pogrążeni w głębokim smutku

Dyrektor, Nauczyciele, Pracownicy

oraz Uczniowie

Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej

 


6 maja 2013 r. miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w historii Ośrodka Rewalidacyjno - Wychowawczego w Szklanej - otwarcie nowego budynku. Wolontariusze z naszej szkoły po raz kolejny pomogli w organizacji uroczystości. Tym razem wystąpili z niepełnosprawnymi artystami w piosenkach: „Tacy sami” oraz „Tolerancja”. Gimnazjalistki wzięły również udział w przedstawieniu o tolerancji osób niepełnosprawnych we współczesnym świeci. Dodatkowo uroczystość urozmaicił występ Tamka Wenta, który zagrał na trąbce 2 utwory: „Świt” i „Taniec węgierski”.

7 maja odbyła się druga część uroczystości przekazania nowego budynku ORW. Wychowankowie z wolontariuszami zaprezentowali się po raz drugi tym razem dla rodziców uczniów niepełnosprawnych.

W przedsięwzięciu udział wzięli:

 1. Damaszk Natalia

 2. Mejna Martyna

 3. Krefft Sylwia

 4. Bladowska Natalia

 5. Karolina Szczypior

 6. Ziegiert Agnieszka

 7. Bigus Magdalena

 8. Brzeska Kamila

 9. Adriana Neumiler

 10. Wenta Tomasz

 

Na ratunek Ziemi - sprzątanie okolicy - 6.05.2013

Światowy Dzień Ziemi to dobra okazja do popularyzacji idei ochrony przyrody i wiedzy ekologicznej wśród dzieci. Dzieci po raz kolejny poszerzyły swoją wiedzę na temat niebezpiecznych odpadów i sposobów segregacji śmieci. Aktywnie uczestniczyły zajęciach, których celem było kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, uwrażliwienie na jej piękno i konieczność jej szanowania. Postawy proekologiczne są kształtowane w naszej klasie od najmłodszych lat.
Z
iemia jako nasza żywicielka stanowi istotę naszej egzystencji. Każdy z nas powinien zastanowić się, jaka jest jego rola w ochronie przyrody w najbliższej okolicy. Od niej uzależnione jest życie nasze i naszych dzieci, powinniśmy o nią dbać, dlatego uczniowie klasy III b poszli sprzątać najbliższą okolicę.

 

Uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia 2013 roku odbył się uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tego dnia klasy gimnazjalne zebrały się przy pomniku postawionym na miejscu „Gniazda Gryfitów”. Uczniowie zaśpiewali hymn narodowy przy akompaniamencie gitary pani Dominiki Formeli i pieśni patriotyczne, m.in. Marsz Polonia i Mazurek 3 Maja. Wybrane osoby recytowały wiersze ku chwale ojczyzny. Apel poprowadzili Magda Bigus oraz Robert Wenta.

Jan Paweł II powtarzał:

Tracąc pamięć, gubimy swoją tożsamość

i wyrzekamy się cząstki samych siebie,

być może tej najcenniejszej, bez której

przestajemy rozumieć otaczający nas świat.

Dlatego nie wyrzekajmy się bohaterów, którzy walczyli o wolną Polskę. To właśnie tu, w Kamienicy Królewskiej, na terenie gospodarstwa państwa Kwidzińskich, znajdowało się „Gniazdo Gryfitów” – bunkier partyzantów należących do Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryfa pomorskiego”. Dziś spoglądamy na pomnik, upamiętniający walkę i śmierć Bernarda Michałko „Batorego” i Jana Kwidzińskiego „Wilka”, którzy polegli tu w styczniu 1944 w trakcie potyczki stoczonej z hitlerowską policją. Obrona bunkra trwałą cały dzień i noc. Dopiero nad ranem 10 stycznia, bunkier został zlikwidowany, a Batory i Wilk ponieśli śmierć. Ciała poległych Niemcy przysypali piaskiem i kamieniami w bunkrze. Po zakończeniu wojny dokonano ekshumacji ich zwłok i uroczyście pochowano na cmentarzu w Sierakowicach. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja polscy patrioci obchodzili uroczyście już podczas rozbiorów. Nie straszne im były represje i sprzeciwy zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię. W okresie dwudziestolecia międzywojennego, rocznica uchwalenia konstytucji była wielkim świętem państwowym. Niestety po II Wojnie Światowej, w trudnej rzeczywistości komunistycznej zabroniono obchodów w tym dniu. 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zadecydował o przywróceniu dnia 3 maja – czyli rocznicy uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji z 1791 roku, jako święta państwowego.

Uczniowie klas 0 - III podczas apelu z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

Wycieczka do biblioteki szkolnej klasy II

Uczniowie klasy II gościli w bibliotece szkolnej. Na zajęciach bibliotecznych poznali szereg pojęć związanych z książką i biblioteką - między innymi: księgozbiór, katalog, karta czytelnika. Przypomnieli sobie zasady korzystania z biblioteki. Ciekawe zajęcia aktywizowały dzieci do pracy.

"Żonkil kwiatem nadziei dla hospicjum"

 

21 kwietnia 2013r. uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza z Kamienicy Królewskiej przeprowadzili na terenie Kamienicy Królewskiej i Załakowa zbiórkę pieniędzy na rzecz kartuskiego hospicjum domowego.

Organizatorzy zbiórki :

Kartuskie Hospicjum Domowe Caritas
Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach
Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie
Centrum Kultury "Kaszubski Dwór” w Kartuzach
Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach
Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej
Zespół Szkół w Gowidlinie
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach
Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Sierakowicach

Podziękowania należą się również dzieciom i wychowawcom z Ośrodka Rewalidacyjnego Wychowawczego w Szklanej, którzy zaoferowali swą pomoc w przeprowadzeniu akcji.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie finansowe.

 

Wycieczka do Multikina w Słupsku

18 kwietnia 2013roku uczniowie szkoły podstawowej ZS w Kamienicy Królewskiej pojechali na wycieczkę do kina na film „Oz wielki i wspaniały” – Liczba uczestników – 48

Cel wycieczki – wskazanie dzieciom atrakcyjnych sposobów spędzania wolnego czasu, integracja społeczności szkolnej, spotkanie z kulturą,

Dzięki skorzystaniu z dobrodziejstw nowoczesnej technologii oraz własnej nieskrępowanej wyobraźni Sam Raimi przywrócił do filmowego życia fantazyjną Krainę Oz. Powrót do niezwykle barwnej, znajdującej się gdzieś za tęczą krainy to doświadczenie kinowe, które można polecić wszystkim widzom.

Po transmisji filmu uczniowie skorzystali z oferty gastronomicznej Galerii w Słupsku i innych atrakcji, tj. ruchome schody i karuzela.

Uczniowie zgodnie twierdzili, że wycieczka była bardzo udana.

 

W ramach realizowanego w szkole projektu Odkrywam polską poezję dla dzieci” dnia 15 kwietnia 2013 r.odbyło się spotkanie klas 0-III w bibliotece szkolnej, na którym uczniowie zapoznali się z sylwetką Juliana Tuwima. Poznali także jego wiersze zaprezentowane przez nauczyciela biblioteki oraz chętnych uczniów.

Został też ogłoszony konkurs plastyczny pt. „Bohater, którego lubię”.

Turniej o Puchar Coca Cola w Kamienicy Królewskiej 2013

W dniach 11-12 kwiecień 2013 w Kamienicy Królewskiej na boisku typu Orlik rozegrano kolejną edycję turnieju piłkarskiego Coca Cola Cup. W pierwszym etapie powiatowym w kategorii dziewcząt uczestniczyły cztery zespoły.Rozgrywki stały na bardzo wysokim poziomie a zawodniczki rywalizowały w duchu fair play.Końcowa klasyfikacja-dziewczęta gimnazjum:

 1. Gimnazjum Gołubie 9pkt.

 2. Gimnazjum Stężyca 4pkt.

 3. Gimnazjum Kamienica Szlachecka 2pkt.

 4. Gimnazjum Kamienica Królewska 1pkt.

Skład reprezentacji Gimnazjum Kamienica Królewska:

Patrycja Stankowska, Wioleta Czaja, Martyna Hincke, Natalia Damaszk, Paulina Mielewczyk, Oliwia Jelińska, Kornelia Okuniewska, Iwona Tutkowska, Agnieszka Ziegiert i Mariola Kotłowska. W drugim dniu 12 kwietnia rozegrano turniej chłopców. Rywalizowały również cztery drużyny. Rozgrywki stały na bardzo wysokim poziomie i również toczyły się w duchu fair play.

Końcowa Klasyfikacja chłopców-gimnazjum:

 1. Gimnazjum Sierakowice 7pkt.

 2. Gimnazjum Gowidlino 6pkt.

 3. Gimnazjum Kamienica Królewska 3pkt.

 4. Gimnazjum Sulęczyno 1pkt.

Skład reprezentacji Gimnazjum Kamienica Królewska:

Krzysztof Zakrzewski, Bartosz Neumiler, Dariusz Kitowski, Karol Wenta, Przemysław Okuniewski, Robert Wenta, Mateusz Zakrzewski, Łukasz Lejk, Patryk Browarczyk i Bartek Garski.

Uroczystego podsumowania dokonała Dyrektor Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskie Pani Hanna Subkowska-Wójcik. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy a każdy z uczestników miły upominek ufundowany przez firmę Coca Cola.

 

Eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego „Rodnô mòwa”

Dnia 10.04. 2013r. odbył się w GOK w Sierakowicach Konkurs Recytatorski w Języku Kaszubskim organizowany przez GOK i ZK-P oddział Sierakowice.W konkursie naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

 • Aleksander Tessa –klasa IIIb

 • Julia Krefta – klasa V SP

 • Karolina Szczypior– klasa II gimnazjum

Celem konkursu jest zachęcanie do poznania literatury kaszubskiej i wdrażanie do wypowiadania się w języku kaszubskim.

Uczniowie klasy IIIb zrobili blok czekoladowy na Światowy Dzień Czekolady. Dzieci dostały przepis i produkty - dalej musiały radzić sobie same - no i poradziły sobie... Blok był wyśmienity.

XIX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej po ogłoszeniu rekrutacja do XIX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przeprowadzili debaty dotyczące dotychczasowej aktywności i możliwości działania młodzieży w zakresie lokalnego ekorozwoju. Łącznie w konkursie wzięło udział dziesięć dwuosobowych zespołów. Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. pani dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie Halina Uchman, pani wizytator Jarosława Ptaszyńska-Reclaff, dyrektor ZEAS gminy Sierakowice pan Jacek Mazur, dyrektor GOK w Sierakowicach pani Irena Kulwikowska, Maria Marcińska sołtys Kamienicy Królewskiej itd. Po przeprowadzeniu debat, uczniowie opublikowali swoje prace na platformie SDiM. 22 kwietnia ogłoszona zostanie lista posłów i posłanek Sejmu Dzieci i Młodzieży.

 

 Prace uczniów:

Magdaleny Bigus, Kamili Brzeskiej

Martyny Mejna, Amelii Labuda

Pauliny Mielewczyk, Martyny Lejk

Roberta Wenty, Adriany Neumiler

Agnieszki Ziegert, Aleksandry Damps

Karola Ziegert, Tomasza Krefta

Karoliny Szczypior, Rozalii Wenta

Oliwii Jelińskiej, Kornelii Okuniewskiej

Wojciecha Dobek, Bartosza Neumiler

 

LEKCJA OTWARTA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W RAMACH PROJEKTU „CYFROWA SZKOŁA”

 

Dnia 05.04.2013r. odbyła się lekcja otwarta z języka angielskiego dla klasy IV szkoły podstawowej w ramach projektu „Cyfrowa Szkoła”. Zajęcia poświęcone były różnym ćwiczeniom mającym na celu powtórzenie i utrwalenie słownictwa oraz zwrotów związanych z opisywaniem wyglądu. Dziękuję Pani Dyrektor oraz rodzicom za przybycie.

 

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny oraz wśród przyjaciół. Wesołego Alleluja!

Życzą: Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Pracownicy oraz Uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej

Pasja

Po raz kolejny w młodzież Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej zaprezentowała swoje umiejętności wokalno – aktorskie przybliżając mieszkańcom Kamienicy historię Męki Pańskiej. 27 marca w Kościele NMP odbyła się wieczornica w wykonaniu chórzystów pod opieką pani Mirelli Dobek i pani Dominiki Formela. Wielki udział w przedsięwzięciu mieli również pan Bartłomiej Leszk – nasz niezastąpiony akustyk oraz Ks. Marcin Kunda. Uczniowie pokazali teatr cieni ze scenami z pasji przeplecione pięknym wykonaniem wspaniałych i wzruszających pieśni wielkopostnych. Tomasz Wenta zaprezentował swój talent grając na trąbce. Dziękujemy bardzo absolwentkom: Ali Bulczak, Sylwi Pestka, Edycie Toruńczak, Monice Pestka, Kindze Damps, Monice Bulczak i Klaudii Dworak, które zaangażowały się w pomoc wokalno – aktorską! Zapraszamy do pomocy w kolejnych przedsięwzięciach.

Wyjazd do Teatru Miniatura klas 0-III

Uczniowie klas 0-III uczestniczyli w dniu 27 marca 2013 r. w wyjeździe do Teatru Miniatura w Gdańsku Wrzeszczu na sztukę „Balic. Pies na krze”. Spektakl powstał na podstawie książki Barbary Gawryluk i odnosi się do zdarzeń autentycznych, które miały miejsce w styczniu 2010 r. Załoga statku badawczego Baltica wyłowiła z morza w okolicach Helu psa, który spędził na krze kilka dni i nocy dryfując ponad 200 km. Losy psa bardzo głęboko poruszyły serca najmłodszych. Dzieciom podobała się scenografia, zafascynowane były grą aktorów i efektami specjalnymi. Dla znacznej części uczniów było to pierwsze „na żywo” spotkanie z teatrem.

VII Kartuski Turniej Wiedzy o Języku Angielskim

27 marca 2013 r. w Zespole Szkół w Staniszewie odbył się VII Kartuski Turniej Wiedzy o Języku Angielskim. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Kartuzy i Sierakowice, w tym uczennica klasy 4 z naszej szkoły - Patrycja Lubotzka, która w kategorii klas czwartych zdobyła IV miejsce. Turniej miał formę testu i sprawdzał ogólną wiedzę o języku angielskim (użycie zwrotów codziennej komunikacji, znajomość gramatyki i słownictwa) oraz krajach anglojęzycznych. Patrycji gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

27 marca uczniowie klasy V, w ramach realizowanego w naszej szkole projektu edukacji morskiej pod hasłem „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy” wzięli udział w edukacyjno-żeglarskim pikniku naukowym zorganizowanym w SP w Sierakowicach.

Podczas pikniku uczniowie spotkali się z mistrzem olimpijskim Mateuszem Kusznierewiczem, który opowiadał o żeglarstwie i zainteresowaniach, jakie można dzięki tej dyscyplinie rozwijać. Wzięli również udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy, śpiewali szanty oraz poznali podstawowe węzły żeglarskie.

Podsumowanie Powiatowych Turniejów Klasyfikacyjnych w tenisie stołowym-

22 marca 2013 Miechucino.

W Zespole Szkół w Miechucinie odbyła się impreza sportowa ,,ŚWIĘTO TENISA STOŁOWEGO W POWIECIE KARTUSKIM”.

Honorowy patronat obięła Starosta Powiatu Kartuskiego Pani Janina Kwiecień.Organizatorem były :Gminny Ośrodek Kultury Sportu

i Rekreacji w Chmielnie,Klub Sportowy „Damroka” i UKS „Remus” Miechucino.

W czasie imprezy dokonano podsumowania Powiatowych Turniejów Klasyfikacyjnych w tenisie stołowym.W sumie w każdej kategorii wiekowej rozegrano po trzy turnieje klasyfikacyjne.

Zwycięzcy otrzymali z rąk Pani Starosty a także Wójta Gminy Pana Zbigniewa Roszkowskiego pamiątkowe puchary i dyplomy.

Reprezentaci Zespółu Szkół w Kamienicy Królewskiej osiągnęli znaczące sukcesy sportowe.Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że drużyna szkoły podstawowej w gronie 15 szkół z terenu powiatu Kartuskiego zajęła III miejsce. Oto skład naszej drużyny:

 • Dominik Krzebietke klasa VI

 • Damian Pestka klasa V

 • Mateusz Weber klasa VI

Znaczące sukcesy odnieśliśmy również indywidualnie oto wyniki:

 • Dominik Krzebietke miejsce IV

 • Bartosz Garski miejsce V

 • Damian Pestka miejsce XI

Głównym organizatorem imprezy był Pan Mirosław Płotka

zdobywca nagrody Powiatu Kartuskiego ,,Perła Kaszub”za popularyzację tenis stołowego.

Wszystkim zwycięzcą serdecznie gratulujemy.

 

Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Polskiej w Kartuzach

W dniu 21 marca 2013 r. o godz. 10.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury „Kaszubski Dwór” w Kartuzach odbyły się Eliminacje powiatowe XXX Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej. W konkursie wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły: Katarzyna Lipkowska z klasy drugiej szkoły podstawowej oraz Martyna Krefta z klasy piątej. Poziom recytacji był bardzo wysoki. Ostatecznie jedna z naszych uczennic – Martyna Krefta zajęła trzecie miejsce.

Serdecznie gratulujemy!!!

Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej

wyróżniony za projekt pracy z uczniem zdolnym w klasach I-III szkoły podstawowej

przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ośrodek Rozwoju Edukacji

 

Z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Talentów (21 marca) odbyła się w Warszawie konferencja pod tytułem „Rozwijanie zdolności najmłodszych uczniów w szkole". W siedzibie Ośrodka Rozwoju Edukacji spotkało się ponad 132 dyrektorów szkół, którzy biorą udział w finansowanym ze środków unijnych projekcie Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym".

W tym roku uczestnicy projektu skoncentrowali się na opracowaniu metod pracy z najmłodszymi uczniami, m.in. po to, żeby jeszcze lepiej przygotować szkoły na obniżenie wieku obowiązku szkolnego. Spotkanie było okazją do wręczenia dyrektorom i przedstawicielom szkół, które zgłosiły się do projektu poświęconego rozwijaniu zdolności najmłodszych uczniów w szkole, nominacji do wyróżnień, które będą przyznawane w listopadzie br. Wręczyła je Joanna Berdzik, wiceminister edukacji narodowej. W dniach 7 i 8 listopada br. zostaną wręczone same wyróżnienia – otrzyma je 50 szkół spośród nominowanych, które przedstawią najlepsze praktyki w rozwijaniu potencjału uczniów klas I–III.

- Jestem nauczycielem nauczania początkowego, wiem, że to praca bardzo wdzięczna, ale też trudna. Osoby tak zaangażowane w swoją pracę i oddane dobru ucznia z pewnością mają wspaniałe pomysły na pracę z najmłodszymi uczniami - powiedziała minister Joanna Berdzik. Podkreśliła, że ich działania nie tylko uczynią szkoły miejscem jeszcze bardziej przyjaznym dla młodszych dzieci, ale też mają szansę zmienić sposób myślenia o potrzebie wspierania i rozwijania ich przez całe życie talentów  i zdolności. - Spotkania z takimi jak Państwo nauczycielami i dyrektorami dodają nam sił do działania. Bardzo Państwu za to dziękuję - powiedziała na zakończenie minister.

Wśród nominowanych szkół znalazł się również nasza szkoła. Dyrektor Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej Hanna Subkowska-Wójcik odebrała wyróżnienie z rąk wiceminister Edukacji Narodowej Joanny Berdzik.

Konferencji towarzyszyły wykłady. Pierwszy z nich pt.: Jak odpowiadać na specjalne potrzeby edukacyjne i jak rozwijać zdolności uczniów podwójnie wyjątkowych wygłosiła  dr hab. Małgorzata Żytko z Uniwersytetu Warszawskiego, drugi: Rozwijanie zainteresowań, predyspozycji i zdolności najmłodszych uczniów - dr hab. Iwona Czaja-Chudyba z krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego.

Życzymy naszym najmłodszym uczniom, aby pod czujnym okiem swoich nauczycieli, odkryli prawdziwą pasję poznawania.

W pierwszym dniu wiosny 21 marca 2013 roku w Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach odbył się IV Finał Powiatowego Konkursu „Odkrywamy talenty na pomorzu”. Naszą szkołę godnie reprezentowali Natalia Bladowska – grająca na gitarze oraz Tomasz Wenta – pokazujący swoje umiejętności na trąbce. Poziom uczestników był bardzo wysoki. W konkursie
w każdej kategorii wiekowej (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła średnia) zwyciężał tylko jeden uczestnik. Nasi reprezentanci walczyli z wokalistami, tancerzami, recytatorami, aktorami, plastykami. Spośród 30 uczestników na wyróżnienie zasłużył Tomek brawurowo wykonujący „Taniec węgierski”
J. Brahmsa.

 

Najmłodsi uczniowie szkoły witają Wiosn

20 marca 2013 r. radośnie i uroczyście dzieci z klas O-III w "małej szkole" powitały wiosnę. Nie zrobiły tego w sposób tradycyjny – z Marzanną, tylko zorganizowały turniej, w którym podzieleni na takie grupy jak: BOCIANY, KROKUSY, JASKÓŁKI, TULIPANY, ŻABKI, SŁONECZKA wykonywały różne zadania. Celem imprezy była integracja dzieci. Miała ona również kształtować umiejętności współpracy w zespole, uczyć odtwarzania i wykorzystywania posiadanych wiadomości oraz rozwijania ekspresji twórczej.
Dzień zaczął się powitaniem wszystkich przybyłych uczniów przez wychowawczynie, które zapewniły wszystkie dzieci, że WIOSNA z pewnością przybędzie do szkoły, jak tylko dzieci wykonają wszystkie zadania w turnieju wiosennym.
Zadaniem dzieci było rozwiązywanie zagadek, układanie wierszyków, piosenek i wykonanie plakatów wiosennych, które potem zostały powieszone na holu szkolnym, jako dowód pożegnania zimy, a powitania wiosny. Dzieci wykazały się ogromną wyobraźnią twórczą i niezwykłym zmysłem artystycznym. Powitanie wiosny było niezwykle barwne i wesołe, a dzieci doskonale poradziły sobie z powierzonymi zadaniami i współzawodnictwem grupowym. Wyniosły z niego poczucie wspólnoty grupowej i odpowiedzialności za wykonanie swoich zadań. 

MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA W JĘZYKU KASZUBSKIM”

 

18 marca 2013 roku odbył się w ZS w Kamienicy konkurs o miano Mistrza Pięknego Czytania w Języku Kaszubskim.

Tytuł -„MÔŁI MÉSTERK KASZËBSCZÉGÒ CZËTANIÉGÒ” zdobył Aleksander Tessa z klasy IIIb Szkoły Podstawowej.

Tytuł - „STRZÉDNY MÉSTERK KASZËBSCZÉGÒ CZËTANIÉGÒ” zdobyła Martyna Krefta z klasy V.

Tytuł - „WIÔLDŻI MÉSTERK KASZËBSCZÉGÒ CZËTANIÉGÒ” zdobyła Karolina Szczypior z klasy II gimnazjum.

Celem konkursu było kształcenie umiejętności pięknego czytania w języku kaszubskim, rozwijanie nawyków czytelniczych, popularyzacja i promowanie czytelnictwa wśród dzieci, przybliżenie literatury kaszubskiej oraz uczenie rywalizacji w przyjemnej atmosferze.

 

X Kaszubska Droga Krzyżowa w Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie

15 marca uczniowie klasy IV i V ZS w Kamienicy Królewskiej wzięli udział
w wielkopostnym nabożeństwie prowadzonym w języku kaszubskim przez księdza kanonika Romana Skwiercza. Po nabożeństwie odbyła sie projekcja filmu o śp. księdzu prałacie Francziszku Gruczy z okazji zbliżającej się XX rocznicy jego śmierci. Prezentacja ta została przygotowana przez Eugieniusza Pryczkowskiego, który przybliżył nam postać tłumacza Ewangelii na język kaszubski.

Kiermasz wielkanocny

Kolejny Sukces Recytatorski Naszych Uczniów

Dnia 12 marca 2013 r. w sali konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach odbyły się Gminne Eliminacje Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się wspaniale. W kategorii dzieci młodsze kl. I-III wystąpiła nasza uczennica z kl. II – Katarzyna Lipkowska, która zajęła 2 miejsce. Natomiast w kategorii dzieci starsze kl. IV-VI wzięła udział uczennica kl. V - Martyna Krefta i zdobyła także 2 miejsce.

Obydwie nasze uczennice awansowały do etapu powiatowego.

Serdecznie gratulujemy !!!

Konkurs ortograficzny klas III

12 marca w nasze szkole odbył się konkurs ortograficzny dla klas III „Mistrz ortograficznej KORRIDY 2013” do którego przystąpiło 8 osób. Najlepsi z nich to:

 1. Jakub Jeliński

 2. Roksana Lejk

 3. Małgorzata Wójcik, Weronika Pestk

 4. Julia Krause

Dwa pierwsze miejsca reprezentowały naszą szkołę w Sierakowicach.

Szkolny konkurs recytatorski klas I - III

W szkole odbył się Konkurs recytatorski poezji polskiej. Do zmagań przystąpiło 18 dzieci z klas młodszych.

Laureatami konkursu zostali:

 1. Amelia Maszota

Katarzyna Lipkowska

Roksana Lejk

 1. Jakub Jeliński

 1. Daria Jelińska

Bartek Mejer

Wyróżnienia:

Kinga Zieman

Łukasz Lubotzki

Bartek Lejk

Dyrektor Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej

informuje, iż w dniu 14 marca 2013r. o godzinie 17.00 odbędzie się spotkanie rodziców w związku z rekrutacją dzieci do Oddziału Przedszkolnego i klasy I SP na rok szkolny 2013/2014.

Zapraszamy wszystkich rodziców dzieci urodzonych w roku 2007 oraz 2008.

Podstawa prawna:

 • Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty ( tekst jedn.: Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)

 • Ustawa z dnia 27 stycznia 2012r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012r., poz. 176).

http://kuratorium.gda.pl/index.php?c=2&d=9619

POMORSKA GALA II EDYCJI KONKURSU

MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ „MAM 6 LAT”

W KOŚCIERZYNIE

7 marca 2013 r. w sali kina Remus w Kościerzynie z udziałem Pomorskiego Kuratora Oświaty Pani Elżbiety Wasilenko odbyła się Pomorska Gala II Edycji Konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Mam 6 lat” . Nasza szkoła znalazła się w gronie finalistów wojewódzkiego etapu konkursu. Swoje prace na konkurs przygotowali uczniowie klasy I, II i III, którzy rozpoczęli naukę w klasie I mając 6 lat.

Warsztaty „Smacznie, zdrowo, kolorowo” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach

27 lutego 2013 roku przedstawiciele klas naszego gimnazjum ZS w Kamienicy Królewskiej wzięli udział w warsztatach zdrowego gotowania. To ciekawe przedsięwzięcie przygotował ZSP w Sierakowicach. Warsztaty te miały na celu uwrażliwienie młodzieży na ważną rolę zdrowego żywienia w życiu człowieka.

Walentynki w naszej szkole

Tuż po feriach odbyły się w naszej szkole Walentynki zorganizowane przez SU wraz z opiekunami: p. E. Wejer i R. Gojtowską.

Klasy IV-VI SP zaprezentowały posągi amora. Natomiast starsi uczniowie przedstawili reklamę środka na miłość. Warto dodać, że zarówno publiczność, jak i uczestnicy konkursów świetnie się bawili.

Najwięcej emocji wzbudził konkurs międzyklasowy polegający na wymyśleniu tekstu zawierającego jak najwięcej wyrazów na literę m. Komisja konkursowa wytypowała zwycięzców w dwóch kategoriach.

Wśród kl. IV-VI zwyciężyła klasa VI, a spośród kl. I-III gimnazjum najlepsza okazała się klasa III.

Na zakończenie zwycięzcy otrzymali słodkie upominki.


Bal karnawałowy w klasach 0 - III

8 lutego odbył się bal przebierańców dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci i rodzice stanęli na wysokości zadania - stroje były przepiękne, różnorodne pomysły. Wszyscy wspaniale się bawili. Najwięcej jednak emocji było podczas ulubionej przez dzieci Makareny. Podczas zabawy dzieci dostały drożdżówki i napoje.

PODSUMOWANIE AKCJI „NAKRĘTKA” ZA I SEMESTR 2012/13 ROKU

SZKOŁA PODSTAWOWA

KLASA

ILOŚĆ

MIEJSCE

KLASA ‘O’

7,2 kg

VIII MIEJSCE

KLASA I

14,1kg

III MIEJSCE

KLASA II

8,1 kg

VII MIEJSCE

KLASA IIIa

14,5 kg

II MIEJSCE

KLASA IIIb

9,2 kg

V MIEJSCE

KLASA IV

18,5 kg

I MIEJSCE

KLASA V

11,6 kg

IV MIEJSCE

KLASA VI

8,9kg

VI MIEJSCE

GIMNAZJUM

KLASA Ia

22,9kg

I MIEJSCE

KLASA Ib

16,1kg

III MIEJSCE

KLASA II

19,8kg

II MIEJSCE

KLASA III

12,3kg

IV MIEJSCE

Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej

oraz Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku

organizatorem wystawy, warsztatów i projekcji filmu na temat

Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”

dla szkół gminy Sierakowice

  Wystawę poświęconą Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” można było oglądać w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej w dniach 04 - 08 lutego 2013 r. Ekspozycja powstała dzięki udostępnieniu swych najnowszych materiałów edukacyjnych przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Oprócz wystawy w dniu 7 grudnia gościliśmy również autorkę wystawy panią- Barbara Męczykowska z pionu edukacyjnego gdańskiego oddziału IPN.

Ekspozycja składała się z 15 paneli prezentujących m.in. genezę organizacji, jej działalność cywilną oraz partyzancką, najaktywniejszych działaczy a także reperkusje, jakie spotykały jej członków zarówno w czasie II wojny światowej, jak i po niej. Ekspozycja na której znajdowało się dużo zdjęć została przedstawiona uczniom ze szkół gminy Sierakowice.

Autorka na fotografiach przedstawiła również miejscowość Kamienica Królewska oraz posesję państwa Kwidzińskich gdzie mieścił się bunkier „Gniazdo Gryfitów” (obecnie znajduje się tam pomnik upamiętniający bohaterską śmierć członków organizacji). Po warsztatach uczniowie obejrzeli film edukacyjny poświęcony TOW „Gryf Pomorski”.

Przypomnieć należy, że Tajna Organizacja Wojskowa "Gryf Pomorski" była największą na Pomorzu Gdańskim niezależną podziemną regionalną organizacją konspiracyjną o charakterze wojskowo-cywilnym. Działała od połowy 1941 r. do końca marca 1945 r. Szczególną aktywność przejawiała na terenach wiejskich i leśnych, prowadząc działania sabotażowe i walkę zbrojną przeciw niemieckiemu okupantowi. Na wystawę przybyli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach, Gimnazjum w Sierakowicach, Zespół Szkół w Tuchlinie. Dziękujemy nauczycielom ze wszystkich szkół, które odpowiedziały na nasze zaproszenie, za liczne przybycie z młodzieżą do Kamienicy Królewskiej.

ZAPROSZENIE

 

Dyrektor oraz nauczyciele serdecznie zapraszają na wystawę

Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”

przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku

w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej, która odbędzie

się w dniach 04 - 08 lutego 2013 r. o godz. 10.00

Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski”, kontynuatorka „Gryfa Kaszubskiego” została utworzona na przełomie 1939 i 1940, była największą na Pomorzu Gdańskim niezależną podziemną regionalną organizacją konspiracyjną o charakterze wojskowo-cywilnym. Działała od połowy 1941 r. do końca marca 1945 r. Szczególną aktywność przejawiała na terenach wiejskich i leśnych, prowadząc działania sabotażowe i walkę zbrojną przeciw niemieckiemu okupantowi.

Ewelina Wejer i Bartłomiej Leszk

W dniach od 3 grudnia 2012 r. do 8 lutego 2013 r. w naszej szkole odbyła się akcja: „Podaruj książkę bibliotece”. Celem akcji było wzbogacenie księgozbioru biblioteki o ciekawe pozycje książkowe. Dzięki hojności rodziców i uczniów otrzymaliśmy 119 książek.

Książki ofiarowali:

- Jakub Jeliński z kl. IIIb,

- Amelia Maszota z kl. II,

- Bartłomiej Mejer z kl. II,

- Jakub Bojanowski z kl. IIIb,

- Julia Krause z klasy IIIa.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

LEKCJA OTWARTA Z PRZYRODY W RAMACH PROJEKTU „CYFROWA SZKOŁA”

 

Dnia 05.02.2013r. odbyła się lekcja otwarta z przyrody dla klasy IV szkoły podstawowej w ramach projektu „Cyfrowa Szkoła” rozwijającego kompetencje społeczne i twórcze uczniów. Na zajęcia zostali zaproszeni rodzice oraz nauczyciele. Na lekcji omawialiśmy budowę i rolę układu pokarmowego. Wszystkim uczestnikom dziękuję za przybycie.

Ewelina Wejer


 

Konkurs wiedzy o regionie

W dniu 30.stycznia 2013r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyły się eliminacje szkolne XI Konkursu Wiedzy o Regionie.

Osoby wytypowane na etap gminny (8 lutego 2013r.):

Gimnazjum:

1.Patrycja Stankowska

2. Wioleta Czaja

3. Adriana Neumiler

Szkoła Podstawowa:

1. Łukasz Stankowski

2. Julia Gańska

3. Agata Jaskulska

Tematyka tego konkursu obejmowała historię i geografię Kaszub, znajomość wybitnych postaci historycznych, pisarzy, a także znajomość literatury i zagadnień kulturalnych.

Na etapie gminnym I miejsce w kategorii uczniów gimnazjum zajęła uczennica Patrycja Stankowska.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

W miesiącu styczniu w kl. I trwał konkurs plastyczny” Mam 6 lat i potrafię.”

Wiele dzieci wzięło udział w tym konkursie.

7 lutego rozstrzygnął się konkurs .

W skład komisji : p. Ewelina Wejer i Dorota Miotk wyróżniły następujące osoby:

I miesce : Bartosz Lejk

II miesce Weronika Klebba

III miesce Sebastian Bojanowski i Cezary Kwidziński.

Na wyróżnienie zasługują:

Maciej Dębowski, Patrycja Hebel, Martyna Kierznikiewicz, Andżelika Pawelczyk,

Paweł Wenta.

Bardzo dziękuję uczniom i rodzicom za udział w konkursie.

 

SPOTKANIE UCZNIÓW SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIUSZA Z KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

Z RÓWIEŚNIKAMI Z OŚRODKA REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZEGOW SZKLANEJ

Od kilku lat w ramach podpisywanego porozumienia uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza współpracują z Ośrodkiem Rewalidacyjno - Wychowawczym prowadzonym przez Fundacje Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Uśmiech Dziecka” mieszczącą się w Szklanej. Głównym celem jest pomoc osobom potrzebującym a przede wszystkim dzieciom niepełnosprawnym.

31 stycznia w Zespole Szkół Kamienicy Królewskiej w ramach wspólnej współpracy odbyło się spotkanie z dziećmi z ORW w Szklanej. Przybyłych gości przywitała dyrektor Zespołu Szkół Hanna Subkowska-Wójcik. Podczas spotkania uczniowie ZS w Kamienicy Królewskiej przedstawili gościom spektakl Jana Chrystiana Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Podopieczni ośrodka wysłuchali również koncertu kolęd swoich rówieśników w wykonaniu instrumentalistów: Tomka Wenta – trąbka, Martyny Lejk – skrzypce, Natalii Bladowskiej i Rozalii Wenta – gitara. Część artystyczną zakończył występ taneczny dzieci z kl. 0 i I Szkoły Podstawowej, po czym wszyscy udali się na słodki poczęstunek. W okresie ferii zimowych uczniowie z Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej zostali zaproszeni na „Dzień Wolontariusza” do Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego, Wychowankowie i nauczyciele przygotowują tam dla naszych uczniów zawsze wiele wspólnych atrakcji.

Opiekunami grup były panie: Tatiana Wejer, Dominika Formela oraz pan Bartłomiej Leszk.

 

Integracyjna Dyskoteka Karnawałowa klas V ZS w Kamienicy Królewskiej i SP w Załakowie

Dnia 31.01.2013 roku o godzinie 16.00 odbyła się dyskoteka karnawałowa dla klas V. Dyskoteka rozpoczęła się od poczęstunku i trwała trzy godziny. W trakcie zabawy uczniowie oglądali prezentację zdjęć z wspólnych wyjazdów, bawili się na dyskotece. Zaplanowane imprezy służyły integracji zespołu klasowego jak i szkolnego, miały również charakter poznawczy i wychowawczy.


 

DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA

Dnia 31 stycznia 2013 roku odbyła się w naszej szkole dyskoteka karnawałowa dla klas IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum. W sumie bawiło się około 40 uczniów. Za przygotowanie sprzętu byli odpowiedzialni uczniowie klasy III gimnazjum, oczywiście nie zawiedli. Wszyscy bawili się świetnie przy współczesnych hitach. Role wodzireja odegrała Ela Lejk z klasy III gimnazjum, która świetnie sprawdziła się w tej funkcji. W trakcie dyskoteki rozdaliśmy również nagrody za najciekawsze, najoryginalniejsze przebranie, które otrzymali : Joanna Baran(kl. IV) i Mateusz Weber(kl. VI) oraz Patrycja Stankowska i Wioletta Czaja (kl. Ia gim.) za elegancję.

Opiekunami na dyskotece byli: P. Natalia Formela, Sabina Wiśniewska, Mirella Dobek, Ewelina Wejer oraz P. Jacek Subkowski, którym składamy serdeczne podziękowania.

Opiekunowie samorządu

Renata Gojtowska i Ewelina Wejer

A tak się bawiliśmy:

 

Święto Seniora

w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej

 

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków.

W Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków.

To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.

W dniu 29.01.2013 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Babci Dziadka zorganizowana przez Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej na czele z Panią Dyrektor Hanną Subkowską - Wójcik, Koło Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Królewskiej z Przewodniczącą Panią Bernadetą Dampc oraz Panią Radną i Sołtys Kamienicy Królewskiej Marią Marcińską.

Przybyłych bardzo licznie gości – rodziców, dziadków, nauczycieli i uczniów gorąco powitała Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik. W imieniu organizatorów podziękowała wszystkim za obecność na tej ważnej uroczystości, złożyła życzenia seniorom i przy okazji wyraziła wdzięczność wszystkim sponsorom za finansowe wsparcie tej imprezy. Należą do nich: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sierakowicach, Państwo Jadwiga i Jan Pranczke z Pałubic, Piekarnia „Królewiczanka”.

Po słowach powitania Pani Dyrektor zaprosiła gości na część artystyczną w wykonaniu dzieci z klas 0-III. Uczniowie pod opieką swoich pań: Urszuli Baska, Iwony Furman, Doroty Miotk, Aliny Treder i Danuty Zelewskiej przygotowali bogaty program artystyczny.

Na twarzach dzieci było widać ogromną radość. Dzień Babci i Dziadka to szczególna uroczystość, na której wnuczęta mogą wyrazić miłość, szacunek i przywiązanie do swoich dziadków. Jak najpiękniej potrafiły, podziękowały Babciom i Dziadkom za ich miłość. Dzieci wyśpiewały im swe życzenia i wyrecytowały piękne wierszyki. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swą miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech, a nawet łzy wzruszenia. Szczególnie gromkie brawa zebrali uczniowie z „zerówki” oraz z klasy I pod opieką pani Tatiany Wejer brawurowo wykonali nowoczesne tańce w rytmie piosenki Oceany i Shakiry.

Następnie uczniowie kl. II gimnazjum pod opieką pani Dominiki Formela w ramach projektu przedstawili wzruszającą baśń Andersena „Dziewczynka z zapałkami”. Wysłuchaliśmy także koncertu kolęd w wykonaniu chóru szkolnego przy akompaniamencie skrzypiec, trąbki i fortepianu.

Również inni nauczyciele włączyli się w przygotowanie tej uroczystości. Pani Mirella Dobek przygotowała piękną dekorację, a Bartłomiej Leszk zadbał o nagłośnienie podczas imprezy.

Po zakończeniu części artystycznej Pani Dyrektor podziękowała uczniom za piękny występ i zaprosiła gości na poczęstunek. Obsługą gości zajmowali się uczniowie klasy szóstej, którzy nakrywali do stołu. Wszystkie potrawy smakowały wyśmienicie. To zasługa Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały pyszne dania na ciepło oraz na zimno.

W dalszej części uroczystości odbyły się ciekawe konkursy. Było zatem ubijanie piany z białek, wieszanie prania na lince, odgadywanie przedmiotów, karaoke – śpiew piosenek biesiadnych oraz wspólna zabawa przy muzyce – wykonanie „Kaczuchów” oraz piosenki „Jedzie pociąg z daleka”. Szczególnie trudne okazało się dla niektórych panów wieszanie prania. Ale i tak wszyscy bawili się znakomicie, a oto przecież chodzi. Uroczystość trwała do późnych godzin wieczornych i przyciągnęła ponad 130 seniorów. Nad całością uroczystości czuwała dyrektor Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej Hanna Subkowska-Wójcik.

 

 

W ramach programu „Cyfrowa szkoła” odbywają się w naszej szkole lekcje otwarte

Jako pierwsza odbyła się lekcja matematyki w klasie czwartej. Tematem zajęć było dzielenie liczb sposobem pisemnym przez liczby jednocyfrowe. Uczniowie zawsze bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą w lekcjach z wykorzystaniem technologii informacyjno - komunikacyjnej a obecność gości jest dla nich dodatkowym impulsem i daje możliwość pokazania swojego wkładu w pracę na lekcji.
Dziękuję Pani Dyrektor, nauczycielom a zwłaszcza rodzicom za obecność na zajęciach.

Renata Gojtowska

 

Dnia 18 stycznia 2013 roku odbył się w bibliotece szkolnej konkurs czytelniczy o miano „Mistrza Głośnego Czytania”. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy II, IIIa i IIIb. Celem konkursu było przybliżenie literatury dziecięcej, popularyzacja i promowanie czytelnictwa wśród dzieci, jak również uczenie rywalizacji w przyjemnej atmosferze.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W I etapie uczniowie czytali wybrane przez siebie i przygotowane w domu fragmenty prozy lub poezji. Sześciu najlepiej czytających uczniów przeszłodo II etapu, w którym ich zadaniem było przeczytanie wylosowanych tekstów.

Komisja przyznając punkty uczestnikom, brała pod uwagę między innymi poprawność czytanego tekstu, płynność, intonację oddającą sens i klimat utworu.

W konkursie wyłonionych zostało trzech Mistrzów Głośnego Czytania. Zostali nimi:

- Katarzyna Lipkowska z kl. II,

- Julia Krause z kl. IIIa,

- Jakub Jeliński z kl.IIIb.

Gratulujemy!!!

 

GMINNY KONKURS MATEMATYCZNO – EKOLOGICZNY

EKOLOGICZNY PITAGORAS”

Dnia 15.01.2013r. odbył się po raz pierwszy w naszej szkole Gminny Konkurs Matematyczno – Ekologiczny pod Patronatem Wójta Gminy Sierakowice P. Tadeusza Kobieli. Organizatorami były nauczycielki matematyki i przyrody – P. Renata Gojtowska i Ewelina Wejer. Konkurs został przeprowadzony w ramach projektu „Cyfrowa szkoła”, rozwijającego kompetencje społeczne i twórcze uczniów.

Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych naszej gminy. Wzięli w nim udział uczniowie z następujących szkół: Gowidlina, Jelonka, Łyśniewa, Puzdrowa, Sierakowic, Tuchlina, Załakowa, Szopy i Kamienicy Królewskiej. Swoje szkoły reprezentowało ogółem 26 uczestników.

Test wiedzy zawierał 20 pytań z czego 12 z matematyki a 8 z ekologii, na rozwiązanie których uczniowie mieli 60 minut. W sumie uczeń mógł zdobyć 24 punkty.

Uczestników podzielono na trzy kategorie wiekowe klasy: IV, V i VI.

Szczególne gratulacje należą się Szkole Podstawowej z Sierakowic, gdyż okazali się najlepsi we wszystkich kategoriach.

Szczegółowe wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria kl. IV

 


Imię i Nazwisko

Szkoła

Miejsce I

Klaudia Bojanowska

Sierakowice

Miejsce II

Patrycja Lubotzka

Kamienica Królewska

Miejsce III

Weronika Kotłowska

Łyśniewo

Kategoria kl. V

 


Imię i Nazwisko

Szkoła

Miejsce I

Adam Gackowski

Sierakowice

Miejsce II

Grzegorz Labuda

Jelonko

Miejsce III

Patryk Wiśniewski

Gowidlino

Kategoria kl. VI

 


Imię i Nazwisko

Szkoła

Miejsce I

Dominik Kuczkowski

Sierakowice

Miejsce II

Kamila Lublewska

Gowidlino

Miejsce III

Dariusz Okroj

Tuchlino

Czas oczekiwania na werdykt komisji konkursowej uprzyjemnił uczestnikom występ uczniów naszej szkoły. Przedstawili oni baśń pt. „Dziewczynka z zapałkami”, którą przygotowali uczniowie kl. II gimnazjum w ramach realizacji projektu gimnazjalnego, pod opieką P. Dominiki Formeli.

Ponadto gromkie brawa otrzymały trzy grupy taneczne, które przygotowała P. Tatiana Wejer.

Oczywiście organizacja konkursu nie byłaby możliwa bez naszych zacnych sponsorów którymi byli:

 • Wójt Gminy Sierakowice – P. Tadeusz Kobiela

 • P. Dyrektor Hanna Subkowska - Wójcik

 • Państwo Barbara i Ryszard Krause – Piekarnia Królewiczanka

 • P. Mieczysław Skibiński – Hurtownia spożywcza

Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza z Kamienicy Królewskiej 13 stycznia 2013 r. brali udział w zbiórce pieniędzy w ramach 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Łącznie z terenu Gminy Sierakowice zebrano ponad dwadzieścia jeden tysięcy złotych. Na hali widowiskowej w Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach w ramach podsumowania przedstawiono program artystyczno-sportowy. Wolontariuszami byli: Kornelia Okuniewska, Adriana Neumiler, Angelika Jelińska, Weronika Cybula, Aleksandra Woźniak, Oliwia Jelińska, Karolina Szczypior oraz Artur Pestka. Opiekunami byli: Dominika Telega, Iwona Koszałka-Arent, Bartłomiej Leszk.

Wolontariat już rusza!

 

Dnia 9 stycznia 2013 r. odbyło się spotkanie z p. Karoliną Radowską pracownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sierakowicach. Zebranie dla uczniów gimnazjum miało na celu przedstawienie założeń Wolontariatu w naszej gminie. Zarówno młodzież gimnazjalna oraz osoby dorosłe mogą zostać wolontariuszem. Więcej informacji o programie można uzyskać w GOPS Sierakowice w pokoju 174, wolontariat.sierakowice@wp.pl

 

 

Projekt edukacyjny „Poznaję tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe w mojej rodzinie i na Kaszubach" w klasie II


Uczniowie klasy II w ostatnich dniach grudnia uczestniczyli w cyklu zajęć poświęconych tematyce Bożego Narodzenia.

Na początku w lesie i otoczeniu szkoły szukali drzew iglastych. Nazywali je, szukali cech wspólnych i różniących je. Porównywali wygląd i zapach igieł, porównywali wielkość i kształt szyszek. Dowiedzieli się także co to jest żywica i olejki eteryczne. Później w klasie uzupełniali i porządkowali zdobyte wiadomości wypełniając karty pracy korzystając z leksykonów i atlasów przyrodniczych. Na lekcjach języka kaszubskiego poznali nazwy kaszubskie drzew iglastych.

Kolejnym etapem było gromadzenie przepisów na wigilijne i świąteczne potrawy przyrządzane w domach dzieci. Z przepisów tych powstała książka kucharska „Wigilijne potrawy w naszych domach”. Każde dziecko zaprojektowało stronę tytułową swojej książki, dowiedziało się kto to jest ilustrator i co to znaczy wydawnictwo. Zgromadzone przepisy zostały wykorzystane dwukrotnie na zajęciach o charakterze kulinarnym. Najpierw- pod kierunkiem jednej z mam- dzieci piekły świąteczne pierniczki, później przyrządzały na klasowy stół wigilijny sałatkę jarzynową.

Uczniowie projektowali i wykonywali kartki świąteczne. Uczyli się pisania życzeń i adresowania. Odbyła się też wizyta na poczcie w Kamienicy Królewskiej, podczas której dowiedzieli się jaka jest droga kartki świątecznej od nadawcy do adresata.

Na zajęciach języka kaszubskiego uczniowie przygotowywali jasełka.

W dniu zakończenia projektu uczniowie pięknie nakryli stół wigilijny pamiętając o związanych z tym zwyczajach.

Ewaluacja projektu odbyła się podczas uroczystej wigilii szkolnej i wigilii klasowej. Wraz z uczniami klasy I i IIIb wystawili jasełka. Podczas spotkania w klasie przy wigilijnym stole zgromadzeni wysłuchali fragmentu Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa, następnie dzielili się opłatkiem składając sobie życzenia i degustowali świąteczne potrawy. Odbył się też koncert kolęd w wykonaniu chętnych uczniów oraz quiz świąteczny.

 

AKCJA „GÓRA GROSZA” ZAKOŃCZONA!

W tegorocznej akcji „Góra Grosza” wzięły udział prawie wszystkie klasy naszej Szkoły, poczynając od maluchów a kończąc na najstarszej klasie III gimnazjum. Zbieraliśmy pieniążki by przekazać je na pomoc rodzinnym domom dziecka, rodzinom zastępczym i pogotowiom rodzinnym.

Wyniki akcji są następujące:

 

MAŁA SZKOŁA:

Kl. I – 36,99 zł

Kl. II – 17,25 zł

Kl.III B – 194,87 zł

 

SZKOŁA PODSTAWOWA:

Kl. IV 89,88 zł

Kl. V 7,22 zł

Kl. VI 31,39

 

GIMNAZJUM:

Kl. IA Gim 19,02 zł

Kl. IB Gim 10,33 zł

Kl. II Gim 26,45 zł

Kl. III Gim 12,18 zł

 

Łączna suma pieniążków, które zostały nazbierane to 445,58 zł

 

Pamiętajcie, że Jeden Grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie – i Wy to pokazaliście, dlatego raz jeszcze bardzo dziękujemy za ten wspólny wynik!!!!!!!!!!!

Wigilia szkolna

W dniu 21 grudnia o godz. 9.00 na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta wigilia szkolna. Pani Dyrektor Hanna Subkowska –Wójcik powitała przybyłych uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły, składając wszystkim świąteczne życzenia. Po chwili rozpoczęła się część artystyczna uroczystości. Program był bardzo bogaty.

Najpierw uczennice - Natalia Bladowska oraz Rozalia Wenta zagrały na gitarze przepiękne kolędy: „Dzisiaj w Betlejem” oraz „Przybieżeli do Betlejem”.

Następnie uczniowie oddziału przedszkolnego pod opieką pani Iwony Furman przedstawili jasełka. Wcielili się w role dzieci z całego świata. Przyszli do Betlejem, aby powitać nowonarodzonego Jezuska i przynieść Mu dary. Warto dodać, iż uczniowie z zerówki wystąpili ponownie w drugi dzień świąt w kościele w Kamienicy Królewskiej.

Potem młodzież z klasy II gimnazjum przedstawiła spektakl pt. „Dziewczynka z zapałkami” oparty na jednej z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających baśni Jana Christiana Andersena.

Świąteczną atmosferę podnieśli chórzyści, wykonując piękne kolędy i pastorałki:

 • Jest taki dzień

 • Mroźna cisza

 • Kochany panie Mikołaju

 • Rozśpiewały się obłoki

 • Kolęda dla nieobecnych

Na zakończenie uczniowie z klas I, II i III b pod opieką pani Wioletty Winczewskiej zaprezentowali kaszubskie jasełka „Sercka dlô Jezëska". Przypomnieli okoliczności narodzin Pana Jezusa. Trzecioklasiści wcieli się w postaci Trzech Królów, Heroda, pastuszków oraz anioły. Uczniowie drugiej klasy zagrali m. in. kaszubskie gwiôzdë i odmówili po kaszëbsku modlitwę „Òjcze nasz”. Natomiast najmłodsi wyrazili wdzięczność Jezuskowi i w darze złożyli zrobione przez siebie serduszka. Występom uczniów towarzyszyła kolęda „Cëchô noc” zaśpiewana po kaszubsku przez Agatę Jaskulską z kl. VI, zaś klasa III b wykonała kaszubską kolędę „W stajeneczce”.

Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor Hanna Subkowska –Wójcik, która dziękując uczniom za występ, poprosiła nauczycieli - wychowawców, aby udali się do swoich klas na uroczyste wigilie.

Wigilie klasowe

klasa I

klasa IIIb

klasa V

Spotkanie opłatkowe dla pracowników i seniorów

 

W dniu 21 grudnia 2012 roku w naszej placówce odbyło się cykliczne już spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli wszyscy pracownicy i zaproszeni goście, wśród których byli emerytowani pracownicy oraz sołtys Kamienicy Królewskiej – Pani Maria Marcińska.

W świąteczny nastrój wprowadziły gości jasełka przygotowane przez uczniów oddziału „O” szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Iwony Furman.

 

 

Na pięknie przystrojonym stole jak co roku tradycyjnie pojawiły się „pulki” po kaszubsku oraz pyszna sałatka śledziowa, wspaniały barszczyk z pasztecikami, a na deser domowe ciasta. Wszystkie te niezwykle smaczne potrawy przygotowały Panie z obsługi szkoły, którym serdecznie dziękujemy.

Zanim usiedliśmy do wigilijnego stołu, Pani Dyrektor – Hanna Subkowska – Wójcik złożyła wszystkim szczere i bardzo wzruszające życzenia rodzinnych, pełnych ciepła i życzliwości świąt Bożego Narodzenia. Następnie wszyscy podzieliliśmy się Opłatkiem, składając sobie nawzajem życzenia. Była to bardzo miła, niezapomniana chwila, gdyż w takim poszerzonym składzie spotykamy się tylko raz w roku z okazji nadchodzącej Wigilii Bożego Narodzenia.

Gdy skosztowaliśmy potrawy wigilijne, nadszedł czas na wspólne śpiewanie kolęd. Jak co roku na gitarze akompaniowała nam nauczycielka muzyki – Pani Dominika Formela. Dzięki wspólnym śpiewom zawodowe zmęczenie ustąpiło i poczuliśmy już magię Świąt Bożego Narodzenia, którym towarzyszy niezwykła atmosfera wspólnoty i bliskości również w miejscu pracy.

Nie zabrakło również wspólnych rozmów przy stole oraz okolicznościowych paczek ze słodkościami od Świętego Mikołaja.

Dziękujemy Pani Sołtys – Marii Marcińskiej i wszystkim gościom, którzy nie zawiedli, licznie pojawiając się na naszej uroczystości.

 

 

Finał Konkursu Plastycznego

Z ekologią żyję w zgodzie, pomagam przyrodzie”

 

W poniedziałek 17 grudnia 2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie odbył się finał Konkursu Plastycznego „Z ekologią żyję w zgodzie, pomagam przyrodzie”. Na konkurs nadesłanych zostało około 400 prac przygotowanych przez uczniów z 36 szkół.

Uczennice – Julia Krefta – klasa IV oraz Natalia Wypyszewska – klasa IIIb jako laureatki zostały zaproszone na rozstrzygnięcie tego konkursu. Nagrody zwycięzcom oraz przedstawicielom szkół biorących udział w konkursie wręczał Członek Zarządu LGR Kaszuby Pan Jan Marciński.

Celem konkursu zorganizowanego przez Lokalną Grupę Rybacką Kaszuby było w szczególności promowanie atrakcyjności obszaru LGR Kaszuby jako obszaru atrakcyjnego turystycznie, popularyzacja ekoturystyki, wędkarstwa i rybactwa wśród dzieci i młodzieży.

Julia Krefta z Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej   Natalia Wypyszewszka z Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej

 

 

Podziękowania

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej serdecznie dziękują za okazane wsparcie finansowe na zakup sprzętu nagłośniającego Państwu Aleksandrze i Januszowi Wentom właścicielom firmy „WE-MET” oraz Państwu Barbarze i Ryszardowi Krause właścicielom firmy „KRÓLEWICZANKA”. Dołączamy życzenia pełnych uśmiechu i radości Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.

Lekcja otwarta w kl. I

 

W dniu11.12.2012 roku odbyła się lekcja otwarta dla rodziców.

Temat lekcji: ”Skład liczby 5. Dodawanie w zakresie 5. Układanie zadań do działań matematycznych”. Bardzo dziękujemy rodzicom za przybycie na zajęcia.

 

Mikołajki

6 grudnia to dzień oczekiwany przez wszystkie dzieci. W tym dniu do naszej szkoły przychodzi Mikołaj i rozdaje słodycze. Uczniowie z klasy I z niecierpliwością oczekiwali na wyjątkowego gościa, dlatego też starali się być bardzo grzeczni. Dziękujemy Mikołajowi za wspaniałe spotkanie i słodkości.


Mikołaj w "małej szkole"

Szkolenie Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" w Kamienicy Królewskiej 

4 grudnia 2012 w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej instruktorzy Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeprowadzili szkolenie dla nauczycieli z powiatu kartuskiego w ramach prowadzonego od 2006 roku Program Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować. Kurs skierowany był do osób uczących najmłodszych, czyli nauczycieli nauczania zintegrowanego szkół podstawowych. Po przeprowadzeniu szkolenia nauczyciele otrzymali certyfikaty oraz darmowe materiały dydaktyczne tj. podręczniki, książki dla dzieci uczące najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz zestawy fantomów. Nauczycielami przeszkolonymi z naszej placówki były panie: Iwona Furman i Dorota Miotk.

Mikołajki w Kamienicy Królewskiej

Do Kamienicy Królewskiej Mikołaj przyjechał w sobotę 1 grudnia 2012 r. Tego dnia odbyła się impreza mikołajkowa zorganizowana przez panią Krystynę Komar Komorowską wspólnie z Dyrektorem, Nauczycielami i Radą Rodziców Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej. Na spotkanie z Mikołajem w pięknej szkolnej Sali gimnastycznej przyszła 100 dzieci wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami. Wspólnie z dziećmi bawiła się Wróżka, która przybyła z dalekiej krainy i obiecała, że wyczaruje Św. Mikołaja. Zgodnie z obietnicą Wróżki, na saniach zaprzężonych w renifery przybył Św. Mikołaj, który obdarował każde dziecko wspaniałym prezentem. Dzięki inicjatywie Pani Krystyny Komar Komorowskiej w paczkach dla dzieci oprócz słodyczy i owoców znalazły się zabawki, przytulanki oraz wspaniałe przybory szkolne. Każde dziecko, które we wrześni przyszłego roku szkolnego rozpocznie naukę w szkole otrzymało pięknie wyposażony piórnik. To już po raz ósmy pani Komorowska wspólnie z rodziną i przyjaciółmi zorganizowała dla dzieci tak wspaniałe prezenty. Spotkanie ze Świętym Mikołajem w Kamienicy Królewskiej dla dzieci było niezapomnianym przeżyciem, a dla rodziców chwilką powrotu do lat swego dzieciństwa. Niejednej osobie zakręciła się łezka w oku z radości i wzruszenia. Dziękujemy z całego serca pani Krystynie Komar Komorowskiej, jej przyjaciołom oraz dyrekcji, nauczycielom i rodzicom za ten wspaniały dzień.

 

Stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego

dla uczniów Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej.

 

Tegoroczne stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego zostały wręczone. Rekordowa liczba, czworo uczniów z Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej, zostało w tym roku szkolnym stypendystami Marszałka Województwa Pomorskiego. Już od 4 lat nasi uczniowie korzystają z pomocy stypendialnej Marszałka Województwa Pomorskiego, w tym roku uczniowie brali udział w dwóch galach wręczenia stypendiów. Pierwsza odbyła się 3 grudnia 2012 roku w Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Stypendia zostały przyznane 400 uzdolnionym uczniom z województwa pomorskiego w tym trzem uczennicom Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej: Monice Bulczak, Agacie Czaja i Edycie Toruńczak. Uczennice te w czasie nauki w Gimnazjum w Kamienicy Królewskiej wyróżniały się swoimi zdolnościami naukowymi, społecznymi oraz zaangażowaniem w wolontariacie. Przez cały rok szkolny 2012/2013 będą otrzymywały miesięczne stypendium, dzięki któremu mogą zrealizować swoje pasje i marzenia. Stypendia przyznawane są w ramach realizowanego przez Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego projektu „Program pomocy stypendialnej dla województwa pomorskiego” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach w ramach Poddziałania 9.1.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.

Z Gminy Sierakowice stypendia otrzymali również: Dorota Cichosz i Dominika Szymichowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach, Monika Teclaf z Gimnazjum w Szopie, Aleksandra Formela z Zespołu Szkół w Gowidlinie.

W dniu 12.12.2012 roku w gmachu Teatru Wybrzeże w Gdańsku marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wręczył 200 uczniom i studentom stypendia. Są one przyznawane w ramach „Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży – mieszkańców województwa pomorskiego, oraz studentów”. Program jest realizowany w całości z budżetu województwa.

W gronie tych wyróżnionych znalazł się również uczeń Gimnazjum w Kamienicy Królewskiej Bartosz Wójcik.

Z Gminy Sierakowice stypendium otrzymał również uczeń Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach: Kamil Felskowski.

Dla nadania prestiżu nagrodzie, co roku do udziału w uroczystości zapraszani są rektorzy i przedstawiciele uczelni wyższych województwa pomorskiego.

W trakcie jubileuszowej, dziesiątej już edycji programu, wyróżniono najzdolniejsze dzieci szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych. Następną grupę stanowili studenci, autorzy publikacji naukowych, projektów badawczych oraz konkursów artystycznych.

Wzruszające spotkanie najmłodszych ze starszymi jest pięknym portretem zbiorowym naszej pomorskiej oświaty. Daje szansę najmłodszym spojrzeć w przyszłość i snuć marzenia o dalszych sukcesach. Również zaproponowana przez Urząd Marszałkowski formuła spotkania dzieci i młodzieży z przedstawicielami świata akademickiego jest przykładem dobrego myślenia o przyszłości naszej nauki. Uścisk ręki rektora potężnej uczelni może stać się dla młodego człowieka wielkim przeżyciem i wyzwaniem na przyszłość. Takie uroczystości utwierdzają młodzież w przekonaniu, że nie tylko wykształcenie jest bardzo ważne, ale że indywidualna droga kariery każdego z tych młodych ludzi jest cenna i zauważona.

Gminne eliminacje Konkursu Twórczości w języku kaszubskim organizowany

przez ZK-P oddział w Sierakowicach.

Dnia 30.11. 2012r. odbył się w Gimnazjum w Sierakowicach Konkurs Twórczości Literackiej w języku kaszubskim. W eliminacjach wzięło udział 22 uczniów szkół podstawowych i 10 uczniów gimnazjum.

W konkursie naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

 • Sylwia Kreft– klasa II gimnazjum - uczennica otrzymała wyróżnienie w kategorii gimnazjum.

 • Karol Ziegert - klasa II gimnazjum

 • Marta Klebba – klasa VI – uczennica zajęła II miejsce w kategorii szkół podstawowych.

 • Julia Gańska – klasa VI

Celem konkursu jest zachęcanie i wdrażanie uczniów do pisemnego wypowiadania się w języku kaszubskim.

 

 

Dnia 29 listopada 2012 roku w naszej szkole odbyły się Andrzejki, młodzież świętowała z wychowawcami w swoich klasach, wróżbom i przesądom nie było końca… Tego samego dnia odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Impreza rozpoczęła się o 15.30 i trwała do 19.00. Zabawa była wspaniała, a frekwencja bardzo wysoka. Opiekunkami na dyskotece były Panie: Krystyna Borek, Anna Naczk, Renata Gojtowska oraz Anna Figura.

Andrzejki klas 0 - III

Integracyjna Dyskoteka Andrzejkowa klas V ZS w Kamienicy Królewskiej

i SP w Załakowie

Dnia 27.XI.2012 roku o godzinie 16.00 odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla klas V. Dyskoteka rozpoczęła się od poczęstunku i trwała dwie godziny. Były różne zabawy: np. „panie proszą panów”, tańczyliśmy w kole i losowo wybieraliśmy partnera. Wszyscy bawili się świetnie.

 

WOJEWÓDZKI KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW W ROKU SZKOLNYM 2012/2013

Dnia 20.11. 2012 roku odbył się w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej etap szkolny konkursu języka niemieckiego dla uczniów gimnazjum. W I etapie konkursu uczestnicy rozwiązywali godzinny test przesłany drogą elektroniczną. Konkurs ma za zadanie zachęcać uczniów do rozwijania kompetencji językowych z języka niemieckiego i do pogłębiania zainteresowań dotyczących realiów krajów niemieckojęzycznych.

W konkursie brało udział 5 uczniów:

 1. Amelia Labuda

 2. Paulina Mielewczyk

 3. Natalia Damaszk

 4. Aleksandra Wożniak

 5. Martyna Lejk

Skład komisji: Sabina Wiśniewska, Tatiana Wejer.

Niestety uczniowie nie zakwalifikowali się do etapu rejonowego.

Lekcja w kinie

Dnia 20 listopada br. pięćdziesięcioro uczniów naszego gimnazjum z wychowawcami było w Multikinie w Gdańsku na niezwykłej lekcji, której temat brzmiał : „ Lekcja medialna po kinie gatunków”.

Młodzież z ogromną uwagą i przyjemnością wysłuchała i obejrzała tę niezwykłą lekcję, którą przez 45 minut prowadził aktor i producent filmowy. W przystępny sposób prelegent wyjaśnił uczniom po co i komu potrzebne są gatunki filmowe, następnie prezentując na ekranie fragmenty filmów, przedstawił gatunki filmowe, rozpoczynając od tych najstarszych westernów aż do najnowszego kina fantastyki.

Po bardzo ciekawej lekcji uczniowie obejrzeli świetny filmy dla młodzieży

pt. „ Badslam”. Była to interesująca komedia romantyczna, która ukazała trudną drogę do akceptacji przez środowisko rówieśników młodego człowieka, cierpiącego za winy swojego ojca.

Młodzież z uwagą obejrzała ten niezwykle pouczający film, który wzruszał i bawił. Na uwagę zasługuje świetna muzyka filmu, czyli to, co uczniowie lubią najbardziej.

Pięknie uczciliśmy 94 rocznicę

Odzyskania Niepodległości przez Polskę

W naszej szkole 12 listopada br. odbył się uroczysty apel z okazji 94 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Po rozpoczęciu uroczystości odśpiewaliśmy hymn państwowy. W programie rocznicowym wystąpiła młodzież gimnazjalna i kl. IV szkoły podstawowej, prezentująca wiersze i pieśni, komentując długą i żmudną drogę Polaków ku wolności.

Inscenizacja uczniów opowiadała o owych czach sytuacji Rzeczpospolitej. Uczniowie bardzo sugestywnie odtworzyli nam trzy rozbiory Polski. Ukazali, jak Polska przestała istnieć jako państwo, znikając z mapy Europy i Świata.

W obchody tego święta włączył się także chór szkolny „ Pół żartem, pół serio”. Wojenne i patriotyczne pieśni wykonane przez uczniów dodatkowo podkreślały przełomowe momenty historii naszej ojczyzny.

Uczniowie w prosty, lecz wymowny sposób przekazali swoim kolegom o koleżankom najistotniejsze informacje związane z najważniejszym polskim świętem narodowym.

KONKURS GEOGRAFICZNY

Uczniowie klas gimnazjalnych wzięli udział w Kuratoryjnym Konkursie Geograficznym. Tegoroczny temat pytań konkursowych to „Krajobrazy Ziemi”.

Eliminacje szkolnego etapu tegoż konkursu przeprowadzono w dniu 12.11.2012 roku o godz. 14. W etapie tym uczestniczyło 17 uczniów z klas

I - III gimnazjum. Największą ilość punktów uzyskali: Agata Szczypior
kl. II gim oraz Piotr Bulczak kl. III gim. Zwycięzcom gratulujemy
a wszystkim uczestnikom dziękujemy i zapraszamy ponownie za rok.

Niespodzianka dla Rodziców

Razem z naszą Panią postanowiliśmy umilić i osłodzić Rodzicom wywiadówkę. Od samego rana zabraliśmy się do pieczenia jabłkowych ciasteczek. Pracy był mnóstwo więc poprosiliśmy o pomoc także Panią Tatianę Wejer.

Warto było się trudzić; nasze mamy były zachwycone piękną dekoracją stołu, no i wzięły od nas przepisy na jabłkowe łakocie.

Kolejne etapy pracy ilustrują zdjęcia.


PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY

W dniach 13-15 listopada 2012 roku odbył się próbny egzamin gimnazjalny klasy trzeciej. Egzamin składał się z trzech części:

 • humanistyczna(historia i język polski),

 • matematyczno – przyrodnicza(biologia, chemia ,fizyka, geografia),

 • język nowożytny.

Do egzaminu przystąpiło 24 uczniów klasy III gimnazjum. Uczniowie nasi dzielnie poradzili sobie z wyzwaniem , które postawiła przed nimi Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowując trudne testy. Ten najważniejszy egzamin w gimnazjum już w kwietniu, ale od dziś trzymamy kciuki i życzymy jak najlepszych wyników.

 

 

Warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli

 

10 listopada w naszej szkole odbyło się warsztatowe spotkanie gdańskiej grupy freinetowców. Przybyło wielu nauczycieli ze szkół z Gdyni, Gdańska, Rumi, Sierakowic i Gowidlina, naszą szkołę reprezentowały oraz zajęły się organizacją panie: Alina Treder, Iwona Furman i Danuta Zelewska.

 

Program spotkania:

 1. Relacja z ogólnopolskiego spotkania w Katowicach - uczestnicy

 2. Omówienie szczegółów dotyczących ogólnopolskiej publikacji o stowarzyszeniu - przewodnicząca Joanna Ryduchowska - Wrzałek

 3. Freinet w mojej pracy - wykorzystanie Internetu w realizacji elementów pedagogiki Freineta - Danuta Zelewska

 4. Tworzenie prezentacji multimedialnej w programie Power Point  - Danuta Zelewska

 5. Omówienie propozycji spotkań Freinetowców w Moszczance (rodzinnych, letnich) - Joanna Ryduchowska -Wrzałek

 6. Sprawy bieżące itp.

 

 

 

XI Kaszubskie Dyktando w Strzepczu


Dnia 10.11.2012r. w Strzepczu odbyło się XI Kaszubskie Dyktando zorganizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Celem konkursu było:

• podnoszenie rangi języka kaszubskiego, jako standardowego, mierzalnego,
• wdrażanie zasad pisowni języka kaszubskiego,
• rozpropagowanie formy pisanej języka kaszubskiego,
• popularyzacja twórczości Aleksandra Labudy: „Kaszëbsczim jesmë lëdã, nim wiedno chcemë bëc. Niech ten sã pôli wstëdã chto ò tim nie chce czëc”.


Eliminacje szkolne cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na etapie gimnazjalnym do dyktanda przystąpili: Łukasz Lejk, Elżbieta Lejk, Oliwia Jelińska, Natalia Damaszk, Piotr Bulczak, Klaudia Szczypior, Karolina Szczypior, Wioleta Czaja, Sylwia Krefft, Kamila Brzeska, Robert Wenta, Julia Koszałka, Patrycja Stankowska.


Naszą szkołę reprezentowały uczennice szkoły podstawowej: Nikola Weber i Patrycja Szczypior oraz uczennice gimnazjum: Patrycja Stankowska i Julia Koszałka.

W czasie pobytu w Strzepczu uczennice wraz z opiekunami wzięły udział w mszy świętej oraz odwiedziły grób A. Labudy na tutejszym cmentarzu.

 

Dnia 9 listopada 2012 r. w ZS w Kamienicy Królewskiej odbyło się spotkanie uczniów klas 0-III z wolontariuszami Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Filia Sierakowice - P. Marzeną Korzeniewską i P. Mieczysławem Werą. Celem spotkania było przybliżenie uczniom tematyki dotyczącej niepełnosprawności i osób niepełnosprawnych oraz uświadomienie zagrożeń czyhających na dzieci.

 

Życzenia szczęścia i podziękowania dla Nowożeńców : Aleksandry i Karola Miotk

z Kamienicy Królewskiej

Nowożeńcy poprosili swoich gości, aby zamiast kwiatów przynieśli gry dydaktyczne, które przekazali na potrzeby uczniów Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej.

Młodej Parze oraz ich Gościom serdecznie DZIĘKUJEMY!

Państwu : Aleksandrze i Karolowi Miotk życzymy, aby miłość, radość i wszystko, co zwiera słowo szczęście towarzyszyło Wam przez całe wspólne życie.

 

Dyrekcja, grono pedagogiczne

i wdzięczni uczniowie

Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej


My uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy,

Że będziemy kochać książki, krzywdy zrobić im nie damy.

I wskazówek, i rad książek będziemy słuchać z uwagą.

Obowiązki czytelnika traktować z wielką powagą!

Przyrzekamy!”

To słowa przysięgi, jaką złożyli uczniowie klasy I podczas pasowania na czytelnika. Uroczystość odbyła się 30.10.2012r. Celem pasowania było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej, rozbudzenie wśród nich zainteresowań czytelniczych. Uczniowie utrwalili takie pojęcia jak: biblioteka, bibliotekarka, księgarnia, biblioteczka domowa. Poznali budowę książki, etapy jej powstawania, a także zasady postępowania z książką. Podczas uroczystości zwrócono uwagę na konieczność szanowania książek oraz korzyści wynikające z kontaktu dziecka z książką.

Pasowania dokonała Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik, która wręczyła dzieciom dyplomy i upominki.

Po uroczystym pasowaniu został ogłoszony konkurs na najładniejszy zeszyt czytelnika klasy I. Życzę wszystkim małym czytelnikom powodzenia.

 

 

29 października 2012 r. to pamiętna data dla Pierwszoklasistów

 

 

W tym dniu w ZS w Kamienicy Królewskiej odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy I.

Na początku uroczystości , przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego  - Mariola Kotłowska powitała przybyłych gości: Panią Dyrektor Hannę Subkowską - Wójcik, nauczycieli, rodziców i uczniów. Szczególnie gorąco powitała bohaterów uroczystości - uczniów klasy I, którzy zaprezentowali program artystyczny pt. „Pinokio”. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli i tym samym udowodnili, że są gotowi do złożenia uroczystego ślubowania

 

„…I przyrzekamy naszej szkole, pani dyrektor, mamie, tacie

Będziemy solidnymi uczniami…."

 

Pasowanie na ucznia przez panią dyrektor "wielkim, czerwonym ołówkiem" - było tylko tego potwierdzeniem. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów. Szczęśliwi Pierwszoklasiści przyjęli życzenia i prezenty ufundowane przez rodziców oraz  uczniów klasy II.

Rodzicom gratulujemy tak wspaniałych pociech, a Pierwszakom życzymy dobrych ocen i samych szczęśliwych dni w naszej szkole.

 

Wychowawczyni kl. I składa serdeczne podziękowanie

rodzicom  za pomoc w zorganizowaniu uroczystości ślubowania.

Dziękuję za pomoc  również Samorządowi Uczniowskiemu

oraz uczennicy Rozalii Wenta.

 

 

 

Mistrzostwa Gminy Sierakowice w Unihokeju

W dniu 29 października 2012 w Zespole Szkół w Gowidlinie odbyły się Mistrzostwa Szkół Podstawowych Gminy Sierakowice w unihokeju. W turnieju wzięły udział następujące drużyny: Gowidlino, Szopa, Lisie Jamy, Puzdrowo i Kamienica Królewska.

W wyniku zaciętej rywalizacji chłopcy z Kamienicy Królewskiej zajęli IV miejsce a dziewczęta I miejsce jednocześnie zdobywając tytuł MISTRZA GMINY SIERAKOWICE na rok 2012.Uroczystego wręczenia pamiątkowych pucharów dokonała Pani Dyrektor Zespołu Szkół w Gowdlinie Maria Wenta-Barlak.

Zwycięska drużyna Kamienicy Królewskiej będzie reprezentować Gminę Sierakowice na turnieju powiatowym w Stężycy.

Skład Mistrza Gminy Sierakowice: Julia Gańska, Agata Jaskulska, Zuzanna Czaja, Patrycja Kotłowska, Marta Klebba. Gratulujemy sukcesu.

Dnia 30.10.2012 w ZS Gowidlino  odbyły się Gminne zawody w Unihokeju Gimnazjów z naszej gminy tj: Kamienica Królewska , Gowidlino, Tuchlino, Szopa gra była zacięta a efekty następujące:

- dziewczęta zajęły II miejsce, ( Mariola Kotłowska, Marlena Krauze, Kornelia Okuniewska, Wioleta Czaja, Patrycja Stankowska)

- chłopcy zaś III miejsce (Patryk Browarczyk, Łukasz Lejk, Karol Wenta, Mateusz Zakrzewski, Przemysław Okuniewski, Robert Wenta)

Oprócz zdrowej rywalizacji zauważyć można było świetną zabawę oraz integrację naszej młodzieży z rówieśnikami z innych szkół. Wszystkim zawodnikom jeszcze raz gratulujemy!!!

Zajęcia terenowe

19 października klasa II i IIIb wyruszyła na zajęcia na Zamkową Górę. Już na samym początku dzieci czekała miła niespodzianka - u podnóża góry czekał na nich pan leśniczy Krzysztof Sieniek. Zajęcia były bardzo owocne - dzieci poznawały różne drzewa spotkane po drodze: sosny, buki, świerki, modrzewie, dęby. Pan leśniczy opowiadał wiele ciekawych rzeczy. Na zakończenie czekała kolejna miła niespodzianka przygotowana przez mamę Kuby Jelińskiego - słodki poczęstunek. Dziękujemy!

Bitwa pod Wiedniem” – wyjazd do kina „Fregata” w Lęborku

 

Uczniowie gimnazjum 18 października udali się do kina na film „Bitwa pod Wiedniem”, gdzie przedstawiono jedną z dwudziestu przełomowych bitew w dziejach świata. Latem 1683 roku trzysta tysięcy wojowników Imperium Osmańskiego pod wodzą Wielkiego Wezyra Kary Mustafy rozpoczęło oblężenie Wiednia. Po wielu tygodniach, 12 września 1683 roku, doszło do decydującej bitwy. Szale zwycięstwa przechylały się wielokrotnie. W chwili, gdy wszystko zapowiadało bliski tryumf armii Wielkiego Wezyra, do boju włączyło się polskie wojsko. Pod wodzą króla Jana III Sobieskiego husaria stoczyła morderczą walkę, w której ważyły się nie tylko losy miasta, ale i całej Europy.

 

Gminny Halowy Turniej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych

 

W dniu 17 października 2012 rozegrano Gminne Mistrzostwa w Piłce Nożnej Halowej Szkół Podstawowych. Organizatorem turnieju była Szkoła Postawowa w Sierakowicach. W wyniku zaciętej rywalizacji mistrzostwo Gminy Sierakowice zdobyła drużyna SP Sierakowice. Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej zajęła drugie miejsce. Na szczególne wyróżnienie zasługują: zdobywca bramki Robert Wenta i Kacper Złotogórski. Skład reprezentacji Kamienicy Królewskiej: Wenta Dawid, Krzebietke Dominik, Bulczak Tomasz, Wenta Robert, Pestka Damian, Lejk Zdzisław, Złotogórski Kacper i Lipkowski Marcin.

 

 „Nauczycielem jest ten, kto z rzeczy trudnych może uczynić łatwe”

15 października w ZS w Kamienicy Królewskiej odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Otworzyło ją krótkie przemówienie przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego – Marioli Kotłowskiej, która powitała szanowne grono pedagogiczne, pracowników obsługi i w imieniu uczniów zaprosiła wszystkich na uroczystość.

Następnie obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez uczniów klasy piątej i szóstej pod opieką nauczycielki pani Wioletty Winczewskiej. Uczniowie urządzili mały pokaz mody, uświadamiając nauczycielom, że istnieją różne typy osobowości, od nauczyciela anioła do nauczyciela sceptyka. Potem piątoklasiści odegrali zabawne scenki z lekcji. W rolę nauczycielki wcieliła się Martyna Krefta, która pokazała, że niełatwo być dziś pedagogiem.

W dalszej części programu wysłuchaliśmy koncertu życzeń, na który złożyły się wierszyki oraz piosenki dedykowane nauczycielom różnych przedmiotów. Nie zapomniano też o życzeniach dla pań z obsługi, dbających o wzorowy porządek w szkole. Pamiętano również o niezastąpionym p. Konradzie, który przywraca blask zniszczonym sprzętom.

O muzyczną oprawę uroczystości zadbała nauczycielka pani Dominika Formela, która wraz z chórem przygotowała wszystkie piosenki. Wyjątkowe emocje wzbudził występ uczennicy gimnazjum, która przepięknie zagrała na skrzypcach.

Gromkie brawa na koniec świadczyły, że cała uroczystość bardzo podobała się zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Po części artystycznej uczniowie wręczyli nauczycielom kwiaty.

Na zakończenie zabrała głos Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik, która podziękowała nauczycielom i uczniom za przygotowanie uroczystości. Następnie w krótkim przemówieniu Pani Dyrektor podkreśliła, że jednym z głównych zadań szkoły jest uczenie dialogu. Dziękując nauczycielom za osobisty wkład i pracę na rzecz szkoły, dyrektor życzyła, by umieli słuchać i nauczyli tego młodzież.

Osobne słowa zostały skierowane do uczniów i wyrażały głęboką nadzieję, że nie zmarnują szansy, jaką daje świadome uczestnictwo w dialogu.

Wyrazem życzeń były nagrody, które p. dyrektor wręczyła kilkorgu nauczycielom za działalność dydaktyczno-wychowawczą oraz zaangażowanie w pracę na rzecz szkoły.

Dnia 11 października uczniowie klasy III b byli na zajęciach w lesie. Dzieci poznały 13 gatunków drzew (krzyżówka). Rozpoznawanie drzew rosnących w naszych lasach – zbieranie owoców i liści drzew do wykonania makiety, którą w szkole, każda z grup przygotowała, zaprezentowała swoją pracę i podzieliła się swoimi odkryciami.

 

Wanoga do Wejrowa

9 października 94 uczniów Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej uczęszczających na zajęcia z języka kaszubskiego brało udział w wycieczce do Wejherowa refundowanej ze środków przeznaczonych na naukę tego języka.

Program wycieczki obejmował zwiedzanie Placu Wejhera na Starym Rynku, pomnika założyciela miast – Jakuba Wejhera, zabytkowego szpitaliku – przytułku dla ubogich, wejherowskiej fary – Kościoła Św. Trójcy, Ratusza Miejskiego, kościoła klasztornego, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, Kalwarii Wejherowskiej – tzw. Kaszubskiej Jerozolimy.

Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy o Kaszubach, budzenie zainteresowania historią i kulturą naszego regionu oraz kształtowanie emocjonalnego związku z naszą „Małą ojczyzną – Kaszubami:, kształtowanie poczucia własnej tożsamości narodowej.

Zwiedzanie Wejherowa – miasta nazywanego „duchową stolicą Kaszub” rozpoczęliśmy od spaceru po Placu Jakuba Wejhera. Następnie dotarliśmy do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Tam obejrzeliśmy wystawę pt. „Pranié, platowanié, maglowanié oraz uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej przeprowadzonej przez pana Romana Drzeżdżona, który „gôdôł pò kaszëbsku”- barwnie i ciekawie opowiedział i zademonstrował, jak kiedyś na Kaszubach prano, prasowano i maglowano rzeczy. Dzieci obejrzały dawne sprzęty służące do tych czynności, w tym stare żelazka, tarki do prania. Poznały również kaszubskie instrumenty ludowe. Najwięcej zainteresowania wzbudziły przeróżne drewniane kołatki, które każdy mógł wziąć do ręki, aby wydobyć z nich dźwięk. Pan Drzeżdżon przybliżył nam także sylwetkę profesora Aleksandra Labudy oraz Aleksandra Majkowskiego, autora słynnej kaszubskiej epopei „Życie i przygody Remusa”. Obejrzeliśmy pamiątki po pisarzach, ich słynne utwory. Poznaliśmy postać Jakuba Wejhera, założyciela miasta. Dowiedzieliśmy się, że z jego inicjatywy powstała czwarta w czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej kalwaria, której odległości między stacjami są wzorowane na faktycznych pomiarach Drogi Chrystusa w Jerozolimie. Cały szlak kalwaryjski liczy ponad 4 km długości. Po zwiedzeniu muzeum spacerowaliśmy po otaczającym gmach muzeum parku, w którym znajduje się rzeźba Remusa.

Wycieczkę do Wejherowa z pewnością możemy zaliczyć do bardzo udanych.

 

W dniu 5 października 2012 r na Przystani Żeglarskiej UKS WIKING odbyły się Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe. Biegi dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych oraz dziewcząt z gimnazjum odbyły się na dystansie 800 m, chłopcy z gimnazjów mieli dłuższy dystans - 1200 m.

W zawodach wzięły udział reprezentacje czterech gimnazjów tj. (Kamienica Królewska, Gowidlino, Tuchlino, Sierakowice) oraz trzech szkół podstawowych (Kamienica Królewska, Gowidlino, Tuchlino) Uroczystego otwarcia imprezy dokonała Dyrektor ZS w Kamienicy Królewskiej Pani Hanna Subkowska Wójcik.

Zawody przebiegły w duchu sportowej rywalizacji i miłej atmosferze.

Oto wyniki:

Chłopcy

Kamienica Królewska

III

III

Tuchlino

I

II

Gowidlino

II

I


Gimnazjum

Dziewczynki

Chłopcy

Kamienica Królewska

IV

IV

Tuchlino

I

III

Gowidlino

III

I

Sierakowice

II

II


Opiekę nad uczniami sprawowali następujący nauczyciele:

Anna Figura, Wioletta Winczewska, Paulina Dułak, Anna Naczk oraz Jacek Subkowski

Serdecznie dziękujemy Panu: Lechosławowi Borkowskiemu za udostępnienie przystani żeglarskiej, a Panom: T. Żurkowi i W. Piaseckiemu z UKS Wiking za wszelką udzieloną pomoc. Serdeczne podziękowania składamy również na ręce Pani Górskiej, która otoczyła nas fachową opieką medyczną.

Sponsor główny – GOK Sierakowice.

Konkurs klasowy na najładniejszy liść jesienny.

Na wyróżnienie zasłużyli następujący uczniowie: Cezary Tessa, Martyna Kierznikiewicz i Kinga Ziemann.

Dzéń „Piekłé Bùlwë” w Kamińcë Królewsczi

28 września br. w Kamienicy Królewskiej z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich przy współpracy nauczycieli języka kaszubskiego – uczniowie, dyrekcja szkoły, nauczyciele i zaproszeni goście wzięli udział w imprezie poświęconej naszemu poczciwemu ziemniakowi, który przez cały rok króluje na każdym kaszubskim stole.

Roślina ta uprawiana była przez Inków już 3500 lat temu, ale do Europy dotarła przez Hiszpanię dopiero w XVI wieku. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych warzyw, nie tylko w Polsce.

W Amfiteatrze Królewskim zabawa z okazji „Święta Pieczonego Ziemniaka” okazała się festynem radości i ucztą dla podniebienia, gdyż oczywiście odbyła się degustacja potraw z ziemniakiem w roli głównej.

W uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej, pani dyrektor szkoły – Hanna Subkowska – Wójcik, nauczyciele, w roli gospodarzy panie z Koła Gospodyń Wiejskich na czele z panią sołtys naszej wsi – Marią Kwidzińską oraz przewodniczącą KGW- Bernadetą Dampc. Festyn zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście – dyrektor ZEAS-u- p. Jacek Mazur oraz znana ze swojej działalności w Zrzeszeniu Kaszubsko – Pomorskim- p.Wanda Lew – Kiedrowska.

Goście i pani dyrektor zostali zaproszeni do pracy w jury, które oceniało twórczość i wysiłek młodzieży.

Pierwszym zadaniem każdej klasy, pod czujnym okiem wychowawców, było stworzenie ziemniaczanego cudaka. Fantazja młodych twórców była tak wielka, że ziemniaki przystrojone odświętnie przybrały postacie zwierzątek, ludzików i przeróżnych baśniowych postaci, była nawet „żywa bulwa”, w którą wcielił się uczeń klasy III gimnazjum.

Jury zachwycone „cudaczkami” wszystkim uczestnikom tego konkursu przyznało I miejsca.

Ponadto zadaniem młodzieży było wymyślenie ziemniaczanego okrzyku. Z tego zadania uczniowie wywiązali się również znakomicie, skandując z wielkim zaangażowaniem rymowanki w języku polskim i kaszubskim.

Oto niektóre z nich ;

 • klasa „0” krzyczała : „Czy wy wszyscy o tym wiecie, że przedszkolaki, to największe żarłoczki ziemniaków na świecie?!”

 • klasa I sp. : „Hip, hip, hura! Niech żyje bulwa!”

 • klasa II sp. : „My jesteśmy debeściaki, nam niestraszne są ziemniaki!”

 • klasa III „a” sp. : „Kto je ziemniaki, nie jest byle jaki!”

 • klasa III „b” sp. : „Upieczone bulwy zjemy i dlatego urośniemy!”

 • klasa IV sp. : „Bùlwa zdrowa, werwy doda!”

 • klasa VI sp. : „Kto bùlwy zbiera, z głodu nie umiera, a kto bùlwy jada, po kaszubsku gada!”

 • klasa I „a” gimnazjum : „Czej na zymkù, czej òb lato bùlwa wiedno fajno szmakô!”

Starsze klasy gimnazjum stworzyły całe poematy ku czci ziemniaka, toteż nie zdołamy wszystkich przytoczyć.

Ponadto młodzież wzięła udział w różnych konkurencjach sprawnościowych, do których należały m.in.:

- celny rzut ziemniakiem do worka,

- bieg z ziemniakiem,

- skoki w workach ziemniaczanych.

Trzeba przyznać, że zawodnicy i widzowie bawili się przy tym świetnie.

Kulminacyjnym punktem imprezy była degustacja wspaniałych ziemniaczanych potraw, przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Wszystkim wyśmienicie smakowały kopytka ze śmietanką, frytki, no i oczywiście placki ziemniaczane, które cieszyły się największym powodzeniem. Było po prostu pysznie!

Podobnie jak na rozpoczęcie imprezy, tak i na jej zakończenie głos zabrała pani dyrektor szkoły i zaproszeni goście, którzy w samych miłych słowach, z uznaniem wypowiedzieli się o pomyśle organizatorów i zaangażowaniu uczestników. „Święto Pieczonego Ziemniaka” w Kamienicy Królewskiej, stanie się zapewne barwną tradycją szkoły i naszej małej kaszubskiej ojczyzny.

Okazało się bowiem, że młodzież szkolna świetnie się bawi i integruje, niezależnie od wieku, jeśli dorośli umiejętnie potrafią odciągnąć ją od mediów i pokazać, co zrobić, aby było ciekawie, wesoło i mądrze.

Poza tym takie imprezy z całą pewnością kształtują w młodych ludziach właściwe wzorce zachowań oraz niwelują nudę.

Uroczystość była dowodem na to, że młodzież potrafi się dobrze bawić, ucząc się jednocześnie zdrowej rywalizacji i poszanowania dla naszych kaszubskich tradycji. Impreza miała bowiem charakter regionalny.

Słowa podziękowania składamy w imieniu pani dyrektor – Hanny Subkowskiej – Wójcik, uczniów i grona pedagogicznego paniom z Koła Gospodyń Wiejskich, nauczycielom języka kaszubskiego oraz gościom, którzy swoim przybyciem uświetnili naszą uroczystość.

„Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę”

Pod takim hasłem była tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska”, koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację „Sprzątanie Świata – Polska”. Hasłem tym, nawiązującym do ludowej wyliczanki zachęca do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. Cudownie jest kochać przyrodę, ale tak naprawdę wystarczy szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tej akcji i sprzątali najbliższą okolicę. Klasa IIIb sprzątała ścieżkę w pobliskim lesie.

Włączamy się do akcji Sprzątanie świata i dbamy o czystość w naszej miejscowości.

klasa II

Sadzenie kwiatów w ramach akcji "Pola nadziei"

Uczniowie Zespołu Szkół z Kamienicy Królewskiej po raz pierwszy włączyli się w akcję "Pola nadziei" polegającą na sadzeniu kwiatów. Przy wsparciu rodziców, którzy przekazali drobne kwoty na zakup cebulek żonkili,  młodzież (pod patronatem Samorządu Szkolnego i Szkolnego Klubu Wolontariusza) zakupiła cebulki i w dniu 21 września reprezentanci klas, posadzili 300 cebulek przy wejściu głównym do szkoły. Wiosną, gdy żonkile zakwitną wolontariusze z naszej szkoły wezmą udział w zbieraniu funduszy na rzecz Kartuskiego Hospicjum Domowego Caritas. Do akcji włączył się również Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Szklanej.

Pierwsze czytanie w klasie I

To wspólne pierwsze czytanie tekstów z naszej ciekawej czytanki.

Turniej Orlika o Puchar Premiera RP

W dniach 13 i 14 września w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej rozegrano coroczny turniej piłkarski chłopców o Puchar Premiera RP. W zawodach uczestniczyli piłkarze rocznika 1999-2002.

W pierwszym dniu rozgrywek reprezentacja Kamienicy Królewskiej zajęła drugie miejsce. W wyniku zaciętej rywalizacji osiągnięto następujące wyniki:

 1. Sierakowice 6pkt.

 2. Kamienica Królewska 3pkt.

 3. Szopa 0pkt.

W drugim dniu rozgrywek rywalizowały drużyny rocznika 1999-2000.Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. Rywalizacja również stała na bardzo wysokim poziomie. Oto wyniki końcowe:

 1. Kamienica Królewska I 6pkt.

 2. Szopa 3pkt.

 3. Kamienica Królewska II 0pkt.

Drużyna Kamienicy Królewskiej awansowała do dalszych rozgrywek turnieju w Sierakowicach.

Następny etap turnieju rozegrano dnia 21 września w Sierakowicach. W rywalizacji wzięły udział drużyny z Sierakowic, Kartuz, Chmielna i Kamienicy Królewskiej. Zwycięzcą turnieju została drużyna z Chmielna, która będzie reprezentować nasz powiat w dalszym etapie rozgrywek.

Drużyna Kamienicy Królewskiej wystąpiła w składzie: Krzebietke Dominik, Wenta Dawid, Bulczak Tomasz, Stolc Patryk, Regliński Patryk, Gosz Krzysztof, Pestka Maciej, Płotka Albert i Myszk Tomasz.

Dnia 10 września 2012 r na Orliku przy Szkole Podstawowe w Sierakowicach odbył się "Turniej Orlika" o Puchar Premiera Donalda Tuska organizowany przez GOK - Sierakowice. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, iż pierwszy raz w historii naszej szkoły w rozgrywkach piłki nożnej udział wzięły dziewczynki. Grupa była mieszana kl. VI SP oraz kl. I GIM. Nasze piłkarskie „PERŁY” zajęły II miejsce!!! Gratulujemy!!!

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

W nowym roku szkolnym w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej uczęszczać będzie 212 uczniów. W oddziale „0” – 16, w klasach I-III – 66, w Szkole Podstawowej – 47, zaś w Gimnazjum 83 uczniów. Do grona nauczycieli dołączyły panie Adriana Wójtowicz – psycholog, Marzena Majcher - chemia, Natalia Formela – biologia, Ewelina Telego – j. angielski.

Obchody 73 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Uczniowie naszej szkoły oddali hołd strażnikowi granicznemu Leonowi Wenta, który 1 września 1939 zginął na służbie z rąk hitlerowców. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Załakowie. Tego dnia w Kamienicy Królewskiej upamiętniono również członków Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” działającej na terenie Pomorza.

Pożegnanie porucznika Brunona Kwidzińskiego

26 lipca 2012 roku w Lęborku odbyły się uroczystości pogrzebowe Brunona Kwidzińskiego, porucznika rezerwy, kombatanta Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" działającej również na terenie Kamienicy Królewskiej. W ceremonii oprócz rodziny uczestniczyli: władze miasta, kombatanci, przedstawiciele lokalnych organizacji oraz delegacja Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej. Wspólne wspominano zmarłego Brunona Kwidzińskiego, którego określono jako człowieka honoru kochającego swoją ojczyznę. Pan Brunon przekazywał również młodzieży wiedzę historyczną na temat walki o niepodległość naszego kraju.Kolejny zaszczytny tytuł dla naszej szkoły:

ZESPÓŁ SZKÓŁ W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ SZKOŁĄ ODKRYWCÓW TAENTÓW

Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej otrzymał zaszczytny tytuł Szkoły Odkrywców Talentów za osiągnięcia swoich uczniów.

Informacja o przyznaniu szkole tego zaszczytnego tytułu dotarła do nas w czasie wakacji, stąd oficjalne ogłoszenie społeczności szkolnej o tym wyróżnieniu nastąpi na apelu inaugurującym nowy rok szkolny 2012/2013.

Wyróżnienie przyznawane jest przez Ośrodek Rozwoju Edukacji placówkom odkrywającym, promującym i wspierającym uzdolnienia dzieci i młodzieży.

Zgodnie z regulaminem: „Szkoła, której nadany został tytuł Szkoły Odkrywców Talentów przygotowuje i przeprowadza systemowe działania na rzecz uczniów zdolnych oraz projekty związane z obchodami Dnia Promocji Talentów w taki sposób, by promować jeden lub więcej rodzajów działalności uczniów: naukową, artystyczną, społeczną, sportową lub inną".

 

Gratulacje należą się wszystkim tym uczniom, którzy przyczynili się do tego tytułu. W roku szkolnym 2011/2012 wielu uczniów osiągnęło znaczące sukcesy, pokazując, że Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej to szkoła niezwykła - twórcza! Życzymy Wszystkim kolejnych sukcesów!

Nazwiska niektórych z uczniów, których osiągnięcia przyczyniły się do przyznania szkole tytułu:

Anna Dobek (mistrzostwa gminy, powiatu a także II miejsce na 300 mpp w finale wojewódzkim – „Gimnazjada lekkoatletyczna”, wolontariat); Agata Czaja (wiedza o regionie, wolontariat, taniec); Edyta Toruńczak (sport, wiedza o regionie, wolontariat); Łukasz Klebba (sport, informatyka); Bartosz Wójcik (historia, geografia, informatyka); Paulina Ciegiert (wiedza o regionie); Kinga Dampc, Monika Bulczak (wolontariat, taniec), Agata Czaja, Anna Dobek, Monika Bulczak, Bartosz Wójcik, Jolanta Lejk, Aleksandra Wożniak (posłowie na Sejm Dzieci i Młodzieży); Dawid Sieniek, Malwina Mielewczyk, Aleksandra Bulczak, Natalia Brzeska (taniec); Katarzyna Hinca (wolontariat); Robert Wenta, Adrianna Neumeler, Elżbieta Lejk, Ewelina Pawelczyk (ekologia); Elżbieta Lejk (ekologia, religia); Tomasz Bulczak (religia), Aleksandra Patelczyk, Alicja Bulczak (stypendystki Marszałka woj. pomorskiego przyznane za bardzo dobre wyniki w Gimnazjum) oraz wielu innych uczniów…rodziców, partnerów współpracujących, nauczycieli.

Szczegóły na stronie: http://efs.men.gov.pl/projekt-szkola-odkrywcow-talentow

XIV Zjazd Kaszubów w Sopocie

7 lipca 2012 roku uczniowie ZS w Kamienicy Królewskiej wraz z członkami Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego o. Sierakowice brali udział w Zjeździe Kaszubów w Sopocie.. Zjazd upamiętniał setną rocznicę powstania Towarzystwa Młodokaszubów, którego kontynuatorem jest Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie.

Program Zjazdu Kaszubów rozpoczęliśmy przywitaniem specjalnego pociągu „Transcassubi” na dworcu w Sopocie. Następnie udaliśmy się do kościoła pw. Św. Michała Archanioła, gdzie mszę odprawił ks. Abp Tadeusz Gocłowski. Następnie przemaszerowaliśmy na Plac Przyjaciół Sopotu, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie Zjazdu Kaszubów. Towarzyszył nam w tym pochodzie również Wójt naszej gminy pan -T. Kobiela. Tu miały miejsce różne występy artystyczne pod hasłem „Nowe brzmienia z Kaszub”. Na Jarmarku Kaszubskim prezentowali się kaszubscy twórcy ludowi, artyści i rzemieślnicy. Odwiedziliśmy również historyczne Grodzisko, gdzie odbywała sie Biesiada Kaszubska.

Dziękujemy władzom Z K-P o. w Sierakowicach za zorganizowanie i sponsorowanie tej ciekawej wycieczki.

`