Uczniowie  
                              

SZKOŁA PODSTAWOWA

W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

ul. Szkolna 19

83-342 Kamienica Królewska

tel./fax 58 - 681 92 02   e-mail: zskamienicakrolewska@wp.pl

 pokój nauczycielski tel.506 994 416

     Dziennik elektroniczny

Świadczenie 300+

 

 

 

Aktualności

Plan pracy szkoły

Konkursy

Osiągnięcia

Plan lekcji

Dyżury nauczycieli

Sport

Uczniowie

Dyrekcja

Nauczyciele

Samorząd Uczniowski

Sekretariat

Rada Rodziców

Biblioteka

Pedagog

Sponsorzy

Regulaminy

Rekrutacja

Galeria

Archiwum

Absolwenci

5 - latki w szkole

Boiska ORLIK 2012

Projekty - "Jezioro..."

Rozbudowa szkoły

Cyfrowa szkoła

Sejm

Młode Sierakowice

Projekty

Projekty uczniowskie

Podręczniki

Przydatne linki:

MEN

Urząd Gminy Sierakowice

Kuratorium Gdańsk

Parafia - Kamienica Królewska

Interkl@sa

Szkoła z Klasą

Jesteś

monitoring pozycji

gościem na tej stronie.


.  

Cyfrowa szkołaRok szkolny 2017/2018

 

 

 

 

„Każdy koniec ma swój ciąg dalszy, a księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie”

„Poloneza czas zacząć” tymi słowami rozpoczęło się pożegnanie absolwentów gimnazjum. Na uroczystości gościliśmy Panią Dyrektor Hannę Subkowską – Wójcik, przedstawicieli Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły oraz rodziców. Po pięknym tańcu nastąpiło przekazanie sztandaru młodszym kolegom i koleżankom. Następnie klasy III gimnazjum rozpoczęły swój program artystyczny, podczas którego złożyły podziękowania Pani Dyrektor, nauczycielom, pracownikom szkoły, wychowawcom oraz rodzicom. Nie mogło się też obyć bez pożegnania naszych absolwentów przez ich młodszych kolegów, którzy odczytali zabawne wierszyki ułożone o każdym uczniu i wręczyli im pamiątkowe zdjęcia. Najbardziej oczekiwanym przez wszystkich momentem, było jednak rozdanie świadectw, które uczniowie otrzymali z rąk Pani Dyrektor i wychowawców. Oprócz książek i dyplomów, najlepsi absolwenci otrzymali również nagrodę w postaci stypendium ufundowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie o. Sierakowice.

 

AKCJA BEZPIECZNE WAKACJE !

Uczniowie kl. Oc przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „BEZPIECZNE WAKACJE”, której celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież oraz dorosłych.

 

 

 PRZYSTĄPIENIE DO PROGRAMU ETWINNING

W lutym 20017 roku nasza szkoła została zgłoszona do programu eTwinning, dzięki czemu nawiązaliśmy kontakt ze szkołą z Turcji. W ramach tego programu grupa uczniów z klasy VI oraz z II gimnazjum uczestniczyła w projekcie „Hi Pen Friend”, opartego na wymienianiu korespondencji z uczniami ze szkoły z zagranicy. Mieli oni okazję dowiedzieć się ciekawych rzeczy z życia swoich rówieśników z odległych stron świata, jak również doskonalić umiejętność pisania w języku angielskim. Projekt zakończył się w czerwcu 2018 r.

Przez cały rok szkolny 2017/2018 uczniowie naszej szkoły zbierali plastikowe nakrętki. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem przynosili nakrętki w słusznym celu, bowiem zbierane są na rzecz chorych dzieci. Łącznie zebrano aż 482 kg – w pierwszym semestrze 176kg, a w drugim 306kg. W tym roku szkolnym rekordzistami są uczniowie klasy IV, z wynikiem 83,5kg. Na drugim miejscu znalazła się klasa IIA z wynikiem 52,5kg nakrętek. Na trzecim miejscu znalazła się klasa 0B, z wynikiem nieco mniejszym 48kg nakrętek. Klasy 0C, IIIB i VIB również zasługują na brawa, ponieważ przyniosły kolejno 47,5, 42,5 i 41,5kg. Całościowy wynik 482 kg jest zasługą wszystkich klas, którym należą się ogromne podziękowania.

Klasa

Kg

0a

19,8

0b

48

0c

47,5

1sp

25,8

2sp

24,5

3sp

35,5

4

83,5

5

12

6a

7

6b

41,5

7

21,5

2A GIM

52,5

2B GIM

6,5

3A GIM

13,5

3B GIM

42,5

RAZEM

482

 

Wyprawa do Parku Linowego Kaszuby

 

W dniu 19.06.2018r uczniowie klasy VIa wraz z wychowawcą Panią Orianą Górską i Panią Renatą Gojtowską wyszli do Parku Linowego Kaszuby w Załakowie. Dzieci po przeszkoleniu przez instruktorki przeszły trasy parku. Część uczestników wyprawy wybrała łatwą trasę, z którą zmierzyła się dwukrotnie, natomiast pozostali po przejściu trasy łatwej zdecydowali się na pokonanie szlaku o średnim poziomie trudności. Wszyscy świetnie się bawili. Po zmaganiach na wysokościach udaliśmy się na frytki. W drodze powrotnej wszystkim dopisywały dobre humory. Jednakże zmęczenie sprawiło,że na widok naszej szkoły wszyscy podskoczyli z radości.

Dziękujemy bardzo obsłudze Parku Linowego za miłe przyjęcie i świetną zabawę. 

I my możemy uratować komuś życie- pierwsza pomoc w klasie I

Poznanie zasad pierwszej pomocy w młodszym wieku szkolnym to niezwykle ważna rzecz. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. Budowana jest właściwa postawa, pewność co do swoich umiejętności, znikają obawy, które często towarzyszą podjęciu działań ratujących życie. Dlatego uczniowie klasy I tuż przed wakacjami w trakcie dwugodzinnych zajęć przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych, dowiedzieli się, do kogo mogą zwrócić się o pomoc, gdy znajdą się w niebezpiecznej sytuacji oraz nauczyli się przeprowadzić rozmowę telefoniczną i wezwać pomoc do osoby poszkodowanej w wypadku. W trakcie praktycznych ćwiczeń uczyli się sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz układać ją w bezpiecznej pozycji bocznej ustalonej. W zdobyciu tych umiejętności pomagał dzieciom doktor Kręciołek i książeczka o pierwszej pomocy.

Towarzyski mecz piłki nożnej.

W dniu 17 czerwca 2018 piłkarze z Kamienicy Królewskiej rozegrali towarzyski mecz z drużyną Załakowa. Mecz odbył się w ramach pikniku szkolnego w Załakowie. Wynik zaciętej rywalizacji 4:1. Drużyna Kamienicy Królewskiej otrzymała z rąk dyrektora szkoły w Załakowie pamiątkową statuetkę.

Skład drużyny: Tomasz Szczypior bramkarz, Artur Bożyk, Wiesław Regliński, Kacper Kreft ,Robert Kulaszewicz, Aleksander Tessa, Wiktor Maszota, Adam Wierczyński i Mikołaj Smentoch.

 

KARTA ROWEROWA

 

 

Dnia 15.06.2018 r. w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej pod okiem pań Eweliny Wejer oraz Dominiki Formeli odbył się egzamin na kartę rowerową uczniów klasy IV. Egzamin składał się z dwóch części:

 1. teoretycznej – test wiedzy o BRD.
 2. praktycznej jazdy na rowerze z uwzględnieniem:
 • prawidłowego włączania się do ruchu,

 • skrętu w lewo,

 • skrętu w prawo,

 • jazdy po slalomie,

 • wjazdu na pochylnię,

 • zatrzymania w miejscu,

 • znajomości obowiązkowego wyposażenia roweru,

 • udzielania pierwszej pomocy.

Wszyscy uczniowie zdali egzamin i w najbliższym czasie otrzymają dokument uprawniający do poruszania się na rowerze.

 

W dniach 14 i 15 czerwca uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach podstaw jazdy na rolkach. Dzieci i młodzież gimnazjalna uczyły się utrzymania prawidłowej postawy podczas jazdy, zachowania równowagi, omijania przeszkód oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dwudniowe zmagania na rolkach sprawiły dzieciom wiele przyjemności i satysfakcji.

Zajęcia prowadził znany popularyzator rolkarstwa, jeden z najlepszych w Polsce zawodników w rolkarstwie szybkim w kategorii M50, prezes Stowarzyszenia Wrotkarskiego „Gdańskie Lwy” oraz pomysłodawca i organizator Pucharu Kaszub w rolkarstwie szybkim pan Julian Ziółkowski a dla tych, którym jeszcze mało rolkarskich wrażeń oraz dla osób, które chciały by wziąć udział w warsztatach z panem Julianem mamy świetną wiadomość.

W lipcu oraz w sierpniu pan Julian Kwiatkowski będzie prowadził darmowe warsztaty open w sierakowickim skateparku, oto harmonogram:

18 VII od godz. 16 do 19

25.VII od godz. 16 do 19

01.VIII od godz. 16 do 19

08.VIII od godz. 16 do 19

22.VIII od godz. 16 do 19

29.VIII od godz. 16 do 19

16.VII od godz. 11do 15

3.VII od godz. 11do 15

06.VIII od godz. 11do 15

13.VIII od godz. 11do 15

30.VII od godz. 09 do 11

11.VIII od godz. 16 do 19

20.VIII od godz. 11 do 15

PROJEKTY EDUKACYJNE

Podsumowanie projektów gimnazjalnych odbyło się 13 czerwca 2018r. i zostało publicznie zaprezentowane uczniom klas IIa, IIb gimnazjum oraz VII klasie szkoły podstawowej, nauczycielom oraz dyrekcji szkoły. W tym roku szkolnym realizowaliśmy sześć projektów edukacyjnych. Po raz kolejny projekty okazały się świetną metodą dydaktyczną. Uczniowie dokonali samooceny według przygotowanego wcześniej arkusza ewaluacyjnego. Pracę uczniów ocenili również opiekunowie oraz wszyscy nauczyciele. Na zakończenie pani dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik podziękowała uczniom klas drugich oraz opiekunom ich projektów za bardzo interesujące i różnorodne prezentacje.

 

  Nauczyciel Temat projektu Uczniowie  
  Bartłomiej Leszk "Nie bójmy się pomagać" Julia Krause
Małgorzata Wójcik
Weronika Maszota
Natalia Baran
Roksana Lejk
Magda Patelczyk
 
  Renata Gojtowska "Tydzień Matematyki" Jakub Jeliński
Robert Kulaszewicz
Bartosz Jaskulski
Adam Wierczyński
Mikołaj Frankowski
Oskar Płotka
 
  Jacek Subkowski "Sport łagodzi obyczaje" Grzegorz Toruńczak
Jakub Bojanowski
Mikołaj Smentoch
Sandra Wensierska
Kacper Krefft
Daria Jelińska
 
  Ewelina Wejer
Krystyna Borek
"Cieszmy się!" Patrycja Choszcz
Paulina Wożniak
Mateusz Grzenkowicz
Dawid Krefft
Marta Cyman
Magdalena Chaber
Filip Konkel
Sebastian Stankowski
Jakub Szymichowski
Hubert Leszczyński
Julia Dworak
Artur Bożyk
 
  Danuta Zelewska "Wydarzenia w naszej szkole." Monika Lejk
Łukasz Lubotzki
Jan Labuda
Paweł Myszk
Aleksander Tessa
 
  Sabina Wiśniewska "Ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem."   Weronika Bulman
Weronika Niklas
Agnieszka Kitowska
Adrian Wypyszewski
Natalia Wypyszewska
 

 

 

Niesamowity świat higieny jamy ustnej”

6 i 13 czerwca w klasach Oc i I realizowany był Program edukacji stomatologicznej Instytutu Blend-a-med Oral-B „Niesamowity świat higieny jamy ustnej”.
Celem programu jest pomaganie dzieciom w procesie uczenia się o właściwej higienie jamy ustnej oraz wykształcenie odpowiednich nawyków dbania o zdrowe zęby, które będą pielęgnować przez całe życie.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Zdobyli niezbędną wiedzę na temat zębów oraz tego, jak ważne jest dbanie o ich stan już od najmłodszych lat. W ramach projektu obejrzeli film przygotowany przez Instytut Blend-a-med Oral-B, rozwiązywali różne zadania w przygotowanych dla nich „Arkuszach ćwiczeń „Odbyła się również pogadanka, na temat higieny jamy ustnej.
W nagrodę za wytrwałą, sumienną pracę każde dziecko otrzymało dyplom ukończenia kursu, a rodzice przewodniki pt. „Pomóż dziecku odpowiednio dbać o zdrowie zębów i dziąseł”.
Uczniowie zrozumieli, że zdrowe zęby to nie tylko piękny, śnieżnobiały uśmiech, ale i zdrowie całego organizmu.

 

Wycieczka KUDOWA ZDRÓJ- PRAGA- WROCŁAW

W dniach 8-12.06.2018r. uczniowie klas VI uczestniczyli wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Mojuszu w wycieczce w Góry Stołowe, do Pragi i Wrocławia.

Podczas pierwszego dnia zwiedziliśmy Góry Stołowe- pasmo górskie w łańcuchu Sudetów Środkowych, to jedne z nielicznych w Europie gór płytowych. Najwyżej wysuniętym szczytem jest Szczeliniec Wielki 919 m n.p.m., na który mieliśmy okazję się wspinać. Podczas wyprawy podziwialiśmy piękne widoki i szereg skał przypominających różne przedmioty np. skałę "Kołyskę", czyli ogromną skałę, którą można wprawiać w ruch, "Głowę Konia", "Kwokę", Wielbłąda itp. Szlak prowadzi również przez tzw. "Piekło" (wąski korytarz skalny), strome schody zwane "Czyśćcem" i piękny taras widokowy nazwany "Niebem". Ogromne wrażenie zrobiła na nas kontrowersyjna Kaplica Czaszek w Kudowie Zdroju oraz piękny Park Zdrojowy. W mieście znajduje się wiele palm hodowanych w miejscowej palmiarni i przewożonych na okres letni do parku, wieloletnia Spacerownia oraz Pijalnia Wód Źródlanych.

Kolejny dzień spędziliśmy w stolicy Czech. O pięknej Pradze opowiedział nam przewodnik, oprowadzając nas po starej części miasta. Obserwowaliśmy zmianę warty strażników, podziwialiśmy piękne Hradczany, główny kościół Pragi, czyli katedrę Świętych, Wita, Wacława i Wojciecha, Most Karola, dziedziniec Pałacu Królewskiego... Z miasta wyjechaliśmy metrem, które było dla nas jedną z atrakcji.

Wielu wrażeń dostarczyło nam również zwiedzanie Wrocławia. Swoją przygodę z tym miastem zaczęliśmy od wizyty w Panoramie Racławickiej, następnie podczas dalszego zwiedzania szukaliśmy słynnych krasnali wrocławskich. Doliczyliśmy się ich ponad 50. Dużym zainteresowaniem dzieci cieszyło się Centrum Nauki i Wiedzy o Wodzie "Hydropolis", gdzie dowiedzieliśmy się o znaczeniu wody od początków istnienia świata po dzisiejsze czasy. Duże wrażenie zrobił na nas również widok z najwyższej wieży w Polsce "Sky Tower".

IX Powiatowy Konkursu ABC Młodego Ekonomisty”

12.06.2018r. w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach odbył się IX powiatowy konkursu „ABC Młodego Ekonomisty”. Do konkursu zakwalifikowali się uczniowie: Nikola Weber, Patrycja Lubotzka, Joanna Miotk i Michał Mejer. Uczniowie tego dnia rozwiązywali test, który zawierał pięćdziesiąt pytań. Łącznie do etapu powiatowego zakwalifikowało się osiemdziesiąt pięć uczestników z powiatu kartuskiego.

 

 

Bezpieczne wakacje -wizyta policjantów w klasie 1.

Okres wakacyjny to szczególny czas. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że dzieci i młodzież zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dlatego 11 czerwca gościliśmy w klasie policjantów, którzy opowiedzieli jak bezpiecznie spędzić wakacje.

Dzień Dziecka w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej

10 czerwca br. na naszym szkolnym placu odbył się kolejny festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka. Dmuchana zjeżdżalnia, konkursy dla całych rodzin, stoiska gastronomiczne to tylko część spośród wielu atrakcji przygotowanych przez uczniów kl. VII, IIA i IIB gimnazjum oraz ich rodziców z wychowawcami. Mieszkańcy wśród miłej atmosfery mogli odpocząć od codziennych trudów, degustując pyszne potrawy, przygotowane przez rodziców ww. klas. Na festyn przybyli mieszkańcy Kamienicy Królewskiej oraz okolicznych miejscowości. Zgromadzeni goście mogli obejrzeć m.in. występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Sierakowice, zagrać w konkursie o mistrza koszykówki i króla strzelców. Organizatorzy zadbali, by w programie imprezy nie zabrakło zabaw i konkursów dla całych rodzin, w tym: przeciągania liny, biegu z jajkiem, meczu siatkówki i piłki nożnej, skoków w workach, rzutu kaloszem.

Uczestnicy festynu mogli skorzystać z loterii fantowej, w której każdy los wygrywał i przy odrobinie szczęście można było wylosować kilkanaście atrakcyjnych nagród głównych, z których najcenniejszą stanowił rower.

Stoiska gastronomiczne zachęcały do skosztowania wielu regionalnych potrawi pysznych domowych ciast, gofrów, chleba ze smalcem, bigosu, grochówki i skrzydełek z grilla oraz zdrowych soków i napojów, a nawet fontanny z czekoladą i fantastycznymi, świeżymi owocami z naszą kaszubską truskawką na czele. Jedną z atrakcji była również fotobudka, w której każdy mógł wykonać sobie fajne zdjęcie za darmo.

 

Dla wszystkich uczniów naszej szkoły organizatorzy przygotowali talony, dzięki którym każde dziecko mogło bezpłatnie otrzymać ciepłą zapiekankę, lody i napój na ochłodę.

Dla najmłodszych ogromną atrakcją były postacie myszek Miki i Minnie, z którymi każdy chętny mógł się sfotografować. Przygotowano również dmuchany zamek – zjeżdżalnię i nieco mniejszy dla maluchów służący jako trampolina. Dzieciom podobały się ogromne bańki mydlane, malowanie twarzy, chętnie dawały sobie wplatać kolorowe warkoczyki. W kącikach dla maluchów, bogatą ofertę zabaw zapewniali starsi uczniowie pod okiem nauczycieli.

Goście nie mogli narzekać również na pogodę, która wyjątkowo dopisała, toteż festyn trwał w miłej atmosferze aż do godz. 1800, gdy powietrze było już nieco bardziej rześkie i goście nie musieli szukać cienia dla ochłody.

Wszystkie te atrakcje nie byłyby możliwe, gdyby nie hojność sponsorów, którym składamy serdeczne podziękowania. Organizatorzy dziękują również nauczycielom naszej szkoły i wielu rodzicom, którzy poświęcili swój wolny czas, by uczestnicy festynu mogli dobrze się bawić.

      

LISTA SPONSORÓW , KTÓRYM DYREKCJA, NAUCZYCIELE, UCZNIOWIE I RODZICE SKŁADAJĄ SERDECZNE PODZIĘKOWANIA

 1. WÓJT GMINY SIERAKOWICE – PAN TADEUSZ KOBIELA

 2. PANI DYREKTOR HANNA SUBKOWSKA -WÓJCIK

 3. DOM – WIT BOŻENA I WITOLD JASKULSCY

 4. BARBARA I RYSZARD KRAUSE – PIEKARNIA I CUKIERNIA ,,KRÓLEWICZANKA”

 5. PAŃTWO ALEKSANDRA I JANUSZ WENTA - FIRMA ,,WE-MET,

 6. PAN SOŁTYS RYSZARD PIASECKI I RADA SOŁECKA
  W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

 7. DOM HANDLOWY – JACEK I JANINA SUBKOWSCY

 8. ALGIDA – BANINO

 9. UBOJNIA DROBIU GOSZ SP. Z O.O. SIERAKOWICE

 10. SALON FRYZJERSKI „MONIKA” KAMIENICA KRÓLEWSKA

 11. PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO-USŁUGOWE KATARZYNA HEBEL

 12. FIRMA "LIS" W SIERAKOWICACH

 13. SKLEP SPOŻYWCZO-PRZEMYSŁOWY - IRENA FIGURA

 14. KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH – KAMIENICA KRÓLEWSKA

 15. KOMPLEKS BASENOWO-REKREACYJNY „NIMFA” -BYTÓW

 16. PAŃSTWO ANNA I RYSZARD NACZK

 17. SKLEP OGRODNICZY – PAŃSTWO LABUDA – PORĘBY

 18. ZAKŁAD USŁUG LEŚNYCH –MAREK WĘSIERSKI

 19. SKLEP Z ZABAWKAMI ,,BEATA”

 20. SKLEP ,,ALFA”

 21. PORADNIA DIETETYCZNA ,,FORFIT” - DARIA OPARA- LĘBORK

 22. SALON FRYZJERSKI ,,POLA”- LĘBORK

 23. KASZUBSKI PARK MINIATUR – STRYSZA BUDA

 24. CENTRUM KOMPUTEROWE ,,MEGATRON”

 25. DACH-TEAM” JACEK KWIDZIŃSKI – KAMIENICA KRÓLEWSKA

 26. CENTRUM HANDLOWE „EXPERT” - SIERAKOWICE

 27. PAŃTWO MIRELLA I ANDRZEJ DOBEK

 28. STUDIO FRYZUR - MONIKA I PIOTR KOLKA

 29. SKLEP SPORTOWY ,,COSPORT”- PIOTR JĘDRKOWIAK

 30. KSIEGARNIA - LIBRA

 31. STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU SOŁECTWA KAMIENICA KRÓLEWSKA w ramach projektu "Umiemy inaczej".

 32. ,,ODNOVA” STUDIO URODY –MARTA REGLIŃSKA

 33. NADLEŚNICTWO KARTUZY

 34. NEWSDA MEBLE - KARTUZY

 35. ADVENTURE PARK - KOLIBKI GDYNIA

 36. SALON FRYZJERSKI ,,DIVA”

 37. INTERCARS –PAŃSTWO WOŹNIAK SKLEP MOTORYZACYJNY

 38. NA GWIZDÓWCE” - ZAŁAKOWO

 39. HOTEL „KISTON”

 40. PANI SABINA KREFTA- ZAGRODA EDUKACYJNA ,,POD LIPĄ”

 41. FIRMA „DRYWA”

 42. FIRMA „ELWOZ” SIERAKOWICE

 43. FIRMA ,,GRZENKOWICZ” – SIERAKOWICE

 44. USŁUGI OGÓLNOTAPICERSKIE - KRZYSZTOF WOŹNIAK

 45. ,,MARCJAN” – MARIA I JAN MARCIŃSKI

 46. SKLEP SPOŻYWCZO-PRZEMYSŁOWY – IWONA SIKORA

 47. SKLEP MĘSNY- SYCHTA

 48. SKLEP SPOŻYWCZY LEWIATAN – KAMIENICA KRÓLEWSKA

 49. STACJA PALIW „ORLEN” SIERAKOWICE

 50. APTEKA ,,FARMJUG”

 51. LĘBORSKIE CENTRUM KULTURY „FREGATA”

 52. FARM FRITES POLAND SA - LĘBORK

 53. SALON SAMOCHODÓW UŻYWANYCH - JAROSŁAW BIGUS

 54. GMINNY OŚRODEK KULTURY - SIERAKOWICE

 55. SKLEP SPOŻYWCZO-PRZEMYSŁOWY ,,RIBENA”- MAREK KUCZKOWSKI

 1. BANK SPÓLDZIELCZY W SIERAKOWICACH

 2. BANK PKO SIERAKOWICE

 3. IMPEROLL” SIERAKOWICE

 4. AGROFIL” - KAMIENICA KRÓLEWSKA

 5. BUJAK” - MASZYNY ANNA ANTECKA

 6. ALKOR” SPÓŁKA Z O.O. - SIERAKOWICE

 7. ADAM KOBIELA - KAMIENICA KRÓLEWSKA

 8. FIRMA ,,ALBATROS”- MOJUSZ

 9. FIRMA HANDLOWA - MARIA WRÓBLEWSKA

 10. JAN PRANCZKE - PAŁUBICE

 11. STACJA PALIW ,,BRZESCY”- OKTAN BIR

 12. ADELA GRZENKOWICZ –„ AMET”

 13. HURTOWNIA ARTUKUŁÓW PAPIERNICZYCH I BIIUROWYCH ,,HELIOS”- SIERAKOWICE

 14. PANI IRENA GLISZCZYŃSKA

 15. PANI LUCYNA GĄSIOREK

 16. RODZICE UCZNIÓW KLASY IIA I IIB GIMNAZJUM ORAZ KLASY VII SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

CZASEM WDZIĘCZNOŚĆ TRUDNO JEST UBRAĆ W SŁOWA…

WTEDY PROSTE – DZIĘKUJEMY – ZAWIERA WSZYSTKO CO CHCEMY WYRAZIĆ”.

 

Festiwal Trębaczy w Trąbkach Wielkich. Pobili rekord Polski w jednoczesnej grze na trąbce!

W Trąbkach Wielkich tak trąbili, że aż rekord pobili! W niedzielę, 10.06.2018r. podczas 14 biesiady Trąbka w Trąbkach Wielkich pobity został rekord Polski w jednoczesnej grze na trąbce Hejnał Trąbek Wielkich wspólnie zagrały 102 osoby i dyrygent. Tym bardziej jesteśmy dumni, że naszą szkołę reprezentowało dwóch trębaczy uczniów klasy VIB tj. Bartosz Lejk oraz Cezary Kwidziński- Serdecznie gratulujemy.

.

 

Nie palę i żyję…..!!!

Pod takim hasłem odbyła się w naszej szkole kampania antytytoniowa, przeprowadzona w klasach szóstych . Uczennice zapoznały się z broszurami informacyjnymi , a także otrzymały specjalne zeszyty ćwiczeń, które uzupełniały podczas zajęć wychowania fizycznego. Dziewczynki wymieniały się wiedzą na temat szkodliwego składu papierosów oraz wpływu na organizm dymu papierosowego. Obliczały średnią kwotę jaką osoba paląca wydaje na wyroby tytoniowe w skali roku, a także dyskutowały o tym, co dzieje się z naszym organizmem oraz z płucami każdego palacza. Nie bez komentarza zostały też drastyczne ilustracje, które znajdują się na opakowaniach wyrobów tytoniowych – wywołały one bardzo burzliwą dyskusją. „Zadaniem domowym” było wykonanie plakatu nt. „NIE PALĘ I ŻYJĘ”, który miał zobrazować problemy i skutki wynikające z tego nałogu.

 

 

 

MOVEMENT ARENA JEST NASZA

 

Mamy wielką przyjemność poinformować, że nasi uczniowie z klas VI biorący udział w konkursie na ułożenie logo Movement Areny( z ciał ludzkich) wygrali główną nagrodę – czyli darmowe, zajęcia z trenerem na obiekcie Movement Arena. Z racji na napięty grafik w końcówce tego roku szkolnego, wyjazd planujemy dopiero we wrześniu, więc więcej informacji w następnym roku szkolnym.

 

Dziękujemy za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy!!!  

Dzień Mamy i Taty

"Mamo, tato słów mi dziś brakuje,

Ja z serca Wam dziękuję

Za Waszą Miłość, noce nieprzespane..."

5 czerwca 2018 r. na sali gimnastycznej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Dzieci grupy Oa, Ob, Oc oraz uczniowie kl. I-III przedstawiły program słowno-muzyczny pt."Kocham Cię Mamo, kocham Cię Tato".Najmłodsza grupa zaśpiewała piosenki oraz pięknie wyklaskała taniec " Marsz Radeckiego". Pięciolatki i sześciolatki zaprezentowały się w inscenizacji "Rzepki" Juliana Tuwima. Klasy I-III wyrecytowały wiersze w formie życzeń i podziękowań oraz zaśpiewały piosenki o mamie i tacie. Dziewczynki z kl.II zaprezentowały taniec "El Perdon", a klasa III taniec "Chocolate" . Na koniec wszystkie dzieci obdarowały Swoich Rodziców prezentami.

Dziękujemy Rodzicom, że zaszczycili nas swoją obecnością.

 

Msza z kaszubską Liturgią Słowa

W dniu 3 czerwca 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej wzięli udział we Mszy św. z kaszubską Liturgią Słowa w zabytkowym Kościele św. Marcina w Sierakowicach. Uczniowie przygotowali: czytanie I – Roksana Lejk z klasy II a, czytanie II, psalm responsoryjny i śpiew Alleluja – Julia Krause klasa IIa, modlitwę wiernych – Jakub Jeliński z klasy IIa gimnazjum.

 

Chcemy zdrowo rosnąć!

Powszechnie wiadomo, iż w obecnych czasach właściwe odżywienie stanowi niezwykle ważny element rozwoju człowieka. W ramach edukacji zdrowotnej uczniowie klasy I uczyli się bezpiecznego samodzielnego przygotowywania zdrowej żywności- koktajlu.

 

 

Sukces uczennic klasy I i III

w XIV Wojewódzkim Konkursie Plastycznym w Wicku

W Szkole Podstawowej im. J. Brzechwy w Wicku odbył się XIV Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Morze, nasze morze” . Spośród 283 prac z 21 szkół podstawowych- między innymi z Lęborka, Słupska, Wejherowa, Kartuz,  Gdyni i Łeby- jurorzy konkursu wyróżnili prace dwóch naszych uczennic: Leny Bigus z klasy I oraz Agnieszki Piaseckiej z klasy III. Gratulujemy dziewczynkom i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Park Edukacyjny Zoo-Egzotyczne Kaszuby

W dniu 30.05.2018 maluchy z oddziału 0a, w towarzystwie dzieci z oddziału 0b wybrały się na autokarową wycieczkę do Tuchlina, do Parku Edukacyjnego Zoo - Egzotyczne Kaszuby.

Przedszkolaki mogły obejrzeć z bliska, a nawet dotknąć egzotyczne zwierzęta wodne i lądowe. Wyjątkowo ekspresyjnie dzieci zareagowały na kolorowe papugi w papugarni, które przedszkolaki mogły poczęstować nektarem kwiatowym. Ptaki siadały na wycieczkowiczach i spijały nektar z pojemniczków w dłoniach. Po zwiedzeniu hali wystawowej przyszedł czas na zabawę na zewnętrznym placu zabaw. Po wyczerpujących igraszkach w trakcie słonecznego dnia, kiełbaska z ogniska smakowała wszystkim wybornie. Mali wycieczkowicze w drodze powrotnej do szkoły pytali, kiedy wrócimy z powrotem do zwierzątek. Dzieci stwierdziły, że dzień w Tuchlinie można zaliczyć do „super dzieniów”.

    

 

POWIATOWY KONKURS „ŚPIEWAM, BO UMIEM”

30 maja 2018 roku odbył się XVIII konkurs piosenki wakacyjnej „Śpiewam, bo umiem”. Naszą szkołę pięknie reprezentowała uczennica klasy IV Marcelina Urban. Zaśpiewała trudną piosenkę „Pół kroku stąd” z filmu „Vaiana skarb oceanu” oraz pokazała swoje umiejętności gry na gitarze w piosence „Kiedy w piątek”. Gratulujemy występu i trzymamy kciuki za sukcesy w kolejnych latach.

 

 

XIX IGRZYSKA DZIECII MŁODZIEŻY

28 i 29 maja na stadionie przy SP Sierakowice nr 1 odbyły się XIX Igrzyska Dzieci i młodzieży gminy Sierakowice. Stawiły się reprezentacje z wszystkich szkół gminy Sierakowice a uczniowie startowali w wielu konkurencjach ( poniżej plan igrzysk)

I dzień
dziewczęta do 6 klasy - dwa ognie
chłopcy do 6 klasy - dwa ognie
dziewczęta 7, 2 i 3 gimnazjalna dwa ognie
chłopcy 7, 2 i 3 gimnazjalna - piłka nożna
 
II dzień
09:30 - skok w dal - ch. szk. pod.
09:30 - piłeczka palantowa dz. gim.
09:30 - pchnięcie kulą - ch. gim.
09:30 - skok wzwyż - dz. szk. pod.
 
Rozdanie medali.
 
10:30 - piłeczka palantowa - ch .szk. pod.
10:30 - pchnięcie kulą - dz. gim.
10:30 - skok wzwyż - ch. gim.
10:30 - skok w dal - dz. szk. pod.
 
Rozdanie medali.
 
11:30 - pchnięcie kulą - ch. szk. pod.
11:30 - skok wzwyż - dz. gim.
11:30 - skok w dal - ch. gim.
11:30 - piłeczka palantowa - dz. szk. pod.
 
Rozdanie medali.
 
12:30 - skok wzwyż - ch. szk. pod.
12:30 - skok w dal - dz. gim.
12:30 - piłeczka palantowa - ch. gim.

Nasi piłkarze wywalczyli III miejsce, natomiast drugiego dnia w skoku w dal II miejsce zajęła Amelia Maszota, Wiktor Maszota również zajął II miejsce w skoku w dal, a Kacper Klejsa w rzucie piłeczką palantową wywalczył III miejsce. Gratulujemy!!!

   

 

KASZUBI WCZORAJ I DZIŚ”

 

 

Dnia 11 maja 2018r. odbył się w Kościerzynie półfinał i finał konkursu wojewódzkiego edycja IX organizowanego przez Muzeum Kościerskie.

Naszą szkolę reprezentowało 3 uczniów:

 1. Hubert leszczyński

 2. Roksana Lejk

 3. Julia Krause

W konkursie brało udział prawie 500 uczniów z całego Pomorza.

Celem konkursu było:

- usystematyzowanie i zwiększenie wiedzy na temat historii, kultury Pomorza i Kaszubów oraz wybitnych postaci związanych z tym regionem.

- kształtowanie poczucia własnej tożsamości.

- kształtowanie postaw obywatelskich.

- rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją.

- rozwijanie zdolności i zainteresowań uczniów.

Uczeń Hubert Leszczyński został laureatem wojewódzkiego konkursu „Kaszubi Wczoraj i Dziś”. Otrzymał nagrodę rzeczową ponadto Pomorski Kurator Oświaty przyznał dla zdobywców tytułu laureata konkursu dodatkowe 5 punktów w procesie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

29 maja 2018 roku finaliści tego konkursu na Konferencji zorganizowanej przez Muzeum Ziemi Kościerskiej otrzymali nagrody m. in. z rąk prezesa Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Edmunda Wittbrota.

 

Wojewódzki konkurs ,,Poznajmy las’’- ,,Drzewa naszych lasów’

 

29.05.2018 r. uczniowie Gimnazjum Julia Krause, Roksana Lejk, Wiktoria Arent, Michał Gosz wraz z opiekunem panią Małgorzatą Studzińską reprezentowali naszą szkołę podczas Wojewódzkiego Konkursu objętego honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty w Łęczycach. Do zmagań pod hasłem „Drzewa naszych lasów” przystąpiło 67 uczniów z 20 szkół. Uczestnicy rozwiązywali test zawierający pytania z zakresu biologii drzew, wykorzystania w gospodarce człowieka i miejsca w wierzeniach ludowych oraz rozpoznawali wskazane gatunki drzew na podstawie wyglądu liści, owoców i szyszek.

Wyniki uzyskane przez naszych uczniów są zadowalające. Spośród 67 uczestników konkursu wynik Wiktorii uplasował ją w pierwszej dziesiątce.

Laureaci i finaliści otrzymali nagrody rzeczowe i książki, a pozostali uczestnicy pamiątkowe gadżety i dyplomy. Dla uczniów i opiekunów przygotowano też obiad i słodki poczęstunek.

Lekcja o owadach 

28 maja klasy „O” uczestniczyły w warsztatach ekologicznych prowadzonych przez entomologa z Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku.  Ta lekcja była piękną opowieścią o fascynującym świecie stawonogów. Dowiedzieliśmy się jak są zbudowane i gdzie żyją owady. Jak polują i jak chowają się przed wrogiem. Pani Małgosia opowiedziała nam o tym, jak ogromna ilość owadów żyje na świecie. Pokazała siatki na owady czyli czerpaki entomologiczne oraz ekshaustor – przyrząd do zbierania malutkich i delikatnych owadów. Nawet sami sprawdzaliśmy jak działa.

 

 

Nasza szkoła wzięła udział w konkursie organizowanym przez Stadion Energa Gdańsk (PGE Arena)

Zadanie konkursowe polegało na ułożeniu logo Movement Arena ( park trampolin i strefa parkur) z ciał naszych uczniów…. Rzecz z pozoru banalne prosta okazała się nie lada wyzwaniem… Nagrodą główną jest darmowy wstęp na Movement Arenę dla całej klasy. Wyniki konkursu już wkrótce…

 

 

Międzyszkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej

23 maja 2018 roku dwie uczennice naszej szkoły Kinga Szczypior z klasy III oraz Marcelina Urban z klasy IV reprezentowały naszą szkołę w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Patriotycznej „Głosem Inki” w Podjazach Konkurs mia zadanie przypomnieć dawne, zapomniane pieśni i piosenki patriotyczne.

KINGA SZYPIOR wykonaniem piosenki "Dziewczyna z granetem" wywalczyła III miejsce w kategorii klas I- III.

 

 

 

 

DJO 2018 - „Ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem”.

 

Dnia 25 maja 2018 r. odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych zorganizowany w ramach edukacyjnego projektu gimnazjalnego pod hasłem: „Ile znasz języków, tyle razy jesteś człowiekiem”. Pierwszym zadaniem klas IV – VI i gimnazjum było przeprowadzenie lekcji w wyznaczonych klasach, na których prezentowali wylosowane państwo i uczyli podstawowych zwrotów:

 • liczby od 1-5

 • 5 nazw kolorów

 • dni tygodnia

 • 5 nazw owoców

 • 5 nazw zwierząt

 • Dzień dobry!

 • Do widzenia!

 • Proszę!

 • Dziękuję!

 • Przepraszam!

 • Jak się masz?

Uroczystość na sali gimnastycznej śpiewająco rozpoczęła uczennica klasy 4 szkoły podstawowej – Marcelina Urban, pięknie wykonanym utworem „I have a dream” zespołu Abba. Następnie klasy I – III zaprezentowały swoje utwory przygotowane na lekcjach języka angielskiego pod kierunkiem pani Małgorzaty Studzińskiej. Najmłodsi uczniowie zaprezentowali również państwa, które poznali na lekcji przeprowadzonej przez klasy starsze, tzn. Francję, Czechy i Rosję.

Kolejnym punktem naszej uroczystości była prezentacja wcześniej wylosowanego kraju europejskiego. W tym celu uczniowie przygotowali stoiska prezentujące flagę, potrawę, ciekawostki, podstawowe zwroty w danym języku. Państwa wylosowane przez klasy:

Kl. IV – Norwegia

Kl. V – Finlandia

Kl. VIa- Japonia

Kl. VIb – Hiszpania

Kl. VII – Ukraina

Kl. IIa – Francja

Kl. IIb – Rosja

Kl. IIIa – Szwecja

Kl. IIIb – Czechy

Podczas Dnia Języków Obcych uczniowie realizujący projekt gimnazjalny przeprowadzili konkurs indywidualny „12 zaszyfrowanych pytań” QR. Uczniowie, którzy poprawnie odpowiedzieli na pytania zostali nagrodzeni. Nie zabrakło też quizu sprawdzającego znajomość flag państw europejskich. W tym konkursie zwyciężyła klasa IIIa, drugie miejsce zajęła klasa IIIb, a trzecie VIb.

Wszystkie klasy za wspaniałe przygotowanie się do obchodów Dnia Języków Obcych otrzymały słodkie upominki.

 

 

Ile jabłek na jabłoni, tyle serca na mej dłoni” - warsztaty dla wychowanków ORW w Szklanej.

 

Wieloletnia współpraca z Ośrodkiem Rewalidacyjno-Wychowawczym w Szklanej prowadzona przez Fundację „Uśmiech Dziecka” a Szkolnym Klubem Wolontariusza z Kamienicy Królewskiej nadal się rozwija. Dzięki przychylności dyrekcji: pani Hanny Subkowskiej-Wójcik oraz pani Julicie Krzebietke odbyło się kolejne spotkanie młodzieży. Pod koniec maja dwunastu wychowanków ORW wraz z opiekunami zostali zaproszeni do Szkoły Podstawowej na wspólne warsztaty, tematem przewodnim było „polskie jabłko”. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się w jaki sposób można przetworzyć ten owoc oraz jakie przynosi korzyści dla naszego zdrowia. Wolontariusze wraz z nauczycielami pokazywali co można zrobić z jabłek, m.in. piekli ciasteczka francuskie z jabłkiem, dekorowali słoiki z dżemem oraz przygotowywali świeże soki. Wychowankowie ośrodka dekorowali również deski na płot, którym została ogrodzona jabłoń. Po wspólnych zajęciach wszyscy udali się na plac szkolny i wspólnie zasadzili drzewko – jabłoń, która jest symbolem współpracy dwóch placówek. Spotkanie zakończono drobnym poczęstunkiem w którym dominowały jabłka.

 

 

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska w ramach realizacji projektu  „Umiemy inaczej”  we współpracy z naszymi nauczycielami zorganizowało dla uczniów klas 0c – III wycieczkę do Wdzydz Kiszewskich i Będomina. uczniowie mogli zwiedzać skansen, poznając dawne życie na Kaszubach. Mogli również uczestniczyć w lekcji muzealnej w zagrodzie szkolnej – na temat: Dawno temu w szkole. Poznali oni szkołę z okresu międzywojennego oraz historię szkolnictwa na Pomorzu. Uczyli się pisania gęsim piórem. Na koniec mogli zaśpiewać „Kaszubskie nuty”. Z Wdzydz Kiszewskich udali się do Będomina do zabytkowego dworku szlacheckiego z XVIII w., aby poznać ciekawą historię powstania hymnu narodowego. Na koniec dzieci mogły podziwiać piękne stare drzewa rosnące dookoła oraz około 400-letni dąb szypułkowy zwany „Dębem Wybickiego”. Wszyscy zmęczeni, ale pełni wrażeń wrócili do domu.

 

Światowy Dzień Kosmosu w tym roku przypadał w dniu 21 maja. Celem obchodów Dnia Kosmosu, ustanowionego z inicjatywy amerykańskich astronautów, jest upamiętnienie wydarzeń, związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej, zainspirowanie naukowców do dalszej pracy oraz zachęta zwykłych ludzi do zgłębiania tajemnic wszechświata. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy zmierzyli się Quizem wiedzy o Kosmosie. Test przygotowany w formie elektronicznej uczniowie rozwiązywali przy pomocy swoich telefonów. Największym znawcą Kosmosu okazała się Daria Jelińska z klasy IIb Gim, Julia Krause z klasy IIa Gim, Joanna Miotk z klasy IIIa oraz Małgorzata Wójcik, Hubert Leszczyński i Roksana Lejk z klasy IIa Gim.

Gratulujemy!

Sportowy sukces Niny Wójtowicz- uczennicy klasy I

20 maja 2018 r w ramach cyklu "Małe Kaszuby Biegają" w Sierakowicach odbyły się biegi dla najmłodszych na dystansie 400 m, 800 m i 1200 m. W swojej kategorii wiekowej I miejsce na dystansie 400 m zajęła Nina Wójtowicz. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

http://kartuzy.info/wiadomosc,34712,Mali-Kaszubi-pobiegli-w-Sierakowicach.html


 

Sejm Dzieci i Młodzieży

Największa reprezentacja w Sejmie z Kamienicy Królewskiej

Temat tegorocznej rekrutacji do XXIV sesji SDiM to: „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej”. Każdy uczestnik musiał wykonać projekt, składający się z 6 etapów, za które łącznie można było uzyskać 28 punktów. Uczniowie w dwuosobowych zespołach mieli za zadanie m.in. zaplanować kampanię wyborczą posła bądź posłanki do Sejmu Ustawodawczego lub Sejmu I kadencji z uwzględnieniem środków przekazu dostępnych w latach 1919-1922. Łącznie zarejestrowano 768 uczniów z całej Polski. W zależności od liczby uczniów, do udziału w sesji zakwalifikowało się od 12 do 64 kandydatów z danego województwa.

Województwo pomorskie reprezentować będą 24 osoby. Aż dwa zespoły z naszej szkoły uzyskały odpowiednią ilość punktów a tym samym zakwalifikowały się na sesje SDiM. Obecnie nie jest znany termin tegorocznych obrad (odwołano termin 1 czerwca 2018). Zwycięzcami są uczennice: Joanna Miotk, Patrycja Lubotzka, Julia Krause i Roksana Lejk.

GRATULACJE!

 

 

XIII RAJD I KONKURS Z GENERAŁEM JÓZEFEM WYBICKIM” - czyli wyprawa po generalskie epolety.

 

Marsz , marsz Dąbrowski, do Polski z ziemi włoski

za Twoim przewodem złączem się z narodem”

Józef Wybicki „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech

W sobotę 19 maja 2018 roku po raz XIII odbył się rajd i konkurs pn. „Majówka z Generałem Józefem Wybickim – czyli wyprawa po generalskie epolety”. Cztery 3-osobowe zespoły reprezentowały naszą szkołę zarówno w trasie pieszej (15 km) oraz trasie rowerowej (25km). W konkursie uczniowie w kat. „Szkoły podstawowe” uzyskali II miejsce w rajdzie pieszym oraz III miejsce w kat. „Szkoły gimnazjalne”.
Uczestnicy rajdu na początku rozwiązywali test a w czasie rajdu, na każdej z tras odpowiadali na pytania zadawane na punktach kontrolnych, za które otrzymywali punkty zapisywane w Paszporcie. Głównymi organizatorami konkursu byli: Starosta Kartuski, Starosta Kościerski, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Stężycy, Muzeum Narodowe w Gdańsku/oddział Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, Maria i Leszek Zakrzewscy – właściciele Dworu Rodziny Wybickich w Sikorzynie, Wójt Gminy Stężyca oraz Wójt Gminy Nowa Karczma.

GRATULUJEMY!

 

 

 

Konkurs wiedzy o Kaszubach „Dziennika Bałtyckiego”

Redakcja "Tygodnika Kartuzy", lokalnego dodatku do "Dziennika Bałtyckiego", we współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim po raz XXII zorganizowała konkurs "Wiedzy o Kaszubach", skierowany do uczniów z Pomorza. Od lat wydarzeniu patronuje przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jan Kleinszmidt. Pytania publikowane były w Internecie oraz w "Nordzie", cotygodniowym dodatku do naszych lokalnych tygodników ukazujących się na Kaszubach. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 16 kwietnia 2018r. Konkurs odbywa się od 19 maja 1945 roku. W tym roku nie udało nam się znaleźć w gronie nagrodzonych.

III Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Kaszubach dla Szkół Podstawowych –KASZUBSKI WIEC

 

Dnia 17 maja 2018r. odbył się w Borkowie półfinał i finał konkursu wojewódzkiego.

Naszą szkolę reprezentowało 3 uczniów:

 1. Radosław Kurs

 2. Nikodem Olak

 3. Tymoteusz Kniter

 

Celem konkursu było:


1.Sprawdzenie wiedzy uczniów szkół podstawowych z zakresu historii, literatury, geografii Kaszub oraz innych dziedzin wymienionych w udostępnionej literaturze konkursu (materiały na stronie Szkoły).

2.Zachęcenie dzieci do samodzielnego zdobywania i pogłębiania wiedzy o regionie, w którym mieszkają.

3.Przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego regionu.

4.Uświadomienie potrzeby edukacji regionalnej i rozwijanie zainteresowań regionem kaszubskim.

5.Umożliwienie uczestnikom udziału w pozytywnej rywalizacji oraz rozwijania swoich ambicji.

6.Budowa pozytywnego wizerunku Kaszub.

7.Stworzenie szansy zdobycia nagród oraz odczucia satysfakcji z wygranej.

 

III Wojewódzki Konkurs Czytelniczy - „Czy znasz tę baśń?”

 

Dnia 16 maja uczniowie klasy III brali udział w konkursie czytelniczym, który odbył się w Częstkowie. Konkurs miał formę pisemną i ustną opracowaną przez organizatorów w postaci różnorodnych zadań. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą na temat przeczytanych baśni i legend z książki Janusza Mamelskiego pt. „Legendy kaszubskie”, znać podstawowe zwroty w języku kaszubskim oraz rozwiązać zadania baśniowe. W konkursie brało udział ok. 20 szkół. Niestety naszym zawodnikom nie udało się zająć miejsca na podium.

PUNKT SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW KOMUNALNYCH W SIERAKOWICACH

W dniu 11.05.2018 najmłodsi uczniowie Naszej Szkoły wybrali się na niecodzienne zajęcia do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Sierakowicach. Gdzie przywitał ich i oprowadził po Punkcie, Pan Mariusz Laska Kierownik Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Sierakowice z pracownikami. Podczas wycieczki dzieci miały okazję do poszerzenia zasobu swojej wiedzy ekologicznej dotyczącej między innymi sposobu oraz celowości segregacji śmieci. Przygotowały pojemniki na zużyte baterie, które zabrały ze sobą do domów. Bez większego trudu Przedszkolaki wskazywały pojemniki i kontenery przeznaczone na poszczególne odpady komunalne. Maluchy z oddziałów przedszkolnych 0A i 0B utrwaliły poznane w szkole wiadomości dotyczące segregacji odpadów, miały okazję obejrzeć z bliska śmieciarkę, która wzbudziła wiele emocji. Po lekcji ekologii przyszedł czas na odpoczynek i posiłek na świeżym powietrzu w Parku Kulturowym Ośmiu Błogosławieństw, a na deser lody.

 

 

WYCIECZKA KLAS III GIMNAZJUM W BIESZCZADY

W dniach 7-11 maja uczniowie klas III gimnazjum wraz z opiekunkami aktywnie spędzali czas w przepięknych polskich Bieszczadach. Po długiej nocnej podróży od razu przystąpili do zwiedzania. Pierwszego dnia gościli m.in. w hucie szkła artystycznego "Sabina" w Rymanowie, gdzie mieli okazję obejrzeć prawdziwe dzieła sztuki nabywane nie tylko przez Polaków, ale także przez kupców z zagranicy. Drugi dzień przywitał wszystkich deszczem, jednak, jak to w górach bywa, pogoda szybko się zmienia i okazała się na tyle łaskawa, iż pozwoliła na zaplanowany na ten dzień spływ pontonowy rzeką San. Nie mogło zabraknąć również wyprawy w góry - Połonina Wetlińska ze schroniskiem Chatka Puchatka została zdobyta. Widoki były niezapomniane. Wieczorem młodzież brała udział w spotkaniu z instruktorami, którzy prezentowali sposoby wzniecania ognia, uzdatniania wody czy tworzenia różnych typów węzłów. Nigdy nie wiadomo, co się może w życiu przydać. Uczniom bardzo podobały się też rozgrywki w kulach bumper ball i gra terenowa z wykorzystaniem wykrywaczy metalu, odtwarzacza MP3, mapy i gps'a. Podzieleni na dwie grupy - chłopcy kontra dziewczyny, mieli za zadanie odnaleźć ukryty skarb wykorzystując otrzymany sprzęt. Wygrały dziewczyny . Na zakończenie pobytu w górach, wszyscy wzięli udział w festiwalu kolorów. Obsypywanie się kolorowymi proszkami zostało uwiecznione przez fotografa na zdjęciach, które na pewno będą stanowić niezwykłą pamiątkę. Ostatniego dnia trzecioklasiści skorzystali z atrakcji największego parku rozrywki w Polsce "Energylandia", po czym pełni pozytywnych wrażeń ruszyli w długą podróż powrotną do domu.

 

Współpraca naszych nauczycieli ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska w ramach realizacji projektu  „Umiemy inaczej”  we współpracy z  nauczycielami Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej podejmie następujące działania:

 • Dofinansowanie dwóch wycieczek szkolnych dla uczniów klas 0b - III.

 • Dzień Dziecka - dofinansowanie nagród.

 • Organizacja mikołajek.

Projekt będzie trwał od 1 kwietnia do 10 grudnia br.

Turniej Piłki Nożnej Gimnazjum o Mistrzostwo Gminy Sierakowice

W dniu 9 maja 2018 w Sierakowicach rozegrano Mistrzostwa Gminy Sierakowice w Piłce Nożnej klas gimnazjalnych. W zaciętej rywalizacji wzięły udział następujące zespoły: Tuchlino, Sierakowice, Gowidlino i Kamienica Królewska. Drużyna Kamienicy Królewskiej była reprezentowana przez następujących uczniów: Bojanowski Jakub, Bożyk Artur, Kulaszwicz Robert, Myszk Paweł, Smentoch Mikołaj, Szymichowski Jakub, Toruńczak Grzegorz, Lubotzki Łukasz i Tessa Aleksander. Zwycięzcą turnieju została drużyna z Tuchlina.

POMORSKI PRZEGLĄD CHÓRÓW SZKOLNYCH „NIEPODLEGŁA”

W maju 2018 roku muzykalna młodzież zgromadzona w szkolnym chórze pod okiem pani Dominiki Formeli przystąpiła do I etapu Pomorskiego Przeglądu Chórów Szkolnych „Niepodległa” dla placówek z terenu województwa pomorskiego. Konkurs organizowany jest przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku wraz z Muzeum II Wojny Światowej. Honorowym patronatem konkursu jest Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwszy etap polegał na przesłaniu nagrania trzech utworów patriotycznych w wykonaniu chóru. Interpretacja naszych pieśni „Polskie kwiaty”, „Taki kraj” oraz „Dziś idę walczyć mamo!” zwróciła uwagę jury i tym samym dostaliśmy się do II etapu konkursu.

Od września czeka nas ogromna praca i ciężkie przygotowania do koncertu finałowego w Muzeum II Wojny Światowej jak również walka o Grand Prix Pomorskiego Przeglądu Chórów Szkolnych.

Trzymajcie kciuki!!!!

I Gminnym Konkursie Piosenki Patriotycznej

Z Piłsudskim dawniej i dziś ”

Dziewczyno z granatem w ręce, dziewczyno w zielonej sukience! Warszawa się broni, walka trwa: o wolność, o honor, o kraj! Do broni dziewczyno kochana! Do broni chłopaku mój! Wnet wolna będzie Warszawa! Do broni, po wolność, na bój!!!” Takimi słowami i dojrzałą interpretacją piosenki „Dziewczyna z granatem” wprowadziła w nastrój publiczność Małgosia Wójcik.

W Dniu Zwycięstwa 9 maja 2018 roku w roku obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I Gminnym Konkursie Piosenki Patriotycznej „ Z Piłsudskim dawniej i dziś ”. Członkowie naszego chóru pod kierunkiem pani Dominiki Formeli zaprezentowali swoje umiejętności wokalne w 4 kategoriach: soliści i zespoły z klas IV – VII szkoły podstawowej oraz gimnazjum.

Do rywalizacji przystąpiło ponad 20 uczestników, każdy zaprezentował 2 utwory o tematyce patriotycznej. Poziom był bardzo wysoki i wyrównany. Potyczki melomanów oceniało jury w składzie:

 • P. Judyta Kroskowska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach

 • P. Emilia Reclaf - regionalistka

 • P. Michał Szczypiorski - muzyk

 • P. Wojciech Złoch – student muzyki

Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę i stanęli na podium.

Marcelina Urban jedna z najmłodszych uczestniczek konkursu oczarowała jury piosenką „Warszawo ma”. Z białą różą w dłoni wzruszyła wszystkich słowami: "Warszawo ma, o Warszawo ma wciąż płaczę gdy ciebie zobaczę, Warszawo, Warszawo ma", zajmując II miejsce w kategorii solista szkoła podstawowa.

Katarzyna Lipkowska, Amelia Maszota, Martyna Wenta reprezentowały naszą szkołę w kategorii zespół szkoła podstawowa. Z ogromnym przejęciem zaśpiewały: Bo nie wszystkim pomógł los wrócić z leśnych dróg, gdy kwitły bzy. W szczerym polu biały krzyż nie pamięta już, kto pod nim śpi” - interpretacją utworu „Biały krzyż” wywalczyły II miejsce.

Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany połam bat, a mury runą, runą, runą i pogrzebią stary świat!” – tymi słowami w kategorii solista gimnazjum Małgorzata Wójcik zdobyła zaszczytne II miejsce. Uczennica bardzo dojrzale wykonała ponadczasowy utwór Jacka Kaczmarskiego „Mury”.

"Dziś idę walczyć Mamo kochana, nie płacz, nie trzeba, ciesz się tak jak ja. Serce mam w piersi rozkołatane, serce mi dziś tak cudnie gra!" - tymi słowami, partią solową na melodyce, akompaniamencie bębna, świetną interpretacją tekstu i muzyki, podkreślającą tęsknotę za wolnością Julia Krause, Oskar Płotka, Natalia Baran, Julia Lejk wywalczyli I miejsce w kategorii zespół gimnazjum.

Gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!!!

Nie dalibyśmy oczywiście rady gdyby nie wsparcie naszych wspaniałych nauczycieli. Szczególne podziękowania kierujemy do pani dyrektor Hanny Subkowskiej – Wójcik, która jak zwykle była „dobrym duchem” i opiekunem naszego kolejnego konkursu. Pani Krystynie Borek, dzięki której przekaz artystyczny utworów i dykcja naszych uczniów stanęły na najwyższym poziomie. Pani pedagog Iwonie Koszałka – Arent, która wspierała nas swoją obecnością i entuzjazmem, jak również kolejny raz dokonała „cudu” organizując nam wojskowe mundury.

Dziękujemy!!!

Klub KS Kamienica

Klub KS Kamienica ogłasza nabór dzieci z rocznika 2010-2012 do otwartego treningu piłkarskiego, który odbędzie się 10 maja (czwartek) o godzinie 18:00 na orliku w Kamienicy Królewskiej przy ulicy Szkolnej 19. Rodzice chętnych dzieci zobowiązani są do pojawienia się na treningu wraz z nimi.

Święto Konstytucji 3 Maja

Tegoroczne obchody konstytucji 3 maja zostały uczczone występem szkolnego chóru, który zaprezentował pieśni patriotyczne. Tego dnia również uczniowie zapoznali się z historią naszego kraju przedstawioną przez bractwo „KERIN”. Temat spotkania dotyczył 100-lecia obchodów odzyskania niepodległości. Ukazano historię naszego kraju jak z potężnej Rzeczpospolitej XVI i XVII wieku zniknęliśmy z wszelkich map, po to, by po stu dwudziestu trzech latach niewoli ponownie móc mówić swobodnie w języku polskim. Uczniowie poznali zmiany jakie wprowadzała Konstytucji 3-ciego Maja, byli świadkami powstania Kościuszkowskiego, a także poznali postać Marszałka Piłsudskiego, obserwując jego poczynania od lat najmłodszych aż do Bitwy Warszawskiej.

 

 

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ Z PASJĄ

Dnia 28.04.2018 – uczniowie naszej szkoły pod batutą pani Dominiki Formeli wraz z grupą teatralną ze Szkoły Podstawowej w Załakowie przygotowanych przez panią Mirelę Dobek przygotowali wzruszające Misterium Męki Pańskiej. Montaż łączył najpiękniejsze pieśni wielkopostne połączone teatrem cieni przedstawiającym mękę Jezusa Chrystusa. Przedsięwzięcie było wspaniałym przeżyciem zarówno duchowym jak również muzycznym, skierowane było do miejscowej ludności. Niestety frekwencja nas zawiodła.

Ogromne podziękowania panu Bartłomiejowi Leszk oraz Jakubowi Bojanowskiemu za pomoc w nagłośnieniu przedstawienia.

Biwak klas szóstych

   W dniu 27 kwietnia 2018r. klasy VIa i VIb uczestniczyły w biwaku na terenie szkoły w Kamienicy Królewskiej. Na początku rozegraliśmy mecze piłki nożnej pomiędzy klasami oraz wykonywaliśmy inne ćwiczenia i rozgrywki sportowe. Po wyczerpujących grach sportowych przybyła dostawa zamówionej pizzy, którą zjedliśmy na świeżym powietrzu. Najważniejszą częścią nocy w szkole okazały się podchody między klasowe. Każda z klas wcześniej przygotowała zadania, które wzbudziły wielu emocji. Odnalezienie i wykonanie każdego zadania gwarantowało skompletowanie hasła, które w obu przypadkach potwierdziło jak bardzo klasy się lubią. Kolejną atrakcją był film, podczas którego młodzież dostała pamiątkę: biwakowy słoik ze słomką, dyskoteka oraz karaoke.

Gminny Konkurs Logopedyczny

27 kwietnia. 2018 roku w Sierakowicach odbył się Gminny Konkurs Logopedyczny. W konkursie wzięło udział 15 uczestników. Wśród nich nasi uczniowie: Filip Smentoch, Anna Miotk i Paulina Wenta. Uczniowie mieli za zadanie zaprezentować wierszyki logopedyczne, które wybrali sobie na I etapie konkursu. Okazało się, że najładniej zaprezentowała się uczennica naszej szkoły Paulina Wenta, która zajęła I miejsce, natomiast pierwsze wyróżnienie otrzymała Anna Miotk. Gratulujemy.

 

 

Wycieczka do Kościerzyny

 

Dnia 26 kwietnia 2018 roku z grupą uczniów z klas Ob i Oc udaliśmy się Kościerzyny, do kina na film animowany „Luis i obcy”. Następnym celem naszej wycieczki było Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, które posiada najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w Północnej Polsce. Zwiedziliśmy również zabytkowa halę parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi oraz mieliśmy okazję przejechać się drezyną. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

 

 

VIII TERENOWE WARSZTATY PRZYRODNICZE

Dnia 26 kwietnia 2018 roku z grupą uczniów z klas IV – VI udaliśmy się na warsztaty przyrodnicze do Centrum Edukacji Ekologicznej w Szymbarku. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były owady zapylające oraz ich rola w życiu człowieka. W pierwszej kolejności wybraliśmy się na lekcję w terenie pod hasłem: „Dla kogo kwitną kwiaty?” – warsztaty poświęcone owadom zapylającym oraz „Wiosna w lesie i na łące”. Następnie po leśnej wędrówce czekała na nas ciepła herbata oraz kiełbaska. Dla uczniów przygotowano również konkursy, w których mogli zdobyć ciekawe nagrody. Posileni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

 

 

GMINNY TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

Dnia 24 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej w Sierakowicach odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny ze szkoły podstawowej w składzie: Kinga Ziemann, Agata Koszałka, Weronika Klebba i Angelika Pawelczyk oraz z gimnazjum w składzie: Paweł Myszk, Aleksander Tessa i Mikołaj Smentoch. Niestety nie udało się zająć miejsca na podium, mimo wszystko i tak gratuluję i dziękuję uczestnikom.

 

Wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej

Dnia 24 kwietnia uczniowie klas gimnazjalnych odwiedzili Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Głównym celem było pogłębienie wiedzy o II wojnie światowej. Informacje o jej ofiarach i bohaterach przedstawiono w bardzo nowoczesnym obiekcie i w bardzo ciekawy i nowoczesny sposób. Wystawa obejmowała trzy bloki tematyczne: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Ekspozycje opowiadały o życiu codziennym cywilów i żołnierzy, terrorze okupacyjnym, o takich zjawiskach, jak ludobójstwo, opór wobec okupanta i wielka polityka.

Po wizycie w muzeum uczniowie udali się na seans do Multikina.

Mistrzostwa Gminy Sierakowice w Piłce Nożnej

W dniu 23 kwietnia 2018 rozegrano Mistrzostwa Gminy Sierakowice w piłce nożnej uczniów szkół podstawowych. W zaciętej i pasjonującej rywalizacji uczestniczyły cztery zespoły z terenu naszej gminy.

Drużyna Kamienicy Królewskiej wystąpiła w składzie:

Dobek Karol, Tessa Czarek, Koszałka Kacper ,Kurs Radosław, Myszk Karol, Olak Nikodem, Winczeski Kacper ,Wenta Paweł, Lejk Bartek i Bojanowski Sebastian.

Wyniki szczegółowe

1 Sierakowice
2 Kamienica Królewska
3 Lisie Jamy
4 Załakowo

Na wyróżnienie za bardzo dobrą grę i wolę walki zasłużyli Karol Dobek, Kacper Winczewski i Sebastian Bojanowski.

Pola Nadziei 2018”

Od kilku lat wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariusza włączają się w akcję „Pola nadziei”, mającą na celu pozyskanie środków na potrzeby Kartuskiego Hospicjum Domowego. W niedzielę 22.04.2018 roku przeprowadzono zbiórkę w Kamienicy Królewskiej i Załakowie. Uzyskiwane środki finansowe przekazywane są na utrzymywanie hospicjów. Jak co roku symbolem akcji były żonkile, które przypominają o ludziach cierpiących.

Dziękujemy za zaangażowanie!

Finał IX Konkursu Biblijnego- Chojnice 21.04.2018r

Uczennice naszej szkoły Wiktoria Arent i Patrycja Lubotzka "dotarły" do finału konkursu biblijnego "Braterstwo w biblii". Patrycja Lubotzka zajęła w nim II miejsce.

 

 

Niesamowity świat higieny jamy ustnej

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego Programu edukacji stomatologicznej „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” przygotowanego przez ekspertów Instytutu Blend-a-med Oral-B oraz Disney Polska. Program przeznaczony jest dla uczniów klas O c, I i II.

Wiek 6-8 lat to najlepszy czas, aby pomóc dzieciom wykształcić towarzyszące im już przez całe życie pozytywne nawyki dbania o higienę jamy ustnej. Chcemy zaangażować dzieci w zajęcia, podczas których zdobędą niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, dbania o zęby, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz przełamania bariery regularnych wizyt stomatologicznych.

Dzieci dzięki uczestnictwie w Programie dowiedzą się, jak ważne jest dbanie o stan zębów już od najmłodszych lat. Cały program będzie zakończony certyfikatem imiennym dla każdego dziecka.

WIZYTA WOLONTARIUSZY W OŚRODKU REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYM W SZKLANEJ

19 kwietnia br. dziewczęta ze Szkolnego Klubu Wolontariusza – Julia Krause, Roksana Lejk oraz Natalia Baran wraz z opiekunką Panią Orianą Górską, po raz kolejny odwiedziły placówkę w Szklanej w ramach stałej współpracy. Jak zawsze spotkały się z ciepłym przyjęciem zarówno przez dzieci, jak i pracowników. Wolontariuszki uczestniczyły w zaplanowanych zajęciach dzieci pomagając im w wykonywaniu zaplanowanych działań. Na pierwszych zajęciach, jakimi były kulinaria- dziewczyny z dziećmi z ośrodka piekły sernika i 3-bita. Zaangażowanie w przygotowanie ciasta było bardzo duże, dzieci skrupulatnie czytały przepisy ze swojej księgi kucharskiej, pod okiem opiekunów i wolontariuszek przygotowały ciasta. Kolejnym zadaniem dzieci były prace plastyczne: przygotowanie herbu klasy oraz widoków z dna morza. Na zakończenie mogłyśmy uczestniczyć w warsztatach teatralnych, podczas których dzieci przygotowywały się do występu. Wizyta wolontariuszek przebiegła w bardzo miłej atmosferze, a kolejne spotkanie z wychowankami już niebawem.

 

Szkolny Konkurs Literatury Kaszubskiej

RÔDNO MÒWA”

15 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej odbyły się szkolne eliminacje Konkursu Literatury Kaszubskiej.

Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także ma wpływ na pogłębianie wrażliwości na urodę literatury kaszubskiej.

W kategorii kl. I – III SP wzięły udział następujące uczennice:

 Alicja Ziemann – kl. I
 Michalina Koszałka – kl. I
 Julianna Zielonka – kl. I
 Paulina Wenta – kl. III.
 

Dziewczynki recytowały wybrany wiersz w języku kaszubskim. Jury oceniało dobór repertuaru, interpretację utworów, kulturę słowa, ogólny wyraz artystyczny prezentacji.

Po wysłuchaniu wszystkich recytacji jurorzy ogłosili werdykt:

 I miejsce – Michalina Koszałka
 II miejsce – Julianna Zielonka
 III miejsce – Paulina Wenta
 wyróżnienie – Alicja Ziemann.
     

Wszystkim laureatkom serdecznie gratulujemy.

Zwyciężczynie pierwszego i drugiego miejsca będą reprezentowały naszą szkołę na eliminacjach gminnych w Sierakowicach w dniu 13 kwietnia. Życzymy powodzenia w dalszych konkursach!

 

 

Gminny Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej Rodnô mòwa”

   W dniu 13 kwietnia 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach odbyły się eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. Konkurs odbywał się w pięciu kategoriach: Przedszkole, klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VI szkół podstawowych, klasa VII i gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalne.

   Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury, tradycji i folkloru kaszubskiego oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej.

   W eliminacjach gminnych wzięły udział uczennice Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej. W kategorii kl. I-III SP wystąpiły : Michalina Koszałka oraz Julianna Zielonka, zaś w kategorii gimnazjum: Roksana Lejk z kl. II a oraz Julia Krauze z kl. II a.

GMINNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ W NASZEJ SZKOLE…

Dnia 12.04.2018 w naszej szkole odbył się Gminny Turniej Piłki Siatkowej. Przybyły do nas reprezentacje żeńskie i męskie z pobliskich szkół tj.: z Sierakowic oraz z Gowidlina wraz ze swoimi trenerkami i trenerami. Turniej był bardzo emocjonującym przeżyciem zarówno dla samych zawodników jak i dla trenerów . Zawodnicy przysporzyli także wielu emocji naszej widowni. Drużyny uplasowały się na następujących miejscach na podium: dziewczynki trzecie miejsce, chłopcy I drugie miejsce – gratulujemy.

„Puchar wójta Gminy Chmielno dla Kacpra Dawidowskiego ucznia

klasy I Szkoły Podstawowej z Kamienicy Królewskiej”

Kacper Dawidowski brał udział w XIX Powiatowym Turnieju Klasyfikacyjnym Tenisa Stołowego w Szkole Podstawowej w Miechucinie. W piątek - 13.04.2018 roku nastąpiło podsumowanie rozgrywek. Uczeń Szkoły Podstawowej uczestniczył we wszystkich trzech turniejach zdobywając łącznie 147 punktów (na 150 możliwych) w kategorii wiekowej "skrzaty" - rocznik 2009 i młodsi. Pierwsze rozgrywki odbyły się 12.01.2018 roku gdzie Kacper zajął I miejsce zdobywając swoje pierwsze 50 punktów. Następnie 23.02.2018 roku zajął II miejsce zdobywając 47 punktów oraz podczas ostatnich zawodów, które miały miejsce 26.03.2018 roku zajął ponownie I miejsce zdobywając kolejne 50 punktów, co w łącznej klasyfikacji zapewniło mu pierwsze miejsce. Puchar wraz z dyplomem i nagrodą odebrał 13.04.2018 roku z rąk Wójta Gminy Chmielno - Pana Jerzego Grzegorzewskiego.

GRATULUJEMY!

SZKOLNY KONKURS LOGOPEDYCZNY

5 kwietnia 2018 r. odbył się Szkolny Konkurs Logopedyczny klas I- III.

Celem konkursu było popularyzacja ćwiczeń logopedycznych, usprawnianie narządów artykulacyjnych oraz kształtowanie pamięci słuchowej.

Do konkursu na etapie szkolnym przystąpili:

kl.I Filip Smentoch, Filip Klebba,Lena Bigus,
kl.II Mateusz Jeliński, Annna Motk,
kl.III Agnieszka Piasecka, Paulina Wenta

Jury w składzie: Pani dyrektor Hanna Subkowska Wójcik, Pani Iwona Furman, Pani Dorota Miotk.

Wyłoniło do etapu gminnego następujących uczestników: Filip Smentocha, Anna Miotk i Paulina Wenta.

Gratulujemy i życzy dalszych sukcesów.

   

Konkurs historyczny w kl. IV

W klasie czwartej odbył się konkurs na najładniejszy zamek lub gród. Techniki wykonanych prac były przeróżne. Powstały pomysłowe makiety. Uczniowie wykonali grody i zamki przy pomocy zapałek, patyczków do lodów, kartonu czy styropianu. Słowa uznania należą się rodzicom, którzy pomogli swoim pociechom w pracy. Wszystkie prace były ciekawe, ale komisja konkursowa wybrała trzy najlepsze prace. Oto zwycięzcy: Agata Szynszecka, Adrianna Stal i Oliwia Zielińska.

   

XXIV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Tegoroczny temat konkursu brzmiał : „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej”. Uczniowie w dwuosobowych zspołach mieli za zadanie wybrać i przedstawić wybranego posła Sejmu Ustawodawczego z 1919 r. lub posła na Sejm I kadencji z 1922 r. Każdy uczestnik tegorocznej sesji aby wykonać projekt musiał wykonać sześć etapów, za które łącznie uzyskać można 28 punktów. Wyniki rekrutacji do tegorocznej sesji Sejmu ogłoszone zostaną 30 kwietnia 2018 r. do godziny 18:00. Powodzenia!

Prace uczniów:

Julia Krause, Lejk Roksana

 

Żaklina Zblewska, Natalia Klebba

Joanna Miotk, Patrycja Lubotzka

 

 

 

Program trzymaj formę to ogólnopolska akcja, w której co roku biorą udział tysiące szkół, to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączona z regularną aktywnością fizyczną.

My w tym roku (wzorem lat ubiegłych)po raz kolejny przystąpiliśmy do programu. Młodzież gimnazjalna zapoznała się z broszurami informacyjnymi w których jasno i bardzo obrazowo pokazane jest jakie są podstawowe zasady zdrowego żywienia, jak aktywnie spędzać wolny czas oraz jakimi zasadami się kierować aby żyć zdrowo i TRZYMAĆ FORMĘ!!!! Następnym krokiem akcji było przygotowanie plakatów na jeden z następujących tematów : 1) Aktywny styl życie, 2) Recepta na zdrowie, 3) Zbilansowana dieta. Młodzież wzorowo wywiązała się z tego zadania. Na górnym holu powstała wystawa prac naszych uczennic… Trzecim punktem akcji było wprowadzenie innowacji na lekcje wychowania fizycznego, mam tu na myśli tak znaną i lubianą ostatnimi czasy dziedzinę sportu jaką jest jazda na rolkach. Począwszy od IV klasy, która jeszcze raczkuje w tej dziedzinie, kończąc na gimnazjalistkach, którym oprócz wyczynowej jazdy na rolkach (slalomy, układy, jazda z rekwizytami takimi jak hula hop, skakanka, piłka itp.) wprowadziłam zupełnie nową dyscyplinę sportu UNIHOKEJ NA ROLKACH. Dyscyplina wzbudziła duży entuzjazm wśród uczniów, a że wymaga perfekcyjnej jazdy na rolkach, tym bardziej motywuje uczniów do nauki...

 

  

 

 

Finał II Konkursu Wiedzy o Motoryzacji Auto Mitas 2018

 

23.03.2018r. odbył się konkurs zorganizowany przez Dział Edukacji firmy Auto Miras-Autoryzowany Serwis Samochodowy. Z pośród 107 uczestników do finału zakwalifikowało się 24 uczniów szkół powiatu kartuskiego. W uroczystym finale wyróżnienie otrzymała uczennica gimnazjum Roksana Woźniak, która była jedyną dziewczyną, która zakwalifikowała się do ścisłego finału.

Nagrody wręczali: Wicestarosta Powiatu Kartuskiego – Bogdan Łapa, Burmistrz Gminy Żukowo – Wojciech Kankowski, Prezes Zarządu Auto Miras Autoryzowanego Serwisu Samochodowego Mirosław Makurat oraz Tadeusz Jakubiak– Koordynator ds. Edukacji Auto Miras.

Materiał filmowy z konkursu znajdziecie na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=9zyjRdj7ewE

 

V Międzyszkolny Konkurs Piosenki Anglojęzycznej

Dnia 22.03.2018 w Mojuszu odbył się Konkurs Piosenki Anglojęzycznej pt.:”PIOSENKI FILMOWE”. Uczennice Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej godnie reprezentowały naszą szkołę.

W kategorii solista klas 1-3 wystąpiła Kinga Szczypior z piosenką z filmu Bodyguard pt. „I will always love you.” Kinga zajęła I MIEJSCE.

 

W kategorii zespół klas 1-3 wystąpiły: Agnieszka Piasecka, Dominika Lejk i Weronika Kobiela. Dziewczynki zaśpiewały piosenkę z filmu Zwierzogród pt. „Try Everything” i zajęły II MIEJSCE.

 

W kategorii solista klas 4-7 wystąpiła Marcelina Urban w piosence z filmu James Bond pt. „Skyfall”.

 

W kategorii zespół klas 4-7 wystąpiły: Amelia Maszota, Martyna Wenta i Katarzyna Lipkowska w piosence z filmu Shrek pt. „Hallelujah”. Dziewczyny zajęły I MIEJSCE.

SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

 

MAM TALENT KLAS 0 - III

21 marca 2018 roku w „małej szkole” odbył się konkurs młodych talentów „MAM TALENT KLAS 0 - III”, którego celem jest popularyzacja działań artystycznych, promocja alternatywnych form spędzania czasu wolnego, rozwijanie kreatywności, zainteresowań oraz umożliwienie naszym uczniom prezentacji swoich pasji. Młodzi artyści mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów w sali nr 3, która na ten czas zamieniła się w salę widowiskową. Do udziału zgłosiło się wielu uczniów w różnorodnych prezentacjach. Były to popisy gry na instrumentach muzycznych, wokalne, taneczne i inne. Jury oceniło wszystkich uczestników – wręczając im nagrody. Nie wyszczególniono żadnego miejsca, gdyż każdy talent jest wyjątkowy i ciężko je porównywać ze sobą. Brawa dla wszystkich uczestników!

 

 

Wyjazd klas trzecich na „Dni Otwarte”

Uczniowie  klas III gimnazjum  wraz z wychowawcami w pierwszy dzień wiosny tzn. 21 marca 2018 roku zaznajomili się z ofertą szkół ponadgimnazjalnych w powiecie kartuskim. Uczniowie od samego rana zwiedzali i poznawali oferowane profile kształcenia.

Wszystkie szkoły przedstawiły bogatą ofertę edukacyjną, więc jest w czym wybierać.

Teraz gimnazjaliści muszą podjąć trudną, ale ważną decyzję: Do której ze szkół złożyć podanie?

 

WIOSNA PRZYSZŁA DO NASZEJ SZKOŁY

 

Wraz z przyjściem kalendarzowej wiosny, nasza szkoła zakwitła milionami kolorów. Klasy ustroiły się w wiosenne barwy, kwiaty, bazie, a nawet w wielkanocne jajka i zające. Wszyscy uczniowie zaangażowali się w przygotowanie swoich klas. Efekt był piorunujący. Aby było jeszcze bardziej kolorowo, uczniowie każdej klasy przebrali się we wcześniej wylosowany kolor. Na szczególne uznanie zasługuje klasa 4, która wylosowawszy kolor różowy przebrała się w 100%. Gratulujemy odwagi Franciszkowi Czaja, który cały dzień chodził ubrany na różowo od stóp do głów.

Kolejnym zadaniem było wylosowanie pytań, na które należało odpowiedzieć w formie plakatu. Pytania dotyczyły znaczenia kolorów w różnych aspektach naszego życia np. kolory w modzie, marketingu, herbatach, kwiatach, czy kamieniach szlachetnych. Uczniowie opisywali też mieszanie kolorów jak i ich zapis w języku html.

Wszyscy wspaniale się spisali, dlatego każdy zasłużył na słodką niespodziankę.

 

 

SEJMIK KASZUBSKI – WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY O KASZUBACH I POMORZU W LUZINIE

17 marca (sobota) 2018 roku odbył się XV wojewódzki konkurs wiedzy o Kaszubach i Pomorzu w Szkole Podstawowej nr. 2 im. Gerarda Labudy w Luzinie. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę:

 1. Hubert Leszczyński

 2. Jakub Jeliński

 3. Wiktoria Arent

Uczniowie w pierwszym etapie konkursu rozwiązywali test pisemny i Wiktoria oraz Hubert zakwalifikowali się do etapu drugiego, który odbywa się w formie ustnej. Po zaciętej walce zwycięzcą i laureatką pierwszego miejsca Sejmiku Kaszubskiego została Wiktoria Arent z klasy IIIa gimnazjum.

Celem Konkursu jest motywowanie młodzieży gimnazjalnej do wzbogacania wiedzy o Kaszubach i Pomorzu. Zakres tematyczny Konkursu obejmuje zagadnienia historyczne, geograficzne, literackie oraz kulturalne Kaszub i Pomorza Gdańskiego:

  • geografia, klimat, warunki przyrodniczo – gospodarcze,

  • historia Kaszub i Pomorza Gdańskiego,

  • pisarze, literatura, zagadnienia kulturalne,

  • postacie historyczne Pomorza Gdańskiego, w tym działacze ruchu kaszubskiego,

  • biografia prof. G. Labudy.

 

 

 

GMINNE ELIMINACJE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

Dnia 15.03.2018 roku w Siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierakowicach odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły: troje uczniów szkoły podstawowej w składzie Tymoteusz Kniter, Bartosz Baran i Maciej Dębowski, oraz trzech uczniów z klas gimnazjalnych Aleksander Tessa, Jakub Jeliński i Jan Labuda. Po dwóch etapach wśród laureatów znalazł się nasz uczeń Aleksander Tessa (kategoria gimnazjum). Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki , a laureaci cenne nagrody. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

 

 

 

Gminny Konkurs Wiedzy o Regionie

W dniu 15 lutego 2018r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyły się eliminacje szkolne XVI Konkursu Wiedzy o Regionie.

Dnia 23.02.2018 roku uczniowie brali udział w gminnym konkursie „Wiedzy o Regionie”, którego celem jest motywowanie dzieci i młodzieży do wzbogacenia wiedzy o Pomorzu i Kaszubach.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

  Gimnazjum     Szkoła Podstawowa
1 Wiktoria Arent   1 Radosław Kurs
2 Jakub Jeliński   2 Tymoteusz Kniter
3 Roksana Lejk   3 Nikodem Olak

Na etapie gminnym w kategorii uczniów gimnazjum I miejsce zajęła uczennica Wiktoria Arent, II miejsce zdobył Jakub Jeliński a III miejsce – Roksana Lejk. Na poziomie szkoły podstawowej II miejsce zdobył Radosław Kurs.

Nagrody wręczyli uczniom przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego oddział w Sierakowicach.

 

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LICZBY π ORAZ URODZINY ALBERTA EINSTEINA

14 marca obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Liczby π oraz urodziny Alberta Einsteina.

      Dlaczego 14 marca? Odpowiedź jest prosta. π to około 3,14. Stąd 3 oznacza miesiąc marzec a 14 – to kolejny dzień tego miesiąca. Do tej uroczystości, zorganizowanej przez panie Orianę Górską i Renatę Gojtowską, uczniowie przygotowywali się od około tygodnia. Świętowanie miało charakter rywalizacji międzyklasowej a poziom wszystkich konkurencji był bardzo wysoki. Uczniowie zaskoczyli organizatorów i jury poziomem wykonania prac oraz wiedzą merytoryczną. Oceny wszystkich zadań podjęło się jury w składzie: Pani Dyrektor Hanna Subkowska Wójcik, Panie Małgorzata Dębowska, Agnieszka Lalaszewska oraz Iwona Koszałka Arent za co serdecznie dziękujemy.

W ramach konkursu wszystkie klasy wykonały karykatury Alberta Einsteina oraz plakaty reklamujące liczbę π. Z prac tych powstała imponująca wystawa na szkolnym korytarzu. Pierwszym punktem uroczystości był quiz wiedzy o Albercie Einsteinie poprzedzony krótkim filmem o ciekawostkach z życia tego słynnego fizyka. Najwięcej emocji wzbudził konkurs indywidualny na zapamiętanie najdłuższego rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Wszyscy uczestnicy tego konkursu zostali nagrodzeni gromkimi brawami publiczności. Największy podziw wzbudziła zwyciężczyni tego konkursu – Karolina Hapka z klasy VII, która zapamiętała aż 81 cyfr, równie imponujący wynik 69 uzyskał Aleksander Tessa z klasy II b gimnazjum.

Ciekawym przerywnikiem pomiędzy tymi konkurencjami był pokaz przedstawicieli klas przebranych za Alberta Einsteina. Trzeba przyznać, że podobieństwo było uderzające – wszyscy do złudzenia przypominali świętującego jubilata. Jak na urodziny przystało był również tort, świeczki i nawet „sto lat” spontanicznie odśpiewane przez młodzież zgromadzoną na sali.

Ostatnim punktem programu był krótki filmik o liczbie π. Na zakończenie Pani Dyrektor pogratulowała wszystkim uczestnikom a zwycięzcom wręczyła nagrody i dyplomy. Zwycięska klasa otrzymała niezwykle cenną nagrodę w postaci pełnej obfitości głowy Einsteina!

Zwycięskie drużyny:

I – kl. II a gimnazjum

II – kl. III b gimnazjum

III – kl. II b gimnazjum

      Mamy nadzieję, że tego dnia każdy uczeń znalazł coś dla siebie interesującego. Nawet na tak poważne nauki jak matematyka czy fizyka, warto czasem spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka. Świętowanie to miało niewątpliwie walory dydaktyczne ale było również ciekawym sposobem uatrakcyjnienia szkolnej codzienności, a więc… przyjemne z pożytecznym!

Serdecznie gratulujemy wszystkim klasom, dziękujemy za pełne zaangażowanie i super zabawę!

MIĘDZYSZKOLNY TURNIEJ JĘZYKOWY DLA GIMNAZJALISTÓW „ENGLISH AND DEUTSCH MASTERS”

14 marca br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Turnieju Językowego „ENGLISH AND DEUTSCH MASTERS” pod hasłem „SEI ECO”. W turnieju wzięło udział 6 drużyn ze szkół w Kamienicy Królewskiej, Sierakowic, Sulęczyna, Gowidlina, Linii oraz Bukowiny. Nasze gimnazjum reprezentowali: Marta Cyman i Hubert Leszczyński – specjaliści z języka angielskiego oraz Roksana Lejk i Julia Krause – specjaliści z języka niemieckiego. Turniej jak co roku przebiegł w atmosferze przede wszystkim dobrej zabawy. Organizatorzy przygotowali wiele ciekawych i różnorodnych konkurencji. Uczestnicy musieli cały czas się wspierać i ściśle ze sobą współpracować. Były zadania oparte na materiale słuchowym, filmie, czy przygotowywaniu plakatów na różne tematy, które trzeba było omówić w języku angielskim albo niemieckim. Po zakończonych konkurencjach wszyscy udali się na poczęstunek, a następnie zostały ogłoszone wyniki. Najlepiej według jury, w skład którego wchodzili opiekunowie drużyn, z turniejowymi zadaniami poradzili sobie uczniowie z Sulęczyna. Nasi zawodnicy otrzymali wyróżnienie zajmując miejsce tuż za podium.

WIZYTA WOLONTARIUSZY W OŚRODKU REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYM W SZKLANEJ

12 marca br. dziewczęta ze Szkolnego Klubu Wolontariusza – Małgorzata Wójcik, Julia Krause, Wiktoria Arent oraz Nikola Weber wraz z opiekunką Panią Anną Figurą, po raz kolejny odwiedziły placówkę w Szklanej w ramach stałej współpracy. Jak zawsze spotkały się z ciepłym przyjęciem zarówno przez dzieci, jak i pracowników. Tego dnia odbywały się w ośrodku Rekolekcje Wielkopostne, w czasie których tematem przewodnim był chrzest. Dziewczyny zostały podzielone na dwie grupy i pomagały wychowankom w realizacji przydzielonych zadań, m.in. w ułożeniu z pociętych fragmentów obrazków przedstawiających chrzest Polski, dziecka i Jezusa, co stanowiło nie lada wyzwanie szczególnie dla grupy najmłodszych dzieci, które usilnie próbowały tworzyć swoje własne kombinacje :-) Wizyta wolontariuszek przebiegła w bardzo miłej atmosferze, a kolejne spotkanie z wychowankami już niebawem.

 

 

 

 

Gminny Konkurs Poezji i Prozy Polskiej

 

9 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach miały miejsce gminne eliminacje konkursu Prozy i Poezji Polskiej. Konkurs podzielony był na trzy kategorie: dzieci młodsze, dzieci starsze oraz młodzież. Łącznie w eliminachach wzięło udział 58 uczestników. Recytację oceniało jury w składzie: Kazimiera Nowicka - Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kartuzach, Joanna Telega - Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Sierakowicach oraz Piotr Chistowski- redaktor naczelny portalu z Kaszub.info.

Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice: Dominika Leik kl. II, Agnieszka Piasecka kl. III, Marcelina Urban kl. IV, Natalia Dampc kl. VIa, Amelia Maszota kl. VII oraz Natalia Klebba kl. III b gimnazjum.

Wśród laureatów gminnego etapu w każdej z trzech kategorii znalazły się nasze uczennice. W kategorii dzieci młodsze Dominika Leik otrzymała trzecie miejsce, w kategorii: dzieci starsze Marcelina Urban również zdobyła trzecie miejsce, natomiast w kategorii: młodzież wysoką lokatę- drugie miejsce zajęła Natalia Klebba z kl. IIIb gimnazjum. Zwyciężczyni drugiego miejsca Natalia Klebba będzie reprezentować gminę Sierakowice w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 22 marca w Kartuskim Centrum Kultury.

Wszystkim recytatorom gratulujemy, życząc powodzenia w dalszym etapie konkursu.

 

 

 

 

 

Wyjazd do Lębora

W dniu 07 marca 2018 r. uczniowie klas podstawowych i gimnazjalnych pojechali autokarem do Lęborskiego Centrum Kultury "Fregata" na projekcję filmu „Cudowny chłopak” następnie uczniowie szkoły podstawowej bawili się w Parku Trampolin "Jumpin". Opiekunami uczniów byli: pani dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik, Krystyna Borek, Jacek Subkowski, Ewelina Wejer, Grażyna Dawidowska, Oriana Górska, Anna Naczk i Iwona Koszałka-Arent.

Film opowiadał historię 10-letniego Auggiego o zdeformowanej twarzy. Po latach nauki w domu rodzice postanawiają wysłać chłopca do szkoły. Na początku jest mu trudno odnaleźć się w nowym otoczeniu, jednak z czasem zyskuje przyjaciół. Film porusza ważne społeczne tematy, m.in. problem odrzucenia przez środowisko, samotności, przemocy psychicznej, opowiada o wartości prawdziwej przyjaźni. Poruszająca historia głównego bohatera prawie wszystkich poruszyła do łez. Jest to jeden z nielicznych filmów dla dzieci i młodzieży który świetnie się ogląda, a jednocześnie uczy jak żyć.

Po wzruszających przeżyciach związanych z filmem uczniowie szkoły podstawowej udali się do Parku Trampolin, gdzie pod okiem instruktora mieli okazję doskonalić swoje umiejętności akrobatyczne.

 

Ostatnim punktem wyjazdu obu grup był przekąska w restauracji McDonald's.

Festiwal piosenki kaszubskiej w Luzinie

 

6 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Lecha Bądkowskiego w Luzinie odbyła się XVI-sta edycja Pomorskiego Festiwalu Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë.”

Celem konkursu była popularyzacja piosenek kaszubskich wśród dzieci i młodzieży, promowanie talentów, motywowanie do ich rozwijania, wymiana doświadczeń artystycznych oraz integracja środowiska kaszubskiego.

 

Uczniowie wykonywali po kaszubsku dwa utwory jako soliści bądź jako zespoły.

Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Kinga Szczypior z kl. III SP oraz Marcelina Urban z kl. IV. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Kinga Szczypior pięknie zaśpiewała kaszubskie piosenki: „Tu je nasza ziemia” oraz „Kaszëbsczi jezora” , ale tym razem nie zdobyła żadnej nagrody. Natomiast Marcelina Urban za wykonanie piosenek: „Żebë wrócył ten czas” i „Mòdlëtwa” otrzymała wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy, życząc wielu sukcesów w następnej edycji konkursu.

74 rocznica śmierci kpt. Józefa Dambka, założyciela i komendanta Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski"

 

4 marca w Gołubiu odbyły się uroczystości patriotyczne związane z 74 rocznicą śmierci kpt. Józefa Dambka, dowódcy Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski, który zginął z rąk gestapo. Po uroczystej mszy świętej odprawionej w Gołubiu przyznano odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski oraz Srebrne Krzyże Zasług dla członków Kaszubsko- Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski". Kolejna część obchodów odbyła się nad Jeziorem Dąbrowskim w asyście Kompani i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz ułanów II Pułku Szwoleżerów Rokitiańskich. Uczestnicy udali się tam aby odsłonić obelisk upamiętniający śmierć komendanta, który zginął w 1944 roku. T4ego dnia dla uczestników w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku przygotowano również widowisko zorganizowane przez grupy rekonstrukcyjne, które odtworzyły wydarzenia historyczne z 1918 roku.

 

 

6. WOJEWÓDZKI KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

2 marca 2018 r. sześcioro uczniów z klas II i III gimnazjum reprezentowało naszą szkołę w 6. Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, który odbył się w Pałacu Młodzieży w Gdańsku. Do rywalizacji przystąpiło aż 68 uczniów z różnych szkół z województwa pomorskiego. Formuła konkursu była bardzo ciekawa, gdyż uczestnicy mieli możliwość przystąpienia do niego w parach.

Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o krajach anglojęzycznych, rozwijanie umiejętności językowych oraz umiejętności rozwiązywania zadań intelektualnych. W tym roku tematem przewodnim była stolica Szkocji. Nasze drużyny, mimo bardzo dobrego przygotowania i dużej wiedzy, nie zakwalifikowały się do ścisłego finału i nie znalazły się w finałowej piątce. Niemniej jednak uczniowie w znacznym stopniu poszerzyli swoją wiedzę na temat Edynburga, dowiadując się wielu ciekawych informacji na temat tego miasta.

 

 

Gminny Mistrz Wiedzy o Motoryzacji – Sierakowice 2018

   Reprezentanci szkół: SP nr 2 w Sierakowicach, SP w Kamienicy Królewskiej, SP w Tuchlinie oraz SP w Gowidlinie w pierwszych dniach marca brali udział w konkursie wiedzy o motoryzacji. W trakcie „Gminnej Nocy Motoryzacyjnej” wyłoniono zwycięzcę, którym został Jeremiasza Brzeski z SP nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach. Konkurs miał na celu popularyzowanie wiedzy motoryzacyjnej. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele autoryzowanego serwisu „AUTO MIRAS”. Swoje auta pokazali również: p. Adrian Klawikowski – marka SAAB, p. Dawid Galeński – Audi 80B, p. Adrian i Patryk Gojtowscy – Wartburg i Mercedes W124. Podczas nocy uczniowie brali także udział w zajęciach integracyjnych, sportowych. Nie obyło się również bez filmów o tematyce motoryzacyjnej. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zainspirowali uczniów do rozwijania swoich motoryzacyjnych pasji.

Organizatorzy: Wiesława Płotka, Iwona Koszałka-Arent, Bartłomiej Leszk

Zajęcia czytelnicze

28 lutego uczniowie klasy czwartej wraz z nauczycielkami: Wiolettą Winczewska oraz Pauliną Dułak odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Sierakowicach.

Celem spotkania było zainteresowanie dzieci czytelnictwem i zachęcenie do czytania książek. Uczniowie odgadywali tytuły książek. Wykazali się znajomością bohaterów ze Stumilowego Lasu. Układali hasła o czytaniu.

KONKURS RECYTATORSKI

W dniu 21.02.2018 w oddziale przedszkolnym Oc przeprowadzony został konkurs recytatorski. Wszystkie dzieci przez kilka tygodni przygotowywały się do konkursu pod okiem wychowawcy i swoich rodziców. Dzieci w domu uczyły się na pamięć wybranych wierszy Tuwima lub Brzechwy, w przedszkolu zaś na próbach szlifowały swoje umiejętności recytatorskie.

Występy dzieci oceniało jury w składzie:

pani Danuta Zelewska, pani Anna Zielonka i bibliotekarka pani Paulina Dułak.

Najlepszymi recytatorami okazali się:

Stasiu Wenta, wystąpił z wierszem Tuwima „Okulary” i

Maksymilian Antecki za wiersz Brzechwy „Psie smutki”.

1marca 2018 r. chłopcy reprezentowali nasza szkołę w " I Gminnym Konkursie Recytatorskim Wierszy Brzechwy i Tuwima dla dzieci w wieku przedszkolnym" w Mojuszu.

Występ naszych recytatorów zachwycił jurorów, ponieważ obaj stanęli na podium - Stasiu zajął I , a Maksiu III miejsce. SERDECZNIE GRATULUJEMY !!!

 

Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Polskiej

1 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Polskiej.

Celem konkursu jest popularyzacja polskiej literatury pięknej, kształtowanie wrażliwości na piękno języka i mowy ojczystej oraz promocja osiągnięć uczniów oraz ich opiekunów.

Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach. Jako pierwsi wystąpili uczniowie kl. I-III SP.

W tym roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, bowiem uczestniczyło 19 osób.

Występy uczniów oceniała komisja w składzie: Wioletta Winczewska, Aleksandra Kamińska oraz dyrektor Hanna Subkowska -Wójcik. Jury oceniało nie tylko znajomość tekstu, ale przede wszystkim jego dobór, ekspresję i ogólne wrażenie artystyczne.

Wyniki konkursu są następujące:

I miejsce – Agnieszka Piasecka - kl. III
II miejsce – Dominika Leik - kl. II
III miejsce – Michalina Koszałka – kl. I oraz Kinga Szczypior - kl. III. 

 

Ponadto komisja przyznała cztery wyróżnienia, które otrzymały:

Julianna Zielonka – kl. I
Nina Wójtowicz – kl. I
Anna Miotk – kl. II
Weronika Kobiela – kl. III.

W dalszej części konkursu przed komisją wystąpili uczniowie kl. IV-VI. Ogółem recytowało 13 osób. Komisja w składzie: Wioletta Winczewska, Eliza Piotrowska i Grażyna Dawidowska nagrodziła następujące uczennice:

I miejsce – Natalia Dampc – kl. VI a

II miejsce – Marcelina Urban – kl. IV
III miejsce – Kamila Górecka – kl. IV.

Ponadto wyróżniono trzy recytatorki: Julię Kwidzińską – kl. IV, Paulę Bigus – kl. V oraz Kingę Ziemann – kl. VI b. Warto podkreślić, że wszystkie teksty prezentowane przez młodych artystów były pięknie wyrecytowane.

Do etapu gminnego zakwalifikowały się uczennice, które zajęły pierwsze i drugie miejsce na szczeblu szkolnym. Są to: Agnieszka Piasecka, Dominka Leik, Natalia Dampc oraz Marcelina Urban. Wymienione uczennice będą reprezentowały naszą szkołę na eliminacjach gminnych w Sierakowicach w dniu 9 marca br. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć!

 

 

ROZPOCZĘŁA SIĘ REKRUTACJA DO XXIV SESJI SEJMU DZIECI I MŁODZIEŻY

 

Wszystkie informacje dotyczące rekrutacji oraz tegorocznego posiedzenia są dostępne na stronie internetowej https://sdim.sejm.gov.pl/ oraz na oficjalnym profilu SDiM na Facebooku www.facebook.com/sejmdzieciimlodziezy.

Spotkanie organizacyjne odbędzie się w piątek na trzeciej godzienie lekcyjnej w sali nr. 9.

Bartłomiej Leszk

Dnia 23.02.2018 w Szkole Podstawowej nr w Sierakowicach rozegrał się Gminny Turniej Piłki Ręcznej, z naszej szkoły wybrano dwie reprezentacje tj.: dziewczynki z klas 7 SP- III Gim ( w składzie: Arent Wiktoria, Bulman Dominika, Dworak Julia, Gańska Ewelina, Jelińska Daria, Lubotzka Patrycja, Maszota Amelia, Miotk Joanna Patelczyk Roksana, Konkel Aleksandra, Weber Nikola) oraz chłopcy z klas IV-VI ( w składzie: Dobek Karol, Kniter Tymoteusz, Koszałka Kacper, Kurs Radosław, Lejk Bartosz, Myszk Karol, Olak Nikodem, Wenta Paweł, Winczewski Kacper). Drużyna żeńska rywalizowała z grupami
z Gowidlina oraz Sierakowic. Nasze szczypiornistki uplasowały się na drugim miejscu, tuż za Gowidlinem, brąz zdobyły gospodynie spotkania . W kategorii chłopców IV-VI udział wzięły reprezentacje z Lisich Jam, Jelonka , Kamienicy Królewskiej oraz z Sierakowic – oto kolejno zajęte miejsca

1. Lisie Jamy
2. Sierakowice
3. Kamienica Królewska
4. Jelonko

Gratulujemy drużynom zajętych miejsc na podium!

    

 

 

XIV Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego w Żukowie

22 lutego 2018 r. sześcioro naszych gimnazjalistów wzięło udział w etapie szkolnym XIV Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów oddziałów gimnazjalnych oraz klas siódmych szkół podstawowych powiatu kartuskiego. Do etapu powiatowego, który odbył się 7 marca w Szkole Podstawowej Nr 2 w Żukowie, zakwalifikowały się dwie osoby z najwyższymi wynikami w pierwszej części konkursu. Reprezentowali nas: Patrycja Lubotzka oraz Dawid Koszałka z kl. III a. Łącznie do etapu powiatowego przystąpiło 36 uczniów. Składał się on z dwóch części – pisemnej, zawierającej zadania zamknięte i otwarte oraz ustnej, w której swoje umiejętności językowe prezentowało dziesięć osób, które najlepiej poradziły sobie z zadaniami pisemnymi. W gronie dziesięciorga najlepszych znalazł się nasz reprezentant Dawid, który bardzo dobrze wypadł w części ustnej. Musiał opisać wylosowany obrazek i odpowiedzieć na 3 pytania dotyczące ilustracji. Ostatecznie uplasował się na 6. miejscu otrzymując wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w konkursach!

 

 

V Powiatowy Konkurs Recytatorski Prozy i Poezji Anglojęzycznej dla Gimnazjalistów i Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych w Kartuzach

22 lutego 2018 r. trzy uczennice z gimnazjum (Julia Krause, Patrycja Lubotzka oraz Natalia Klebba) reprezentowały naszą szkołę na konkursie recytatorskim w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach. Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich, rozpowszechnianie literatury krajów angielskiego obszaru językowego, a także stworzenie młodzieży możliwości zaprezentowania swoich umiejętności. Do konkursu w kategorii gimnazjum przystąpiło 12 uczniów z różnych szkół powiatu kartuskiego. Poziom był bardzo wysoki, lecz mimo dużej konkurencji jury doceniło występ naszej uczennicy – Natalii Klebba z kl. III b, przyznając jej zaszczytne III miejsce.

Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych osiągnięć!

 

22 lutego 2018 roku uczniowie klasy I i II SP wybrali się na wycieczkę do Lęborka na spektakl teatralny pt. „ZAKLĘTE GRANIE" wystawiony przez Teatr ARTENES z Wrocławia. Spektakl „Zaklęte granie” przygotowany został z myślą o problemie spędzania przez dzieci zbyt długiego czasu przed komputerem (grami). Bohaterowie tej współczesnej baśni, Tomek i Zuzia, otrzymują w prezencie wymarzone tablety. Dając je, rodzice zastrzegają, iż nie należy ich używać dłużej niż pół godziny dziennie. Złamanie tej zasady (pomijając fakt nieposłuszeństwa), może stać się przyczyna kłopotów i niebezpieczeństw. Mam nadzieję, że chwile spędzone w tatrze dały naszym uczniom nie tylko wiele radości i uśmiechu, ale także cenne rady -Jak naprawdę należy korzystać z komputerów, tabletów i telefonów komórkowych?

 

Wycieczka do Lęborka

Dnia 21 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego sześciolatków 0 c i uczniowie klasy III i IV pojechali do Lęborka do kina Fregata na film o rezolutnym niedźwiadku o nienagannych manierach i skłonności do wpadania w tarapaty - pt. „Paddington 2”. Po seansie kinowym wszyscy udali się do McDonald'sa, aby się trochę posilić przed drogą powrotną do domu. Dzieci wróciły do Kamienicy Królewskiej bardzo zadowolone.

 

 

Dnia 20.02.2018r. w naszej szkole odbył się finał programu Mam Talent. Imprezę poprowadziło dwóch niezawodnych prezenterów: Marcin Prokop (Kacper Smentoch) i Szymon Hołownia (Szymon Mszota), a uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Przewodnicząca: p. Hanna Subkowska Wójcik oraz członkowie: p. Paulina Dułak i p. Jacek Subkowski. Uczestnicy przedstawili szeroki wachlarz umiejętności, występowali w dwóch kategoriach wiekowych IV-VI SP oraz VII-III gim. „Mam talentowe” zmagania rozpoczęła Katarzyna Lipkowska, która pięknie zagrała na saksofonie, tuż po niej w lirycznej piosence Miley Cyruz – Wrecking Ball oczarowała nas Małgorzata Wójcik. Saksofon, to nie jedyny instrument jaki gościł na naszej scenie, bowiem następna uczestniczka - Joanna Miotk zaprezentowała nam jak pięknie gra na klarnecie – wykonała bardzo ciekawą składankę znanych utworów… Amelia Maszota wykonała piosenkę „Alleluja” grając na gitarze. Bardzo ciekawym i trudnym występem było układanie trzech kostek Rubika na czas – takie wyzwanie podjął Hubert Leszczyński z asystentem Mikołajem Smentochem, Hubert poprosił jury o pomieszanie kostek – następnie ułożył je w ciągu 5 minut. Do naszych zmagań przystąpiła też cała rzesza młodszych uczniów i kolejno z klasy IV wystąpiła: Roksana Grzenkowicz - dziewczynka zaprezentowała nam gimnastykę oraz taniec ze wstążką. Po Roksanie w mistrzowskim pokazie na rolkach zatańczyły i zaśpiewały: Marcelina Urban i Julia Kwidzińska. Trzecim uczestnikiem z kl. IV była Agata Szynszecka, która pozytywnie „zakręciła” jury występem z hula hopem. Kinga Ziemann z klasy VIb zaprezentowała talent malarski, tworząc portret żywej natury. Wystąpił również zespół „Always Happy” w składzie: Natalia Dampc, Karolina Delewska, Paulina Delewska, Aleksandra Myszk w piosence „Tamta dziewczyna” - Sylwii Grzeszczak oraz kolejni wokaliści tj.: Kinga Nowicka kl. IV w piosence Dawida Kwiatkowskiego „Jesteś”, a na koniec cała widownia oszalała na punkcie Wojciecha Patelczyka z kl. V, który wcielił się w postać SŁAWOMIRA i powalił wszystkich na kolana w utworze „Miłość w Zakopanem”. Z uwagi na różnorodność i wysoki poziom talentów, jury postanowiło przyznać wszystkim uczestnikom dyplomy z równorzędnym pierwszym miejscem, słodkie niespodzianki oraz breloczki do kluczy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy poziomu, zwycięstwa i zapraszamy do przygotowań, bo następny Mam Talent już za rok…

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Dnia 19 lutego 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I SP na czytelników. Uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki oraz z zasadami wypożyczania książek. Dowiedzieli się również jak powstają książki. Podczas spotkania pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki, korzystać z ich mądrości oraz rzetelnie wypełniać obowiązki czytelnika. Uczniowie złożyli podpisy pod tekstem przyrzeczenia, które przekazane zostało wychowawcy klasy. Po pasowaniu każdy uczeń mógł samodzielnie wypożyczyć książkę. Na zakończenie p. dyr. Hanna Subkowska-Wójcik wręczyła uczniom dyplomy oraz zakładki do książek. Mamy nadzieję, że przyrzeczenie maluchów w przyszłości przyniesie owoce w postaci wielu przeczytanych książek.

 

 

Ferie w ORW w Szklanej

Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza spędzili dwa dni w czasie ferii zimowych w Ośrodku Rewalidacyjno- Wychowawczym w Szklanej. W ramach stałej współpracy młodzież uczestniczyła w zorganizowanych przez pracowników dniach fryzjera i leśnika. W trakcie zajęć profesjonalna fryzjerka przedstawiła metody obcinania, modelowania i prawidłowej pielęgnacji włosów. Wychowankowie ośrodka poznali również jak wygląda codzienna praca leśnika. Wolontariusze uczestnicząc w zajęciach pomagali m. in. stworzyć karnawałowe fryzury, krajobrazy leśne podejmowali działania edukacyjne i opiekuńcze. Na wyróżnienie zasługuje uczennica Joanna Miotk, która urządziła mini koncert piosenek o tematyce leśnej.

 

 

Dzień Babci i Dziadka

Dnia 28 stycznia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W tym roku temat przewodni brzmiał „Cofnijmy się w czasy PRL”. Na bal przybyło niemal 250 gości z różnych rejonów naszej gminy i nie tylko.

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Hanna Subkowska- Wójcik, która serdecznie powitała wszystkich Seniorów, przedstawiła plan imprezy oraz życzyła wszystkim wspaniałej zabawy. Następnie na środku jako pierwsi pojawili się uczniowie klasy III szkoły podstawowej, którzy w zabawny sposób zaprezentowali Gwiazdkę w języku kaszubskim. Grupę przygotowała na tę okazję pani Wioleta Winczewska, a opiekę nad najmłodszymi aktorami pełniła pani Sabina Wiśniewska. Następnie panie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przedstawiły projekt dla seniorów.

Najważniejszym punktem wieczoru była Gala PRL przygotowana przez uczniów klas VI pod opieką pań Oriany Górskiej, Anny Naczk oraz Elizy Piotrowskiej. Podczas „festiwalu” uczniowie wcielili się w takich artystów jak zespół Dżem, Maryla Rodowicz oraz Czerwone Gitary. Ponadto przypomnieli gościom, jak wyglądało życie w PRL: dzieciństwo, tamte prywatki, praca i słynne kolejki, które wspaniale zaprezentowali do piosenki Krystyny Prońko pt. „Psalm stojących w kolejce”. Występ uczniów uwieńczył utwór Maryli Rodowicz pt. „Ale to już było”, który wywołał łzy wzruszenia i radości wśród zebranych. Kolejną część wieczoru poprowadzili wspólnie wodzirej Mirosław Pawlak z zespołem oraz Pani Dyrektor. Na Gości czekały liczne konkursy i zabawy, za które uczestnicy otrzymywali nietuzinkowe nagrody, jakimi okazały się męskie skarpetki oraz damskie rajstopy, jeden z najbardziej poszukiwanych towarów za czasów PRL- u i oczywiście w szarej papierowej torebce, symbolu tamtych czasów. Wszystkiemu towarzyszyły oczywiście tańce do muzyki z lat 80.

.

Tegorocznych gości poczęstowaliśmy pysznym obiadem, kolacją a także tradycyjną kawą i ciastem. Smaczne potrawy w tym roku zostały przygotowane przez nauczycieli oraz rodziców naszej szkoły pod kierownictwem pani Iwony Furman. Do stołu podawali odświętnie ubrani uczniowie, czyli wnuki zgromadzonych gości, a nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej dbali o to, by na stołach niczego nie brakowało. Każda Babcia i Dziadek otrzymali również upominki w postaci ręcznie wykonanych różowych i czarnych breloczków do kluczy oraz słodyczy, żeby jeszcze w domu mile wspominać tę piękną uroczystość.

Pani Dyrektor i grono pedagogiczne, składają serdecznie podziękowania wszystkim, bez których zorganizowanie tak dużej uroczystości nie byłoby możliwe, a w szczególności Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Sierakowicach, panu sołtysowi Ryszardowi Piaseckiemu oraz Radzie Sołeckiej, Rodzicom naszych uczniów, oraz wszystkim wspaniałym osobom, których zaangażowanie dla drugiego człowieka trudno opisać słowami.

Wszystkim Babciom i Dziadkom, naszym drogim Seniorom, życzymy dużo zdrowia i szczęścia w 2018 roku i już dzisiaj zapraszamy za rok!

 

Zielona Szkoła w Schodnie

W dniach 24-26 stycznia 2018 roku 11 uczniów klas II gimnazjum wzięło udział w zajęciach Zielonej Szkoły w Schodnie. Na powitaniu pracownicy przedstawili nam walory przyrodniczo krajobrazowe Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego oraz jeziora Wdzydze – perły WPK. W trakcie pobytu braliśmy udział w warsztatach przyrodniczych: „Jak czytać mapy i nie zgubić się w terenie?”, : „Czy wiewiórki zasypiają na zimę?”, „Skarby polskiej przyrody – obszary chronione w Polsce”. Ciekawą atrakcją w czasie pobytu był wypiek bułek z ciasta chlebowego oraz ognisko z kiełbaskami.

 

                

 

 Klikając w poniższe logo możesz zobaczyć naszą szkołę na oficjalnej stronie "Marzycielskiej poczty".

 

 

 

 

Występ kolędników w naszej szkole

Chodzenie z gwiazdką to najstarszy kaszubski zwyczaj bożonarodzeniowy. Chcąc przypomnieć tę tradycję, uczniowie klasy trzeciej wcielili się w kolędników i przyszli w odwiedziny do  młodszych kolegów.

Najpierw odwiedzili pierwszą klasę, potem drugą, a na końcu zawitali do przedszkola. Maluchy trochę przestraszyły się, widząc kolędników przebranych w różne stroje. Był Gwiazdor, Policjant, Diabeł – Pùrtk, Śmierć, Bocian, Dziad i Baba, a także Kominiarz. Kolędnicy przypomnieli, że „chto gwiôzdkã w chëczach gòscy, temù całi rok sã szczescy.” Gwiazdor, trzymając w ręku korbacz, groził, że kto nie będzie grzeczny, dostanie po plecach. Przy okazji sprawdził, czy dzieci znają pacierz. Na szczęście wszystkie zasłużyły na nagrodę i otrzymały cukierki. Diabeł skarżył się, że nikt go teraz nie słucha i w piekle nie ma prawdziwego Kaszuba. Największy strach wzbudziła u dzieci Śmierć trzymająca kosę. Po chwili uspokoiły się, słysząc, że słabnie jej moc. Policjant – Szandara pouczył wszystkich, że zażywanie tabaki to wykroczenie, ponieważ to materiał wybuchowy i sam doświadczył tego wybuchu. Po chwili Dziad i Baba zaczęli ze sobą tańczyć, zachęcając wszystkich gości do wspólnej zabawy. Bocian klekocząc, obiecał przynieść braciszka lub siostrzyczkę. Na końcu Kominiarz posmarował twarze dzieciom, a nawet nauczycielkom, mówiąc, że to na szczęście. Swój występ kolędnicy zakończyli życzeniami: „Ceszta sã z nama starszi i dzecë. Niech zgoda bãdze na swiece.”

Zimowe zabawy na śniegu

Dzieci z pierwszej klasy, korzystając z pięknej zimowej aury, wybrały się z nauczycielką Wiolettą Winczewską na górkę, aby pozjeżdżać na sankach, nartosankach czy na ślizgaczach popularnie zwanych jabłuszkami. Zimowe zabawy dostarczyły im wiele radości i będą niezapomnianym przeżyciem. Wystarczy tylko popatrzeć.

 

Uczniowie klasy piątej podczas lekcji języka polskiego sportretowali profesora Ambrożego Kleksa. Oto ich zabawne i pomysłowe prace.

 

 

Wyjazd na eliminacje konkursu motoryzacyjnego zorganizowanego przez firmę „Auto Miras”

 

Uczniowie klas trzecich gimnazjum wzięli udział w konkursie motoryzacyjnym zorganizowanym przez firmę „Auto Miras” z Pępowa. Celem spotkania była popularyzacja wiedzy o motoryzacji. Uczniowie tego dnia mogli również zapoznać się z ofertą firmy, uzyskali ważne informacje związane z rekrutacją do kolejnych szkół i miejscem praktyk. Osoby zainteresowane tematyką motoryzacyjną mogły poznać jak w rzeczywistości wygląda praca związana z mechaniką samochodową.

Po eliminacjach ogłoszona zostanie lista finalistów, która zakwalifikuje się do ścisłego finału. Najlepiej test napisała uczennica klasy IIIb Roksana Woźniak. 

 

   

Dnia 17.01.2017 cztery wolontariuszki z naszej szkoły (Natalia Baran, Roksana Lejk, Joanna Miotk oraz Kinga Leman) wraz z p. Anną Naczk odwiedziły wychowanków z ORW Szklana. Na miejscu młodzież została przydzielona do różnych grup. Uczennice miały za zadanie pomóc wychowankom ośrodka w przygotowaniu upominków z okazji dnia babci i dziadka. Pracy było wiele i nie należała ona do łatwych… Wolontariuszki wraz z wychowankami musiały przygotować kawałki drewna na których potem miały powstać dekoracje wykonane metodą decoupage. Zadanie okazało się dość czasochłonne, jednak czas spędzony w ośrodku, upłynął w miłej i rodzinnej atmosferze. Na koniec wychowankowie poczęstowali nas kawą i swoimi wypiekami…

 

Ach, co to był za bal!

 

Bal karnawałowy dla  klas 0 - III to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości.

W dniu 17.01.2018 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Tego dnia  już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, sportowców, policjantów...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęć grupowych oraz indywidualnych. W końcu rozpoczęły się tańce i pląsy.

Dzieci bawiły się wesoło, uśmiech nie znikał z ich twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca uczniowie z żalem opuszczali salę balową. Bal umożliwił dzieciom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim wiele radości.

 

 

 

16 stycznia odwiedziła nas dziennikarka z gazety "Kurier Kaszubski", pani Ola. Rozmawiała z nami na temat Dnia Babci i Dziadka, zadawała pytania, jakie życzenia złożymy naszym dziadkom i opowiedziała o pracy redaktora gazety.

.

Noc Biologów na Uniwersytecie Gdańskim

12 stycznia 2018 roku uczniowie klasy II gimnazjum wzięli udział w warsztatach zorganizowanych na uniwersytecie Gdańskim. Tematyka warsztatów: Anatomia w praktyce, czyli Po co ta kość?, Twardy orzech do zgryzienia (orzechy i ich rodzaje), Ptaki nocy (gatunki sów w Polsce). Uczniowie mogli obejrzeć pokaz – Straszne pupilki w naszych domach (pająki, patyczaki, karaluchy itp.) oraz zwiedzić Biochemiczny Szlak Katedry Biochemii Ogólnej i Medycznej.

 

 

 

MISTRZOSTWA SZKOŁY W PIŁCE RĘCZNEJ

W dniu 10 stycznia 2018 roku rozegrano coroczne mistrzostwa szkoły w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców z klas szkoły podstawowej i gimnazjalnej. W zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców oraz najlepszych zawodników i bramkarzy których nagrodzono pamiątkowymi medalami i dyplomami. Organizatorem turnieju była sportowa grupa projektowa.

Wyniki:

Szkoła Podstawowa Gimnazjum Dziewczęta Gimnazjum Chłopcy
1. VIb 1. IIb 1. IIIb
2. VIa 2. IIIb 2. IIb
3. IV 3. VII 3. IIa
4. V 4. IIIa 4. IIIa
  5. IIa 5. VII

 

Szkoła Podstawowa:

Najlepszy bramkarz: Bartosz Lejk

Najlepszy zawodnik: Kacper Klejsa

 

Gimnazjum

Najlepszy zawodnik: Nikola Weber, Jakub Szymichowski

Najlepszy bramkarz: Patrycja Choszcz, Patryk Koszałka.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Są takie święta w kalendarzu, o których nie można zapomnieć ani ich pomiąć. Niewątpliwie należą do niech Dzień Babci i Dzień Dziadka. Z okazji tych dni w grupie 0c gościliśmy panią redaktor z "Expressu Kaszubskiego", która przeprowadziła z dziećmi wywiad. Dzieci wypowiadały się na temat tego, za co kochają swoich dziadków i w jaki sposób lubią z nimi spędzać czas.

Wykonały również piękne portrety swoich babć i dziadków, które zostały zaprezentowane w klasie.

Przedszkolaki stworzyły również piękne laurki i bukieciki kwiatków, które potem podarowali swoim babciom i dziadom. Mamy nadzieję, że przygotowane upominki podobały się wszystkim obdarowanym.

 

 

 

Przedszkolaki dokarmiają ptaki

 

W minionym tygodniu tematem przewodnim w grupie 0c były ptaki zimujące w Polsce. Dzieci zapoznały się z nazwami tych ptaków, ich wyglądem oraz zwyczajami. Najważniejszą kwestią poruszoną na zajęciach dydaktycznych było oczywiście dokarmianie ptaków w czasie zimy. Nauczyły się piosenki "Ptasi bar", oraz wykonały piękny plakat. Dzieci postanowiły pomóc ptaszkom napełniając szkolne karmniki ziarenkami i zawieszając "ptasie przysmaki" na drzewie.

Akcja Nakrętka

Przez cały pierwszy semestr uczniowie naszej szkoły zbierali plastikowe nakrętki. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem przynosili nakrętki w słusznym celu, bowiem zbierane są na rzecz chorych dzieci.

Łącznie zebrano aż 177 kg.

 

 W tym semestrze rekordzistami są uczniowie klasy IV, z wynikiem 23 kg.

 Na drugim miejscu znalazła się klasa IIA gimnazjum z wynikiem niewiele mniejszym, bo zebrali aż 20,5 kg nakrętek. Na trzecim miejscu z 19kg nakrętek znalazła się klasa 0C.

Klasy I – III SP również zasługują na brawa, ponieważ przyniosły kolejno: klasa I – 14,3kg, klasa II – 11 kg i klasa III – 18 kg.

Całościowy wynik 177kg jest zasługą wszystkich klas, którym należą się ogromne podziękowania.

Akcja nadal trwa! Plastikowe nakrętki zbieramy do końca roku szkolnego.

 

 

 

 

26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

14 stycznia 2018 roku odbył się 26 Finał WOŚP, tegoroczna zbiórka miała na celu pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Uczniowie Szkoły Podstawowej z Kamienicy Królewskiej po raz kolejny wzięli udział w tej akcji. Zbiórkę zorganizowano na terenie Kamienicy Królewskiej i Załakowa. W tegorocznym bogatym programie artystyczno-sportowym odbywającym się na sali widowiskowo-sportowej w Szkole Podstawowej nr 2 w Sierakowicach nie zabrakło również próby ustanowienia rekordu. Uczniowie oraz osoby dorosłe wspólnie zagrały na gitarach hymn WOŚP. Mieszczący się w Sierakowicach sztab o łącznej liczbie 50 wolontariuszy po raz kolejny pobił rekord. Łącznie na terenie gminy Sierakowice zebrano 37212,50 zł.

 

Dziękujemy wszystkim za wsparcie!

 

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska

- projekt w ramach realizacji zadań publicznych Gminy Sierakowice-.

W grudniu zakończył się projekt, który rozpoczęliśmy w kwietniu br. Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej podjęli poniższe działania we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska:

 1. Wyjazd na sztukę teatralną pt. „Polak mały” do Lęborka

 2. Zorganizowanie konkursów i warsztatów plastycznych.

 3. Wyjazd do kina połączony z wycieczką do Gdyni.

 4. Współorganizowanie „Dnia Dziecka”.

 5. Zorganizowanie mikołajek dla dzieci klas 0 – III i ich rodziców.

Dziękujemy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska za owocną współpracę oraz przekazany sprzęt sportowy dla uczniów „małej szkoły”, który uatrakcyjnia zajęcia ruchowe i wychowania fizycznego.

 

Wigilia szkolna w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej

    22 grudnia 2017 r. o godz.9.00 w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej uroczyście świętowano Boże Narodzenie. Z tej okazji dzieci z kl. „0b” i „0c” w piękny i wzruszający sposób opowiedziały historię betlejemskiego cudu. Mali artyści odziani w odświętne stroje: Maryi, Józefa, aniołków i pastuszków zaśpiewali przepiękne kolędy i wprowadzili wszystkich w miły, świąteczny nastrój.

    Po zakończeniu przedstawienia głos zabrała Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik, dziękując małym artystom za piękny występ, który wzruszył do łez i sprawił wielką radość. Osobne podziękowania skierowane zostały dla pań: Iwony Forman oraz Anny Zielonka za przygotowanie jasełek. Następnie Pani Dyrektor złożyła wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi i uczniom najserdeczniejsze świąteczne życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, prosząc, aby zanieśli do swoich domów słowa pełne ciepła, miłości i pokoju. Do życzeń dołączył się także ksiądz proboszcz Andrzej Piernikarczyk, który zwrócił się do wszystkich z gorącym przesłaniem, aby wskrzeszali radość w ludzkich sercach oraz otworzyli się na Bożą miłość.

      Po wysłuchaniu życzeń uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami udali się do klas na uroczyste wigilie.

 

 

Gminne eliminacje XV Konkursu Twórczości w języku kaszubskim organizowany

przez ZK-P oddział w Sierakowicach.

 

Dnia 27.11. 2017r. odbył się w Gimnazjum w Sierakowicach Konkurs Twórczości Literackiej w języku kaszubskim. W eliminacjach wzięło udział 22 uczniów szkół podstawowych i 10 uczniów gimnazjum.

W konkursie naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

- Hubert Leszczynski– klasa IIa gimnazjum - uczeń otrzymał pierwsze miejsce w kategorii gimnazjum,

- Julia Krause – klasa IIa gimnazjum - uczennica otrzymała drugie miejsce w kategorii gimnazjum,

- Roksana Lejk – klasa IIa gimnazjum - uczennica otrzymała trzecie miejsce w kategorii gimnazjum,

- Jakub Jeliński   – klasa IIa gimnazjum.

Celem konkursu jest zachęcanie i wdrażanie uczniów do pisemnego wypowiadania się w języku kaszubskim. Nagrody wręczyli przedstawiciele ZKP o. Sierakowice 22 grudnia 2017 roku.

 

Spotkanie opłatkowe dla pracowników i seniorów

 

W dniu 20 grudnia 2017 roku w naszej placówce odbyło się cykliczne już spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli wszyscy pracownicy oraz zaproszeni emerytowani pracownicy naszej szkoły. Na pięknie przystrojonym stole jak co roku tradycyjnie pojawiły się „pulki” po kaszubsku oraz pyszna sałatka śledziowa, wspaniały barszczyk z pasztecikami, a na deser domowe ciasta. Wszystkie te niezwykle smaczne potrawy przygotowały Panie z obsługi szkoły, którym serdecznie dziękujemy.

Zanim usiedliśmy do wigilijnego stołu, Pani Dyrektor – Hanna Subkowska – Wójcik złożyła wszystkim szczere i bardzo wzruszające życzenia rodzinnych, pełnych ciepła i życzliwości świąt Bożego Narodzenia. Po skosztowaniu potraw wigilijnych, nadszedł czas na wspólne śpiewanie kolęd. Jak co roku na gitarze akompaniowała nam nauczycielka muzyki – pani Dominika Formela. Dzięki wspólnym śpiewom zawodowe zmęczenie ustąpiło i poczuliśmy już magię Świąt Bożego Narodzenia, którym towarzyszy niezwykła atmosfera wspólnoty i bliskości również w miejscu pracy.

Nie zabrakło również wspólnych rozmów przy stole oraz okolicznościowych paczek ze słodkościami od Świętego Mikołaja.

 

Nagrody Haliny Ewy Buchacz dla najlepszych uczniów –

– absolwentów języka kaszubskiego w Gminie Sierakowice.

Uczniowie, którzy w sposób szczególny przykładają się do nauki języka „Małej Ojczyzny” i kończąc naukę osiągają najlepsze oceny z języka kaszubskiego, mają szansę otrzymać nagrodę Haliny Buchacz. Najlepszym uczniem z języka kaszubskiego Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej okazała się w roku szkolnym 2016/2017 absolwentka gimnazjum Patrycja Szczypior.

Sport wczoraj i dziś…

Pod takim hasłem odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny, którego celem było stworzenie pracy w dowolnej technice. Aby wykonać plakat uczniowie musieli zagłębić się w historię sportu, odszukać tam: jak kiedyś wyglądały poszczególne dyscypliny sportu, jakie noszono stroje oraz obuwie, jak wyglądały boiska a także sprzęt sportowy. Jury w składzie: Pani dyrektor Hanna Subkowska Wójcik, Paulina Dułak, oraz Pan Jacek Subkowski wytypowali zwycięzców - oto nazwiska osób, które zajęły trzy pierwsze miejsca:

1) Kinga Ziemann kl. VIb

2) Wiktoria Miotk kl. VIb

3) Kamila Górecka kl. IV

   

 

 

Konkurs Plastyczny Moje Kaszuby 

 

   

Stypendia Marszałka Województwa Pomorskiego

W poniedziałek 18 grudnia 2017r. marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk wręczył stypendia najzdolniejszym uczniom naszego regionu - w kilku kategoriach - o łącznej wysokości ponad 2,5mln zł. W ramach stypendiów finansowanych ze środków europejskich wyróżniono uczniów uzdolnionych w zakresie przedmiotów matematycznych, przyrodniczych, informatycznych i języków obcych. To właśnie w tej kategorii stypendia otrzymali uczniowie Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej: Patrycja Lubotzka oraz Hubert Leszczyński. Wsparcie finansowe otrzymało 400 uczniów na 800 ubiegających się kandydatów z województwa pomorskiego. Na uroczystą galę przybyli przedstawiciele samorządów województwa, dyrektorzy, nauczyciele i rodzice.

 

 

Spotkanie opłatkowe przy wigilijnym stole


 

W dniu 17 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej odbyło się spotkanie wigilijne dla seniorów.

Organizatorami uroczystości byli: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej Pani Hanna Subkowska –Wójcik, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska na czele z Panem Janem Marcińskim, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej.

Zaproszenie na spotkanie opłatkowe przyjęło około 80 osób. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. Wójt Gminy Sierakowice pan Tadeusz Kobiela wraz z małżonką, Sołtys Wsi Kamienica Królewska Pan Ryszard Piasecki, Radna Rady Gminy Sierakowice Pani Maria Marcińska i ksiądz proboszcz Andrzej Piernikarczyk.

Po słowach powitania Pani Dyrektor podziękowała wszystkim gościom za przybycie i wspólnie z Radną Rady Gminy Sierakowice Panią Marią Marcińską zaprosiły na występ najmłodszych uczniów. Dzieci z kl. „0b” i „0c” wpiękny i wzruszający sposób opowiedziały historię cudu betlejemskiego. Mali artyści odziani w odświętne stroje zaśpiewali kolędy i wprowadzili wszystkich gości w miły, świąteczny nastrój. Dyrektor, dziękując im za przepiękne widowisko, podkreśliła, iż potrafili wzruszyć do łez i sprawili ogromną radość.

Po zakończeniu występu odczytano fragment Pisma Świętego, opisujący historię narodzin Pana Jezusa. Następnie zabrała głos Pani Dyrektor, która złożyła wszystkim najserdeczniejsze świąteczne życzenia. Potem ks. proboszcz Andrzej Piernikarczyk życzył Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i zwrócił się do wszystkich z gorącym przesłaniem, aby wskrzeszali radość w ludzkich sercach oraz otworzyli się na Bożą miłość. Z kolei Wójt Tadeusz Kobiela w imieniu społeczności Rady Gminy z podziwem i uznaniem wyraził się o małych artystach, którzy przybliżyli ten świąteczny, wyczekiwany czas. Życząc wiele zdrowia i radości, podkreślił, że w życiu najważniejsza jest ludzka życzliwość nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Po wysłuchaniu życzeń dostojnych gości wszyscy uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem. Na zakończenie zaśpiewano kilka kolęd.

Spotkanie opłatkowe w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej z pewnością było dla szanownych gości niezapomnianym przeżyciem. Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości, serdecznie dziękujemy. Ogromne słowa uznania kierujemy w stronę rodziców, którzy przywieźli swoje pociechy na przedstawienie oraz paniom: Iwonie Forman oraz Annie Zielonce za przygotowanie „jasełek. ”

 

 

Sukces naszych recytatorek

 

W dniu 15 grudnia 2017 r. w Szkole Podstawowej w Szopie po raz ósmy odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej.

W tym roku do Konkursu zgłosiło się 145 recytatorów sponad 70 miejscowości naszego województwa.    Celem konkursu jest popularyzacja kaszubskiej i polskiej twórczości wspomnianej poetki w szerokim kręgu – w szczególności wśród dzieci i młodzieży z terenu województwa pomorskiego.

 W ostatniej edycji tego Konkursu Szkołę Podstawową w Kamienicy Królewskiej reprezentowały trzy uczennice: Julianna Zielonka, Alicja Zieman oraz Kinga Szczypior.

Dwie spośród nich zajęły wysokie lokaty. Kinga Szczypior z kl. III zdobyła III miejsce, zaś Julianna Zielonka z kl. I zdobyła wyróżnienie. Wszystkie uczestniczki Konkursu otrzymały w nagrodę książkę z wierszami i opowiadaniami Ewy Warmowskiej, a laureatki świeczniki z Pracowni Szkła SuliArt.

Serdecznie gratulujemy, życząc w przyszłym roku równie udanych występów!

 

Mikołajki jak z bajki!

W dniu 09.12.2017 r. w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej odbyły się Mikołajki. Zabawę rozpoczęła Pani Dyrektor Hanna Subkowska- Wójcik, od przywitania dzieci oraz ich rodziców. Następnie przyszedł czas na słodki poczęstunek przy kawie dla opiekunów oraz radosną zabawę dla dzieci pod przewodnictwem „wesołego” pana animatora, i uroczych dwóch jego pomocnic. Pierwszy taniec, oczywiście „Polonez” jak na każdym balu z tradycjami, wyszedł wspaniale. Najmłodsi tańczyli, śpiewali oraz brali udział w różnego rodzaju zabawach, dołączyli do nich również rodzice. Wesołej zabawie nie było końca. Wszyscy bardzo chętnie przystąpili do nauki piosenki „Ding dong”, na przywitanie Mikołaja. Po udanej zabawie na sali pojawił się długo oczekiwany Św. Mikołaj. „Miły starszy siwy Pan z wielkim workiem” przywitał się ze wszystkimi, a następnie poprosił milusińskich o wykonanie kilku zadań. Dzieci bardzo chętnie się zgodziły – śpiewały i tańczyły dla gościa. Mikołaj poprosił panie wychowawczynie o pomoc w rozdaniu prezentów. Jak się okazało, nasze dzieci były przez cały rok bardzo grzeczne i żadne z nich nie dostało rózgi, tylko same piękne upominki. Gdy już wszyscy otrzymali paczki przyszedł czas na wspólne zdjęcia z Mikołajem – chętnych nie brakowało! Na zakończenie Gość pożegnał się i obiecał, że wróci za rok.

Podczas zabawy mikołajkowej Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej zorganizowała Kiermasz Bożonarodzeniowy. Dochód ze sprzedaży został przekazany na potrzeby uczniów naszej szkoły.

KONKURS

Dnia 9 grudnia 2017 roku w przerwie zabawy mikołajkowej został rozstrzygnięty konkurs plastyczny klas O-III pt.”Pomocna dłoń”. Każdy uczestnik konkursu dostał upominek, a zwycięzcom Pani dyrektor Hanna Subkowska- Wójcik wręczyła nagrody oraz dyplomy.

Część nagród została zakupiona ze środków projektu unijnego „Umiemy inaczej”, który powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mikołajki 06.12.2017

Wizyta świętego Mikołaja, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Wszystkie dzieci z niecierpliwością nasłuchiwały dzwoneczka.

Wtedy to zjawił się Mikołaj z workiem pełnym słodyczy. Zanim jednak rozdał je dzieciom porozmawiał z nimi trochę, poprosił o modlitwę lub znak krzyża.

Mikołaj chwalił dzieci, a gdy trzeba było prosił o obietnicę grzeczności. Następnie zabrał się do wręczania słodkich prezentów.

Śmiechu i radości było wiele.

Mikołaj zapewnił dzieci, że jeśli tylko będą starały się zachowywać grzecznie to odwiedzi je już za rok.

Podsumowanie akcji „Zostań Milczącym Aniołem”

i zbiórki odzieży zimowej

Zakończono zbiórkę środków chemicznych i kosmetycznych, które wkrótce zostaną przekazane do Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci. W placówce zbierano również odzież zimową dla osób bezdomnych, która za pośrednictwem pani Sabiny Krefta trafi do osób najbardziej potrzebujących.

Jesteśmy wdzięczni za wszystkie dary!

DZIĘKUJEMY!

Szkolny Klub Wolontariusza

KONKURS LITERACKI „POMAGANIE JEST FAJNE”

            6 grudnia 2017 r. w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie konkursu literackiego pt. „Pomaganie jest fajne”. Konkurs zorganizowany został przez Szkolny Klub Wolontariusza i był skierowany do uczniów klas IV – VII szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych.

            Celem konkursu  było przybliżenie idei wolontariatu oraz zachęcenie do pomagania. Miłośnicy poezji mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności literackie poprzez napisanie wiersza związanego z pomaganiem innym. Bardzo cieszy nas fakt, iż konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem, a prace, które otrzymaliśmy niosły naprawdę piękne przesłanie, aby nie bać się pomagać, gdyż dobro zawsze wraca, a uśmiech na twarzy osoby, której się pomogło, jest bezcenny.

            Wyniki w kategorii klas IV – VI szkoły podstawowej:

- I miejsce - Cezary Kwidziński z klasy VI b,

- II miejsce - Sebastian Bojanowski z klasy VI b,

- III miejsce - Paula Bigus z klasy V.

            W kategorii klas VII oraz II – III gimnazjum wyniki przedstawiają się następująco:

- I miejsce - Julia Dworak z klasy II b

- II miejsce - klasa III b

- III miejsce - Paulina Woźniak z klasy II b.

            Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród, osoby których utwory zostały ocenione najlepiej, zaprezentowały je społeczności szkolnej. Na zakończenie, wszyscy uczestnicy spotkania zostali podzieleni na grupy, w których wspólnie pracowali nad stworzeniem ilustracji do wysłuchanych wierszy. Powstały piękne prace przedstawiające różne formy pomocy.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a nawiązując do waszych prac życzymy wszystkim otwartych serc oraz rąk chętnych do niesienia pomocy!

 

 

ANDRZEJKOWA DYSKOTEKA SZKOLNA

Dnia 30 listopada odbyła się w naszej szkole andrzejkowa dyskoteka. Organizatorem był Samorząd Uczniowski. Opiekunami była p. Anna Figura, p. Sabina Wiśniewska i p. Małgorzata Studzińska. Uczniowie naszej szkoły bawili się przy największych hitach muzycznych. Zabawie towarzyszyły różne wróżby andrzejkowe. Uczniowie mogli sprawdzić w jakim zawodzie będą pracować w przyszłości lub jakie będzie imię ich wybranka. Wróżby dotyczyły także najbliższej przyszłości np.: ocen z różnych przedmiotów, miłych spotkań lub niespodzianek.

Zabawa andrzejkowa w klasie III

 

Wyjazd do kina

30 listopada 2017 r. klasy II i III gimnazjum wybrały się do kina „Fregata” w Lęborku na polską komedię romantyczną „Listy do M3”. Film wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój, przy wielu elementach humorystycznych nie zabrakło też wzruszeń i świątecznych cudów. Po seansie uczniowie wraz z opiekunami udali się na małą przekąskę do restauracji McDonald’s, po czym pełni pozytywnych wrażeń i w dobrych humorach wrócili do szkoły.

WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Dnia 29 listopada 2017 r. w Gdańsku odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty „LINGWISTYCZNA JESIEŃ Z POEZJĄ”.

W konkursie tym wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły recytując wiersze w języku angielskim.

W pierwszej kategorii wiekowej kl. 0-II SP wystąpiła Michalina Koszałka, która deklarowała wiersz „Dancing Colours” i zajęła zaszczytne III MIEJSCE.

Natomiast w drugiej kategorii wiekowej kl. III-IV SP, uczennica Marcelina Urban wystąpiła z wierszem „Autumn Poem” zajmując I MIEJSCE.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Halowe Mistrzostwa Klas Gimnazjalnych w Piłce Nożnej

W dniu 28 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej nr.2 w Sierakowicach rozegrano mistrzostwa w halowej piłce nożnej klas gimnazjalnych. W zaciętej rywalizacji uczestniczyli zawodnicy z Sierakowic, Gowidlina, Szopy i Kamienicy Królewskiej.

Nasz zespół reprezentowali: Wiktor Maszota, Szymon Maszota, Michał Mejer, Robert Kulaszewicz, Tomasz Szczypior, Grzegorz Toruńczak, Mikołaj Smentoch i Artur Bożyk.

Do dalszego etapu turnieju awansował zespół z Sierakowic.

  

Bajki dla najmłodszych

            Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz jedna z grup realizujących projekt gimnazjalny postanowili, że będą regularnie odwiedzać najmłodszych uczniów szkoły a wspólny czas poświęcą na czytanie bajek. Czytanie i słuchanie rozwija wyobraźnię, wzbogaca język oraz formułuje charakter młodych ludzi. Zdobycie przez dzieci umiejętności czytania i rozumienia czytanych tekstów to pierwszy cel, do którego dąży się na początku edukacji szkolnej.

 

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY

W dniach  22-24 listopada 2017 roku odbył się próbny egzamin gimnazjalny klas trzecich. Egzamin składał się z trzech części:

·         humanistyczna(historia i język polski),

·         matematyczno – przyrodnicza(biologia, chemia, fizyka, geografia),

·         język nowożytny.

Do egzaminu przystąpiło 30 uczniów klasy III a i III b gimnazjum. Egzamin końcowy już 18-20 kwietnia, ale od dziś trzymamy kciuki i życzymy jak najlepszych wyników.

 

WYCIECZKA SPORTOWA!

Dnia 23 listopada 2017 odbyła się wycieczka do Gdańska  dla klas IV-VII SP.

W programie wycieczki znalazły się m.in. zwiedzanie PGE Areny wraz z przewodnikiem. Trasa zwiedzania obejmujmowała zakątki i lokalizacje, których nie zobaczymy przychodząc na mecz. Po zobaczeniu emocjonujących atrakcji FUN ARENY wycieczka poprowadzona została do: szatni zawodników, sali konferencyjnej w której przed i po meczach występują trenerzy drużyn, kaplicy stadionowej, strefy mixed zone, czyli miejsca z którego zawodnicy wychodzą na boisko.

Ważnym punktem na trasie wycieczki było Muzeum Lechii Gdańsk. Muzeum Lechii Gdańsk to historia nie tylko klubu piłkarskiego. Obejrzeć tu można eksponaty związane z futbolem, ale również innymi dyscyplinami – kolarstwem, podnoszeniem ciężarów, rugby, lekką atletyką czy tenisem – w których zawodnicy występowali na przestrzeni lat w barwach Lechii następnym punktem w FUN ARENIE był  Park trampolin ponad 1000 metrów kwadratowych, na których można skakać na trampolinach, a także ćwiczyć parkur.

Pierwsza w Polsce na stałe zbudowana strefa parkour: przeszkody twarde, miękkie i plątanina rurek, gdzie  nasi uczniowie nauczyli się szybko i sprawnie pokonywać tor przeszkód. Pobyt w FUN ARENA był bardzo aktywny ale nasi uczniowie  świetnie podołali postawionym im zadaniom – gratulujemy kondycji.

 

V Pòwiatowò-Gminowi Kònkùrs Méster Bëlnégò Czëtaniô”

          21 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Mojuszu odbyły się gminne eliminacje konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô.”

Celem konkursu jest :

Ø popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej;

Ø rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim;

Ø podnoszenie rangi języka kaszubskiego;

Ø doskonalenie kultury żywego słowa;

Ø doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim;

Ø doskonalenie sztuki interpretacji tekstu;

Ø zacieśnienie współpracy między szkołami, bibliotekami, domami kultury i stowarzyszeniami promującymi kulturę kaszubską.

Konkurs przebiegał w następujących kategoriach:

·         uczniowie ze szkół podstawowych - kl. I-III.

·         uczniowie ze szkół podstawowych - kl. IV-VII.

·         uczniowie ze szkół gimnazjalnych.

·         uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych.

·         osoby dorosłe.

Najmłodsi uczniowie mieli za zadanie pięknie przeczytać wylosowany fragment jednej z bajek Jerzego Sampa, zaś starsi prezentowali wylosowany fragment jednego z ośmiu opowiadań Janusza Mamelskiego.

          Występ uczestników oceniała komisja według następujących kryteriów:

·      czystość i poprawność wymowy,

·      prawidłowe akcentowanie w obrębie wyrazów i większych całości składniowych,

·      melodię wymowy,

·      swobodę wypowiedzi i naturalność posługiwania się językiem.

          Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice. W kategorii kl. I-III wystąpiły : Kinga Szczypior oraz Paulina Wenta. Natomiast w kategorii kl. IV-VII wzięły udział : Kamila Górecka  z kl. IV oraz Paulina Bigus z kl. V. Niestety w tym roku żadna z naszych reprezentantek  nie zakwalifikowała się do finału powiatowego. Tym bardziej cieszy wyróżnienie, które otrzymała uczennica kl. III - Paulina Wenta. Serdecznie gratulujemy!

,,Sport Łagodzi Obyczaje”

    W dniu 17 listopada 2017 sportowa grupa projektowa zorganizowała stoisko ze zdrowymi przekąskami. Uczniowie mogli spróbować różnego rodzaju owoce w tym: melony, winogrona i jabłka a także zdrowe warzywa. Akcja miała na celu propagowanie zdrowej żywności.

Lekcja otwarta w klasie pierwszej

          W dniu 17 listopada 2017 r. na zajęciach języka kaszubskiego w klasie I odbyła się lekcja otwarta dla rodziców i ich dzieci.

          Tematem zajęć była historia dawnych domowych sprzętów używanych kiedyś na Kaszubach. Zarówno dzieci, jak i dorośli mieli okazję zobaczyć stare kaszubskie sprzęty m. in.  takie, jak: nosidła, maselnicę, żelazko, kołowrotek, tarę, lampę naftową, młynek do kawy. Uczniowie i ich rodzice dowiedzieli się, jak dawniej na wsi ludzie prali, prasowali, przyrządzali masło, skąd i jak czerpali wodę, jak oświetlali wnętrze domów. Dzieci osobiście przekonały się, jak mieli się kawę w drewnianym młynku i nosi wodę ze studni. Lekcja z pewnością była dla nich ciekawym przeżyciem i zachęci jeszcze bardziej do nauki języka kaszubskiego. Dawne sprzęty zostały wypożyczone z Muzeum Ziemi Sierakowickiej oraz od mieszkańców Kamienicy Królewskiej. Za ich udostępnienie jeszcze raz serdecznie Państwu dziękujemy.

16 listopada podczas promocji wolontariatu oraz obchodów Dnia Wolontariusza w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej uczniowie klas VI a, VI b i VII zostali wtajemniczeni w cel akcji ogólnopolskiej „Marzycielska Poczta”. Projekt ten  narodziła się pod koniec 2009 roku. Na stronie internetowej zamieszczone są profile chorych dzieci z całej Polski, które kochają dostawać tradycyjne listy i kartki. W profilach dzieci znajdują się adresy pocztowe, pod które każdy może napisać. Listy i kartki dodają dzieciakom siły do walki z chorobą, ich rodzicom otuchy, a samym piszącym mnóstwo frajdy. 

Dzieciaki wraz z nauczycielami naszej szkoły postanowili dołączyć się do tak szlachetnej akcji. Dnia 22 listopada wszystkie trzy klasy zgromadziły się w świetlicy szkolnej, by tam wspólnie stworzyć kartki świąteczne dla Martynki Kurek, Natalii Sidło, Krzysia Majki  i Kuby Ostasz. Do projektu dołączyły się młodsze dzieciaki  z klasy IV, które wybrały profil Lenki Krakowczyk i Kasi Krupa.

Uczniowie w ciepłej i miłej atmosferze bardzo zaangażowali się w tworzenie kartek i listów, włożyli w to wiele serca. Mamy nadzieje, że uczestnicy akcji zaznajomiły się z  historią Marzycielskich Dzieci, aktywnie i z entuzjazmem dołączyli się do akcji. Przez takie zajęcia nauczyli się pomagać, dostrzegać nieszczęście innych, stali się bardziej otwarci na cele wolontariatu i pomaganie drugiemu człowiekowi, wykazali się postawą altruistyczną.

 

PROMOCJA IDEI WOLONTARIATU NA TERENIE NASZEJ SZKOŁY

Dnia 16.11.2017 roku odbył się apel promujący działania wolontariatu w naszej szkole oraz gminie.

Zajęcia odbyły się na 2 lekcji w bibliotece szkolnej. Organizatorami akcji byli opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza. Spotkanie skierowane było dla klas VI a i b oraz klasy VII szkoły podstawowej.

 Przebieg spotkania:

1.  Promocja wolontariatu przez p. Karolinę Radowską – Jarzębek -  specjalistę do spraw wolontariatu w Gminie Sierakowice.

2.  Dzień Wolontariusza – wręczenie dyplomów uczennicom klas III za wzorową postawę woluntarystyczną – pani Oriana Górska i pani Dominika Formela.

3.  Przedstawienie działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza,  propagowanie i promocja wolontariatu w naszej szkol – pan Bartłomiej Leszk.

4.  Wdrożenie i omówienie akcji ogólnopolskiej „Marzycielska poczta” – wolontariuszki z klas III gimnazjum – Wiktoria Arent, Aśka Miotk, Nikola Weber.

Słuchacze z młodszych klas przez zajęcia zapoznali się z istotą działania Szkolnego Klubu Wolontariusza, poznali akcje w których nasza szkoła bierze udział, uświadomili sobie działania wolontariackie prowadzone w naszej gminie jak również zobaczyli w jaki sposób w naszej szkole świętuje się Dzień Wolontariusza.

 

DZIEŃ WOLONTARIUSZA

Dnia 16 listopada 2017 roku odbyło się podsumowanie Dnia Wolontariusza. W naszej szkole co roku zgłaszają się osoby chętne do niesienia pomocy innym. Zawsze wyciągają pomocną dłoń, mają głowę pełną pomysłów, posiadają oczy wypatrujące potrzebujących, serce pełne życzliwości, ręce chętna do pracy, nogi gotowe do śpieszenia z pomocą.

Podczas spotkania wolontariuszki, aby potwierdzić swoje umiejętności na oczach młodszych kolegów i koleżanek udowodniły wszystkim, że zasługują w 100 % na tak zaszczytny tytuł -  Wolontariusza Roku.

Tym razem na szczególne wyróżnienie zasłużyły uczennice klas trzecich gimnazjum:

          WIKTORIA ARENT

          JOANNA MIOTK

          NIKOLA WEBER

Dziewczyny przystąpiły do dwóch prób. Pierwsza – próba przyjaźni, zręczności
i wzajemnego zaufania. Polegała ona na tym, aby w  jak najkrótszym czasie wspólnie stworzyć korale  przyjaźni dla Pani Dyrektor. Zadanie nie było łatwe ponieważ wykonywane było z zakrytymi oczami. Dziewczyny musiały wykazać się kreatywnością, zręcznością, współpracą, wyobraźnią i wzajemnym zaufaniem. Finałem zadania było odnalezienie pani Dyrektor i ukoronowanie jej własnoręcznie wykonana biżuterią.

Druga sprawność polegała na wypiciu soku z cytryny. W życiu  a w szczególności podczas pomagania innym nie zawsze są sytuacje wesołe i pozytywne, niekiedy trzeba zacisnąć zęby i po prostu zrobić dobrą minę do złej gry. Dlatego zadaniem wolontariuszek było wypić sok z cytryny i uśmiechnąć się najpiękniej jak tylko potrafią!!!

Pomocna dłoń, uśmiech i poświęcenie to cechy, które z pewnością towarzyszyły naszym zdobywczyniom tytułu. Na koniec uczennice otrzymały dyplom i zostały nagrodzone gromkimi brawami i uznaniem ze strony młodszych kolegów. Dzień Wolontariusza w naszej szkole był świetną okazją do świętowania, podziękowaniem za pracę i otwarte serce oraz okazją do promocji idei wolontariatu wśród młodszych kolegów.

Szkolny Konkurs „Méster bëlnégò czëtaniô” 

          14 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej odbył się szkolny etap konkursu „Méster bëlnégò czëtaniô.” Celem konkursu jest :

Ø popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej;

Ø rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim;

Ø podnoszenie rangi języka kaszubskiego;

Ø doskonalenie kultury żywego słowa;

Ø doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem kaszubskim;

Ø doskonalenie sztuki interpretacji tekstu;

Ø zacieśnienie współpracy między szkołami, bibliotekami, domami kultury i stowarzyszeniami promującymi kulturę kaszubską.

          Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I –III oraz kl. IV-VII.

Młodsi uczniowie mieli za zadanie pięknie przeczytać wylosowany fragment jednej z bajek Jerzego Sampa, zaś starsi uczniowie prezentowali fragment jednego z opowiadań Janusza Mamelskiego.

          Występ uczestników oceniała komisja według następujących kryteriów:

·      czystość i poprawność wymowy,

·      prawidłowe akcentowanie w obrębie wyrazów i większych całości składniowych,

·      melodię wymowy,

·      swobodę wypowiedzi i naturalność posługiwania się językiem.

          W kategorii kl. I-III wystąpiły dwie uczennice kl. III: Kinga Szczypior oraz Paulina Wenta. I miejsce zajęła Kinga Szczypior, zaś II – Paulina Wenta.

          W kategorii kl. IV –VII wystąpiło 7 osób. Zwyciężyła uczennica kl. V – Paula Bigus, a drugie miejsce zajęła uczennica kl. IV – Kamila Górecka. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za nasze laureatki, bowiem 21 listopada pojadą na eliminacje gminne do Szkoły Podstawowej w Mojuszu.

. 

„Chatka Zajączka”

W dniu 14.11.2017 dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III szkoły podstawowej zgromadziły się na sali gimnastycznej naszej szkoły aby obejrzeć przedstawienie teatralne „Chatka Zajączka”, w wykonaniu teatru Władca Lalek ze Słupska.

Bohaterem bajki jest Zajączek, który skontrastowany został z bezwzględną i przebiegłą Lisiczką, przez którą popada w tarapaty. Jednak w jego obronie stanęli Pies i Kogut niosąc bezinteresowną pomoc.  Akcja toczy się wartko, budzi wyobraźnię dzieci, uczy rozróżniać dobro od zła i promuje ideę wolontariatu. Zabawne dialogi mieszają się z piosenkami, które uatrakcyjniają spektakl. Dodatkową atrakcją są piękne lalki zaprojektowane przez estoński Teatr Imarine.

 

 

SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU

ZAPRASZA WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW POEZJI I POMAGANIA

DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE PT. „POMAGANIE JEST FAJNE”

Cele konkursu:

- przybliżanie idei wolontariatu, zachęcanie do pomagania oraz kształtowanie wrażliwości na potrzeby ludzi cierpiących,

- rozwijanie kreatywności i umiejętności literackich oraz zachęcanie do prezentowania własnej twórczości.

Zasady uczestnictwa:

1. Konkurs organizowany jest w dwóch grupach wiekowych:

- uczniowie kl. IV –VI SP

- uczniowie kl. VII SP oraz II – III Gimnazjum.

2. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest samodzielne napisanie wiersza  pt. „Pomaganie jest fajne” (dopuszczalny rękopis).

3. Wiersz należy dostarczyć do 1.12.2017 do pań: Anny Figura, Anny Naczk, Oriany Górskiej lub Renaty Gojtowskiej.

4. Wyniki konkursu zostaną przedstawione 6.12.2017r. na gazetce szkolnej oraz na stronie internetowej szkoły, a zwycięzcy będą mieli możliwość zaprezentowania swoich utworów społeczności szkolnej.

5. Miejsca punktowane (I, II, III) – przewidziane nagrody – ocena cząstkowa z języka polskiego celująca oraz nagrody niespodzianki.

6. Kryteria oceny: piękno słowa, poprawna kompozycja wiersza, zgodność z tematem, oryginalność i pomysłowość twórcza (min. 12 wersów).

Walczyli nie tylko bronią

Uczniowie klasy III wykonali plakaty o sławnych Polakach żyjących i działających w czasie zaborów. Ludziach, którzy "walczyli piórem, pędzlem i umysłem".

Rajd z okazji Święta Niepodległości

99 rocznicę odzyskania niepodległości uczciliśmy w naszej szkole pieszym rajdem.   W nastrój Święta Niepodległości wprowadził społeczność szkolną poruszający występ szkolnego chóru „Pół żartem pół serio”, który zaśpiewał kilka pieśni patriotycznych. Natomiast podczas rajdu, którego trasa prowadziła od ul. Szkolnej do pomnika Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”, uczniowie rywalizowali miedzy sobą, zdobywając punkty z zakresu wiedzy historycznej i polonistycznej.

Uczniowie klasy IIa pod opieką nauczycieli przygotowali dla wszystkich klas pytania, krzyżówki, rebusy, które sprawdzały nie tylko poziom ich umiejętności z zakresu j. polskiego i historii, ale również poczucie patriotyzmu. Ocenie podlegały również plakaty na temat Niepodległości oraz stroje z różnych epok, w które przebrali się przedstawiciele każdej klasy.

Poziom rywalizacji był bardzo wysoki, co świadczy o tym, że patriotyzm wśród uczniów naszej szkoły nie jest tylko pustym hasłem z przeszłości.

Zwieńczeniem uroczystości było spotkanie przy pomniku „Gryfa Pomorskiego”, przy którym młodzież wraz z nauczycielami oddając hołd poległym, złożyła kwiaty i zapaliła znicze.

 

W piątek 10 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wszyscy uczniowie z klas  O - III wybrali się do pomnika Tajnej Organizacji "Gryf Pomorski" w Kamienicy Królewskiej, gdzie złożyli kwiaty, zapalili znicze oraz odśpiewali hymn narodowy. Każda klasa wykonała na tę uroczystość pracę plastyczną o tematyce patriotycznej - kotyliony, godła, flagi. Obchody Święta Niepodległości  nauczyły dzieci szacunku do kraju ojczystego, symboli narodowych, a także rozwinęły poczucie przynależności narodowej.

XIV Wojewódzki Konkurs

Poezji i Pieśni Patriotycznej

9 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku odbył się finał XIV Wojewódzkiego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej. Wśród  19 szkół z województwa pomorskiego zaprezentowali się również uczniowie naszej szkoły.

Celem konkursu było przede wszystkim uświetnienie obchodów święta narodowego 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości jak również przekazywanie tradycji narodowej kolejnym młodym pokoleniom, ocalenie polskiej spuścizny historycznej od zapomnienia. Preferowane były wiersze, pieśni i  piosenki z zakresu twórczości patriotycznej autorów Pomorza. Każda ze szkól mogła wykonać 3 utwory.

Uczestnicy konkursu rywalizowali w trzech kategoriach: soliści, śpiew zespołowy oraz recytacja. Jury konkursu stanęło przed bardzo trudnym wyzwaniem, ponieważ wszyscy młodzi artyści byli świetnie przygotowani.

Profesjonalne Jury oceniało przede wszystkim  dobór repertuaru, interpretację utworów, zaangażowanie emocjonalne i pomysłowość, dykcję oraz opanowanie tekstu, muzykalność i warunki głosowe wykonawców.

Naszą szkołę reprezentowali:

·  Małgorzata Wójcik -  zaprezentowała piosenkę pt. „Dziewczyna z granatem”, która melodyjną kantyleną, wrażliwością i dojrzałą interpretacją wywalczyła III miejsce.

 

·   Wiktoria Arent wykonała piosenkę „Walczyk Lilu”- uczennica pięknie wyśpiewała historię Danuty Sędzikówny walczącej o przetrwanie polskości w trudnych dla nas czasach.

 

·    Chór w składzie: Wiktora Arent, Joanna Miotk, Małgorzata Wójcik, Julia Krause, Natalia Baran, Oskar Płotka, Martyna Wenta, Julia Lejk, Katarzyna Lipkowska w żołnierskich strojach wprowadziły odbiorców w wojenny klimat, zaprezentowały piosenkę „Dziś idę walczyć”. Dziewczyny urzekły jury muzykalnością, interpretacją, postawą patriotyczną i tym samym zdobyły wyróżnienie. Zespół wykonał piosenkę przy akompaniamencie klarnetu w wykonaniu Joanny Miotk oraz pianina – Dominika Formela. Wojskowy rytm wybijała Julka Krause na werblu.

Nasz sukces nie udałby się gdyby nie wsparcie i zaangażowanie naszych wspaniałych rodziców, którym bardzo dziękujemy za trzymanie kciuków, dbałość o każdy szczegół i spełnianie wszystkich naszych zachcianek.Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Montaż słowno -  muzyczny został przedstawiony w dla uczniów w szkole w celu uczczenia obchodów Święta Odzyskania Niepodległości.

Spotkanie rodziców z Przedstawicielem Banku PKO  BP

                W środę, 8 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie rodziców z przedstawicielką Banku PKO BP, Panią Iwoną Staszak w czasie którego rodzice mieli okazję zapoznać się z ofertą banku dla uczniów klas I-VII  , czyli z działalnością SKO.

Opiekun SKO - p. Iwona Furman otrzymała od banku paczkę powitalną - upominki dla dzieci, które aktywnie włączają się w działalność SKO (systematycznie oszczędzają, biorą udział w konkursach i akcjach organizowanych na terenie szkoły i przez Bank PKO BP.

 

.

 

WIZYTA GÓRNIKA

                8 listopada w naszej szkole gościliśmy górnika pana Mariana Stefańskiego aby poszerzyć wiadomości dzieci na temat ciężkiej i czasami niebezpiecznej pracy. Górnik przybył w pełnym galowym umundurowaniu. Dzieci miały okazję przyjrzeć się z bliska czapce górniczej, szpadzie i odznaczeniom, które górnicy otrzymują za długoletnią, ciężką pracę w kopalni. Górnik wytłumaczył dzieciom jakie znaczenie mają kolory pióropusza na czapce i kto je nosi. Dzieci chętnie oglądały górniczy mundur oraz wysłuchały opowieści przedstawianych przez górnika. Oczywiście nasz gość pozwolił dzieciom przymierzyć górnicze czako. Oprócz pracy górnika pan Marian opowiedział również dzieciom o swojej pasji do biegania. Na zakończenie dzieci bardzo serdecznie podziękowały za przybycie wręczyły drobny upominek i zrobiły pamiątkowe zdjęcie.

Dziękujemy panu Marianowi za poświęcony czas i zaangażowanie.

 

 

Jesienne dyktando w Szkole Podstawowej

w Kamienicy Królewskiej

 

                W dniu 7 listopada w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej odbył się szkolny etap konkursu „Jesienne dyktando”  dla kl. IV-VII.

W eliminacjach wzięło udział łącznie 15 uczniów.

                Celem konkursu jest podnoszenie świadomości i sprawności ortograficznej uczniów oraz pielęgnowanie zamiłowania do poprawności wypowiedzi w języku ojczystym.

Zadaniem uczniów było poprawne napisanie tekstu dyktanda związanego tematycznie z jesienią. Ostatecznie zwyciężył uczeń klasy VIa – Nikodem Olak, który przeszedł tym samym do etapu wojewódzkiego tego konkursu, który odbędzie się 23 listopada w Szkole Podstawowej w Goręczynie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć w dziedzinie ortografii.

 

XVI Dyktando Kaszubskie w Bojanie

Dnia 4.11.201r. w Bojanie odbyło się XVI Dyktando Kaszubskie organizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz gminę Szemud.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice szkoły podstawowej: Paulina Wenta i Kinga Szczypior z klasy III oraz Roksana Grzenkowicz i Marcelina Urban z klasy IV; uczniowie gimnazjum: Julia Krause, Roksana Lejk, Paulina Woźniak. Dwie uczennice zakwalifikowały się do drugiego etapu.

Nie udało nam się zdobyć tytułu Mistrza Kaszubskiej Ortografii, nabraliśmy jednak wiele doświadczenia i spróbujemy swoich sił w tej dziedzinie w przyszłym roku.

W trakcie konkursu uczniowie obejrzeli dwa przedstawienia teatralne „Kota w butach” oraz „Krzesiwo”.

Celem konkursu było podnoszenie rangi języka kaszubskiego jako standardowego, mierzalnego, wdrażanie zasad pisowni, propagowanie formy pisemnej języka kaszubskiego.

 

Gminny Turniej w unihokeja 2017

Dużo emocji, dużo niespodzianek , dużo zawodników i sporą dawkę rywalizacji można było zaobserwować na nowej hali sportowej w Szkole Podstawowej w Tuchlinie, gdzie przełomie października i listopada odbyły się gminne eliminacje w unihokeju szkół podstawowych.
W zawodach wzięli udział nasi uczniowie: chłopcy z klas IV- VI zajęli 2 miejsce natomiast dziewczynki w kategorii VII klasy szkoły podstawowej- III gimnazjum zajęły 4 miejsce.

Marzycielska Poczta

Od początku września w oddziałach przedszkolnych, były przeprowadzane zajęcia mające na celu rozwijanie wśród dzieci postaw zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych oraz kształtowanie postawy altruistycznej. Kiedy już wszystkim przedszkolakom ze Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej znany był altruizm od strony teoretycznej, dzieci z grupy 3-latków wraz z wychowawczyniami postanowiły przystąpić do działań praktycznych. W dniu 3.11.2017 zaprosiły do siebie, do sali dwa pozostałe oddziały przedszkolne, grupę 4-5-latków i 6-latków, do udziału w ogólnopolskiej akcji „Marzycielska Poczta”. „Marzycielska Poczta” to akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do ciężko chorych dzieci. Adresatami akcji przedszkolaków były dwie dziewczynki zbliżone wiekowo do dzieci. 6-letnia Lenka, u której wykryto guza pnia mózgu oraz 4-letnia Wiktoria. Wiki ma chorobę Recklinghausena, glejaka nerwów wzrokowych – nowotwór złośliwy. Dzieci z kamienickich oddziałów przedszkolnych bardzo chętnie przystąpiły do działania, tworząc wspaniałe kartki i laurki z życzeniami zdrowia dla swoich rówieśniczek.. Honorowy Patronat nad akcją „Marzycielskiej Poczty” w szkołach sprawuje Minister Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

ODWIEDZAMY CMENTARZ PARAFIALNY

Uroczystość Wszystkich Świętych to czas, w którym w szczególny sposób kierujemy swoje myśli w stronę naszych najbliższych, tych jednak, którzy już odeszli. Przygotowania, które towarzyszą temu świętu są znane również uczniom klasy Oc. W piątek, 3 listopada dzieci z wychowawcą odwiedziły cmentarz parafialny. Położyły przyniesione z domów znicze na grobie księdza Tadeusza Kuracha oraz odmówiły modlitwę za zmarłych. Swoim zachowaniem dzieci pokazały, że cmentarz jest miejscem ciszy, modlitwy i zadumy.

Modlitwa za zmarłych na parafialnym cmentarzu - uczniowie klasy III udali się na cmentarz, aby pomodlić się i zapalić znicze na grobach swoich bliskich.

 

.

 

Światowy Dzień Oszczędzania

            Ostatni dzień października został uznany przez społeczność międzynarodową za Światowy Dzień Oszczędzania. Jest to dzień, w którym na całym świecie odbywają się akcje społeczne promujące oszczędzanie jako naturalną i racjonalną ludzką postawę, jako niezbędny nawyk prowadzący do wzrostu zamożności obywateli i całego społeczeństwa.

W naszej szkole tego dnia odbył się opel, który promował ideę oszczędzania i  rozwijania umiejętności zarządzania własnymi pieniążkami. Już od kilku  lat realizujemy  program SKO, wielu uczniów  posiada swoje pierwsze konto i wpłaca oszczędności na książeczkę.

Wszyscy chętni w wieku od 6 do 13 lat, którzy chcieliby przyłączyć się do programu SKO, mogą zgłaszać się u p. Iwony Furman.

W zakładkach znajduje się link do  szkolnego blogu SKO, prosimy o zagłosowanie, częste odwiedzanie oraz komentowanie:-)

Najbogatszy człowiek świata  powiedział:

" Bogatym nie jest ten, kto dużo zarabia, ale ten, kto dużo oszczędza".

Szkolny Klub Wolontariusza

Uczniowie ze SKW w piątkowe popołudnie pomagali w pracach porządkowych w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Szklanej. Niebawem odbędzie się uroczyste otwarcie nowych pomieszczeń oraz basenu dla wychowanków ORW w Szklanej.


Wycieczka klasy Ob i Oc

                W poniedziałek 23 października br. udaliśmy się do Centrum Kultury w Kartuzach na interaktywny spektakl pt. "Kraina Mapetów". Był to spektakl przedstawiający świat lalek pełnych radości, kolorów oraz zabawy . Poznaliśmy tajemnice budowy lalek, ich rodzaje oraz nauczyliśmy się animacji. Wystąpiły postacie lalkowe inspirowane min. Minionkami, Trollami, Królem Julianem i pingwinami Madagaskaru, a także księżniczką Elsą i Olafem. Kilkoro z nas miało szansę stanąć na scenie wraz z aktorami i stać się jedną z lalek. Bardzo podobał nam się spektakl w trochę innym wydaniu. Wszyscy dobrze się bawiliśmy wraz z bohaterami naszych ulubionych bajek.

 

23 października uczniowie „małej szkoły” udali się na wycieczkę do Kartuz. Brali oni udział w warsztatach sensorycznych w Centrum Zabaw i Dziecięcej Rekreacji „Strefa urwisa”, po których mogli się bawić w kąciku zabaw. Następnie udali się do do Centrum Kultury na spektakl „Kraina Mapetów”. Małych widzów przywitał Kony – finalista polskiego i brytyjskiego Mam Talent, który jako pierwszy w Polsce stworzył pracownię lalkarstwa medialnego. Było to wielkie show przedstawiające świat różnorodnych lalek teatralnych, pełnych radości, kolorów, zabawy, a także elementów edukacyjnych. Uczniowie poznali tajemnice budowy lalek, nauczyły się technik animacji, a także wzięły czynny udział w występach z lalkami typu mapety. Wystąpiły postacie lalkowe inspirowane min. Minionkami, Trollami, Królem Julianem i pingwinami z Madagaskaru, a także księżniczką Elsą i Olafem. Spektakl był świetną okazją do integracji dzieci przy pełnej uśmiechu zabawie. Na koniec wycieczki wszyscy udali się na spacer do Kolegiaty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Powiatowy Konkurs Piosenki Kaszubskiej

W  dniu 20 października w Szkole Podstawowej w Kamienicy Szlacheckiej odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé spiéwë.”  Występy dzieci oceniało jury w dwóch kategoriach: soliści i zespoły wokalne.

Naszą szkołę godnie reprezentowała uczennica kl. III – Kinga Szczypior, która piosenkami „Tu je nasza zemia” oraz „Kaszëbsczé jezora” wyśpiewała zaszczytne trzecie miejsce i weźmie udział w eliminacjach wojewódzkich, które odbędą się 16 marca w Szkole Podstawowej w Luzinie. Serdecznie gratulujemy.

 

 

„Kaszëbsczi spiéwë” w Szkole Podstawowej w Jelonku

 

          W dniu 11 października w Szkole Podstawowej w Jelonku odbyły się eliminacje gminne  konkursu „Kaszëbsczi spiéwë.” Celem festiwalu była popularyzacja pieśni kaszubskich wśród dzieci i młodzieży, wymiana doświadczeń artystycznych, integracja środowiska kaszubskiego.

Młodzi wokaliści z terenu gminy Sierakowice zaprezentowali przed szanownymi jurorami swój talent wokalny i kaszubski.

          Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się rekordowym zainteresowaniem wśród uczniów, za co podziękowała im pani dyrektor z SP w Jeolonku, W tym roku po raz pierwszy wystąpiły w nim dwie uczennice naszej szkoły: Kinga Szczypior z kl. III oraz Marcelina Urban z kl. IV.

Tym bardziej cieszymy się z występów naszych uczennic, bowiem w kategorii soliści obie dziewczynki zdobyły nagrody. Kinga Szczypior zajęła I miejsce w kategorii kl. I-III, zaś Marcelina Urban w kategorii kl. IV –VII zdobyła wyróżnienie.

Mistrzostwa Szkoły w Unihokeju

      Dnia 10 października 2017 roku odbył się w naszej szkole turniej unihokeja organizowany przez grupę projektową. Wszystkie drużyny walczyły bardzo dzielnie, ale zwycięzca może być tylko jeden. 

Oto wyniki turnieju: 

Szkoła Podstawowa:

1 miejsce : 7 KL

2 miejsce : 6b KL

3 miejsce : 6a KL

4 miejsce : 4 KL

5 miejsce : 5 KL

Gimnazjum  Chlopcy:

1 miejsce : 3b KL

2 miejsce : 2b KL

3 miejsce : 3a KL

4 miejsce : 2a KL

Gimnazjum Dziewczęta:

1 miejsce : 3b KL

2 miejsce : 3a KL

3 miejsce : 2b KL

4 miejsce : 2a KL

 

Projekt gimnazjalny

W roku szkolnym 2017/2018 klasy II gimnazjum po raz ostatni realizują projekty gimnazjalne, które stanowią jeden z warunków ukończenia gimnazjum. Uczennice klasy IIa: Julia Krause, Małgorzata Wójcik, Weronika Maszota, Natalia Baran, Roksana Lejk oraz Magda Patelczyk podjęły wspólne działania w projekcie zatytułowanym: „Nie bójmy się pomagać”. We wrześniu bieżącego roku pomagały w organizacji festynu rodzinnego w Szklanej zorganizowanego głównie dla wychowanków ORW w Szklanej. Młodzież postanowiła również zadbać o miejsce pamięci Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Kolejne planowane działania to m.in.: rozpowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci, organizacja stoisk tematycznych i kulinarnych.                                   

Uroczyste podsumowanie wszystkich projektów odbędą się w czerwcu 2018 roku..

 

.

Zostań Milczącym Aniołem!

Pomorskie Hospicjum dla Dzieci prosi wszystkich o wsparcie. W tym roku potrzebne są:

Środki chemiczne:

- proszki do prania, płyny do płukania, proszki do dezynfekcji

Środki kosmetyczne:

- oliwki płynne, żele do ciała, mydła, kremy

Zwracamy się z gorącą prośbą o pomoc. Środki chemiczne i kosmetyczne należy przynosić do wychowawców klas.

DZIĘKUJEMY!

Szkolny Klub WolontariuszaREGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO

,,POMOCNA DŁOŃ”

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa w Kamienicy Królewskiej

CELE KONKURSU

Przybliżenie idei wolontariatu, kształtowanie wrażliwości na potrzeby ludzi chorych i cierpiących, zachęcanie do pomagania, rozwój umiejętności plastycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kategorie wiekowe:

Klasy I-III

Klasy IV-VII

Klasy II i III Gim

Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej: plakatu zachęcającego do pomagania innym

Format pracy: plakat A-3, A4

Techniki: rysunek, malarstwo, techniki mieszane, kolaż

Prace muszą zawierać na odwrocie: imię i nazwisko autora, klasę

Prace muszą być wykonane samodzielnie.

Kryteria oceny prac konkursowych

 • prace oceniać będzie komisja konkursowa zgodność przekazu pracy z celem konkursu,

 • walory artystyczne i estetyczne,

 • pomysłowość i oryginalność pracy plastycznej

Prace należy składać u p. Grażyny Dawidowskiej i p. Dominiki Formela

Termin składania prac  do 15.11.2017 r.

Zapraszam do udziału w konkursie!!!

UWAGA!!!
KONKURS PLASTYCZNY „POMOCNA DŁOŃ”
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU DZIECI Z ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO

1)      Organizator

Szkoła Podstawowa w Kamienicy Królewskiej

2)      Adresaci konkursu:

-        dzieci z oddziału przedszkolnego 0a (grupa 3 latków)

-        dzieci z oddziału przedszkolnego 0b (grupa 4-5 latków)

-        dzieci z oddziału przedszkolnego 0c (grupa 6 latków) 

3)      Cele konkursu:

- rozwijanie wśród dzieci postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtowanie postaw altruistycznych,

- rozwijanie kreatywności oraz sprawności manualnej wśród dzieci w wieku przedszkolnym

4)      Przedmiot oceny konkursowej

Komisja będzie brała pod uwagę przede wszystkim ciekawą formę pracy, jej wykonanie, różnorodność zastosowanych technik plastycznych oraz zgodność z tematyką konkursu 

5)      Terminarz konkursu

27.10.2017-28.11.2017 przygotowanie prac plastycznych przez dzieci w domu oraz złożenie w sali nr 16 w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej

29.11.2017 ocena prac przez Komisje Konkursową

30.11.2017 ogłoszenie wyników konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród

6)      Miejsce przeprowadzenia konkursu

Szkoła Podstawowa w Kamienicy Królewskiej, ul. Szkolna 19, 83-342 Kamienica Królewska,
sala nr 16

7)      Sposób i termin ogłoszenia wyników

Wyniki konkursu będą podane do wiadomości uczestników i innych zainteresowanych,
na drzwiach przedszkolnych przed wejściem do oddziału przedszkolnego 0a w dniu 30.11.2017

8)      Nagrody

Zapewniamy nagrody dla trzech pierwszych miejsc z każdej grupy wiekowej i pamiątkowe dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu oraz drobne upominki.

UWAGI:

-        format pracy: A3 lub A4

-        wykonanie: dowolna technika plastyczna

-        każda praca powinna zawierać metryczkę na odwrocie tj. tytuł pracy oraz imię i nazwisko autora.

 

Regulamin Konkursu Plastycznego

na projekt logo Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej

Konkurs Plastyczny na projekt logo Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej

1.       Organizatorzy: nauczyciele plastyki, zajęć technicznych  oraz dyrekcja szkoły

2.       Osoby odpowiedzialne za organizację: Ewelina Wejer  i Dominika Formela

3.       Celem konkursu jest:

a/ stworzenie projektu, który będzie wzorcem lub inspiracją

     do wykonania projektu logo szkoły

b/ prezentacja i popularyzacja plastycznej twórczości dzieci i młodzieży

4.       Uczestnicy:

Konkurs jest skierowany do wszystkich uczniów szkoły i ich rodziców:

klasy „0”-III, IV-VII, II-III gimnazjum

5.       Warunki konkursu:

a/ format A-4 (biała kartka z bloku rysunkowego)

b/ technika dowolna , można używać programy komputerowe

c/ prace muszą być wykonane samodzielnie według własnego pomysłu,

     każdy uczeń i rodzic  wykonuje jeden projekt zgodnie z zasadami projektowania logo

d/ prace wykonane komputerowo należy wydrukować

e/ wszystkie prace muszą być czytelnie podpisane na odwrocie ołówkiem:

     imię, nazwisko, klasa

f/ w przypadku klas „0” - III o udziale pracy danego ucznia w finale konkursu decyduje wychowawca, zaś w klasach IV-VII, II-III gimnazjum  selekcji prac dokonuje nauczyciel plastyki lub zajęć artystycznych

g/ do finału konkursu przechodzą najciekawsze pomysły na logo naszej szkoły

    oraz prace przejawiające wartość artystyczną 

6.       Termin składania prac:

a/ konkurs plastyczny trwa do 03.11.2017 roku

b/ prace należy dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do o3.11.2017 (włącznie)

     do p.  Eweliny Wejer  lub p. Dominiki Formela

7.       Ocena prac:

a/ komisja złożona z przedstawicieli uczniów – samorząd szkolny, nauczycieli oraz dyrektora szkoły p. Hanny Subkowskiej – Wójcik  dokona wyboru pracy, która posłuży do wykonania projektu logo

b/  komisja zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w projektach lub wykorzystania więcej niż jednego projektu

c/ nagrodą w konkursie jest niewątpliwie satysfakcja z tego, że projekt zostanie zrealizowany,

d/ przewidziane są też nagrody rzeczowe ufundowane przez dyrektora szkoły.

 

CECHY DOBREGO LOGO

1. Prostota

Logo nie może być skomplikowane, bowiem siła dobrze zaprojektowanego znaku graficznego tkwi w jego prostocie. Nieprzekombinowane logo łatwiej zapada w pamięci odbiorcy. Pracując nad logo dla swojej firmy pamiętaj, aby nie używać więcej niż czterech kolorów. Zbyt dużo barw w jednym znaku graficznym po prostu nie wygląda dobrze. Warto dodać, że prosta forma logo daje duże możliwości, jeśli chodzi o skalowanie go do mniejszych lub większych rozmiarów.

2. Dopasowanie

Znak graficzny identyfikujący Twoją markę nie może być tylko ładny. Walory estetyczne są ważne, owszem, jednak pamiętaj, by za pomocą logo wyrażać wartość i filozofię Twojej marki. Logo bowiem stanowi zasadniczy punkt w ogólnej strategii komunikacyjnej firmy.

3. Uniwersalność

Uniwersalność logo sprawia, że można wykorzystać je na wiele sposobów powielając i drukując je na różnych nośnikach, jak: papier firmowy, gadżety promocyjne, wizytówki. Logo powinno być zapisane w odpowiednim formacie – wektorowym, znajdującym zastosowanie w druku oraz rastrowym, dającym możliwość użycia logo w cyfrowym środowisku. Należy również zwrócić uwagę na odmiany logo, głównie achromatyczną i czarno-białą, które to wykorzystuje się m.in. w technikach grawerskich.

4. Ponadczasowość

Dobrze przystosowane do charakteru firmy logo jest odporne na wpływ zmieniających się trendów. Z upływem czasu prawidłowo zaprojektowane logo, zyskuje coraz większe znaczenie i nabiera wartości. Niezmiennie i od lat funkcjonujący w rozpoznawalnej formie znak graficzny, skutecznie będzie kojarzony na rynku z danym produktem. Zauważ, że najbardziej popularne na rynku marki od lat działają pod niezmienionym lub lekko odświeżonym logo. Dlatego zastanawiając się nad znakiem graficznym charakteryzującym Twoją markę odpowiedz sobie na pytanie: czy za 10 lat moje logo będzie się sprawdzać na rynku?

5. Jasność przekazu

Logo Twojej firmy musi być zrozumiałe dla Twojego potencjalnego klienta. Powinieneś zadbać o to, by przekaz znaku graficznego był dostosowany do charakteru Twojej marki. Zrezygnuj z elementów, które stanowią jedynie nic nie wnoszące ozdobniki. Im prościej, tym lepiej.

6. Zapamiętywalność

Chyba każdy z nas kojarzy znak nadgryzionego jabłka czy trzech pasków? Logo Twojej marki powinno być łatwe do zapamiętania. Wspomniana wcześniej prostota znaku to doskonałe narzędzie, aby zapaść w pamięć potencjalnym klientom. Jeśli Twoja firma jest dynamiczna postaw na logo o ostrzejszym kroju. Jeżeli z kolei działasz w branży o łagodnym charakterze skoncentruj się na miękkich formach graficznych.


POLA NADZIEI ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY 0A

Dnia 19.10.2017 roku maluchy z oddziału przedszkolnego 0a przyłączyły się do  programu „Pola Nadziei”. „Pola Nadziei” to program, który powstał z inicjatywy Fundacji Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, 57 lat temu. Celem jest rozpowszechnianie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie oraz pozyskanie środków na potrzeby hospicjów. Corocznie w październiku ludzie na całym świecie sadzą żonkile w miejscach publicznych, np. przed szkołami, szpitalami, urzędami. Najmłodsze dzieci z kamienickiej szkoły również zasadziły swoje cebulki. Wiosną, kiedy żonkile zakwitną przedszkolaki przekażą swoje kwiatki na rzecz zbiórki funduszy. Osoba , która wspomoże hospicjum otrzyma za swoje „serce”- kwiat żonkila.
Już w czasach starożytnych żonkil był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie, a dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą. W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia, symbolizując kruchość i ulotność życia.
Akcja sadzenia żonkili w ramach akcji „Pola Nadziei”

Pola Nadziei to akcja propagująca ideę hospicyjną. Od kilku lat uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza z Kamienicy Królewskiej uczestniczą w tej akcji. Jesienią sadzone są cebulki żonkili, które wiosną, kiedy wyrosną, będą rozdawane ludziom dobrej woli w zamian za dobrowolną ofiarę złożoną do puszek. Środki finansowe zebrane w ten sposób przekazane będą na Kartuskie Hospicjum Domowe Caritas.

Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy.
Pożegnanie Zygmunta Kwidzińskiego  - świadka wydarzeń historycznych z czasów

II wojny światowej

                Dnia 19.10.2017r. odbył się uroczysty pogrzeb pana Zygmunta Kwidzińskiego syna Jana Kwidzińskiego ps. „Wilka”, który wsławił się w bohaterskiej obronie bunkra „Gniazda Gryfitów” w 1944 roku, należącego do Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Pan Zygmunt Kwidziński aktywnie działał jako prezes w kole Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej oddział Sierakowice, gdzie dbał o propagowanie historii naszego państwa.

W uroczystości pogrzebowej uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele Kaszubsko - Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” na czele z bratankiem  Józefa Dambka założyciela i dowódcy „TOW” „Gryf Pomorski” panem Romanem Dambkiem. Szkołę Podstawową z Kamienicy Królewskiej reprezentowali: dyrektor, nauczyciele oraz uczniowie.

                Odszedł jeden z ostatnich świadków tamtych czasów. Cześć jego pamięci!

Turniej Piłki Nożnej o Puchar Tymbarku

     W dniu 17 października 2017 w Sierakowicach rozegrano coroczny turniej piłkarski chłopców z rocznika 2006 i młodszych. Reprezentacja Kamienicy Królewskiej wystąpiła w składzie: Radek Kurs-bramkarz, Tymoteusz Kniter, Kacper Winczewski, Karol Dobek, Sebastian Bojanowski, Patryk Lubotzki i Kacper Klejsa. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli Karol Dobek strzelec 2 bramek, Radek Kurs bramkarz turnieju i Sebastian Bojanowski najlepszy obrońca.

Klasyfikacja końcowa:

1.      Sierakowice I

2.      Kamienica Królewska

3.      Sierakowice II

 Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej

w Kamienicy Królewskiej

                Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 13 października w Szkole Podstawowej w Kamienicy Królewskiej odbyła się uroczysta akademia połączona ze ślubowaniem uczniów klasy pierwszej oraz obchodami Dnia Papieskiego.

                Na wstępie głos zabrała Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik, która powitała przybyłych na uroczystość księdza proboszcza, rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi oraz uczniów. Następnie Pani Dyrektor w ciepłych słowach powitała  pierwszaków, życząc im, aby Święty Jan Paweł II, którego wspominamy, wstawiał się za nimi i wypraszał wiele łask u Pana Boga. Po tych słowach uczniowie zaprosili na krótki program słowno-muzyczny poświęcony Wielkiemu Polakowi. Chórzyści pod opieką pani Dominiki Formela i pani Grażyny Dawidowskiej uczcili pamięć Papieża Polaka krótkim montażem słowno- muzycznym. W wykonaniu chóru można było usłyszeć takie piosenki jak: „Pójdę do nieba piechotą” oraz „ Barka”. Uczniowie klasy V rapując, wyśpiewali tekst„ Nie ma lepszego niż Jana Pawła II”.

                Potem na scenę wyszli uczniowie klasy pierwszej, którzy pod kierunkiem wychowawczyni Pani Aliny Treder, zaprezentowali swój program artystyczny. Zapewnili,  że  pisanie, czytanie i malowanie nie jest już takim trudnym zadaniem. Obiecali, że będą wzorowo zachowywać się w szkole, szanować swoich kolegów, dbać o ciszę i porządek w klasie, starannie odrabiać prace domowe i punktualnie przychodzić na lekcje. Przyrzekli, że będą pracowici i koleżeńscy. Tym samym w pełni udowodnili, że  zasłużyli na miano ucznia.

                Po zakończeniu występu przyszedł czas na złożenie uroczystej przysięgi. Podnosząc dwa palce prawej ręki, uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie, że będą dobrymi Polakami, będą dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, będą uczyć się w szkole, jak kochać ojczyznę i dla niej pracować, będą dobrymi kolegami, a swym zachowaniem i nauką będą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po tych słowach Pani dyrektor dotykając wielkim ołówkiem, uroczyście pasowała pierwszoklasistów na uczniów, którzy odtąd stali się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. Po ślubowaniu nastąpił moment pasowania na ucznia klasy pierwszej. Zwracając się do pierwszoklasistów, Pani Dyrektor życzyła, aby zaczynająca się dla nich szkolna przygoda trwała jak najdłużej, żeby wspólnie  z nauczycielami odkrywali świat i nie zaznali nigdy smutku i rozczarowania. Pani Dyrektor poprosiła rodziców i dziadków, żeby wspierali ich każdego dnia i nagradzali za każdy drobny wysiłek i nie żałowali miłości i czułości, kiedy zawiodą. Osobne słowa zostały skierowane do nauczycieli i wychowawców, aby przekazywali dzieciom prawdziwą wiedzę, uczyli wartości i miłości do ojczyzny i pozytywnie motywowali do nauki. Gratulując uczniom, iż  znaleźli się w gronie uczniów szkoły podstawowej, Pani Dyrektor wręczyła pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz upominki. Następnie do życzeń przyłączyli się koledzy z klasy drugiej, którzy przywitali pierwszaków serdecznymi słowami i piosenką, zachęcając do wspólnej zabawy i nauki.

                W dalszej części uroczystości przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego zaprosiła  wszystkich nauczycieli i pracowników obsługi na program artystyczny z okazji Dnia Edukacji przygotowany przez uczniów.

                Najpierw uczniowie przedstawili zabawną instrukcję rozróżniania nauczyciela od ucznia. Kolejnym punktem uroczystości był pokaz mody nauczycielskiej w wykonaniu uczniów kl. III b gimnazjum. Uczniowie zademonstrowali oryginalne i ciekawe stroje dla matematyka, historyka, polonisty, bibliotekarza i nauczyciela przyrody. Po pokazie mody uczniowie klasy piątej przedstawili krótkie humorystyczne scenki ze szkoły. Była nauczycielka oraz jej niesforni uczniowie: Łobuz Krzysio, Beksa, Lizus Tola i Piotr. Nie zabrakło życzeń dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły,  a także podziękowań ze strony uczniów za cierpliwość i wytrwałość nauczycieli w ich codziennej pracy.

                Podziękowania usłyszeli nauczyciele oraz pracownicy szkoły również z ust Pani Dyrektor, która podkreśliła, że rola nauczyciela jest nie do przecenienia, ponieważ to on jako przewodnik po otaczającej rzeczywistości, przygotowuje swoich podopiecznych do dojrzałego życia, to dzięki niemu młodzi ludzie uczą się wrażliwości, rzetelności, uczciwości, tolerancji. Dlatego Pani Dyrektor dziękowała nauczycielom, wychowawcom i pedagogom za ogromne serce i oddanie w pracy, życzyła, aby trud, który wkładają w kształcenie uczniów, był doceniany, a zawód nauczyciela cieszył się społecznym uznaniem i szacunkiem. Dowodem podziękowania były nagrody  wręczone nauczycielom.

                Na zakończenie Pani Dyrektor pogratulowała wszystkim nagrodzonym pracownikom, podziękowała wszystkim obecnym za uwagę, a pierwszoklasistom i ich rodzicom życzyła samych sukcesów w nauce.


Spotkanie z policjantami

W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem dzieci 6 października br. uczniowie klas I - III uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami policji, pracującym na co dzień Komisariacie Policji w Sierakowicach

Prowadzący spotkanie zwracali uwagę, jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w drodze do i ze szkoły oraz poza miejscem zamieszkania, przypomnieli zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać.

Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach z obcymi czy zagrożenia wynikające z obcowaniem z nieznanymi zwierzętami.

Oczywiście nie odbyło się bez pytań ze strony uczniów, które dotyczyły przekazywanych informacji, jak również innych aspektów pracy policjanta. Spotkanie było interesujące i pouczające.3 października uczniowie z klasy III bawili się w piekarzy. Dzieci mieszały mąkę, dodawały mleko, wodę, drożdże, odrobinę soli i cukru. Patrzyły jak wyrasta zaczyn. Następnie przystąpiły do wyrabiania ciasta. Szybko okazało się, że to niełatwe zadanie. Dzieci z całych sił ugniatały ciasto, które uparcie kleiło się do rąk. Mali piekarze jednak nie poddawali się i pokonali przeciwności w postaci lepkiej masy.

Kiedy ciasto było gotowe mali piekarze zabrali się do uformowania kuleczek.

Gdy bułeczki piekły się, zaczął unosić się wspaniały aromat. Dzieci dumne i zadowolone ze swojej pracy przystąpiły do konsumpcji.

 


Wanoga do Kòscérznë

W dniu 3 października 2017 roku dla uczniów uczęszczających na zajęcia języka kaszubskiego zorganizowano wyjazd do Kościerzyny. Program wycieczki obejmował zwiedzanie Muzeum Ziemi Kościerskiej i Muzeum Akordeonu oraz zajęcia warsztatowe „Rok obrzędowy na Kaszubach”.

Celem i założeniami programowymi wycieczki było poznanie walorów turystycznych Ziemi Kościerskiej, budzenie postaw przywiązania do regionu i obcowanie z kulturą Kaszub.

Szczególną atrakcją dla uczniów stanowiły 2- godzinne zajęcia rekreacyjne na basenie pod okiem wytrawnych ratowników oraz nauczycieli.

 

 

.

 

.

DZIEŃ CHŁOPAKA W NASZEJ SZKOLE

 

3 października 2017 r. swoje spóźnione święto obchodzili wszyscy chłopcy w naszej szkole. Część męskiej społeczności przyszła na zajęcia lekcyjne w krawatach, co zwolniło ich z odpowiedzi ustnych oraz niezapowiedzianych kartkówek. Odbyły się także wybory szkolnego Super Chłopaka w dwóch kategoriach – Juniora (kl. IV – VI) oraz Seniora (kl. VII – III gimnazjum). W tygodniu poprzedzającym wybory, dziewczęta z każdej klasy głosowały na klasowego pretendenta do tego tytułu. Tym sposobem wyłoniono 9 kandydatów, którzy stawili czoła nie lada zadaniom.  Brali udział w licznych konkurencjach sprawdzających m.in. pamięć, sprawność fizyczną, znajomość przysłów, czy znajomość dziewczęcych gadżetów. Część chłopców dopiero w tym dniu dowiedziała się, co to jest zalotka, czy, że spódnica a sukienka to zupełnie coś innego. Okazało się także, że nie tak łatwo zapamiętać podstawowe informacje o nowo poznanych dziewczynach. Tytuły najlepszych z najlepszych przypadły braciom – Cezaremu Tessie z kl.VI b oraz Aleksandrowi Tessie z kl. II b gimnazjum.

Święto Pieczonego Ziemniaka

W dniu 29 września 2017 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej uczestniczyli w Święcie Pieczonego Ziemniaka (Swiãto Piekłi Bùlwë).  Najmłodsi uczniowie uczestniczyli w grach i zabawach ruchowych z „udziałem” ziemniaka. Zadaniem starszych klas było udekorowanie szablonu „bùlwowô brutczi”, czyli ziemniaczanej panienki. Pomysły były przeróżne. Uczniowie wykorzystali skrawki różnych tkanin, krepę, plastikowe nakrętki i wszystko, co mieli pod ręką. Powstały piękne, kolorowe, ciekawe prace, które spodobały się jurorom. Każda klasa w kilku zdaniach opisała swoje dzieło. W nagrodę za swoją pracę i wytrwałość wszyscy uczniowie otrzymali pyszne ziemniaczane wypieki - frytki oraz placki przygotowane przez rodziców. Po smacznym posiłku uczniowie pod opieką wychowawców udali się na przystań UKS „Wiking”, skąd popłynęli żaglówką w rejs po jeziorze Kamienickim.

Pragniemy serdecznie podziękować Radzie Rodziców, panu Tadeuszowi Żurkowi i wszystkim pozostałym, którzy przyczynili się do zorganizowania tego dnia.

Szkolny Klub Wolontariusza i Święto Pieczonego Ziemniaka

W ramach współpracy z Ośrodkiem Rewalidacyjno – Wychowawczym  w Szklanej mieliśmy okazję gościć dzieci z tamtejszej placówki na zajęciach plenerowych zorganizowanych z okazji Dnia Pieczonego Ziemniaka.

         Podczas obchodów święta goście wspólnie z naszymi wolontariuszami wzięli udział w zabawach związanych z ziemniakiem. Wykonali między innymi pomysłowy plakat przedstawiający postać ziemniaczanej panienki, a następnie zabawną kaszubską historyjkę na temat „bulwowo brutczi”. Podczas imprezy było mnóstwo śmiechu i zabawy. Oczywiście jak na piknik przystało nikogo nie ominął ziemniaczany poczęstunek.

Najwięcej emocji na twarzach naszych gości  z ośrodka wywołała niespodzianka w postaci rejsu żaglówką po jeziorze Kamienickim.

Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci. Nasi uczniowie mogli zintegrować się z grupą osób niepełnosprawnych, służyć im pomocą oraz zobaczyć, że pomaganie innym ludziom może dać im wiele satysfakcji w życiu.

GMINNE BIEGI SZTAFETOWE

Dnia 29.09.2017 w naszej gminie odbyły się Gminne Biegi Sztafetowe w kategorii IV- VI oraz VII SP – III Gim.  Z uwagi na fakt, że w sierpniu przez Kaszuby  przeszła  trąba powietrzna -  zawody nie mogły się odbyć na naszym pięknym obiekcie WIKING. Wielkie szkody wyrządzone przez żywioł (zbyt wielka ilość wiatrołomów  uniemożliwiła by nam przeprowadzenie zawodów)  dlatego impreza została przeniesiona na stadion w Sierakowicach gdzie nasza drużyna chłopców SP w składzie: Tymoteusz Kniter, Sebastian Bojanowski, Kacper Koszałka, Karol Dobek, Nikodem Olak, Kacper Winczewski, Radosław Kurs, Bartosz Baran,  Karol  Myszk  uplasowała się na trzecim miejscu. Gratulujemy!

TYDZIEŃ MATEMATYKI

W dniach od 25 do 28 września obchodziliśmy w naszej szkole „Tydzień matematyki”. Organizatorami przedsięwzięcia byli uczniowie klasy IIa realizujący projekt gimnazjalny: Bartosz Jaskulski, Mikołaj Frankowski, Robert Kulaszewicz, Jakub Jeliński, Adam Wierczyński i Oskar Płotka.

Głównym celem było ukazanie i uświadomienie uczniom, że matematyka to nie tylko trudne zadania, „suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale również znakomita zabawa.

Konkurencje matematyczne odbywały się w dwóch grupach wiekowych:  kl. IV-VI szkoły podstawowej, VII sp oraz II - III gimnazjum. Miały one głównie charakter rozgrywek międzyklasowych. Uczniowie rywalizowali w konkursach, w których liczyła się nie tylko umiejętność sprawnego liczenia i wiedza matematyczna, ale także logiczne myślenie oraz umiejętność pracy w grupie.

Pierwszego dnia zmierzyli się z tabliczką mnożenia, drugiego dnia rozwiązywali łamigłówki Sudoku. W środę uczniowie klas młodszych rywalizowali w konkursie „Skojarzenia matematyczne”, natomiast klasy starsze wraz z wychowawcami „łamali głowy” nad ogromną matematyczną krzyżówką. Wszystkie klasy wykonały również plakat reklamujący tabliczkę mnożenia. Uczniowie bardzo zaangażowali się w poszczególne konkurencje, a najwięcej kłopotu jury przysporzyła ocena plakatów, bowiem wszystkie wykonane były niezwykle starannie i pomysłowo.

Chłopcy z grupy projektowej zapewnili również atrakcje matematyczne na przerwach – sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia oraz fundowali gimnastykę szarych komórek poprzez rywalizację w grach logicznych. Była nauka, wiele emocji, świetna zabawa a na koniec słodki upominek.

Tydzień matematyki zakończyliśmy konkursem o tytuł „Supermatematyka”.

W kategorii klas IV-VI zwycięzcą została Paula Bigus z klasy V, natomiast w kl. VII sp i II - III gim tytuł super matematyka zdobył Hubert Leszczyński z klasy IIa gimnazjum.

Zwycięzcami rozgrywek międzyklasowych zostały klasy VIb oraz IIIa gimnazjum. Nagrodą za zwycięstwo była uczta z pizzą rodzinną w tle.

DZIĘKUJEMY ZA OGROMNE ZAINTERESOWANIE I GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

 

SPRZATANIE ŚWIATA 

"Myśl globalnie, działaj lokalnie" - to mądre słowa mówiące o tym, aby zająć się ochroną środowiska. Każdy człowiek może je chronić, jednak jedna osoba nie jest wstanie ochronić całego świata. Robiąc coś w naszym otoczeniu działamy lokalnie ale skutki tego mają wielkie znaczenie dla całego świata. Dlatego uczniowie klasy III przyłączyli się do akcji Sprzątania Świata

 

 

.

'

Czy "PANI JESIEŃ" już zawitała???

            We wtorek 26 września uczniowie klasy Oc wybrali się do lasu w poszukiwaniu  Pani Jesieni. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu. Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u dzieci.

 

.

 

Mistrzostwa Szkół  Podstawowych w Piłce Nożnej Halowej

Sierakowice 2017-09-19

      W dniu 19 września 2017 odbyły się coroczne mistrzostwa szkół podstawowych w piłce nożnej halowej. W zawodach rywalizowały zespoły z terenu gminy Sierakowice.

      Drużyna Kamienicy Królewskiej była reprezentowana przez następujących uczniów: Radek Kurs, Nikodem Olak, Kacper Winczewski, Sebastian Bojanowski, Czarek Tessa, Paweł Wenta, Karol Dobek, Tymoteusz Kniter i Karol Myszk.

Klasyfikacja końcowa:

1.    SP Lisie Jamy

2.    SP Sierakowice

3.    SP Kamienica Królewska

4.    SP Gowidlino

5.    Załakowo

 

 

 

.

POZNAJEMY ZASADY RUCHU DROGOWEGO

            W minionym tygodniu uczniowie klasy Oc poznawali i utrwalali najważniejsze zasady, jakie obowiązują w zakresie bezpieczeństwa poruszania się po ulicy.

Dzieci ubrane w kamizelki odblaskowe wybrały się na najbliższe skrzyżowanie w Kamienicy Królewskiej, gdzie obserwowały ruch uliczny. Podczas spaceru poznały niektóre znaki drogowe oraz zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Oprócz zabaw i obserwacji ruchu drogowego dzieci wykonywały także prace plastyczne - malowały znaki drogowe, robiły sygnalizator świetlny. By poznane wiadomości zostały doskonale zapamiętane, uczniowie wraz z panią zrobili makietę ruchu drogowego.

 

Szkolny Klub Wolontariusza

W roku szkolnym 2017/2018 wolontariuszami zostali: Wiktoria Arent, Miotk Joanna, Weber Nikola, Jeliński Jakub, Lejk Roksana, Krause Julia, Baran Natalia, Wójcik Małgorzata, Dworak Julia, Leman Kinga, Wierczyński Adam.

Żonkil dla Hospicjum!

Jesienią po raz kolejny organizowana jest edycja Pól Nadziei. Jak zwykle  zaczynamy od sadzenia żonkili, by tym pięknym gestem być z tymi, którzy potrzebują naszej życzliwości, serca, a czasami pomocy.

Prosimy o pomoc w zbiórce cebulek kwiatów. Zachęcamy dzieci, młodzież i rodziców do włączenia się w akcję. Cebulki można przynosić do wychowawców poszczególnych klas.

Na wiosnę kwiaty wręczane będą darczyńcą, którzy wspierać będą finansowo Kartuskie Hospicjum.

W Kaszubskim Parku Miniatur i Parku Gigantów

          W dniu 20 września 2017 r. uczniowie z klas I-V szkoły podstawowej uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego zwiedzili Kaszubski Park Miniatur oraz Park Gigantów w Stryszej Budzie. Wyjazd refundowano ze środków przeznaczonych na naukę tego języka.

          Celem wycieczki było przede wszystkim zapoznanie uczniów z bogatą i ciekawą kaszubską architekturą, a także propagowanie aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Opiekunami wycieczki były panie: Grażyna Dawidowska, Wioletta Winczewska, Alina Treder oraz Danuta Zelewska.

          Organizatorzy przygotowali dla dzieci nie lada atrakcje. W ciągu godziny uczniowie odbyli swoistą podróż dookoła świata. Zobaczyli wierne kopie najbardziej charakterystycznych obiektów Kaszub, Polski, Świata w skali 1:25. Pani przewodnik opisywała ich historię. Dzieci podziwiały znane kościoły, zamki, dworki, osadę kaszubską, latarnie morskie, a także obiekty z Polski i ze Świata, m. in. Statuę Wolności, Sfinksa, Big Bena czy Krzywą Wieżę w Pizie. Wśród kaszubskich zabytków  ujrzały m. in. Ołtarz Papieski w Sierakowicach, zamek w Bytowie i Kolegiatę w Kartuzach. Widziały także  twarze amerykańskich prezydentów wykute w skale, Chrystusa z Rio. Następnie weszły do Zamku Strachu, gdzie rozlegały się tajemnicze, głośne, przerażające okrzyki.  Najadły się trochę strachu, ale później w Gabinecie Śmiechu zapomniały o nim, bowiem ujrzały Krzywe Zwierciadła. W sąsiedniej Bajkowej Krainie spotkały 60 postaci z bajek i baśni.

          Potem bajkowa kolejka zawiozła wszystkie dzieci do Parku Gigantów. Tam zasiadły jako piloci i pasażerowie na pokładzie samolotu Tupolew. W Parku Gigantów czekało na dzieci jeszcze mnóstwo innych atrakcji. W Kaszubskim Graciku mogły wsiąść do różnych pojazdów rodem z PRL-U, a także bajkowych i filmowych. Był m. in. żółty samochód Jasia Fasoli, samochodziki z animowanego filmu „Auta”, baśniowa kareta oraz krążowniki z hollywoodzkich produkcji.

Wiele emocji wzbudziły olbrzymie przedmioty codziennego użytku.  Nawet dorosły mógł się przekonać, jak trudno dzieciom wspiąć się na duże krzesło i zasiąść za stołem.  Dzieci mogły również pograć w szachy, w hokeja lub pojeździć samochodzikami. Na zakończenie  zobaczyły, jak wygląda świat gigantycznych zwierząt i posłuchały śpiewu różnych ptaków.

Po zabawie w Parku Gigantów przyszedł czas na odpoczynek i posiłek. Panie przygotowały dla zgłodniałych dzieci frytki, zapiekanki i hamburgery.

Wyniki wyborów…

Dnia 18.09.2017 odbyły się w naszej szkole wybory na opiekuna oraz członków Samorządu Uczniowskiego w tym roku  na stanowisko opiekuna kandydowały dwie panie tj: Małgorzata Domaros  i Anna Figura, natomiast wśród uczniów wybierano spośród następujących kandydatów:  Julia Krause, Mateusz Krefta, Amelia Maszota

Opiekunem Samorządu Uczniowskiego została p. Małgorzata Domaros

Członkowie:

Przewodniczący: Mateusz Krefta

Zastępca: Julia Krause

Sekretarz: Amelia Maszota

Ogólnopolski Program Profilaktyki Zdrowotnej dla Dziewcząt „Akademia Dojrzewania Lactacyd”

   Ogólnopolski Program Profilaktyki Zdrowotnej dla Dziewcząt „Akademia Dojrzewania” to program przygotowany z myślą o uczennicach klas VI, VII oraz gimnazjum. Celem programu jest realizacja zajęć lekcyjnych z nastolatkami w ramach przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie”. Ta inicjatywa edukacyjna pozwoli nastolatkom lepiej sobie radzić z problemami związanymi z dorastaniem i dojrzewaniem. Szkoła otrzymała bezpłatny pakiet materiałów edukacyjnych, który umożliwi ciekawe i fachowe przeprowadzenie zajęć w grupie dziewcząt. Zestaw ten zawiera: filmy edukacyjne wraz ze scenariuszami zajęć, plakat informacyjny dla szkoły oraz poradniki dla nastolatek.

W ramach programu przewidziany jest tez konkurs!
.

.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017 / 2018

4 września uroczyście przywitaliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Pani Dyrektor przywitała serdecznie wszystkich uczniów, przedszkolaków oraz obecnych rodziców i grono pedagogiczne, następnie opowiedziała o nowych wyzwaniach czekających na nas w kolejnym roku szkolnym i życzyła wszystkim wielu sukcesów edukacyjnych. Wszyscy uczniowie dowiedzieli się jakich mają wychowawców i przydzielone sale. Na końcu wszyscy rozeszli się wraz z wychowawcami do swoich klas, gdzie poznali nowy plan lekcji. 

Nowy rok szkolny został oficjalnie rozpoczęty.

Życzymy wszystkim samych sukcesów i samej radości.


Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się w poniedziałek 4 września 2017 r.

- godz. 8.00 msza święta na sali gimnastycznej

- godz. 9.00 uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego na sali gimnastycznej