Uczniowie  
                              

 

ZESPÓŁ SZKÓŁ W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

ul. Szkolna 19

83-342 Kamienica Królewska

tel./fax 58 - 681 92 02   e-mail: spkamienicakrolewska@wp.pl

     Dziennik elektroniczny

 

 

 

Aktualności

Plan pracy szkoły

Konkursy

Osiągnięcia

Plan lekcji

Dyżury nauczycieli

Sport

Uczniowie

Dyrekcja

Nauczyciele

Samorząd Uczniowski

Sekretariat

Rada Rodziców

Biblioteka

Pedagog

Sponsorzy

Regulaminy

Rekrutacja

Galeria

Archiwum

Absolwenci

5 - latki w szkole

Boiska ORLIK 2012

Projekty - "Jezioro..."

Rozbudowa szkoły

Cyfrowa szkoła

Sejm

Młode Sierakowice

Projekty

Projekty uczniowskie

Podręczniki

Przydatne linki:

MEN

Urząd Gminy Sierakowice

Kuratorium Gdańsk

Parafia - Kamienica Królewska

Interkl@sa

Szkoła z Klasą

Jesteś

monitoring pozycji

gościem na tej stronie.


.  

Cyfrowa szkołaRok szkolny 2016/2017

 

.

OGŁOSZENIE DYREKTORA

 Zespołu Szkół

 w Kamienicy Królewskiej

.

W związku z urlopem wypoczynkowym sekretarki Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej, sekretariat będzie zamknięty w dniach od 01.07.2017 r. do 31.07.2017 r.

Wszelkie zapytania proszę kierować drogą elektroniczną, wysyłając e-mail na adres szkoły: spkamienicakrolewska@wp.pl

 

Dyrektor Zespołu Szkół

w Kamienicy Królewskiej

Hanna Subkowska- Wójcik

 

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

         Zakończenie roku szkolnego 2016/2017  w naszej szkole rozpoczęło się 23 czerwca 2017 roku mszą św. o godz. 8:00 odprawioną przez ks. proboszcza Andrzeja Piernikarczyka. Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli do szkoły. Tam, w sali gimnastycznej o godz. 9:00 uroczystość została rozpoczęta wystąpieniem Pani Dyrektor Hanny Subkowskiej – Wójcik, która podsumowała sukcesy uczniów i życzyła wszystkim udanych oraz słonecznych wakacji. Następnie odbyła się część artystyczna w wykonaniu klas Va, Vb i VI, które w żartobliwy sposób przedstawiły dzień z życia szkoły. Po wręczeniu świadectw i nagród wszyscy uczniowie udali się z wychowawcami do klas na ostatnie spotkanie przed wakacjami.

 

Na zakończenie roku szkolnego 2016/2017 zostały podsumowane konkursy plastyczne z całego roku. Uczniowie klas I-III otrzymali nagrody, które zostały sfinansowane ze środków pozyskanych w ramach projektu unijnego „Umiemy inaczej”, który powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

„ZAKOŃCZENIA ZAWSZE SĄ SMUTNE, NAWET JEŚLI OZNACZAJĄ  POCZĄTEK CZEGOŚ NOWEGO”

Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas III Gimnazjum rozpoczęło  się pięknym polonezem. Na pożegnaniu absolwentów gościliśmy Wójta Gminy Sierakowice pana Tadeusza Kobielę, panią Dyrektor Hannę Subkowską – Wójcik, przedstawicieli  Zrzeszenia Kaszubsko –Pomorskiego o. Sierakowice,  wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły oraz rodziców. Pani dyrektor pogratulowała młodzieży doskonale zdanych egzaminów gimnazjalnych a przedstawiciele ZKP  wręczyli nagrody najlepszym uczniom. Po części oficjalnej absolwenci zaprosili nauczycieli na „rozprawę sądową”, oczywiście na wesoło, gdzie oskarżali i bronili swoich pedagogów. Po przedstawieniu nastąpiło pożegnanie klas III przez ich młodszych rówieśników. Uroczystości towarzyszyły liczne piosenki zaśpiewane przez naszą młodzież. Absolwenci gorąco podziękowali rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w ich naukę i wychowanie. Na koniec, przy poczęstunku wszyscy obejrzeli prezentację przygotowaną przez uczniów klasy IIIa i IIIb.

 

.

.

Akcja NAKRĘTKA wciąż nakręca naszą szkołę!!!

Akcja zakrętka jak zwykle trwała w naszej szkole cały rok, wszystkim klasom należą się duże brawa za aktywny udział w przedsięwzięciu.  W grupie siła razem przez cały rok zebraliśmy aż  278,5 kg Należy też zaznaczyć, ze największa ilość korków  zebrana przez jednego ucznia to  aż 26kg - uczniem który je zebrał jest Artur Bożyk z klasy I A, co nie zmienia faktu że każdy korek się liczy  i wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania!!! Gratulujemy!!!!

Klasa

Ilość korków ( w kg)

 

0A

23

 

0B

47,5

 

I

22

 

II

64,5

***

III

21

 

IV

2

 

VA

10

 

VB

8

 

VI

19

***

IAG

38

***

IBG

2

 

IIAG

3

 

IIBG

7,5

 

IIIAG

2

 

IIIBG

18

 

 

Od listopada do maja trwał konkurs biblioteczny na Najlepszego Czytelnika Miesiąca. Co miesiąc wybierany był „Czytelnik Miesiąca”, czyli osoba, która wypożyczyła i przeczytała największą ilość książek.

Oto nasi najlepsi czytelnicy:

Najlepszy czytelnik listopada – Paula Bigus, kl. IV

Najlepszy czytelnik grudnia – Julia Wensierska, kl. IV SP

Najlepszy czytelnik stycznia – Dominika Leik, kl. I SP

Najlepszy czytelnik lutego – Kinga Ziemann, kl. Vb SP

Najlepszy czytelnik marca – Weronika Kostuch, kl. I SP

Najlepszy czytelnik kwietnia – Paulina Delewska, kl. IV SP

Najlepszy czytelnik maja – Paulina Delewska, kl. IV SP

Gratulujemy!!!

Gimnazjalne Projekty Edukacyjne

            Dnia 14 czerwca 2017r. odbyło się podsumowanie gimnazjalnych projektów edukacyjnych uczniów z klas drugich gimnazjum. Całej uroczystości przewodniczyła Pani Dyrektor Hanna Subkowska - Wójcik. Poszczególne grupy przez kilka miesięcy pracowały wraz ze swoimi opiekunami nad wybranymi tematami. Efekty tych działań zostały przedstawione w postaci prezentacji multimedialnych oraz plakatów, które podlegały ocenie komisji. Na spotkaniu obecni byli również uczniowie z młodszych klas gimnazjalnych.

            Tematy projektów i składy grup wraz z opiekunami:

OPIEKUN PROJEKTU

TEMAT PROJEKTU

UCZESTNICY PROJEKTU

Oriana Górska

„Stany skupienia substancji i ich przemiany”

 

Natalia Klebba

Żaklina Zblewska

Nikola Weber

Ewelina Gańska

Szymon Maszota

 

Anna Naczk

„Co wpływa na zdrowy tryb życia?”

 

Joanna Baran

Karolina Szuta

Dominika Bulman

Sandra Bednarek

Kinga Leman

Anna Figura

„Ucz się języków – bądź aktywny”

 

Roksana Woźniak

Kacper Smentoch

Michał Gosz

Przemysław Grota

Dawid Koszałka

Martyna Hapka

Łukasz Jurga

„Żyj zdrowo na sportowo”

 

Wiktor Maszota

Kacper Kubiński

Bartosz Damps

Michał Mejer

Tomasz Stankowski

Iwona Tesmer

„Mądrze korzystaj ze środowiska naturalnego”

 

Łukasz Lewiński

Mateusz Krefta

Paweł Kulaszewicz

Wiktoria Arent

Damian Gojtowski

Julia Krefta

Krystyna Borek

„Idźmy pod prąd!”

 

Patrycja Lubotzka

Joanna Miotk

Aleksandra Konkel

Tomasz Hinca

 

            W bieżącym roku szkolnym realizowanych było 6 projektów, w których udział umożliwił uczniom zdobywanie i rozwijanie umiejętności kluczowych takich, jak: współpraca w grupie, wcielanie się w różne role, komunikowanie się, gromadzenie, selekcjonowanie i przetwarzanie informacji, stawianie pytań i formułowanie wniosków, planowanie pracy, samokontrola i samoocena oraz prezentowanie wyników pracy na forum. Wszystkie projekty zostały pozytywnie ocenione przez komisję.

 

W dniu 13.06.2017 dzieci z oddziałów przedszkolnych przy Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Głównymi celami wycieczki było: wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO, kształcenie umiejętności grzecznego i kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej, pogłębienie więzi koleżeńskich.
Wycieczka do oliwskiego zoo była ciekawą przygodą. Cele wycieczki zostały w pełni zrealizowane. Przedszkolaki obserwowały przyrodę czerpiąc wiele pozytywnych wrażeń, zainteresowane różnorodnością gatunków świata zwierząt kształtowały swoją świadomość ekologiczną i poczucie odpowiedzialności za jakość współistnienia ze światem. Podczas przejazdu kolejką Retro i spaceru po alejach zoo spotkaliśmy wiele wspaniałych i ciekawych zwierząt. Dzieci reagowały bardzo spontanicznie: od radości, zachwytu, zdziwienia, do niepewności. Potem nadszedł czas na posiłek w barze „Hipcio”. W drodze powrotnej dzieciom pomimo zmęczenia dopisywały humory i chętnie dzieliły się wrażeniami z wyprawy.

 

Wycieczka do Szczecina

         W połowie czerwca uczniowie klas IV-VI wraz ze swoimi wychowawczyniami – panią Grażyną Dawidowską, Orianą Górską, Anną Naczk i Renatą Gojtowską udali się na dwudniową wycieczkę w okolice Wyspy Wolin. Celem wycieczki było poznanie okolicy, historii Szczecina, Kołobrzegu oraz osobliwości przyrodniczych Wolińskiego Parku Narodowego.

         Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Kołobrzegu - największej miejscowości uzdrowiskowej na polskim wybrzeżu, gdzie zwiedziliśmy najważniejsze atrakcje miasta m.in.: latarnię morską, molo, ratusz miejski i bazylikę. Po południu udaliśmy się do Szczecina – jedynego polskiego miasta leżącego na zachodnim brzegu Odry o pięknej architekturze, z układem ulic wzorowanym na Paryżu. Odwiedziliśmy reprezentacyjny zakątek miasta zwany Wałami Chrobrego. Przespacerowaliśmy się po pięknie położonej na wysokiej skarpie starówce, gdzie zobaczyliśmy m.in.: Pałac pod Globusem, Zamek Książąt Pomorskich, Stajnie Książęcą, Bramę Królewską, Ratusz Staromiejski i Katedrę św. Jakuba. Drugiego dnia po  śniadaniu udaliśmy się na Wyspę Wolin, gdzie odwiedziliśmy żubry w Wolińskim Parku Narodowym. Następnie do Międzyzdrojów – jednego z najbardziej renomowanych nadmorskich kurortów. Zobaczyliśmy tutaj „Promenadę Gwiazd” z odciskami dłoni znanych aktorów oraz Muzeum Figur Woskowych. Dla amatorów historii ciekawym doświadczeniem było zwiedzanie jedynej w Polsce ekspozycji tajnej broni niemieckiej V-3 z okresu II wojny światowej.   Po południu odpoczęliśmy chwilę nad pięknym Jeziorem Turkusowym i wyruszyliśmy w drogę powrotną, odwiedzając po drodze Trzęsacz – ruiny gotyckiego kościoła pochłanianego przez morze.  

                Wycieczka w okolice Wyspy Wolin okazała się nie tylko ciekawą formą rekreacyjnego spędzania czasu ale również wzbogaciła wiedzę o regionie oraz pokazała piękno i różnorodność polskiego wybrzeża.

.

Wycieczka klas I-III do Gdyni

            Dnia 9 czerwca 2017 roku uczniowie klas I-IV  w ramach projektu unijnego "Umiemy inaczej" wybrali się na wycieczkę do Gdyni.

Najpierw udaliśmy się do kina, aby obejrzeć hit kinowy ostatnich dni " Smerfy - poszukiwacze zaginionej wioski".

             Następnie korzystając z pięknej pogody udaliśmy się spacerkiem po Skwerze Kościuszki do "pływającego muzeum" - żaglowca Daru Pomorza. Tam zwiedzaliśmy pokład, pomieszczenia załogi, mostek kapitański oraz maszynownię.

            Ostatnią atrakcją naszej wycieczki był godzinny rejs po porcie statkiem pirackim Dragon.

            Seans dostarczył dzieciom mnóstwo emocji, a cała wycieczka była bardzo udana.

Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do naszej szkoły.

II MIEJSCE MARCELINY URBAN

W POMORSKIM  KONKURSIE  PIOSENKI  ANGIELSKIEJ

5 czerwca 2017 r.  w Kinoteatrze „GROM” w Gdyni - Oksywiu odbył się VI Pomorski Konkurs Piosenki Angielskiej „Disco Hits”.

Celem konkursu była prezentacja utworów w języku angielskim, propagowanie nauki tego języka poprzez piosenkę oraz budzenie wiary we  własne siły i talent. W  konkursie wzięło udział kilkudziesięciu uczniów z całego województwa pomorskiego. Rywalizowali oni w czterech kategoriach: szkoły podstawowe kl. I – III;  szkoły podstawowe kl. IV – VI; gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Na scenie kinoteatru „GROM” wystąpiło wielu solistów, a wśród nich uczennice naszej szkoły:

MARCELINA URBAN z klasy III SP

MARTYNA WENTA z klasy VI SP

MAŁGOSIA WÓJCIK gimnazjalistka z klasy I a.

            Dziewczęta zaprezentowały się doskonale. Pokazały swoje walory głosowe, piękną angielską wymowę, talent aktorski i świetną choreografię.

Małgosia Wójcik przeniosła nas w bajkowy świat „Zootopii” piosenką Shakiry „Try  everything”, Martyna Wenta poderwała publiczność dyskotekowym hitem „Rather be” Cleana Bandita, natomiast Marcelina Urban oczarowała wszystkich wdziękiem i talentem, śpiewając popularny utwór Margaret „Cool me down.”

Występy dziewcząt oceniało profesjonalne jury w składzie:

·         Maja Gadzińska – przewodnicząca,

·         Hanna Kownacka,

·         Beata Kreft.

Jury nie miało łatwego zadania. Oceniano walory głosowe, poprawność językową, dykcję, interpretację, muzykalność, poczucie rytmu, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny.

W każdej kategorii wiekowej przyznano nagrody i wyróżnienia oraz Grand Prix.

Nasza uczennica MARCELINA URBAN zdobyła zaszczytne II miejsce i  tym  samym została laureatką pomorskiego konkursu.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

            Szczególne podziękowanie dla naszych wspaniałych mam: pani Katarzynie Urban i  pani Hannie Subkowskiej – Wójcik , które przez cały czas wspierały i podtrzymywały na duchu swoje pociechy. Ponadto dziękujemy nauczycielkom: Dominice Formela, Tatianie Szuta – Wejer oraz Małgorzacie Domaros, które wspaniale przygotowały uczennice do tego konkursu.

Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka w Zespole  Szkół w Kamienicy Królewskiej.

Dnia 11 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbył się Festyn Rodzinny. Jak co roku przygotowaniem zajęli się uczniowie klas II gimnazjum wraz z rodzicami i wychowawcami. W realizacji naszego przedsięwzięcia bardzo pomogła nam słoneczna pogoda, a także duże zaangażowanie grona pedagogicznego. Na najmłodszych i nieco starszych czekało mnóstwo atrakcji, w tym nowość –bezpłatna fotobudka, do której ustawiały się długie kolejki. Dużym powodzeniem cieszyła się również  dmuchana zjeżdżalnia, z której tak  jak w poprzednich latach, dzieci mogły korzystać do woli za darmo. Na zwolenników zdrowego stylu życia czekał witaminowy kącik, w którym pani Iwona Tesmer wraz z uczennicami Technikum Żywienia z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Sierakowic serwowała soki warzywno-owocowe. Ponadto można było się posilić goframi, kiełbaskami z grilla, frytkami, bigosem oraz pysznymi ciastami przygotowanymi przez rodziców.

W programie festynu znalazły się również takie atrakcje jak :

·         konkursy dla dzieci i rodzin,

·         malowanie twarzy,

·         kącik dla maluchów.

Teren szkoły przypominał wielki, radosny plac zabaw, na którym wszyscy znakomicie się bawili. Na koniec spośród uczestników festynu zostało rozlosowanych wiele cennych  nagród oraz nagroda specjalna, która był rower.

Należy też wspomnieć o tym, że nie udałoby nam się zrealizować projektu, gdyby nie dobre serce wspaniałych ludzi. Serdeczne podziękowania kierujemy do pani dyrektor Hanny Subkowskiej – Wójcik, rodziców naszych uczniów, nauczycieli oraz sponsorów. Dziękujemy Wam za pomoc i  wielkie zaangażowanie w organizację  festynu.

NASI DARCZYŃCY :

1.         Wójt Gminy Sierakowice Pan Tadeusz Kobiela

2.         Sołectwo Kamienica Królewska

3.         Sołectwo z Pałubic

4.         Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kamienicy Królewskiej

5.         „Królewiczanka” Państwo Barbara i Ryszard Krause Kamienica Królewska

6.         WE – MET Państwo Aleksandra i Janusz Wenta Kamienica Królewska

7.         Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” Sierakowice

8.         Państwo Jaskulscy Kamienica Królewska

9.         Bank Spółdzielczy Sierakowice

10.       Bank Zachodni WBK Sierakowice

11.       EKOMP Pan Marcin Skrzypkowski Sierakowice

12.       ALGIDA - Unilever Polska  fabryka lodów  Banino

13.       Sklep Spożywczo – Przemysłowy Pani Irena Figura Pałubice

14.      Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe RIBENA Pan Michał Kuczkowski                           

15.       Firma Handlowo – Usługowa Jaro Pan Jacek Pobłocki Lębork

16.       OKTAN B I R Brzescy Spółka Jawna Miechucino

17.       Pan Jan Pranczke Pałubice

18.       Nadleśnictwo Cewice

19.       Nadleśnictwo Kartuzy

20.       Przedsiębiorstwo budowlane W. Wójcik Lębork

21.       Studio Fryzjerskie „Efekt” Sierakowice

22.       Sklep Chemiczny Pani Danuta Labuda Sierakowice

23.       Hotel Kiston Kistowo

24.       Centrum Edukacji i Promocji Regionu Szymbark

25.       Salon Fryzjerski „Marta” Sierakowice

26.       Sklep Sportowy „Cosport” Piotr Jędrkowiak Sierakowice

27.       Studio Sportu i Relaksacji dla kobiet „Marzenie” Lębork

28.       Sklep Ogólnospożywczy „Miotk” Sierakowice

29.       Ubojnia drobiu Gosz Sierakowce

30.       „Twórca Ludowy” Pan Zenon Pepliński Sierakowice

31.       Auto Handel „Naczk” Pałubice

32.       Studio Fryzur Pani Monika Kolka Bukowina

33.       Studio kosmetyki profesjonalnej „Atrium” Sierakowice

34.       Pizzeria „Oregano” Stężyca

35.       Pizzeria „Peperoni” Stężyca

36.       Kwiaciarnia „Jaśmin” Sierakowice

37.       Foto – Mag Staniaszek Warszawa

38.       Kwiaciarnia „Świat Kwiatów” M. Kuczkowska Sierakowice

39.       "HEST MEBLE" Stolarstwo Pan Henryk Starosta Sierakowice

40.       Farm Frites Poland S. A. Lębork

41.       Gabinet kosmetologii estetycznej „Perfect Visage” Lębork

42.       Salon fryzjerski „Pola” Aleksandra Chmiel Lębork

43.       Sklep AGD „Expert” Sierakowice

44.       Auto – Handel „Bigus”Lębork

45.       Bank PKO Sierakowice

46.       Salon fryzjerski damsko - męski  "Joanna"  Lębork

47.       Park Wodny Redzikowo k. Słupska

48. Salon fryzjerski ESTETICA Pani Barbara Samotyj - Leńczewska Sierakowice                                    

49.       Imperoll – producent rolet Sierakowice

50.       Sala bankietowa  NA GWIZDÓWCE Załakowo

51.       Hurtownia ,,Helios” Sierakowice

52.       Kaszubski Park Miniatur Strysza Buda

53.       Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby O/Kartuzy

54.       Przedsięborstwo Mięsne LIS

55.       Lęborskie Centrum Kultury FREGATA Lębork

56.       Kominy „Schreyer” - systemy kominkowe Kamienica Królewska

57.       Stacja kontroli pojazdów „Mański” – Sierakowice

58.       Park Edukacyjny „Egzotyczne Kaszuby” Tuchlino

59.       Firma „Ruben” Kamienica Królewska

60.       Brico Marche – Lębork

61.       Sklep 1001 drobiazgów - Sierakowice

62.       Sklep „Beata” – Sierakowice

63.       „ELWOZ" – Sierakowice

64.       Stacja Paliw „Arkada” -  Lębork

65.       Polska Filharmonia Bałtycka -  Gdańsk

66.       Sklep ogrodniczy - Poręby

67.       Pani Lucyna Gąsiorek

68.       Pani Irena Gliszczyńska

69.     Państwo Kazimierz i Małgorzata Krause

70.    Państwo Zaborowscy – Kamienica Królewska

71.    Salon fryzjerski „Monika” – Kamienica Królewska

72.     Rodzice Klas II Gimnazjum

 

 

XVIII Igrzyska Dzieci i Młodzieży

W dniach 7-9 maja na sierakowickim stadionie odbyły się  XVIII Igrzyska Dzieci i Młodzieży nasza reprezentacja zdobyła wiele medali m. in .:

Martyna Zdrojewska ( skok wzwyż) – 1 miejsce

Martyna Zdrojewska (skok w dal )3- miejsce 3

Wiktoria Wypyszewska (rzut piłeczką Palantową) – 3 miejsce

Dawid Krefft ( Pchnięcie kulą) – 2 miejsce

Ewelina Gańska (  bieg na 1500 m ) – 2 miejsce

Zdzisław Lejk (bieg3000m) – 3 miejsce

Amelia Maszota (rzur piłeczką palantową SP) – 3 miejsce

Dwa Ognie SP ( A. Maszota, M. Wenta, E. Kotłowska, R. Patelczyk, J. Lejk, N. Jelińska) – 3 miejsce

Więcej zdjęć w galerii.

72 urodziny Radia Gdańsk

9 czerwca 2017 roku, uczniowie gimnazjum zwiedzali Rozgłośnie Regionalną Polskiego Radia w Gdańsku – Radio Gdańsk (antenowa nazwa), która nadaje swoje audycje od 1945 roku.  Całodobowy program emitowany jest w całym województwie pomorskim, o 17:54 i 22:40 – od poniedziałku do piątku, nadawany jest również serwis w języku kaszubskim – „KLEKA”. Gimnazjaliści m.in.: poznali jak powstają audycje radiowe, rozmawiali z redaktorami  oraz zwiedzali studium nagraniowe z którego korzystali m.in.: zespół Myslovitz, Anita Lipnicka,  czy światowej sławy muzyk Jean Michel Jarre.

 

.

 

Konkurs fotograficzny w ramach projektu „Poczuj mięte do przyrody”

Dnia 07.06.2017r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego pod hasłem „Przyroda budzi się do życia” w ramach projektu – Poczuj mięte do przyrody, który został ogłoszony w kwietniu zarówno dla uczniów szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Uczestnicy postarali się i przynieśli przepiękne zdjęcia. Komisja konkursowa miała wielki problem z wyborem zwycięzców, którymi okazali się Bartłomiej Lejk z klasy Vb oraz Natalia Baran z klasy Ia. Gratulujemy  i dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom. Poniżej przedstawiamy kilka zwycięskich zdjęć.

.

.

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

            Dnia 01.06.2017 r. odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych zorganizowany w ramach edukacyjnego projektu gimnazjalnego pod hasłem: „Ucz się języków – bądź aktywny”. Nie zabrakło także elementów związanych z naszym regionem, gdyż równocześnie obchodziliśmy Święto Języka Kaszubskiego. Z tej okazji odbyły się liczne konkursy, które oceniało szanowne jury w składzie: pani Dyrektor Hanna Subkowska – Wójcik, pani Wioleta Winczewska – nauczycielka języka kaszubskiego oraz pani Bożena Wenta.

            Uroczystość śpiewająco rozpoczęły dziewczynki z klas 1-3 SP, które pięknie wykonały utwór Celine Dion „My heart will go on”. Po tym uroczystym wstępie, mieliśmy przyjemność obejrzeć krótki skecz w wykonaniu klas I – III Szkoły Podstawowej.

Następnie klasy I – III, IV – VI oraz klasy I – III gimnazjum przystąpiły do licznych konkurencji przygotowanych przez grupę projektową. Pierwszym zadaniem była prezentacja wcześniej wylosowanego kraju europejskiego. W tym celu uczniowie przygotowali stoiska prezentujące flagę, potrawy, symbole, mapy inne elementy charakterystyczne dla danego kraju. Klasy najmłodsze zaprezentowały talent wokalny, śpiewając angielskie piosenki,  uczniowie klas  IV – VI zaśpiewali angielskie piosenki w wersji karaoke, a społeczność gimnazjalna miała okazję ujawnić skrywane zdolności aktorskie i językowe, prezentując krótkie scenki sytuacyjne w języku angielskim lub niemieckim.

Podczas Dnia Języków Obcych uczniowie przygotowali również piękne plakaty ilustrujące bajki z różnych krajów europejskich. Nie zabrakło też quizu językowego dla klas gimnazjum. Wszyscy uczniowie pracowali z chęcią i zapałem, bowiem większość zadań musieli wykonać na czas, a nikt nie chciał zająć ostatniego miejsca.

Po skrupulatnym podliczeniu wszystkich punktów przez jury, I miejsce w kategorii klas IV – VI zdobyła klasa V b, a w kategorii klas I – III gimnazjum zwyciężyła klasa I a. Wszystkie klasy w nagrodę za wspaniałe przygotowanie się do obchodów Dnia Języków Obcych i Święta Języka Kaszubskiego otrzymały słodkie upominki.

Gminny Konkurs Logopedyczny

            28 kwietnia 2017 roku w Szkole Podstawowej w Sierakowicach odbył się Gminny Konkurs Logopedyczny pt."Opowiastki logopedyczne", którego celem było rozbudzenie plastycznej i językowej twórczości u dzieci, pilnowanie ćwiczonych głosek w ciągu mownym, mowie opowieściowej oraz autoprezentacja.

Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice:

 Agnieszka Piasecka z klasy II, która zajęła I miejsce

oraz Adrianna Stal z klasy III, która zajęła III miejsce.

Serdecznie gratulujemy !!!

 

 

XII MAJÓWKA Z GENERAŁEM JÓZEFEM WYBICKIM

XII Rajd i konkurs z generałem Józefem Wybickim czyli wyprawa po generalskie epolety dobył się dwudziestego siódmego maja bieżącego roku. Zmagania odbyły się w kilku kategoriach:

- rowerowa – około 25 km

- piesza – około 15 km

- nordic walking – około 15 km, indywidualnie dla osób dorosłych

Dwie drużyny z naszej szkoły rywalizowały z rówieśnikami w pieszej wędrówce. Uczestnicy na początku rajdu rozwiązywali test a później odpowiadali na pytania zadawane na punktach kontrolnych. Ekipa rajdu pieszego z gimnazjum zdobyła III miejsce. Dzielnie reprezentowali naszą szkołę również przedstawiciele szkoły podstawowej. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem o czym świadczyła liczba ok 200 uczestników.

 

 

Niech żyją Mamy i Tatusiowie!

W piątek, 26 maja 2017 roku, w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki i Ojca. Przedstawienie przygotowały dzieci z klas 0 - III. Były wiersze z życzeniami dla mam i tatusiów oraz piękne piosenki. Zebrani rodzice z wielkim wzruszeniem słuchali swoich pociech. Pojawiały się łzy, ale nie brakowało też śmiechu.

Po części artystycznej dzieci wręczyły swoim bliskim przygotowane przez siebie upominki. Uściskom i całusom nie było końca. Wszyscy wspólnie świętowali przy słodkim poczęstunku.

Międzyszkolny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej

pt. „Głosem Inki”

23 maja w Szkole Podstawowej im. Danuty Siedzikówny ps. „Inka” w Podjazach odbył się Międzyszkolny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej pt.  „Głosem  Inki” pod  patronatem Wójta Gminy Sulęczyno. W konkursie wzięli udział uczniowie z Sierakowic, Borzestowa, Parchowa, Gowidlina, Sulęczyna, Podjaz, Kamienicy  Królewskiej, Szopy, Tuchlina, Lisich Jam, Rokit oraz Skrzeszewa Żukowskiego.

W odpowiedni nastrój patriotycznego konkursu wprowadził gości występ koła teatralnego. Sceny odegrane przez uczniów wywarły na widzach ogromne wrażenie. Ten klimat udzielił się także wykonawcom, którzy zgłosili swój udział w konkursie. Ich występy oceniało jury w  składzie:

·         Agnieszka Błaszkowska- przedstawiciel Gminnego Ośrodka Kultury,

·         Marcin Latarski – nauczyciel muzyki, organista Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gowidlinie

·         Andrzej Potrac- Radny Powiatu Kartuskiego, organista Parafii Świętej Trójcy w  Sulęczynie.

Naszą szkołę reprezentowały Kinga Szczypior z klasy III SP oraz  Amelia Maszota z klasy VI  SP. Dziewczyny pięknie wykonały piosenki wojenne, poruszając serca widzów i jury.

Amelia pięknym wykonaniem piosenki „Dziewczyna z granatem” wywalczyła III miejsce w  kategorii klas IV-VI. Gratulujemy sukcesu!!!

Msza z kaszubską Liturgią Słowa

W dniu  21 maja 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej wzięli udział we Mszy św. z kaszubską Liturgią Słowa w zabytkowym Kościele św. Marcina  w Sierakowicach. Uczniowie przygotowali: czytanie I – Hubert Leszczyński  klasa I a, czytanie II – Roksana Lejk klasa Ia, psalm responsoryjny i śpiew Alleluja – Julia Krause klasa Ia, modlitwę wiernych – Jakub Jeliński z klasy Ia gimnazjum.

 

 

Kaszuby biegają  -  21.05.2017r.

Ponad 400 zawodników w różnym wieku wzięło udział w imprezie biegowej Sierakowice’15, odbywającej się w ramach cyklu Kaszuby Biegają. Najmłodsi brali udział w konkurencjach odbywających się na sierakowickim stadionie, zaś trasa piętnastokilometrowego biegu głównego poprowadzona została przez Sierakowice, Jelonko i Tuchlino. Wśród biegaczy nie zabrakło  także reprezentacji z naszej szkoły m. in. w kat. 2009 i młodsi   udział w biegu wzięła - Nina Wójtowicz, zaś. w kat. 2006 -Tymoteusz Kniter i Radosław Kurs. Nasi biegacze uplasowali się na następujących miejscach:

Tymoteusz Kniter – 3 miejsce

Radosław Kurs – 11 miejsce

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy przebiegniętego dystansu i życzymy jeszcze więcej sił w kolejnych biegowych starciach!

 

 

 

.

 

Konkurs wiedzy o Kaszubach „Dziennika Bałtyckiego”

Redakcja "Tygodnika Kartuzy", lokalnego dodatku do "Dziennika Bałtyckiego", we współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim po raz XXI zorganizowała konkurs "Wiedzy o Kaszubach", skierowany do uczniów z Pomorza. Od lat wydarzeniu patronuje przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jan Kleinszmidt.  Pytania publikowane były  w Internecie oraz w "Nordzie", cotygodniowym dodatku do naszych lokalnych tygodników ukazujących się na Kaszubach. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 19 maja 2017r.

Nagrodzeni uczniowie ZS w Kamienicy Królewskiej:

- kategoria szkoła podstawowa – Nikola Formela z klasy I oraz Nikola Formela z klasy Va.

 

 

SZKOLNY KLUB WOLONTARIUSZA

Dnia 19 maja uczniowie naszej szkoły w ramach wolontariatu kolejny raz odwiedzili Ośrodek Rewalidacyjno- Wychowawczy w Szklanej. Tym razem służyliśmy pomocna dłonią przy organizacji osiemnastych urodzin Dawida – podopiecznego ośrodka.

Wiktoria, Nikola, Patrycja oraz  Monika z  sercem przygotowywały kanapki, koreczki, napoje i inne przysmaki na imprezę nastolatka wchodzącego  w dorosłość. Podczas uroczystości odśpiewaliśmy 100 lat i wręczyliśmy własnoręcznie zrobioną kartkę i kwiatka.

 

Od ziarenka do bochenka

18 maja uczniowie klasy drugiej udali do piekarni, aby poznać cały proces powstawania pieczywa. Pan Ryszard Krause oprowadził dzieci po piekarni  opowiedział o tym jak powstaje chleb, zademonstrował  działanie maszyn i urządzeń wykorzystywanych w jego piekarni. Dzieci próbowały swoich sił w sztuce wypieku rogalików oraz dowiedziały się o walorach odżywczych wypiekanych produktów. Czas oczekiwania na swoje wypieki upłynął im przy poczęstunku. Dzieci mogły skosztować zapiekanki i słodkości z piekarni. Każdy zabrał ze sobą swoje rogaliki.

.

Serdecznie dziękujemy państwu Barbarze i Ryszardowi Krause właścicielom „Królewiczanki” – piekarni i cukierni z Kamienicy Królewskiej za życzliwe przyjęcie, gościnność oraz za przybliżenie pracy piekarza i całego procesu technologicznego produkcji pieczywa

 

W dniu 17.05.2017r. dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Sierakowic na lekcję muzealną w Gminnym Ośrodku Kultury.  Następną część dnia spędziły na sali zabaw "Łobuziak", gdzie na maluchy czekało wiele niespodzianek – basen z piłeczkami, karuzele, zjeżdżalnie i mnóstwo innych atrakcji. Po skończonej zabawie udaliśmy się do Ołtarza Papieskiego, a następnie na lody.

 

Wojewódzki konkurs ,,Poznajmy las’’

,,Zwierzęta naszych lasów – ssaki’’

16.05.2017 r. uczniowie klasy Ia i Ib Gimnazjum Julia Krause, Roksana Lejk i Aleksander Tessa wraz z opiekunem panią Sabiną Wiśniewską reprezentowali naszą szkołę podczas Wojewódzkiego Konkursu objętego honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty w Łęczycach. Tematyka tegorocznego konkursu dotyczyła zwierząt żyjących w naszych lasach. Uczestnicy mieli możliwość wykazania się wiedzą z zakresu budowy i czynności życiowych ssaków, rozpoznawaniem gatunków, śladów i tropów tych zwierząt.

W konkursie wzięło  57 uczniów z  19 gimnazjów województwa pomorskiego.

Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu, w którym znalazły się pytania
o różnym stopniu trudności. W czasie sprawdzania prac uczniowie obejrzeli film ,,Życie ssaków’’.

Wyniki uzyskane przez naszych uczniów są zadawalające i są dobrym ,,fundamentem’’ do uzyskania w przyszłym roku miejsca na podium.

 

.

 

 

CERTYFIKAT SZKOŁY PROMUJĄCEJ
HONOROWE KRWIODAWSTWO

 

Uczniowie w ramach obchodów  Światowego Dnia AIDS i HIV wzięli udział w akcji edukacyjnej ,,Twoja krew – moje życie’’ promującej honorowe oddawanie krwi. Kształtowanie właściwych nawyków prospołecznych w przyszłości może zaowocować uzyskaniem większej ilości krwiodawców.   Z racji na wagę podjętej tematyki zamierzamy działania kontynuować w przyszłych latach.

Cieszy nas niezmiernie fakt, iż szkoła uzyskała CERTYFIKAT oraz ma możliwość oddziaływania na świadomość naszej szkolnej i lokalnej społeczności.

 

 

.

 

WYSTĘP CYRKU Z UKRAINY

       10 maja 2017 r. gościliśmy w naszej szkole cyrk ,,YOUTH” z Ukrainy. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali pokazy żonglerki, występy akrobatyczne oraz sztuczki clownów. Byli również angażowani do różnych numerów i mogli spróbować swoich sił w sztuce cyrkowej. Dzieci miały okazję do dotknięcia węża. Wszyscy dobrze się bawili – był to czas radości i niezapomnianych wrażeń.

 

WYCIECZKA KLAS III GIMNAZJUM

W dniach 08-11.05.2017r. odbyła się wycieczka klas III gimnazjum w góry. Już pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Ciechocinek oraz  ruiny Zamku Ogrodzieniec leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd w XIV – XV w. Kolejnym punktem programu był przejazd do Krakowa. Młodzież zwiedzała m.in. Wzgórze Wawelskie wraz z katedrą i kryptami, oraz Dzwonem Zygmunta. Zwiedzanie nie obyło się bez przejścia się drogą królewską na Stare Miasto i zapoznaniem się z historią budowy  Kościoła Mariackiego, Sukiennic wraz z częścią muzealną, Bramy Floriańskiej i Barbakanu. Następny dzień również rozpoczął się interesująco, przejazd do Zakopanego gdzie uczniowie spotkali się z gawędziarzem w Izbie Regionalnej, poznali historię regionu. Kolejny dzień rozpoczął się od wczesnych godzin wyjściem w góry oraz zwiedzaniem miasta. Ciekawą atrakcją był wjazd kolejką linową na Gubałówkę oraz wieczorna wizyta w aquaparku. Czwartek uczniowie spędzili w Energylandi -  największym w Polsce (ok. 26 ha) parku rozrywki położonym w Zatorze. Gimnazjaliści korzystali tam z kilku stref, największym powodzeniem cieszyła się jednak strefa „ekstremalna” z największymi Roller-Coasterami generującymi przeciążenia dochodzące do 4,5 g, oraz uzyskiwanymi prędkościami 100 km/h.w przeciągu 2 sekund!

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA PANA WÓJTA GMINY SIERAKOWICE TADEUSZA KOBIELI ZA WSPARCIE FINANSOWE

 

 

W ramach projektu unijnego „Umiemy inaczej” uczniowie klas 0, II i III pojechali do Lęborka na spektakl  teatralny. W dzisiejszych, spokojnych czasach, patriotyzm to bardziej nauka, niż bezpośrednia walka.  Jednak Polska pozostaje nadal pięknym i dumnym krajem, godnym miłości i szacunku. Dlatego uczniowie młodszych klas pojechali na spektakl „Polak mały” gdzie  aktorzy Teatru ARTENES starli się przypomnieć „skąd nasz ród”. Na koniec wszyscy udali się na rynek podziwiać współczesne fontanny.

Działania Szkolnego Klubu Wolontariusza

z Kamienicy Królewskiej

https://www.youtube.com/watch?v=DawdNu4gpOk

XVII Pomorski Konkurs Plastyczny - Ziemia Kaszubska Słoneczna i Czysta

Konkurs organizowany przez Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.

Prace uczniów reprezentujące naszą szkołę.

 

 

Marsz uczniów Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej z okazji Święta Konstytucji 3 maja. 

Uczniowie „małej szkoły” uczcili majowe święta przemarszem i modlitwą przy pomniku Partyzantów Gryfa Pomorskiego.

 

 

.

 

Wyniki konkursu - „Ludzkości Dzieje Malowane”

Uroczysta gala wręczenia nagród w wojewódzkim konkursie historyczno-plastycznym odbyła się w Chojnicach. Nasza uczennica Wiktoria Wypyszewska uzyskała I miejsce w kategorii trzecich klas gimnazjalnych. Obraz „Wolność wiodąca lud na barykady” francuskiego malarza, Eugène’a Delacroix upamiętnia wydarzenia rewolucji lipcowej z 1830 roku. Wolność została przedstawiona w postaci kobiety trzymającej w jednej ręce trójkolorową flagę, a w drugiej muszkiet wyposażony w bagnet.

GRATULACJE!

 

 

I Powiatowy Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

dla szkół gimnazjalnych powiatu kartuskiego

Konkurs jest organizowany przez Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie.

Celem konkursu było rozbudzenie wśród młodzieży gimnazjalnej zainteresowania wiedzą o krajach niemieckojęzycznych oraz podnoszenie poziomu znajomości języka niemieckiego.

Na konkursie w Żukowie naszą szkołę reprezentował – Jakub Jeliński oraz Julia Krause z klasy I gimnazjum.

 

VII TERENOWE WARSZTATY PRZYRODNICZE

Dnia 27 kwietnia 2017 roku z grupą uczniów z klas IV – VI oraz I gim. udaliśmy się na warsztaty ekologiczne do Centrum Edukacji Ekologicznej w Szymbarku. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były motyle Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W pierwszej kolejności wyszliśmy na lekcję w terenie pt. Fauna i flora Kaszubskiego PK. Następnie po leśnej wędrówce czekała na nas ciepła herbata oraz kiełbaska. Posileni i pełni  wrażeń  wróciliśmy do domu.

             

 

 

 

WIELKIE SPRZĄTANIE BRZEGÓW JEZIOR KASZUBSKICH

Dnia 26 kwietnia 2017r. w ramach obchodów Dnia Ziemi włączyliśmy się do akcji „Wielkie Sprzątanie Brzegów Jezior Kaszubskich”, organizowanej wspólnie przez Kaszubską Fundację Nasza Chëcz oraz Lokalną Grupę Rybacką Kaszuby. Celem projektu jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży w zakresie stanu ekologicznego wód oraz przeciwdziałanie zanieczyszczeniom zbiorników wodnych. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się nad Jezioro Junno, gdzie dzielnie sprzątali brzegi jeziora oraz przyległy las. Pogoda na szczęście dopisała. Bardzo dziękuje uczniom i opiekunom za zaangażowanie.

Do akcji włączyła się również gmina Sierakowice, która zorganizowała wywóz śmieci , za co bardzo dziękujemy.

 

Gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Dnia 25 kwietnia 2017r. w Szkole Podstawowej w Sierakowicach odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny ze szkoły podstawowej w składzie: Kinga Ziemann, Agata Koszałka, Bartek Lejk i Bartek Baran oraz z gimnazjum w składzie: Julia Dworak, Martyna Krefta i Tomasz Toruńczak. Niestety nie udało się zająć miejsca na podium, mimo wszystko i tak gratuluję i dziękuję uczestnikom.

 

 

Podsumowanie akcji charytatywnej „Pola Nadziei 2017”

 25 kwietnia 2017 roku uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza uczestniczyli w spotkaniu podsumowującym zbiórkę pieniędzy w ramach akcji charytatywnej Pola Nadziei. Organizatorzy na czele z koordynatorem wolontariatu Kartuskiego Hospicjum Domowego panią Krystyną Herzberg dokonali podsumowania działań, podziękowano wszystkim wolontariuszom, sponsorom oraz ludziom przychylnego serca za okazane wsparcie i zaangażowanie.

Pracowity weekend

22.04 Vienna Life LangTeam Warszawa.
Na trasie o dystansie Mini- 43km Martyna Krefta zwyciężyła w  kategorii (K1). Start i meta odbyły się w pobliżu Pałacu w Wilanowie. Trasa maratonu była płaska, szybka i łatwa technicznie. Prowadziła głównie drogami utwardzonymi, a na niewielkich odcinkach po drogach terenowych o twardym podłożu i szosie. Zimno i wiatr nie ułatwiały ścigania.
  
23.04 Cyklo Gdynia MTB wygrana w kategorii Fet

Gminny Konkurs „Rôdnô Mòwa.”

          8 kwietnia w sali konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „Rôdnô Mòwa.”

          Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury, tradycji i folkloru kaszubskiego oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. Konkurs stwarza recytatorom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także pogłębianie wrażliwości na urodę literatury kaszubskiej.

Komisja dokonała oceny recytacji, uwzględniając następujące kryteria:

dobór repertuaru;

– interpretacja utworów;

– kultura słowa;

– ogólny wyraz artystyczny prezentacji.

          Naszą szkołę reprezentowały na konkursie cztery uczennice: Kinga Szczypior kl. II SP, Marcelina Urban kl. III SP, Katarzyna Lipkowska kl. VI oraz Amelia Maszota kl. VI. Konkurencja była wysoka, ponieważ w kategorii kl. I -III oraz kl. IV-VI  wystąpiło około dwudziestu uczestników. Tym bardziej cieszy III miejsce, które zajęła Kinga Szczypior z kl. II. Laureatka otrzymała pamiątkowy dyplom, książkę z wierszami Tomka Fopkego i ceramikę kaszubską.

 

 

 

SPROWADANIE Z WYCIECZKI DO LĘBORKA DO KINA

 

W dniu 5.04.2017r. uczniowie klas I-III wybrali się do kina do Lęborka na film pt.” Ozy” oraz zwiedzali Sanktuarium Św. Jakuba i  Starówkę. Następnie udali się do Pizzerii Toscano2 na pizze i frytki.

Wycieczka wszystkim się  podobała. Oby było więcej takich  wyjazdów.

 

 

 

 

POWSZECHNY SPIS Z NATURY CZYLI – „POCZUJ MIĘTE DO PRZYRODY”

Dnia 31.03. 2016r. odbyło się spotkanie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kartuzach gdzie grupa naszych uczniów uczestniczyła w podsumowaniu projektu Powszechny spis natury z natury – Matcze zélé (mięta) czyli poczuj miętę do przyrody. W ramach podsumowania udaliśmy się na warsztaty ornitologiczne, wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy prezentację pt.: Dla kogo kwitną kwiaty Pana Artura Eichmanna z UG oraz na rynku głównym w Kartuzach wykonaliśmy fragment utworu „Cztery pory roku” Antoniego Vivaldiego na bum bum rurkach pod kierunkiem P. Dawida Gacka.

 

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska

–  projekt unijny „Umiemy inaczej”

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska w ramach realizacji projektu  „Umiemy inaczej”  we współpracy z  nauczycielami Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej podejmie działania:

  • Wyjazd na sztukę teatralną pt. „Polak mały”.

  • Organizacja konkursów i warsztatów plastycznych.

  • Wyjazd do kina połączony z wycieczką do Gdyni.

  • Dzień Dziecka - dofinansowanie nagród.

  • Organizacja mikołajek.

Projekt będzie trwał od 1 kwietnia do 10 grudnia br.

.

 

Pola Nadziei 2017 - akcja na rzecz hospicjum w Kartuzach

Tradycyjnie jak co roku uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza z Kamienicy Królewskiej w żółtych koszulkach rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na rzecz Hospicjum. Słowo hospicjum wywodzi się od słów łacińskich hospes – „gość” i hospitium – „gościna”. Celem akcji była nie tylko zbiórka pieniędzy ale również pokazanie idei i zwrócenie większej uwagi na konieczność pomocy i opieki hospicyjnej. Uczniowie obecni byli w Kamienicy Królewskiej i Załakowie.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

 

 

 

Mistrzostwa Powiatu Kartuskiego w Biegach Przełajowych.

Miechucino 2017

 

      W dniu 5 kwietnia 2017 w Miechucinie zostały rozegrane mistrzostwa powiatu w biegach przełajowych. W zawodach udział wzięli zwycięzcy eliminacji gminnych z terenu powiatu.

     Wśród zakwalifikowanych uczniów do zawodów znaleźli się nasi uczniowie klasy piątej Tymoteusz Kniter i Karol Dobek. W doborowym towarzystwie startujących blisko 46 zawodników Karol Dobek zajął wspaniałe 6 miejsce a Tymoteusz Kniter 9 miejsce.

Gratulujemy

.

 

.

 

W przedszkolu codziennie czytamy różne książki. Najciekawiej jest  jednak wtedy, gdy bajki czytają goście. W piątek 31 marca oddział przedszkolny 0a odwiedziła mama Jakuba Górskiego - pani Oriana, która przeczytała  dzieciom książkę pt. "Kubuś Puchatek i miodowe drzewo”. Dzieci z zainteresowaniem słuchały przygód bohatera.

            Dziękujemy.

 

Profesorek Wodorek i Suprbohaterowie

 

Dnia 23 marca przyjechali do nas aktorzy z Grupy Teatralnej Pomarańczowy Cylinder.

Dzieci mogły obejrzeć spektakl pt. „Profesorek Wodorek i Suprbohaterowie”, który przypominał o myciu rąk przed jedzeniem, higienie jamy ustnej, zagrożeniach ze strony wirusów i bakterii, paleniu tytoniu i profilaktyce odpowiedniego ubierania się. Spektakl był pełen dobrych żartów, skeczy i czasami nie wiadomo było czy to teatr czy kabaret. Oprócz oryginalnej muzyki i szalonej piosenki, dzieci były  świadkami wyjątkowo oryginalnej poezji.

Pierwszy Dzień Wiosny w klasach I - III

Uczniowie klas I - III także witali wiosnę, ubrali się na zielono, urządzili quiz, wykonali piękne prace plastyczne oraz szukali jej w przyrodzie.

Wiosna, Wiosna, Wiosna ach to Ty…

Z okazji I DNIA WIOSNY Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs  - Warunkiem wzięcia udziału w było przebranie przedstawiciela klasy za Panią Wiosnę, zamiast przebierania można było wykonać ciekawy plakat o tematyce wiosennej. Komisja konkursowa  w składzie p. Małgorzata Domaros, Wioleta Winczewska oraz p. Dominika Formela oceniła przedstawicieli wszystkich przedstawicieli klas, największą  pomysłowością wykazały się kasy V A, oraz II B  i to oni „zgarnęli” pierwsze miejsca – Gratulujemy!!! A oto szczegółowe wyniki:

SP:

Miejsce I – klasa VA

Miejsce II -  klasa VB

Miejsce III – klasa VI

Miejsce IV – klasa IV

GIM:

Miejsce I – klasa IIB

Miejsce II Ex aequo -  klasa I A         

 

Miejsce II Ex aequo– klasa IIA

 

Miejsce III – klasa IB

"Wiosna, ach to ty"

Przedszkolaki z najmłodszej grupy, oddziału przedszkolnego 0a przywitały radośnie i kolorowo wiosnę. Spragnione ciepła i zieleni dzieci dużo wcześniej rozpoczęły przygotowania do nadejścia wiosny.  Maluchy podczas zajęć zapoznały się z pierwszymi zwiastunami wiosny. Następnie poszukiwały jej oznak w czasie spacerów i pobytu na świeżym powietrzu. W dniu 21.03.2017 dzieci wykonały Marzanę i wyruszyły z nią na pieszą wycieczkę ulicami Kamienicy Królewskiej. Po takiej wędrówce obiad smakował wszystkim wyjątkowo.  Przedszkolaki po posiłku ruszyły do dalszej zabawy na placu przedszkolnym.

POWIATOWY KONKURS "ŚPIEWAM, BO UMIEM"

Dnia 20 marca w Szkole Podstawowej im. ks. Anastazego Sadowskiego w  Lisich  Jamach po raz siedemnasty rozpoczął się powiatowy konkurs pod hasłem "Śpiewam,   umiem".

Celem konkursu było odkrywanie talentów wokalnych wśród dzieci i młodzieży powiatu kartuskiego oraz umożliwianie im nabierania doświadczenia scenicznego.

W tym roku udział wzięło 26 uczniów z piętnastu szkół. Naszą szkołę reprezentowały:

Kamila Górecka kl. III SP

Martyna Wenta kl. VI SP

Oskar Płotka kl. I a Gimnazjum

Występy oceniało jury w składzie:

·         przewodnicząc a- Joanna Werochowska- dyrygentka scholi Canticorum oraz  chóru parafii Zmartwychwstania Pańskiego z Kościerzyny,

·         Maurizio Conca - z pochodzenia Włoch, absolwent Akademii Muzycznych w  Turynie oraz Gdańsku, wirtuoz gry na organach,

·         Roman Kryszewski - muzyk, basista z Kartuz oraz realizator nagrań studyjnych.

 

Tym razem nie udało nam się zdobyć nagród, ale jesteśmy bogatsi o kolejne doświadczenie, obycie na scenie. Wiemy nad czym należy popracować w przyszłości!!!

 

 

Dni otwarte w szkołach

Absolwenci  klas III gimnazjum  w pierwszy dzień wiosny zaznajomili się z ofertą szkół ponadgimnazjalnych w powiecie kartuskim. Uczniowie od samego rana zwiedzali i poznawali oferowane profile kształcenia. Dwa dni później uczestniczyli również w „targach szkół”  w Sierakowicach.

 

.

 

Wizyta Bractwa Historycznego KERIN

MIESZKO I WIKINGOWIE

W połowie marca bieżącego roku dobyła się „Żywa Lekcja Historii” dotycząca czasów Mieszka I oraz Wikingów. Bractwo Kerin od dwudziestu lat przekazuje wiedzę historyczną, uczniowie w trakcie pokazu mogli odgrywać różne role, dzięki czemu mieli niepowtarzalną okazję włożenia zbroi oraz strojów historycznych. Pokaz przybliżył życie Słowian ich wierzenia i zwyczaje. Przedstawiono podboje Mieszka I, uzbrojenie Słowian i Wikingów. Uczniowie wzięli udział w scenie ślubu Mieszka i Dobrawy oraz chrztu Polski, będącego początkiem naszej państwowości.

 

SEJMIK KASZUBSKI –

GIMNAZJALNY KONKURS WIEDZY O KASZUBACH I POMORZU

w Luzinie

18 marca (sobota) 2017 roku odbył się XIV wojewódzki konkurs wiedzy o Kaszubach i Pomorzu w Publicznym Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko – Pomorskich w Luzinie.

Uczniowie reprezentujący naszą szkołę:

1.      Patrycja Szczypior

2.      Martyna Zdrojewska

3.      Hubert Leszczyński

Celem Konkursu jest motywowanie młodzieży gimnazjalnej do wzbogacania wiedzy o Kaszubach i Pomorzu.

Zakres tematyczny Konkursu obejmuje zagadnienia historyczne, geograficzne, literackie oraz kulturalne Kaszub i Pomorza Gdańskiego:

-          geografia, klimat, warunki przyrodniczo – gospodarcze,

-          historia Kaszub i Pomorza Gdańskiego,

-          pisarze, literatura, zagadnienia kulturalne,

-          postacie historyczne Pomorza Gdańskiego, w tym działacze ruchu kaszubskiego,

-          Gerard Labuda.

W konkursie brało udział 50 uczestników z całego Pomorza.

Szczególne gratulacje dla uczennicy Patrycji Szczypior która zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego i zajęła VIII miejsce.

 

 

 

PODZIĘKOWANIE

Uczniowie klasy VI składają serdeczne podziękowania dla państwa: Barbary i Ryszarda Krause właścicieli „Królewiczanki” – piekarni i cukierni z Kamienicy Królewskiej za oprowadzenie i przedstawienie technologii przemysłu piekarskiego.

 


.
.16 marca uczniowie klasy IIb Gimnazjum w ramach Uczniowskiego Projektu Gimanzjalnego przeprowadzili lekcję fizyki w klasie II Szkoły Podstawowej. Pod kierunkiem Pani Oriany Górskiej członkowie grupy przygotowali lekcję, której tematem były stany skupienia substancji i ich przemiany. W ramach przygotowań uczniowie opracowali materiały dydaktyczne oraz przygotowali doświadczenia. Uczniowie "Małej Szkoły" bardzo zaangażowali się w przebieg lekcji, aktywnie pracowali i odpowiadali na pytania. Podczas lekcji gimnazjaliści zaprezentowali zdjęcia obrazujące poszczególne zjawiska, które sami wykonali i zaobserwowali w otaczającej nas przyrodzie. Podsumowanie lekcji polegało na rozwiązaniu krzyżówki składającej się z pojęć poznanych na lekcji. Na pożegnanie, każdy uczeń otrzymał kolorowankę związaną z tematem lekcji.

 

 

Międzyszkolny Turniej Językowy „English und Deutsch Masters - SEI ECO”

Dnia 14.03. 2017 roku odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach  Międzyszkolny Turniej Językowy dla gimnazjalistów pod hasłem „SEI ECO”.  Naszą szkołę reprezentowała drużyna czteroosobowa: Dominika Wenta, Patrycja Szczypior -odpowiedzialne za język angielski oraz Patrycja Lubotzka i Nikola Weber z klasy II gimnazjum- odpowiedzialni za język niemiecki. Turniej miał formę quizu i zabawy co przyczyniło się do integracji wszystkich zawodników. Nasza drużyna po zaciętej walce zdobyła III miejsce. Konkurs odbywał się na szczeblu powiatowym. Gratulujemy!

 

 

 

Sukcesy naszych recytatorek

          Dnia 10 marca 2017 r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach odbył się Gminny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Polskiej. Celem konkursu jest popularyzacja polskiej literatury pięknej, kształtowanie wrażliwości na piękno języka i mowy ojczystej, stwarzanie okazji do pracy nad kulturą mowy oraz sztuką interpretacji oraz promocja osiągnięć uczniów oraz ich opiekunów.

Uczniowie wystąpili w trzech kategoriach wiekowych : kl. I-III SP, IV-VI SP oraz gimnazjum.

          Naszą szkołę godnie reprezentowało sześć uczennic: Agnieszka Piasecka, Kinga Szczypior, Katarzyna Lipkowska, Amelia Maszota oraz dwie gimnazjalistki: Roksana Lejk  i Natalia Klebba.

Występ naszych recytatorek zachwycił jurorów, ponieważ nagrodzili aż cztery osoby.

   W kategorii kl. I-III SP wyróżniono Kingę Szczypior z kl. II. W kategorii kl. IV-VI wyróżnienie zdobyła Katarzyna Lipkowska z kl. VI, a drugie miejsce w tej samej kategorii zajęła Amelia Maszota również uczennica kl. VI. W kategorii gimnazjum trzecią lokatę zajęła Natalia Klebba z kl. II b. Wszystkim laureatkom serdecznie gratulujemy, a za Amelię Maszota trzymamy mocno kciuki, ponieważ 23 marca będzie reprezentować naszą szkołę w Kartuzach na eliminacjach powiatowych.

         

 

 

GMINNE ELIMINACJE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

Dnia 09.03.2017 roku w Siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej reprezentowało troje uczniów szkoły podstawowej w składzie  Weronika Klebba, Bartosz Baran oraz Maciej Dębowski, a także trzech uczniów z klas gimnazjalnych  Aleksander Tessa, Kacper Krefft i Patryk Mielewczyk. Po pierwszym etapie konkursu dwóch naszych uczniów Aleksander Tessa (kategoria gimnazjum) i Maciej Dębowski(kategoria szkoła podstawowa) zakwalifikowali się do drugiego etapu tzw. części ustnej turnieju. Po zaciętej walce nasz uczeń Aleksander Tessa zajął trzecie miejsce.  Laureaci etapu gminnego otrzymali cenne nagrody. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

73 rocznica śmierci przywódcy Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski"

Uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej w niedzielę 5 marca uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej 73 rocznicę śmierci przywódcy Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” porucznika Józefa Dambka. Legendarny dowódca został zastrzelony w nocy z 4 na 5 marca 1944 roku przez Gestapo nad brzegiem Jeziora Dąbrowskiego w Gołubiu.

W tegorocznych uroczystościach poza samorządowcami z terenu powiatu kartuskiego i parlamentarzystami uczestniczył również Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Szef MONu podjął decyzję o nadaniu imienia Gryfa Pomorskiego jednej z jednostek Wojska Polskiego oraz o podniesieniu do stopnia kapitana porucznika Józefa Dambka.

W Kamienicy Królewskiej na terenie gospodarstwa Jana Kwidzińskiego istniał schron „Gryfa Pomorskiego” nazwany „Gniazdo Gryfitów” gdzie podczas walki zginęli: Bernard Michałko ps. „Batory” i Jan Kwidziński ps. „Wilk”.

W obchodach wzięła udział Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz ułanami z II Pułku Szwoleżerów Rokitiańskich – oddział Kaszuby.

 

Spotkanie z książką „Charlie i fabryka czekolady”

             W dniu 2 marca uczniowie klasy czwartej udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej

w Sierakowicach na zajęcia czytelnicze.

          Celem   spotkania   było   spotkanie   z   książką   „Charlie  i   fabryka   czekolady” i  zainteresowanie  czytelnictwem. Opiekunami  grupy  były  panie: Wioletta Winczewska oraz Paulina Dułak. Najpierw dzieci zapoznały się z pracą bibliotekarza. Panie z biblioteki przyjęły nas bardzo serdecznie i przygotowały ciekawe zadania. Najpierw czwartoklasiści poznali  od kuchni  pracę bibliotekarza. Jedna  z  uczennic  wystąpiła  w roli bibliotekarki i  wypożyczała  książki  wybrane  przez  kolegów  i  koleżanki.  Później  zaczęła się zabawa z książką „Charlie i fabryka czekolady.” Uczniowie mieli do wykonania różne zadania, m. in. dobierali brakujące  słowa  w tekście  w  taki  sposób,  żeby  się rymowały, układali słowa z podanych liter. Pracowali z prawdziwym zapałem, starając się wszystkie ćwiczenia zrealizować w jak najkrótszym czasie.

JAK PTAKI SZYKUJĄ SIĘ NA WIOSNĘ?

– SPOTKANIE W CENTRUM INICJATYW EDUKACYJNYCH W KARTUZACH

01.03.2017r. uczniowie klasy Ia Julia Krause, Małgorzata Wójcik, Roksana Lejk  Hubert Leszczyński wraz opiekunem wzięli udział w warsztatach w ramach projektu "Powszechny spis natury z natury - Matcze zele (mięta), czyli poczuj miętę do przyrody". Podczas spotkania odbyła się prezentacja przygotowanych przez uczniów zaangażowanych szkół ,,Kalendarzy przyrody’’. Ciekawa interpretacja i pomysłowość przygotowanych prac została nagrodzona upominkami i dyplomami. 

Tematem przewodnim spotkania była pogadanka i prezentacja przygotowana
i poprowadzona przez ornitologów panią Ewelinę Kurach i Leszka Damps dotycząca wylęgania się ptaków oraz zakładania budek lęgowych. Uczniowie mieli możliwość obserwacji ptaków  w terenie, poznać ciekawostki i szczegóły okresów lęgowych spotykanych ptaków na naszych terenach.

Kontynuacją podjętych działań był upominek dla każdej szkoły w postaci budek lęgowych. Młodzież otrzymała wskazówki, zobowiązała się zawiesić otrzymane budki w pobliżu szkoły oraz prowadzić systematyczne obserwacje.   

 

 

 

 

Mistrzostwa Gminy Sierakowice w Piłce Siatkowej Dziewcząt i Chłopców

Gimnazjum

 

       W dniach 28 lutego i 3 marca 2017 odbyły się mistrzostwa gminy w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców z klas gimnazjalnych. W zaciętej rywalizacji w Sierakowicach i Gowidlinie reprezentacja Kamienicy Królewskiej zajęła III miejsce.

 

Mistrzostwa Gminy Sierakowice w Piłce Ręcznej Dziewcząt

 Szkoła Podstawowa i Gimnazjum

      W dniu 24 lutego 2017 w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej rozegrano kolejny gminny turniej piłki ręcznej dziewcząt ze szkół podstawowych i gimnazjum. W turnieju w kategorii szkół podstawowych startowały trzy reprezentacje z Gowidlina, Sierakowic i Kamienicy Królewskiej .W rywalizacji dziewcząt z gimnazjum wystąpiły zawodniczki z Gowidlina i Kamienicy Królewskiej.

Rywalizacja była bardzo zacięta i pasjonująca a cały turniej stał na wysokim poziomie sportowym. Najlepszą zawodniczką turnieju wybrano:

Roksanę Patelczyk

Na szczególne wyróżnienie za wolę walki i upór zasłużył cały zespół z Kamienicy Królewskie w składzie:

Kapitan Amelia Maszota,bramkarz Martyna Wenta,Julia Lejk,Emila Kotłowska,Nikola Jelińska i Koszałka

 

Wyniki końcowe-szkoły podstawowe

1.       Sierakowice   4pkt

2.       Kamienica Królewska   4pkt

3.       Gowidlino  0pkt

 

Wyniki końcowe-gimnazjum

1.       Gowidlino

2.       Kamienica Królewska

 

 

 

Dnia 23.02.2017 w naszej szkole odbyła się dyskoteka karnawałowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.   Zabawa trwała od 16 do 18.30  uczestniczyło w niej około 50 uczniów naszej szkoły . Wodzirejem imprezy był Aleksander Tessa , który świetnie poprowadził całą zabawę.  Dziękujemy  naszym opiekunom, którzy czuwali nad naszym bezpieczeństwem podczas dyskoteki: p. Annie Figura, p. Renacie Gojtowskiej, p. Eelnie Wejer,  p. Wiolecie Winczewskiej i p. Annie Naczk.

 

 

 

VII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci.

"Bezpiecznie na wsi to podstawa, a środki chemiczne to nie zabawa”.

22.02.2017 r. w naszej szkole została przeprowadzona pogadanka na temat zasad bezpieczeństwa  podczas pracy i zabawy w gospodarstwie rolnym ze szczególnym uwzględnieniem tematyki konkursowej.

Pogadankę przeprowadzili kierownik PT KRUS w Kartuzach pan Krzysztof Kruszyński oraz koordynator konkursu pan Jan Grabowski. Dziękujemy za przekazanie nam cennych informacji.

Dnia 21 lutego 2017 r. w bibliotece szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I SP na czytelników. Uczniowie zapoznali się z regulaminem biblioteki oraz z zasadami wypożyczania książek. Dowiedzieli się również jak powstają książki. Podczas spotkania pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki, korzystać z ich mądrości oraz rzetelnie wypełniać obowiązki czytelnika. Uczniowie złożyli podpisy pod tekstem przyrzeczenia, które przekazane zostało wychowawcy klasy. Po pasowaniu każdy uczeń mógł samodzielnie wypożyczyć książkę. Na zakończenie p. dyr. Hanna Subkowska-Wójcik wręczyła uczniom dyplomy oraz zakładki do książek. Mamy nadzieję, że przyrzeczenie maluchów w przyszłości przyniesie owoce w postaci wielu przeczytanych książek.

 


Halowe Mistrzostwa w Piłce Nożnej - gimnazjum 21- 02-2017


 

Mistrzostwa Gminy Sierakowice w Piłce Ręcznej Chłopców - Szkoły Podstawowe

      W dniu 21 lutego 2017 w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej rozegrano gminny turniej piłki ręcznej chłopców ze szkół podstawowych. W rywalizacji wzięły udział zespoły z Sierakowic, Lisich Jam i Kamienicy Królewskiej. W zaciętej rywalizacji osiągnięto następujące wyniki:

1.      Sierakowice  6pkt

2.      Kamienica Królewska 3pkt

3.      Lisie Jamy 0pkt

Najlepszym piłkarzem turnieju wybrano Mikołaja Smentocha z Kamienicy Królewskiej.

 

SUKCES W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE WIEDZY O WIELKIEJ BRYTANII

15 lutego 2017 r.  troje uczniów z naszej szkoły wzięło udział w I Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Wielkiej Brytanii, który odbył się w Publicznym Gimnazjum Nr 2 w Żukowie. Po etapie szkolnym, do którego uczniowie przystąpili 10 stycznia, do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 39 gimnazjalistów z województwa pomorskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Hubert Leszczyński z kl. Ia, Roksana Woźniak z kl. IIb oraz Patrycja Szczypior z kl. IIIa. Tym razem oprócz zadań zamkniętych, były również pytania otwarte. Łącznie można było zdobyć 70 punktów. Pomimo dużej konkurencji  na podium stanął Hubert, który uplasował się na III miejscu uzyskując 62 punkty. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów językowych!

AKCJA NAKRĘTKA  nadal NAKRĘCA naszą szkołę…

Uczniowie naszej szkoły cały pierwszy semestr zbierali plastikowe nakrętki, ilości jakie co niektórzy uczniowie przynosili do szkoły były zdumiewające, bowiem uczeń klasy I A gimnazjum Artur Bożyk okazał sie rekordzistą  - przyniósł SAM  do szkoły 17 kg plastikowych korków, za co należą mu się szczególne podziękowania, tym bardziej z dzięki niemu  klasa I A została zwycięzcą  w grupie klas z gimnazjum.  W Szkole podstawowej  w grupie klas IV- VI  najwięcej korków zebrała  klasa VI – 4 kg, natomiast totalnymi  rekordzistami okazały się dzieciaki z klas O – III bowiem tam w klasie II SP zebrano aż 44,5 kg korków, na wyróżnienie zasługują też klasy III SP  - 21 kg korków oraz I SP  - 18 kg korków. Łącznie  zebraliśmy aż  133 kg korków. Przypominamy ze nakrętki są zbierane na rzecz chorych dzieci, a akcja nadal trwa…

.

 

 

 

Walentynki…

14 lutego 2017 w naszej szkole obchodziliśmy WALENTYNKI.  Uczniowie mieli tego dnia możliwość uchylenia się od odpowiedzi ustnych  i  z niezapowiedzianych kartkówek, warunkiem był strój w kolorze czerwonym lub różowym. Uczniowie bardzo chętnie korzystali z takiej możliwości J…. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego rozdali też pocztę walentynkową.  Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Julia Krauze wcieliła się tego dnia w rolę  listonosza pod postacią AMORA.   Najwięcej walentynek otrzymała  uczennica klasy II A Gim Joanna Miotk. Klasa II A okazała się też zwycięzcą jeśli chodzi o ogólną liczbę otrzymanych walentynek . Dziękujemy za wspólną zabawę i życzymy wszystkim DUŻO MIŁOŚĆ!!!!!!!!!!!!!!

 

IV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ

Dnia 14 lutego w Mojuszu odbył się międzyszkolny konkurs piosenki anglojęzycznej pt.: „LOVE”. Uczennice Szkoły Podstawowej ZS w Kamienicy Królewskiej godnie reprezentowały naszą szkołę.

W kategorii Zespół klas 1-3:

Kinga Szczypior, Weronika Kobiela, Paulina Wenta i Dominika Leik

Zajęły PIERWSZE MIEJSCE.

W kategorii Zespół klas 4-6:

Martyna Kierznikiewicz i Kinga Ziemann

Zajęły DRUGIE MIEJSCE.

W kategorii solista klas 1-3:

Adrianna Stal

Zajęła DRUGIE MIEJSCE.

W kategorii Solista klas 4-6:

Martyna Wenta

Zajęła DRUGIE MIEJSCE.

GRATULACJE!

 

 

Gminny Konkurs Wiedzy o regionie

W dniu 5.lutego 2017r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyły się eliminacje szkolne XV Konkursu Wiedzy o Regionie.

Dnia 12.02 2015 roku uczniowie brali udział w gminnym konkursie „Wiedzy o Regionie”, którego celem jest motywowanie dzieci i młodzieży do wzbogacenia wiedzy o Pomorzu i Kaszubach.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:      

Gimnazjum:

1. Martyna Krefta

2. Patrycja Szczypior

3. Martyna Zdrojewska

Na etapie gminnym w kategorii uczniów gimnazjum III miejsce zajęła uczennica Martyna Zdrojewska oraz wyróżnienie zdobyła – Patrycja Szczypior.

Nagrody wręczą uczniom przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego oddział w Sierakowicach.

 

 

Walentynkowy Dzień Babci i Dziadka

w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej

                Dnia 11 lutego 2017 roku w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Seniora. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tym szczególnym dniu uczniowie uczęszczający do naszej szkoły również pamiętali o swoich Babciach i Dziadkach. Frekwencja jak co roku dopisała. W tym roku na zaproszenia na tę uroczystość odpowiedziało ponad dwustu piędziesięciu seniorów. Zaproszeni goście zasiedli przy przygotowanych dla nich stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt.

               Najpierw Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik serdecznie powitała przybyłych gości i podziękowała sponsorom, bez których ta uroczystość nie mogłaby się odbyć. Są nimi: Sołtys Wsi Kamienica Królewska  - pan Ryszard Piasecki wraz z Radą Sołecką oraz Gminny Ośrodek Pomocy społecznej w Sierakowicach, słodkie wypieki przygotowali i sponsorowali rodzice naszych uczniów.

                Po tych słowach Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich dostojnych gości na program artystyczny  przygotowany przez uczniów. Najpierw wystąpiły dzieci z klas 0-III, które wyraziły wierszem i piosenką, że bardzo kochają babcię i dziadka, a także pamiętają o ich święcie.  Podkreśliły, iż babcia wspaniale gotuje, rozpieszcza wnuki i tylko ona niczym dobra wróżka z bajki spełnia niemal wszystkie ich życzenia. Jest przyjacielem, na którego zawsze można liczyć  i zna lekarstwo na smutek.  Natomiast z dziadkiem najchętniej spacerują i słuchają jego ciekawych opowieści. Podziwiają, iż potrafi wszystko sam zreperować. W dodatku może wnuka nauczyć jeździć na rowerze.

                Na zakończenie dzieci złożyły ukochanym babciom i dziadkom świąteczna życzenia  i zaśpiewały przeróbkę hitu Zenona Martyniuka i zespołu Akcent "Przez Twe oczy zielone". Każda osoba otrzymała również upominek w postaci mydełka z serduszkiem, wyprodukowanego przez szkolną manufakturę dzieci przedszkolnych z oddziału 0A oraz czekoladę.

Na twarzach gości widać było ogromną radość oraz wzruszenie.Następnie uczniowie klasy szóstej oraz gimnazjum uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego wystawili sztukę „Starków rada.”  To przedstawienie porusza aktualne problemy i zmusza do refleksji. Uczniowie ukazali, jak we współczesnym świecie zanikają więzi między wnukami a dziadkami na skutek rozwoju technologii informatycznej. W dobie internetu każdy młody człowiek często zamyka się w swoich czterech ścianach, surfuje w sieci, wysyła sm-sy i gra w gry, nie mając czasu nawet na rozmowę z bliskimi. Występ uczniów zakończył się piękną wzruszającą piosenką „Mòdlëtwa za starków”, wykonaną przez szkolny chór pod kierunkiem nauczycielki pani Darii Sobisz.

                Po zakończeniu programu artystycznego Pani dyrektor gorąco podziękowała wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację tego święta. Szczególne podziękowania zostały skierowane do rodziców uczniów, którzy upiekli ciasta, pomagali w przygotowaniu ciepłego poczęstunku, wystroju sali, ustawianiu stołów i nakrywaniu. Były to panie: Janina Jelińska, Janina Jastrzębska, Olga Bożyk, Dorota Szczypior, Iwona Patelczyk, Sabina Krefta. Ponadto w przygotowania włączyły się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Królewskiej oraz Radna Gminy Sierakowice pani Maria Marcińska. Osobne podziękowania pani Dyrektor skierowała  dla nauczycieli Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej za przygotowanie całej uroczystości i spontaniczne włączenie się do pracy, a zwłaszcza dla pani Iwony Furman, dzięki której w kuchni przyrządzono wyśmienity poczęstunek, uczniów i nauczycieli za przygotowanie programu artystycznego, a więc paniom z klas 0-III szkoły podstawowej oraz pani Wiolecie Winczewskiej wraz z grupą języka kaszubskiego. Następnie Pani Dyrektor wyraziła wdzięczność absolwentom rocznika 2016 kamienickiego gimnazjum, którzy zawsze ochoczo pomagali w organizacji Dnia Babci i Dziadka i nadal przychodzą szkole z pomocą.

                W dalszej części uroczystości seniorzy zostali podjęci słodkim poczęstunkiem oraz obiadem.

                Następnie zaproszono gości do wspólnej zabawy. Odbyły się liczne walentynkowe konkursy. W tym klimacie dziadkowie mieli za zadanie przygotować przy blasku świec najbardziej walentynkową kanapkę, co nie było wcale takie proste. Ponadto rysowali portret wymarzonego partnera lub partnerki, układali wersy miłosnego wiersza i puzzle w kształcie serca. Przygotowano kwiaty i upominki dla najstarszej babcię i dziadka. Nie byłoby dobrej zabawy bez muzyki. Do tańca przygrywał świetny zespół muzyczny, lansując same przeboje. Sądząc po uśmiechach na twarzy, babcie oraz dziadkowie doskonale się bawili do późnych godzin wieczornych.

                Kochanym Babciom i Drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych takich wspaniałych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!

 

Konkurs „Drzewo genealogiczne mojej rodziny” rozstrzygnięty!

Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania u dzieci własną historią rodzinną, poszerzenie ich wiedzy na ten temat oraz popularyzacja poszukiwań genealogicznych. Konkurs przygotowany został dla klasy IV szkoły podstawowej.

Komisja pod przewodnictwem pani dyrektor Hanny Subkowskiej-Wójcik wyłoniła zwycięzców:

I miejsce - Paula Bigus

II miejsce – Patrycja Jelińska

III miejsce – Wojciech Patelczyk

 

GRATULACJE!

 

 

 

Bal karnawałowy klas 0 - III

Dnia 2 lutego 2017 r. odbył się bal karnawałowy dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Zabawa odbyła się na sali gimnastycznej. Dzieci przybyły w tym dniu w pięknych bajkowych kostiumach. Najmłodsi uczniowie chętnie tańczyli w parach, tworzyli kółka i korowody. Przebojem, do którego pląsało najwięcej dzieci była  "Ciu ciu ła, ła, ła".

Kiedy tancerze opadli już z sił - mogli posilić się przy obficie zastawionych stołach.

Zabawa była przednia, czego dowodem są uśmiechnięte twarzyczki naszych milusińskich.

 

 

.

 

Ferie zimowe w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Szklanej

W drugim dniu ferii uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariusza, spędzili czas ze swoimi rówieśnikami. W ramach stałej współpracy i integracji młodzież wraz z opiekunami i wychowankami ORW w Szklanej przygotowywała prace plastyczne, komponowała własne piosenki dotyczące aktualnej pory roku. Zajęcia miały również na celu edukowanie dzieci jak bezpiecznie i aktywnie spędzać czas wolny. 

Podziękowania kierujemy do Dyrekcji obu placówek, nauczycieli i wolontariuszy, dzięki którym mogliśmy sprawić radość dzieciom i młodzieży.

 

 

25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przeprowadzała zbiórkę pieniędzy na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Nasi uczniowie od rana zbierali pieniądze od mieszkańców pobliskich miejscowości. Łącznie na terenie Gminy Sierakowice kwestowało 50 wolontariuszy.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom za wsparcie akcji.

 

 

Powiatowy Konkurs Matematyczno – Ekologiczny

„Ekologiczny Pitagoras”

         Dnia 12.01.2017r. po raz kolejny odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs Matematyczno-Ekologiczny „Ekologiczny Pitagoras” pod patronatem Starosty Powiatu Kartuskiego Pani Janiny Kwiecień oraz Wójta Gminy Sierakowice Pana Tadeusza Kobieli. Konkurs ten adresowany jest do uczniów klas IV –VI szkoły podstawowej. W tym roku przystąpiło do niego 20 szkół naszego powiatu – 54 uczestników. Test wiedzy zawierał 20 pytań z czego 12 z matematyki i 8 z ekologii, na rozwiązanie których uczniowie mieli 60 minut.

Po zmaganiach konkursowych, w czasie oczekiwania na werdykt komisji uczniowie wzięli udział w warsztatach „A więc wojna… polski wrzesień 1939r” prowadzonych przez pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku – pana Bartosza Januszewskiego oraz w warsztatach żywieniowych prowadzonych przez panią Iwonę Tesmer wraz z uczniami z klasy II  Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach, gdzie mogliśmy posmakować przepyszne soki warzywno – owocowe – jednym słowem bomby witaminowe.

            Po zakończeniu obrad komisji głos zabrała Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik, która pogratulowała wszystkim uczestnikom, a następnie odczytała wyniki konkursu. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i cenne nagrody, które zakupiliśmy dzięki życzliwości i hojności Starosty Powiatu Kartuskiego Pani Janiny Kwiecień oraz Wójta Gminy Sierakowice Pana Tadeusza Kobieli.

Szczegółowe wyniki konkursu przedstawiają się następująco.

Kategoria kl. IV

 

Imię i nazwisko

Szkoła

Miejsce I

Maksymilian Sadowski

SP Łyśniewo

Miejsce II

Weronika Węsierska

SP Stężyca

Miejsce III

Antoni Stencel

Mieszko Jaworski

SP Sierakowice

SP Leźno

 

Kategoria kl. V

 

Imię i nazwisko

Szkoła

Miejsce I

Jakub Romanowski

SP Pępowo

Miejsce II

Szymon Drywa

ZS Staniszewo

Miejsce III

Michał Stępski

SP Miszewo

 

Kategoria kl.VI

 

 

Imię i nazwisko

Szkoła

Miejsce I

Mateusz Penkowski

SP Stężyca

Miejsce II

Mikołaj Jaworski

SP Leźno

Miejsce III

Szymon Górlikowski

SP Sierakowice

            

DYREKTOR I NAUCZYCIELE SKŁADAJĄ SERDECZNE PODZIĘKOWANIA:

STAROŚCIE POWIATU KARTUSKIEGO

PANI JANINIE KWIECIEŃ

 WÓJTOWI GMINY SIERAKOWICE

PANU TADEUSZOWI KOBIELA

ZA OBJĘCIE PATRONATEM I UFUNDOWANIE NAGRÓD DLA ZWYCIĘZCÓW POWIATOWEGO KONKURSU

 „EKOLOGICZNY PITAGORAS”

 

 

Zapraszamy gimnazjalistów do udziału w

VII Wojewódzkim Konkursie Historyczno-Plastycznym

Ludzkości Dzieje Malowane

(2016/2017)

Regulamin  >>>

 

 

I Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Wielkiej Brytanii

10 stycznia 2017 r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbył się etap szkolny I Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii zorganizowanego przez Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie. Celem konkursu było  rozbudzenie wśród młodzieży gimnazjalnej województwa pomorskiego zainteresowania językiem angielskim oraz poszerzenie wiedzy o Wielkiej Brytanii. W konkursie wzięło udział aż 18 uczniów z klas I – III gimnazjum, którzy zmagali się  zagadnieniami związanymi z historią, sztuką, najbardziej znanymi postaciami, zabytkami, świętami i obyczajami Wielkiej Brytanii. Najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie:

Patrycja Szczypior kl. III a – 37/40

Hubert Leszczyński kl. I a – 33/40

Roksana Woźniak kl. II b – 27/40

Dwoje najlepszych uczniów ze szkoły spróbuje w swoich sił  w etapie wojewódzkim tego konkursu, który odbędzie się 15 lutego w Żukowie. Dziękuję uczniom za tak duże zainteresowanie konkursem i życzę  najlepszym  powodzenia w  kolejnym etapie.

 

 

 

 

Dnia 05.01.2017 w naszej szkole odbyły się zawody sportowe w  piłce nożnej halowej. W  zawodach udział wzięło 13 drużyn. O godz. 9:25 zaczęła się się część przeznaczona dla Szkoły Podstawowej. Po emocjonujących rozgrywkach nagrody indywidualne otrzymali :

-       Kacper Winczewski- odkrycie turnieju

-       Radosław Kurs- najlepszy bramkarz turnieju

-       Karol Dobek- najlepszy zawodnik turnieju

Mecze rozegrane były systemem,, każdy z każdym “

 

Tabela:

1.    Va

2.    Vb

3.    VI

4.    IV

 

Następnie odbyły się rozgrywki  gimnazjum

1.grupa -  chłopcy

Wyniki:

1.    Ia-Ib 1-1

2.    IIIb-Ia 3- 1

3.    Ib-IIIb 5-1

Potem zagrały dziewczyny:

II-III 0-1

I-III 0-1

I-II 2-1

Nagrody indywidualne:

Ewelina Gańska- odkrycie turnieju

Dominika Bulman- Najlepsza bramkarka turnieju

Daria Jelińska- Najlepsza zawodniczka turnieju

Tabela dziewczynki gimnazjum:

1.    III

2.    I

3.    II

Po tym rozegrano mecze 2.grupy chłopców gimnazjum.

IIa-IIb 1-3

IIa-IIIa 1-3

IIIa-IIb 1-4

Następnie nadszedł czas na część pucharową:

Półfinały:

IIIa-IIIb 1-3

Ib-IIb 1-2

Mecz o VI miejsce:

IIa-Ia 0-3(walkower)

Mecz o 3 miejsce:

1b-IIIa 1-1 (2-3 po karnych)

FINAŁ:

IIb-IIIb 4-1

Tabela chłopcy gimnazjum

1.    IIb

2.    IIIb

3.    IIIa

4.    Ib

5.    Ia

6.    IIa

Nagrody indywidualne:

Mateusz Krefft- najlepszy bramkarz turnieju

Najlepszy zawodnik turnieju: Zdzisław Lejk, Robert Kulaszewicz

Podczas gry wszyscy zawodnicy dawali z siebie 100 % normy, takie zawodu zorganizujemy w naszej szkole jeszcze nie raz……

 

                                                                                  Aleksander Tessa

 

.

.

„A więc wojna… polski wrzesień 1939 roku” – warsztaty IPN

W Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyły się warsztaty "A więc wojna... polski wrzesień 1939 roku". W trakcie trwania konkursu powiatowego z matematyki, uczniowie z pobliskich szkół wzięli udział w zajęciach poprowadzonych przez pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Gdańsku pan Bartosza Januszewskiego. Oprócz uczestników konkursu, uczniów szkół IV-VI warsztaty zorganizowano również w klasie pierwszej gimnazjum. Uczniowie zapoznali się z tekstami źródłowymi, danymi statystycznymi i bohaterami kampanii wrześniowej m.in. : kmdr ppor. Janem Grudzińskim – dowódcą okrętu podwodnego ORP „Orzeł” (nadal trwają poszukiwania okrętu http://santiodnalezcorla.pl/),  gen. Stanisławem Sosabowskim organizatorem 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, na czele której walczył w bitwie o Arnhem.

Podziękowania kierujemy do OBEN IPN Gdańsk za wsparcie w promowaniu kontaktu młodego pokolenia z historią w postaci wystaw i przeprowadzonych warsztatów.

 

 

 

Nagrody Haliny Buchacz dla najlepszych uczniów –

– absolwentów języka kaszubskiego w Gminie Sierakowice.

Uczniowie, którzy w sposób szczególny przykładają się do nauki języka „Małej Ojczyzny” i kończąc naukę osiągają najlepsze oceny z języka kaszubskiego, mają szansę otrzymać nagrodę Haliny Buchacz. Najlepszym uczniem z języka kaszubskiego Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej okazał się w roku szkolnym 2015/2016 absolwent szkoły podstawowej Jakub Jeliński.

 

 

 

Wigilia szkolna

W dniu 22 grudnia 2016 roku o godz.9.00 na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta wigilia szkolna. Pani dyrektor Hanna Subkowska - Wójcik powitała przybyłych uczniów, rodziców i nauczycieli, życząc, aby zbliżające się święta upłynęły w spokojnej, radosnej i prawdziwie rodzinnej atmosferze, Pani dyrektor podkreśliła, że nie jest ważne, ile prezentów będzie pod choinką, lecz to, jak się spędzi ten świąteczny czas. Chodzi o to, aby były to niezapomniane chwile, do których wraca się z chęcią.
Po chwili wystąpiły z programem artystycznym dzieci z klas I-III oraz 0b, które pod opieką nauczycielek : Iwony Furman, Doroty Miotk, Danuty Zelewskiej oraz Aliny Treder przedstawiły niezwykle wzruszające widowisko, zatytułowane „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką.”
Najpierw za pomocą pantomimy dzieci pokazały, jak wiele zła jest obecnie na ziemi i dlaczego ono panuje w ludzkich sercach. Uświadomiły, że w tym zabieganym świecie rodzice nie mają czasu na rozmowę i zabawę z własnym dzieckiem, nie potrafią się cieszyć nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia, tylko myślą o sprawach przyziemnych. Z ust aniołów popłynęły ważne i aktualne dla nas przesłania: żyj z ludźmi w zgodzie, przebaczaj, pomagaj innym, idź za głosem serca, niech w tobie narodzi się Chrystus. Uświadomiły, iż przy odrobinie dobrej woli możliwa jest przemiana ludzkich serc. Przy dźwiękach kolędy „Mizerna cicha” dzieci tańcem oddały hołd nowonarodzonemu Dzieciątku, dziękując Bogu za ten piękny Dar.
Po zakończeniu występu uczniów głos zabrała Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik, która podziękowała dzieciom za to piękne, wzruszające przedstawienie, a paniom z nauczania zintegrowanego za przygotowanie tej uroczystości. Następnie wychowawcy udali się do swoich klas na uroczyste wigilie.

 

Wigilia w klasie II sp

Wigilia w klasie III sp 

 

 

PIECZENIE PIERNIKÓW

Grudzień to okres przedświąteczny, który nierozerwalnie łączy się z pieczeniem pierniczków i ich zapachem. Uczniowie klasy III postanowili trochę tego magicznego, świątecznego zapachu wnieść do szkoły. Wychowawczyni oraz Julka ze swoją mamusią przygotowały ciasto na pierniczki i kruche ciasteczka. W miłej  atmosferze uczniowie  podzieleni na grupy odpowiedzialnie wykonywali zadania: wałkowanie ciasta, wycinanie pierników z foremek, wkładanie pierników do piekarnika, mierzenie czasu pieczenia. W całej szkole w tym dniu rozchodził się świąteczny piernikowy zapach. Upieczone przez uczniów pierniczki miały czekać na Wigilię szkolną . Nie obyło się jednak bez zjedzenia choćby jednego ciasteczka, gdyż wspaniałe pierniczki swoim wyglądem nęciły wszystkich. Po ostygnięciu pierniczków wszyscy uczniowie zabrali się za dekorowanie. Pomysłów na najpiękniej udekorowany piernik było mnóstwo - efekty owej pracy skosztowaliśmy podczas klasowej Wigilii.

.

 

Wigilia dla seniorów

 

W niedzielę 18 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne dla wszystkich seniorów z Kamienicy Królewskiej, a wszystko zostało przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich oraz dyrekcję Zespołu Szkół  panią Hannę Subkowską - Wójcik.

Spotkanie wigilijne rozpoczęło się jasełkami w wykonaniu dzieci z klas O- III. Występ ten wprowadził wspaniały, świąteczny nastrój wśród wszystkich uczestników. Mali artyści, występujący na scenie przedstawili nam przepiękny program o narodzinach Jezusa.

Pani dyrektor Hanna Subkowska Wójcik złożyła najserdeczniejsze życzenia świąteczne, następnie wszyscy uczestnicy spotkania łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia.

Głos zabrali również goście honorowi: ks. proboszcz Andrzej Piernikarczyk, wójt gminy Sierakowice pan Tadeusz Kobiela oraz radna gminy Sierakowice – pani Maria Marcińska.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania serdecznie dziękujemy.

Ogromne słowa uznania należą się rodzicom małych aktorów, którzy swoje pociechy przywieźli na przedstawienie.

  

Warsztaty Bożonarodzeniowe

 

Dnia 15 grudnia 2016 roku odbyły się w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach  Warsztaty Bożonarodzeniowe,  w których uczestniczyła grupa uczennic z gimnazjum w Kamienicy Królewskiej,  w składzie: Patrycja Lubotzka, Joanna Miotk oraz Aleksandra Konkel.  Uczestnicy warsztatów brali udział w kliku blokach tematycznych:

·         I blok– warsztaty językowe (język angielski lub niemiecki)

·         II blok – aranżacja stołu bożonarodzeniowego

·         III blok – sporządzanie potrawy zgodnie z otrzymaną recepturą

·         IV blok – pokaz nowoczesnej kuchni przez dziennikarza kulinarnego Radia Plus, pana Michała Turka oraz pana Leszka Murawskiego znanego jako „Gastropiciel”.

Na koniec wszyscy otrzymali prezenty oraz pyszny poczęstunek.

 

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska

„Zmieniając siebie, zmieniaj rzeczywistość”

                Projekt ZMIENIAJĄC SIEBIE, ZMIENIAJ RZECZYWISTOŚĆ realizowany przez   Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska we współpracy ze Szkolnym Klubem Wolontariusza działającym przy Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej oraz Ośrodkiem Rewalidacyjno-Wychowawczym w Szklanej miał na celu m.in. realizację działań profilaktycznych w tym organizację konkursów w dwóch placówkach, zakup nagród oraz wzmocnienie pozytywnych i akceptowanych społecznie zachowań wśród młodzieży. Projekt zakładał również integrację społeczeństwa lokalnego poprzez organizację festynu z okazji Dnia Dziecka, wspólny wyjazd do Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich, warsztaty - Wyrób kwiatów z papieru.

Rozwój zainteresowań, wspólna wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami działań, wzbogacanie wiedzy z zakresu profilaktyki, czy też zainteresowanie młodzieży działaniami w formie wolontariatu oraz promowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego wspólnie z rodziną, to nieliczne cele projektu, które realizowano od maja do grudnia 2016r.

 

 

 

 

Uroczysta gala wręczenia stypendiów

Stypendia marszałka województwa pomorskiego przyznano w trzech kategoriach, w jednej z nich znalazła się nasza uczennica. Patrycja Lubotzka otrzymała stypendium finansowane ze środków europejskich – a dedykowane jest uczniom uzdolnionym w szczególności w zakresie przedmiotów matematycznych, przyrodniczych, informatycznych i języków obcych. Wyróżnienia wręczał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Na uroczystą galę przybyli przedstawiciele samorządu województwa, dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice.

 

 

.

 

 

Byliśmy w kinie…

Dnia 16 grudnia 2016 uczniowie kl. I-III Gimnazjum Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej mieli niebywałą przyjemność pojechać do Multikina w Słupsku na film „ Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”.

Młodzież z przyjemnością obejrzała fantastyczną opowieść o uroczym, dobrotliwym chłopaku, który zyskuje sympatię widzów, gdyż ryzykując swoje zdrowie i życie, chroni bezbronne zwierzęta. Te stworzenia były bajkowo piękne a niektóre rozbrajająco pocieszne. Film emanował ciepłym humorem, głównie za sprawą gry głównych postaci: Eddiego Redmayana, Dana Foglera, Alison Sudol.

                Do kina nie pojechalibyśmy, gdyby nie duże finansowe wsparcie Sołtysa – Sołectwa Kamienica Królewska – Pana Ryszarda Piaseckiego.

 

 

.

 

 

.

 

 Konkurs plastyczny „Moje Kaszuby”

Uczeń Jakub Jeliński z klasy Ia gimnazjum uzyskał III miejsce w konkursie powiatowym organizowanym przez Centrum Kultury w Kartuzach. Tematem pracy w kategorii uczniów gimnazjum były „Pomorskie herby miast i gmin”.

.

.

.

 

Brzechwolandia

W dniu 07.12.2016 dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a i 0b wraz z opiekunami wybrały się do Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku na przedstawienie „Brzechwolandia” w reżyserii Jerzego Karnickiego.

Spektakl był kompilacją wierszy Jana Brzechwy. Na potrzeby przedstawienia zupełnie przeorganizowano układ małej sceny. Nie było tu tradycyjnego podziału na scenę i widownię. Akcja spektaklu działa się wszędzie, a dzieci nie tylko mogły w niej uczestniczyć, ale również ją współtworzyć. Na niewielkiej, umownej scenie aktorzy pojawiali się, aby prezentować bohaterów najbardziej znanych wierszy Jana Brzechwy, m.in.: "Na straganie", "Kaczka dziwaczka", "Na wyspach Bergamutach", Entliczek-pentliczek", "Katar", "Samochwała", "Żaba" i wielu innych. Jak się okazało, wiele z nich było znanych dzieciom.

„Spotkanie z Mikołajem”

Wizyta świętego Mikołaja, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Do naszej szkoły Mikołaj zawitał w tym roku nieco wcześniej, bo 3 grudnia.

Wszystkie dzieci wraz z rodzicami przybyły na spotkanie punktualnie i  z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi. Zamiast jednak „Mikołajowych” dzwoneczków- usłyszały dzwonek telefonu. To Mikołaj informował, że ma defekt sań i kłopoty z reniferami, więc spóźni się nieco na spotkanie. Żeby nie nudziło się dzieciom przesłał  zadania do wykonania. Tak więc najmłodsi rozpoznawali obrazki, starsi rozwiązywali krzyżówki. Wszystkie dzieci uczyły się  ulubionej piosenki i pląsu Mikołaja.  Dzieci szybko uporały się    z zadaniami i żeby nie było smutno Świętemu, przygotowały piękne dla niego prezenty: klasa 0a- aniołka, klasa 0b- szalik, klasa I - pierniczki, klasa II - choinkę, a klasa III - nowe sanie.

Wtedy to zjawił się Mikołaj z workiem pełnym prezentów. Zanim jednak rozdał je dzieciom porozmawiał z nimi trochę, poprosił o pokazanie wykonanych zadań, a potem tańczył i bawił się z milusińskimi.

Mikołaj chwalił dzieci, a kiedy zmęczył się nieco zabrał się do wręczania prezentów, które bez wątpienia im się należały. A prezenty były wspaniałe. Królowały przybory szkolne, ale były także zabawki, soczek  i słodycze.

Potem dzieci obdarowały Mikołaja swoimi prezentami. Na koniec, aby upamiętnić ten sympatyczny dzień, dzieci zrobiły sobie zdjęcie z Mikołajem.

Wszystkie dzieci aktywnie i  z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zabawach i pracach grupowych.

Śmiechu i radości było wiele.

Mikołaj zapewnił dzieci, że jeśli tylko będą starały się zachowywać grzecznie to odwiedzi je już za rok.

 

 

 

Wyjazd integracyjny I a i I b gimnazjum

                W dn. 3.11 2016 uczniowie kl. I a i I b gimnazjum z wychowawcami wzięli udział w wyjeździe integracyjnym do Gdyni. Najpierw pojechaliśmy do Jumpcity (Park trampolin), gdzie uczniowie mogli do woli korzystać z jego atrakcji. Następnie pojechaliśmy do Multikina na film „ Bociany” – lekką, animowaną opowieść o tym, że bociany nie roznoszą już dzieci, ale przez pomyłkę dostają zlecenie na doręczenie niemowlaka.

                Nie była to ekranizacja wysokich lotów, jeśli chodzi o uniwersalne wartości, ale można było się doszukać przesłania, że najwyższą wartością jest rodzina, a w niej dziecko.

                Ciepły posiłek, na który się udaliśmy po projekcji, wszyscy zjedli z apetytem.
W świetnych humorach wszyscy cali i zdrowi wrócili do domu, by nazajutrz znów zmierzyć się ze szkolną codziennością.

 

ZAWODY W KOLARSTWIE PRZEŁAJOWYM W BYTOWIE

 

                W Bytowie 3.12.2016r.  rozegrany został Ogólnopolski Wyścig przełajowy klasy A. W  kategorii „Juniorka młodsza” zwyciężyła Martyna Krefta (MLKS Baszta Bytów) uczennica klasy IIIB. W kolejnym dniu odbył się Ogólnopolski Wyścig w kolarstwie Przełajowym Pucharu Burmistrza Miasta Bytów - IV Memoriał Marka Cichosza, który zaliczany jest do Pucharu Polski. Martyna Krefta również tego dnia zwyciężyła zajmując I miejsce.

GRATULUJEMY

 

 

 

Wojewódzki Konkurs Recytatorski Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej

W dniu 2 grudnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Szopie odbyła się VII edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej.

Celem konkursu jest popularyzacja kaszubskiej i polskiej twórczości Ewy Warmowskiej (laureatki wielu konkursów literackich) w szerokim kręgu – w szczególności wśród dzieci i młodzieży z terenu województwa pomorskiego.

Do konkursu zgłosiło się łącznie 158 uczniów spośród 52 różnych szkół.

Naszą szkołę godnie reprezentowały dwie uczennice: Kinga Szczypior z kl. II oraz Amelia Maszota z kl. VI. Obydwie pięknie recytowały utwory Ewy Warmowskiej, nie mniej konkurencja była wysoka. W kategorii kl. I-III wystąpiło 53 recytatorów, zaś spośród  kl. IV-VI – 45 osób.

Tym bardziej cieszy sukces naszej uczennicy Amelii Maszota, która zajęła I miejsce w kategorii kl. IV-VI. W nagrodę laureatka otrzymała przepiękny symbol zbliżających się świąt – figurkę aniołka. Bardzo się cieszymy z sukcesu Amelii i gratulujemy tak wspaniałego osiągnięcia.

 

 

Światowy Dzień Walki z AIDS

i program edukacyjny ,,Twoja krew, moje życie’’

 

30.11.2016r. odbyło się spotkanie profilaktyczne dla uczniów gimnazjum poświęcone obchodom Światowego Dnia Walki z AIDS dotyczące tegorocznej kampanii edukacyjnej pod hasłem ,,Coś was łączy? Zrób test na HIV’’. Uczennica klasy Ia gimnazjum Julia Krause poszerzyła tematykę powszechnie rozprzestrzeniającej się choroby. Omówiła sposoby zakażenia się wirusem HIV, objawy choroby oraz sposoby leczenia i działania profilaktyczne. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia filmu ,,AIDS – epidemia wciąż niepokonana’’.

Kolejno uczennice klasy IIa gimnazjum  Wiktoria Arent i Joanna Miotk przedstawiły prezentację dotyczącą programu edukacyjnego ,,Twoja krew, moje Życie’’ realizowanego w ramach współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Celem akcji jest kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych wśród uczniów oraz obalenie mitów związanych z oddawaniem krwi. Gimnazjaliści z uwagą słuchali na temat zasad pobierania krwi, kto może zostać honorowym dawcą oraz jakie istnieją przeciwwskazania do oddawania krwi. Każda kropla jest cenna i pozyskanie dawców zapewnia większe bezpieczeństwo całego systemu ochrony zdrowia. Grupa tych dawców ma regularnie wykonywane badania, zatem pobrana od nich krew stanowi potencjalnie najmniejsze zagrożenie przeniesienia chorobotwórczych czynników zakaźnych.

Podejmowane działania kształtują postawy prozdrowotne świadomych przyszłych krwiodawców i uwrażliwiają młode pokolenia na problemy drugiego człowieka.

 

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Dnia 29 października gościliśmy w naszej szkole aspiranta sztabowego P. Jarosława Pyszke. Tego dnia odbyło się klika spotkań z klasami I –III i IV - VI szkoły podstawowej. Na spotkaniach zostały poruszone różne tematy, dyskutowano o bezpiecznej drodze do i ze szkoły – czyli przepisy ruchu drogowego obowiązujące pieszych oraz rowerzystów, sam w domu – zasady postepowania, cyberprzemoc – przyczyny i konsekwencje, a dodatkowo w klasie trzeciej również rozmawialiśmy o odpowiedzialności karnej osób nieletnich za popełnienie czynu karalnego oraz demoralizacji.

Spotkanie z funkcjonariuszami Powiatowej Komendy Policji w Kartuzach

Dnia 29.11.2016 r. odbyło się spotkanie uczniów klas gimnazjalnych z funkcjonariuszami policji. W ramach realizacji programu profilaktycznego  i wychowawczego,  prowadzone są działania ukierunkowane przede wszystkim na wykształcenie od najmłodszych lat właściwych postaw. Podczas spotkania  z funkcjonariuszem policji uczniowie dowiedzieli się, co to są czyny karalne, jak dbać o własne bezpieczeństwo. Omawiane były również następujące zagadnienia: kiedy odpowiadamy za swoje postępowanie, przejawy oraz przykłady demoralizacji, korzystanie z Internetu i portali społecznościowych, zamieszczanie informacji i pobieranie plików z Internetu. Młodzież została poinformowana o zagrożeniach wynikających z palenia papierosów, spożywania alkoholu oraz konsekwencjach prawnych takiego postępowania. Funkcjonariusze policji omówili jaki wpływ ma popełnienie czynu karalnego na ich dalsze dorosłe życie.

 

ANDRZEJKI, ANDRZEJKI…..

W czwartek 24 listopada 2016 roku odbyły się w naszej szkole Andrzejki szkolne dla klas IV – VI S.P. oraz I-III Gimnazjum, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski (Julia Krauze, Kamila Formelka, Aleksander Tessa) oraz przez grupę projektową p. Anny Naczk  (Joanna Baran, Dominika Bulman, Sandra Bednarek, Kinga Leman, Karolina Szuta). Jak na Andrzejki przystało nie obyło się bez dobrej zabawy, wszystkie klasy przygotowały ciekawe stoiska, na których aż roiło się od andrzejkowych akcentów. Były także konkursy szybkościowe, zwinnościowe oraz plastyczne. Na koniec wszystkim zostały wręczone „Dobre wróżby”, oraz na specjalnie przygotowanej planszy  można było sprawdzić jak w przyszłości będzie się nazywał/nazywała nasza żona czy mąż J. Na koniec pani dyrektor Hanna Subkowska - Wójcik wręczyła dyplomy  wszystkim klasom za aktywny udział w zabawie, a zwycięzcom dodatkowo słodkie upominki. W kategorii klas podstawowych najlepsi okazali się uczniowie z klasy VB, natomiast w  gimnazjum  wygrała klasa I B. Dziękujemy za wspólną zabawę !!! Samorząd Uczniowski!!!

 

Zabawa andrzejkowa w klasie II sp

 

 

Wycieczka do Gdyni…

22 listopada uczniowie klas IV- VI Szkoły Podstawowej pojechali na wycieczkę do Gdyni pierwszym punktem wyprawy było Multikino, w którym uczniowie wraz z opiekunami obejrzeli wspaniałą i wzruszającą bajkę z przepiękną muzyką i niesamowitym przesłaniem pt.: „Trolle”. Nie obyło się bez spaceru po Skwerze Kościuszki na którym uczniowie mogli podziwiać piękne statki…  Następnie celem naszej podróży było miasteczko trampolin JUMPCITY, w którym nasza młodzież pod okiem instruktora wykonywała szereg przeróżnych figur.  Każdy znalazł coś dla siebie, od trampolin począwszy, na wypełnionym po brzegi gąbką basenie skończywszy. Przeznaczony czas w Jumcity szybko dobiegł końca i cała wesoła grupa ruszyła z powrotem w kierunku Kamienicy Królewskiej. Opiekunami na wycieczce były panie: Grażyna Dawidowska, Renata Gojtowska, Oriana Górska i Anna Naczk.

 

 

 

 

W dniu 16 listopada 2016 r. w kartuskim Domu Kultury odbył się powiatowy etap konkursu  Mëster   bëlnégò   czëtaniô.”  

            Celem konkursu jest przede wszystkim popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się nim. Uczniowie czytali wylosowane przez siebie teksty. Najmłodsi uczniowie czytali bajki Janusza Mamelskiego, a  z kl. IV-VI fragment opowiadania Stanisława Janke pt. „Psë.”

Występ uczniów oceniała komisja, która oceniała przede wszystkim rozumienie czytanego tekstu, poprawną dykcję, zwłaszcza prawidłową wymowę typowo kaszubskich liter oraz zainteresowanie słuchaczy.

Naszą szkołę reprezentowały na tym konkursie dwie uczennice : Kinga Szczypior z klasy drugiej oraz Katarzyna Lipkowska z klasy szóstej. Obie zachwyciły jurorów i zajęły wysokie lokaty. Kinga Szczypior za piękne przeczytanie bajki „Òwca i kòza” zdobyła II miejsce, natomiast Katarzyna Lipkowska, czytając fragment opowiadania, uplasowała się na III miejscu.

Zwycięzcy I i II miejsca zakwalifikowali się do dalszego etapu. Wśród nich jest Kinga Szczypior, która pojedzie 26 listopada do Bolszewa na Wojewódzki Konkurs „Mëster   bëlnégò   czëtaniô.”  

Bardzo gratulujemy, życząc powodzenia.

 

 

 

Uczniowie świętowali 98. rocznicę odzyskania niepodległości

W przededniu 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyły się  uroczyste marsze. Wszyscy uczniowie udali się pod pomniki Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” w Kamienicy Królewskiej. Gimnazjaliści w trakcie marszu sprawdzali swoją wiedzę historyczną na poszczególnych punktach. Niektórzy uczniowie przebrali się w mundury wojskowe i stroje cywilne z różnych epok. Pochód był okazją do zaprezentowania swojej postawy patriotycznej oraz upamiętnienia wydarzeń historycznych z 11 listopada 1918r.. Poprzez złożenie kwiatów i zniczy na pobliskich pomnikach uczniowie oddali hołd tym, którzy walczyli i umierali za naszą Ojczyznę.

 

Dzień Śniadanie Daje Moc 

 

8 listopada Dzień Śniadanie Daje Moc obchodziło niemal 7 800 klas 0 - III w całej Polsce. Nasza szkoła także przystąpiła do akcji. Nasze dzieci przygotowały sobie drugie śniadanie - wykonały smaczne, zdrowe i kolorowe kanapki, które wspólnie spożyły. 

 

Unihokej – Gminne rozgrywki Szkół Podstawowych 08.11.2016

Do turnieju eliminacyjnego szkół podstawowych przystąpiły Szkoły Podstawowe z :Lisich Jam, Gowidlina, Kamienicy Królewskiej, Tuchlina oraz z Szopy. Turniej zapowiadał się bardzo spokojnie, ale  mecz pomiędzy Lisimi Jamami a Kamienicą Królewską, który był bardzo szybki i bardzo wyrównany dostarczył kibicom bardzo wiele emocji, bo to w nim padło najwięcej bramek bo aż 8. Mecz zakończył się wynikiem 4:4.W turnieju szkół podstawowych mało gościnni okazali się gospodarze wygrywając w obu kategoriach dziewcząt i chłopców.

Kategoria szkół podstawowych - chłopcy:
1) SP w Gowidlinie - 7 pkt
2) SP w Lisich Jamach - 5 pkt
3) SP w Tuchlinie - 4 pkt, 7-5
4) SP w Kamienicy Królewskiej, 4 pkt, 8-9
5) SP w Szopie, O pkt

Kategoria szkół podstawowych - dziewczęta:
1) SP w Gowidlinie - 7 pkt
2) SP w Kamienicy Królewskiej - 5 pkt, 5-2
3) SP w Szopie - 5 pkt, 4-3
4) SP w Tuchlinie - 2 pkt
5) SP w Lisich Jamach - 1 pkt

Przepiękne puchary ufundowane przez gminę Sierakowice wraz z koordynatorem sportu wręczała dyrektor gowidliskiego gimnazjum pani Aleksandra Stark.

 

W dniu 8 listopada 2016 r. w remizie OSP w Mojuszu odbył się gminny etap konkursu  Mëster   bëlnégò   czëtaniô.” Organizatorami   konkursu  jest  Starostwo  Powiatowe w Wejherowie, Gmina Wejherowo, Biblioteka Publiczna Gminy Wejherowo im. Aleksandra Labudy w Bolszewie, a także Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remùsowi Drëszë.”

Celem konkursu jest przede wszystkim popularyzacja literatury i kultury kaszubskiej, rozbudzenie pasji czytania w języku kaszubskim oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się nim. Uczniowie czytali wylosowane przez siebie teksty.

Najmłodsi uczniowie czytali bajki Janusza Mamelskiego, a z kl. IV-VI fragment opowiadania Stanisława Janke pt. „Psë.” Występ uczniów oceniała komisja, która oceniała czystość i poprawność wymowy, prawidłowe akcentowanie, melodię wymowy oraz swobodę i naturalność posługiwania się językiem. Zadanie było niełatwe, ponieważ mieli tylko chwilę na przygotowanie się do czytania.

Najpierw wystąpili uczniowie z kl. I-III SP. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice drugiej klasy: Paulina Wenta oraz Kinga Szczypior. Kinga Szczypior pięknie przeczytała bajkę „Slédz i flądra” i zdobyła II miejsce.

W konkursie przeznaczonym dla kl. IV-VI wystąpiła kolejna uczennica naszej szkoły – Katarzyna Lipkowska z klasy szóstej, która w tej kategorii wywalczyła także II miejsce. Obydwie zwyciężczynie oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymały nagrody książkowe oraz płyty.

Nasze uczennice zakwalifikowały się do następnego etapu konkursu i pojadą na eliminacje powiatowe, które odbędą się 16 listopada w Kartuzach. Serdecznie gratulujemy, zachęcamy do udziału w dalszych konkursach, życząc wielu sukcesów.

W kategorii kl. I-III gimnazjum naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Katarzyna Damaszk z kl. III a oraz Wiktoria Arent z kl. II a, jednak nie zajęły żadnego miejsca.

 

Msza z kaszubską Liturgią Słowa

W dniu 6 listopada 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej wzięli udział we Mszy św. z kaszubską Liturgią Słowa w Kościele św. Jana w Sierakowicach. Uczniowie przygotowali: czytanie I – Wiktoria Arent klasa II a, czytanie II – Roksana Lejk klasa Ia, psalm responsoryjny i śpiew Alleluja – Julia Krause klasa Ia, modlitwę wiernych – Jakub Jeliński z klasy Ia gimnazjum.

XV Dyktando Kaszubskie w Kosakowie

Dnia 5.11.201r. w Kosakowie odbyło się XV Dyktando Kaszubskie organizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz gminę Kosakowo.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice szkoły podstawowej: Katarzyna Lipkowska oraz Amelia Maszota; uczniowie gimnazjum: Patrycja Szczypior, Rozalia Woźniak.

Nie udało nam się zdobyć tytułu Mistrza Kaszubskiej Ortografii, nabraliśmy jednak wiele doświadczenia i spróbujemy swoich sił w tej dziedzinie w przyszłym roku na dyktandzie
w Szemudzie.

W czasie pobytu w Kosakowie uczniowie zwiedzali gminę lub korzystali z basenu znajdującego się w Gimnazjum w Kosakowie.

Celem konkursu było podnoszenie rangi języka kaszubskiego jako standardowego, mierzalnego, wdrażanie zasad pisowni, propagowanie formy pisemnej języka kaszubskiego.

Szkolny Konkurs „Piękno czytanego słowa”

          Dnia 3 listopada 2016 r. w bibliotece szkolnej odbył się szkolny etap konkursu „Piękno czytanego słowa.” Celem konkursu jest wspieranie ogłoszonego przez Fundację ABC 1 czerwca 2001 roku XXI Programu Zdrowia Emocjonalnego, w ramach którego rozpoczęto akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”, zachęcenie dzieci do głośnego czytania, rozbudzenie sympatii do książek, rozbudzenie sympatii do poezji oraz rozwijanie umiejętności głośnego czytania.

          Do konkursu przystąpiło łącznie 12 uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej. Każdy z nich wylosował jeden wiersz i w ciągu 10 minut musiał się przygotować do głośnego odczytania tekstu.

          Występy uczniów oceniała komisja, w skład której weszły panie: Wioletta Winczewska, Eliza Piotrowska i Paulina Dułak.

          Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury przyznało I miejsce Martynie Wenta – uczennicy kl. VI. Drugie miejsce zajął Sebastian Gański z kl. V a, zaś III miejsce uczennica kl. VI - Amelia Maszota. Ponadto komisja wyróżniła ucznia kl. V b – Tymoteusza Kniter.

          Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie nagrody. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom.

          Zwyciężczyni szkolnego konkursu weźmie udział w IV Powiatowym Konkursie „Piękno Słowa Czytanego”, który odbędzie się 22 listopada 2016r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach. Trzymamy kciuki za laureatkę i życzymy dalszych sukcesów.

 

Listopad miesiącem modlitw za zmarłych

Klasa II jak co roku w pierwszych dniach listopada udała się na cmentarz, aby pomodlić się za zmarłych oraz zapalić dla nich znicze.

 

GIMINNA GIMNAZJADA W UNIHOKEJA…

28.10.2016 uczennice i uczniowie z gimnazjów naszej gminy walczyli o Puchar Wójta Gminy Sierakowice -Tadeusza Kobieli. Ten niesamowicie emocjonujący turniej, rozegrał się w Zespole Szkół w Gowidlinie.  Nasi uczniowie zajęli następujące lokaty: dziewczynki III miejsce, przy czym należy dodać, że miały taki sam bilans wygranych meczy  co  uczennice  Zespołu Szkół w Tuchlinie które zajęły II miejsce w turnieju bowiem decydująca okazała się ilość zdobytych  bramek i tu uczennice Z.S Tuchlino miały ich o dwie więcej… natomiast reprezentacja naszych chłopców uplasowała się na IV miejscu. Gratulujemy wszystkim uczestnikom turnieju sportowego ducha oraz trzymamy kciuki za reprezentantów naszej szkoły podstawowej, którzy również będą  rozgrywać ten turniej 08.11.2016.

 

Wanoga do Wejrowa

  W dniu 27 października odbyła się wycieczka do Wejherowa, w której brali udział uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka regionalnego kaszubskiego z kl. IV-VI oraz kl. I-III gimnazjum. Wyjazd refundowano ze środków przeznaczonych na naukę tego języka. Opiekunami wycieczki były panie: Hanna Subkowska –Wójcik, Grażyna Dawidowska, Sabina Wiśniewska, Wioletta Winczewska oraz Anna Naczk.
Celem wycieczki było wzbudzenie zainteresowania kaszubską historią i kulturą, promocja ciekawych miejsc na Kaszubach, a także zapoznanie z różnymi formami aktywnego spędzania wolnego czasu.
Głównym punktem programu było zatem zwiedzanie najsłynniejszego sanktuarium Męki Pańskiej na Kaszubach – Kalwarii Wejherowskiej nazywanej też Jerozolimą Kaszubską. Tworzy ją zespół 26 kaplic ufundowanych przez wojewodę malborskiego Jakuba Wejhera, założyciela Wejherowa. Kalwaria Wejherowska jest pięknie położona na trzech wzgórzach, którym nadano biblijne nazwy. Kalwaryjski szlak zaczyna się na Górze Oliwnej i mierzy ok. 5 km. Droga krzyżowa obejmuje 14 stacji. Zwiedziliśmy kaplicę Wniebowstąpienia, Ogrójca, Pocałunku Judasza oraz Grób Najświętszej Marii Panny. Kaszubska Jerozolima po dziś dzień to miejsce odpustów, nabożeństw Drogi Krzyżowej i inscenizacji Męki Pańskiej. Tu przybywają Kaszubi z południowej i środkowej części regionu na Odpust Wniebowzięcia Pańskiego, a Kaszubi z północy na Odpust Trójcy Przenajświętszej.
Na zakończenie naszej podróży pojechaliśmy do zaczarowanej krainy wodnych przygód, którą kryje w sobie Auapark Reda. Tu każdy mógł stanąć oko w oko z rekinami, a także zaznać wielu innych atrakcji. Na szerokiej zjeżdżalni wszyscy bawili się wybornie, płynąc na pontonach. A najodważniejsi zjechali także z trzech ekstremalnych zjeżdżalni zapewniających dużą dawkę adrenaliny. Dla osób o mocnych nerwach czekała też wzburzona na 1,5 metra fala. Niezwykle ciekawie zaaranżowane było jacuzzi, tryskające wodą w kolorze lawy. Jednym słowem każdy tu mógł znaleźć coś dla siebie i z pewnością nikt nie narzekał na brak wrażeń.

 

Konkurs plastyczny, w którym brali udział nasi uczniowie

Konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu obszarów wiejskich województwa pomorskiego o tematyce unijnej „Tu jest moje miejsce – Pomorskie!” Ideą konkursu było pokazanie korzyści płynących z wykorzystania funduszy unijnych na rzecz poprawienia wizerunku obszarów wiejskich, polepszenia komfortu oraz jakości życia na terenach wiejskich widzianych oczami dzieci.

Przedstawienie teatralne „O niesfornym koziołku”

W dniu 26.10.2016 przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III szkoły podstawowej zgromadziły się na sali gimnastycznej naszej szkoły. Dzieci czynnie uczestniczyły w przedstawieniu „O niesfornym koziołku” Teatru Rozmaitości Adama Gromadzkiego z Gdańska.

Bajka ta poruszała tematykę bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także przestrzegała przed wymknięciem się spod kontroli rodziców, ukazując groźne skutki takiego zachowania. Pretekstem do poruszenia tej tematyki były przygody niesfornego koziołka, który bez wiedzy rodziców opuścił dom.

 

 

 

Środki psychoaktywne wśród młodzieży – spotkanie dla rodziców

 

26.10.2016 r. odbyło się spotkanie dla rodziców z panią Elwirą Lelental prezes Fundacji Nowe Życie, emerytowaną nadkomisarz i kierownikiem sekcji ds. zwalczania przestępczości narkotykowej. Rodzice mieli możliwość poszerzyć wiedzę z zakresu różnorodności dostępnych środków psychoaktywnych oraz sposobach rozpoznawania, czy dziecko zażywa tego rodzaju substancje. Celem spotkania było sprowokowanie  do refleksji nad przyczynami sięgania po środki psychoaktywne; przedstawienie konsekwencji ich zażywania oraz zapoznanie ze systemem pomocy osobie zażywającej narkotyki.

Dziękujemy za aktywny udział w spotkaniu!

 

 

Wycieczka klas I-III

25 października 2016 roku uczniowie z klasy I, II i III, pod opieką nauczycielek: Iwony Furman, Danuty Zelewskiej, Doroty Miotk, Małgorzaty Domaros oraz Pauliny Dułak wybrali do Centrum Nauki EXPERYMENT na przedstawienie teatralne "Baśnie Dalekiego Wschodu."

Celem tego wyjazdu było przygotowanie uczniów do świadomego, aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym, rozbudzanie zainteresowań teatrem, a także rozwijanie świadomości i ekspresji kulturowej.

Po zakończeniu spektaklu uczniowie wraz z opiekunami spędzili niesamowite chwile w fascynującym laboratorium dla małych i dużych odkrywców, w którym poznawali prawa fizyki i przyrody. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli pod ogromnym wrażeniem spektaklu teatralnego, jak i zjawisk, których tego dnia doświadczyli.

                 

Szkolny Konkurs z Języka Polskiego dla klas IV-VI

20 października o godz.14.00 w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje Konkursu z Języka Polskiego dla klas IV-VI szkoły podstawowej. Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności uczniów  z zakresu języka polskiego.

Łącznie wzięło w nim udział 14 uczniów. Uczestnicy konkursu w ciągu 60 minut rozwiązywali test z zakresu kształcenia literackiego oraz nauki o języku, za który mogli otrzymać maksymalnie 40 punktów.

Aby przejść do dalszego etapu, wystarczyło mieć 28 punktów.

Niestety żaden z uczniów nie zakwalifikował się do etapu rejonowego.

Podajemy najlepsze wyniki uzyskane przez uczniów naszej szkoły.

1.      Karolina Hapka – 20p – 50%

2.      Tomasz Szczypior – 19p – 47,5%

3.      Kinga Ziemann – 18p – 45%
Pomorskie Hospicjum Dla Dzieci

Razem zebrano:

- 97 paczek chusteczek

-1583 pieluszki

-1 piżamkę

-1 krem na odparzenia

-1 ręcznik papierowy

-1 chusteczki zwykłe

Dziękujemy uczniom, rodzicom i mieszkańcom Kamienicy Królewskiej za pomoc w zbiórce na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci.

 

Dnia 21 października 2016 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą zakładkę do książki. Konkurs był organizowany przez bibliotekę szkolną. Brali w nim udział uczniowie klas I - IV. Wykonali oni dowolną techniką 22 piękne zakładki. Przy ocenie prac jury brało pod uwagę głównie pomysłowość, samodzielność oraz estetykę wykonania prac. Wybór najciekawszych okazał się bardzo trudny, dlatego jury przyznało aż 4 pierwsze miejsca:

1.      Christopher Szuta- kl. II SP

2.      Julia Kwidzińska – kl. III SP

3.      Adrianna Stal – kl. III SP

4.      Marcelina Urban – kl. III SP

Wyróżnienia:

1.      Anna Miotk – kl. I SP

2.      Kacper Klejsa – kl. III SP

 

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody, a pozostali nagrody pocieszenia.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

 

 

 

19 października klasę I i II szkoły podstawowej odwiedził Pan Policjant. Powiedział on o zasadach zachowania w przypadku zagubienia się w tłumie oraz jacy powinni być uczniowie w relacjach z sąsiadami. Bardzo ważnym wątkiem było także postępowanie w kontaktach z nieznajomymi.  

 

 

 

Spotkanie z policjantem klas 0a i 0b 

 

 

 

 

 

 

17 października 2016r. zorganizowaliśmy w naszej szkole uroczysty apel poświęcony 38 rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II. Do krótkich relacji filmowych z pielgrzymek Ojca Świętego do Ojczyzny dołączyliśmy ulubione pieśni w wykonaniu każdej klasy, począwszy od kl."Ob" aż po III gimnazjum. 

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

                14 października to dzień ważny w kalendarzu z uwagi na przypadające Święto Edukacji Narodowej. Tego dnia w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyła się uroczysta akademia.

                Na wstępie głos zabrała Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik, która powitała przybyłych na uroczystość gości, Księdza Proboszcza, rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi oraz uczniów. Pani Dyrektor zapowiedziała, że sześcioro uczniów pierwszej klasy złoży uroczyste ślubowanie, które jest ogromnym przeżyciem, pozostającym w pamięci i przywołującym dreszczyk emocji. Życząc pierwszoklasistom, aby nigdy nie zapomnieli tych chwil, Pani Dyrektor zaznaczyła, że szkoła to nauka, poznawanie świata i ludzi, to prawdziwe przyjaźnie na lata i pierwsze miłości, to autorytety w osobach nauczycieli, którzy chcą, aby ich uczniowie wyrośli na mądrych i odpowiedzialnych Polaków.

                Po krótkim powitaniu przez Panią Dyrektor na scenę wyszli uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawcą, panią Dorotą Miotk i zaprosili na swój występ. Najpierw dzieci pięknie zatańczyły poloneza w rytm melodii z filmu „Pan Tadeusz.” Następnie pochwaliły się swoją wiedzą na temat Ojczyzny i wykazały znajomością uczniowskich obowiązków. Zobowiązały się używać na co dzień magicznych słów: „Proszę, przepraszam, dziękuję”  i przyrzekły dbać o czystość w klasie. Podkreśliły, że książka to największy skarb i zachęciły do czytania, śpiewając przepiękną piosenkę do melodii z filmu „Titanic.” Po zakończeniu swojego występu sześcioro pierwszoklasistów wstąpiło w szeregi uczniów. Podnosząc dwa palce prawej ręki, złożyli uroczyste ślubowanie, że będą godnie reprezentować szkołę, w pełni wykorzystywać czas przeznaczony na naukę, dbać o honor szkoły, okazywać szacunek nauczycielom i innym pracownikom szkoły, dbać o piękno mowy ojczystej. Po tych słowach Pani dyrektor dotykając wielkim ołówkiem, uroczyście pasowała pierwszoklasistów na uczniów, którzy odtąd stali się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej. Przewodnicząca SU życzyła im, by nie żałowali tu czasu spędzonego, bo „każdy po latach wniosku się doczeka, że szkoła – to najpiękniejszy czas w życiu człowieka.”

Na pamiątkę ślubowania dzieci otrzymały z rąk rodziców słodkie upominki, a z od Pani Dyrektor prezent- przybory szkolne.

                Życzenia dla pierwszoklasistów popłynęły również z ust starszych kolegów. Szczególnie miłe powitanie zgotowali im uczniowie drugiej klasy. Ciesząc się, że zostali przyjęci do grona uczniów, zaśpiewali znaną piosenkę „Co może mały człowiek?” Na zakończenie uczniowie kl. Ob złożyli Pani Dyrektor oraz nauczycielom serdeczne życzenia, życząc zdrowia, pomyślności i przede wszystkim cierpliwości. Wyrecytowały taki oto wierszyk:

Niech Wam słońce zawsze świeci.
Niech Was lubią wszystkie dzieci.
Niech uśmiech na twarzach wszystkich gości,
a wiatr rozpędza chmury złości.

Następnie zaproszono na program artystyczny z okazji Dnia Edukacji przygotowany przez uczniów klasy szóstej oraz szkolny chór „Pół żartem, pół serio.”

                Uczniowie wcielili się w role nauczycieli i znakomicie odtworzyli nastroje panujące w gronie pedagogicznym w świetle wprowadzanych reform oświaty. Występy uczniów przeplatały zabawne piosenki ; „Jak ty zdasz, kochanie”, „Awans ci da.” Nie zabrakło życzeń dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników szkoły,  a także podziękowań ze strony uczniów za cierpliwość i wytrwałość nauczycieli w ich codziennej pracy.

  

 Podziękowania usłyszeli nauczyciele oraz pracownicy szkoły również z ust Pani Dyrektor, która dziękowała za sumienne wykonywanie pracy, za zaangażowanie w nią, za niezliczone godziny rozmów o uczniach, za uśmiechy na buziach uczniów, za to, że chcą chodzić do szkoły i lubią lekcje, za troskę, trud i poświęcenie. Dowodem podziękowania były nagrody wręczone nauczycielom i pracownikom szkoły. Na zakończenie Pani dyrektor pogratulowała wszystkim nagrodzonym pracownikom, podziękowała wszystkim obecnym za uwagę, a pierwszoklasistom i ich rodzicom życzyła samych sukcesów w nauce.

 


VI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZNKI MNOŻENIA

 

30 września 2016 r. uczniowie Zespołu Szkół w  Kamienicy Królewskiej świętowali VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Przedstawiciele klas IV-VI Szkoły Podstawowej i I-III Gimnazjum zmagali się z działaniami matematycznymi wymagającymi biegłej znajomości tabliczki mnożenia. Konkurs miał na celu popularyzację matematyki, a zwłaszcza tabliczki mnożenia.

Zwycięzcami konkursu zostali:
W kategorii klas IV-VI Szkoły Podstawowej:

I miejsce: Sebastian Gański i Bartek Lejk

II miejsce: Weronika Klebba

III miejsce: Patryk Lubotzki

W kategorii klas I-III Gimnazjum:

I miejsce: Hubert Leszczyński

II miejsce: Roksana Lejk i Michał Mejer

III miejsce: Łukasz Lewiński/p>

Gratulujemy !!!

 

.

 

ŻYJ ZDROWO, DARUJ ŻYCIE

Dnia 26 października 2016 roku już po raz trzeci odbył się powiatowy  konkurs  profilaktyczny o zdrowym żywieniu  w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy i umiejętności na temat zasad zdrowego żywienia, oraz rozbudzenie zainteresowania zaletami kuchni śródziemnomorskiej, ziół naturalnych i rolnictwem ekologicznym Naszą szkołę reprezentowało czterech uczniów gimnazjum w składzie: Wiktoria Arent (kl. IIa gim), Karolina Wenta (kl. IIIa gim), Kamila Formella (kl. IIIa gim) i Adrian Wenta (kl. IIIa gim). Konkurs składał się z dwóch części:

  • teoretycznej – uczestnicy pisząc test wykazali się wiedzą z zakresu żywienia i gospodarstwa ekologicznego,

  • praktycznej – podzielonej na część żywieniową ( podczas której uczniowie przygotowywali pizze według wskazanego przepisu) i rolniczą ( w której wykazywali się wiedzą ze znajomości np. gatunków zbóż).

W konkursie uczestniczyło 6 szkół (gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych).

Po podsumowaniu wszystkich punktów najlepszy wynik uzyskali uczniowie naszej szkoły, a tym samy zdobyli pierwsze miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Mistrzostwa Szkół Wiejskich w Piłce Nożnej Halowej

     W dniu 21 października 2016r. rozegrano coroczny turniej piłkarski w ramach Mistrzostw Szkół Wiejskich . Zawody rozegrano w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Sierakowicach.     W bardzo emocjonujących rozgrywkach uczestniczyło 8 reprezentacji szkół podstawowych Gminy Sierakowice.

     Drużyna z Kamienicy Królewskiej zajęła wspaniałe II miejsce i wystąpiła w składzie: Artur Bożyk, Wiesław Regliński, Patryk Koszałka, Mikołaj Smentoch, Jakub Szymichowski, Karol Dobek i Tomek Szczypior.

      Wszyscy zawodnicy zasłużyli na wielkie gratulacje za osiągnięty sukces sportowy. GRATULACJE.

Końcowa Klasyfikacja

1.      Sierakowice

2.      Kamienica Królewska

3.      Lisie Jamy

4.      Gowidlino

5.      Tuchlino

6.      Załakowo

7.      Mojusz

8.      Puzdrowo

Poszukiwany – Poszukiwana!!!

… tak został zatytułowana zabawa, którą Samorząd Uczniowski przygotował z okazji Dnia Nauczyciela dla nauczycieli i uczniów naszej szkoły.  Zadanie dla uczniów  było następujące: na planszach uczniowie  widzieli układanki zrobione z twarzy nauczycieli, każda układanka  składała się z czterech lub pięciu części (czyli 1 twarz składała się z 5 innych nauczycieli) uczniowie  musieli odnaleźć  swojego wychowawcę i panią dyrektor Hannę Subkowską Wójcik oraz pozostałych nauczycieli według ustalonego szyfru. Mamy nadzieje, że spodobała Wam się wspólna zabawa…


Wyjazd do kina w Słupsku

          W dniu 13 października 2016 r. uczniowie klas IV-VI pojechali autokarem do Multikina w Słupsku na projekcję filmu „Jak zostać kotem?.” Opiekunami uczniów były panie: Ewelina Wejer, Oriana Górska, Anna Naczk i Wioletta Winczewska.

          Po zaopatrzeniu w popcorn i nachosy uczniowie weszli na salę i zasiedli wygodnie fotelach, aby obejrzeć film.  A było naprawdę warto ! Film opowiadał historię zarozumiałego biznesmena, który w wyniku zaskakującego wypadku, został uwięziony w ciele domowego kota. Dopiero wówczas spojrzał na swe życie z nowej perspektywy i zrozumiał, że w życiu nie jest najważniejsza praca, lecz kochająca się rodzina. Film okazał się nie tylko zabawny, ale i pouczający. Wywołał nawet wzruszenie na twarzach niektórych uczniów.

Po obejrzeniu filmu uczniowie wraz opiekunami udali się do KFC na smaczny obiad.

  

Biwak klasy II a i II b gimnazjum

W dniach 13-14.10.2016r. klasy IIa oraz IIb gimnazjum wybrały się na biwak do Gospodarstwa Agroturystycznego Państwa Grażyny i Zenona Majkowskich w Skrzeszewie. Na początku Pani Majkowska ugościła wszystkich babeczkami i gorącą herbatą, po czym opowiedziała o swoim gospodarstwie i zapoznała uczniów z historią miejscowości. Następnie uczniowie brali udział w zabawach integrujących zespoły klasowe, dzięki którym dowiedzieli się ciekawych rzeczy o swoich rówieśnikach, jak również aktywnie spędzili czas na świeżym powietrzu. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem włączyli się w zabawę w podchody – zarówno w wymyślanie zadań,  jak również w wykonywanie zadań wyznaczonych przez przeciwną drużynę. Uczniowie mieli okazję zobaczyć rosnącą nad jeziorem rosiczkę oraz miejsce stacjonowania czapli. Po długiej wyprawie można było posilić się kiełbaskami z ogniska oraz swojskim bigosem. Część osób spędzała wolny czas grając w bilard, w piłkę nożną i siatkową, podczas gdy inni nie odstępowali  na krok stołu z piłkarzykami. Około godziny 21.00 klasy wybrały się z Panią Grażyną i opiekunkami, Panią Sabiną Wiśniewską oraz Anną Figurą, nad jezioro Skrzeszewskie. Po drodze Pani Majkowska opowiedziała historię związaną z krwawiącym krzyżem, a nad jeziorem uczniowie wysłuchali legendy o błąkającej się duszy pasterza dzwoniącego dzwoneczkiem na swoje owce, który podobno można usłyszeć, kiedy jezioro spowite jest bardzo gęstą mgłą. Kolejny dzień klasy rozpoczęły śniadaniem i zabawą w grupach, polegającą na odszukaniu ukrytych na terenie gospodarstwa karteczek z numerami pytań, na które wspólnie odpowiadali. Następnie wszyscy udali się do stołówki na gorącą zupę, po czym o godzinie 12.00 pojawili się rodzice i pobyt na gospodarstwie Państwa Majkowskich dobiegł końca.

 

Warsztaty z edukacji ekologicznej

 ,,Płazy i gady Kaszubskiego Parku Krajobrazowego’’

W ramach realizacji projektu ,,Poczuj miętę do przyrody’’ 10.10.2016r. odbyły się warsztaty  z edukacji ekologicznej zorganizowane przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Szymbarku. Zajęcia przeprowadził  pan mgr Tomasz Narczyński, który zainteresował młodzież tematyką bioróżnorodności  płazów i gadów występujących w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Ciekawym i emocjonującym doświadczeniem były żywe okazy, które młodzież miała okazję podziwiać i ,,poprzytulać’’.

 Zajęcia terenowe w lesie

29.09.2016 uczniowie klasy II obserwowali rośliny i zwierzęta naszych lasów. Słuchali dźwięków lasu.

Zajęcia odbyły się w pobliskim lesie - dzieci zbierały dary lasu, rozpoznawały rośliny i zwierzęta, które po drodze widziały a także słyszały.

 

Owocowe królestwo

Pod tym tytułem rozpoczęły zajęcia w klasie II dnia 30.09.2016 r. Uczniowie wspólnie wykonali sałatkę owocową. Zajęcia poprzedziła rozmowa na temat zdrowotnych walorów wynikających ze spożywania warzyw. Dzieci wypowiedziały się na temat samopoczucia i postrzegania przez nie świata w chwilach dobrego i złego humoru.

 

.

 

 

PROJEKT  - „MATCZE ZÉLÉ” czyli POCZUJ MIĘTE DO PRZYRODY

Dnia 27.09. 2016r. odbyło się spotkanie w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kartuzach gdzie grupa naszych uczniów uczestniczyła już w II spotkaniu w ramach projektu Powszechny spis natury z natury – Matcze zélé (mięta) czyli poczuj miętę do przyrody. Na spotkaniu szkoły dzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z szkolnym projektem przyrodniczym, który rozpoczął się już wiosną 2016r. Nasza szkoła dołączyła do projektu w drugiej edycji w ramach tego otrzymaliśmy rośliny do zasadzenia. Po powrocie ze spotkania założyliśmy przy szkole mini ogródek kwiatowo – zielarski.  Na spotkaniu wysłuchaliśmy również prelekcji Pani Katarzyny Sikorskiej – pracownika Kaszubskiego PK, która to  przedstawiła nam wiele ciekawych informacji związanych z fauną i florą Kaszubskiego Parku Krajobrazowego.

WIZYTA POLICJANTA W NASZEJ SZKOLE

W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku roku szkolnego, w ramach edukacji w tym kierunku zaprosiliśmy policjanta, który spotkał się z uczniami klasy III. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo. Policjant rozmawiał  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po ulicach, a w szczególności  omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.

Akcja „Żonkil”

Szkolny Klub Wolontariusza

W roku szkolnym 2016/2017 Szkolny Klub Wolontariusza kontynuuje działania w ramach stałej współpracy z Ośrodkiem Rewalidacyjno-Wychowawczym w Szklanej oraz podejmować będzie inne zadania o charakterze akcyjnym.

Uczniowie:

Zdrojewska Martyna

Lipkowski Marcin

Stankowski Łukasz

Krefft Klaudia

Szczypior Patrycja

Arent Wiktoria

Miotk Joanna

Weber Nikola

Keller Monika

Szczypior Teresa

POMORSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI

"Ogłaszamy wielką mobilizację"

Pomorskie Hospicjum ogłasza zbiórkę artykułów do higieny dla najmłodszych podopiecznych. Bardzo prosimy o włączenie się w akcję. Potrzebne są  pieluchy i mokre chusteczki.

Zbiórka w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej trwa do 20.10.2016r.

PROSIMY O POMOC

Hospicjum na co dzień opiekuje się nieuleczalnie chorymi dziećmi.

www.pomorskiehospicjum.pl

Smacznie i zdrowo…

…pod takim hasłem upłynęła lekcja  wychowania fizycznego w kl. II gimnazjum na której głównym celem było przygotowanie zdrowej i smacznej żywności, uczennice przygotowywały  kanapki  oraz sałatki. Pięć  uczennic z   kl.  II gimnazjum realizuje w tym roku projekt gimnazjalny pt „.Co wpływa na zdrowy styl życia?”, lekcja „Smacznie i zdrowo”  była elementem ich projektowych działań.

 

 

 

Jestem uczestnikiem ruchu drogowego

 

Dzieci klasy II poznawały znaki drogowe oraz zasady obowiązujące pieszego uczestnika ruchu drogowego.
Uczniowie udali się na wycieczkę, podczas, której rozpoznawali napotkane znaki drogowe oraz ćwiczyły prawidłowe przechodzenie przez ulicę. 

 

 

 

 

Mleko w szkole

Od wielu lat uczniowie naszej szkoły piją mleko w ramach programu „Mleko w szkole”, którego celem jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych. W ramach tej akcji odbyły się warsztaty dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej.

12 października najmłodsi uczniowie naszej szkoły spotkały się z policjantem. Tematem spotkania było bezpieczeństwo dzieci na drodze. Dzieci mogły przećwiczyć różne sytuacje drogowe.  

Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe

W piątek 30 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnych Sztafetowych Biegach Przełajowych, które odbyły się na terenie UKS WIKING. Naszą szkołę reprezentowało 40 uczniów  w czterech 10 osobowych zespołach (kolejno: 10 dziewczynek z SP, 10 z gimnazjum, oraz 10 chłopców z SP i 10 z gimnazjum. Uczniowie z SP oraz dziewczynki z gimnazjum miały w sztafecie do przebiegnięcia 10x  800 m, natomiast chłopcy z gimnazjów naszej gminy 10x 1000m. Oprócz naszej młodzieży  w zawodach wzięły udział reprezentacje ze szkół z SP Załakowa, z zespołów szkół z Gowidlina, Tuchlina, Szopy oraz z gimnazjum w Sierakowicach. Gratulujemy wszystkim zawodnikom. Oto kolejno zajęte miejsca:

S.P.:

Zajęte miejsce

Dziewczynki

Chłopcy

1

Gowidlino

Tuchlino

2

Tuchlino

Załakowo

3

Kamienica Królewska

Gowidlino

4

-

Kamienica Królewska

 

 

 

Gimnazjum:

Zajęte miejsce

Dziewczynki

Chłopcy

1

Sierakowice

Szopa

2

Tuchlino

Sierakowice

3

Kamienica Królewska

Gowidlino

4

Gowidlino

Kamienica Królewska

5

-

Tuchlino

 

Wybrano przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego!!!

 

W Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej wybrano dziś (26.09.2016) nowego przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.   Zgłoszono trzy kandydatury tj. Kamila Formella kl. III A, Julia Krauze kl. IA i Aleksander Tessa kl. I B Kandydaci przygotowali wspaniałe plakaty ze swoimi planami wyborczymi. Uczniowie naszej szkoły w tajnym głosowaniu oddała 45 głosów na Julię Krauze (przewodnicząca),  42 głosy na Aleksandra Tessę (zastępca) oraz 36 głosów na uczennicę Kamilę Formella (sekretarz).
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy w roku szkolnym 2016/2017!!!

 

 

 

 

Aplikacja  „EVENIO”

W czwartek 22 września klasa I A , I B Gimnazjum oraz kl. VI SP miały okazję obejrzeć prezentacje multimedialną dot. aplikacji  „EVENIO” na telefon zaprezentowaną przez przedstawiciela Urzędu Gminy Sierakowice pana Laskę.

„EVENIO” to program zawierający pełen harmonogram wywozu nieczystości w gminie Sierakowice -  po zainstalowaniu aplikacji na telefon przypomina nam ona  o terminach wywozu śmieci.  Prezentacja miał na celu promowanie programu poprzez uczniów w ich domach.

,,VI Pomorskie Dni Energii’’

w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Gdańsku

 

Dnia 17.09.2016 r. uczennice klas III wraz z opiekunem miały możliwość uczestnictwa w VI Pomorskich Dniach Energii, które zostały zorganizowane w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Celem przedsięwzięcia było przybliżenie różnych możliwości wykorzystywania źródeł energii.

Młodzież miała możliwość skorzystania z Punktu Doradztwa Energetycznego zadając pytania ekspertom. Dodatkową atrakcją był Autobus Energetyczny jako mobilne centrum edukacyjno-informacyjne przeciwdziałania zmianom klimatu. Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych rozdawali sadzonki zachęcając do sadzenia drzew oraz wyjaśniali, że drewno jest odnawialną energią z natury. Chętni mogli wykonać papier czerpany z upcyklingu, obejrzeć film czy wziąć udział w tematycznych konkursach, łamigłówkach i rebusach.  Na głodnych czekał foodtruck z pierogami zasilany fotowoltaiką oraz kącik relaksu z lekturą.

Miła atmosferze, wiele atrakcji i ciekawa tematyka to zapewne interesujący sposób na wypełnienie sobotniego przedpołudnia.

 

 

Wycieczka klasowa klasy IIIB

Uczniowie klasy IIIB z Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej udali się na pieszą 16 km wycieczkę. Młodzież odwiedziła cmentarz znajdujący się na prywatnej posesji w Ciechomiu, który był używany w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku przez ludność wyznania ewangelickiego. Obecnie pozostało w tym miejscu niewiele nagrobków w dobrym stanie. Trasa wycieczki nie mogła ominąć miejsc pamięci m.in. pomnika poświęconego więźniarkom obozu Stutthof oraz pomnika Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, który upamiętnia osoby z gminy Sierakowice poległe w wojnie polsko-bolszewickiej. Znicze zapalono również przed pomnikiem ks. Bernarda Sychty. Uczniowie zapoznali się z historią drewnianego kościoła św. Marcina oraz Ołtarza Papieskiego, który posłużył jako ołtarz do odprawienia Mszy Św. przez papieża Jana Pawła II w 1999r. podczas siódmej pielgrzymki do ojczyzny. Gimnazjaliści po spędzeniu kilku godzin w Sierakowicach poznaniu historii regionu wrócili pieszo do Kamienicy Królewskiej.  

Dnia 15.09.2016 nasza szkoła obchodziła Święto Pieczonego Ziemniaka (które odbyło się na stadionie w Kamienicy Królewskiej). Po raz pierwszy w tym roku dzień ten połączony był z Dniem Żeglarskim  na przystani „Wiking”. Uczniowie tego dnia jak co roku zajadali się pysznościami przygotowanymi  z ziemniaków przez Koło Gospodyń Wiejskich, można było skosztować frytek, placów oraz naszych regionalnych  ziemniaków w mundurkach (pulek), oprócz tego  dla uczniów przygotowaliśmy wiele gier i zabaw ruchowych na stadionie oraz konkursy profilaktyczne dla uczniów gimnazjum, a na przystani „Wiking” czekały na nich rowerki wodne oraz rejs łodzią. Odwiedzili nas również mili goście z ORW w Szklanej. Tego dnia Cały dzień upłynął w ciepłej i rodzinnej atmosferze. Specjalne podziękowania składamy na ręce Koła Gospodyń Wiejskich oraz wszystkich rodziców, którzy tego dnia włączyli się w pomoc w przygotowaniu posiłków dla naszych uczniów i dla p. Tadeusza Żurka który jak zwykle wzorowo zajął się naszymi uczniami na wodzie.

 

 

 

„ZMIENIAJĄC SIEBIE, ZMIENIAJ RZECZYWISTOŚĆ”

                Projekt „ZMIENIAJĄC SIEBIE, ZMIENIAJ RZECZYWISTOŚĆ” realizowany przez   Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska we współpracy ze Szkolnym Klubem Wolontariusza działającym przy Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej oraz Ośrodkiem Rewalidacyjno-Wychowawczym w Szklanej miała na celu m.in. realizację działań profilaktycznych. W dniu 15 września bieżącego roku na boisku odbyły się zajęcia profilaktyczne dla wszystkich uczniów gimnazjum z Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej. Swoją obecnością zaszczycili nas również goście z ORW ze Szklanej. Wszyscy uczestnicy działań wzięli udział w konkursach promujących m.in. bezpieczeństwo, zasady kultury osobistej i promocję aktywności fizycznej. Jednym z zadań konkursowych było przedstawienie haseł i scenek promujących prawidłowe zachowania. Wszystkie zespoły klasowe otrzymały  nagrody. Gościom z ORW w Szklanej gorąco dziękujemy za przybycie oraz wspólnie spędzony czas.

 

 

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/2017 Pierwszego września 2016 roku w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej uroczyście zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2016/2017. Spotkanie ze szkołą poprzedziła Msza Święta w tutejszym kościele parafialnym. O godzinie 9.00 pani Dyrektor Hanna Subkowska –Wójcik serdecznie powitała wszystkich uczniów, rodziców oraz grono pedagogiczne. Wiele ciepłych słów usłyszeli w szczególności najmłodsi uczniowie z oddziału 3 i 4 latków, którzy właśnie tego dnia rozpoczęli swoją przygodę ze szkołą. Pani Dyrektor zapowiedziała, iż obecny rok szkolny będzie przebiegał pod znakiem czytelnictwa i przy okazji spytała uczniów, czy odrobili wakacyjne zadanie domowe - przeczytali chociaż jedną książkę. Pani Dyrektor opowiedziała o wyzwaniach czekających naszą szkołę. Wyraziła nadzieję, że kolejny rok szkolny będzie równie udany, jak poprzedni. Ten dzień był szczególnie ważny także dla Pani Wioletty Winczewskiej, która obchodziła jubileusz swojej pracy zawodowej. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów. Kończąc swoje przemówienie, Pani Dyrektor życzyła wszystkich nauczycielom owocnej pracy, a uczniom wielu sukcesów oraz radosnych chwil w murach naszej szkoły. Następnie Pani Dyrektor przedstawiła wychowawców nowych klas i poprosiła, aby wraz z uczniami udali się do sal.

Nowy rok szkolny 2016 / 2017 został oficjalnie rozpoczęty

 

 

 

 

 

Inauguracja roku szkolnego 2016/2017, to również dzień upamiętniający 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Polacy tego dnia rozpoczęli heroiczną walkę w obronie naszej ojczyzny. Uczniowie dla uczczenia tamtych wydarzeń złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikami poświęconymi Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” w Kamienicy Królewskiej oraz przy pomniku Leona Wenty strażnika granicznego, który zginął na granicy polsko-niemieckiej w Skrzeszewie.

 

 

Wykaz kandydatów przyjętych do oddziału przedszkolnego Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej na rok szkolny 2016/2017

 

 

Sześciolatki przyjęte do Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej (obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne dla dzieci 6 – letnich) na rok szkolny 2016/2017

 

 

Wykaz przyjętych uczniów do pierwszej klasy Gimnazjum Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej na rok szkolny 2016/2017

 

Lista uczniów przyjętych do Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej spoza obwodu szkoły

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej dnia 1 września 2016 roku (czwartek):
godz. 8.00 Msza święta w kościele parafialnym w Kamienicy Królewskiej
godz. 9.00 Spotkanie ogólne na sali gimnastycznej
godz. 9.30 Spotkania w klasach z wychowawcami

 

 

2 lipca 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej brali udział w XVIII Światowym Zjeździe Kaszubów. Zjazdy odbywają się od 1999 roku na pamiątkę zjednoczenia Kaszubów na terenie jednego województwa. W tym roku miejscem spotkania było Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich, które obchodziło również 110- lecie istnienia.

Składamy podziękowania dla Zrzeszenia Kaszubsko –Pomorskiego oddział Sierakowice oraz Firmie BAT za umożliwienie nam udziału w tej ważnej dla Kaszub imprezie. Dzięki sponsorom nasze dzieci otrzymały kieszonkowe, napoje oraz lody.