ZESPÓŁ SZKÓŁ W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

ul. Szkolna 19

83-342 Kamienica Królewska

tel./fax 58 - 681 92 02   e-mail: zskamienicakrolewska@wp.pl

 

Aktualności

Kalendarium

Konkursy

Osiągnięcia

Plan lekcji

Dyżury nauczycieli

Sport

Uczniowie

Dyrekcja

Nauczyciele

Samorząd Uczniowski

Sekretariat

Rada Rodziców

Biblioteka

Pedagog

Sponsorzy

Regulaminy

Rekrutacja

Galeria

Archiwum

Absolwenci

5 - latki w szkole

Boiska ORLIK 2012

Jezioro Kamienickie...

Rozbudowa szkoły

Sejm

Projekty

Projekty uczniowskie

Podręczniki

Przydatne linki:

MEN

Urząd Gminy Sierakowice

Kuratorium Gdańsk

Interkl@sa

Szkoła z Klasą

Jesteś

Darmowy licznik odwiedzin
licznik odwiedzin

gościem na tej stronie.


 

Cyfrowa szkoła

ReklamaRok szkolny 2011/2012

Kolejny zaszczytny tytuł dla naszej szkoły:

ZESPÓŁ SZKÓŁ W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ SZKOŁĄ ODKRYWCÓW TAENTÓW

Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej otrzymał zaszczytny tytuł Szkoły Odkrywców Talentów za osiągnięcia swoich uczniów.

Informacja o przyznaniu szkole tego zaszczytnego tytułu dotarła do nas w czasie wakacji, stąd oficjalne ogłoszenie społeczności szkolnej o tym wyróżnieniu nastąpi na apelu inaugurującym nowy rok szkolny 2012/2013.

Wyróżnienie przyznawane jest przez Ośrodek Rozwoju Edukacji placówkom odkrywającym, promującym i wspierającym uzdolnienia dzieci i młodzieży.

Zgodnie z regulaminem: „Szkoła, której nadany został tytuł Szkoły Odkrywców Talentów przygotowuje i przeprowadza systemowe działania na rzecz uczniów zdolnych oraz projekty związane z obchodami Dnia Promocji Talentów w taki sposób, by promować jeden lub więcej rodzajów działalności uczniów: naukową, artystyczną, społeczną, sportową lub inną".

 

Gratulacje należą się wszystkim tym uczniom, którzy przyczynili się do tego tytułu. W roku szkolnym 2011/2012 wielu uczniów osiągnęło znaczące sukcesy, pokazując, że Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej to szkoła niezwykła - twórcza! Życzymy Wszystkim kolejnych sukcesów!

Nazwiska niektórych z uczniów, których osiągnięcia przyczyniły się do przyznania szkole tytułu:

Anna Dobek (mistrzostwa gminy, powiatu a także II miejsce na 300 mpp w finale wojewódzkim – „Gimnazjada lekkoatletyczna”, wolontariat); Agata Czaja (wiedza o regionie, wolontariat, taniec); Edyta Toruńczak (sport, wiedza o regionie, wolontariat); Łukasz Klebba (sport, informatyka); Bartosz Wójcik (historia, geografia, informatyka); Paulina Ciegiert (wiedza o regionie); Kinga Dampc, Monika Bulczak (wolontariat, taniec), Agata Czaja, Anna Dobek, Monika Bulczak, Bartosz Wójcik, Jolanta Lejk, Aleksandra Wożniak (posłowie na Sejm Dzieci i Młodzieży); Dawid Sieniek, Malwina Mielewczyk, Aleksandra Bulczak, Natalia Brzeska (taniec); Katarzyna Hinca (wolontariat); Robert Wenta, Adrianna Neumeler, Elżbieta Lejk, Ewelina Pawelczyk (ekologia); Elżbieta Lejk (ekologia, religia); Tomasz Bulczak (religia), Aleksandra Patelczyk, Alicja Bulczak (stypendystki Marszałka woj. pomorskiego przyznane za bardzo dobre wyniki w Gimnazjum) oraz wielu innych uczniów…rodziców, partnerów współpracujących, nauczycieli.

Szczegóły na stronie: http://efs.men.gov.pl/projekt-szkola-odkrywcow-talentow


Konkurs najlepszy absolwent gimnazjum gmin wiejskich i małych miasteczek

Dnia 30 czerwca 2012r. w bibliotece głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie na „Najlepszego absolwenta gimnazjów gmin wiejskich i małych miasteczek”. Laureatem tego konkursu został Bartosz Wójcik absolwent Gimnazjum w Kamienicy Królewskiej.

Dnia 29.06.2012 r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012 oraz pożegnanie tegorocznych absolwentów Szkoły Podstawowej.

Uroczystość została rozpoczęta wystąpieniem Pani Dyrektor Hanny Subkowskiej – Wójcik, która nawiązała do wszystkich ważnych i tych codziennych sukcesów uczniów, życząc wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji. Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu klas VI, V i „zerówki”. Młodsi koledzy pożegnali absolwentów przyznając im tytuły i wręczając nagrody za zasługi z lat szkolnych. Wręczono między innymi złoty globus, trampki, złotą rybkę, krzyż zasługi a nawet kurę znoszącą złote jajka. Po części artystycznej przyszedł czas na rozdanie świadectw, dyplomów i nagród.

Podczas uroczystości Pani Dyrektor podziękowała za wszystkie lata pracy pani Marii Brzezińskiej, która w tym roku odchodzi na zasłużoną emeryturę. Wszyscy zebrani dołączyli do słów Pani Dyrektor i podziękowali pani Marysi gromkimi brawami.

Pożegnanie absolwentów gimnazjum


RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ
Zajęcia w klasie I i IIb


W  dniach 26 i 27 czerwca uczniowie brali udział w programie ,,Ratujemy i uczymy ratować''. Program skierowany jest do osób najmłodszych, czyli uczniów nauczania zintegrowanego, realizowany jest dzięki grupie prawie 150 wolontariuszy Pokojowego Patrolu z uprawnieniami AHA, którzy ukończyli specjalne kursy instruktorskie. Następnie zostali przeszkoleni nauczyciele szkół, które przystąpiły do programu. Celem zajęć było:

- zapoznanie dzieci z najczęściej spotykanymi zagrożeniami,
- sposoby zapobiegania zagrożeniom,
- wyrobienie umiejętności wzywania pomocy i powiadamiania odpowiednich służb ratunkowych,
- odpowiednie reagowanie z sytuacjach zagrożenia,
- umiejętność przezwyciężania lęku przed podejmowaniem działań w sytuacjach zagrożenia życia.
- kształcenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia życia,
Na zajęciach dzieci nauczyły się numerów alarmowych (997, 998, 999, 112), w jaki sposób kontaktować się z pogotowiem w razie wypadku oraz sprawdzania przytomności osoby poszkodowanej.


PODZIĘKOWANIA WYCHOWANKÓW I PRACOWNIKÓW
OŚRODKA REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZEGO
W SZKLANEJ

2

27 czerwca 2012 r. swoją obecnością naszą szkołę zaszczyciła pani dyrektor Julita Krzebietke, która wręczyła upominki i dyplomy. W ten sposób podziękowała uczniom ze Szkolnego Klubu Wolontariusza za trzyletnią prace niesioną dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej z Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego ze Szklanej.
Podziękowania wręczono
- Annie Dobek
- Agacie Czaja
- Kindze Damps
- Monice Bulczak

Spotkanie z Januszem Chomontkiem

W dniu 22 czerwca 2012 w naszej szkole gościł Pan Janusz Chomontek. W swoim pokazie zademonstrował niewzwykłe umiejętności żonglerki .Odbijał piłkęnogą,barkiem,głową,kolanem czy też stopą. Rozdawał pamiątkowe zdjęcia i autografy.Występ cieszył się dużym zainteresowaniem i wzbudził wielki aplauz.Pan Janusz Chomontek jest wielokrotnym rekordzistą Księgi Rekordów Guinessa.Oto kilka rekordów.

 • Pobicie rekordu Maradony w żonglowaniu piłką głową. Maradona odbił piłkę 7 tysięcy razy a Janusz Chomontek 35 tysięcy razy.  

 • Pokonanie trasy maratonu berlińskiego 100km z czasem 18 godzin. - piłka ani razu nie upadła na ziemię.

 • Żonglowanie piłeczką do tenisa ziemnego podczas meczu Polska - Anglia z czasem 4 godz. 20min.

Szczegóły na stronie www.chomontek.pl

Tydzień żeglarski

W dniach 18, 19 i 21 czerwca w Uczniowskim Klubie Sportowym WIKING w Kamienicy Królewskiej zorganizowano tydzień żeglarski dla uczniów naszej szkoły. Pomysłodawcami imprezy byli panowie Tadeusz Żurek oraz Waldemar Piasecki. Nasza młodzież miała możliwość rejsu jachtem lub żaglówką po Jeziorze Kamienickim. Panowie Tadeusz Żurek oraz Waldemar Piasecki wdrożyli nas w podstawy wiedzy o żeglarstwie, posługiwali się przy nas fachową terminologią, co wywołało wiele pytań na temat żeglarstwa. Do dyspozycji naszych uczniów były również rowerki wodne, łódki oraz kajaki. Nasi uczniowie mogli bez ograniczeń uprawiać sporty wodne, a dla bezpieczeństwa każdy uczeń otrzymał kapok. Radości nie było końca. Pobyt na przystani był dla naszej młodzieży nie lada frajdą. Każdego dnia rozpalaliśmy ognisko przy którym uczniowie piekli kiełbaski. Bardzo dziękujemy „Panom Kapitanom” oraz Prezesowi UKS WIKING panu Lechosławowi Borkowskiemu za umożliwienie naszym uczniom przeżycia tak wspaniałych chwil.

Klasy I - III

klasy IV - VI

gimnazjum

 

Bal gimnazjalny 2012

Dnia 16 czerwca 2012 roku w restauracji „Królewiczanka” w Kamienicy Królewskiej gimnazjaliści wraz z rodzicami i nauczycielami bawili się na wspólnym , pożegnalnym balu.

Wycieczka do Gdańsk, stolicy Kaszub

20 czerwca 2012r. uczniowie Szkoły Podstawowej aktywnie uczący się języka kaszubskiego w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej, wybrali się na wycieczkę do Gdańska. Pierwszym punktem programu były zajęcia w Centrum Edukacji Archeologicznej „Błękitny Lew”, gdzie uczniowie odkrywali tajemnice średniowiecznego Gdańska. Następnie udaliśmy się do Starego Miasta i odwiedziliśmy Fontannę Neptuna (sw. Krësztofa) i pomnik Świętopełka Wielkiego (księcia kaszubskiego). Wycieczka refundowana była z funduszy przeznaczonych na naukę języka kaszubskiego. Niewątpliwą atrakcją dla dzieci była również wizyta w KFC.

Więcej zdjęć w galerii

EGZAMIN NA KARTĘ MOTOROWEROWĄ

Dnia 16.06.2012 roku odbył się praktyczny egzamin na kartę motorowerową do którego przystąpiło 37 uczniów naszej szkoły, którzy wcześniej zdali egzamin teoretyczny(11.06.2012R). Egzamin został przeprowadzony w Załakowie dzięki uprzejmości Pana Janusza Choszcz, który udostępnił nam swój plac manewrowy, a także przygotował go odpowiednio do egzaminu. Pan Janusz Choszcz zajął się również egzaminowaniem naszej młodzieży. Uczniowie musieli pokonać plac manewrowy m.in. slalom, ósemkę oraz mini miasteczko ruchu drogowego. Naszczęście wszystkim uczestnikom udało się zaliczyć jazdę a tym samym zdać egzamin praktyczny.

Uczniowie wraz z opiekunem składają serdeczne podziękowania panu Januszowi Choszcz za przygotowanie oraz przeprowadzenie egzaminu na kartę motorowerową.


Wycieczka klas młodszych

Dn. 15.06.2012r. wyruszyliśmy autokarem na wycieczkę. Zgodnie z naszymi planami najpierw odwiedziliśmy Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie. Tutaj podziwialiśmy kunszt pracującego garncarza i mogliśmy sami spróbować swoich sił w tym rzemiośle. Dowiedzieliśmy się jak wygląda proces powstawania naczyń od kawałka gliny aż do gotowego do użycia wyrobu.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta na Farmie Strusi Afrykańskich w Garczynie. Mogliśmy obserwować na wybiegu i w zagrodach ptaki Nandu oraz okazałe strusie afrykańskie. Przewodnik opowiedział nam o zwyczajach tych ptaków oraz ich umiejętnościach. Dowiedzieliśmy się, że strusie mają doskonały wzrok, świetnie biegają i wytrzymują nawet 40 stopni mrozu.

Oglądając jajo strusia zastanawialiśmy się z ilu jaj należałoby zrobić jajecznicę dla naszej grupy.

Następnie uczestnicy wycieczki mieli okazję przejechać się na koniku polskim- Okazie lub na baktrianie - Cezarze.

W międzyczasie posilaliśmy się kiełbaskami pieczonymi w ognisku.

Wróciliśmy nieco zmęczeni, ale zadowoleni. 

Akcja „ZAKRĘTKA”

W tym roku szkolnym zebraliśmy 369 kg plastikowych zakrętek. Zwycięzcami zostały klasy: IIb, V oraz II g. Uczniowie tych klas zostaną obdarowane nagrodami. Gratulujemy!

Szczegóły w zakładce SU

 


Dnia 14 czerwca 2012 roku miała miejsce uroczystość wręczenia wyróżniania dla Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej w ogólnopolskim konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej „Otwarta Szkoła”

Uroczystość odbyła się w Warszawie w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Pani minister Krystyna Szumilas zaprosiła przedstawicieli naszej szkoły do Warszawy: panią dyrektor Zespołu Szkół Hannę Subkowską –Wójcik, panią Dyrektor Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Szklanej – Julitę Krzebietke - partnera naszej szkoły w projekcie oraz koordynatorów – nauczycieli Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej: Bartłomieja Leszk oraz Iwonę Koszałka –Arent.

Na uroczystość przybyły wszystkie nagrodzone przez Ministerstwo szkoły i organizacje z całej Polski – łącznie 24 szkoły.

Celem konkursu jest promowanie modelu szkoły, która w swoich działaniach wychowawczych i edukacyjnych dąży do kształtowania w uczniach otwartej i prospołecznej postawy. Konkurs ma również upowszechniać współpracę między placówkami oświatowymi i ich otoczeniem, przede wszystkim organizacjami pozarządowymi, oraz pokazać skuteczne i nowatorskie rozwiązania, stosowane w oświacie.

Minister edukacji narodowej swoim przemówieniu, zwróciła uwagę na zwiększającą się z roku na rok liczbę zgłoszeń w konkursie. –„ Państwa przykład sprawia, że coraz więcej szkół będzie chciało uczestniczyć w kolejnych edycjach konkursu, czego życzę sobie i wszystkim szkołom w Polsce „- dodała minister Krystyna Szumilas.

Zgłoszenia oceniali eksperci oraz powołana przez ministra edukacji narodowej Krystynę Szumilas Kapituła konkursu. W skład Kapituły weszli: Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, przewodniczący kapituły, Justyna Janiszewska (Grupa Zagranica), Elżbieta Piotrowska-Gromniak (Stowarzyszenie „Rodzice w Edukacji"), Emilian Kamiński (Fundacja Atut, Teatr Kamienica) Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa) oraz Jacek Strzemieczny (Centrum Edukacji Obywatelskiej).

Nasza szkoła prowadzi od trzech lat owocną współpracę z Ośrodkiem Rewalidacyjno Wychowawczym w Szklanej i to właśnie ta współpraca została nagrodzona przez kapitułę konkursu.

Tytuł „Otwartej szkoły” Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej otrzymał jako trzecia szkoła w województwie pomorskim.

 

 

Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej

wyróżniony w IV edycji KONKURSU MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ

„Otwarta Szkoła”

organizowanego w roku szkolnym 2011/2012 przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Kapituła konkursowa pod przewodnictwem pani Minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas przyznała Zespołowi Szkół w Kamienicy Królewskiej wyróżnienie w obszarze EDUKACJA OBYWATELSKA za projekt współpracy naszej Szkoły z Fundacją Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Uśmiech Dziecka" w Szklanej. Projekt realizowany w naszej szkole nosi tytuł: “Współpraca Szkolnego Klubu Wolontariusza z Ośrodkiem Rewalidacyjno - Wychowawczym w Szklanej”

Do konkursu zgłoszono ponad 500 szkół z całej Polski. Wnioski oceniane były przez tematyczne Komisje Eksperckie, a następnie opiniowane przez Kapitułę Konkursu powoływaną przez MEN.

Celem konkursu jest promowanie modelu szkoły, która w swoich działaniach wychowawczych i edukacyjnych dąży do kształtowania w uczniach otwartej i prospołecznej postawy oraz wspiera ich aktywność obywatelską oraz umiejętność pracy zespołowej. Konkurs służyć ma również wspieraniu współpracy między szkołami a ich partnerami.

Jest nam niezmiernie miło, że działania naszych wolontariuszy zostały docenione i nagrodzone przez panią Minister Edukacji Krystynę Szumilas, tym bardziej że nie jest to jednorazowa akcja. Współpraca z Ośrodkiem Rewalidacyjno –Wychowawczym w Szklanej owocnie rozwija się od trzech lat.

Gala wręczenia nagród, wraz z podsumowaniem konkursu, odbędzie się 14 czerwca 2012 r. o godz. 11:00 w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Opisy nagrodzonych oraz wyróżnionych projektów zostaną niedługo umieszczone na stronie konkursu „Otwarta Szkoła”.

13 czerwca 2012 - Wycieczka zorganizowana przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział w Sierakowicach

Uczniowie kl. III gimnazjum Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej brali udział w wycieczce do Kartuz. Pierwszym punktem programu był Park Miniatur w Stryszej Budzie. Następnie odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie. W Kartuzach zwiedzaliśmy muzeum, kolegiatę kartuską. Podczas wycieczki zjedliśmy smaczny posiłek w „Krzëwim Rogù”. Fundatorem wycieczki, wzorem lat poprzednich, był oddział ZKP w Sierakowicach. Bóg zapłac!

Biwak integracyjny klas IV Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej i Załakowa

W dniach 11-12 czerwca 2012r. 13 uczniów Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej i 16 uczniów Szkoły Podstawowej w Załakowie brało udział w biwaku integracyjnym w Załakowie.

Cele biwaku:

 • integracja uczniów tych klas, ponieważ będą oni w przyszłości uczęszczali do wspólnej klasy gimnazjalnej

 • poznanie najbliższego regionu, w którym odbywał się biwak

 • umiejętność organizacji i pożytecznego spędzania czasu

 • umiejętność przygotowania wspólnych posiłków.

W czasie biwaku uczniowie organizowali wspólne gry i zabawy sportowe, wieczorem brali udział w dyskotece integracyjnej, wspólnie przygotowali kolację i nocleg w Szkole Podstawowej z Załakowie. Rano uczniowie udali się do pomnika Grafa Kaszubskiego w Kamienicy Królewskiej, gdzie odbyła się żywa lekcja historii przeprowadzona przez p. Kwidzińskiego. Na zakończenie biwaku uczniowie zjedli kiełbaski przy ognisku, zorganizowanym u Państwa Dobek.

Opiekunowie biwaku – wychowawcy klas Sabina Wiśniewska, Mirella Dobek.

5 czerwca uczniowie klasy IIb wraz z koleżankami i kolegami z klasy III uczestniczyli w uroczystym finale konkursu „Jak zmienia się Twoja miejscowość dzięki Unii Europejskiej – stwórz mapę inwestycji” zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego  Klasa IIb została zaproszona na wielki finał, ponieważ zajęła pierwsze miejsce w powiecie Kartuskim  i zakwalifikowała się do II etapu. Zdjęcia specjalnie zorganizowanej imprezy można obejrzeć na stronie...

Z naszej szkoły zgłoszono tylko 2 prace - klasy IIb i III.

Piknik edukacyjny w ramach projektu „Za rękę z Einsteinem – Edycja II”

W dniu 5 czerwca 2012 r. uczniowie klas I- III gimnazjum ZS w Kamienicy Królewskiej brali udział w pikniku edukacyjnym w Staniszewie pod hasłem:

Przyjdź i eksperymentuj, bądź naukowcem, pobudź swoją pasję do eksperymentowania.

Dzień Dziecka w naszej szkole upłynął pod hasłem wspólnej zabawy. Nawet deszczowa pogoda nie była w stanie popsuć humoru naszych uczniów, chociaż by dlatego, że Pani Dyrektor na śniadanie rozdała dzieciom lody. Po tym „wyjątkowym” śniadanku na sali gimnastycznej odbyły różne konkursy sportowe i zabawy muzyczno – ruchowe. Po rozgrywkach sportowych uczniowie udali się na wspólne oglądanie filmów. Wszyscy stwierdzili, że Dzień Dziecka był bardzo udany.

Dnia 01.06.2012 odbyła się wycieczka do Mirachowa w ramach Dni Otwartych Lasów Państwowych. Uczniowie gimnazjum oraz szkoły podstawowej wyruszyli wraz z opiekunami na piesza wędrówkę z leśnikiem szlakiem tajemniczych Lasów Mirachowskich. Trasa wiodła wokół malowniczego jeziora Lubygośc. Zwiedziliśmy również bunkry oraz podziwialiśmy piękne krajobrazy z punktu widokowego na Zamkowej Górze. Na koniec zostaliśmy mile ugoszczeni przepyszną zupą.

  

XVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzież

Agata Czaja, Anna Dobek, Aleksandra Woźniak i Jolanta Lejk – uczennice reprezentujące Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej były jednymi z 460 posłów i posłanek, którzy 1 czerwca 2012r. zasiedli w ławach Sejmu RP.

Wszyscy posłowie SDiM zostali wyłonieni w drodze konkursu, do którego zgłosiło się w tym roku aż 1600 kandydatów. Uczniowie, ubiegający się o mandat posła, mieli za zadanie przeprowadzić szkolną debatę na temat demokracji w szkole i samorządności. Na podstawie oceny zgłoszonych projektów, zakwalifikowanych zostało 460 uczniów z gimnazjów i szkół średnich. Podziału mandatów dokonano proporcjonalnie do liczby uczniów w województwach, dlatego też z województwa pomorskiego na obrady Sejmu wyłoniono 26 osób. Uczniowie naszej szkoły najliczniej reprezentowali województwo pomorskie, byli też jedynymi uczestnikami obrad w Sejmie z powiatu kartuskiego. Podczas obrad na sali plenarnej obecni byli m.in. minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak Kamysz oraz rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

 

 

Kampania antynikotynowa – realizacja programów profilaktyki antynikotynowej

,,Znajdź właściwe rozwiązanie’’ i ,,Nie pal przy mnie proszę’’ to programy zainicjowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz przez Stowarzyszenie na Rzecz Dzieciństwa Wolnego od Tytoniu skorelowane ze Szkolnym Programem Profilaktyki zarówno pod kątem potrzeb uczniów, jak i rodziców.

Problematyka palenia tytoniu gwałtownie wzrasta wśród dzieci i młodzieży, dlatego też zaproponowano poszerzenie tychże zagadnień wśród dzieci i młodzieży klas szkoły podstawowej i gimnazjum.

Programy został zrealizowany w formie zaproponowanych zajęć warsztatowych, które poprowadzili wychowawcy poszczególnych klas oraz pani pedagog w klasach szkoły podstawowej. Jednym z efektów zajęć było wypracowanie plakatów promujących skutki palenia papierosów, kształtowanie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz uwrażliwienie na szkodliwość oddziaływania dymu papierosowego wśród osób niepalących.

Wypracowane plakaty przez uczniów szkoły podstawowej

Dodatkowym działaniem było zorganizowanie szkolnej kampanii antynikotynowej 31.05.2012r. (DZIEŃ BEZ PAPIEROSA) dla klas gimnazjalnych. Uczniowie włączając się do obchodów kampanii ubrali czarne koszulki z napisami promującym oraz uczennice klasy II gimnazjum pod kierunkiem nauczyciela biologii i chemii przygotowały prelekcję z prezentacją multimedialną pt. ,,Palenie szkodzi również niepalącym’’.

Rodzice na spotkaniach otrzymali ulotki o programie oraz wychowawcy przeprowadzili pogadankę na temat uzależnień.

Kilka ujęć podczas prelekcji przygotowanej przez uczennice II klasy gimnazjum dla młodszych kolegów.

Gazetka przygotowana w ramach kampanii.

PROMOCJA ,,ŚWIATOWGO DNIA BEZ PAPIEROSA’’ w naszej szkole – 31.05.2012r.

Uczniowie chętnie wzięli udział w Szkolnej Kampanii Antynikotynowej oraz w warsztatach promujących niepalenie. Zgodnie z założeniami Szkolnego Programu Profilaktycznego, którego celem głównym jest wskazywanie na szkodliwość używek oraz zagrożeń, jakie niosą za sobą uzależnienia przeprowadzono dodatkowe działania w ramach realizowanego programu.

Zajęcia poszerzyły wiedzę uczniów nie tylko na temat szkodliwości palenia tytoniu, ale również wskazały przykłady radzenia sobie w różnych sytuacjach. Poruszane tematy dotyczące asertywności, komunikacji międzyludzkiej, akceptacji siebie i pozytywnego myślenia zapewne wzbogaciły uczniów.

,,Nie pal przy mnie proszę’’ to program edukacji antynikotynowej skierowany do uczniów

klas I-III szkoły podstawowej.

W ramach szkolnej kampanii antynikotynowej uczniowie klasy III SP wraz z wychowawcą Iwoną Furman i rodzicami wykonali prace plastyczne, które zawisły na szkolnej wystawie.


Uczniowie chętnie wzięli udział w warsztatach promujących niepalnie oraz poszerzyli tematykę zdrowego stylu życia. Dodatkowo zaangażowanie i pomysłowość uczniów i rodziców można było zaobserwować w przygotowanych pracach plastycznych.

Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu tytoniowego oraz na temat biernego palenia./p>

Dziękuję za zaangażowanie i włączenie się do szkolnej kampanii antynikotynowej!

Iwona Tesmer

 

 

 

 

Dzień Matki i Ojca

 

Dnia 29.05.2012 roku odbyła się przygotowana przez uczniów kl. I – III uroczysta akademia z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Dzieci przedstawiły przygotowany pod kierunkiem wychowawców bogaty program artystyczny pt. Krasnoludki dla Mamy i Taty.

Na program składały się piosenki, tańce, wierszyki i inscenizacje. Na koniec tej części dzieci odśpiewały Rodzicom piosenkę z życzeniami i wręczyły przygotowane własnoręcznie upominki – kalendarze ze swoim zdjęciem, igielniki i słodkie kwiatki.

Następnie uczniowie zaprosili Rodziców na poczęstunek w pięknie udekorowanej sali.

 

 

 

 

Relacje uczestnika II wojny światowej pana Józefa Kwidzińskiego, który walczył

w 1 Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka

 

1 Dywizja Pancerna została sformowana w Szkocji na podstawie rozkazu Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z 25 lutego 1942 r. Dowództwo nad nowo utworzoną jednostkę powierzono gen. bryg. Stanisławowi Maczkowi. W początkowym okresie jednostki Dywizji uczestniczyły w osłanianiu ok. dwustukilometrowego odcinka wschodniego wybrzeża Szkocji. Pod koniec lipca 1944 r. rozpoczął się przerzut dywizji do Normandii gdzie weszła w skład  2 Korpusu Kanadyjskiego. Jednostka przeszła chrzest bojowy 8 sierpnia pod Cauvicourt. Polscy żołnierze, wspierani przez kanadyjską 4 Dywizję Pancerną, przecięli linie odwrotu niemieckich jednostek wycofujących się Normandii. Doszło do ciężkich walk pod Chambois, Trun i Mont Ormel. Następnie dywizja została skierowana na front pod koniec sierpnia i wzięła udział w pościgu za wojskami niemieckimi przez Francję i Belgię. Oddziały polskie wyzwoliły Abbeville, St. Omer, a 6 września 1944 r. przekroczyły granicę belgijsko-francuską i oswobodziły Ypres. W ciągu 2 tygodni polskie oddziały wyzwoliły Gandawę, Ruysselede, Thielt i Steneke, a po ciężkich walkach, już na terytorium Holandii, Axel nad Skaldą. Na przełomie września i października czołgi 1 Dywizji Pancernej wkroczyły do Holandii i wzięły udział w walkach o Baarle, Nassau i Bredę. 8 kwietnia 1945 r. oddziały dywizji wkroczyły na terytorium Niemiec. Na szlaku polskich pancerniaków znalazły się Ter Apel, Veeren Jöd, Rhede, Winschoten, Stapelmorer, Stapelmoor. Swój szlak bojowy żołnierze Maczka zakończyli 5 maja 1945 r. w bazie niemieckiej marynarki wojennej w Wilhelmshaven. Przez kolejne dwa lata 1 Dywizja Pancerna wspólnie z 1 Samodzielną Brygadą Spadochronową okupowała rejon Emsland w północno-zachodnich Niemczech. W drugiej połowie 1946 r. rozpoczęła się demobilizacja jednostki, a późną wiosną 1947 r. jej oddziały zostały przetransportowane do Wielkiej Brytanii, gdzie zostały stopniowo zdemobilizowane i rozwiązane. Formalnie dywizja przestała istnieć 10 czerwca 1947 r.

 

FESTYN RODZINNY

DNIA 27 MAJA 2012R. NA TERENIE ZESPOŁU SZKÓŁ W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ KLASA II GIMNAZJUM WRAZ Z RODZICAMI I WYCHOWAWCĄ ZOORGANIZOWAŁA FESTYN RODZINNY W RAMACH DNIA DZIECKA.

W PROGRAMIE BYŁO WIELE ATRAKCJI, MIĘDZY INNYMI LOTERIA FANTOWA, ZAWODY SPORTOWE, ZAMEK DMUCHANY A TAKŻE POCZĘSTUNEK W POSTACI LODÓW, ZAPIEKANEK, PYSZNEGO CIASTA, KAWY, HERBATY ITP.

WSZYSTKO TO BYŁO MOŻLIWE DZIĘKI UPRZEJMOŚCI I HOJNOŚCI NASZYCH SPONSORÓW, KTÓRYM SKŁADAMY SERDECZNE PODZIĘKOWANIA ZA OKAZANĄ POMOC I WSPARCIE.

SPONSORZY DNIA DZIECKA

 • P. WÓJT GMINY SIERAKOWICE TADEUSZ KOBIELA

 • PAŃSTWO ALEKSANDRA I JANUSZ WENTA – FIRMA WEMET

 • PAŃSTWO BARBARA I RYSZARD KRAUSE

 • FIRMA LOTOS - P. STANISŁAW MIOTK

 • SKLEP PANA JACKA SUBKOWSKIEGO SIERAKOWICE

 • BANK SPÓŁDZIELCZY

 • PANI AGNIESZKA GOSZ

 • PAŃSTWO KREFT

 • FIRMA BUDOWLANA BAT

 • SALON FRYZJERSKI MONIKA Z KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

 • SKLEP SPORTOWY KONKRET

 • MODA MĘSKA ELEGANT

 • CENTRUM HANDLOWE – PAŃSTWO BRZESCY

 • APTEKA STAROWIEJSKA

 • APTEKA KOSMY I DAMIANA

 • KSIĘGARNIA LIBRA

 • KSIĘGARNIA ALA

 • FIRMA GERLEJ ZAŁAKOWO

 • SKLEP EKSPERT

 • DRYWA SIERAKOWICE

 • GRZENKOWICZ SIERAKOWICE

 • SKLEP MOTORYZACYJNY AUTO DARMAR

 • SKLEP MOTORYZACYJNY

 • PAŃSTWO BOŻENA I TADEUSZ SZYCA

 • PAŃSTWO PRANCZK - PAŁUBICE

 • SKLEP REMIK - SIERAKOWICE

 • SKLEP 1001 DROBIAZGÓW

 • SKLEP MEBLOWY – MEBELFAN

 • SKLEP SPORTOWO-WĘDKARSKI (NA GŁÓWNYM PARKINGU SIERAKOWICE)

 • SKLEP SPOŻYWCZY MIOTK SIERAKOWICE

 • KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH

 • SKLEP ALKOR

 • SKLEP ODZIEŻOWY BEATA

 • PAŃSTWO ZABOROWSCY

 • SKLEP SPORTOWY JEZIORNA SIERAKOWICE

 • SKLEP CHEMICZNY KOŁO BANKU SPÓŁDZIELCZEGO

 • SKLEP OGRODNICZY – PAŃSTWO LABUDA PORĘBY

 • FIRMA RUBEN

 • SKLEP SPOŻYWCZY U GRZESIA – STARA MASZYNA

 • PAŃSTWO JOLANTA I ERYK WOJTCZAK ROZŁAZINO

SERDECZNE PODZIĘKOWANIE SKŁADAM RÓWNIEŻ P. EDYCIE ZIEGERT, JOLANCIE WOJTCZAK, ŻANECIE BACH, BOŻENIE KOTŁOWSKIEJ, MAGDALENIE ZAKRZEWSKIEJ ORAZ AGNIESZCE LALASZEWSKIEJ ORAZ NAUCZYCIELOM P. SABINIE WIŚNIEWSKIEJ, IWONIE FURMAN, KRYSTYNIE BOREK, RENACIE GOJTOWSKIEJ, ANNIE NACZK, ANNIE MROZEWSKIEJ ORAZ P. BARTKOWI LESZK ZA POMOC W PRZYGOTOWANIACH I ORGANIZACJI FESTYNU.

A OTO KILKA FOTEK

       
Rocznica urodzin Jana Pawła II

Dnia 27 maja 2012 r. w kościele parafialnym w Kamienicy Królewskiej młodzież gimnazjalna oraz dzieci ze szkolnego chóru upamiętnili rocznicę urodzin Jana Pawła II. Uczniowie śpiewali o tym Wielkim Polaku oraz czytali wspomnienia.

Program przygotowały p. Grażyna Dawidowska oraz p. Mirella Dobek.

;

VIII RAJD I KONKURS „MAJÓWKA Z GENERAŁEM JÓZEFEM WYBICKIM” czyli wyprawa po generalskie epolety

W sobotę 26 maja 2012 roku po raz ósmy odbył się rajd i konkurs pt. „Majówka z Generałem Józefem Wybickim – czyli wyprawa po generalskie epolety”. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w dwóch trasach pieszych po 15 km reprezentowanych przez 3-osobowe zespoły. Szkołę Podstawową reprezentowały: Wiktoria Kostra, Wioleta Czaja i Rozalia Wenta zaś Gimnazjum: Adrianna Neumiler, Edyta Toruńczak oraz Elżbieta Lejk. Głównymi organizatorami byli: Starosta Kartuski, Starosta Kościerski, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Stężycy, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Maria i Leszek Zakrzewscy – właściciele Dworu Rodziny Wybickich w Sikorzynie, Wójt Gminy Stężyca oraz Wójt Gminy Nowa Karczma. Rajd rozpoczął się w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie a zakończył w Dworze Rodziny Wybickich w Sikorzynie. Na uczestników czekało wiele atrakcji przygotowanych przez organizatorów włącznie z poczęstunkiem.

 


„Kaszubi wczoraj i Dziś” – Edycja III

Tegoroczny konkurs organizowany przez Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie odbył się pod hasłem „Śladem Młodokaszubskich Stolemów”, do których należeli: A. Majkowski, J. Karnowski, ks. L. Heyke i FR. Sędzicki. W etapie szkolnym tego konkursu brało udział 8 uczniów klasy III gimnazjum. Do etapu półfinałowego, odbywającego się 24 maja 2012r. w Kościerzynie, zakwalifikowały się 4 osoby: Edyta Toruńczak, Agata Czaja, Paulina Ciegert oraz Dawid Leman.

Konkurs miał na celu usystematyzowanie i zwiększenie wiedzy na temat historii, kultury Pomorza i Kaszubów oraz rozwijać zdolności i zainteresowania uczniów.Biwak w Mauszu

W dniach 23-24 maja 2012 roku uczniowie klas V-VI SP wybrali się wraz z opiekunami p. Anną Naczk i p. Renatą Gojtowską na wycieczkę do malowniczo położonej miejscowości letniskowej – Ostrów - Mausz. Spędziliśmy tam dwa dni, we wspaniałym ośrodku, gdzie mieliśmy dostęp do jeziora, kortów tenisowych oraz całego szeregu boisk. Nasza młodzież aktywnie spędzała czas korzystając z zaplecza ośrodka, a oprócz tego chętnie uczestniczyła w animacjach prowadzonych przez panie opiekunki. Nie obyło się też bez ogniska i ze smakiem zjedzonej kiełbaski, wieczór uświetniła nam zabawa w kalambury! Pogoda dopisała więc dla ochłody moczyliśmy nogi w jeziorze, chlapaliśmy się wodą i karmiliśmy łabędzie. Wybraliśmy się również na długi spacer po naszych pięknych Kaszubach. Pobyt upłynął w miłej i rodzinnej atmosferze.

Dzień Języków Obcych - rok szkolny 2011/2012

Dnia 22.05. 2012 roku odbył się w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej Dzień Języków Obcych.

Uczniowie poszczególnych klas prezentowali określone wcześniej zadania.

Klasa III SP zaprezentowała w języku angielskim bajkę „Czerwony Kapturek”.

Przeprowadzono konkursy:

 1. Prezentacja piosenki w języku angielskim.

 2. Quiz o krajach anglojęzycznych.

 3. Quiz o krajach niemieckojęzycznych dla gimnazjum.

 4. Klasy od IV- VI i I – III gimnazjum przygotowywały stoiska oraz foldery promujące nasz region – Kaszuby.

Wyniki konkursu:

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

 

Celem spotkania była:

  • realizacja europejskiej ścieżki edukacyjnej

  • gromadzenie i prezentacja wiedzy o wybranym kraju UE

  • zapoznanie uczniów z tradycjami, kulturą i życiem codziennym krajów UE

  • wytworzenie w świadomości uczniów przekonania, że są Europejczykami

  • integracja zespołów klasowych i społeczności szkoły oraz zaangażowanie ich w życie szkoły

  • rozwijanie twórczości uczniów i ponoszenia odpowiedzialności podejmowania decyzji i dzielenia się rolamiVIII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ojcu Świętym Janie Pawle II

Dnia 21 maja 2012 roku w Zespole Szkół w Gowidlinie odbył się VIII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Ojcu Świętym Janie Pawle II. Uczeń z klasy V Tomasz Bulczak zajął III miejsce. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiadomościami dotyczącymi biografii papieża, znajomością lektur „Przekroczyć próg nadziei”, „Dar i tajemnica”, jak również znajomością podstawowych zagadnień z pielgrzymki Ojca św. Jana Pawła II do Polski w 2002 r.

Euro 2012 na wesoło w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej

Dnia 20 maja 2012 roku Rada Rodziców działająca przy Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej wraz z nauczycielami naszej szkoły zorganizowała rozgrywki piłkarskie w kategorii kobiet i męszczyzn.

Reprezentacje kobiet które rozegrały mecz to :

Drużyna „Matek” uczniów naszej szkoły w której zagrały Panie: Grażyna Jelińska, Agnieszka Lalaszewska, Małgorzata Bulman, Marzena Baran, Agnieszka Grzenkowicz, Żaneta Wensierska, Hanna Subkowska-Wójcik.

Drużyna „Nauczycielek w której zagrały panie: Iwona Furman, Anna Figura, Sabina Wiśniewska, Iwona Koszałka-Arent, Renata Gojtowska, Mirella Dobek, Danuta Zelewska.

Oraz reprezentacje panów nauczycieli i ojców w składzie: Jacek Subkowski, Seweryn Szlachetka, Adam Maszota, Wojciech Dembowski, oraz uczeń Adrian Bulczak.

Zagrali z występującą gościnnie reprezentacją Klubu Sportowego Kamienica Królewska na czele z bramkarzem drużyny panem prezesem klubu KS Kamienica Janem Marcińskim.

Zabawa była znakomita, na widowni zgromadzili się kibice z Kamienicy i nie tylko, uczestnicy zebrali moc owacji i gromkie brawa za swój występ. W przerwach między rozgrywkami widzowie brali udział w konkursach sprawnościowych i wiedzy o futbolu.

Nagrody ufundowała Piekarnia „Królewiczanka” państwa Barbary i Ryszarda Karuze z Kamienicy Królewskiej.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, Którzy tego dnia wzięli udział w naszej zabawie. Mecze miały charakter charytatywny. Rada Rodziców zebrane fundusze przeznaczyła na nagrody dla uczniów na zakończenie roku szkolnego.


Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych

Serwis rekrutacja 2012: https://nabor-pomorze.edu.com.pl/Kandydat/kseon.php

Zasady rekrutacji ogłoszone przez Pomorskiego Kuratora Oświaty: http://www.kuratorium.gda.pl/index.php?c=304&d=8791

Terminy dotyczące naboru do szkół ponadgimnazjalnych  
 1. Składanie dokumentów od 21 maja 2012 r. do wybranych szkół ponadgimnazjalnych do 22 czerwca 2012 r.
 2. Sprawdziany uzdolnień kierunkowych dla kandydatów od 24 maja 2012 r. (godz. 9.00) do 15 czerwca 2012 r.
 3. Dostarczenie do wybranych szkół kopii świadectwa ukończenia gimnazjum i kopii zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego: od 2 lipca do 4 lipca 2012 r. do godz. 12.00.
 4. Ogłoszenie przez dyrektora listy kandydatów przyjętych do szkoły: 6 lipca 2012 r. do godz. 12.00.
 5. Potwierdzenie woli podjęcia nauki w danej szkole poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału świadectwa o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego: od 6 lipca 2012 r. od godz. 12.00 do 10 lipca 2012 r. do godz. 12.00.
 6. Ogłoszenie przez dyrektora listy przyjętych do szkoły: 13 lipca 2012 r. do godz. 12.00.
 7. Składanie przez uczniów nieprzyjętych do wybranej szkoły oryginałów dokumentów szkołach, które dysponują wolnymi miejscami: od godz. 12.00 w dniu 13 lipca 2012 r. do godz. 15.00 w dniu 17 lipca 2012 r.
 8. Ogłoszenie listy przyjętych w szkołach, które nie dokonały naboru kandydatów w dniu 5 lipca 2010 r.: 19 lipca 2012 r. do godz. 12.00.
 9. Dodatkowa rekrutacja do szkół, mających wolne miejsca (wymagane oryginały: świadectwa ukończenia gimnazjum, zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego): 20-24 sierpnia 2012 r.
 10. Ogłoszenie listy przyjętych: 30 sierpnia 2012 r., godz. 12.00.


XIII Igrzyska dzieci i młodzieży

W dniach 9, 10, 11 maja na stadionie w Sierakowicach odbyły się XIII Igrzyska dzieci i młodzieży. Więcej na temat igrzysk w zakładce sport.


               
Rada Rodziców Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej,

Dyrektor oraz Nauczyciele serdecznie zapraszają

na IMPREZĘ SPORTOWĄ

w dniu 20 maja 2012r. o godz. 15.00

na sali gimnastycznej Zespołu Szkół

w Kamienicy Królewskiej

EURO 2012- NA WESOŁO”.

W programie:

 • Rozgrywki piłkarskie

- w kategorii kobiet: MATKI vs. NAUCZYCIELKI

-w kategorii mężczyzn: NAUCZYCIELE vs. REPREZENTACJA KLUBU SPORTOWEGO KAMIENICA KRÓLEWSKA

 • Szereg atrakcji z nagrodami dla wszystkich, którzy zechcą ten czas spędzić wspólnie z nami:

- konkursy zręcznościowe z udziałem widowni

- konkurs „ Wiedzy o football’ u”

- wspólna zabawa

Impreza ma charakter charytatywny . Zebrane środki pieniężne zostaną przeznaczone na nagrody książkowe dla dzieci na zakończenie roku szkolnego 2011/2012.

Eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego „Rodnô mòwa”

Dnia 17.04. 2012r. odbył się w Zabytkowym Kościele św. Marcina w Sierakowicach Konkurs Recytatorski w Języku Kaszubskim organizowany przez GOK i ZK-P oddział Sierakowice.

W konkursie naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

 • Katarzyna Lipkowska – klasa I SP

 • Nikola Weber – klasa III SP

 • Malwina Mielewczyk – klasa III gimnazjum – uczennica zajęła II miejsce na etapie gminnym i reprezentowała gminę 19. kwietnia na etapie powiatowym w Kartuzach .

Celem konkursu jest zachęcanie do poznania literatury kaszubskiej i wdrażanie do wypowiadania się w języku kaszubskim.

 

Pola Nadziei – Akcja charytatywna

ŻONKIL kwiatem nadziei dla Hospicjum”

"Pola Nadziei" to akcja charytatywna, której przewodnim motywem są żonkile - kwiaty symbolizujące solidarność z ludźmi chorymi na nowotwór oraz ich rodzinami. Celem tej akcji jest wyrażenie przez jak największą liczbę ludzi swojej solidarności i duchowego wsparcia dla tych, którzy borykają się z najgroźniejszą chorobą. Kampania ma na celu kształtowanie świadomości społecznej wobec ludzi ciężko chorych i umierających oraz edukację głównie młodzieży na temat roli drugiego człowieka w opiece nad potrzebującymi.

Szkolny Klub Wolontariusza działający w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej, przyłączył się do tej akcji. Zbiórkę zorganizowano na terenie Kamienicy Królewskiej oraz Załakowa. Wolontariuszami byli uczniowie klas III gimnazjum.

Partnerzy: Gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Sierakowicach, Zespół Szkół w Gowidlinie oraz Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej

Organizatorami byli: Kartuskie Hospicjum Domowe Caritas, Centrum Kultury „Kaszubski Dwór” w Kartuzach, Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach.18 kwietnia uczniowie klasy IIb wraz z  rodzicami przygotowali makietę na konkurs plastyczny pod tytułem „Jak zmienia się Twoja miejscowość dzięki Unii Europejskiej – stwórz mapę inwestycji organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
Klasa IIb zajęła pierwsze miejsce w powiecie Kartuskim  i zakwalifikowała się do II etapu. Została zaproszona na wielki finał na specjalnie zorganizowaną imprezę h
ttp://dpr.pomorskie.eu/pl/gpi/dzialalnosc_sieci/drugi_etap_konkursu_plastycznego.

Wszystkie prace można obejrzeć na na stronie https://plus.google.com/photosDnia 18 kwietnia 2012 w Gdańsku miała miejsce wspaniała uroczystość c. Wręczone zostały zaświadczeń laureatom wojewódzkich konkursów kuratoryjnych. Nasza szkoła znalazła się wśród 86 gimnazjów na 350 w województwie pomorskim, które brały udział w tej uroczystości. Stało się to za sprawą ucznia klasy III gimnazjum Bartosza Wójcika, Który zdobył tytuł laureata dwukrotnie.

Bartosz jest laureatem wojewódzkiego konkursu kuratoryjnego z historii i z geografii. Na uroczystości otrzymał gratulacje z rąk Pomorskiego Kuratora Oświaty i został wyróżniony jako 3 uczeń w województwie pomorskim, który został dwukrotnym laureatem.

Sukces Bartka uplasował naszą szkołę w roku szkolnym 2011/2012 na 6 miejscu w województwie pomorskim wśród gimnazjów z największą liczbą laureatów konkursów kuratoryjnych. W ścisłej czołówce oprócz naszego gimnazjum znalazły się najznakomitsze gimnazja wielkomiejskie. Byliśmy jedynym w województwie pomorskim gimnazjum z małej miejscowości w tym rankingu.

To wielki sukces naszej szkoły i świetny sukces do naśladowania tym bardziej, że laureatowi przysługują specjalne względy:

- laureat otrzymuje celującą ocenę z przedmiotu konkursowego

- jest zwolniony z części egzaminu gimnazjalnego, która dotyczy zwycięskiego przedmiotu i otrzymuje na testach maksymalną ilość punktów ( Bartek jest zwolniony z egzaminu z części humanistycznej i z egzaminu z części matematyczno-przyrodniczej)

- laureat dostaje się do wybranej przez siebie szkoły średnie bez względu na kryteria ustalone w rekrutacji (wystarczy jeden przedmiot)

Laureaci są wręcz zapraszani do nauki w najlepszych szkołach średnich przez dyrektorów tych szkół (Bartosz otrzymał zaproszenie pisemne z dwóch najlepszych liceów w Trójmieście Gdyni i Gdańska).

Gratulujemy Bartoszowi sukcesu i życzymy aby jego kariera naukowa dalej pomyślnie się rozwijała.

Szczególne Gratulacje należą się nauczycielom przedmiotów: historii panu Bartłomiejowi Leszk i geografii pani Ewelinie Wejer, którzy swoim zaangażowaniem w pracę z uczniami zdolnymi przyczynili się do sukcesu Bartosza. Życzymy również dalszych sukcesów.

   

XVI KONKURS WIEDZY O REGIONIE „Dziennika Bałtyckiego”

Redakcja "Tygodnika Kartuzy", lokalnego dodatku do "Dziennika Bałtyckiego", we współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim po raz szesnasty zorganizowała konkurs "Wiedzy o Kaszubach", skierowany do uczniów z Pomorza. Na pytania publikowane w internecie oraz w "Nordzie", cotygodniowym dodatku do naszych lokalnych tygodników ukazujących się na Kaszubach, odpowiedziało 370 uczniów z całych Kaszub. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 16. kwietnia 2012r.

Nagrodzeni uczniowie ZS w Kamienicy Królewskiej:

- kategoria klas I-III – Wiktor Maszota (kl. III SP)

- kategoria gimnazjum – Paulina Ciegert (kl. III gimnazjum).

 

XVIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży a szkoła demokracji”.

W tym roku zadaniem osób chętnych do udziału w Sejmie było przeprowadzenie w naszej placówce debat na temat szkolnej demokracji i samorządności. Do udziału w projekcie mogły się zgłaszać dwuosobowe zespoły uczniów i uczennic z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Realizatorzy najciekawszych projektów z naszej szkoły zostali zaproszeni do udziału w XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży 1 czerwca 2012 roku w Warszawie, żeby debatować o tym, jak instytucje demokratyczne i samorządowe mogą funkcjonować we współczesnej szkole.

Posłowie XVIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży:

- Ania Dobek

- Agata Czaja

- Jolanta Lejk

- Aleksandra Woźniak

Organizatorem projektu jest Kancelaria Sejmu RP, we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.


 
Niech wiosna zakwitnie

Radością i Pokojem w Waszych sercach

pod promieniami łask wypływających

z Cudu Zmartwychwstania Chrystusa.

Z serdecznymi wielkanocnymi życzeniami

Dyrektor

Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej

Hanna Subkowska-WójcikWielkanoc 2012
Pasja”

4 kwietnia 2012roku młodzież z naszej szkoły wystawiła „Pasję” w kościele parafialnym w Kamienicy Królewskiej. Widzowie w skupieniu przeżywali wydarzenia związane z Wielkim Tygodniem. Nad całością montażu słowno-muzycznego czuwali nauczyciele Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej pani Mirella Dobek i pan Bartłomiej Leszk.

Lekcje Europejskie

Dnia 27 marca 2012roku konsultant Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Kartuzach przeprowadził dla uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej lekcję europejską.

Pierwsza część lekcji prowadzona w formie wykładu z prezentacją przekazała uczniom podstawowe pojęcia z zakresu Unii Europejskiej oraz funduszy europejskich w Polsce w latach 2007-20013.
W drugiej części zajęć uczniowie mogli wykazać się zdobytą wiedzą w konkursach, za którą otrzymali niewielkie nagrody.Warsztaty kaszubskie

Dnia 21 marca 2012 roku panie z Koła Gospodyń z Kamienicy Królewskiej przeprowadziły dla uczniów naszej szkoły warsztaty rękodzieła. Z ogromnym zaangażowaniem i cierpliwością próbowały nauczyć naszych uczniów zasad wyszywania, szydełkowania i robienia na drutach. Dziękujemy naszym gościom i mamy nadzieję, że niedługo znowu nas odwiedzą.

  

Pierwszy Dzień Wiosny w klasach I - III

Dnia 21 marca w „małej szkole” uczniowie klas I-III wspólnie witali długo oczekiwaną przez wszystkich wiosnę. Na tę okazję klasa trzecia przygotowała różne konkursy i inne atrakcje. Pięknie ubrani „na zielono” uczniowie odgadywali zagadki związane z wiosną oraz śpiewali swoje ulubione utwory muzyczne. Był to kolejny dzień w naszej szkole, który przebiegał w radosnej atmosferze!


 

I DZIEŃ WIOSNY

Dnia 20.03.2012 r w naszej szkole radośnie przywitaliśmy nadchodzącą wiosnę. Z tej okazji odbyły się zawody rekreacyjno - sportowe organizowane przez Samorząd Uczniowski oraz grupę projektową z kl II gimnazjum która pod opieką p. Anny Naczk i p. Jacka Subkowskiego realizuje projekt sportowy.

Klasy rywalizowały ze sobą w następujących konkurencjach:

Szkoła Podstawowa:

 • dart

 • rzut groszówką do słoika

 • memory

Gimnazjum oprócz w/w konkurencji rywalizowało jeszcze w zmaganiach na:

- najciekawszą marzannę

- piosenkę/ wiersz o tematyce „ WIOSNA”

Rywalizacja była ostra i bardzo zacięta, młodzież solidarnie pracowała w grupach, każdej z klas za sportowego ducha walki należą się największe wyrazy uznania.

Klasy uplasowały się na następujących miejscach:

SP

IV – I miejsce

V – II miejsce

VI – III miejsce

Gimnazjum

III – I miejsce

I – II Miejsce

II – III miejsce

Każda klasa otrzymała dyplom oraz słodki upominek.

Dodatkowo dyplom „ MISTRZA W DARCIE” otrzymał uczeń kl. II gimnazjum Mateusz Zakrzewski. Na koniec imprezy rozlosowano jeszcze kilka słodkich upominków spośród wszystkich uczniów. Rywalizacja klasowa przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze.

A Nasza Szkoła może się pochwalić 100 % frekwencją w dzień wagarowicza.

Przyszłość? Ze znakiem zapytania” spektakl profilaktyczny

Dnia 20 marca 2012 roku uczniowie Zespołu Szkół z Kamienicy Królewskiej i Tuchlina wzięli udział w spektaklu profilaktycznym finansowanym przez Pełnomocnika Wójta ds. profilaktyki p. Marię Karolak. Działanie to poza treściami profilaktycznymi miało również na celu integrację naszych uczniów z ich rówieśnikami.

   

Wycieczka do Sierakowic

Dnia 9 marca klasa IIb udała się na wycieczkę do Sierakowic. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej prowadzonej przez panią Emilię Recław nt. “Polskie zwyczaje wielkanocne”. Po zajęciach wyruszyli zwiedzić sierakowickie kościoły oraz Ołtarz Papieski. Na koniec udali się na zajęcia do Gminnej Biblioteki Publicznej w Sierakowicach, gdzie mieli spotkanie z książką.


 


Laureaci gminnego konkursu "Wiedzy o reginie"

2 marca 2012 roku laureatkami konkursu zostały uczennice:

GIMNAZJUM

 • Edyta Toruńczak – I miejsce,

 • Agata Czaja – II miejsce

      SZKOŁA PODSTAWOWA

 • Patrycja Stankowska I miejsce,

 • Wioletta Czaja - wyróżnienie

Nagrody wręczyli uczniom przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego oddział w Sierakowicach.

JUST DANCE

Dnia 29.02.2012 uczniowie klasy III Gimnazjum wzięli udział w powiatowym konkursie JUST DANCE organizowanym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. Determinacja i perfekcyjnie dopracowany występ pozwolił naszym uczniom zająć I miejsce. Nagrodą za I miejsce był talon do pizzerii Italiana na kwotę 150 

Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Polskiej klas I - III

W konkursie udział wzięły 22 osoby ze wszystkich klas nauczania zintegrowanego. Najlepszymi  okazały się uczennice klasy III Natalia Klebba oraz Martyna Hapka. Dziewczynki reprezentowały naszą szkołę w Sierakowicach zajmując tam III miejsce Natalia oraz wyróżnienie Martyna.

Więcej informacji w zakładce konkursy.

Występ magika

Dnia 29 lutego gościliśmy w naszej szkole „Wesołego Maxa”. Artysta wprawił w zachwyt zebraną publiczność. Dzieci bawiły się świetnie oglądając magiczne sztuczki oraz popisy akrobatyczne. Były nie tylko widzami, ale i próbowały swych talentów cyrkowych włączając się czynnie do zabawy. Było dużo śmiechu i zabawy.

 

                

Laureat wojewódzkiego konkursu z historii - Bartosz Wójcik

Uczeń Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej - Bartosz Wójcik po eliminacjach rejonowych zakwalifikował się na ostatni etap konkursu, który odbył się 27 stycznia 2012 roku. Po opublikowaniu wyników przez komisję konkursową uczeń uzyskał 56 pkt. i uzyskał tytuł Laureata Wojewódzkiego z Historii. Bartosz Wójcik uzyskał przywileje:

 1. celującą ocenę roczną z historii

 2. zwolnienie z części humanistycznej egzaminu gimnazjalnego równoznaczne z uzyskaniem najwyższego wyniku

 3. przyjęcie do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej niezależnie od ustalonych przez nią kryteriów.Spotkanie klas I - III z policjantem

Dnia 22 lutego2012r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas I - III z policjantem. Ważnym tematem tego spotkania były zasady właściwego zachowania się uczniów w szkole i poza nią. Omówiono konsekwencje stosowania agresji i przemocy. Przypomniano zasady właściwego i bezpiecznego poruszania się po drodze.

Spotkanie było bardzo ciekawe, dzieci otrzymały wiele cennych rad i wskazówek. Przygotowania do Wielkanocy w klasie I

W tym roku zamierzaliśmy pomagać naszym rodzicom w przygotowaniach świątecznych. Postanowiliśmy więc nauczyć się piec i dekorować mazurki.

Najpierw musieliśmy odmierzyć i odważyć potrzebne produkty. Później należało wszystko dokładnie połączyć i rozwałkować. Potem oczekiwaliśmy, aby ciasto wreszcie się upiekło. Największą frajdą było jednak dekorowanie świątecznych mazurków i … podjadanie bakalii. Nasze poczynania kulinarne przedstawiamy na zdjęciach. Prawda, że mazurki wyglądają apetycznie?!

 


 Kiermasz  ozdób wielkanocnych


Dyrektor Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej serdecznie zaprasza rodziców dzieci urodzonych w latach 2005,2006,2007 na spotkanie rekrutacyjne (zapisy do przedszkola i klasy I), które odbędzie się 21 marca 2012 r. o godzinie 17.30 w budynku szkoły na ul. Szkolnej 19.

W tym dniu na sali gimnastycznej odbędzie się kiermasz ozdób wielkanocnych - Serdecznie zapraszamy.

Konkurs  ortograficzny dla klasy II i III

7 marca w naszej szkole odbył się konkurs ortograficzny - szczegóły w zakładce konkursy.

Tłusty czwartek

Klasa I, IIb i III zakończyła karnawał dyskoteką. Tego dnia każde dziecko zostało obdarowane pączkiem.

Było smacznie i bardzo wesoło!

Dnia 16 lutego w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Walentynek oraz szkolne eliminacje do Powiatowego Konkursu u Can Dance. W pierwszej kolejności rozstrzygnięto konkurs YOU CAN DANCE jako jury powołano: Dyrektora ZS KK panią Hannę Subkowską Wójcik, panią Annę Figura - nauczyciela j. angielskiego, oraz panią Małgorzatę Bulman – pracownika obsługi. Zespoły z klas IV-VI Szkoły Podstawowej oraz I-III Gimnazjum zaprezentowały ułożone przez siebie układy taneczne. Choreografie i stroje były bardzo ciekawe a czasami nawet zaskakujące! Zwycięzcami w kategorii SP została klasa VI natomiast w Gimnazjum klasa III, która to będzie nas reprezentować na powiatowym szczeblu w Sierakowicach dnia 29.02.2012.
Podczas części Walentynkowej uczniowie zaprezentowali scenki o tematyce miłosnej. Publiczność mogła oglądać przedstawienie „Randka w ciemno” oraz scenkę z charakterystyczną bajkową postacią Kopciuszek. Większość klas zaprezentowała scenki z bardzo dużą dawką humoru, natomiast klasa II gimnazjum postanowiła ukazać literackie piękno miłości, przedstawiając scenę balkonową z „Romea i Julii” przy przepięknym akompaniamencie Tomasza Wenty. I miejsce w kategorii SP zajęła kl. V, natomiast w Gimnazjum – kl. II.
Wszystkie klasy w obydwu kategoriach zostały nagrodzone upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej.

„Dzień Wolontariusza”

9 lutego 2012 roku przez pracowników Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego w Szklanej został zorganizowany „Dzień Wolontariusza” podczas którego wszyscy wolontariusze zostali mianowani „Rycerzami wolontariatu”. Uroczystość była podziękowaniem za serce okazane niepełnosprawnym wychowankom placówki.

Dzień Uśmiechu”

Dnia 8 lutego 2012 roku gościliśmy w naszej szkole opiekunów i wychowanków Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego z Szklanej. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik, następnie grupa teatralna „Dobri drëchwie” z Szkoły Podstawowej w Załakowie przedstawiła część artystyczną. Po przedstawieniu zebrani goście udali się na salę gimnastyczną gdzie uczestniczyli w konkurencjach przygotowanych przez uczniów gimnazjum. Tego dnia pracownicy ORW wręczyli również podziękowania dla Szkolnego Klubu Wolontariusza z Kamienicy Królewskiej za bezinteresowną pomoc na rzecz osób niepełnosprawnych. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości.

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach Babcie i Dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości.

Dnia 27.01.2012 r. o godzinie 15.00 w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Co roku na tę uroczystość przybywa coraz więcej seniorów, z czego bardzo się cieszymy.Na wstępie Pani Dyrektor Hanna Subkowska - Wójcik przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami i zaprosiła na część artystyczną przygotowaną przez uczniów klas I- III pod kierunkiem pani Aliny Treder, Danuty Zelewskiej i Iwony Furman. Po występie Babcie i Dziadkowie zostali obdarowani słodkimi prezencikami oraz pięknymi kwiatkami. Następnie Pani Dyrektor zaprosiła naszych miłych gości na ciepły posiłek. Uroczystości towarzyszyły konkursy z nagrodami, tańce, do których przygrywał DJ . Wszyscy świetnie się bawili i pomimo mroźnej pogody, atmosfera była niezwykle ciepła.

Głównym sponsorem spotkania seniorów był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sierakowicach. Gorące słowa podziękowania należą się również pani sołtys Marii Kwidzińskiej, Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska oraz Kołu Gospodyń Wiejskich z przewodniczącą panią Bernadetą Damps, którzy okazali dużą pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu imprezy.


Bal karnawałowy klas 0 - III

Dnia 26 stycznia 2012r. odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas 0-III.

Zabawa odbyła się na sali gimnastycznej. Dzieci przybyły w tym dniu w pięknych bajkowych kostiumach. Najmłodsi uczniowie chętnie tańczyli w parach, tworzyli kółka i korowody. Przebojem, do którego pląsało najwięcej dzieci była Makarena.

Kiedy tancerze opadli już z sił-mogli posilić się przy obficie zastawionych stołach.

Zabawa była przednia, czego dowodem są uśmiechnięte twarzyczki naszych milusińskich.

 

   

Dnia 23 stycznia uczniowie klasy IIb zaprosili swoich rodziców oraz panią dyrektor na wspólne kolędowanie. Już od grudnia przygotowywali się do tego spotkania - uczyli się grać kolęd na dzwonkach chromatycznych oraz fletach. Tydzień wcześniej piekli kruche ciasteczka.

Pani dyrektor i prawie wszystkie mamy odpowiedziały na zaproszenie i zasiadły do stołu nakrytego przez uczniów. Wszyscy wspólnie śpiewali przygotowane kolędy. Każdy z uczniów mógł się popisać swoją umiejętnością gry na wybranym instrumencie grając kolędę „Lulajże, Jezuniu”.

Przygotowania do spotkania...

Konkurs biblijny im. Sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda

Dnia 20 stycznia 2012 roku w Szkole Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Somoninie odbył się drugi etap (powiatowy) kuratoryjnego konkursu biblijnego im. Sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda. Uczennica z klasy II gimnazjum Elżbieta Lejk zdobyła wyróżnienie.

Konkurs zakresem obejmował Ewangelię św. Mateusza wraz z przypisami i słownikiem oraz fragmenty Katechizmu Katolickiego.

Zima, zima, zima

W drugiej połowie stycznia spadł upragniony śnieg - klasa IIb na lekcji wychowania fizycznego.

Powiatowy Turniej Klasyfikacyjny Tenisa Stołowego w Miechucinie

W dniu 14 stycznia 2012r. w Miechucinie odbył sie pier duchu zasad fair play. W zawodach uczestniczyło blisko 200 zawodników między innym z Gdańska, Kartuz, Żukowa, Chmielna, Sierakowic i oczywiście z Kamienicy Królewskiej .

Zespół Kamienicy Królewskiej był reprezentowany przez :Karola Wentę, Bartka Garskiego , Angelikę Jelińską a także naszych absolwentów: Damiana Wendt,Bartka Kuchtę i Łukasza Templera.

Najlepszy wynik osiągnął Karol Wenta, który w rywalizacji juniorów( w tym uczniowie szkół średnich) zają 9-10 miejsce co jest dużym sukcesem przy blisko 80 zawodnikach startująch w tej kategorii. Angelika Jelińska również zajęła miejsce 9-10 a Bartek Garski uplasował sie na

pozycji 12-13. Pozostali nasi reprezentanci zajęli miejsca w drugiej dziesiątce.  Gratulujemy.

To już kolejny rok naszego uczestnictwa w tych zawodach. Mamy nadzieję na sukcesy sportowe ale także poprzez kontakty z najlepszymi zawodnikami na podniesienie umiejętności technicznych i taktycznych.

Wszystkie aktualności sportowe znajdują się w zakładce sport

XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

  8 stycznia 2012 r. (niedziela) uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej zbierali pieniądze w ramach XX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zbiórka odbywała się w na terenie gminy Sierakowice. Po zakończeniu zbiórki o godzinie 15:00 uczniowie udali się na halę widowiskowo-sportową do Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach, na program artystyczno-sportowy. Podziękowania dla Organizatorów XX Finału WOŚP w Gminie Sierakowice oraz ludzi wspierających akcję z Załakowa i Kamienicy Królewskiej.

Kolejny rekord w gminie Sierakowice 20.399,05zł.

Opiekunami wolontariuszy z Załakowa i Kamienicy Królewskiej była pani Anna Mrozewska i Bartłomiej Leszk.


WIGILIA SZKOLNA

W czwartek 22 grudnia już od samego rana zawitał w naszej szkole świąteczny nastrój.

Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie uczniowie klasy IV i V pod kierunkiem p. Sabiny Wiśniewskiej przedstawili jasełka w języku kaszubskim.

Następnie uczniowie klasy III SP i III Gimnazjum pod kierunkiem pani Mirelli Dobek i Iwony Furman zaprezentowali nowoczesne jasełka bożonarodzeniowe. W teatralnej inscenizacji jasełek trwała symboliczna walka dobra ze złem, której obrazem były anioły i diabły. Jak dobrze wiemy owa historia ma tylko jednego zwycięzcę.

Gra wszystkich aktorów bardzo podobała się publiczności, która nagrodziła ich brawami.

Po przedstawieniu głos wzięła Pani Dyrektor Hanna Subkowska – Wójcik, która życzyła wszystkim zebranym zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, pomyślności i spełnienia marzeń.

Po tych ciepłych słowach Pani Dyrektor wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami udali się na wigilie klasowe. Uczniowie dzielili się opłatkiem, składali sobie świąteczne życzenia, a przy wigilijnym stole śpiewali kolędy.

 

Wigilie klasowe

klasa I

klasa IIb

klasa IV

 WIGILIJNE SPOTKANIE PRACOWNIKÓW

Dnia 21 grudnia 2011roku przy wigilijnym stole , w świątecznej, rodzinnej atmosferze odbyło się spotkanie opłatkowe pracowników naszej szkoły. W wigilii uczestniczyli emerytowani nauczyciele, pracownicy obsługi oraz Sołtys Kamienicy Królewskiej Pani M. Marcińska zaproszeni przez Panią Dyrektor Hannę Subkowską – Wójcik. Uczestnicy spotkania obejrzeli przedstawienie bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów klasy III SP i III Gimnazjum.

 Wigilia dla Seniorów

18 grudnia 2011r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyło się spotkanie opłatkowe dla Seniorów Sołectwa Kamienicy Królewskiej. Wśród zaproszonych gości, oprócz oczywiście Seniorów, byli również: Wójt Gminy Sierakowice Tadeusz Kobiela wraz z małżonką, oraz ks. kanonik Tadeusz Kurach proboszcz parafii w Kamienicy Królewskiej. Przybyłych gości mile powitała p. Dyrektor Hanna Subkowska –Wójcik.

W świąteczny nastrój wprowadziły gości jasełka przygotowane przez uczniów klas IV, V, VI szkoły podstawowej w języku kaszubskim. Po występie rozpoczęło się wzajemne składanie życzeń bożonarodzeniowych oraz "łamanie się" opłatkiem. Następnie wszyscy zasiedli do stołu zastawionego tradycyjnymi potrawami, przygotowanymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kamienicy Królewskiej.

Przy kawie, wszyscy wspólnie kolędowali, a w międzyczasie ks. Tadeusz, swoimi historiami z życia oraz żartami bawił wszystkich gości. Atrakcją wigilijnego wieczoru, niewątpliwie był św. Mikołaj, który obdarował każdego upominkiem. Na końcu spotkania przyszedł czas na podziękowania za spędzoną wspólnie „Wigilię” oraz życzenia, aby wszyscy w zdrowiu spotkali się za rok.


Wycieczka do Kościerzyny

Dnia 7 grudnia 2011 roku wszyscy uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej, pod opieką swoich wychowawców wyjechali na atrakcyjną wycieczkę do Kościerzyny.

  Wycieczka rozpoczęła się od obejrzenia koncertu Majki Jeżowskiej, wokalistki obdarzonej ciepłym głosem i niezwykłym temperamentem estradowym. Dzieci miały okazję wysłuchać na żywo niezapomnianych przebojów tj. „Najpiękniejsza w klasie”, „Od rana mam dobry humor”, „A ja wolę moją mamę”, „Wszystkie dzieci nasze są”. Majka, charakteryzująca się kolorową osobowością, ciekawym, melodyjnym repertuarem i bardzo dobrym kontaktem z publicznością, porwała do wspólnego tańca i śpiewu całą publiczność.

 Radosny nastrój spotęgowało wygranie przez naszych uczniów konkursu, ogłoszonego przez Majkę, na najciekawszą choreografię – w nagrodę dostaliśmy płytę.

  Po udanym koncercie uczniowie wybrali się na kościerski rynek gdzie zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Kościerskiej, w którym przedstawiono dzieje regionu, a gromadzone od lat przez mieszkańców różnego rodzaju wytwory, rękodzieła ludności kaszubskiej (meble, hafty, plecionkarstwo, rzeźby, naczynia) obrazujące życie codzienne Kaszubów w poprzednich stuleciach były bardzo ciekawe.

Następnie udaliśmy się do znajdującego się w pobliżu Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin. Kościół p.w. Świętej Trójcy to największy i najstarszy kościół w dekanacie, w którym otaczany jest czcią cudowny Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Matka Boża Kościerska jest Królową i Opiekunką rodzin chrześcijańskich. W sąsiedztwie tego kościoła znajduje się Pomnik Jana Pawła II, który mieliśmy okazję zobaczyć, a należy wspomnieć, że tego pięknego dzieła dokonał rzeźbiarz z Sierakowic Pan Jarosław Wójcik.

Spotkanie z Mikołajem - 6 grudnia 2011 r.

6 grudnia przybył do Kamienicy Królewskiej Mikołaj - przywiozła go pani sołtys Maria Marcińska. Przemiły gość porozmawiał sobie z dziećmi i obdarował ich słodkościami.

   

 

TRZYMAJ FORMĘ

Dnia 01-02.12.2011. w ramach akcji „Trzymaj formę” w naszej szkole zostały przeprowadzone pierwsze w tym roku szkolnym zajęcia na lekcjach wychowania fizycznego mające na celu promowanie wśród młodzieży zdrowego stylu życia. W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie klas gimnazjalnych. Młodzież uczyła się właściwego pomiaru tętna w spoczynku oraz po wysiłku. Uczniowie mieli także możliwość skontrolowania swojej wagi oraz wzrostu. Dane te posłużyły do dokładnego pomiaru wskaźnika BMI uczniów. Młodzież dzięki temu mogła sprawdzić czy ich masa ciała jest w normie czy też nie.

Następne lekcje 24, 26. 01. miały na celu promowanie wśród młodzieży zdrowego stylu życia. Celem zajęć było promowanie zdrowej żywności, uczniowie przygotowywali „zdrowe” kanapki, które stały się przekąską dla innych uczniów oraz dla nauczycieli naszej szkoły.

     

BIWAK INTEGRACYJNY Z UCZNIAMI W RAMACH ZAJĘĆ Z JEZYKA KASZUBSKIEGO KLAS III i II GIMNAZJUM Z KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ I TUCHLINA

W dniach 25 i 26 listopada 2011 roku 7 uczniów Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej i 22 uczniów ZS w Tuchlinie brało udział w biwaku integracyjnym w Tuchlinie.

Cele biwaku:

  • integracja uczniów, przedstawianie się w języku kaszubskim
  • zapisanie przepisu w języku kaszubskim i przygotowanie wafli
  • warsztaty -wykonanie bombek - „kùglów” z balonów, sznurka i kartoflanki
  • poznanie najbliższego regionu - Tuchlina, w którym odbywał się biwak
  • umiejętność organizacji i pożytecznego spędzania czasu

 

                 

Zabawa andrzejkowa w "małej szkole"

24 listopada 2011 r. w klasach: I, IIb i III odbyły się andrzejki. Klasa III tradycyjnie przygotowała wróżby oraz loterię fantową. Dzieci  wesoło bawiły się przy muzyce. Były także słodkości...

 

Więcej zdjęć z zabawy w zakładce galeria.

 

STYPENDYŚCI 2011/2012

22 listopada 2011 r. o godzinie 12.00 w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku przy ul. Ołowianka 1 przyznano w ramach projektu „Pomorskie - dobry kurs na edukację. Program pomocy stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych z obszaru województwa pomorskiego” na rok szkolny 2011/2012. Stypendia wręczył wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski. Dwie uczennice Alicja Bulczak oraz Aleksandra Patelczyk za bardzo dobre wyniki w nauce w Gimnazjum Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej, otrzymały stypendia finansowe. Obecnie uczennice uczęszczają do Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach. Gratulujemy oraz życzymy wielu sukcesów w realizacji Indywidualnych Planów Edukacyjnych.

     

                                        18.11. 2011r. – Wanoga pò Kaszëbach

Program: -Kaszubski Park Miniatur, Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej, Muzeum Kaszubskie im. F.Tredera, Kolegiata Kartuska, Muzeum Ziemi Sierakowickiej.
Wycieczka zorganizowana dla uczniów uczących się języka kaszubskiego i refundowana ze środków przeznaczonych na naukę tego języka.
W wycieczce brało udział 50 uczniów klas I- VI SP.
Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy o regionie Kaszub, budzenie zainteresowania historią i kulturą naszego regionu oraz kształtowanie emocjonalnego związku z nasza „Małą ojczyzną – Kaszubami, kształtowanie poczucia własnej tożsamości regionalnej.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie. Uczniowie mogli poczuć się tutaj jak kaszubskie Stolemy, spacerując pomiędzy makietami znanych obiektów z Kaszub, Polski i świata - m.in. Statua Wolności, Mur Chiński, Biały Dom, Brama Brandenburska. Najwięcej miejsca zajmują obiekty z Kaszub; m.in.: Kolegiata Kartuska, zamki z Bytowa, Rzucewa, kościoły z Sianowa, Sierakowic, Wygody, latarnie morskie, dwory z Będomina, Salina, Kalwaria Wejherowska. Najokazalszą makietą jest  Bazylika Mariacka z Gdańska (największa murowana z cegły świątynia świata). Wszystkie makiety występują w 25 krotnym pomniejszeniu.
Następnie zatrzymaliśmy się w Sianowie gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Sianowskiej. We wnętrzu znajdują się trzy XVIII-wieczne ołtarze i figura Madonny z XV wieku. Podczas dwóch dorocznych odpustów (ok. 16 lipca i 8 września) do Sianowa zmierzają rzesze pielgrzymów.

„Kto chce spãdzëc dobré wczasë, niech w kartësczé jedze lasë, Tam Kaszëbi dobri lëdze pomògą mù w kôżdi biédze. "słowa piesni napisanej przez A. Peplińskiego to najlepsze zaproszenie do odwiedzenia Kartuz, miasta położonego w samym środku krainy zwanej właśnie Kaszubami.
Z miastem związaną jest również postać Aleksandra Majkowskiego autora powieści „Życie i przygody Remusa” oraz pomysłodawcy godła Kartuz. 
Imieniem dra Aleksandra Majkowskiego, wybitnego lekarza, pisarza i miłośnika Ziemi Kartuskiej nazwano później ulicę, przy której stał jego dom, szpital w Kartuzach oraz Szkołę Podstawową Nr 5 w Kartuzach.
W Muzeum Kaszubskim uczniowie poznali ekspozycję muzealną obejmującą podstawowe sprzęty związane z rolnictwem, rybołówstwem, gospodarstwem domowym, garncarstwem, posagiem Panny Młodej, izbą kaszubską, sztuką ludową, elementami obrzędowości i kultury kaszubskiej.
Na zakończenie wstąpiliśmy do Muzeum Ziemi Sierakowickiej znajdującym się na piętrze GOK-u, gdzie zgromadzono bogatą kolekcję kaszubskich naczyń, narzędzi gospodarstwa domowego, mebli oraz narzędzi rolniczych z naszej okolicy.                                        

,,11 LISTOPADA 1918 – DZIEŃ, W KTÓRYM ODZYSKALIŚMY NASZ DOM - POLSKĘ”

14 listopada 2011r. odbył się w naszej szkole apel z okazji Święta Niepodległości pod tytułem ,,11 LISTOPADA 1918 – DZIEŃ, W KTÓRYM ODZYSKALIŚMY NASZ DOM - POLSKĘ”. Uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej, przybyli na nią wszyscy uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły. Po wprowadzeniu sztandaru odśpiewano hymn państwowy. W dalszej  części uroczystości uczniowie obejrzeli  przedstawienie obejmujące treści historyczne, wiersze oraz pieśni wykonane przez chór szkolny. W dalszej części przedstawienia młodzież szkolna zapoznała się z prezentacją multimedialną przedstawiającą historię naszej Ojczyzny. Ten wyjątkową uroczystość podsumowała pani dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik dziękując wszystkim za przygotowanie tej szczególnej lekcji historii.  

   

Podstawowe zasady udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej i obsługi apteczki pierwszej pomocy”

Dnia 09.11.2011 nauczyciele, pracownicy obsługi oraz uczniowie klasy III gimnazjum, uczestniczyli w szkoleniu na temat: „Podstawowe zasady udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej i obsługi apteczki pierwszej pomocy”. Na uwagę zasługuje fakt, że wszyscy szkoleni byli pod ogromnym wrażeniem merytorycznego jak i praktycznego przekazywania cennych informacji przez prowadzącego – ratownika medycznego p. Dariusza Gromowskiego.

Serdecznie dziękujemy prowadzącemu jak również p. Andrzejowi Dobek za organizację szkolenia.

.

CYKL WARSZTATÓW W RAMACH PROJEKTU JEZIORO KAMIENICKIE – NASZE JEZIOROWALORY PRZYRODNICZE KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

DNIA 22 WRZESNIA 2011 ROKU WRAZ Z PANEM JANUSZEM WOJCIECHOWSKIM UDALIŚMY SIĘ NA WYPRAWĘ PO KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ W CELU ODKRYCIA JEJ WALORÓW PRZYRODNICZYCH. NASZ PROWADZĄCY POSIADA OGROMNĄ WIEDZĘ, KTÓRĄ STARAŁ SIĘ PRZEKAZAĆ NASZYM UCZNIOM. DOWIEDZIELIŚMY SIĘ TAKICH RZECZY JAK: CO TO JEST TORFOWISKO – ROLĘ, WALORY I ZAGROŻENIA, BUDOWA MCHU, GATUNKI ZWIERZĄT I ROŚLIN WYSTĘPUJĄCE NA TERENIE NASZEJ MIEJSCOWOŚCI A GŁÓWNIE WOKÓŁ JEZIOR, POZNALIŚMY TAKIE POJĘCIA JAK SUKCESJA, ŁOZA ITP. WARSZTATY BYŁY BARDZO INTERESUJĄCE I WZBOGACIŁY NAS O DODATKOWĄ WIEDZĘ O NASZEJ MAŁEJ OJCZYŹNIE.

   

ANALIZA CHEMICZNA WODY JEZIORA KAMIENICKIEGO.
NA KOLEJNYCH WARSZTATACH BADALIŚMY PARAMETRY CHEMICZNE WÓD JEZIORA KAMIENICKIEGO POD BACZNYM OKIEM P. MAŁGORZATY GNIOTYŃSKIEJ – ŁUKASZEWICZ HYDROBIOLOGA Z UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO. PO PRZYWITANIU, UDALIŚMY SIĘ NAD JEZIORO KAMIENICKIE, GDZIE OMÓWLIŚMY SOBIE BUDOWĘ JEZIORA I PRZYCZYNY JEGO ZANIECZYSZCZENIA. NASTĘPNIE POBRALIŚMY WODĘ DO BADAŃ I WRÓCILIŚMY DO SZKOŁY GDZIE PRZYSTĄPILIŚMY DO ANALIZY CHEMICZNEJ. A OTO NASZE WYNIKI:

pH wody = 9
PO4 = 0,3mg/l
NO3 = 0,02mg/l
NH4 = 0,15mg/l
NO3 = 5

Twardość wody = 8stopień, czyli woda lekko twarda
Wyniki naszych badań są dowodem na to, że Jezioro Kamienickie znajduje się w drugiej klasie czystości wody.

     

ANALIZA BIOLOGICZNA JEZIORA KAMIENICKIEGO
PO MIESIĘCZNEJ PRZERWIE KOLEJNY RAZ SPOTKALIŚMY SIĘ Z P MAŁGORZATĄ GNIOTYŃSKĄ – ŁUKASZEWICZ, ABY TYM RAZEM ZBADAĆ NASZE JEZIORO POD KĄTEM BIORÓŻNORODNOŚCI GATUNKOWEJ. ZAOPATRZENI W SITKA PRZYSTĄPILIŚMY DO SZUKANIA „ŻYCIA„ W WODZIE, POSZUKIWANIA TE DOSTARCZYŁY NAM MNÓSTWO EMOCJI I ZABAWY.
UDAŁO NAM SIĘ ROZPOZNAĆ TAKIE STWORZENIA JAK:

 • ŻABY, KTÓRE ZALICZAMY DO KRĘGOWCÓW,

 • NATOMIAST Z BEZKRĘGOWCÓW ZAOBSERWOWALIŚMY:

 • MAŁŻE – SKÓJKA MALARSKA, SZCZEŻUJA POSPOLITA;

 • ŚLIMAKI – BŁOTNIARKA USZATA, BŁOTNIARKA STAWOWA I ZATOCZEK,

 • LARWY WAŻEK – ŚWITEZIANKA I PŁOSZCZYCA SZARA,
  OWADY – NARTNIK.

NA PODSTAWIE OBSERWACJI DOSZLIŚMY DO WNIOSKU, ŻE JEZIORO KAMIENICKIE ZALICZAMY DO JEZIOR MEZOTROFICZNYCH.

     

WODNA GRUPA PROJEKTOWA

 

X Dyktando Kaszubskie w Gdańsku

Dnia 5.11.2011r. w Gdańsku odbyło się X Dyktando Kaszubskie organizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Celem konkursu było:

podnoszenie rangi języka kaszubskiego, jako standardowego, mierzalnego,
• wdrażanie zasad pisowni języka kaszubskiego,
• rozpropagowanie formy pisanej języka kaszubskiego,
• popularyzacja twórczości Floriana Ceynowy.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice szkoły podstawowej: Wioleta Czaja i Patrycja Stankowska oraz uczennice gimnazjum: Paulina Ciegert, Agata Czaja, Malwina Mielewczyk.

W czasie pobytu w Gdańsku uczennice zwiedziły Katedrę Oliwską nazywaną „Kaszubskim Wawelem”, poznały historię św. Jana Nepomucena oraz oliwskich organów.


       

„Biegi Przełajowe Brzegami Raduni”

Dnia 30 października 2011 r. odbyła się w Somoninie impreza biegowa pod nazwą „ Biegi Przełajowe Brzegami Raduni”.

W imprezie wzięło udział czworo uczniów z Naszego Gimnazjum dwie dziewczynki na dystans 1200 m. oraz dwóch chłopców na 1800 m.

W każdej z kategorii brało udział po 80 zawodników i zawodniczek z rożnych szkół naszego województwa. Dziewczynki z Naszego Gimnazjum uplasowały się na 25 oraz 35 miejscu, natomiast chłopcy na 15 oraz 31 miejscu.

Impreza upłynęła w bardzo miłej atmosferze i oprócz dobrego współzawodnictwa w myśl zasady Fair Play zabawa miała charakter integracyjny, nasza młodzież zdobyła cenne doświadczenia i nawiązała nowe znajomości . Na koniec organizator zafundował wszystkim uczestnikom drożdżówki.

ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY I

26 października 2011r. był bardzo ważnym dniem dla trzynaściorga uczniów klasy pierwszej. Pani Dyrektor Hanna Subkowska- Wójcik dokonała uroczystego pasowania ich na uczniów Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej. Ponadto wręczyła każdemu pierwszakowi pamiątkowy dyplom życząc sukcesów w nauce.

Na tą szczególną uroczystość przybyli także rodzice pierwszoklasistów, pracownicy szkoły, grono pedagogiczne i uczniowie naszej szkoły.

 Pierwszoklasiści zaprezentowali przygotowany z tej okazji program artystyczny.

Uroczystość zakończył występ uczniów klas IIa i IIb, po czym najmłodsi uczniowie otrzymali prezenty i udali się na słodki poczęstunek.

 

       

     

27.10.2011r. uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej uczestniczyli w projekcji filmu Jerzego Hoffmana: „Bitwa Warszawska – 1920”. Z całą pewnością film rozbudził chęć poznania losów ich pradziadów oraz pozwolił zrozumieć wyjątkowość czynu zjednoczonego narodu, który w 1920r. uratował nie tylko swój kraj, ale również całą Europę przed bolszewikami.

Święto Pieczonego Ziemniaka

Dnia 26 października uczniowie klasy IIb udali się na posesję państwa Tessa na Święto Pieczonego Ziemniaka. Na początku wysłuchali podstawowych wiadomości o ziemniaku:

Jak to się stało, że ziemniak jest najważniejszą rośliną jadalną świata i jest tak popularny w dzisiejszym świecie?
Ziemniaki - znane w Polsce także pod nazwami grule, rzepy, kartofle, pyry, uprawiane były od bardzo dawna przez Inków, już ok. 3500 lat temu, lecz dopiero na przełomie XV i XVI wieku trafiły do Europy. Przyczyniły się do tego wyprawy Krzysztofa Kolumba. Nie od razu stały się popularne - zajęło to sporo lat. Ziemniaki do Polski przywiózł prawdopodobnie z wiedeńskiej wyprawy (1683) Jan III Sobieski. Początkowo ziemniaki hodowano jako rośliny ozdobne lub ciekawostki botaniczne. Zdarzało się też, że jadano zielone łodygi, zamiast bulw. Obecnie największe uprawy występują w Rosji, Polsce i Stanach Zjednoczonych. Istnieje szerokie zastosowanie ziemniaka: od bulw skrobiowych, spożywczych, pastewnych po przemysłowe (produkcja alkoholu, krochmalu czyli mąki ziemniaczanej itd.). Można śmiało powiedzieć, że ziemniaki podbiły świat i takie produkty jak frytki, chipsy czy placki ziemniaczane występują w tysiącach form i odmian we wszystkich krajach.

 • kartofel – gwara śląska, ale także nazywany w całym kraju,

 • pyra – gwara poznańska,

 • grula – gwara góralska (wschodnie Podhale),

 • bulwa – język kaszubski,

 • rzepa – Orawa (zachodnie Podhale)

Dzieci mogły zostać ZNAWCAMI ZIEMNIAKÓW rozwiązując odpowiedni test. Wykonywały one także ziemniaczane ludki. Zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu, wszyscy mogli piec kiełbaski oraz zajadać się pieczonymi ziemniakami prosto z ogniska.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli zorganizować nasze święto a w szczególności mamie Olka Tessy i mamie Kuby Jelińskiego.

                   

„Jan Paweł II człowiek modlitwy”

Dnia 24 października 2011 r. w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Papieski” pt. „Jan Paweł II człowiek modlitwy”. W inscenizacji wzięła udział młodzież gimnazjalna z klas I-III oraz szkolny dziecięcy chórek pod batutą p. Grażyny Dawidowskiej.

Nad częścią słowną czuwała p. Mirella Dobek. Program dostarczył oglądającym wiele refleksji oraz wzruszeń.

DYSKOTEKA SZKOLNA

Dnia 20 października 2011 roku  w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyła się dyskoteka, w której wzięli udział uczniowie klas podstawowych i gimnazjalnych. Zabawa trwała od 16.00 do 18.30. Była to pierwsza zabawa w tym roku szkolnym, którą zorganizował Samorząd Uczniowski. Uczniowie bawili się świetnie przy muzyce puszczanej przez naszego szkolnego dj. Był to z pewnością miły przerywnik w intensywnej nauce.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim opiekunom, mianowicie: p. Sabinie Wiśniewskiej, p. Iwonie Furman, p. Annie Mrozewskiej oraz p. Bartłomiejowi Leszk

 

 

„Swiãto piekłi bùlwë”

Na zakończenie zbioru ziemniaków Kaszubi zawsze urządzają małe święto. Klasa VI w ramach zajęć z języka kaszubskiego również postanowiła uczcić to tak popularne warzywo, które gości na kaszubskim stole prawie codziennie.

Dziękujemy serdecznie państwu Gosz z Kamienicy Młyn, którzy zaprosili nas do swojej pięknej posiadłości, a szczególnie mamie Macieja za przygotowanie poczęstunku (oczywiście z ziemniaków).

   

Wycieczka po Kaszubach

12 października uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę. Pierwszym miejscem, które odwiedzili była Wieżyca – wszyscy zdobyli jej szczyt, chociaż pogoda tego dnia była bardzo kapryśna.

Następnym miejscem była Kościerzyna – Muzeum Kolejnictwa

                     

Na końcu wszyscy pojechali do Będomina na lekcję muzealną w Muzeum Hymnu Narodowego na temat „Polskie symbole narodowe”.

 

Mistrzostwa Europy w Tenisie Stołowym

Dnia 11 października 2011 r. 37 uczniów Naszej Szkoły wzięło udział w międzynarodowej imprezie tj. Mistrzostwach Europy w Tenisie Stołowym.

Najlepsi zawodnicy i zawodniczki tenisa stołowego z całej Europy rywalizowali ze sobą od 8 do 16 października 2011 roku w hali ERGO ARENA. Mistrzostwa Europy Gdańsk-Sopot 2011 były jednocześnie główną imprezą obchodów 80-lecia Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

Po raz pierwszy w ponad półwiecznej historii pingpongowych Mistrzostw Europy, najważniejsza kontynentalna impreza odbyła się w Polsce.

Młodzież miała okazję zobaczyć sportowców z różnych stron naszego kontynentu, m.in. Natalię Partyka, polską tenisistkę, dwukrotną mistrzynię olimpijską paraolimpiad w Atenach i Pekinie. Uczniowie mogli też obserwować na żywo technikę oraz taktykę gry poszczególnych zawodników, mieli także możliwość zakupu profesjonalnego sprzętu oraz stroju sportowego. Mogli grać w tenisa stołowego i w Play Station w specjalnie wydzielonych miejscach na terenie obiektu Ergo Arena. Po chwilach spędzonych na Mistrzostwach uczniowie wraz z opiekunami udali się do CH Real na małe zakupy oraz do MC DONALD-u.

 

Terenowa wycieczka integracyjna klas I i IIa

 


Korzystając ze słonecznych dni, przepięknych krajobrazów, rozległych lasów i czystego powietrza uczniowie klasy I i IIa wybrali się na wspólne zajęcia terenowe. Rozpoznawali drzewa, krzewy i rośliny zielne. Uczyli się rozpoznawać grzyby jadalne i trujące. Nie zabrakło też czasu na zabawy ruchowe i pieczenie kiełbasek przy samodzielnie przygotowanym ognisku.

Florian Ceynowa – od niego wszystko się zaczęło”

Uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej brali udział w tym przedsięwzięciu i konkursach organizowanych w Szkole Podstawowej w Sierakowicach.

W ramach eliminacji szkolnych wytypowano następujące osoby:

- konkurs plastyczny: Wioletta Czaja, Klaudia Szczypior, Patrycja Stankowska, Marta Klebba, Julia Koszałka

- konkurs recytatorski: Łukasz Stankowski, Agata Czaja, Malwina Mielewczyk

- konkurs wiedzy o F. Ceynowa: Agata Jaskulska, Patrycja Stankowska, Edyta Toruńczak, Paulina Ciegert.

Dwie uczennice gimnazjum Edyta Czaja i Paulina Ciegert zdobyły wyróżnienie na etapie szkół gimnazjalnych – gratulujemy!

 

11 października 2011roku Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej odwiedził samochód Deutsch Wagen –Tour przywożąc gościa – lektora języka niemieckiego (miłego pana Dariusza) oraz dużo niespodzianek dla uczniów. Oto kilka ciekawych informacji związanych z tym projektem.

Od kwietnia 2009 roku w ramach akcji „Deutsch-Wagen-Tour” pięć samochodów z logo projektu odwiedza w całej Polsce szkoły, przedszkola, centra edukacyjne i uczelnie. Projekt „Deutsch-Wagen-Tour” skierowany jest do uczniów, rodziców, dyrektorów szkół oraz osób odpowiedzialnych za edukację. Celem projektu jest, aby wizyty „Deutsch-Wagen-Tour” stały się źródłem inspiracji dla nauczycieli i przyczyniły się do wzrostu motywacji wśród uczniów, a w konsekwencji zapewniły stabilniejszą pozycję języka niemieckiego w polskim systemie nauczania. Doświadczenia z innych krajów, pokazują, że dzięki podobnym inicjatywom zwiększyło się zainteresowanie językiem niemieckim oraz wzrosła liczba osób uczących się języka niemieckiego jako języka obcego. Projekt „Deutsch-Wagen-Tour” nabiera szczególnego znaczenia w kontekście decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącej wprowadzenia od września 2009 r. obowiązkowego drugiego języka obcego w pierwszej klasie gimnazjum. Profesjonalnie przygotowani lektorzy prowadzą niekonwencjonalne zajęcia lekcyjne, współorganizują dni otwarte, uczestniczą w projektach językowych i spotkaniach z rodzicami. Poprzez gry, zabawy i konkursy lektorzy zachęcają do poznawania języka niemieckiego i kultury naszego zachodniego sąsiada. Uczestnicząc w aktywnościach „Deutsch-Wagen-Tour” uczniowie i studenci mają dodatkową możliwość praktycznego zastosowania języka niemieckiego. Samochody „Deutsch-Wagen-Tour” wyposażone są w różnego rodzaju pomoce naukowe, podręczniki, płyty z muzyką, gry oraz gadżety, które lektorzy wykorzystują podczas zajęć lub przyznają uczniom w formie nagród. Stałymi punktami postojowymi samochodów są następujące miasta: Poznań, Wrocław, Kielce, Lublin i Olsztyn. Auta poruszają się po całym kraju i docierają nawet do najbardziej odległych zakątków. Trasę samochodów i miejsca, do których dotarły, można śledzić na blogu prowadzonym przez lektorów (http://blog.goethe.de/deutsch-wagen-tour). Szkoły oraz placówki oświatowe mogą zamówić samochód poprzez stronę internetową (www.deutsch-wagentour.pl). Zamówienie samochodu Deutsch-Wagen nie wiąże się z żadnymi kosztami. Kontakt: Magdalena Zaręba (zareba@warschau.goethe.org) Koordynator projektu przy Goethe-Institut w Warszawie Ponadto lektorzy biorą również udział w konsultacjach z nauczycielami i rodzicami. Podczas takich spotkań lektorzy informują o korzyściach wynikających ze znajomości języka niemieckiego oraz przekonują, że nauka języka niemieckiego może być przyjemna oraz, że przyswojenie sobie języka sąsiadów staje się coraz bardziej potrzebne we współczesnym świecie. Realizacja projektu Deutsch- Wagen- Tour w Polsce stała się możliwa dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Projekt realizują: Goethe-Institut, Ambasada Niemiec w Warszawie, Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) oraz pozostali Partnerzy. Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło akcję „Deutsch-Wagen-Tour“ patronatem honorowym. Patronat medialny: Radio Euro, Echo Miasta.

Oto kilka zdjęć z wizyty w ZS w Kamienicy Królewskiej

 

30 września 2011 roku w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyły się wybory – po raz pierwszy w ramach akcji „MŁODZI GŁOSUJĄ” Uczniowie decydowali kto przez następny rok będzie we władzach Samorządu Uczniowskiego. Dodatkowo tego samego dnia wybierana opiekuna SU.

Wojtek Dobek – przewodniczący

Bartek Wójcik

Monika Bulczak

Monika Mielewczyk

Opiekun Samorządu Uczniowskiego – pani Anna Mrozewska

Zajęcia terenowe dla kl. IIb

26 września o godzinie 9.00 klasa II b wyruszyła na wyprawę do lasu. Każde dziecko otrzymało plan, dzięki któremu udało się odnaleźć drogę do lasu. Uczniowie pracowali w czterech grupach o nazwach: muchomorki, borowiki, kurki i koźlarze. Podczas tej wyprawy dzieci musiały wykonać bardzo dużo zadań - poszukać owoców i liści wybranych drzew, obserwować spotkane zwierzęta, narysować i nazwać wybraną roślinę, wymienić kilka spotkanych drzew i krzewów.

21, 22 WRZEŚNIA 2011 „ZA RĘKĘ Z EINSTEINEM DO WARSZAWY”

37 uczniów klas gimnazjalnych brało udział w wycieczce do stolicy. Nasza wyprawa pod kryptonimem „za rękę z Einsteinem” odkrywała tajniki kilku dziedzin nauki. W czasie programu nasi młodzi naukowcy przekonali się w sposób bezpośredni, jakie związki chemiczne i ich odpowiednie połączenie wykorzystywane jest podczas codziennego życia, oraz w jaki sposób eksperymenty fizyczne przyczyniły sie do rozwoju ludzkości. Pierwszym punktem programu naszej wyprawy stało się Muzeum Powstania Warszawskiego, ulokowane w dawnej zajezdni tramwajowej. Obiekt ten jest obecnie jednym najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy. Otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk o miasto, jest wyrazem hołdu warszawiaków dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność uczestników powstania warszawskiego na tle okupacyjnej grozy, powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL. Za pomocą obrazów, światła i dźwięków przedstawiono historie dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżyła nam powstańczą rzeczywistość. Wieczorem, aby wymienić się wrażeniami uczniowie spotkali się z innymi grupami biorącymi udział w projekcie na dyskotece. Głównym celem naszej wyprawy była wizyta w Centrum Nauki Kopernika, które jest jedną z najnowocześniejszych europejskich instytucji ukazujących związek nauki z kulturą i codziennością. Możliwe jest to dzięki interaktywnym eksponatom zgromadzonym w sześciu galeriach tematycznych. Samodzielnie eksperymentując, można było się o tym przekonać. Na zakończenie wycieczki uczniowie zwiedzili znajdującą się w pobliżu Bibliotekę uniwersytecką z jej pięknym parkiem i tarasem widokowym. W trakcie podróży uczniowie oglądali mogli wykazać się wiedzą zdobytą na zajęciach biorąc udział w konkursach i Quizach. W drodze powrotnej testowaliśmy również „zdrową żywność” w MC Donaldzie.

 

Klasa IIb Sprząta Świat

Klasa IIb przyłączyła się do tegorocznej, osiemnastej edycji akcji „Sprzątania Świata-Polska 2011”, której hasłem przewodnim jest: "Lasy to życie - chrońmy je". Celem jej  jest budzenie i wzmacnianie świadomości ekologicznej Polaków oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ideą akcji jest praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego – promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku.

   

W tym roku szkolny nasi uczniowie brali udział w licznych turniejach piłki nożnej:

 • Turniej Orlika o Puchar Premiera RP

 • Turniej Orlika o Puchar Premiera RP etap powiatowy

 • Turniej Piłki Nożnej o Puchar Coca Coli

Szczegóły znajdują się w zakładce sport

 

Wycieczka na piknik lotniczy - 55 lat lotnictwa morskiego w Siemirowicach

16 września 2011r. uczniowie Zespołu Szkół z Kamienicy Królewskiej zwiedzali 44 Bazę Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach. W programie dnia dzieci oglądały zawody załóg samolotów patrolowych Bryza na celność zrzutu tratwy ratunkowej (taki manewr wykonuje się podczas faktycznej akcji ratowniczej na morzu, kiedy załoga samolotu, po wykryciu rozbitków zrzuca im tratwę ratunkową), pokaz śmigłowca zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ oraz pokazy w locie samolotów Sił Powietrznych (F-16, MiG-29, Su-22). Na wystawie statycznej obejrzeć można było samoloty i śmigłowce lotnictwa Marynarki Wojennej oraz uzbrojenie i wyposażenie indywidualne żołnierzy, sprzęt ratowniczy, sprzęt i uzbrojenie baterii przeciwlotniczej wyposażonej w system BLENDA. Opiekunami były panie: Renata Gojtowska, Iwona Koszałka Arent, Sabina Wiśniewska i pan Bartłomiej Leszk.


72 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 1939 r. o świcie wojska hitlerowskiej Trzeciej Rzeszy zaatakowały Polskę rozpoczynając tym samym II wojnę światową. Uczniowie szkoły w 72 rocznice złożyli wieńce przy pomniku Leona Wenty w Skrzeszewie, lokalnego bohatera który do ostatniej chwili trwał na posterunku i poniósł śmierć strzegąc Polskiej granicy. Kolejnym miejscem pamięci narodowej gdzie złożono wiązanki były pomniki Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” mieszczące się w Kamienicy Królewskiej.

1 września 2011 r. rozpoczął się nowy rok szkolny wszystkim uczniom życzymy powodzenia i sukcesów w nauce.

18 - 20 lipca 2011 - Szkoła Letnia na Politechnice Gdańskiej

Od 18 do 21 lipca 13 uczniów naszego gimnazjum ZS w Kamienicy Królewskiej brało udział w zajęciach zorganizowanych już po raz trzeci przez Politechnikę Gdańską. W udytorium Maximum nastąpiło uroczyste otwarcie Szkoły Letniej. Następnie gimnazjaliści brali udział w zajęciach z matematyki, fizyki i języka angielskiego, które odbywały się w Gmachu Głównym Politechniki. Uczestniczyli też w zajęciach z chemii, które miały miejsce w sali laboratoryjnej Katedry Chemii Nieorganicznej. W ostatnim dniu pojechaliśmy na zajęcia zorganizowane przez EDU-FUN, które odbywały się w Gdyni na Skwerze Kościuszki. Poszerzona wiedza w zakresie fizyki, matematyki, chemii i języka angielskiego podwyższy zdolność i motywację do planowania przez uczniów swojej przyszłości, zwiększy poczucie własnej wartości, wyrobi umiejętności analityczne i organizacyjne. Zajęcia były bardzo interesujące i pouczające.

 

WARSZTATY PRZYRODNICZNIE

Kolejnym działaniem w ramach projektu były warsztaty, które odbyły się 22 września 2011 roku. Zaprosiliśmy do nas pana Janusza Wojciechowskiego, który przybliżył nam informacje związane z środowiskiem przyrodniczym naszych lokalnych jezior oraz samej Kamienicy Królewskiej. Bardzo ciekawie opowiadał nam o torfowiskach, ich genezie powstania, rozwoju i wykorzystaniu. Dowiedzieliśmy się również dużo o roślinach i zwierzętach zamieszkujących nasze okolice. Poznaliśmy nowe pojęcia takie jak: sukcesja, łoza, itp. Za wszystkie cenne informacje nam przekazane bardzo serdecznie dziękujemy.

„WODNA” GRUPA PROJEKTOWA"

PROMOCJA PROJEKTU JEZIORO KAMIENICKIE – NASZE JEZIORO NA PIKNIKU RODZINNYM

NA POCZĄTKU LIPCA ODBYŁ SIĘ JAK COROCZNIE W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ PIKNIK RODZINNY. WSPÓLNIE Z UCZNIAMI GIMNAZJUM PROMOWALIŚMY PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW WOJEWÓDZKIEGO FUNDUSZU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ W GDAŃSKU. ROZDAWALISMY ULOTKI PROMUJĄCE PROJEKT ORAZ JEZIORO KAMIENICKIE, ZACHĘCALIŚMY UCZESTNIKÓW PIKNIKU DO OCHRONY I OSZCZĘDNOŚCI WODY. PRZEPROWADZILIŚMY RÓWNIEŻ KONKURSY, A DOKŁADNIEJ REBUSY I KRZYŻÓWKI O TEMATYCE WODNEJ, ZA NAJSZYBSZE ROZWIĄZANIA ROZDALIŚMY NAGRODY. POGODA MOŻE NIEDOPISANA , ALE ZAINTERESOWANIE STOISKIEM BYŁO DUŻE, Z CZEGO SIĘ BARDZO CIESZYMY. TYM SAMYM DZIĘKUJĘ ZA ZAANGAŻOWANIE UCZNIOM Z „WODNEJ” GRUPY PROJEKTOWEJ I LICZĘ NA DALSZĄ WSPÓŁPRACĘ W ZAPLANOWANYCH DZIAŁANIACH.

A OTO KLIKA PAMIĄTKOWYCH FOTEK .  

     

PRZYGOTOWYWANIE STOISKA ,,KROPLA WODY’’ NA PIKNIK RODZINNY

Jednym z zaplanowanych przez nas działań było przygotowanie stoiska ,,Kropla wody w naszych rękach’’ na coroczny rodzinny piknik. Zadanie polegało na przygotowaniu ulotki promującej projekt oraz jezioro Kamienickie, dodatkowo przygotowaliśmy drobne upominki dla najmłodszych oraz rebusy i konkursy o tematyce wodnej.

Pomimo wakacji panowała miła atmosfera i nabyliśmy nowych doświadczeń oraz udowodniliśmy sobie, że potrafimy sprostać kolejnym zadaniom. A oto efekty naszej pracy…

Nasza ,,wodna’’ drużyna.

Upominki dla najmłodszych.

  Kamila i jej starania……. Brawo!

Piotr i Rafał próbują dorównać konkurencji.

  Praca wre……………

Komputerowe zmagania nad ulotką promującą.

Liczymy na wasze zaangażowanie w kolejne zadania jakie zaplanowaliśmy w trakcie realizacji projektu.

,,Wodna’’ grupa projektowa