ZESPÓŁ SZKÓŁ W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

ul. Szkolna 19

83-342 Kamienica Królewska

tel./fax 58 - 681 92 02   e-mail: zskamienicakrolewska@wp.pl

     Dziennik elektroniczny

 

 

 

Aktualności

Plan pracy szkoły

Konkursy

Osiągnięcia

Plan lekcji

Dyżury nauczycieli

Sport

Uczniowie

Dyrekcja

Nauczyciele

Samorząd Uczniowski

Sekretariat

Rada Rodziców

Biblioteka

Pedagog

Sponsorzy

Regulaminy

Rekrutacja

Galeria

Archiwum

Absolwenci

5 - latki w szkole

Boiska ORLIK 2012

Projekty - "Jezioro..."

Rozbudowa szkoły

Cyfrowa szkoła

Sejm

Młode Sierakowice

Projekty

Projekty uczniowskie

Podręczniki

Przydatne linki:

MEN

Urząd Gminy Sierakowice

Kuratorium Gdańsk

Parafia - Kamienica Królewska

Interkl@sa

Szkoła z Klasą

Jesteś

monitoring pozycji

gościem na tej stronie.


.  

Cyfrowa szkołaAktualności


 

Wykaz kandydatów przyjętych do oddziału przedszkolnego Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej na rok szkolny 2016/2017

 

 

Sześciolatki przyjęte do Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej (obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne dla dzieci 6 – letnich) na rok szkolny 2016/2017

 

 

Wykaz przyjętych uczniów do pierwszej klasy Gimnazjum Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej na rok szkolny 2016/2017

 

Lista uczniów przyjętych do Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej spoza obwodu szkoły

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej dnia 1 września 2016 roku (czwartek):
godz. 8.00 Msza święta w kościele parafialnym w Kamienicy Królewskiej
godz. 9.00 Spotkanie ogólne na sali gimnastycznej
godz. 9.30 Spotkania w klasach z wychowawcami

 

 

OGŁOSZENIE DYREKTORA

 Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej

 

W związku z urlopem wypoczynkowym sekretarki Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej, sekretariat będzie zamknięty w dniach od 11.07.2016 r. do 07.08.2016 r.

Wszelkie zapytania proszę kierować drogą elektroniczną, wysyłając e-mail na adres szkoły: zskamienicakrolewska@wp.pl

 

Dyrektor Zespołu Szkół

w Kamienicy Królewskiej

Hanna Subkowska- Wójcik

 

 

OGŁOSZENIE DYREKTORA

 Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej

PODRĘCZNIKI

   

 

W roku szkolnym 2016/2017 zakupu całego zestawu książek dla dzieci dokonują tylko rodzice uczniów z klas VI SP, III GIM wg wykazu zamieszczonego na stronie internetowej szkoły. Rodzice dzieci, które będą uczęszczały do Oddziałów Przedszkolnych również kupują wyprawki szkolne wg wykazu.

Rodzice uczniów klas I – II SP kupują zeszyt ucznia do religii, natomiast rodzice uczniów klasy III SP kupują zeszyt ucznia do religii oraz podręcznik do religii wg wykazu. Pozostałe podręczniki uczniowie z tych klas otrzymują w szkole.

Pozostali uczniowie z klas: IV SP, V SP oraz I GIM i II GIM otrzymują cały zestaw podręczników w szkole.

Wykaz podręczników i wyprawek znajduje się w zakładce "Podręczniki".

 

 

Dyrektor Zespołu Szkół

w Kamienicy Królewskiej

Hanna Subkowska- Wójcik

 

 

 

 

 

 

 

Kolejny rok szkolny za nami…

 

25 czerwca uczniowie Zespołu Szkół wraz z Panią Dyrektor, nauczycielami i rodzicami pożegnali rok szkolny 2015/2016. Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem Pani Dyrektor Hanny Subkowskiej – Wójcik, która podziękowała wszystkim za wspólną pracę, gratulowała sukcesów i życzyła udanych wakacji. Następnie odbyła się część artystyczna, podczas której klasa V pożegnała swoich starszych kolegów i koleżanki, a absolwenci podziękowali Pani Dyrektor i nauczycielom za wszystkie lata nauki. Łzy wzruszenia dumnych rodziców przeplatały się z radością i uśmiechami naszych uczniów. Na końcu przyszedł czas na rozdanie świadectw, nagród i dyplomów.

Serdecznie gratulujemy naszym absolwentom ukończenia Szkoły Podstawowej i życzymy im wielu sukcesów w Gimnazjum! Do zobaczenia 1 września!

 

 

Pożegnanie absolwentów gimnazjum 2016

 

 

 

„Poloneza czas zacząć” tymi słowami rozpoczęło się pożegnanie naszych absolwentów gimnazjum. Na uroczystości gościliśmy P. Dyrektor Hannę Subkowską – Wójcik, wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły oraz rodziców. Po pięknym tańcu nastąpiło przekazanie sztandaru młodszym kolego i koleżankom. Po oficjalnej części nastąpiło pożegnanie ze szkołą, w pierwszej kolejności uczniowie klas II a i II b zaprosili naszych absolwentów na rozprawę sądową oczywiście na wesoło, następnie nasza grupa taneczna przedstawiła swój program z przekazem „Marzyć każdy może”. Wreszcie klasa III gim rozpoczęła swój program artystyczny, podczas którego złożyli podziękowanie P. Dyrektor, nauczycielom, pracownikom szkoły, wychowawcy oraz rodzicom. Najważniejszym momentem, na który wszyscy czekali, było jednak rozdanie świadectw. Zwieńczeniem tego wieczoru była zabawa taneczna dla absolwentów, pod okiem nauczycieli opiekunów.

 

 

 

 

 

 

 

 

23 czerwca uczniowie klas II - III przypomnieli sobie zasady pierwszej pomocy, natomiast klasa I uczyła się na czym polega łańcuch pomocy. Zajęcia odbyły się pod hasłem RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ.

Celem zajęć było zapoznanie uczestników  z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, wykształcenie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka. Podczas zajęć uczniowie poznali podstawowe pojęcia związane z pierwszą pomocą. Poznali ogólne zasady postępowania na miejscu wypadku. Uczyli się oceniać zagrożenie, kiedy i jak wezwać pomoc oraz ocenić, czy osoba poszkodowana oddycha. Odbyły się również zajęcia praktyczne: uczniowie uczyli się pozycji bocznej oraz resuscytacji na manekinach.

 

 

 

 

Podsumowanie akcji „Nakrętka”

Zarząd Samorządu Uczniowskiego w ostatnim tygodniu czerwca dokonał podsumowania akcji „Nakrętka”. Wszystkie klasy przez cały drugi semestr zbierały nakrętki dla dzieci z ORW w Szklanej. Łącznie udało się zebrać 147 kilogramów. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

Akcja kontynuowana będzie w nowym roku szkolnym 2016/2017.

Zwycięzcy: SP – klasa Oa – 31kg; SP – klasa V – 14kg; GIM – klasa IIb – 20kg

 

DZIEŃ ŻEGLARSKI

 

22 czerwca najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się na przystań żeglarską WIKING na „DZIEŃ ŻEGLARSKI”. Jak co roku uczestniczą w nim wszystkie dzieci. Zawsze chętnie jeżdżą na rowerkach wodnych, czy żaglówkach. Dzieci miały wiele radości i emocji  w żaglowaniu, towarzyszyła nam  piękna pogoda. Był też wiatr, który zawsze dodaje dodatkowych atrakcji ,szczególnie na wodzie. Dziękujemy panu Tadeuszowi Żurek oraz uczniom naszej szkoły, którzy pomagali nam w żaglowaniu.

Dziękujemy!

 

 

Wycieczka z Kaszubami do Bytowa i zwiedzanie Muzeum Zachodniokaszubskiego

Dnia 17 czerwca uczniowie klas gimnazjalnych oraz klas najmłodszych I –III szkoły podstawowej uczący się języka kaszubskiego brali udział w długo oczekiwanej wycieczce do Bytowa. Pierwszą atrakcją tego wyjazdu był park wodny Nimfa.  Po dwugodzinnej zabawie w wodzie udaliśmy się na posiłek do restauracji „ Piwnica”. Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy zamek pokrzyżacki w Bytowie. Znajdują się tu wystawy o charakterze historycznym oraz nawiązujące do czasów krzyżackich i panowania Gryfitów na ziemi bytowskiej. Na parterze obejrzeć można eksponaty związane „ Kulturą materialną Kaszubów Bytowskich”. Celem tej wycieczki było zapoznanie z historią i kulturą kaszubską i stwarzanie możliwości poznania ciekawych miejsc na Kaszubach.

 

 

 

Uczniowie klasy II i III sp brali udział w projekcie „Zdrowo jem więcej wiem”. Do projektu zgłosiło się 251 szkół z całej Polski. W ciągu roku trzeba było wysłać do organizatorów 5 raportów z podjętych działań. Projekt dzielił się na trzy etapy , które były oceniane.

Oto nasze osiągnięcia w poszczególnych etapach:

• Jesienny – miejsce 47

• Zimowy – miejsce 82

• Wiosenny – miejsce 18

• Grand Prix – miejsce 24

 

 

 

 

 

 

 

 

Dni Żeglarskie w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej W dniu 15 czerwca 2016 na przystani klubu UKS Wiking odbyły się coroczne Dni Żeglarstwa w Kamienicy Królewskiej. Uroczystego otwarcia imprezy przy pięknej słonecznej pogodzie dokonała Pani Dyrektor Hanna Subkowska Wójcik. Uczniowie szkoły podstawowej pod opieką swoich wychowawców mieli okazję poznać podstawy żeglarstwa. Z wielkim zaangażowaniem i radością pływali na różnego rodzaju sprzęcie żeglarskim. Fachowych rad i wskazówek udzielał Pan Tadeusz Żurek. Na koniec pojawiły się pyszne drożdżówki i napoje.

 

 

 

 

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska

projekt: „Zmieniając siebie, zmieniaj rzeczywistość”

 

W dniu 14.06.2016r uczniowie z Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej wraz z podopiecznymi Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego w Szklanej dzięki owocnej współpracy uczestniczyli w wyjeździe do Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. W wycieczce uczestniczyli również rodzice uczniów z Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej.

W czasie wyjazdu wszyscy uczestnicy wzięli udział w warsztatach „Wyrób kwiatów z papieru”. Uczestnicy wykonywali tradycyjne, charakterystyczne dla regionu Kaszub kwiaty z krepiny. Dzięki sprzyjającej aurze jak również dobrym humorom z ochotą i wielką uwagą zapoznawaliśmy się z tradycyjnym budownictwem Kaszub, Kociewia jak również z budynkami przemysłowymi i użyteczności publicznej. Uczestnicy mieli możliwość zintegrowania się w przyjaznych warunkach. Wyjazd był możliwy dzięki sfinansowaniu przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kamienica Królewska w ramach projektu „Zmieniając siebie, zmieniaj rzeczywistość”, za co składamy serdeczne wyrazy wdzięczności.

Podziękowania składamy również Pani Dyrektor Hanny Subkowskiej – Wójcik Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej oraz Pani Dyrektor Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego w Szklanej Julicie Krzebietke za umożliwienie udziału w tym projekcie.

 

14 czerwca 2016r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyło się podsumowanie projektów edukacyjnych klas drugich gimnazjum. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik, na podsumowaniu obecni byli również nauczyciele i uczniowie młodszych klas. Grupy projektowe przez kilka miesięcy realizowali wybrane tematy i przedstawili je w formie prezentacji multimedialnych i  wystaw fotograficznych.

Tematyka oraz skład grup wraz z opiekunami:

1.      Temat: „Zdrowie i aktywność fizyczna” – opiekun Jacek Subkowski (uczniowie: Łukasz Stankowski, Marcin Lipkowski, Jan Lejk, Zdzisław Lejk, Tomasz Toruńczak)

2.      Temat: „Dzień Dziecka – niesiemy radość dzieciom” – opiekunowie Bartłomiej Leszk, Łukasz Jurga (uczniowie: Filip Wenta, Rozalia Woźniak, Patrycja Kotłowska, Teresa Szczypior, Marta Jelińska, Monika Keller, Patrycja Szczypior, Wiktoria Wypyszewska)

3.      Temat: „Domowe sprzęty używane na Kaszubach” – opiekun Wioletta Winczewska (uczniowie: Hubert Gosz, Krystian Bednarek, Jakub Konkel, Dawid Krefft, Izabela Kiełpińska)

4.      Temat: „Nasza mała ojczyzna” - opiekun Krystyna Borek (uczniowie: Martyna Zdrojewska, Martyna Krefta, Dominika Wenta, Klaudia Krefft)

5.      Temat: „Różne oblicza samotności w literaturze i sztuce” – opiekun Eliza Piotrowska (uczniowie: Katarzyna Damaszk, Kamila Formella, Jakub Krefft, Kinga Lipkowska)

 

 

 

DZIEŃ MAMY I TATY

 

13 czerwca 2016 roku w naszej szkole odbył się Dzień Mamy i Taty. Na uroczystość przybyli wszyscy zaproszeni goście -  kochani rodzice. Na wstępie pani dyrektor Hanna Subkowska Wójcik serdecznie i gorąco przywitała rodziców oraz uczniów klasy: Oa, Ob, I, II i III , którzy przygotowali program artystyczny.

Na początku uczniowie  przygotowali niespodziankę - zapowiedzieli koncert życzeń:

„Drodzy Państwo witamy wszystkich na naszym koncercie życzeń.

Czeka Was dużo wrażeń… Myślę, że wzruszeń też.”

Jako pierwsi wystąpili najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Potem były jeszcze większe niespodzianki: piękne tańce,piosenki, wiersze...

„Moja kochana mamusiu , mój kochany tatusiu

To dla Was ten wierszyk,

Dla Was słońce i chmury, dla Was tęcza i wietrzyk.

Wiosną i latem- kwiaty, jesienią- liście jesienne.

Bądźcie szczęśliwi  dziś, jutro, codziennie.”

Na koniec był słodki poczęstunek, życzenia i upominki. Był to wyjątkowy  dzień  w naszej szkole. Radość i uśmiech gościł na twarzy każdej mamusi i tatusia.

Kochani Rodzice - Dziękujemy Wam!

 

 

Wycieczka do Chmielna

 

13 czerwca uczniowie kl. IV-VI wybrali się na wycieczkę do Chmielna. Opiekunami dzieci były panie: Grażyna Dawidowska, Sabina Wiśniewska, Ewelina Wejer i Wioletta Winczewska. Wycieczka była refundowana ze środków przeznaczonych na naukę języka kaszubskiego.

Celem wycieczki było doskonalenie umiejętności malarskich, kształtowanie wrażliwości na piękno kaszubskiej sztuki oraz zapoznanie z jednym z najstarszych kaszubskich rzemiosł – garncarstwem.

Najpierw uczniowie udali się do Centrum Promocji i Edukacji Lokalnej Grupy Rybackiej, gdzie uczestniczyli w warsztatach malarstwa na tkaninie w ramach projektu „Mùca, chëcz, kasta, séc – budowanie tożsamości regionalnej i lokalnej.” Za pomocą kalki odbijali wybrane wzory na płótnie i malowali je farbami akrylowymi. Powstały naprawdę piękne rysunki, którymi dzieci ozdobiły otrzymane siatki.

Po niemal dwugodzinnych zajęciach artystycznych uczniowie wyruszyli do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej , należącej do słynnej garncarskiej rodziny Neclów. Tam dzieci mogły zobaczyć, jak dawniej robiono naczynia z gliny, a nawet własnoręcznie się przekonać, czy to łatwa praca. Dwoje uczniów próbowało swoich sił na kole garncarskim, wykonując świecznik i wazon. Przy pomocy dłoni i palców formowały kształt naczynia. Nie było to wcale proste, ale z pewnością ciekawe. W pracowni dzieci dowiedziały się również, w jaki sposób są wypalane i malowane naczynia. Malowanie odbywa się za pomocą dwóch rodzajów pędzli. Ceramikę Neclów zdobi siedem różnych wzorów : różdżka bzu, mały tulipan, duży tulipan, gwiazda kaszubska, rybia łuska, wianek, lilia. Chcąc uzyskać blask, gładkość pokrywa się wyroby ceramiczne szkliwem, czyli „glazurą.”

W Muzeum Ceramiki uczniowie poznali także historię jego powstania, a także zwiedzili ekspozycję wyrobów ostatnich trzech pokoleń Neclów. Rzemiosło to od ponad stu lat przekazywane jest z ojca na syna i nadal cieszy się powodzeniem.

Z pewnością wycieczka do Chmielna była dla uczniów niezapomnianym przeżyciem.

  

 

 

WARSZTATY – MALOWANIE NA TKANINIE

Dnia 13 czerwca odbył się wyjazd do Chmielna do siedziby Lokalnej Grupy Rybackiej, gdzie uczniowie klas szóstych naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach malowania na tkaninie. Warsztaty te były zorganizowane bezpłatnie w ramach nagrody za włączenie się w akcję ekologiczną „ Wielkie sprzątanie brzegów Jezior Kaszubskich”, która odbyła się w kwietniu tego roku. Prezentem jaki otrzymaliśmy były własnoręcznie zdobione, elementami kaszubskimi i nie tylko torby na zakupy.

Serdeczne podziękowania chcielibyśmy złożyć P. Dyrektor Hannie Subkowskiej – Wójcik za sfinansowanie nam kosztów podróży.

 

 

 

Z wizytą w wiejskiej zagrodzie

10 czerwca uczniowie klasy I uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego odwiedzili gospodarstwo państwa Wenta. Zapoznali się ze zwierzętami hodowlanymi zamieszkującymi wiejskie zagrody. Dowiedziały się, jakie z nich przebywają w oborze, stajni czy w kurniku. Niektóre ze zwierząt wzbudziły w dzieciach zachwyt, a czasami i strach, zwłaszcza niespokojny byczek. Ale pierwszaki zapomniały o tym szybko, gdy pani Wenta uraczyła wszystkich pysznym truskawkowym ciastem. Serdecznie dziękujemy za miłą gościnę.

 

 

 

 

WYCIECZKA KLASY III GIMNAZJUM NA MAZURY

W dniach 07-10.06.2016r. odbyła się wycieczka klasy III gim na Mazury. Nasz długo oczekiwany wyjazd rozpoczęliśmy od zwiedzania Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce, gdzie wysłuchaliśmy koncertu organowego. Kolejnym punktem programu było poznanie historii „Wilczego Szańca” jednego z najsłynniejszych obiektów II Wojny Światowej, gdzie przewodnik P. Marek Dragun zachwycił naszą młodzież swoimi opowieściami. Następny dzień również rozpoczął się interesująco, widokowy rejs przez południową część zespołu J. Mamry, zwiedzanie Giżycka i Twierdzy Boyen - jednej z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce. Interesującym wspomnieniem będzie na pewno bliskie spotkanie z żubrami w pokazowej zagrodzie w Kruklankach. Trzeci dzień pobytu na Mazurach rozpoczął się od poznania plemienia Galindów i zapoznania się z przyrodą na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Wieczorem moc atrakcji w Parku Wodnym TROPICANA w hotelu Gołębiewski, gdzie najwięcej emocji dostarczyła zjeżdżalnia o wdzięcznej nazwie „cebula”. W ostatnim dniu przewodnik oprowadził uczniów m.in. po dziedzińcu gotyckiego zamku i malowniczej starówce w Olsztynie. W planetarium uczniowie obejrzeli seans pt. Kosmiczny ekspres - Podróżując przez naszą Galaktykę, spotykamy wyjątkową planetę - Ziemię.

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA PANA WÓJTA GMINY SIERAKOWICE TADEUSZA KOBIELI ZA WSPARCIE FINANSOWE

 

XVII Igrzyska Dzieci i Młodzieży Gminy Sierakowice

W dniach 8-10 czerwca odbyły się coroczne igrzyska gminne. W rywalizacji wzięli udział uczniowie wszystkich szkół z terenu gminy Sierakowice. W zaciętych zmaganiach sportowych uzyskaliśmy kilka znaczących sukcesów oto one:

Martyna Zdrojewska klasa II G zdobyła dwa złote medale w skoku wzwyż (rekord igrzysk) i w skoku w dal.

Ewelina Gańska klasa IG zdobyła dwa medale srebrny w biegu na dystansie 800m i brązowy w sztafecie 4x400m.

Dawid Gański klasa IG Zdobył srebrny medal w biegu na dystansie 100m.

Wkitoria Wypyszewska, Aleksandra Konkel, Nikola Weber i Ewelina Gańska Zdobyły brązowy medal w biegu sztafetowym 4x400m.

 

 

Wycieczka klas I - III

 

Trzeciego czerwca odbyła się wycieczka do Łeby do NAJWIĘKSZEGO NATURALNEGO LABIRYNTU w Polsce Dzieci zostały podzielone na grupy, które wyruszyły w duży labirynt wkrocząc w świat pirata Rabarbara. Każda z grup miała za zadanie odnalezienie ukrytych zadań i poleceń. W poszczególnych etapach labiryntu na uczestników zabawy czekały ukryte pytania na które grupa musiała znaleźć odpowiedź i zadania które musiała wykonać, aby dotrzeć do zwycięstwa.

Po przygodzie w labiryncie uczniowie udali się do MAGICZNEGO OGRODU GIER.

Następnie wszyscy pojechali na plażę, gdzie dzieci mogły moczyć nogi i pobawić się z falami morskimi.

 

 

 

 

0a na piknik nad jeziorem Junno

W dniu 03.06.2016 wybraliśmy się na piknik nad jezioro Junno. Piknik bez prowiantu to nie piknik, więc po drodze odwiedziliśmy sklep i zrobiliśmy zaopatrzenie. Droga nad jezioro jest daleka, podczas wędrówki spotkaliśmy dziadka dwojga dzieci z naszej grupy, który powiedział nam, iż w drodze powrotnej też będzie na nas czekał. Po wyczerpującym spacerze dotarliśmy nad jezioro, tam ciasteczka, pianki i woda smakowały wybornie. Po posiłku obserwowaliśmy przyrodę, na brzegu odnaleźliśmy raki oraz ropuchy i wiele innych małych stworzeń, dookoła latały piękne ważki i motyle. Kiedy schodziliśmy ze śpiewem z plaży spotkaliśmy starszych państwa, którzy powiedzieli, że dzięki nam wrócili do wspaniałych lat swojego dzieciństwa, a my dowiedzieliśmy się, iż wyliczanka „Siedzi anioł w niebie” jest ponadczasowa. Mili starsi państwo też ją poznali będąć w zbliżonym wieku do nas. W drodze powrotnej do szkoły w wyznaczonym miejscu czekał na nas spotkany wcześniej dziadek, który obdarował nas cukierkami.

 

 

Od Tatr do Morza Bałtyckiego

Dnia 02. czerwca uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej i pierwszych gimnazjum pojechali na wycieczkę do Łeby. W ramach tej całodniowej wyprawy mieli okazję zwiedzić Łebę, objeżdżając miasto kolorową ciuchcią, a ciekawą historię miasta opowiadał pan kierowca w czasie objazdu. Następnie stateczkiem wzdłuż Jeziora Łebskiego dopłynęli do Rąbki, skąd po kilkudziesięciu minutach przyjemnego marszu przez las  Słowińskiego Parku Narodowego dotarli do słynnych ruchomych wydm, a stamtąd wprost nad nasze Bałtyckie Morze. Pobyt na plaży był wyjątkowo przyjemny, gdyż słoneczny upalny dzień wprost zachęcał do zanurzenia się w chłodnym Bałtyku. Oczywiście amatorów kąpieli nie zabrakło, co widać na zdjęciach. Aż żal było wracać, ale krótki marsz przez wydmy był równie przyjemny, tym bardziej, że do Wyrzutni dojechali tym razem meleksami. Poznali historię Wyrzutni - poligonu rakietowego, którego fragmenty zachowały się z czasów II wojny światowej. Ta wyprawa była kolejnym etapem wycieczki w góry, na którą uczniowie pojechali pod koniec kwietnia. Zrealizowanie tych wycieczek było możliwe dzięki  wsparciu finansowemu Pana Tadeusza Kobieli – Wójta gminy Sierakowice oraz darczyńcom Państwu Barbarze i Ryszardowi Krause, którym serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również rodzicom, którzy współorganizowali i towarzyszyli nam podczas obu wycieczek: pani Marzenie Smentoch, Emilii Niklas, Janinie Jelińskiej i  Iwonie Lejk.

 

"Czyste powietrze wokół nas" - program przedszkolnej edukacji antytytoniowej

 

 

Dnia 1 czerwca 2016 roku w bibliotece szkolnej nastąpiło uroczyste wręczenie nagród uczniom klas I –III, którzy brali w drugim półroczu udział w konkursach. Gospodarzem dnia była pani dyrektor, która wręczyła nagrody sponsorowane przez Radę Rodziców, PZU oraz Bank PKO.

·         Ilustrujemy baśnie Hansa Andersena,

·         Zagrożenia wypadkowe w indywidualnych gospodarstwach rolnych.

·         W trosce o nasze bezpieczeństwo

·         Szkolny konkurs recytatorski,

·         Reklamy wody – konkurs plastyczny,

·         IV Wojewódzki Konkurs na Grafikę Komputerową,

·         Anioł nadziei – konkurs plastyczny.

 

WIZYTA W TVP GDAŃSK

Dnia 1 czerwca uczniowie klasy V Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej wybrali się na wycieczkę do Telewizji Gdańskiej.

To niezapomniany prezent od Wójta Gminy Sierakowice z okazji Dnia Dziecka.

Wizyta w TVP zaczęła się od zwiedzania muzeum, gdzie obejrzeliśmy mnóstwo kamer i innych urządzeń służących niegdyś do nagrywania programów telewizyjnych. Następnie udaliśmy się do tzw. małego studia, gdzie każdy mógł zasiąść za biurkiem prezentera i wcielić się w rolę prowadzącego „Panoramę” lub prezentera pogody. Niektórzy przejęli rolę operatorów kamer telewizyjnych. Na montażu natomiast każdy mógł sprawdzić się w roli lektora. W dalszej części wycieczki odwiedziliśmy miejsce pracy reporterów i dziennikarzy tzw. newsroom – to pomieszczenie z dużą ilością komputerów, telefonów i faksów gdzie przygotowuje się „Panoramę”. Wiele emocji wzbudziło zwiedzanie tzw. dużego studia, gdzie nagrywa się różnego rodzaju programy publicystyczne oraz seriale. Obejrzeliśmy oczywiście również wóz transmisyjny. W czasie pobytu w TVP dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawych informacji o telewizji. Czy wiedzieliście np., że w studiu telewizyjnym jest aż około 95 kamer i, że przy pełnym obciążeniu takie studio pobiera średnio tyle energii elektrycznej ile miejscowość wielkości Sierakowic?

Dziękujemy Wójtowi Gminy Sierakowice Panu Tadeuszowi Kobiela za wspaniały prezent z okazji Dnia Dziecka oraz pracownikom TVP Gdańsk za serdeczne przyjęcie, ciekawą lekcję, fantastyczną zabawę oraz podarunki.

 


0a w restauracji "Królewiczanka".

W dniu 01.06.2016 maluchy z oddziału przedszkolnego 0a wraz z wychowawcami z okazji Dnia Dziecka wybrały się do restauracji "Królewiczanka". Po obiedzie, aby zaakcentować uroczysty charakter dnia cała grupa poszła na  lody do pobliskiego sklepu. Podczas powrotu kolejną  niespodziankę dzieciom sprawiła aura. Przed samą szkołą z pogodnego nieba spadły przyjemne krople deszczu.DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Dnia 31.05.2016 r. odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych zorganizowany w ramach edukacyjnego projektu gimnazjalnego pod hasłem: „YEStem kompetentny – znam języki obce”. Nie zabrakło także elementów związanych z naszym regionem, gdyż równocześnie obchodziliśmy Święto Języka Kaszubskiego. Z tej okazji odbyły się liczne konkursy, które oceniało szanowne jury w składzie: pani Dyrektor Hanna Subkowska – Wójcik, pan Jacek Mazur – Dyrektor ZEAS-u, pani Sabina Krefta – Przedstawiciel Stowarzyszenia „Turystyczne Kaszuby”, pani Maria Marcińska – radna Gminy Sierakowice oraz pani Wioleta Winczewska – nauczycielka języka kaszubskiego.

Uroczystość śpiewająco rozpoczęła Agata Jaskulska z kl. III gimnazjum, która pięknie wykonała utwór „Skinny love”. Następnie klasy IV – VI oraz klasy I – III gimnazjum przystąpiły do licznych konkurencji przygotowanych przez grupę projektową. Klasy młodsze prezentowały talent wokalny, śpiewając kaszubskie piosenki, zaś młodzież gimnazjalna miała okazję ujawnić skrywane zdolności aktorskie i językowe, prezentując krótkie scenki sytuacyjne w języku angielskim lub niemieckim. Największy aplauz wywołał występ klasy III gimnazjum, która jako jedyna przedstawiła zabawną szkolną scenkę w języku niemieckim pt. „W szkole”.

Podczas Dnia Języków Obcych uczniowie przygotowali również piękne plakaty ilustrujące przysłowia w języku angielskim oraz plakaty zachęcające do nauki języków obcych. Nie zabrakło też quizu językowego dla klas młodszych i quizu wiedzy na temat Wielkiej   Brytanii  i Niemiec   dla   gimnazjum. Wszyscy    uczniowie pracowali  z  chęcią i zapałem, bowiem większość zadań musieli wykonać na czas, a nikt nie chciał zająć ostatniego miejsca. Najpierw odszukiwali znaczenie słów w słowniczku, potem odgadywali pochodzenie  polskich słów,  sprawdzali  znajomość  przysłów, rozpoznawali  znane  miejsca i postaci. Najwięcej emocji dostarczyło uczniom losowanie tajemniczych przedmiotów z magicznego pudła i odgadywanie ich nazw z zamkniętymi oczami. Dzieci musiały wykazać się nie tylko wiedzą, ale i zręcznością.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji nadszedł czas na najbardziej oczekiwaną przez wszystkich degustację dań. Klasy IV – VI przygotowały regionalne potrawy kaszubskie, a klasy gimnazjalne tradycyjne dania charakterystyczne dla wybranego kraju. Po skrupulatnym podliczeniu wszystkich punktów przez jury, I miejsce w kategorii klas IV – VI zdobyła klasa VI a, a w kategorii klas I – III gimnazjum zwyciężyła klasa III. W ocenie komisji najpiękniejsze stoisko przygotowała klasa IV oraz klasa II b gimnazjum. Wszystkie klasy w nagrodę za wspaniałe przygotowanie się do obchodów Dnia Języków Obcych i Święta Języka Kaszubskiego otrzymały napoje oraz słodkie upominki.

Wycieczka do Słodkiej Akademii

W dniu 31.05.2016 dzieci z oddziału 0a wraz z dziećmi z oddziału 0b  „na słodko” rozpoczęły wydłużone obchody  Dnia Dziecka, wybierając się na wycieczkę do Słodkiej Akademii w Kartuzach. W karmelkarni każde z dzieci mogło samodzielnie "ukręcić" własnego lizaka. Po odwiedzinach w krainie słodkości, maluchy przeszły na plac zabaw Smerf. W drodze powrotnej autokar zatrzymał się w Sierakowicach, gdzie przedszkolaki zjadły lody.

Podsumowanie akcji charytatywnej „Pola Nadziei”

            Tegoroczne podsumowanie akcji odbyło się w Somoninie. Uczestniczyło w nim 25 wolontariuszy z Gminy Sierakowice. Pani Krystyna Herzberg, koordynator wolontariatu Kartuskiego Hospicjum Domowego, podziękowała w imieniu organizatorów wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniu za zaangażowanie i wsparcie.

 

 

FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

Dnia 29 maja 2016 r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej świętowano Dzień Dziecka. Festyn zorganizowały dwie klasy II gimnazjum wraz z wychowawcami. Dzięki wsparciu pani dyrektor Hanny Subkowskiej – Wójcik, zaangażowaniu nauczycieli i rodziców dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji.

Pogoda dopisała, więc na festyn przybyło wiele rodziców z dziećmi. Największym powodzeniem cieszyła się dmuchana zjeżdżalnia i trampolina, z których nasi milusińscy mogli korzystać bezpłatnie. Niemałą atrakcją okazał się pokaz ratowniczy zorganizowany przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Sierakowic. Dla spragnionych ochłody strażacy ustawili kurtynę wodną. Na smakoszy czekały pyszne gofry i wafle. Każdy mógł skosztować domowych wypieków przygotowanych przez rodziców, posmakować chleba ze smalcem oraz kiełbasek z grilla. Ponadto uczniowie z Technikum Żywienia z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych pod czujnym okiem pani Iwony Tesmer przygotowali stoisko ze zdrowymi, orzeźwiającymi sokami owocowo-warzywnymi oraz serwowali mrożoną kawę. Natomiast panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Królewskiej zorganizowały stoisko z pysznymi ciastami, kawą i herbatą.

Na festynie nie zabrakło też konkursów zręcznościowych, m. in. rzut kaloszem, slalom z jajkiem, zabawy z piłką. Uczniowie klasy piątej zaprezentowali taniec nowoczesny. Miłośnicy tańca mogli zmierzyć się z Zumbą, tańcząc razem z instruktorką panią Sylwią Pobłocką. Wszyscy wspaniale się bawili, o czym świadczyły uśmiechnięte twarze uczestników.

Z pewnością festyn z okazji Dnia Dziecka w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej był udany.

Serdeczne podziękowania kierujemy do pani dyrektor Hanny Subkowskiej – Wójcik, rodziców, nauczycieli oraz sponsorów. Dziękujemy za okazaną pomoc i wielkie zaangażowanie w organizację festynu.

Oto nasi darczyńcy:

 • WÓJT GMINY SIERAKOWICE - PAN TADEUSZ KOBIELA

 • STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU KAMIENICA KRÓLEWSKA

 • SOŁTYS KAMIENICA KRÓLEWSKA - PAN RYSZARD PIASECKI

 • KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH KAMIENICA KRÓLEWSKA

 • „KRÓLEWICZANKA” PIEKARNIA I CUKIERNIA - PAŃSTWO BARBARA I RYSZARD KRAUSE KAMIENICA KRÓLEWSKA

 • FIRMA „WE-MET” ALEKSANDRA I JANUSZ WENTA – KAMIENICA KRÓLEWSKA

 • FIRMA AUTOBUSOWA „ALBATROS”

 • USŁUGI OGÓLNOBUDOWLANE - PAN JAROSŁAW KONKEL PAŁUBICE

 • RAF –BUD – LEJK RAFAŁ, KAMIENICA KRÓLEWSKA

 • AUTOHANDEL RYSZARD I ANNA NACZK - PAŁUBICE

 • PARK EDUKACYJNY ZOO EGZOTYCZNE KASZUBY - TUCHLINO

 • KASZUBSKI PARK MINIATUR – STRYCZA BUDA

 • „KAUFLAND” ODZIAŁ LĘBORK

 • DELIKATESY „POD KŁOSAMI” PANI IWONA PACZOWSKA SIERAKOWICE

 • HANDEL HURTOWY I DETALICZNY ART. PRZEMYSŁOWYCH PANI DANUTA LABUDA

 • FIRMA REMONTOWO-BUDOWLANA „EDBUD” – LEJK EDWARD

 • FIRMA LOTOS - PAN STANISŁAW MIOTK

 • SKLEP 1001 DROBIAZGÓW – SIERAKOWICE

 • SKLEP CHEMICZNY „DAFNE” SIERAKOWICE

 • FIRMA „DOM-WIT” KAMIENICA KRÓLEWSKA

 • ZAKŁAD FRYZJERSKI BUKOWINA

 • SALON FRYZJERSKI ,,MONIKA” KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

 • SKLEP MOTORYZACYJNY MAWW- PANI MARIA WRÓBLEWSKA SIERAKOWICE

 • PAŃSTWO ZABOROWSCY - KAMIENICA KRÓLEWSKA

 • BANK SPÓŁDZIELCZY SIERAKOWICE

 • BANK PKO SIERAKOWICE

 • BANK ZACHODNI WBK SIERAKOWICE

 • PRZEDSIĘBIORSTWO HANDLOWO USŁUGOWE KATARZYNA I KRZYSZTOF HEBEL

 • SKLEP OGRODNICZY - PAŃSTWO LABUDA PORĘBY

 • FIRMA BUJAK „CZĘŚCI I SERWIS”- MASZYNY BUDOWLANE

 • KOMINY – SCHREYER SYSTEMY KOMINOWE

 • STACJA KONTROLI POJAZDÓW „MAŃSKI”

 • FABRYKA POMOCY NAUKOWYCH KARTUZY

 • HURTOWNIA „REMAX” – KARTUZY

 • SKLEP PANA JACKA SUBKOWSKIEGO SIERAKOWICE

 • SKLEP ,,EKSPERT”- SIERAKOWICE

 • FIRMA „RUBEN” – IWONA BARANOWSKA

 • FIRMA „ECOMP” SIERAKOWICE

 • SKLEP „PEREŁKA” SIERAKOWICE

 • SKLEP „TESS” PANI TERESA JURGA

 • „IKEA” RETAIL GDAŃSK

 • FIRMA OGÓLNOBUDOWLANA PIOTR SZCZYPIOR KAMIENICA KRÓLEWSKA

 • SKLEP „ALFA” SIERAKOWICE

 • KSIĘGARNIA „ALA” SIERAKOWICE

 • SKLEP KOMPUTEROWY „MIR” SIERAKOWICE

 • SKLEP SPOŻYWCZY „FIGURA” - PAŁUBICE

 • HURTOWNIA „HELIOS” –SIERAKOWICE

 • SKLEP „DALIA” – TOMASZ GODZIASTKOWSKI

 • PIEKARNIA ,,GÓRLIKOWSKI” LĘBORK

 • FIRMA ,,KOSZAŁKA’’ SIERAKOWICE

 • SKLEP „KOLARZYK” - DELIKATESY „RIBENA” SIERAKOWICE

 • SALON FRYZJERSKI „ANITA’

 • UNILEVER POLSKA S.A. „ALGIDA” ZAKŁAD PRODUKCYJNY W BANINIE

 • SKLEP MIĘSNY – PAN MIROSŁAW SYCHTA SIERAKOWICE

 • P.H.U. K&B – PANI BEATA MEJER SIERAKOWCE

 • „GWIZDÓWKA” SALA BANKIETOWA - ZAŁAKOWO

 • PAŃSTWO PRANCZK – PAŁUBICE

 • PAŃSTWO BOGUMIŁA I ANDRZEJ KELLER

 • PAŃSTWO BOŻENA I WALDEMAR BEDNAREK

 • PAŃSTWO ANITA I KRYSTIAN WENTA

 • PAŃSTWO ANITA I LESZEK WENTA

 • PAŃSTWO WIOLETTA I MIROSŁAW KREFFT

 

 Kaszuby Moim Dziedzictwem

GIMNAZJALNY KONKURS WIEDZY O DZIEDZICTWIE KULTUROWYM KASZUB

w Sierakowicach

25 maja 2016 roku odbył się powiatowy konkurs wiedzy o Dziedzictwie Kulturowym Kaszub organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ucznia „Horyzont” w Gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Sierakowicach. Uczennice reprezentujące naszą szkołę:

1.      Patrycja Szczypior

2.   Martyna Krefta

3.   Wiktoria Arent

4.   Martyna Zdrojewska

Celem Konkursu jest motywowanie młodzieży gimnazjalnej do wzbogacania wiedzy o Kaszubach i powiecie kartuskim.

Uczniowie rozwiązywali test na platformie edukacyjnej udostępnionej przez organizatora.

Test dotyczył następujących zagadnień

a. zabytki kultury kaszubskiej ze szczególnym uwzględnieniem tych, znajdujących się na terenie powiatu kartuskiego,

b. wiedza z zakresu kultury własnej Kaszubów (np. haft, ceramika, literatura itp.),

c. wiedza z zakresu geografii Kaszub,

d. znajomość atrakcji turystycznych Kaszub, ze szczególnym uwzględnieniem terenu Powiatu Kartuskiego,

e. wiedza z zakresu znajomości Powiatu Kartuskiego (podział administracyjny, herby gmin itp.)

f. wiedza z zakresu historii Kaszub.

Uczniowie wykazali się dużą wiedzą dotyczącą naszego regionu. Szczególne gratulacje nalężą się uczennicy klasy I gimnazjum – Wiktorii Arent, która zajęła II miejsce.
WYCIECZKA DO MALBORKA

24 maja uczniowie klas IV-VI naszej szkoły udali się na wycieczkę do Malborka. Zwiedziliśmy największy zamek krzyżacki w Europie.

         W towarzystwie przesympatycznej pani przewodnik obejrzeliśmy różne zakątki zamczyska. Niestraszne nam były mroczne korytarze, ciasne i strome schody oraz budząca lęk wysokości wieża! Zobaczyliśmy między innymi, jak mieszkał krzyżacki Mistrz, obejrzeliśmy zamkowe komnaty, kuchnie, bogato wyposażoną zbrojownię,  a nawet krzyżackie toalety!

Po wyczerpującym spacerze po zamku przyszedł czas na posiłek – szkoda, że nie w zamkowych komnatach tylko w McDonald’s.

         To była wspaniała wycieczka. Jesteśmy oczarowani pięknem malborskiego zamku oraz na pewno bogatsi o nowe doświadczenia.

 

„XI RAJD I KONKURS Z GENERAŁEM JÓZEFEM WYBICKIM”

czyli wyprawa po generalskie epolety

Kształtowanie postaw patriotycznych, obywatelskich oraz odkrywanie historii wzorców i autorytetów poprzez poznanie życia i działalności Józefa Wybickiego. Tak kilkoro uczniów spędzało sobotę 21 maja 2016r. Trzy osobowe drużyny ze szkoły podstawowej i gimnazjum reprezentowało Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej. Uczestnicy rajdu przeszli 15 km trasę, na której uczestnikom zadawano pytania na punktach kontrolnych.

III miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęli nasi uczniowie:

Julia Krause, Aleksander Tessa, Jakub Jeliński  - GRATULUJEMY!
 

        W dniu 1.04.2016 uczniowie kl. VI b w składzie:                                      Bojanowski Jakub

                                                                       Grzenkowicz Mateusz

                                                                       Jelińska Daria

                                                                       Jeliński Jakub

                                                                       Lubotzki Łukasz

                                                                       Myszk Paweł

                                                                       Tessa Aleksander

                                                                       Wensierska Sandra

           

przystąpili do szkolnego konkursu Wiedzy o Kaszubach w wyniku, którego trójka uczniów: Daria Jelińska, Jakub Jeliński, Aleksander Tessa zakwalifikowali się do szczebla wojewódzkiego konkursu, który odbył się 20 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie.  Pierwsza część konkursu przybrała formę test zawierającego 60 pytań z zakresu wiedzy o regionie Kaszub. Do finału ( części ustnej konkursu) spośród 60 uczestników przeszło 9 osób, a wśród nich nasza uczennica Daria Jelińska. Po „zaciętej walce” z pozostałymi uczestnikami konkursu Daria uzyskała wysoką punktację, która uplasowała ją na 3 miejscu I Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Kaszubach „ Kaszubski Wiec” w Borkowie.

19.05.2016 r. zerówkę odwiedziła mama Alicji Ziemann, która przeczytała  dzieciom książkę pt.  " Rybak i rybka" oraz " Kura znosząca złote jajka" .  Dziękujemy.

 

 

Spotkanie z przedstawicielami kaszubskich mediów w Sierakowicach.

Dnia 17 maja 2016 roku w Urzędzie Gminy w Sierakowicach odbyło się spotkanie gimnazjalistów gminy Sierakowice z przedstawicielami kaszubskich mediów, panią Tatianą Slovi (redaktorem kaszubskiego magazynu Radia Gdańsk), Piotrem Lessnau (redaktor Radia Gdańsk, Twojej Telewizji Morskiej, Radia Norda) oraz Dariuszem Majkowskim (redaktor naczelny miesięcznika Pomerania). Spotkanie z tymi osobami uświadomiło młodzieży, że zainteresowanie sprawami regionu może być również pomysłem na realizację przyszłych zawodowych zamierzeń.Nowa piramida zdrowia!!!

Jem zdrowo i kolorowo

12 maja dzieci z klasy II i III zaprosiły swoje mamy do szkoły na zajęcia pod tytułem „Jem zdrowo i kolorowo”. Uczniowie zostali podzieleni na sześć grup, które przygotowały swoje stanowisko pracy. Mamy przyłączyły się do swoich pociech. Wszyscy wspólnie zabrali się do pracy. Każde dziecko wykonało przepiękne, zdrowe kanapki. Powstało wiele kolorowych talerzy. Na degustację zaproszono także panią dyrektor. Stół był bardzo kolorowy, do picia była woda oraz soki naturalne. Spotkanie zakończone zostało prawdziwą kanapkową ucztą. Podsumowaniem dnia był wniosek, że w jedzeniu nie chodzi tylko o to, byśmy się najedli do syta albo ponad miarę, natomiast chodzi o to, by jedzenie przynosiło nam zdrowie. Jedzmy dla zdrowia. Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Zdrowo jem, więcej wiem"

 

„KASZUBI WCZORAJ I DZIŚ” „Kaszuby i ich dzieje w badaniach prof. Gerarda Labudy”

Dnia 12 maja 2016r. odbył się w Kościerzynie półfinał i finał konkursu wojewódzkiego edycja VII organizowanego przez Muzeum Kościerskie. Naszą szkolę reprezentowały 4 uczennice: Patrycja Szczypior Damian Wenta Wiktoria Arent Martyna Krefta Celem konkursu było: - usystematyzowanie i zwiększenie wiedzy na temat historii, kultury Pomorza i Kaszubów oraz wybitnych postaci związanych z tym regionem. - kształtowanie poczucia własnej tożsamości. - kształtowanie postaw obywatelskich. - rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją. - rozwijanie zdolności i zainteresowań uczniów. Uczniowie Patrycja Szczypior i Damian Wenta zostali laureatami wojewódzkiego konkursu „Kaszubi Wczoraj i Dziś”. Otrzymali oni nagrody rzeczowe ponadto Pomorski Kurator Oświaty przyznał dla zdobywców tytułu laureata konkursu dodatkowe 5 punktów w procesie rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
Klasa 0 b wraz  z Panią Sylwią wybrała się do Biblioteki. Przedszkolaki dowiedziały się co to tak właściwie jest ta Biblioteka, na czym polega zawód bibliotekarza   i co można robić w niej robić.  Poznały również zasady postępowania z książką. Pani pokazała regały z książkami a następnie przedstawiła obrazkowo etapy powstawania książek.

 

1. Autor pisze książkę. Zanosi ją do redakcji.

 

2. Pan redaktor czyta dokładnie książkę, nanosi poprawki i zanosi ją do drukarni.

 

3. W drukarni maszyna drukuje tekst na papierze.

 

4. Papier z tekstem tnie się na stronnice.

 

5. Introligator zszywa stronnice i oprawia je w okładkę: KSIĄŻKA GOTOWA .

 

6. Z drukarni książki jadą do kiosków, bibliotek, szkół i księgarni.

 

Dzieci zaczęły oglądać czasopisma i książki. To była świetna zabawa.

Wyjazd do teatru

          6 maja 2016 roku 48 uczniów naszej szkoły, głównie z klas IV - VI, pod opieką nauczycielek: Grażyny Dawidowskiej, Krystyny Borek, Wioletty Winczewskiej oraz Renaty Gojtowskiej wybrało się do kina „Remus” w Kościerzynie na przedstawienie teatralne "Szatan z siódmej klasy.”

          Celem tego wyjazdu było przygotowanie uczniów do świadomego, aktywnego, odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym,  rozbudzanie zainteresowań teatrem, a także rozwijanie świadomości i ekspresji kulturowej oraz obcowania ze sztuką.

          Spektakl przygotowali  aktorzy z Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza we Wrocławiu. Była to współczesna wersja powieści Kornela Makuszyńskiego o tym samym tytule. Choć spektakl nie oddał wiernie treści książki, to jednak był ciekawy i zabawny. Odtwórcy głównych ról w sposób humorystyczny pokazywali przeżycia i uczucia młodych bohaterów. Uczniowie poznali detektywistyczną zagadkę rozwiązaną przez Adasia Cisowskiego, który przybył do Bejgoły, aby wyjaśnić, dlaczego znikają drzwi.  Niewątpliwą zaletą przedstawienia okazała się doskonała gra świateł oraz muzyka budująca nastrój.

            Po zakończeniu spektaklu uczniowie wraz z opiekunami wybrali się na spacer po kościerskim rynku, gdzie znaleźli prawdziwą ochłodę w ten upalny dzień. Następnie udali się do restauracji „United Chicken” na pyszny obiad.

Śniadanie na świeżym powietrzu kl. 0 b

Kwiatki, bratki i stokrotki...

06.05.2016 r. Pani przyniosła do zerówki kwiatki. Dzieci poznały roślinki oraz ich budowę: łodygę, liście, kwiaty, słupek, pręcik. Na koniec przedszkolaki wykonały pracę pt. " Z czego składa się kwiat?".

Tydzień ekologiczno – profilaktyczny

pod hasłem

,,Postawa ekologiczna, bezpieczna - Stop cukrzycy’’

 

W dniach od 09.05.2016 do 13.05.2016r. odbył się tydzień ekologiczno-profilaktyczny promujący właściwe nawyki ekologiczne i żywieniowe. W ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia podjęto tematykę związaną z objawami i  profilaktyką cukrzycy.

Uczennica klasy I Gimnazjum Wiktoria Arent przedstawiła prezentację multimedialną: ,,Cukrzyca – Epidemia naszych czasów – Pokonaj ją!’’. Scharakteryzowała rodzaje, objawy i sposoby zapobiegania cukrzycy. Zwróciła szczególną uwagę na czynniki zwiększające ryzyko zachorowalności, najczęstsze powikłania oraz wskazała na produkty zalecane i zabronione w diecie cukrzyka. W ramach podsumowania prezentacji uczniowie obejrzeli film ,,Gorzka prawda o cukrze’’.

Do realizacji poszczególnych zadań zostali włączeni uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej i I - III gimnazjum. Za każde wykonane zadania zostały przydzielone punkty wg wcześniej ustalonych kryteriów.

W ramach zadań uczniowie klas szkoły podstawowej przygotowali:

 • plakat charakteryzujący określone piętro lasu,

 • klasowe ,,eko-logo'',

 • zdrowe soki dla cukrzyka.

Uczniowie klas gimnazjalnych wykonali:

 • plakat promujący ekologiczną postawę,

 • zestaw zasad ekologicznego ucznia prezentacje multimedialne dotyczące tematyki z zakresu ekologii i ochrony środowiska,

 • zdrowe zakąski dla cukrzyka.

Tematykę ekologiczną i prozdrowotną połączono z inscenizacją scenek prezentujących udzielanie pierwszej pomocy. Uczniowie demonstrowali właściwe zachowania podczas: omdlenia, krwotoku, złamania kończyny.

Właściwa postawa prozdrowotna  to również zachęcanie do aktywności fizycznej. Grupa taneczna z opiekunem panią Tatianą Szuta – Wejer przygotowała układ do wspólnego wykonywania ćwiczeń w rytm muzyki.

Uwieńczeniem realizacji zadań było podsumowanie pracy poszczególnych klas i  wręczenie nagród w formie zdrowych przekąsek przez panią dyrektor Hannę Subkowską – Wójcik.

Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Hannie Subkowskiej-Wójcik za pomoc w  organizacji
i sfinansowanie nagród oraz wychowawcom i uczniom za przygotowanie zadań w ramach tygodnia ekologiczno-profilaktycznego.

Liczymy na Was w przyszłym roku szkolnym! Pamiętajmy ,,… Każdy krok zbliża nas do celu. Nasz los zależy od naszych nawyków…’’.

Mali ogrodnicy

Nagroda Główna - imienia „Mistrza Jana”

28 kwietnia 2016 roku, o godzinie 13.30 w Gimnazjum nr 2 w Chojnicach odbyła się uroczystość wręczenia nagród w VI Wojewódzkim Konkursie Historyczno-Plastycznym dla uczniów gimnazjum. Uczennica Wiktoria Wypyszewska z klasy IIa uzyskała nagrodę główną „Mistrza Jana” za wyhaftowany obraz Wojciecha Kossaka „Kościuszko na koniu”.

GRATULUJEMY!

 

 

 

 

Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością

W dniu 5 maja obchodzimy Światowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością, idea ma na celu zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży wobec osób niepełnosprawnych. Uczniowie włączyli się do akcji  „Więcej nas łączy niż dzieli” realizowanej przez Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Szklanej.

„Pola Nadziei 2016”

W niedzielę w powiecie kartuskim, ponad 340 wolontariuszy ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych kwestowało na rzecz Kartuskiego Hospicjum Domowego. Uczniowie naszej szkoły zbierali datki w Kamienicy Królewskiej i Załakowie.

Dziękujemy wszystkim za wsparcie !

 

 

„To była wspaniała wycieczka !”

„Było super !”

To tylko niektóre stwierdzenia wielu uczniów z 39 osobowej grupy, która w towarzystwie 4 rodziców i 5 nauczycieli była na 5-dniowej wycieczce w górach. Wycieczka odbyła się w dn. 25-29 kwietnia br. a jej szlak to : Kraków, Wieliczka, Zakopane, Częstochowa. Brali w niej udział przede wszystkim udział uczniowie kl. VIa i VIb sp. oraz Ia i Ib gimnazjum oraz 2 uczniów ze starszych klas gimnazjum.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić Wawel z jego Katedrą, starówkę Krakowa i jej świetne zabytki. Byli również pod „Oknem Papieskim – Jana Pawła II” na Franciszkańskiej.

Ogromne wrażenie na wszystkich zrobiły podziemia Wieliczki – dawnej słynnej kopalni soli, w której mogliśmy oglądać kaplice, stare wyrobiska i wiele kilometrów korytarzy solnych ciekawych ze względów archeologicznych i wystaw na nich zorganizowanych.

28 kwietnia (w środę) wyruszyliśmy z p. przewodnik w Tatry – szlakiem Doliny Kościeliskiej. Pogoda w tym dniu nie była najlepsza, ale widoki górskie niezapomniane.

Późnym popołudniem dla strudzonych turystów p. Renia (u której pensjonacie nocowaliśmy) przygotowała przepyszny obiad, a później dyskotekę.

Należy podkreślić, że p. Renia – właścicielka pensjonatu była przemiła, nic jej nie przeszkadzało i serwowała naprawdę pyszne i obfite posiłki. Każdy mógł się posilić czymś, co lubił.

Wieczorem i w ciągu nocy w Zakopanem sypał obficie śnieg, toteż rano ujrzeliśmy przepiękny widok – góry i całe Zakopane pokryte dość grubą warstwą śniegu aż po Giewont, którego szczyt ze słynnym krzyżem oglądaliśmy codziennie z okien pensjonatu. Ośnieżone górskie szczyty roziskrzone wiosennym słońcem wyglądały o poranku imponująco. Był to tak zachwycający widok, ż zapamiętamy go na długo, długo…

W czwartek rano zaraz po śniadaniu, byliśmy świadkami, jak nagła zima ustępowała miejsce wiośnie, gdyż śniegu w dolinach z każdą minutą było coraz mniej. W tym dniu wjechaliśmy naziemną kolejką górską na Gubałówkę, by stamtąd znów podziwiać majestat Tatr, jakby skąpanych w słońcu. Gdy zjechaliśmy na dół, udaliśmy się na zakupy, które zakończyliśmy na słynnych zakopiańskich Krupówkach. Każdy spróbował słynne zakopiańskie oscypki, które można było kupić już za złotówkę.

Posililiśmy się nieco w McDonalds, by potem pojechać do „Aquaparku Zakopane”, świetnej pływalni, z której korzystaliśmy aż 2 godziny. Była to wspaniała rozrywka, tym bardziej, że korzystaliśmy z wszystkich atrakcji bez ograniczeń. Wspomnę tylko, że zjeżdżalni mieliśmy do dyspozycji aż 5.

Piątek, to już ostatni dzień wycieczki. Czas tak szybko nam minął, że nie zauważyliśmy upływu czasu.

Rano jeszcze zjedliśmy pyszne śniadanie „U pani Reni”, pożegnaliśmy pensjonat i jego gościnną właścicielkę, zrobiliśmy jeszcze kilka pamiątkowych zdjęć z widokiem na góry i wyruszyliśmy w drogę powrotną.

Zatrzymaliśmy się w Częstochowie, by pokłonić się Matce Bożej przed Jej cudownym wizerunkiem w kaplicy na Jasnej Górze. Obeszliśmy okazały, historyczny klasztor dookoła, a potem skupiliśmy się na krótkiej modlitwie u stóp Cudownego Obrazu „ Matki Boskiej Częstochowskiej”, na którym widoczne dwie rysy bardzo wzruszają pielgrzymów.

Po spożyciu pysznej ryby na obiad w „Złotym Młynie” pod Łodzią, jedziemy już bezpośrednio do domu. Dzięki opiece Opatrzności i rozsądnej jeździe przez cały pobyt naszych kierowców dotarliśmy bezpiecznie do domów ok. godz. 030.

 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „BEZPIECZNY ŚWIAT PRZEDSZKOLAKA”

W dniach od 15.04.2016 do 28.04.2016 w oddziale przedszkolnym 0a przy Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej, odbywał się konkurs pod tytułem „Bezpieczny świat przedszkolaka”. Zadaniem Maluchów było przygotowanie w domu pracy plastycznej z zakresu tematyki: bezpieczeństwa podczas zabaw w przedszkolu oraz naturalnym środowisku domowym i przyrodniczym, przestrzegania zasad poruszania się po ulicy lub zachowania ostrożności w kontaktach z osobami obcymi dla dziecka. Celem konkursu było: wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad ukierunkowanych na zachowanie bezpieczeństwa
w różnych sytuacjach, miejscach i rozwijanie kreatywności oraz sprawności manualnej wśród dzieci w wieku przedszkolnym.

W dniu 29.04.2016 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Ze względu na to, że na konkurs dostarczono wiele przepięknych, kolorowych prac Komisja Konkursowa miała niełatwe zadanie. Brała pod uwagę pomysł, różnorodność technik i materiałów wykorzystanych w pracy oraz świadomość ucznia na zadany temat. Ostatecznie, po długich dyskusjach i naradach, zdecydowała nagrodzić wszystkich uczestników i przyznać równorzędne „miejsce pierwsze”. Podczas spotkania pokonkursowego Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik wręczyła wszystkim finalistą nagrody rzeczowe.

 


22
kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji  nasza szkoła zorganizowała  coroczną akcję "Sprzątamy teren wokół nas". Uczniowie klasy II sprzątali boiska szkolne i plac zabaw. Celem akcji jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Od wielu lat taka akcja jest lekcją ochrony środowiska, dzięki której najmłodsi uczą się troski o ład i porządek w naszym otoczeniu.

WIELKIE SPRZĄTANIE BRZEGÓW JEZIOR KASZUBSKICH

Dnia 19 kwietnia 2016r. włączyliśmy się do akcji sprzątania brzegów jezior kaszubskich, organizowanej wspólnie przez Lokalną Grupę Rybacką, Kaszubski Park Krajobrazowy oraz Powiat Kartuski. Uczniowie klas szóstych  wraz z opiekunami udali się nad Jezioro Junno, gdzie dzielnie sprzątali brzegi jeziora oraz przyległy las. Pogoda niestety nie sprzyjała , ale dzieciaki wiedziały że pomagają w słusznej sprawie. Bardzo dziękuje uczniom i opiekunom za zaangażowanie.

Do akcji włączyła się również gmina Sierakowice, która zorganizowała wywóz śmieci , za co bardzo dziękujemy.
MALI BADACZE – FILTRACJA WODY

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż – a zapamiętam, pozwól mi działać, a zrozumiem!”

KonfucjuszSejm Dzieci i Młodzieży XXII - Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości.

                XXII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży  dotyczy działań w ramach tematu: „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości.”

 Z projektu ustawy o miejscach pamięci narodowej wynika że jest to: „Grób lub cmentarz wojenny, krzyż przydrożny, kapliczka, kopiec, nieruchomość lub obiekt budowlany lub też jego pozostałości upamiętniające postaci lub wydarzenia znaczące dla Narodu i Państwa Polskiego, a w szczególności tablica pamiątkowa”.

                Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny biorą udział w projekcie. Tomasz Bulczak i Damian Wenta realizują zadania:

- zapoznanie się z literaturą dotyczącą okupacji i działalności Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf

Pomorski”

- zorganizowanie rajdu rowerowego, którego celem było

upamiętnienie poległych partyzantów TOW „Gryf Pomorski”

- przeprowadzenie badania (ankiety skierowanej

do mieszkańców)

- zorganizowanie lekcji historii „Miejsca Pamięci” dla uczniów

z Szkoły Podstawowej w Załakowie

- przeprowadzenie wywiadu z panem Józefem Klasą

- wywiad z panem Zygmuntem Kwidzińskim synem Jana Kwidzińskiego poległego w 1944 roku

w trakcie obławy na bunkier „Gniazdo Gryfitów”

- udział w 72 rocznicy śmierci porucznika Józefa Dambka przywódcy TOW „Gryf Kaszubski”

- rozpowszechnianie informacji na stronie internetowej www.mlodesierakowice.pl (umieszczanie

artykułów)

Działania podejmowane przez dwuosobowy zespół ocenione zostaną 29 kwietnia bieżącego roku. Życzymy powodzenia !

 

22.04.2016 r. przedszkolaki wraz z panią Sylwią założyły w zerówce mały ogródek.  Dzieci  zapoznały się z różnego rodzaju nasionami, ich wyglądem i zapachem. Poznały też pracę ogrodnika. Wiedzą już, że jest ona trudna ale także przyjemna.
Będziemy obserwować nasze roślinki i dbać o nie :)


GMINNY TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

Tradycją lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach gminnych turnieju BRD, który odbył się w Szkole Podstawowej w Sierakowicach dnia 21.04.2016r. Walka jak zwykle była zacięta i wygrali najlepsi. Nasi uczniowie walczyli do ostatniej chwili, ale niestety nie udało się zająć miejsca na podium. Mimo wszystko serdecznie im  gratulujemy.

SADZENIE LASU

Dnia 16 kwietnia 2016r. w ramach światowej akcji „ 100 milionów drzew do 2017 roku” , posadziliśmy sadzonki młodych drzewek w Leśnictwie Bącka Huta k. Mirachowa. Na początek leśnicy pokazali nam jak fachowo należy je sadzić, aby się przyjęły i nasz trud się nie zmarnował. Po zakończeniu udaliśmy się na poczęstunek przygotowany przez Nadleśnictwo Kartuzy – ugoszczono nas pyszną zupą i drożdżówką. Uczniowie za poświęcony swój czas otrzymali upominki w postaci książek, pendrive i batoników. Dziękuje naszym uczniom za poświęcony czas, myślę że nie był on stracony.

Strefa aktywności - klasowy turniej sportowy

15.04 podczas lekcji wf - u klasa VI zorganizowała klasie II i III turniej sportowy. Jego celem było zmobilizowanie dzieci do większej aktywności fizycznej oraz uświadomienie, jak ważna jest do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Uczniowie zostali podzieleni na zespoły, którymi opiekowali się uczniowie klasy VI. Jeden z chłopców został wyznaczony na sędziego, który czuwał nad prawidłowością przebiegu turnieju. Po wykonaniu rozgrzewki dzieci przystąpiły do zabawy. Uczniowie rywalizowali w następujących konkurencjach: 
-Kółko krzyżyk - ustawiamy 9 kół obok siebie, tworząc pole gry. Uczniowie są ustawieni w rzędach. Każdy uczeń trzyma szarfę (przydzielamy drużynie odpowiedni kolor). Na gwizdek pierwsze osoby z rzędu biegną do kół i kładą na nim szarfę, wracają na linie startu. Następna osoba (wykonuje to samo zadanie) startuje dopiero, gdy poprzednia przekroczy linię startu. Kolejne osoby „przestawiają” szarfy na kołach, tak aby utworzyć linię z trzech jednakowych kolorów.
-Tor przeszkód-bieg slalomem, wskakiwanie do kół, w których znajdowały się woreczki. Trzykrotny rzut do celu (woreczkiem do miski). Powrót na linię startu. Każdej drużynie zostają przydzielone punkty za czas oraz trafność rzutów.
-Strzał do bramki-dzieci muszą strzelić gola.
Każdy zespół z wielkim zaangażowaniem wykonywał poszczególne ćwiczenia, ponieważ każdy chciał wygrać. 
Uczniowie doskonali cechy motoryki: zwinność, szybkość, siłę, koordynację ruchową. Poruszali się po wyznaczonej przestrzeni – tor konkurencji sportowej. Wykonywali zadania i ćwiczenia poprawnie, przestrzegając zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas zabaw. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni „Orderami Miłośników Sportu” wykonanych przez swoich kolegów.

Kwietniowe spotkanie z bajką w zerówce

 

15.04.2016 r. zerówkę odwiedziła mama Niny Wójtowicz, która przeczytała  dzieciom książkę pt.  "Pszczoły" oraz " Królewnę".  Dziękujemy.

 

 

 

Order Miłośnika Sportu  

 

W ramach konkursu na najciekawszą pracę przedstawiającą „Order Miłośnika Sportu” zadaniem dzieci było zachęcanie wszystkich uczniów, rodziców i pracowników szkoły do dbania o swoje zdrowie nie tylko poprzez aktywność fizyczną, ale także rozwijanie zainteresowań tym tematem przez twórczość artystyczną.
Uczniowie klasy drugiej i trzeciej na zajęciach plastycznych projektowali i wykonywali dowolną techniką z wybranych materiałów Ordery Miłośnika Sportu. Zadanie wykonywali z ogromnym zaangażowaniem. Wykazując przy tym dużą inicjatywę twórczą i zaskakujące sposoby wykorzystania zgromadzonych materiałów. 

 

 

 

 

 

Wizyta w gospodarstwie rolnym

 

W dniu 14 kwietnia w ramach realizowanej tematyki dzieci z grupy 0 B wraz z panią Sylwią Głodowską  wybrały się na wycieczkę, do pobliskiego gospodarstwa rolnego państwa Smentoch. Przedszkolaki zwiedzały gospodarstwo rolne, dowiedziały się ciekawych rzeczy o hodowli zwierząt, uprawie roli, jak również widziały hodowlane zwierzęta oraz maszyny rolnicze. Dzięki takiej obserwacji zwierząt na żywo, dzieci łatwiej przyswoiły sobie wiedzę o nich. A co najważniejsze miały możliwość bezpośredniego spotkania się ze zwierzętami, co z pewnością było dla nich niezapomnianym przeżyciem.  Na zakończenie gospodyni poczęstowała dzieci przysmakami. Dzieci bardzo zmęczone, ale zadowolone wróciły do przedszkola. Dziękujemy.

 

 

 

Dzień aktywności fizycznej w klasie II i III

 

Zajęcia rozpoczęły się pogadanką na temat jak ważna jest aktywność fizyczna i jaki wpływ ma ruch i ćwiczenia na ogólny rozwój, sylwetkę i zdrowie człowieka. Mówiliśmy, że regularne uprawianie sportu kształtuje gibkość i skoczność, i ogólną wytrzymałość, a także przyczynia się do utrzymania właściwej pozycji ciała oraz to, że dzięki ćwiczeniom dzieci nauczą się jak działa ich własne ciało. 
Następnie przeprowadziliśmy zabawę „Zgadnij, jaki to sport” – wybrane dziecko pokazywało za pomocą ruchu wybraną dyscyplinę sportową, a pozostałe dzieci zgadywały, jaki to sport. W kolejnej zabawie dzieci wymieniały dyscypliny sportowe, której nazwa rozpoczyna się na wymienioną przez nauczyciela literę.
Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwa zespoły, które ustawiły się na linii startu, zaś na linii mety ułożone były dwa komplety (po jednym dla każdej drużyny) karteczek z działaniami na odejmowanie i mnożenie. Dzieci kolejno poruszały się na deskach z kółkami do mety, brały jedną karteczkę, liczyły i wpisywały wynik. Gdy wszyscy z danego zespołu skończyli swoje obliczenia, cała drużyna zebrała się wokół karteczek i układała je na podłodze tak, aby wyniki znalazły się w kolejności rosnącej. Po odwróceniu karteczek na drugą stronę powinno powstać hasło „Sport to zdrowie”, jeżeli któraś z drużyn źle obliczyła działanie, mogła dokonać korekty.
Ostatnią aktywnością na sali gimnastycznej były zabawy z chustą animacyjną. Uczniowie odbijali piłkę tak, aby nie mogła spaść na ziemię. Zabawy w kolory, poruszanie się z kodem podanym przez nauczyciela.
Po tym wysiłku umysłowym i fizycznym dzieci usiadły w kręgu i przypomniały to, czego nauczyły się na temat znaczenia aktywności fizycznej. 

 

 Wizyta Felka w zerówce

 

12 kwietnia  gościliśmy w przedszkolu chomika o imieniu „Felek”, którego przyniosła Alicja. Zwierzątko wzbudziło ogromne zainteresowanie i ogrom uśmiechu wśród przedszkolaków. Dzieci mogły dzięki bezpośredniej obserwacji zapoznać się z jego wyglądem, sposobem odżywiania i zasadami dbania o niego. Wysłuchały ciekawostek dotyczących jego zwyczajów. Radości i śmiechu było co niemiara, zwłaszcza kiedy chomik wyczyniał cuda w klatce i na swoim kołowrotku. Większość dzieci już zaczęła snuć plany o nowym mieszkańcu swojego domu.Uczniowie klasy II poznawali budowę kwiatów

Dzieci zastanawiały się, do czego potrzebne są roślinom kwiaty. Poznały cechy kwiatów wiatropylnych i owadopylnych. Zastanawiały się, dlaczego ważne są kolory i zapachy  kwiatów. Poznały rośliny, których kwiaty są jadalne.

Uczniowie mieli okazję oglądać kwiaty przez lupę. Następnie dzieci zajęły się paluszkowym malowaniem wykonując łąkę pełną kwiatów.Gminny Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej  „Rodnô Mowa”

          W dniu 8 kwietnia o godz. 10.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach odbyły się gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej  Rodnô Mowa”. 

          Celem konkursu jest konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury, tradycji   i  folkloru kaszubskiego oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej.

Uczestnicy recytowali wiersz oraz prozę w języku kaszubskim.

          W kategorii kl. I-III szkoły podstawowej wystąpiły dwie uczennice naszej szkoły: Paulina Wenta z kl. I oraz Kinga Szczypior z kl. II. Natomiast w kategorii kl. IV-VI reprezentowały naszą szkołę uczennice klasy piątej: Nikola Jelińska oraz Amelia Maszota.

          Miło nam poinformować, że Kinga Szczypior otrzymała wyróżnienie, a Amelia Maszota zajęła III miejsce w konkursie. Serdecznie gratulujemy. 

 

 

WYCIECZKA ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH 0A I 0B

W dniu 08.04.2016 maluchy z oddziału przedszkolnego 0a wybrały się na wycieczkę do Kartuskiego Centrum Kultury na spektakl muzyczny „Królowa Śniegu” w.g. H.Ch. Andersena. Po przedstawieniu teatralnym przedszkolaki udały się do „małpiego gaju”, czyli na plac zabaw Smerf. Nasze maluchy mówią „im więcej nas tym weselej”, dlatego do towarzystwa zaproszone zostały dzieci z oddziału przedszkolnego 0b wraz z wychowawcami.

"Talent polega na połączeniu siły twórczej ze zdolnością wykonawczą…”

7 kwietnia 2016 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach, odbył  się międzyszkolny konkurs dla uczniów gimnazjum „Talent Show”. Celem konkursu było m.in. nawiązanie współpracy pomiędzy szkołami, integracja, odkrywanie, promocja i wspieranie uzdolnionej młodzieży, wymiana pomysłów oraz zachęcanie do aktywnej twórczości.

W tym roku uczniowie walczyli o puchary w trzech kategoriach konkursu: tanecznej, wokalnej oraz gry na instrumencie. Nasza szkoła wytypowała przedstawicieli do każdej z w/w kategorii.

Jury w składzie: Edyta Gawin, Agnieszka Markowska, Krystyna Formela i Kamila Markowska oceniało występy pod kątem  układu choreograficznego,  stylu, charakteru tańca i estetyki, doboru repertuaru dostosowanego  do wieku i możliwości wykonawczych uczestników, umiejętności wokalnych,  poczucia rytmu oraz techniki gry na instrumencie i ogólnego wyrazu artystycznego. W tym roku swój udział w konkursie zgłosili: Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej, Zespół Kształcenia i Wychowania w Stężycy, Zespół Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie, Zespół Szkół w Sulęczynie i Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach.

Po obejrzeniu wszystkich występów oraz długich i burzliwych dyskusjach, komisja ustaliła następujący werdykt:

w kategorii: taniec

I miejsce- zespół „Hot" ze Stężycy,

II miejsce- zespół taneczny z Gimnazjum w Sierakowicach,

III miejsce - zespół „Dance Show" z Kamienicy Królewskiej,

Wyróżnienie – zespół „Just Dance" z Klukowej Huty;

w kategorii: wokalnej

I miejsce - Julia Stencel, Maja Formela i Małgorzata Wróbel z Gimnazjum w Sierakowicach,

II miejsce – Agata Gmyrek ze Stężycy,

III miejsce – Agata Jaskulska z Kamienicy Królewskiej,

Wyróżnienia – Weronika Driwa z Sulęczyna oraz Karolina Myszk i Mateusz Duzowski z Klukowej Huty;

w kategorii: gra na instrumencie

I miejsce – Albert Woelke z Gimnazjum w Sierakowicach,

II miejsce – Joanna Miotk z Kamienicy Królewskiej.

Szczególne gratulacje kierujemy do reprezentacji naszego Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej, zarówno dziewcząt z zespołu tanecznego, jak i Agaty oraz Asi. Wszystkie uczestniczki stanęły na wysokości zadania. Mamy nadzieję, że kolejny rok przyniesie jeszcze większe sukcesy, a tym czasem trzymamy kciuki za „Wszystkie Talenty” naszej szkoły. Te taneczne, wokalne, aktorskie, instrumentalne, sportowe i każde inne. Pamiętajcie: By stać się kimś w swoim fachu, trzeba mieć talent, determinację do ciężkiej pracy i odrobinę szaleństwa w duszy, a talent to rzecz cudowna, ale nie posłuży temu, komu brak wytrwałości.POZNAJEMY NASZĄ MIEJSCOWOŚĆ

 Konkurs Plastyczny

Aktywne Kaszuby. Krajobraz. Wydarzenia. Ludzie

W dniu 4 kwietnia rozstrzygnięto w naszej szkole konkurs plastyczny pod hasłem: Aktywne Kaszuby. Krajobraz. Wydarzenia. Ludzie. Organizatorem konkursu jest Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie. 

Jego celem jest poszerzanie wiedzy o Małej Ojczyźnie i jej historii. doskonalenie i rozwijanie umiejętności plastycznych dzieci i młodzieży oraz  integracja dzieci i młodzieży interesującej się regionem.

Ogółem wpłynęło na konkurs 9 prac. W kategorii kl. I-III szkoły podstawowej I miejsce zajęła praca Nikoli Formela z kl. I, II miejsce – Patrycji Jelińskiej z kl. III, zaś III miejsce –Marty Labuda z kl. II.Eksperyment u przedszkolaków - "Wybuch wulkanu"

Dnia 01.04.2016 r. nasze kochane przedszkolaki wzięły udział w ciekawym eksperymencie. Jego celem było pokazanie, jak wybucha wulkan.  Z wielkim zapałem zabraliśmy się do pracy.  Mieszając sodę, wodę, płyn do naczyń i ocet, stworzyliśmy aktywny wulkan. Lawa wylewała się na wszystkie strony. Dzieciom bardzo spodobał się ten eksperyment. Być może wyrośnie z nich jakiś naukowiec.

Powiatowe Turnieje Klasyfikacyjne w Tenisie Stołowym

       W dniu 1 kwietnia 2016 w Miechucinie odbył się Turniej o Puchar Wójta Gminy Chmielno, który zakończył cały cykl turniejów tenisa stołowego.         

       Uczestniczyliśmy w blisko sześciu turniejach w dwóch kategoriach :kadetów i open. Na wyróżnienie zasłużyła cała drużyna Kamienicy Królewskiej w składzie: Dominik Krzebietke, Gracjan Mejna, Mateusz Weber i Damian Wenta, która zajęła wśród wszystkich szkół powiatu kartuskiego  6 miejsce.

       Natomiast Dominik Krzebietke zajął 8 miejsce w kategorii open wśród blisko 65 zawodników.

Światowy Dzień Autyzmu

Światowy Dzień Autyzmu w Powiecie Lęborskim rozpoczął się 31 marca a zakończył 2 kwietnia bieżącego roku. Zaplanowano szereg różnorodnych wydarzeń związanych z coraz częstszym występującymi u dzieci zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W tych dniach wyświetlono w kinie "Fregata" film fabularny „Czarny Balonik” na którym obecni byli uczniowie z SKW z Kamienicy Królewskiej. Organizatorzy zapewnili również możliwość udziału w konferencjach, a podsumowaniem tegorocznych obchodów był „Marsz dla autyzmu”.

 

 

Turniej Piłkarski Coca Cola Cup 2016

     W dniu 31 marca 2016 w Sierakowicach i Łęczycach rozegrano kolejną edycję turnieju piłkarskiego klas gimnazjalnych dziewcząt i chłopców Coca Cola Cup. Dziewczęta swój turniej rozgrywały w Łęczycach. W zaciętej rywalizacji wśród siedmiu drużyn z terenu kilku powiatów wygrał zespół z Bolszewa.

     Chłopcy rywalizowali w Sierakowicach gdzie wśród drużyn z Kartuz, Sierakowic, Staniszewa, Kamienicy Szlacheckiej, Szopy, Kamienicy Królewskiej najlepszym okazał się zespół z Somonina.

 

XXXIII WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI POEZJI POLSKIEJ

Dnia 23 marca w kartuzach odbył się etap powiatowy Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej. Reprezentantka naszej szkoły i gminy Kinga Szczypior znalazła się w pierwszej piątce powiatu kartuskiego otrzymując wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy.

Szkolny Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej

Rodnô mòwë”

                W dniu 22 marca 2016 r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej ”Rodnô mòwa.”

                Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury, tradycji i folkloru kaszubskiego kaszubskiej, a także pielęgnowanie mowy kaszubskiej.

                W eliminacjach szkolnych wzięło udział  10 osób. Najpierw jurorzy ocenili młodsze dzieci, które recytowały wybrane kaszubskie wiersze. Oceniano występy uczniów, uwzględniając następujące kryteria:

– dobór repertuaru;

– interpretacja utworów;

– kultura słowa;

– ogólny wyraz artystyczny prezentacji.

 

W kategorii kl. I-III szkoły podstawowej przyznano następujące miejsca:

I miejsce – Kinga Szczypior – kl. II

II miejsce – Paulina Wenta – kl. I

III miejsce – Marcelina Lis – kl. III

Wyróżnienie : Agnieszka Piasecka – kl. I.

Następnie deklamowały wiersze uczennice kl. IV-VI. Jury postanowiło nagrodzić następujące osoby:

I miejsce – Amelia Maszota – kl. V

II miejsce – Nikola Jelińska – kl. V

III miejsce – Katarzyna Lipkowska – kl. V

Wyróżnienie : Martyna Wenta – kl. V.

Uczennice, które zajęły I i II miejsce w szkolnym konkursie pojadą 11 kwietnia na eliminacje gminne do Sierakowic. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie.

Pierwszy Dzień Wiosny

Klasy I – III 21 marca przywitały Panią Wiosnę. Dzieci tego ubrały się na zielono. Poszły na spacer szukać pierwszych zwiastunów wiosny. W szkole odbył się także quiz – uczniowie odgadywali wiosenne zagadki. Na koniec każdy wykonał pracę plastyczną.

WESOŁE I KOLOROWE POWITANIE WIOSNY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM 0A

W dniu 21 marca maluchy z oddziału przedszkolnego 0a radośnie powitały wiosnę. Przedszkolaki rozpoczęły zabawę od zapoznania się z wierszem Doroty Gellner „Motyl”. Następnie przedstawiły własną ilustrację ruchową utworu. Dobrą atmosferę tego dnia dopełniło malowanie buziek – dzieci przeobraziły się w barwne motyle. Maluchy pierwszy dzień wiosny w przedszkolu zakończyły puszczaniem i łapaniem „wielkich” baniek mydlanych na placu zabaw.

Dzień wiosny w zerówce

IV Wojewódzki Konkurs na Grafikę Komputerową

,,Komputerowa pisanka” – 2016

Dziewięciu uczniów z naszej szkoły brało udział w Wojewódzkim Konkursie na Grafikę Komputerową. Troje z klasy II, pięciu z klasy III i jedna z klasy IV. Ogółem na konkurs wpłynęło 321 prac z całego województwa pomorskiego. Miło nam poformować, iż nasza uczennica Kinga Szczypior została w nim wyróżniona.


SEJMIK KASZUBSKI –

GIMNAZJALNY KONKURS WIEDZY O KASZUBACH I POMORZU

w Luzinie

19 marca (sobota) 2016 roku odbył się XIII wojewódzki konkurs wiedzy o Kaszubach i Pomorzu  
w Publicznym Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko – Pomorskich w Luzinie. Uczennice reprezentujące naszą szkołę:

Patrycja Szczypior

Martyna Krefta

Wiktoria Arent

Celem Konkursu jest motywowanie młodzieży gimnazjalnej do wzbogacania wiedzy                                 o Kaszubach i Pomorzu.

Zakres tematyczny Konkursu obejmuje zagadnienia historyczne, geograficzne, literackie oraz kulturalne Kaszub i Pomorza Gdańskiego:

geografia, klimat, warunki przyrodniczo – gospodarcze,

historia Kaszub i Pomorza Gdańskiego,

pisarze, literatura, zagadnienia kulturalne,

postacie historyczne Pomorza Gdańskiego, w tym działacze ruchu kaszubskiego.


Gminne Indywidualne Biegi Przełajowe

        W dniu 18 marca 2016 zorganizowaliśmy coroczne zawody w biegach przełajowych. W rywalizacji uczestniczyli uczniowie z Kamienicy Królewskiej, Łyśniewa, Załakowa, Mojusz, Tuchlina, Gowidlina i Sierakowic. Najlepsi będą reprezentować naszą gminę w zawodach powiatowych w Miechucinie.

GMINNE ELIMINACJE OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

Dnia 18.03.2016 roku w Siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej reprezentowało trzech uczniów klasy VI w składzie Paweł Myszk, Jakub Jeliński, Aleksander Tessa. W kategorii wiekowej szkół podstawowych nasz uczeń Aleksander Tessa zajął trzecie miejsce i tym samym reprezentował naszą szkołę na etapie powiatowym w Kartuzach. Laureaci etapu gminnego otrzymali cenne nagrody. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

16 marca 2016r. w naszej szkole po raz kolejny odbył się konkurs taneczny Just Dance. W tym roku wzięło w nim udział ponad trzydziestu uczestników. Podczas konkursu swoje umiejętności zaprezentowały zespoły taneczne z klasy IV, V,  VIa,  VIb oraz II gimnazjum. Tancerze prezentowali jeden dowolny układ taneczny.

Jury w składzie: p. dyrektor Hanna Subkowska- Wójcik, p. Tatiana Szuta- Wejer, p. Paulina Dułak oraz p. Daria Sobisz oceniało występy pod względem układu choreograficznego, tj. stylu, charakteru tańca i jego estetyki, a także  doboru repertuaru dostosowanego do wieku i możliwości wykonawczych uczestników oraz  estetyki kostiumów i rekwizytów.

Wszystkim uczestnikom konkursu podczas występów towarzyszyły ogromne emocje. Uczniowie zaskakiwali publiczność ciekawymi układami, pięknymi strojami oraz zdolnościami aktorskimi. Zadbali także o wspaniałą zabawę dla komisji, która stanęła przed nie lada wyzwaniem, jakim było wskazanie najlepszych z najlepszych. Tytuł Mistrzów  wytańczyli uczniowie z klasy V szkoły podstawowej, a nagrodę specjalną dla Najlepszego tancerza 2016 roku. zdobył Bartek Mejer.

 Konkurs zakończył się bardzo optymistycznym akcentem, a mianowicie popisem niezwykle spontanicznych przedszkolaków z klasy Ob! Naszym Maluchom nie udało się opanować ogromnej chęci zatańczenia na scenie i w ten oto sposób publiczność miała okazję obejrzeć jeszcze jeden (jakże uroczy) występ.  Skoki i piruety naszych najmłodszych milusińskich uchwyciło bystre oko fotografa, zatem zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego dnia, a zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom gratulujemy umiejętności oraz odwagi i już teraz zachęcamy do udziału w konkursie za rok! Do zobaczenia!


W środę 16.03.2016 r. do Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej zawitał Teatr Rozmaitości Adama Gromadzkiego z Gdańska. Nasi milusińscy obejrzeli przedstawienie „Zło tańcem zwyciężaj,” Była to bajka muzyczna opowiadająca o losach gęsiareczki Marysi, która dzieli się z wędrownym cygankiem ostatnim kawałkiem chleba. W nagrodę otrzymuje od niego moc uzdrawiania wszelkich żywych stworzeń za pomocą czarodziejskiego tańca. Bajka w sposób szczególny podkreślała wartość zwycięstwa dobra nad złem, potęgę miłości oraz konieczność przebaczania innym. Barwna scenografia, lalki, muzyka, taniec i śpiew to dodatkowe walory tego pouczającego przedstawienia. Dzieci z uśmiechem na twarzy uczestniczyły w inscenizacji bajki, a historia Marysi wszystkim bardzo się podobała. Artyści zostali pożegnani dużymi brawami. Twórca Teatru Rozmaitości i zarazem aktor Adam Gromadzki jest powszechnie znany w środowisku artystycznym. Grażyna Antoniewicz z „Dziennika Bałtyckiego” napisała o nim: „Adam Gromadzki to niespokojny duch wiecznie w podróży, poszukujący ciekawych ludzi, nowych smaków, zapachów i wrażeń. Teatr w jego życiu to nie przypadek. (…) Adam Gromadzki postanowił zostać aktorem i już szczęśliwie za pierwszym podejściem dostał się na wymarzone studia (…)PWST w Krakowie (zamiejscowy wydział Lalkarski we Wrocławiu)”.

Gminny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Polskiej

          11 marca w sali konferencyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach odbyły się gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej.

Łącznie wzięło w nich udział 48 recytatorów w trzech kategoriach wiekowych.  Naszą szkołę godnie reprezentowały trzy uczennice: Kinga Szczypior z kl. II SP, Amelia Maszota oraz Nikola Jelińska z kl. V.

          Miło nam poinformować, iż w kategorii Dzieci młodsze kl. I-III jury przyznało drugie miejsce naszej uczennicy – Kindze Szczypior i tym samym pojedzie ona do Kartuz na eliminacje powiatowe. Z kolei w kategorii Dzieci starsze kl. IV-VI trzecie miejsce zdobyła inna nasza uczennica - Amelia Maszota.     

Serdecznie gratulujemy, życząc powodzenia w dalszych konkursach.

 

KONKURS: Reklama wody

Uczniowie klas II - III biorący udział w ogólnopolskim projekcie pod nazwą „Zdrowo jem, więcej wiem” zmagali się z kolejnym zadaniem konkursowym jakim było stworzenie przez uczniów reklamy na przykład w formie plakatu lub banneru zachęcającej do zrezygnowania ze słodkich napojów na rzecz wody. Zanim przystąpiono do pracy, wytłumaczono uczniom, na czym polega samo wykonanie plakatu, reklamy czy też banneru. Wpłynęło dużo ciekawych prac, tak, że komisja miała bardzo trudne zadanie. Po burzliwej naradzie wyłoniono aż dwa pierwsze miejsca, dwa drugie, jedno trzecie oraz trzy wyróżnienia, które najbardziej obrazowo mówiły o swojej reklamie. 

PIERWSZE MIEJSCA:
Agata Szynszecka z klasy II (Wodę pij – zdrowo żyj)
Patrycja Jelińska z klasy III (Czy to piątek, czy sobota – woda sił i zdrowia doda)
DRUGIE MIEJSCA
Kacper Klebba z klasy II (Pij wodę a nie soki – będziesz zdrowy i wysoki!)
Robert Miotk z klasy II 
TRZECIE MIEJSCE
Patryk Lubotzki z klasy III (Niech każdy się dowie, że WODA to ZDROWIE! Cola jest szkodliwa, niszczy zębów szkliwa)
WYRÓŻNIENIA
Julia Kwidzińska z klasy III
Paweł Patelczyk z klasy II
Julia Wensierska z klasy III
Prawie wszystkie plakaty były piękne, estetyczne i zwracały uwagę swoimi detalami.

 

TAJNA ORGANIZACJA WOJSKOWA  „GRYF POMORSKI”

72 rocznica śmierci porucznika Józefa Dambka

W nocy z 4 na 5 marca 1944 roku pod Sikorzynem, zastrzelony został przez agenta gestapo prezes Józef Dambek. Działacz społeczny, pedagog,  przywódca  „Gryfa Kaszubskiego”. Nie wiadomo, gdzie Józef Dambek został pochowany.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele MB Częstochowskiej w Gołubiu następnie wraz z zebranymi gośćmi wszyscy w asyście Reprezentacyjnej Orkiestry Marynarki Wojennej RP, ułanów ze Stowarzyszenia Kawalerii Polskiej Hubal oraz Oddziału Kaszuby II Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich przemaszerowali pod krzyż nad jezioro Dąbrowskie gdzie zginął porucznik Dambek. Specjalny list do uczestników skierował Prezydent RP  Andrzej Duda, na uroczystości obecni byli politycy min. poseł do europarlamentu Anna Fotyga, posłowie: Dorota Arciszewska i Janusz Śniadek.

Kolejna część uroczystości odbyła się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, gdzie przedstawiono rekonstrukcję historyczną dotyczącą obławy przeprowadzonej przez gestapo. Całą uroczystość prowadził Prezes Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia TOW „Gryf Pomorski” Roman Dambek.

 

 

Woda na zdrowie

 

Na początku marca w klasie II i III odbyły się zajęcia w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”. "Woda na zdrowie".. . taki był temat kolejnych naszych zajęć. Mówiliśmy z czym kojarzy nam się woda... Uczniowie swoje pomysły zapisywali na tablicy.  Następnie próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie „Ile jest w nas wody?” Chuchaliśmy na swoje dłonie, by sprawdzić, czy w człowieku jest woda. Uczniowie klasy II zaznaczali na konturowym rysunku ryby, psa, kleszcza i dziecka, „na oko”, ile wody może być w każdym z nich, zaś uczniowie klasy III zamalowywali taką część mózgu, jaką stanowi w nim woda.
Po przeczytaniu przez panią opowiadania „Choroba żaby Matyldy” dowiedzieliśmy się jaki miała problem bohaterka opowiadania i kto się do tego przyczynił. Na tych zajęciach dowiedzieliśmy, że picie wody wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, usuwa z niego szkodliwe substancje.

Uczniowie obu klas przedstawiły wiersze znanych poetów:

POMIDOR – J. Tuwima

NA STRAGANIE – J. Brzechwy

CHCIAŁ SIĘ ŻENIĆ BURAK - Janiny Porazińskiej

WARZYWA – J. Tuwima

Dzieci zdobyły i utrwaliły wiedzę dotyczącą znaczenia wody dla organizmów żywych. Zajęcia przyczyniły się do wyrobienia nawyku picia zdrowych płynów.

 

 

 

W tym miesiącu do zerówki zawitał gość- była to mama Filipa Klebby, która przeczytała dzieciom wierszyki "Lokomotywę" oraz " Rzepkę".  

 

Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

 

 

Pierwszy dzień ferii - Wolontariusze w ORW w Szklanej

 

 

 

Wspaniałe osiągnięcia w Mojuszu!

12 lutego 2016r. w Szkole Podstawowej w Mojuszu odbył się III Międzyszkolny Konkurs Piosenki w Języku Angielskim. Do eliminacji przystąpiło 47 uczniów i uczennic z 9 szkół z terenu  Gminy Sierakowice. Tematem tegorocznego spotkania była: miłość.
W związku z tym, młodzi wokaliści zmierzyli się z repertuarem o charakterze miłosnym
J Nasza szkoła wytypowała reprezentantów  w kategoriach: klasy IV- VI soliści oraz duet, a także klasy I- III gimnazjum. Komisja w składzie: państwo Teresa i Henryk Klasa, pani Tatiana Szuta-Wejer oraz  pani Karolina Grzenkowicz – Kotłowska oceniała występy pod względem poprawności językowej (tj. artykulacji, akcentowania, intonacji); poprawności muzycznej (emisji głosu, dykcji oraz zgodności z linią melodyczną); interpretacji utworu wskazującej na zrozumienie treści piosenki i wreszcie ogólnego wrażenia artystycznego.

Z ogromną satysfakcją i dumą informujemy, iż „Kamienica Królewska” stawała na podium aż czterokrotnie! Nasz wspaniały duet Małgosi i Mikołaja z klasy VIa, który wcielił się w rolę Nicole Kidman i Robbie’ go Williamsa w piosence „Something stupid”, zauroczył komisję i bez cienia wątpliwości zaprowadził ich na podium! Standard Elvisa Presley’a pt: „Can’t help falling in love with you” okazał się trafionym i także szczęśliwym utworem dla Julii Krause, która zdobyła miejsce III. Nasze cudowne gimnazjalistki również stanęły na wysokości zadania. I tak oto nasz „Kamienicki Słowik”- Agata Jaskulska z klasy III gimnazjum wyśpiewała I miejsce w tejże kategorii, a jej młodsze koleżanki: Klaudia Krefft oraz Wiktoria Arent zajęły równie wspaniałe- III miejsce.

Niewątpliwy jest fakt, iż poziom prezentacji tegorocznych uczestników był naprawdę wysoki, tak więc tym bardziej ogromnie cieszymy się  z każdego zdobytego miejsca i  gratulujemy wszystkim laureatom!

Poniżej zamieszczamy wyniki każdej z kategorii przedstawione przez komisję konkursową:

Klasy 0-III soliści

I miejsce Paulina Miotk  SP Mojusz

II miejsce Amelia Bulczak  SP Sierakowice

III miejsce Maria Dyszer SP Sierakowice

Klasy 0-III zespoły

 I miejsce Marta Bronk , Agnieszka Roszkowska, Agnieszka Bronk  ZS Tuchlino

II miejsce  Kamila Myszk, Julia Pioch, Milena Zysik SP Sierakowice

III miejsce Marta Korda , Julia Koszałka ZS Tuchlino

Wyróżnienie Nicola Pobłocka, Oliwia Bronk SP Jelonko

Klasy IV-VI soliści

I miejsce Oskar Płotka SP Załakowo

II miejsce Klaudia Wenta SP Jelonko

III miejsce Julia Krause ZS Kamienica Królewska

Wyróżnienia

Sandra Rejter  SP Mojusz

Wiktoria Płotka SP Lisie Jamy

Karolin Miotk SP Mojusz

Szymon Płotka SP Lisie Jamy

Kinga Sychta SP Mojusz

Klasy IV-VI zespoły

I miejsce Małgorzata Wójcik i Mikołaj Frankowski ZS Kamienica Królewska

II miejsce Zuzanna Myszk i Magdalena Myszk SP Sierakowice

III miejsce  Anna Cyperska , Wiktoria Kuchta, Paulina Wojcieszak SP Sierakowice

Gimnazjum

I miejsce  Agata Jaskulska Kamienica Królewska, Maja Formela, Julia Stencel, Małgorzata Wróbel  Sierakowice oraz II miejsce Paulina Górlikowska Sierakowice

III miejsce  Wiktoria Arent i Klaudia Krefft  Kamienica Królewska oraz Klaudia Szreder Sierakowice

Laureaci otrzymali Złote klucze wiolinowe, dyplomy oraz drobne upominki. Nagrodę specjalną ufundowaną przez panią Karolinę Grzenkowicz - Kotłowską zdobył bezkonkurencyjny  Oskar Płotka za wykonanie piosenki Elvisa Presleya "Love me tender".

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! Do zobaczenia za rok!

 

 

Gminny Konkurs Wiedzy o regionie

 

W dniu 5.lutego 2016r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyły się eliminacje szkolne XIV Konkursu Wiedzy o Regionie.

Dnia 12.02 2015 roku uczniowie brali udział w gminnym konkursie „Wiedzy o Regionie”, którego celem jest motywowanie dzieci i młodzieży do wzbogacenia wiedzy o Pomorzu i Kaszubach.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:      

 

Gimnazjum:

1. Martyna Krefta

2. Patrycja Szczypior

3. Martyna Zdrojewska

 

Szkoła Podstawowa:

1. Daria Jelińska

2. Jakub Jeliński

 

Na etapie gminnym w kategorii uczniów gimnazjum III miejsce zajęła uczennica Patrycja Szczypior a na etapie szkół podstawowych III miejsce uzyskał – Jakub Jeliński.

 

Nagrodę wręczyli uczniom przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego oddział w Sierakowicach.

 

 

 

Wycieczka do teatru Kościerzyna

 

 

Międzyszkolny Turniej Językowy „English und Deutsch Masters”

Dnia 11.02. 2016 roku odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach  Międzyszkolny Turniej Językowy dla gimnazjalistów pod hasłem „Santa Clause loves Osterstrauβ”.  Naszą szkołę reprezentowała drużyna czteroosobowa: Wiktoria Arent, Teresa Szczypior -odpowiedzialne za język niemiecki oraz Julia Gańska i Tomasz Bulczak z klasy III gimnazjum- odpowiedzialni za język angielski. Turniej miał formę quizu i zabawy co przyczyniło się do integracji wszystkich zawodników. Nasza drużyna po zaciętej walce zdobyła III miejsce. Konkurs odbywał się na szczeblu powiatowym. Gratulujemy!

 

 

 

Szkolny Konkurs Recytatorski

Poezji i Prozy Polskiej

                Dnia 11 lutego 2016 r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbył się szkolny etap Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej.

                Występy uczniów oceniało jury w składzie: Iwona Furman, Wioletta Winczewska, Eliza Piotrowska oraz Paulina Dułak. Jury oceniało pamięciowe opanowanie wiersza, staranną dykcję, tempo recytacji, wyrażanie uczuć oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Najpierw wystąpiło 14 recytatorów z klas I-III szkoły podstawowej. 

Po wysłuchaniu recytacji jury przyznało pierwsze miejsce dwóm uczennicom: Pauli Bigus z kl. III oraz Kindze Szczypior z kl. II. Drugie miejsce zajęła Julia Kwidzińska z kl. III, zaś trzecie uczennica kl. I – Dominika Lejk. Ponadto wyróżnienie otrzymała  uczennica kl. III – Klaudia Koszałka.

Zdobywczynie I miejsca pojadą na Gminny Konkurs Recytatorski, który odbędzie się 11 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach.

                Następnie komisja konkursowa oceniła występ uczniów z kl. IV-VI szkoły podstawowej. Wystąpiło 9 recytatorów.

                I miejsce przyznano uczennicy kl. V – Amelii Maszota.  II miejsce zajęła również uczennica kl. V – Nikola Jelińska, zaś III miejsce zdobyła Roksana Lejk z kl. VIb.

Dwie najlepsze recytatorki: Amelia Maszota oraz Nikola Jelińska będą reprezentować naszą szkołę na Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Polskiej. Wszystkim laureatkom szkolnego konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie.

Wycieczka do Gdańska na spektakl pt. „Brzechwolandia”

"Brzechwolandia to kraina szczęśliwości,

w Brzechwolandii tylko uśmiech zawsze gości.

Brzechwolandia uczy, bawi nas,

w Brzechwolandii można miło spędzić czas."

Właśnie takiej piosenki nauczyły się dzieci z klas I –III podczas spektaklu pt. "Brzechwolandia", w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu. Uczniowie mogli poznać mniej popularne i przypomnieć sobie znane wiersze Jana Brzechwy, takie jak: "Leń", "Skarżypyta", "Samochwała", "Atrament", "Globus", "Znaki przestankowe" itp. Dzięki  wizycie w niezwykłej krainie zwanej Brzechwolandią, dzieci mogły przenieść się w barwny świat pełen radości, marzeń i muzyki. Postacie z wierszy przypomniały  także o właściwym zachowaniu w domu, w szkole i na podwórku. Wycieczka była dla dzieci wielkim przeżyciem, szczególnie dla najmłodszych i zapewne na długo pozostanie w ich pamięci.

Bal karnawałowy klas 0 - III

 

„REKONSTRUKTO” Z WIZYTĄ W ZESPOLE SZKÓŁ W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

Grupa artystyczna „Rekonstrukto” 4 lutego 2016 roku odwiedziła naszą szkołę i zaprezentowała „żywą” lekcję historii. W programie zaprezentowano tradycyjny strój sarmacki, uzbrojenie, przedstawiono metody walki w tym pojedynek na szable. Grupa przedstawiła bogatą kolekcję broni i rekwizytów w tym krzesło inkwizycyjne. Każdy z uczestników pokazu mógł zapoznać się z rekwizytami z epoki średniowiecza.

PODSUMOWANIE AKCJI „NAKRĘTKA” ZA I SEMESTR 2015/16 ROKU

Po raz kolejny podsumowaliśmy „Akcję nakrętka”, wyniki przedstawiamy poniżej. Dziękujemy za wsparcie i czekamy na więcej, dużo więcej.

SZKOŁA PODSTAWOWA

KLASA

ILOŚĆ

MIEJSCE

KLASA ‘Oa’

-

-

KLASA ,0b’

37kg

II MIEJSCE

KLASA I

24kg

III MIEJSCE

KLASA II

24kg

III MIEJSCE

KLASA III

9kg

VII MIEJSCE

KLASA IV

43kg

I MIEJSCE

KLASA V

16kg

V MIEJSCE

KLASA VIa

15kg

VI MIEJSCE

KLASA VIb

22kg

IV MIEJSCE

GIMNAZJUM

KLASA Ia

10kg

I MIEJSCE

KLASA Ib

3kg

III MIEJSCE

KLASA IIa

-

-

KLASA IIb

10kg

I MIEJSCE

KLASA III

5kg

II MIEJSCE

Nakręć się na pomaganie!

Konkurs „Zdrowa kanapka i koktajl”

          W dniu 29.01.2016 w naszej szkole odbył się konkurs na najzdrowszą kanapkę i odżywczy koktajl. Konkurs był realizowany w ramach projektu gimnazjalnego ,,Zdrowie i aktywność fizyczna".

          W rywalizacji uczestniczyli uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Jury pod przewodnictwem Pani Dyrektor - Hanny Subkowskiej - Wójcik, pani Iwony Koszałka - Arent  i pani Wioletty Winczewskiej, wybrało najzdrowsze posiłki.
Po ogłoszeniu wyników przez Panią Dyrektor wyłoniono zwycięzców:
gimnazjum- I miejsce zajęła klasa Ia,

szkoła podstawowa- I miejsce klasy V i IV.
         Zwycięzcy zostali nagrodzeni słodkim upominkiem.

Projekt zrealizowali uczniowie klas II gimnazjum:
Łukasz Stankowski
Marcin Lipkowski
Zdzisław Lejk
Jan Lejk
Tomek Toruńczak

 

Halowe Mistrzostwa w Piłce Nożnej Szkół Gimnazjalnych.

     W dniu 28 stycznia 2016 w Gimnazjum w Sierakowicach odbył się turniej piłki nożnej halowej szkół gimnazjalnych. W turnieju rywalizowały zespoły z  pięciu gimnazjów.

Wyniki rywalizacji

1.       Gimnazjum Szopa 9pkt.

2.       Gimnazjum Gowidlino 8pkt.

3.       Gimnazjum Sierakowice 7pkt.

4.       Gimnazjum Kamienica Królewska 3pkt.

5.       Gimnazjum Tuchlino 0pkt.

 Skład reprezentacji Kamienicy Królewskiej: Zdzisław Lejk (bramkarz), Tomasz Bulczak, Dawid Wenta, Patryk Stolc, Dominik Krzebietke, Gracjan Mejna i Marcin Lipkowski.

Mistrzostwa Gminy Sierakowice w Piłce Ręcznej

       W dniu 26 stycznia na nowej sali gimnastycznej w Lisich Jamach odbył się turniej piłki ręcznej dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych. W rywalizacji uczestniczyło dziewięć zespołów z terenu gminy Sierakowice. Miło nam poinformować ,że zespół dziewcząt z Kamienicy Królewskiej zajął I miejsce i będzie reprezentować naszą gminę na turnieju powiatowym w Goręczynie. Oto bohaterki tego turnieju: Daria Jelińska, Sandra Wensierska, Paulina Woźniak, Julia Krause, Natalia Baran, Sandra Leyk, Magda Patelczyk i bramkarz Martyna Wenta.

        W turnieju wzięli udział także chłopcy którzy ostatecznie zajęli V miejsce.

        Wspaniałe nagrody i upominki jak zawsze zapewnił koordynator ds. sportu Gminy Sierakowice Pan Marina Wnuk Lipiński.

         Warto odnotować, że ciekawy artykuł na temat tego turnieju zamieszczono na portalu internetowym kartuzy.info oto link:

http://kartuzy.info/wiadomosc,25087,Pilka-reczna-Eliminacje-gminne-w-Lisich-Jamach.html

Dzień Babci i Dziadka w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej

          W dniu 23 stycznia 2016 r. w ZS w Kamienicy Królewskiej obchodziliśmy jak co roku Dzień Babci i Dziadka. Od kilku lat nasi dostojni seniorzy chętnie świętują ten dzień ze swoimi wnukami. Tym razem zawitało do nas 250 osób.

          Zacnych gości powitała pani Dyrektor Hanna Subkowska –Wójcik, wyrażając zadowolenie, że tak wiele babć i dziadków przyjęło zaproszenie na tę uroczystość. Nie zabrakło życzeń dla seniorów.  Następnie pani Dyrektor zaprosiła na program artystyczny, przygotowany przez nauczycieli i uczniów, życząc wszystkim udanej zabawy.

          Jako pierwsze wystąpiły przedszkolaki, które zaśpiewały piosenkę „Kiedy babcia była mała.”  Ten zabawny występ wzbudził niemało emocji, bowiem dzieci przebrane w dawne stroje pokazały, jak dawniej dziadkowie bawili się w piaskownicy.

          Następnie obejrzeliśmy  przedstawienie w języku kaszubskim pt. „Dzéwczã ze sztréchùlcama” oparte na jednej z najpiękniejszych i  najbardziej wzruszających baśni Jana Christiana Andersena – „Dziewczynka z zapałkami.” W baśniowe postacie wcieli się uczniowie z kl. V i VI b. Ich występom towarzyszzyła piękna muzyka. Członkowie szkolnego chóru zaśpiewali kolędy: „Cëchô noc”, „Zëmòwé noce”, „Kòlãda ùbëtkù.”

          Na zakończenie  swój program artystyczny przedstawiły dzieci  z kl. I- III.

Wyrecytowały wiersze i wyśpiewały życzenia dla babć i dziadków.

          Po występie dzieci złożyły swoim babciom i dziadkom najserdeczniejsze życzenia oraz wręczyły słodkie upominki. Na niejednej twarzy zagościła radość i pojawiła się łezka w oku.

          Następnie zaproszono sędziwych gości do wspólnej zabawy. Do tańca przygrywał kaszubska kapela, która  sypała kawałami  i anegdotami jak z rękawa. Natomiast gimnazjaliści odegrało scenki z życia babć i dziadków, pokazując w krzywym zwierciadle, jak kiedyś się żyło.

Jak co roku przygotowano dla seniorów kilka konkursów.

W pierwszym  z nich musieli przetłumaczyć na język polski  sześć kaszubskich wyrazów:  otrok, riwka, trzënórt, pòsowa, tomata, sklep. Zadanie zaskoczyło seniorów i nie było łatwe, ponieważ nikt nie odgadł tłumaczenia wszystkich słów. Natomiast kilka osób podało poprawne tłumaczenie pięciu wyrazów.

Drugi konkurs polegał na splataniu warkocza, co dla dziadków okazało się nie lada wyzwaniem. Na szczęście z pomocą przyszły panie, które podpowiadały co nieco.

Kolejny konkurs wymagał również zręczności i sprytu. Dziadkowie porwali swe partnerki do tańca i musieli zdobyć jak najwięcej żółtych chustek z butonierki.

Ostatnim zadaniem tym razem dla babć było wbicie gwoździ w deskę. O dziwo ochotniczki znakomicie poradziły sobie z tym zadaniem.

Następnie panie odgadywały, jakie narzędzia są w koszu.

          Wspólna zabawa zakończyła się ok. 21.00.  Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka z pewnością pozostanie w pamięci naszych drogich gości. Dostarczyła im wiele radości.

          Podziękowania należą się niezastąpionej Pani Dyrektor, która niczym wodzirej porywała babcie i dziadków do zabawy. Osobne podziękowania kierujemy do Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Królewskiej za pyszny poczęstunek dla naszych drogich gości, rodzicom uczniów, którzy wsparli naszą imprezę słodkimi wypiekami. Dziękujemy również Sołtysowi Kamienicy Królewskiej  panu Ryszardowi Piaseckiemu oraz Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Sierakowicach za finansowe wsparcie całej imprezy.

          Bez pomocy wielu osób, które trudno wymienić z nazwiska, nauczycieli, wspaniałych i zawsze chętnych do pomocy – UCZNIÓW – organizacja tego spotkania byłaby trudna. WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

   

Od listopada do maja trwa konkurs biblioteczny na Najlepszego Czytelnika Miesiąca. Co miesiąc wybierany jest „Czytelnik Miesiąca”, czyli osoba, która wypożyczyła i przeczytała największą ilość książek.

Oto nasi najlepsi czytelnicy w I semestrze:

Najlepszy czytelnik listopada – Emilia Kotłowska, kl. IV

Najlepszy czytelnik grudnia – Julia Kierznikiewicz, kl. I SP

Najlepszy czytelnik stycznia – Dominika Leik, kl. I SP

Gratulujemy!!!

 

 

W dniu 25 stycznia 2015 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty chemiczne dla uczniów klasy IIa, IIb oraz III gimnazjum. Warsztaty te przeprowadzone zostały przez nauczycielkę chemii z Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach. Tematem warsztatów były kwasy zasadowo-wodorotlenkowe. Uczniowie chętnie brali udział w doświadczeniach chemicznych. Na początku obserwowali zmiany barw wskaźników kwasowo – zasadowych w środowisku kwasu, wody i zasady. Następnie byli świadkami spalania magnezu, wskutek czego można było zaobserwować oślepiające białe światło. Duże wrażenie zrobiło na uczniach doświadczenie z balonem, a także kolorowe tornado. Ostatnim doświadczeniem było podpalenie oparów skroplonego gazu propan-butan, w którym można było zaobserwować, że palące się opary szybko gasną i nie powodują zniszczeń i uszkodzeń.           Warsztaty chemiczne wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród gimnazjalistów. To z pewnością atrakcyjna forma przekazu wiedzy z chemii, z której opanowanie wiadomości jak wiemy nie zawsze przychodzi łatwo.

 

 

 

POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNO – EKOLOGICZNY

„ EKOLOGICZNY PITAGORAS”

Dnia 22.01.2016r. odbył się w naszej szkole po raz kolejny Powiatowy Konkursu Matematyczno – Ekologiczny „Ekologiczny Pitagoras”. Honorowy patronat objął  Wójt Gminy Sierakowice Pan Tadeusz Kobiela. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych powiatu kartuskiego. W tym roku do konkursu przystąpiło 19 szkół, ogółem gościliśmy 55 uczestników.

Test wiedzy zawierał 20 pytań z czego 12 z matematyki a 8 z ekologii, na rozwiązanie których uczniowie mieli 60 minut.

Po zmaganiach konkursowych, w czasie oczekiwania na werdykt komisji, uczniowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły Panią Iwonę Tesmer – „Warsztaty o zdrowym żywieniu” oraz Panią Anię Figura – „Warsztaty z Języka angielskiego”. Oczywiście bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji tego dnia.

Po zakończeniu obrad komisji głos zabrała Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik, która pogratulowała wszystkim uczestnikom, a następnie odczytała wyniki konkursu.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i cenne nagrody, które zakupiliśmy dzięki życzliwości i hojności  Wójta Gminy Sierakowice  P. Tadeusza Kobieli, za co serdecznie dziękujemy. 

Szczegółowe wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria kl. IV

 

Imię i nazwisko

Szkoła

 Miejsce I

Jakub Romanowski 

Szkoła Podstawowa w Pępowie

Miejsce II

 

Anna Witos

Szkoła Podstawowa w Miechucinie

Miejsce III

 

Tymoteusz Kniter

Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej

Kategoria kl. V

 

Imię i nazwisko

Szkoła

Miejsce I

 

Gracjan Bulczak

Szkoła Podstawowa

w Sierakowicach

Miejsce II

 

Kacper Krzebietke

Szkoła Podstawowa

w Miechucinie

Miejsce III

 

Nikola Hinc

Szkoła Podstawowa w Sulęczynie

Kategoria kl. VI

 

Imię i nazwisko

Szkoła

Miejsce I

Michał Lorbiecki

Zespół Szkolno – Przedszkolny „ Mała Szkoła” w Szopie

Miejsce II

 

Hubert Leszczyński

Szkoła Podstawowa

w Załakowie

Miejsce III

 

Mateusz Las

Szkoła Podstawowa w Mściszewicach

 

 

 

 

 

Zima, zima, zima...

 

W końcu zawitała do nas zima. Uczniowie klasy II - podczas zabaw na śniegu.

 

 

 

Zerówka pomaga ptakom przetrwać zimę.

 

 


I Powiatowy Turniej Kwalifikacyjny Kadetów w Tenisie Stołowym w Miechucinie

        W dniu 16 stycznia 2015 w Miechucinie w Zespole Szkół rozegrano coroczny turniej powiatowy w tenisie stołowym, którego organizatorem był Pan Mirosław Płotka. W turnieju rywalizowało blisko 60 zawodników i zawodniczek z całego powiatu kartuskiego. Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej reprezentowali następujący uczniowie: Dominik Krzebietke, Damian Wenta i Gracjan Mejna.

.NOC BIOLOGÓW 2016 na Pomorskiej Akademii w Słupsku

            15.01.2016 zainteresowani uczniowie klas gimnazjalnych wzięli udział w cyklu warsztatów zorganizowanych w ramach ogólnopolskiej imprezy ,,NOC BIOLOGÓW 2016'' w Instytucie Biologii i Ochrony Środowiska na Akademii Pomorskiej w Słupsku.

            Prof. nadzw. dr hab. Natalia Kurhaluk wraz ze studentami Naukowego Koła Fizjologów Zwierząt Akademii Pomorskiej „Oxygen” przeprowadziła interesujące warsztaty prozdrowotne o tematyce ,,Nie damy cukrzycy szans!''. Podczas zajęć poszerzono wiadomości z zakresu profilaktyki chorób cywilizacyjnych, metod diagnozowania i powstania cukrzycy. Młodzież miała okazję interpretować wyniki moczu oraz dowiedzieć się na temat świadomego wyboru zdrowych produktów mający wpływ na profilaktykę cukrzycy. Dla miłośników zdrowego trybu życia wskazano produkty z codziennego jadłospisu o udowodnionym działaniu przeciwcukrzycowym.

Dr Halyna Tkachenko oraz studenci Naukowego Koła Fizjologów Zwierząt Akademii Pomorskiej „Oxygen”  podczas zajęć warsztatowych pt.: ,,Krew – płyn życia'' poszerzyli tematykę składu i funkcji krwi.  Ciekawym doświadczeniem było określanie grupy krwi dla wybranych osób oraz obserwacja preparatów mikroskopowych – wymaz krwi żaby i kota.   

Kolejno gimnazjaliści wysłuchali wykładu przygotowanego przez dr Annę Zduńczyk o tematyce: ,,Ziołowe Spa czyli zastosowanie roślin w kosmetologii i kosmetyce naturalnej''.

Fitokosmetologia jest obecnie ogromnym działem zajmującym się badaniem właściwości roślin celem zastosowania ich w kosmetologii. Zaprezentowano najważniejsze gatunki roślin, wykorzystywane w celach kosmetycznych, w tym do produkcji kosmetyków. Przedstawiono zalety stosowania roślin w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci Uczestnicy wykładu poznali sprawdzone receptury na kosmetyki naturalne wytwarzane domowym sposobem tj.: odżywczy majonez do włosów, zielona sól do kąpieli, enzymatyczny zielony peeling - maseczka i szampon z mydelnicy.

Uczniowie Gimnazjum z Kamienicy Królewskiej wraz z opiekunami składają serdeczne podziękowania organizatorom projektu „Erasmus+ Inwentaryzacja i ochrona europejskiej bioróżnorodności” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Sierakowic za umożliwienie wzięcia udziału w warsztatach w ramach ,,Nocy Biologów 2016'' na Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Integracyjny wyjazd był doskonałą okazją do przekonania się , że nauka i wspólne doświadczenie nawet w piątkowe popołudnie może okazać się miłym i ciekawym wspomnieniem.


 

 

 

 

Sprawozdanie z biwaku integracyjnego w Szymbarku uczniów gimnazjum

Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej i Tuchlina

W dniach 13 – 15 stycznia 2016 r.  16 uczniów  Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej i 13 uczniów z Tuchlina brało udział w biwaku integracyjnym w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku.

Cele biwaku:

·          integracja uczniów gminy Sierakowice

·         poznanie najbliższego regionu kaszubskiego Parku Krajobrazowego

·         udział w zajęciach warsztatowych

·         aktywna nauka w terenie i poprzez działanie

W czasie biwaku uczniowie brali udział w warsztatach z edukacji ekologicznej:

·         Jeziora KPK - jeziora kółka raduńskiego, polodowcowy krajobraz Kaszub, typy jezior, problem eutrofizacji”

·         „Warsztaty o recyklingu - czym jest recykling, jak segregować     odpady, produkcja papieru czerpanego”

·          „Kartografia, jak czytać mapy i nie zgubić się w lesie?”

·         „Podchody przyrodnicze”.

Podczas wyprawy do lasu uczyli się korzystać z kompasu i wyznaczać Azymut.

W ramach zajęć z języka kaszubskiego brali udział w zajęciach tworzenie w glinie i produkcja mydełek.

Mimo wielu zajęć młodzieży bardzo podobała się taka aktywna forma wypoczynku, chociaż niektórzy zapomnieli o przygotowaniu odpowiedniego zimowego stroju.

Opiekunowie biwaku – wychowawcy klas Sabina Wiśniewska, Danuta Dawidowska.

Styczniowe spotkanie z bajką w zerówce

W tym miesiącu bajkę pt. " Babcia i Dziadek" dzieciom z klasy 0 b przeczytała pani bibliotekarka. Dziękujemy za mile spędzony czas.

Wizyta w Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach

Uczniowie klas VIa i VIb Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej w miniony czwartek udali się na wystawę interaktywną zatytułowaną „W podróż za Polakami …”. Na wspólnych zajęciach młodzież w grupach poznawała wybitnych Polaków m.in. Józefa Hofmana genialnego pianistę, kompozytora, który zasłynął również jako wynalazca wycieraczek samochodowych i spinacza biurowego (inspiracją był klucz wiolinowy), Ernesta Malinowskiego, inżyniera drogowego i kolejowego w Peru i Ekwadorze.

Podróż w czasie pozwoliła uczestnikom wyjazdu uzyskać odpowiedzi na pytania: Kto jest polskim Edisonem?  W jaki sposób pewien pianista wykorzystał klucz wiolinowy?, Co połączyliśmy koleją?. Warsztaty prowadzone przez pracowników CIK pokazały w jaki sposób można zdobywać wiedzę poprzez wspólną zabawę.

Dyplomy dla dzieci z klasy 0 b za udział w konkursie " Ozdoba bożonarodzeniowa"

Bijemy kolejny rekord! 

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej po raz kolejny włączyli się w ogólnopolską akcję zbiórki pieniędzy. W tym roku pieniądze  przeznaczone zostaną na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorów.

10.01.2016r. - Mierzymy wysoko!

 

Wigilia szkolna

W dniu 22 grudnia 2015 roku o godz.9.00 na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta wigilia szkolna. Pani dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik powitała przybyłych uczniów, rodziców i  nauczycieli, życząc wszystkim, aby przeżyli święta w spokojnej, radosnej i prawdziwie rodzinnej atmosferze, ciesząc się z każdej chwili, nawet z drobnych gestów wdzięczności ze strony innego człowieka. Po chwili rozpoczęła się część artystyczna uroczystości.

Najpierw uczniowie z klasy V i VI b pod okiem nauczycielki Wioletty Winczewskiej przedstawili spektakl  Dzéwczã ze sztréchùlcama” oparty na jednej z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających baśni Jana Christiana Andersena – „Dziewczynka z zapałkami.” Występom uczniów towarzyszyła piękna muzyka. Chórzyści pod okiem nauczycielki pani Darii Sobisz zaśpiewali po kaszubsku kolędy: „Cëchô noc”, „Zëmòwé noce”, „Kòlãda ùbëtkù.”

                 Następnie uczniowie klasy trzeciej pod opieką pani Iwony Furman przedstawili jasełka, przeplatane pięknymi kolędami i pastorałkami. Znowu mogliśmy przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia przed narodzinami Jezusa. Mali aktorzy wcielili się w postać Józefa, Maryi, Heroda, a także Trzech Królów spieszących do Betlejem, aby powitać nowonarodzonego Jezuska i przynieść Mu dary.

Obydwa przedstawienia wywołały wiele pozytywnych emocji wśród zebranych i nagrodzono uczniów gromkimi brawami.

Potem  jedna z uczennic odczytała fragment Pisma Świętego opisujący narodzenie Pana Jezusa.

                 Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik, która dziękując uczniom za występ, poprosiła nauczycieli – wychowawców, aby udali się do swoich klas na uroczyste wigilie.

 

Wigilie klasowe

Wigilia dla pracowników


Wigilia klasowa grupy Ob

22 grudnia klasa Ob zaprosiła swoich rodziców oraz panią dyrektor na spotkanie wigilijne i wspólne kolędowanie. Maluchy długo przygotowywały się na tą okazję. Tydzień wcześniej, wspólnie z wychowawczyniami, upiekły i samodzielnie pomalowały świąteczne pierniczki, które  w dniu wigilii zostały w prezencie podarowane rodzicom i nauczycielom. Podczas spotkania dzieci wystąpiły na środek sali i wspólnie zaśpiewały Kołysankę dla dzieciątka. Pani dyrektor złożyła wszystkim najserdeczniejsze życzenia zdrowych oraz spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i wszyscy podzielili się opłatkiem.

Uczniowie wraz z wychowawczyniami pragną serdecznie podziękować wszystkim gościom, którzy spotkali się przy świątecznym stole klasy Ob.Wigilia dla seniorów

20 grudnia 2015 roku Koło Gospodyń Wiejskich z przewodniczącą panią Ewą Kwidzińską oraz dyrekcja i nauczyciele z Zespołu Szkół po raz kolejny zorganizowali spotkanie wigilijne dla wszystkich seniorów z Kamienicy Królewskiej. Na uroczysty obiad przybyli również zaproszeni goście honorowi: starosta kartuski – pani Janina Kwiecień, wójt gminy Sierakowice- pan Tadeusz Kobiela wraz z małżonką oraz radna gminy Sierakowice – pani Maria Marcińska i ks. proboszcz Andrzej Piernikarczyk. 

Specjalnie na tę okazję klasa III SP wraz z wychowawczynią- panią Iwoną Furman przygotowała wspaniałe jasełka, które wprowadziły przybyłych gości w wyjątkowo świąteczny i miły nastrój. Pani dyrektor Hanna Subkowska Wójcik i ks. Piernikarczyk złożyli najserdeczniejsze życzenia świąteczne i wszyscy goście podzielili się opłatkiem. Głos zabrali również goście honorowi- pan Tadeusz Kobiela oraz pani Janina Kwiecień.

Po wyśmienitym poczęstunku przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich nadszedł czas wspólnego kolędowania, któremu przewodziły uczennice Małgosia Wójcik oraz Agata Jaskulska. Na koniec spotkania atrakcją z pewnością okazał się Mikołaj, który obdarował wszystkich zebranych gości słodkimi upominkami.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania serdecznie dziękujemy i życzymy, abyśmy mogli za rok spotkać się w tak samo ciepłej i świątecznej atmosferze.

I Gminny Konkurs "Ozdoba Bożonarodzeniowa"

 

18 grudnia 2015 r. w Szkole Podstawowej w Łyśniewie odbyło się wręczenie nagród w I Konkursie "Ozdoba Bożonarodzeniowa" dla uczniów szkół podstawowych gminy Sierakowice, na które zaproszono ucznia kl. 0b Filipa Smentoch wraz z wychowawcą p. Sylwią Głodowską.

Kategoria zerówki: Filip Smentoch zajął II miejsce

 

Serdecznie gratulujemy!

Dnia 18 grudnia 2015 r. uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w wycieczce do kina „Krewetka” w Gdańsku. Dzieci miały zaszczyt obejrzeć w przedpremierze film „Bella i Sebastian 2” reż. Christian Duguay. Film opowiada o wychowywanym przez przybranego dziadka Sebastianie, który z niecierpliwością czeka na powrót swojej przyjaciółki Angeliny. Na wieść o tym, że awionetka, krórą podróżowała dziewczyna, zaginęła gdzieś w górach, Sebastian i jego wierne psiko Bella wyruszają na pomoc. Niebezpieczna wyprawa obfituje w dramatyczne, ale i zabawne wydarzenia. W trakcie poszukiwań chłopiec trafia na swojego zaginionego ojca. Pożar lasu, spotkanie oko w oko z niebezpiecznym niedźwiedziem, wysokogórska wspinaczka, to nieliczne przygody jakich doznaje główny bohater wraz ze swoim przyjacielem psem. Z rozmów z dziećmi wynika, że film bardzo się podobał i wywarł na nich duże wrażenie.

Warsztaty Bożonarodzeniowe

Dnia 17 grudnia 2015 roku odbyły się w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach  Warsztaty Bożonarodzeniowe,  w których uczestniczyła grupa uczennic z gimnazjum w Kamienicy Królewskiej,  w składzie: Patrycja Kotłowska, Teresa Szczypior i Rozalia Woźniak.  Uczestnicy warsztatów brali udział w kliku blokach tematycznych:

          I blok– warsztaty językowe (język angielski lub niemiecki)

          II blok – dekoracja pierników świątecznych

          III blok – ręczne wykonywanie ozdób świątecznych

          IV blok – wykład na temat „Suplementacja w żywieniu” poprowadzony przez wykładowców Akademii Morskiej w Gdyni

Na koniec wszyscy otrzymali prezenty oraz pyszny poczęstunek

 

 

 

 

Podsumowanie projektu

„OBYWATEL – NA WŁASNE OCZY”

17 grudnia bieżącego roku w Urzędzie Gminy Sierakowice odbyła się uroczysta gala kończąca projekt „Obywatel na własne oczy”. Młodzież przez kilka miesięcy podejmowała różne inicjatywy społeczne. Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w wyjazdach, warsztatach i wycieczkach gdzie zapoznali się z strukturą władz i działaniami organizacji pozarządowych. Uczestnicy projektu w obecności dyrektorów szkół gimnazjalnych i wójta pana Tadeusza Kobieli uzyskali certyfikaty ukończenia projektu realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ucznia „Horyzont” działające przy Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach.

Choinka w klasie 0b

Tata Aleksandra zrobił przedszkolakom miłą niespodziankę. Przyniósł piękne drzewko. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały ozdoby choinkowe. Wspólnie przystroiliśmy naszą klasową choinkę i zaśpiewaliśmy piosenkę pt. " Choinka piękna jak las".

Dziękujemy

 

Wojewódzki Konkurs Recytatorski Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej

          14 grudnia 2015 r. w Małej Szkole w Szopie odbył się po raz szósty Wojewódzki Konkurs Recytatorski Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej.

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 183 recytatorów. Ich występ oceniała komisja konkursowa w składzie: Ewa Warmowska – przewodnicząca, autorka wierszy i fraszek, Sabina Lejk – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Bącka Huta, nauczyciel języka polskiego w SP i Gimnazjum w Szopie oraz Dorota Pawelczyk – była Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Sołectwa Bącka Huta.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Kinga Szczypior kl. II, Marta Labuda kl. II, Paula Bigus kl. III, Katarzyna Lipkowska kl. V, Amelia Maszota kl. V i Julia Krause kl. VIa, Teresa Szczypior oraz Klaudia Krefft z IIb gimnazjum.

Niestety nie zajęły one żadnego miejsca. Każda z uczestniczek konkursu otrzymała dyplom oraz nową książkę Ewy Warmowskiej pt. „Dzecynny malowóny swiat.”

  Tego samego dnia rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. Wiersze pędzlem malowane, którego  celem było zilustrowanie wierszy Ewy Warmowskiej. Do konkursu przystąpiło kilkadziesiąt szkół i wpłynęło ponad 900 prac plastycznych. Z tych prac wybrano najciekawsze i to one stanowią ilustracje w książce pt. Dzecynny malowóny swiat. 

Wśród laureatów znalazło się też kilkoro uczniów naszej szkoły: Jakub Jeliński z kl. VIB, Katarzyna Lipkowska z kl. V, a także z gimnazjum: Martyna Zdrojewska i Klaudia Krefft z kl. II b.

Każdy z uczestników, których prace znalazły się w książce, otrzymał w nagrodę najnowszą książkę Ewy Warmowskiej.

GRUDNIOWE SPOTKANIE Z BAJKĄ W ZERÓWCE 

 

 

„Obywatel na własne oczy”

Tomasz Bulczak oraz Łukasz Stankowski z Komitetu Obywatelskiego Kamienica Królewska udali się na wycieczkę do Krakowa. Uczniowie w ten sposób zostali nagrodzeni w Gminnym Konkursie Wiedzy Obywatelskiej w ramach projektu realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ucznia „Horyzont” przy Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach.

 

 

Konkurs Kuratoryjny z Geografii

Uczeń klasy III gimnazjum Krystian Mielewczyk po zwycięstwie w etapie szkolnym Kuratoryjnego Konkursu z Geografii zakwalifikował się do etapu rejonowego. Dnia 10 grudnia 2015 r. przystąpił do testu z geografii na etapie rejonowym , który to odbył się w Gimnazjum nr. 2 w Żukowie. Niestety do trzeciego etapu wojewódzkiego i zarazem ostatniego nie udało mu się zakwalifikować. Mimo wszystko gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w tej lub innej dziedzinie.

 

MIKOLAJKI 2015

W dniu 05.12.2015 w sobotę  w  przeddzień imienin św. Mikołaja w  Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej, jak co roczna tradycja nakazuje odbyły się Mikołajki dla najmłodszych uczniów tej placówki. Wspólnie bawiły się i konkurowały między sobą dzieci z oddziałów przedszkolnych 0a, 0b oraz uczniowie „małej szkoły”. Udana zabawa zaczęła się od przywitania wszystkich przybyłych gości przez panią dyrektor Hannę Subkowską-Wójcik. Pani dyrektor zaprosiła rodziców na słodki poczęstunek oraz kawę do stolików. Dzieci zasiadły na dywanie i wspólnie poznały „Prawdziwą historię św. Mikołaja” oglądając film o tym tytule. Później mali goście wzięli udział w konkursie „Prezent dla Mikołaja”. W układaniu puzzli bezkonkurencyjne okazały się najmłodsze dzieci, 3-4 latki z oddziału przedszkolnego 0a.  Kolejnym krokiem naszego świętowania była zabawa ruchowa „Mikołaj maszeruje po śniegu”, następnie mali uczniowie przystąpili do nauki piosenki na przywitanie Mikołaja.

Witaj Mikołaju, witaj Mikołaju
Jak się masz, jak się masz ?
Wszyscy cię witamy, wszyscy cię kochamy,
Bądź wśród nas, bądź wśród nas
.

Kiedy wszyscy odśpiewali przywitanie, wszedł długo oczekiwany gość. Mikołaj w tym roku wyglądał wyjątkowo młodo, może dlatego, że idzie z duchem czasu i swoje renifery zamienił jak sam mówił na samolot. Dzieci w podziękowaniu za przybycie odśpiewały klasami wybrane piosenki z repertuaru mikołajkowego. Święty nie został dłużny dzieciom, zaproponował im najpierw zabawę ruchową „Mikołaj patrzy”, a następnie wspólny taniec „Kaczuszki”. Mikołaj podczas tańca wyglądał rewelacyjnie, choć po zabawie powiedział, że troszkę się zmęczył, i  poprosił o pomoc swoje elfy – panie wychowawczynie klas, o rozdanie prezentów. Następnie była chwila dla fotoreporterów, których nie brakowało tego dnia. Po wspólnych zabawach Mikołaj pomachał na pożegnanie i obiecał, że wróci za rok.

Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej tego dnia również zorganizowała imprezę towarzyszącą – kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów oraz  nauczycieli. Dochód ze sprzedaży stroików w całości został przekazany na potrzeby dzieci i młodzieży z naszej szkoły.

 

 

„Góra Grosza”

Uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej włączyli się po raz kolejny w ogólnopolską akcję „Góra Grosza”, która została przeprowadzona przez Samorząd Szkolny. Od lat cel akcji jest niezmienny, pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Uczniowie zebrali łącznie 419,81 zł (największą „Górę Grosza” zebrała klasa ISP). Słuszny cel akcji pokazuje, że potrafimy się zjednoczyć i wiele zdziałać.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!

Dzień Walki z AIDS

W ramach Dnia Walki z AIDS , 4 grudnia 2015 r. dwie uczennice klasy III gim. Marta Klebba  i Paulina Littwin wraz z opiekunem P. Eweliną Wejer wzięły udział w spotkaniu profilaktycznym w ZSP w Sierakowicach. W ramach spotkania wysłuchaliśmy specjalisty, lekarza medycyny rodzinnej P. Oktawiusza Dempka, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił fakty i mity dotyczące AIDS i HIV. Następnie obejrzeliśmy montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów ZSP i ZSZ w Sierakowicach. Na koniec uczestniczyliśmy w warsztatach, na których uczniowie mogli w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę, przedstawiając scenki profilaktyczne.


 

 

Spotkanie z przedstawicielem Sądu Rejonowego w Kartuzach

            W ramach działań projektu „Włącz się na innych” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska i Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej uczniowie spotkali się z przedstawicielem Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Kartuzach panią Emilią Przystupą. Młodzież  zapoznała się z podstawowymi przepisami prawa wraz z odpowiedzialnością osób nieletnich.

 

 

 

W BIAŁEJ KRAINIE – OSTROŻNIE Z CUKREM I SOLĄ

 

2 grudnia odbyły sie wspólne  zajęcia w klasie II i III, których celem było:

 • kształtowanie nawyków żywieniowych dotyczących spożywania zdrowych produktów pozbawionych nadmiaru soli i cukru

 • rozwijanie umiejętności segregacji żywności na wskazaną i niewskazaną w diecie uczniów

 • rozwijanie umiejętności czytania etykiet i rozpoznawania soli i cukru w produktach spożywczych

 • rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji o wyborze żywności.

 

 

Andrzejki w naszej szkole

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM 0A 27.11.2015

Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia w oddziale przedszkolnym 0a rozpoczęły się od wspólnego pieczenia ciasta (drożdżówki). Następnie z niecierpliwością  przygotowywaliśmy się do przyjęcia gości w sali.  Kiedy już nas odwiedziły dzieci z oddziału przedszkolnego 0b oraz gość specjalny- Pani Dyrektor wspólne spotkanie rozpoczęliśmy od zabawy integracyjnej z zaproszonymi gośćmi. Później było wręczenie dyplomów przez gościa specjalnego, za wykonanie konkursowych prac z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Wszystkim wiadomo, że misie to łakomczuchy więc spotkanie zakończyło się degustacją „naszego ciasta”.

 

Szkolny Konkurs  Wierszy  i Fraszek Ewy Warmowskiej

          27 listopada w naszej szkole odbył się szkolny etap Konkursu Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej. Konkurs przeprowadzono w trzech kategoriach wiekowych: 

Kl. I - III, kl. IV-VI oraz kl. I-III gimnazjum.

          Celem Konkursu jest popularyzacja kaszubskiej i polskiej twórczości Ewy Warmowskiej szczególnie wśród dzieci i młodzieży z terenu województwa pomorskiego.

W zmaganiach konkursowych uczestniczyło 11 uczennic. Uczennice czytały wiersze Ewy Warmowskiej.

Po wysłuchaniu ich występów komisja wyłoniła następujące laureatki:

Kategoria kl. I-III

I miejsce - Kinga Szczypior – kl. II

II miejsce – Marta Labuda – kl. II

III miejsce – Paula Bigus – kl. III

Kategoria kl. IV-VI

I miejsce – Katarzyna Lipkowska – kl. V

II miejsce – Amelia Maszota – kl. V

III miejsce – Julia Krause – kl. VI a

Kategoria gimnazjum

I miejsce - Klaudia Krefft – kl. II b

II miejsce – Teresa Szczypior – kl. II b.

Laureatki konkursu szkolnego będą reprezentować naszą szkołę na Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej, który odbędzie się 14 grudnia o godz. 9.00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Szopie. Życzymy powodzenia!

 

 

W czwartek, 26 listopada 2015 roku odbyła się wycieczka edukacyjna klas I-III  do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Niesamowite chwile uczniowie spędzili w  fascynującym laboratorium dla małych i dużych odkrywców, w którym można namacalnie poznawać prawa fizyki i przyrody. Ta niezwykła pracownia doświadczalna jest wielkim placem zabaw. Wszystkich eksperymentów można, a wręcz należy dotykać i wszystkiego spróbować. Podzielono je na 5 grup tematycznych, które przybliżają min. zasady optyki, emisji dźwięków oraz tajemnice ludzkiego ciała i przyrody. W dziale „ Środowisko” dzieci obserwowały preparaty przez mikroskop, poznały obieg wody w przyrodzie czy uczyły się rozpoznawać ślady leśnych zwierząt.  W dziale dla najmłodszych odkrywców dzieci  ćwiczyły zręczność i koordynację ruchów, a dzięki układankom i ściennym labiryntom sprawdzały zdolność obserwacji. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli pod ogromnym wrażeniem zjawisk, których doświadczyli, tego dnia czuli się jak prawdziwi odkrywcy.

 

 

Więcej zdjęć z wycieczki >>>

 

Lekcje muzealne w szkole

          W dniu 25 listopada w naszej szkole odbyła się lekcja muzealna na temat : ”Dawne domowe sprzęty używane na Kaszubach.” Lekcję przygotowało czterech uczniów z kl. II b gimnazjum, którzy pod opieką nauczycielki Wioletty Winczewskiej realizują projekt edukacyjny na powyższy temat.

          Celem zajęć było przede wszystkim zainteresowanie  młodszych uczniów językiem kaszubskim, a szczególnie pochodzeniem i przeznaczeniem dawnych domowych sprzętów. W zajęciach uczestniczyli nie tylko uczniowie uczęszczający na język kaszubski, ale i pozostali zainteresowani tą tematyką. Gimnazjaliści pokazywali młodszym kolegom stare żelazka, ul, maselnicę, nosidła, kołowrotek, wanienkę, tarkę i młynek do kawy. Następnie opisywali  przeznaczenie tych sprzętów.  Uczniowie mogli sami się przekonać, czy łatwo zmielić kawę, czy też  nosić wodę w wiadrze. Po obejrzeniu  prezentacji  uczniowie układali karty memo z obrazkami poznanych przedmiotów, a potem wzięli udział w quizie na ten temat. Lekcja podobała się trzecioklasistom, ponieważ poprzez zabawę zainteresowali się historią kaszubskich sprzętów i tym samym lepiej je poznali. Kolejne takie zajęcia odbyły się w kl. IV, II SP oraz VI a.

 

Dzień Pluszowego Misia w zerówce

 

25.11.2015 r. obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci z kl. 0 b powitały się. Następnie wysłuchały wiersz pt. " Miś idzie do przedszkola ". Pani Sylwia opowiedziała historię  pluszowego misia. Dzieci zaprezentowały swojego ulubionego misia i wykonały taniec " Jadą, jadą misie". Pani przeczytała książeczkę o " Kubusiu Puchatku", którą wybrały przedszkolaki.  Następnie odbyła się gimnastyka z misiem. Najmłodsi obejrzeli prezentację na temat niedźwiedzi oraz bajkę. Na koniec każdy wykonał prace plastyczną " Teddy". To był dzień pełen wrażeń.

 

 

 

23 listopada uczniowie klasy V wraz z opiekunami – panią Iwoną Koszałka – Arent oraz panią Renatą Gojtowską wzięli udział w wycieczce do 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.

Pod przewodnictwem chorążego Adama Maszoty zwiedzili obiekty na terenie jednostki, m. in. Wojskową Wieżę Portu Lotniczego oraz zobaczyli różnego rodzaju sprzęty wojskowe. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli, a nawet zasiedli w kokpicie samolotu AN-28. Z równie wielką ciekawością oglądali wóz strażacki z całym mnóstwem znajdującego się w nim sprzętu. Mimo doskwierającego chłodu  wszyscy z oczarowaniem słuchali wyjaśnień żołnierzy. Niebywałą atrakcją dla dzieci było również obejrzenie oraz zapoznanie z zasadą działania spadochronów lotniczych. Punktem kulminacyjnym, który z całą pewnością wszystkim na długo  pozostanie w pamięci było sprawdzenie się jako piloci za sterami urządzenia symulującego lot samolotu.

Kierujemy serdeczne podziękowania do Dowódcy, Żołnierzy  i Pracowników 44 Bazy Lotnictwa Morskiego za życzliwość i umożliwienie nam zwiedzania oraz zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania jednostki.

 

 

Dzieci z kl. 0 b wykonały prace plastyczne na konkurs pt. " Pluszowy miś "

 

 

 

Każdy z nas może zostać projektantem mody

 

W tym tygodniu klasa 0 b poznała pracę krawcowej. 24.11.2015 r. dzieci zabawiły się  w małych projektantów mody. Wycinały z różnorodnych materiałów propozycje ubrań. To nasz projekt i wspaniała modelka Gabryśka.

 

 

 

KONKURS TWÓRCZOŚCI LITERACKIEJ

W JĘZYKU KASZUBSKIM

          20 listopada w sierakowickim gimnazjum odbył się gminny etap Konkursu Twórczości Literackiej w Języku Kaszubskim dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. Organizatorem Konkursu jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o. Sierakowice.

          Celem Konkursu jest zachęcenie i wdrażanie uczniów do pisemnego wypowiadania się w języku kaszubskim. Przez godzinę uczniowie pisali wypracowanie w języku kaszubskim na wybrany temat. Uczniowie szkoły podstawowej mieli do wyboru tematy związane ze światem bajek, baśni, legend i mitów kaszubskich, zaś gimnazjaliści wybierali tematy związane ze światem bohaterów literatury kaszubskiej, życiem codziennym, sprawami dotyczącymi kultury kaszubskiej. Wszystkie prace będą oceniane przez komisję konkursową złożoną z członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

W konkursie wzięły udział także nasze uczennice: Katarzyna Lipkowska z kl. V, Kamila Formella z kl. II a oraz Karolina Wenta z kl. II a. Wyniki poznamy niebawem.

 

 

19 listopada o godz.14.00 w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje Konkursu z Języka Polskiego dla klas IV-VI szkoły podstawowej. Konkurs miał na celu rozwijanie zainteresowań oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności uczniów  z zakresu języka polskiego.

Łącznie wzięło w nim udział 19 uczniów.

Uczestnicy konkursu w ciągu 60 minut rozwiązywali test z zakresu kształcenia literackiego oraz nauki o języku, za który mogli otrzymać maksymalnie 30 punktów.

Aby przejść do dalszego etapu, wystarczyło mieć 21 punktów.

Szkolna Komisja Konkursowa po sprawdzeniu prac uczniów wytypowała do etapu rejonowego uczennicę kl. VI a Małgorzatę Wójcik, która uzyskała 24 punkty. Serdecznie gratulujemy, życząc powodzenia w następnych konkursowych zmaganiach.

 

 

Listopadowe „Spotkanie  z bajką” w zerówce

 

W tym miesiącu klasę 0 b odwiedził gość, była to mama Anastazji. Pani Eliza przyniosła książkę  o misiu Paddington.  Dzieci wysłuchały bardzo ciekawą bajkę. Na koniec przedszkolaki wykonały pracę plastyczną. Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

 

 Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska

Centrum Experyment w Gdyni

W ramach projektu „Włącz się na innych” realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska oraz współpracy z Zespołem Szkół w Kamienicy Królewskiej uczniowie Szkoły Podstawowej udali się na wycieczkę do Centrum Experyment w Gdyni. Dzieci w sposób doświadczalny, samodzielnie badały zjawiska z różnych dziedzin nauki. Interaktywne pracownie ukazywały procesy zachodzące m.in. w przyrodzie.

 

 

 

Konkurs „Pięknego czytania w języku kaszubskim” – etap powiatowy

Dnia 17.11.2015r. w Pażęcach odbyła się II edycja wojewódzkiego konkursu „Bëlnégò czëtaniégò” organizowanego przez Muzeum w Wejherowie.

Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy I gimnazjum Wiktoria Arent. Mimo, że nie udało jej się przejść do wyższego etapu, nabrała wiele doświadczenia i spróbuje swoich sił w tej dziedzinie w przyszłym roku. Celem konkursu było podnoszenie rangi języka kaszubskiego, propagowanie literatury oraz popularyzacja twórczości pisarzy kaszubskich.

 

 

 

12 listopada uczniowie zaprosili do szkoły rodziców. Przygotowali dla nich zdrowy poczęstunek – kl. II sałatkę owocową a kl. III koreczki z owoców. Na początku spotkania "Doktor Zdrówko "przywitał przybyłych gości - uczniowie przygotowali przedstawienie o wartościach odżywczych owoców i warzyw, zaśpiewali piosenkę pt. „Smaczne warzywa” oraz opowiedzieli dlaczego warto odmówić sobie słodyczy i zacząć jeść więcej owoców i warzyw, które dostarczają organizmowi bardzo wielu witamin, składników mineralnych oraz znaczne ilości błonnika. Dzieci zaprezentowały efekty pracy. Zajęcia zostały podsumowane prezentacją, podczas której zebrani dowiedzieli się o wartościowszych, odpowiednio zbilansowanych posiłkach, bogatych w witaminy i związki mineralne. Zwrócono uwagę na temat szkodliwości fast foods i chipsów w codziennej diecie i ograniczenie dzieciom dostępu do nich. Dowiedzieli się ile posiłków powinniśmy spożywać dziennie i jak je właściwie komponować. Przedstawiono także owocowo-warzywne kolory i jaki mają wpływ na rozwój człowieka. Zajęcia zakończyły się degustacją przygotowanego poczęstunku. 

 

 

Happening 11 listopada -  Kamienica Królewska

          Święto Niepodległości to szczególny dzień dla wszystkich Polaków. W tym roku uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć tych, którzy walczyli i ginęli za wolność naszej ojczyzny w tym również lokalnych bohaterów Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Tegoroczna uroczystość miała formę happeningu, który odbył się na terenie Kamienicy Królewskiej. Aby zwrócić uwagę mieszkańców uczniowie przygotowali plakaty z tematyką patriotyczną, kotyliony, biało-czerwone flagi aby zaakcentować nasze barwy narodowe.

 

 

Pierwsza wspólna wycieczka przedszkolaków z oddziału 0a

W dniu 10.11.2015 maluchy z oddziału 0a, w towarzystwie dzieci z oddziału 0b po raz pierwszy wspólnie wybrały się na autokarową wycieczkę do Kartuz, do sali widowiskowej w Centrum Kultury na przedstawienie teatralne. Spektakl oparty był na motywach „Baśni z tysiąca i jednej nocy”  - „Królestwo Baltazar według Gdańskiego Teatru Muzycznego "PICORELLO". Barwna scenografia oraz pięknie dopracowane kostiumy wprowadziły dzieci w zaczarowany świat baśni.  Maluchy były zauroczone przedstawieniem, po powrocie do przedszkola pytały, czy pojedziemy jeszcze raz.

 

Gminny Konkurs „Mëster Bëlnégò Czëtaniô

                W poniedziałek 9.11.2015 roku w remizie OSP w Mojuszu odbył się Gminny Konkurs „Mëster Bëlnégò Czëtaniô.” Jurorzy oceniali występy uczniów w trzech kategoriach wiekowych: kl. I-III, kl. IV-VI, gimnazjum oraz dorośli.

                Zadaniem najmłodszych uczestników było  przeczytanie w języku kaszubskim wybranej bajki A. Nagla. Starsi uczniowie przeczytali fragment I części epopei kaszubskiej A. Majkowskiego pt.  Żëcé i przigòdë Remùsa,” zaś gimnazjaliści felietony A. Labudy „Gùczów Mack gôdô.”

                Naszą szkołę reprezentowały cztery nasze uczennice: Kinga Szczypior z kl. II, Amelia Maszota z kl. V, Wiktoria Arent z kl. Ia oraz Martyna Krefta z kl. II b. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz płyty z kaszubskimi bajkami. Uczennica Amelia Maszota otrzymała nagrodę specjalną, a Wiktoria zajęła II miejsce w kategorii gimnazjum i pojedzie 17 listopada na eliminacje regionalne do Stężycy.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

XIV Dyktando Kaszubskie w Gdyni

Dnia 7.11.2015r. w Gdyni odbyło się XIV Dyktando Kaszubskie organizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice szkoły podstawowej: Julia Krause oraz Sandra Lejk;

uczniowie gimnazjum: Teresa Szczypior, Patrycja Szczypior, Rozalia Wozniak.

Gratulacje należą się uczennicy Rozalii Woźniak, której udało się przejść do II etapu. Mimo, że nie udało nam się zdobyć tytułu Mistrza Kaszubskiej Ortografii nabraliśmy wiele doświadczenia i spróbujemy swoich sił w tej dziedzinie w przyszłym roku na dyktandzie
w Kosowie.

W czasie pobytu w Gdyni zwiedziliśmy również port gdyński, Muzeum Emigracji oraz statek Dar Pomorza.

Celem konkursu było podnoszenie rangi języka kaszubskiego jako standardowego, mierzalnego, wdrażanie zasad pisowni, propagowanie formy pisemnej języka kaszubskiego oraz popularyzacja twórczości ks. Leona Heyke.

Spotkanie młodzieży z radną panią Marią Marcińską

W dniu 06.11.2015r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole radną Gminy Sierakowice panią Marię Marcińską. W spotkaniu uczestniczyła również pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik,  rodzice oraz uczniowie z Komitetu Obywatelskiego Kamienica Królewska, którzy są uczestnikami projektu  „Obywatel na własne oczy”. Na spotkaniu w formie prezentacji przedstawiono zadania jakie realizowali uczniowie oraz kolejne zamierzenia KO. Tego dnia młodzież miała okazję zadać bezpośrednio pytania radnej, dotyczące gminy Sierakowice i miejscowości Kamienica Królewska wraz z planowanymi  najbliższymi inwestycjami.

 

 

Uczniowie klasy II i III szkoły podstawowej zgłosili swój udział w projekcie, który ma na celu propagowanie zdrowego odżywiania. Jednym z zadań do wykonania był konkurs na popularniejszą grę terenową. Z wszystkich gier wybrano 5 najciekawszych i dzieci miały możliwość pobawić się i poznać gry podwórkowe swoich rodziców.

Dziękujemy za pomoc klasie IIa gimnazjum za pomoc w przeprowadzeniu zabaw.

 

 

 

Szkolny Konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô”

                W dniu 4 listopada 2015 r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyły się szkolne eliminacje konkursu „Mistrz pięknego Czytania.” Wzięło w nich udział 13 uczniów.

                Zadaniem uczniów było przeczytanie fragmentów prozy w języku kaszubskim. Dla każdej grupy wiekowej były inne teksty. Uczniowie kl. I-III czytali fragment bajki A. Nagla z tomiku „Nënka Roda i ji dzôtczi, zaś uczniowie kl. IV-VI  fragment powieści A. Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa”, z części I zatytułowanej „Na pustkowiu.” Gimnazjaliści czytali fragmenty felietonów A. Labudy „Gùczów Mack gôdô.” Komisja konkursowa oceniała płynność czytania, dykcję, tempo, sposób wyrażania uczuć oraz ogólne wrażenie. Po wysłuchaniu wszystkich uczniów wyłoniono zwycięzców.

                Spośród uczniów kl. I-III zwyciężyła uczennica kl. II - Kinga Szczypior, zaś z kl. IV-VI najlepiej wypadła uczennica kl. V – Amelia Maszota.

                Wśród gimnazjalistów I miejsce przypadło dwóm uczennicom:  Martynie Krefta z kl. II b oraz Wiktorii Arent z kl. I a. Laureatki etapu szkolnego pojadą na eliminacje gminne, które odbędą się 9 listopada w Szkole Podstawowej w Mojuszu.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, życząc powodzenia w kolejnym etapie.

 

Wycieczka klasy II na cmentarz

Listopad to miesiąc zadumy. Wszyscy wspominają bliskich, którzy odeszli i odwiedzają ich groby. Uczniowie klasy II także udali się na pobliski cmentarz, aby pomodlić się za dusze zmarłych.

Uczniowie klasy II i III brali udział w zajęciach promujących zdrowe odżywianie. Zajęcia pt.: „Smacznie – zdrowo – kolorowo” odbywały się w kilku etapach. Dzieci nauczyły się nowej piosenki pt. "Smaczne warzywa" oraz śpiewały utwory wcześniej poznane np. "Witaminki", "Owocowy blues" itp. Poznały także owocowo-warzywne kolory i jaki mają wpływ na nasz rozwój. Dzieci uświadomiły sobie, że zarówno warzywa jak i owoce mają dużą wartość odżywczą, a obecność ich w codziennej diecie jest niezbędna. Potrafiły wymienić większość witamin znajdujących się w owocach i warzywach. Uczniowie klasy II wykonali plakat pt. „Zdrowo jem, więcej wiem”. Na zajęciach podsumowujących uczniowie z przyniesionych owoców i warzyw wykonali sałatki – było pysznie i zdrowo.

Żyj zdrowo, daruj życie

Dnia 29 października 2015 roku odbył się konkurs  profilaktyczny o zdrowym żywieniu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy i umiejętności na temat zasad zdrowego żywienia, rozbudzenie zainteresowania zaletami wartości odżywczych ryb, mięs, ziół naturalnych oraz kształtowanie nawyków estetycznego przygotowywania posiłku. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice gimnazjum w składzie: Zuzanna Czaja (kl.III gim), Julia Gańska (kl. IIIgim) i Patrycja Szczypior (kl. IIa gim). Dziewczyny musiały wcześniej przygotować prezentację multimedialna dotyczącą dzikich roślin jadalnych – w udziale przypadła nam pokrzywa, następnie należało przygotować zdrowe śniadanie. Uczestnicy brali udział również w zajęciach językowych, a następnie w quizie z jęz. angielskiego i niemieckiego oraz o zdrowym odżywianiu. Nasza drużyna dzielnie walczyła i wśród szkół gimnazjalnych  i ponadgimnazjalnych zajęła najbardziej nie lubiane miejsce , bo czwarte.

Mimo wszystko gratulujemy dziewczynom , bo świetnie sobie poradziły.

Wojewódzki Konkurs Ortograficzny pod hasłem „Jesienne dyktando”

                23 października 2015 r. w Zespole Szkół w Goręczynie odbył się po raz jedenasty Wojewódzki Konkurs Ortograficzny zatytułowany „Jesienne dyktando.”

                W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 37 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjów. Uczniowie pisali dość trudny tekst dyktanda pochodzący z powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem.” Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Roksana Grzenkowicz  z kl. VI b oraz Patrycja Lubotzka z kl. I a. Niestety nie zdobyły one żadnej nagrody.

Wyjazd do Warszawy

W dniach 18, 19 i 20 października 2015r. jedenastu uczniów z Komitetu Obywatelskiego - Kamienica Królewska udało się na wycieczkę do Warszawy. W ramach projektu „Obywatel na własne oczy” młodzież zwiedzała m.in. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Sejm RP,  Pałac Prezydencki. Grupa projektowa uczestniczyła również w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli Parlamentu Europejskiego oraz opiekunów projektu.

 

 

„Obywatel na własne oczy” – spotkanie z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

 

 

Sukcesy uczennicy Martyny Krefta

Uczennica Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej, od kilku lat osiąga wysokie wyniki reprezentując klub Baszta Bytów. Martyna Krefta regularnie uczestniczy w treningach i „wspina się” na coraz wyższe pozycje na podium.

GRATULUJEMY!!!!!

Uzyskane miejsca :
IV                                   PUCHAR POLSKI finał „PP Koźminek” 
II                                    podsumowanie roku PomZKol
I                                     woj. Kartuska Próba Kolarska
I                                     Ogólnopolski- SKODA Cyklo Gdynia
I                                     wojewódzki- Gdański Tour Bikerów
I                                     ogólnopolski- MTB HUROM SERIES ,,Kujawia XC 2015''
I                                     Gdański Tour Bikerów Mistrzostwa Okręgu woj.
  Pomorskiego

II                                    Wojewódzki- Kartuska Próba Kolarska
I                                     Ogólnopolski- VII Kościerski Maraton Rowerowy                      
                 
IV                                  SKANDIA MARATON Lang Team- Warszawa do lat 18
IV                                  SKANDIA MARATON Lang Team
II                                    Ogólnopolski Pazur Lęborskiego Lwa
II                                    Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików
IV                                  Jazda parami na czas Robakowo
VII                                 MPW KOLARSTWIE PRZEŁAJOWYM BYTÓW 2015
III                                  Ogólnopolski SKANDIA MARATON Lang Team Krokowa
I                                     Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików Ostrzyce

 

„Młodzi Głosują”

            19.10.2015r. na terenie szkoły przeprowadzono głosowanie (symulacja) wyborów parlamentarnych. Wyniki wyborów zostaną ogłoszone 26.10.2015 r.  na stronie – http://www.ceo.org.pl/.

 

Dzień Papieski

 

Jak co roku, tak i dziś 16 października 2015 r. spotkaliśmy się na uroczystym apelu szkolnym poświęconym 37 rocznicy pontyfikatu papieża Jana Pawła II – Wielkiego Polaka.

Pamięć o Nim uczciliśmy odczytaniem bardzo ważnych myśli i słów Ojca Świętego skierowanych przed laty do Rodaków, a wciąż aktualnych i odśpiewaniem Jego ulubionych pieśni.

Ksiądz Proboszcz przeprowadził krótki quiz wśród uczniów dotyczący biografii Papieża.

Zmarły w 2005 r. Ojciec Święty wciąż jest obecny w naszych sercach i w sercach wszystkich Polaków.

 

 

 

 

„Z Prawem Na Ty” – Wyniki Konkursów

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska i realizacji wspólnego projektu zorganizowano w szkole dwa konkursy dotyczące bezpieczeństwa. Nagrody zakupiono dzięki realizacji projektu „WŁĄCZ SIĘ NA INNYCH”.

 Wyniki:

konkurs plastyczny pt. „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”  dla klas I-III.

MAKIETA

I miejsce – Szuta Christopher

II miejsce – Koperwas Dawid

III miejsce – Patelczyk Paweł

RYSUNEK

I miejsce – Niklas Martyna

II miejsce – Bigus Paula

III miejsce – Piasecka Agnieszka

 

konkurs plastyczny pt. „Podstawowe zasady w ruchu drogowym”  dla klas IV-VI.

I miejsce – Smentoch Mikołaj

II miejsce – Krause Julia

III – miejsce – Kniter Tymoteusz

Wyróżnienie:

Kacper Winczewski

Katarzyna Lipkowska

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

         

14 października 2015 roku  w Zespole Szkól w Kamienicy Królewskiej obchodziliśmy Dzień Nauczyciela. Z tej okazji uczniowie zaprezentowali okolicznościowe wiersze oraz piosenki, wyrażając wdzięczność pedagogom za ich trud i życząc satysfakcji oraz wytrwałości w pracy.

Niewątpliwą atrakcja była naśladowanie wychowawców. Każda klasa wyznaczyła ucznia, który przebrał się za swojego wychowawcę i zaprezentował swoje wdzięki.  

Ogłoszono wyniki plebiscytu na najsympatyczniejszego nauczyciela. Została nim pani Katarzyna Konkel.  Z kolei zabrała głos pani dyrektor, dziękując wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pedagogom za ogromne serce i oddanie podczas pracy z uczniami. Przypomniała, aby pamiętali słowa Janusza Korczaka:

Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil.  

W dowód uznania dla codziennej pracy pani dyrektor wręczyła kilkorgu nauczycielom nagrody.

                14 października był niezwykle ważnym dniem dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Tego dnia odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania pierwszoklasistów. Pod okiem pani Doroty Miotk dzieci z klasy pierwszej przedstawiły program słowno-muzyczny zatytułowany „W krainie krasnoludków.” Zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne, taneczne, a także wykazały się wiedzą o swojej ojczyźnie. Najwięcej emocji wzbudziło przepiękne wykonanie polki oraz program artystyczny przedstawiony przez uczniów drugiej klasy. „Starszaki” zaprezentowały taniec cygański.

Po części artystycznej pierwszaki w odświętnych biretach wystąpiły na środek sali, gdzie złożyły uroczyste ślubowanie:

„Ślubuję uroczyście!

Będę starał się być dobrym i uczciwym.

Będę strzegł honoru i dobrego imienia Szkoły.

Będę szanował swoich nauczycieli, przełożonych i rodziców.

Będę uczył się tego co piękne.

Będę kochał swoją Ojczyznę- Polskę”- PRZYRZEKAM!

Następnie pani dyrektor Hanna Subkowska – Wójcik przy pomocy ogromnego ołówka pasowała każde dziecko na ucznia Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej, mówiąc, że od tej chwili stało się pełnoprawnym członkiem społeczności szkolnej. Nie zabrakło również życzeń dla dzieci. Pani dyrektor życzyła pierwszakom samych radosnych chwil  i poradziła, aby nie przejmowały się drobnymi niepowodzeniami. Osobne słowa skierowała do rodziców  i dziadków, prosząc, aby wspierali swoje pociechy każdego dnia i nagradzali za najdrobniejszy sukces. Pani dyrektor wyraziła nadzieję, ze wychowawczyni i nauczyciele będą przekazywać tym maluchom prawdziwą wiedzę, uczucie wartości i miłości do ludzi i ojczyzny. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Potem udali się na „słodki’ poczęstunek, który zorganizowali rodzice.

Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Uczniowie klasy I  wraz z wychowawczynią składają serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości. DZIĘKUJEMY!

 

 

 

 

Szkolny Konkurs Ortograficzny

 „Jesienne dyktando” 

          W dniu 8 października 2015 r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego pod nazwą „Jesienne dyktando.”

          Celem konkursu jest podnoszenie świadomości i sprawności ortograficznej uczniów oraz pielęgnowanie zamiłowania do poprawności wypowiedzi w języku ojczystym.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, bowiem w szkolnych eliminacjach wzięło udział 27 uczniów spośród klas IV-VI, a z klas gimnazjalnych18 osób.

Zadaniem uczniów było napisanie dyktanda związanego z jesienią dostosowanego do dwóch grup wiekowych.

          Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Szkoła podstawowa kl. IV-VI

     I miejsce – Roksana Lejk – kl. VI b

     II miejsce – Małgorzata Wójcik – kl. VI a

     III miejsce – Katarzyna Lipkowska – kl. V

Gimnazjum

     I miejsce – Patrycja Lubotzka – kl. I a

     II miejsce – Paweł Kulaszewicz – kl. I b

     III miejsce egzekwo: Dominika Wenta – kl. II b oraz Kamila Formella – kl. II a.

          Do finału wojewódzkiego,  który odbędzie się 23 października w Zespole Szkół w Goręczynie, zakwalifikowały się dwie  uczennice: Roksana Lejk i Patrycja Lubotzka.

Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

 

Działania Szkolnego Klubu Wolontariusza

Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej już od dawna współpracuje z Ośrodkiem Rewalidacyjno-Wychowawczym w Szklanej, w ramach wspólnych działań wolontariusze uczestniczyli w pracach porządkowych w nowej części budynku. Uczniowie w ten sposób poświęcili swój czas wolny, aby zaangażować się w prace na rzecz innych.  

 

 

Młodzi Głosują

Uczniowie klas drugich przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Młodzi Głosują” w ramach tych działań przeprowadzona zostanie 19.10.2015r. symulacja wyborów parlamentarnych. Celem akcji jest przede wszystkim zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym. Projekt nie jest agitacją polityczną. W ramach projektu przygotowano gazetkę informacyjną. Wyniki wyborów zostaną ogłoszone 26.10.2015 r.  na stronie – http://www.ceo.org.pl/.

 

 

 

Gminne Sztafetowe Biegi Przełajowe w Kamienicy Królewskiej

 

 

 

Spotkanie z policjantem - bezpieczna droga do szkoły

 

 

 

Zajęcia terenowe klasy drugiej

 

Pierwszego października uczniowie klasy drugiej udali się na zajęcia terenowe do lasu. Każdy musiał znaleźć  owoc i liść wybranych drzew. Z zebranych skarbów lasu powstaną wkrótce zielniki.

 

 

Swiãto Piekłé Bùlwë

          23 września z inicjatywy Pani Dyrektor- Hanny Subkowskiej-Wójcik, Koła Gospodyń Wiejskich w Kamienicy Królewskiej, nauczycieli oraz rodziców obchodziliśmy  na stadionie wiejskim  Swiãto Piekłé Bùlwë.” 

Celem imprezy było:

·    kultywowanie kaszubskich tradycji

·    doskonalenie umiejętności wspólnej zabawy

·    propagowanie zdrowej rywalizacji.

O smaczny poczęstunek dla dzieci zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które upiekły pyszne „plińce, fritczi i piekłé bùlwë.”

Nauczyciele przygotowali  dla uczniów konkursy i zabawy sportowe, w których główną rolę odegrał poczciwy ziemniak.

          Przedszkolaki oraz uczniowie kl. I-III wykonali przepiękne kolorowe plakaty zachęcające do degustacji potraw z ziemniaków. Rozegrano też konkurencje sportowe polegające na rzucaniu ziemniakami do celu. Starsi uczniowie brali udział w slalomie z przeszkodami i  z ziemniakiem w ręku. 

Najzabawniejsze były reklamy  o ziemniakach wymyślone przez uczniów.  Oto jedna z nich:

 

Më dzëcë z Kamińcë

piãkny lica mómë

Bò zdrowi bùlewczi

Co dzén zajëdómë.

Chléb na bùlwach reno.

Pùlczi  òprzëpôłnié

Plińce na wieczerzã

I jesmë dërch fùl.

             Swiãto Piekłé Bùlwë” uczniowie będą mile wspominać. Na pewno każdy osobiście się przekonał, że ziemniak to prawdziwy przysmak  i wdzięczny materiał do prac plastycznych.  Gorące podziękowania kierujemy do Pań z Koła Gospodyń Wiejskich oraz rodzicom za smaczny poczęstunek.

Szkolny Klub Wolontariusza

Jesienne Wykopki

Uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej w ramach działań Szkolnego Klubu Wolontariusza uczestniczyli w zbiorze kartofli na terenie Załakowa.

Dziękujemy wszystkim uczniom za pomoc i poświęcenie swojego czasu wolnego.

Biwak integracyjny klas I gimnazjum

18,19 września w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbył się biwak integracyjny klas I gimnazjum. Głównym celem tego przedsięwzięcia była integracja zespołów klasowych.

W programie biwaku znalazły się takie punkty programu jak: gry i zabawy  sportowe, podchody, seans filmowy, malowanie twarzy oraz dyskoteka. Uczniowie spędzili wspólnie czas bardzo aktywnie biorąc udział we wszystkich zajęciach.

W ramach realizowanego projektu „Z Prawem Na Ty” odbędą się konkursy:

 • konkurs plastyczny pt. „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”  dla klas I-III. Format i technika wykonanej pracy jest DOWOLNA.

 • konkurs plastyczny pt. „Podstawowe zasady w ruchu drogowym”  dla klas IV-VI. Format i technika wykonanej pracy jest DOWOLNA.

Prace należy złożyć u wychowawców do dnia 09.10.2015 roku.

ZAPRASZAMY

STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU SOŁECTWA KAMIENICA KRÓLEWSKA

„WŁĄCZ SIĘ NA INNYCH”

W roku szkolnym 2015/2016 kontynuowany będzie projekt realizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska we współpracy z  uczniami ze Szkolnego Klubu Wolontariusza z Kamienicy Królewskiej i Zespołem Szkół w Kamienicy Królewskiej. W ramach działań funkcjonować będzie świetlica socjoterapeutyczna, odbędzie się również wyjazd do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni. Uczniowie w ramach działań „Z Prawem Na Ty” spotkają się z funkcjonariuszami publicznymi i zapoznają się  z podstawami  zasadami prawa ruchu drogowego i  prawa karnego. W ramach działań profilaktycznych ogłoszone zostaną konkursy, w których przewidziane są atrakcyjne nagrody.

WYNIKI WYBORÓW  DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dnia 17 września 2015 r. odbyły się wybory do Uczniowskiego Samorządu Szkolnego.

 W  rywalizacji wzięło udział czterech uczniów:

Agata Jaskulska kl. III GIM

Martyna Krefta kl. II B GIM

Tomasz Bulczak kl. III  GIM

Łukasz Stankowski kl. II B

Kandydaci przygotowali wspaniałe plakaty wyborcze  oraz przeprowadzili krótkie kampanie, promując swoje najciekawsze pomysły i zyskując sobie w ten sposób wielu zwolenników.

Po przeliczeniu głosów przez komisję pod bacznym okiem opiekunów  przewodniczącym szkoły zastał – Łukasz Stankowski, zastępcą – Tomasz Bulczak oraz Agata Jaskulska, sekretarzem – Martyna Krefta.

Serdecznie gratulujemy!!!

 

 

 

 

 

„Najlepszy Absolwent Szkoły Podstawowej” gminy Sierakowice – edycja VII

8 września w UG w Sierakowicach absolwentka Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej – Natalia Klebba otrzymała wyróżnienie w konkursie „Najlepszy Absolwent Szkoły Podstawowej” gminy Sierakowice.

W konkursie biorą udział absolwenci szkół podstawowych i gimnazjum, którzy przez trzy lata nauki osiągnęli na koniec każdego semestru i roku szkolnego średnią ocen minimum 5,0 oraz wykazali się osiągnięciami w olimpiadach, konkursach przedmiotowych, artystycznych lub zawodach sportowych.

 

 

 SEMINARIUM „ZIELONO MI”

Dnia 6 września 2015 roku uczniowie gimnazjum  Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej, dzięki wsparciu władz naszej gminy, mieli możliwość brania udziału w seminarium z zakresu ochrony środowiska – „Zielono mi”.

Organizatorzy seminarium chcieli zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy ochrony naszego środowiska i ich znaczenie dla młodego pokolenia. Impreza odbyła się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Miłą niespodzianką dla uczestników był występ kabaretu „Skeczów Męczących”.

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

 

1 września uczniowie rozpoczęli nowy rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej.  O godzinie 9.00 odbył się uroczysty apel, Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik powitała wszystkich rodziców, uczniów oraz pracowników. Wszystkim dzieciom życzyła sukcesów w nauce i wielu radosnych chwil w murach naszej przyjaznej szkoły; nauczycielom zaś jak najlepszych efektów w działalności dydaktyczno-wychowawczej i satysfakcji z wykonywanej pracy. Po apelu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal, gdzie zapoznali się z planem lekcji na najbliższe dni.                     

Uczniowie tego dnia uczcili również 76 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej uczestnicząc w uroczystościach przy pomniku Leona Wenty strażnika granicznego, który zginął na granicy polsko - niemieckiej oraz oddając hołd członkom Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

 

 

 

 

 

 

 

 

`