ZESPÓŁ SZKÓŁ W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

ul. Szkolna 19

83-342 Kamienica Królewska

tel./fax 58 - 681 92 02   e-mail: zskamienicakrolewska@wp.pl

 

 

 

 

Aktualności

Kalendarium

Konkursy

Osiągnięcia

Plan lekcji

Dyżury nauczycieli

Sport

Uczniowie

Dyrekcja

Nauczyciele

Samorząd Uczniowski

Sekretariat

Rada Rodziców

Biblioteka

Pedagog

Sponsorzy

Regulaminy

Rekrutacja

Galeria

Archiwum

Absolwenci

5 - latki w szkole

Boiska ORLIK 2012

Projekty - "Jezioro..."

Rozbudowa szkoły

Cyfrowa szkoła

Sejm

Młode Sierakowice

Projekty

Projekty uczniowskie

Podręczniki

Przydatne linki:

MEN

Urząd Gminy Sierakowice

Kuratorium Gdańsk

Parafia - Kamienica Królewska

Interkl@sa

Szkoła z Klasą

Dziennik elektroniczny

Jesteś

monitoring pozycji

gościem na tej stronie.


.  

Cyfrowa szkołaRok szkolny 2014/2015

Wykaz przyjętych dzieci do Oddziału Przedszkolnego 5- latki w Szkole Podstawowej

w Kamienicy Królewskiej na rok szkolny 2015-2016

 

Wykaz przyjętych dzieci do pierwszej klasy Szkoły Podstawowej

w Kamienicy Królewskiej na rok szkolny 2015-2016

 

Wykaz przyjętych uczniów do pierwszej klasy Gimnazjum w Kamienicy Królewskiej

na rok szkolny 2015-2016

 

Wykaz przyjętych dzieci 3-4 letnich do oddziału przedszkolnego Zespołu Szkół

w Kamienicy Królewskiej na rok szkolny 2015/2016 - Lista nr 1. Lista nr 2.

 

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015

 

 

 

 

 

Pożegnanie absolwentów gimnazjum 2015

Jak co roku pożegnaliśmy naszych absolwentów gimnazjum, tym razem klasę III A oraz III B. Uczniowie zaprosili dyrekcję szkoły, wszystkich nauczycieli i swoich rodziców, a sami zostali też pożegnani przez klasę II gimnazjum. Wieczór rozpoczął się zatańczonym przez absolwentów polonezem, następnie najstarsi przekazali młodszym kolegom sztandar i złożyli ślubowanie. Nagle z drugiego końca sali wybiegli Łukasz z Tomkiem, którzy rozpoczęli program artystyczny klas III – pół żartem, pół serio. Uczniowie przedstawili zabawną kronikę filmową oraz przypomnieli wszystkim swoje najlepsze występy szkolne – Romeo i Julia oraz Jezioro Łabędzie, a na koniec tej części wspólnie wykonali Letnią Noc. Podczas uroczystości złożono też podziękowania dla dyrekcji, nauczycieli oraz wychowawców i rodziców. Najważniejszym momentem, na który wszyscy czekali, było jednak rozdanie świadectw. Zwieńczeniem tego wieczoru była zabawa taneczna dla absolwentów, pod okiem ich wychowawców.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 klasy 0 b

 25.06.2015 r. pani dyrektor Hanna Subkowska - Wójcik wraz  z wychowawczynią panią Sylwia Głodowską pożegnały dzieci z klasy 0 b. Dzieci mówiły wierszyki, otrzymały dyplomy oraz nagrody a na końcu wraz z rodzicami tańczyły do piosenki „ Lato, lato, lato czeka..”.

 

„ Kiedy przyszłam do przedszkola byłam taka mała.

Gdy mamusia szła do pracy to za nią płakałam.

Pani łezki mi otarła.

Śpiewać , tańczyć, mówić wiersze

cały rok uczyła.

Dziś w przedszkolu nikt nie płacze

każdy jest wesoły.

A ja już urosłam duża

 i idę do szkoły”.

 

Życzymy radosnych i bezpiecznych wakacji.

 

"Ratujemy i uczymy ratować"

Jak co roku uczniowie najmłodszych klas I-III wzięli udział w Programie "Ratujemy i Uczymy Ratować", który prowadzony jest przez FWOŚP. Dzięki niemu dzieci oswajają się z ważnymi zagadnieniami, kształtują właściwe nawyki- pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym, poznają zasady pierwszej pomocy oraz wyrabiają odruchy podjęcia działań ratujących życie przez świadków zdarzenia. Na koniec ciężkiej pracy dzieci dostały w nagrodę mufinki.

Tydzień żeglarski

W dniu 22 czerwca klasy I – III udały się na przystań żeglarską Wiking. Uczniowie poznali różne sposoby aktywnego wypoczynku oraz zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą. Pod bacznym okiem pana Piaseckiego i pana Żurka oraz pani Ani Piaseckiej mogli popływać na żaglówce, motorówce oraz rowerkach wodnych. Dzieci bardzo dziękują starszym  kolegom za pomoc i opiekę na wodzie. Dzięki ich pomocy, każdy na wodzie czuł się bezpiecznie. Na koniec dzieci zjadły drożdżówkę i dostały soczek.

 

Klasa 0 b z p. Sylwią Głodowską i p. Pauliną Dułak wybrały się także nad jezioro Kamienickie na rejs żaglówką. Dziękujemy organizatorom za wspaniałe chwile spędzone nad wodą. 

 

 

Klasy VI i II gimnazjum

 

Obywatelski Projekt Edukacyjny

"Obywatel - na własne oczy”

W ramach projektu 44 uczniów gimnazjów z Kamienicy Królewskiej, Gowidlina, Tuchlina i Sierakowic stworzyli Młodzieżową Radę Gminy Sierakowice. Do Komitetu Obywatelskiego Gimnazjum z Kamienicy Królewskiej dostali się:

Baran Maciej

Bulczak Tomasz

Damps Nikola

Hapka Martyna

Jaskulska Agata

Krefta Julia

Krefta Martyna

Mejer Michał

Płotka Albert

Stankowski Łukasz

Wenta Dominika

            19-20 czerwca 2015r. odbyło się pierwsze wspólne spotkanie komitetu. Uczniowie tego dnia uczestniczyli również w warsztatach dziennikarskich.Kaszubska wycieczka do Bytowa

         19 czerwca uczniowie z klas I-VI  uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego udali się na jednodniową wycieczkę refundowaną ze środków przeznaczonych na naukę tego języka. Opiekunami uczniów były panie: Grażyna Dawidowska, Danuta Zelewska, Dorota Miotk, Sabina Wiśniewska oraz Wioletta Winczewska.

         Celem wycieczki było zwiedzenie Zamku Krzyżackiego w Bytowie, w którego murach mieści się obecnie  Muzeum Zachodniokaszubskie ze  zbiorami etnograficznymi. Najpierw uczniowie zwiedzili wieżę kościoła św. Katarzyny, który uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej. Odbyli swoistą podróż w czasie i zobaczyli, jak dawniej żyli ludzie Wewnątrz obiektu zobaczyli narzędzia      i broń wykonane z kamienia, brązu i żelaza. Były tam również części stroju, ceramika naczyniowa i ludzkie szczątki liczące dwa tysiące lat. Po zwiedzeniu wieży uczniowie udali się na zajęcia muzealne. Warsztaty poprowadziła pani przewodnik, która pokazała kaszubskie instrumenty ludowe i wyjaśniła, jak się na nich gra. Po krótkiej prezentacji dzieci zabrały się do pracy i z kolorowego papieru wykonały ciekawy instrument przypominający grzechotkę. Następnie uczniowie zwiedzili wystawę ukazującą, jak dawniej żyli ludzie na kaszubskiej wsi. Były tam narzędzia i sprzęty, przedmioty codziennego użytku charakterystyczne dla południowo-zachodniej części Kaszub, które służyły do łowienia ryb, polowań, tkania nici, wyrabiania garnków, wyrobu masła. Na pierwszym piętrze Domu Zakonnego w komnatach krzyżackich pani przewodnik opowiedziała dzieje zamku i jego mieszkańców. Uczniowie mogli podziwiać dawną sztukę sakralną, portrety książąt zachodniopomorskiego rodu Gryfitów, broń    i uzbrojenie. Najwięcej emocji dostarczyła dzieciom chwila, w której włożono im na głowę rycerski hełm i  dano do ręki miecz.  Choć przez chwilę mogły się poczuć prawdziwymi rycerzami.

         Po zwiedzeniu zamku uczniowie pojechali do pobliskiego baru Tonic, gdzie zjedli pyszną pizzę albo skosztowali specjałów kuchni meksykańskiej w sąsiedniej restauracji „Mexicana.”
Wycieczka do Sea Parku w Sarbsku zorganizowana przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie Oddział w Sierakowicach.

Program: zwiedzanie parku związanego tematycznie z fauną i florą mórz i oceanów, a także z kulturą i historią regionu Pomorza, ekspozycja Muzeum marynistycznego. Czas trwania: 8.00 – 17.00. Wycieczka skierowana była do uczniów wykazujących się aktywnością na lekcjach języka kaszubskiego. W wycieczce brało udział 8 uczennic klasy I gimnazjum. Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy o regionie Kaszub, budzenie zainteresowania historią i kulturą naszego regionu oraz kształtowanie emocjonalnego związku z nasza „Małą ojczyzną – Kaszubami”.


II FORUM SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH POWIATUKARTUSKIEGO

Dnia 17 czerwca 2015 roku przedstawicielki samorządu uczniowskiego naszej szkoły w składzie Agata Jaskulska, Julia Koszałka i Rozalia Wenta wraz z opiekunem Eweliną Wejer wzięły udział w II Forum Samorządów Uczniowskich Powiatu Kartuskiego. Spotkanie odbyło się w Zespole Kształcenia i Wychowania w Stężycy. Tegorocznym hasłem przewodnim było „Muzyka nas nakręca!”. Celem spotkania była wymian doświadczeń między samorządami, nawiązanie współpracy, zdobycie nowych pomysłów na dalszą pracę oraz podkreślenie wagi samorządności uczniów.
ŚLADAMI KS. BERNARDA SYCHTY

            15 czerwca 2015 r. uczniowie klas IV, V a i V b wyruszyli na wycieczkę edukacyjną do Sierakowic „ Śladami ks. Bernarda Sychty”. Wyjazd miał na celu krzewienie kultury regionalnej wśród dzieci i młodzieży.

Na początku Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury  w Sierakowicach przywitała dzieciaki w zabytkowym kościele, każdy mógł wysłuchać historii drewnianego kościoła, obejrzeć jego wnętrze.

Kolejnym punktem programu była lekcja muzyczna o akordeonach. W kościółku został pokazany największy w Polsce zbiór akordeonów z kolekcji  pana Pawła Nowaka. Akordeonista i zapalony kolekcjoner instrumentów pokazał nam i przedstawił historię kilku eksponatów pochodzących całej Europy, Ameryki Północnej i Azji. Dzieci były oczarowane umiejętnościami gry na instrumentach miechowych nauczyciela ze szkoły muzycznej
z Bytowa.

 

            Po wrażeniach muzycznych przenieśliśmy się do sali muzealnej w siedzibie GOK Sierakowice. Lekcję regionalną poprowadziła pani Emila Reclaw. Nasi uczniowie mogli obejrzeć przedmioty, którymi posługiwali się ich dziadkowie takie jak: kopyto szewskie, żelazko, tarka do prania, lokówka, forma do robienia masła, wiertarka ręczna itp. 
Na zakończenie każda grupa otrzymała przedmiot, który musiała nazwać i określić do czego służy. W sali konferencyjnej można było podziwiać prace konkursowe o ks. Bernardzie Sychcie ( znaleźliśmy tam dzieła naszych koleżanek i kolegów ze szkoły).

      Ostatnim etapem naszych podróży był spacer po Parku Ośmiu Błogosławieństw, zwiedzanie Ołtarza Papieskiego oraz sesja zdjęciowa przy pomniku ks. Bernarda Sychty.

      Zmęczeni i głodni pielgrzymi z przyjemnością posilili się w pobliskiej pizzerii „Italiana”. Pomaysłodawcami i opiekunami przedsięwzięcia były panie:
Grażyna Dawidowska, Krystyna Borek, Renata Gojtowska i Dominika Formela.

      Dziękujemy pani dyrektor GOK Sierakowice Irenie Kulwikowskiej za zaproszenie i pomoc w realizacji wycieczki, a pani dyrektor Hannie Subkoskiej – Wójcik za dofinansowanie i wsparcie projektu.

Wycieczka klas III gimnazjum do Karpacza, Pragi i Skalnego Miasta

W dniach 10 – 14 czerwca uczniowie klasy III A oraz III B wybrali się na swoją długo wyczekiwaną wycieczkę do Karpacza, Pragi i Skalnego Miasta. Opiekunami młodzieży byli: Iwona Koszałka- Arent, Bartłomiej Leszk oraz Eliza Piotrowska.

Wycieczka trwała trzy pełne dni, podczas których wszyscy świetnie się bawili i zwiedzili wiele nowych miejsc. Pierwszego dnia zdobyliśmy najwyższy karkonoski szczyt górski – Śnieżkę, co okazało się nie lada wyzwaniem dla wielu z nas! Po południu zwiedziliśmy Karpacz i wybraliśmy się na lody. Drugiego dnia z samego rana wyjechaliśmy do przepięknej Pragi wraz z bardzo zabawnym przewodnikiem, który przez całą drogę autokarem do miasta urozmaicał nam opowieściami o Pradze i czeskimi żartami. Pogoda tego dnia dopisywała nam najbardziej, a miasto okazało się bardzo przyjazne.  W stolicy Czech zwiedziliśmy Złotą Uliczkę, Hradczany, Katedrę św. Vita, Plac Vaclawa,  Loreto,  Most Karola oraz rynek staromiejski z Orloyem.  Dzień okazał się dla wszystkich jeszcze bardziej wyczerpujący niż zdobywanie Śnieżki! Trzeciego i zarazem ostatniego dnia wybraliśmy się do Skalnego Miasta w Adrspach na terenie Czech. Tam, wędrując wewnątrz labiryntu małymi ścieżkami,  podziwialiśmy niesamowite skalne i piaskowe rzeźby. Każda z nich posiadała swoje własne imię i legendę, którą opowiadała nam pani przewodnik. Zwieńczeniem tej wyprawy był rejs małą łódką po bursztynowym jeziorze schowanym wewnątrz skalnych form. Na koniec pani przewodnik zaprowadziła nas do jaskini, w której pod wpływem głośnego zawołania grupy nagle spływał wodospad!

Po trzech dniach niesamowitych wrażeń, wszyscy zmęczeni ale bardzo zadowoleni wsiedliśmy do autokaru i z lekką nostalgią w oczach udaliśmy się w drogę powrotną do Kamienicy Królewskiej.
GIMNAZJALNY PROJEKT EDUKACYJNY

Dnia 10 czerwca 2015r. odbyło się podsumowanie gimnazjalnych projektów edukacyjnych uczniów z  klas II i III A gimnazjum. Całej uroczystości przewodniczyła Pani Dyrektor Hanna Subkowska – Wójcik, na spotkanie przybyli również nauczyciele i uczniowie z młodszych klas gimnazjalnych. Poszczególne grupy przez kilka miesięcy pracowały wraz ze swoimi opiekunami nad wybranymi wcześniej tematami. Efekty tych działań przedstawili nam          w postaci prezentacji multimedialnej oraz wystawy swych prac i zdjęć z działań, które podejmowali.

Poniżej przedstawiamy tematykę oraz składy grup wraz z opiekunami.

a)       Grupa projektowa chłopcy z klasy III a gim.  opiekun ks. Andrzej Piernikarczyk

Temat: „Myśli Królewskie”

 

Grupy projektowe z klasy II gimnazjum

b)      I grupa  w składzie: Marta Klebba, Paulina Littwin, Wojciech Szwaba, Dominik Krzebietke, Damian Wenta, Krystian Mielewczyk – opiekun Iwona Tesmer

Temat: „Badanie parametrów fizyko – chemicznych wód Jeziora Junno.”

 

c)      II grupa w składzie: Agata Jaskulska, Darek Tempski, Damian Kulaszewicz, Albert Płotka, Maciej Baran, Tomasz Bulczak – opiekun Ewelina Wejer.

Temat: „Chcę żyć nad czystym Junnem.”

 

d)     III grupa w składzie: Zuzia Czaja, Julia Gańska, Mateusz Weber, Gracjan Mejna, Dawid Wenta, Dawid Damaszk – opiekun Renata Gojtowska.

Temat: „Junno w czterech porach roku”.


Jak co roku, 10 czerwca w naszej szkole świętowaliśmy  Dzień Matki i Ojca. Przedstawienie pt. „Zaczarowany las” mogli obejrzeć rodzice dzieci klas 0a, 0b, I, II, III . Wspólne Święto Rodziców zakończyło się słodkim poczęstunkiem przy szwedzkim stole!

 

 

Powiatowy konkurs „Śpiewam, bo umiem”

8 czerwca 2015 r. w Lisich Jamach odbyła się 15 jubileuszowa edycja konkursu wokalnego „Śpiewam, bo umiem”. Naszą szkołę reprezentowały zwyciężczynie szkolnych eliminacji:

Klaudia Krefft – kl. I b gimnazjum

Martyna Wenta – kl. IV SP

Dziewczyny świetnie zaprezentowały się przed zawodowym jury. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki w postaci ciepłego kocyka oraz dyplomy, a laureaci nagrody rzeczowe. Tym razem nie udało nam się zająć miejsc, ale zbieramy siły na przyszły rok i już zabieramy się do pracy!!!

 

 

 

Nagrody w Gminnych Konkursach
o Ks. Bernardzie Sychcie

6 czerwca 2015 roku odbyło się podsumowanie cyklu konkursów związanych z postacią ks. Bernarda Sychty. Reprezentanci naszej szkoły otrzymały nagrody w dwóch kategoriach:

o   wyróżnienie Natalia Damaszk III b – konkurs fotograficznym
 „Szlakiem ks. dr. Bernarda Sychty po Kaszubach i Kociewiu" 

o   III miejsce Patrycja Stankowska  III a - w kategorii klas gimnazjalnych
w konkursie plastycznym - „Piastun słowa"

o   III miejsce Kacper Klebba -  I SP w kategorii klas I –III SP
w konkursie plastycznym - „Piastun słowa".

roczyste wręczenie nagród połączone było z mszą świętą w Parku Papieskim oraz odsłonięciem pomnika wielkiego Polaka i działacza kaszubskiego. Gratulujemy sukcesów!!!

 


Edukacja prawna młodzieży

W ramach współpracy z Sądem Okręgowym w Gdańsku odbyło się spotkanie, które dotyczyło edukacji prawnej młodzieży. Uczniowie klas gimnazjalnych zapoznali się z tematyką dotyczącą struktury sądów, kultury prawnej włącznie z zasadami zachowania się na rozprawach sądowych oraz z konsekwencjami prawnymi związanymi z demoralizacją młodzieży. Spotkanie poprowadził Wiceprezes Sądu Rejonowego w Kartuzach Adam Skórzewski.


Dzieci z klasy 0 b brały udział w programie przedszkolnej edukacji antytytoniowej pt. " CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS"

 

 

Szanowni Rodzice!

Zdrowie naszych dzieci jest dla każdego z nas najważniejszą sprawą. Codziennie dbamy o to, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki dla harmonijnego rozwoju. Na stan zdrowia  ma wpływ wiele czynników: opieka zdrowotna, czynniki genetyczne, środowisko fizyczne i społeczne, a przede wszystkim styl życia i zachowania prozdrowotne (tj. aktywność fizyczna, racjonalne odżywianie, utrzymywanie czystości ciała i otoczenia, zachowywanie bezpieczeństwa, utrzymywanie właściwych relacji między ludźmi, a także nie używanie środków psychoaktywnych). Kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych wśród dzieci jest najskuteczniejszym działaniem w szeroko pojętej profilaktyce, w tym także profilaktyce antytytoniowej.

Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym. Wdychanie dymu tytoniowego czyli bierne palnie jest tak samo niebezpieczne jak samo palnie, ponieważ niesie za sobą identyczne skutki zdrowotne co aktywne palenie papierosów. Według danych szacunkowych w Polsce co roku 4 mln dzieci  jest narażonych na mimowolne wdychanie dymu tytoniowego!

 

 

 

 

UCZNIOWIE KLASY TRZECIEJ  UŁOŻYLI HASŁA NA TEMAT: ” NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ „

 

O TO KILKA Z NICH:

1.NIE PAL TYTONIU,BO PALĄC NIESZCZYSZ ZDROWIE SWOJE I INNYCH.

CZAREK KWIDZIŃSKI

2.KTO PALI, TEN ŻYCIE TRACI. CZAREK KWIDZIŃSKI

3.ZAMIAST KUPOWAĆ PACZKĘ PAPIEROSÓW MOŻNA DAĆ PIENIĄDZE LUDZIOM POTRZEBUJACYM POMOCY. WERONIKA KLEBBA

4.NIE PALCIETYTONIU , BO NISZCZYCIE MATKĘ PRZYRODĘ. NATALIA DAMPC

5.PALENIE USZKADZA PŁUCA I MOŻNA DOSTAĆ RAKA. PALENIE SZKODZI ZWIERZĘTOM. SEBASTIAN BOJANOWSKI.

6. PALENIE TO JAK ZAŚMIECANIE  ŚWIATA. WIKTORIA MIOTK

7.DYM Z PAPIEROSÓW SZKODZI MAŁYM DZIECIOM.PAPIEROSY MAJĄ TYTOŃ I DUŻO KOSZTUJĄ. PATRYCJA HEBEL

8.NIE PAL PAPIEROSÓW, ZAMIAST PAPIEROSÓW , KUP KILOGRAM OWOCÓW.

9. OD  PAPIEROSÓW ROBIĄ SIĘ ŻÓŁTE PALCE I  STARZEJE SIĘ SKÓRA I WŁOSY. TYMOTEUSZ KNITER

 

Zwierzęta naszych lasów i pól - zajęcia myśliwskie połączone z muzyką

 

GOK Sierakowice zaproponował naszej szkole zajęcia dla najmłodszych z udziałem myśliwych i dzieci grających na rogach. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o zwierzętach z naszych lasów i posłuchały muzyki myśliwskiej.

 

 

Wycieczka do muzeum KL Stutthof

Dnia 3 czerwca 2015 r. uczniowie klasy VI, Ia, Ib i III Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej udali się na wspólną wycieczkę, której głównym celem było zwiedzanie jednego z miejsc martyrologii Kaszubów - Muzeum Stutthof w Sztutowie. Jednodniowa wycieczka rozpoczęła się spotkaniem z przewodnikiem i przedstawieniem historii powstania obozu stworzonego przez nazistów w okresie II wojny światowej na terenach Wolnego Miasta Gdańska. Liczbę więźniów oceniono się na ok. 110 tys. osób pochodzących z 28 krajów a obóz  funkcjonował od 2 września 1939 roku do 9 maja 1945 roku, zginęło prawdopodobnie ok. 65 000 więźniów. Do obozu w ramach likwidacji polskiego ruchu oporu przysyłano również członków TOW „Gryf Pomorski” działającej na Pomorzu. Młodzież poznała warunki w jakich przetrzymywani byli więźniowie, i wraz z przewodnikiem zwiedzili ważniejsze budynki byłego obozu. Kolejnym etapem była prezentacja dwóch materiałów filmowych w muzealnym kinie, które dotyczyły m.in. wyzwolenia obozu.

Edukacja w miejscach pamięci to przede wszystkim kształtowanie postaw i refleksji.

To dyskusja nad tym, czym jest pamięć, jak myśleli i działali ludzie, których nazywamy świadkami historii, jaką rolę odgrywa na kartach historii zwykły człowiek oraz dyskusja nad procesami formującymi środowisko totalitarne oraz jego wpływem na postawę i działalność jednostki.

Wycieczka do KL Stutthof była żywą lekcją historii. Zmusza to odwiedzających to miejsce do refleksji i tego życzył nam nasz przewodnik, aby młodzi ludzie pamiętali, że każdy człowiek ma prawo do życia, a także by nie zapomnieli iż to „Ludzie ludziom zgotowali ten los” i starali się nie stosować przemocy w kontaktach międzyludzkich.

W drodze powrotnej uczniowie udali się również do Multikina na wybrany seans filmowy.

W ramach obchodów XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem: ”Cała Polska czyta w bibliotekach”, przez dwa dni tj. 1 i 2 czerwca w naszej bibliotece szkolnej nauczyciele czytali uczniom książki.

Pierwszego dnia biblioteka gościła najmłodszych uczniów. Pani dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik przeczytała uczniom klasy „0” b książeczkę pt.: „Kubuś Puchatek-Prawdziwi przyjaciele”.  Pani pedagog Iwona Koszałka-Arent przedstawiła klasie „0” a losy „Dzielnego pieska Tobiego”. Klasa I i II SP wysłuchała „Pinokia” czytanego w języku angielskim przez panią Katarzynę Konkel. Pani Paulina Dułak czytała polską wersję tej książki.

W kolejnym dniu do biblioteki przyszli uczniowie klasy III SP. Panie: Paulina Dułak i Dorota Miotk przeczytały fragment lektury pt.: „O psie, który jeździł koleją.

Wszyscy uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali czytanych książeczek. Wykonali też ilustracje, które w ramach podziękowań podarowali nauczycielom. Należy w tym miejscu dodać, że warto czytać książki, ponieważ czytanie poszerza wiedzę, rozwija wyobraźnię, a przy tym przynosi dzieciom ogromną radość.

 

 

 

Obrady XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

          1 czerwca 2015 roku na sali plenarnej Sejmu RP, większością głosów uczestnicy SDiM  przegłosowali uchwałę dotyczącą wpływu młodzieży na przestrzeń publiczną. Szkołę reprezentowały uczennice: Julia Koszałka i Wioleta Czaja.

Transmisja z obrad znajduje się na stronie:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje_arch.xsp#1BA784086235C4B7C1257E57002F0760

 

 

 

 

BIWAK W RUNOWIE

         W pierwszych dniach czerwca uczniowie kl. IV oraz Va i Vb wraz z opiekunami: p. Krystyną Borek, Eweliną Wejer i Renatą Gojtowską, wzięli udział w dwudniowym biwaku integracyjno – ekologicznym w  Runowie.

         Pierwszego dnia, po rozlokowaniu się w pięknym pałacu „Pod bocianim gniazdem” wyruszyliśmy do pobliskiego Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Wysypisko i segregatornia śmieci nie zachęcały swoimi zapachami, ale oglądanie tego miejsca miało charakter dydaktyczny. Przemiły pan kierownik oprowadzając nas po zakładzie, nie tylko objaśniał zasady i konieczność segregowania śmieci, ale podkreślił, że „twórcami” tych nieprzyjemnych zapachów jesteśmy my sami. Żeby zniwelować do minimum te wyziewy, każdy, kto wyrzuca opakowania do kosza na śmieci, powinien je nie tylko segregować, ale wypłukać, bo pozostawione resztki jedzenia, pod wpływem rozkładu, wydzielają później bardzo przykrą woń.

         Stamtąd udaliśmy się do biogazowni, w której uczniowie przekonali się na własne oczy, że z odpadów naturalnych czyli np. ziemniaków czy kukurydzy można wyprodukować ekologicznie energię elektryczną.  Usłyszeliśmy od przewodnika, że ta elektrownia produkuje całodobowo prąd, który może zasilić potrzeby miasta wielkości Lęborka.

         Po powrocie do ośrodka nadszedł czas na oczekiwane przez wszystkich zajęcia survivalowe. Dzieci uczyły się przetrwania w trudnych warunkach, w lesie. Rozpalały ognisko bez użycia zapałek, budowały szałas, wspinały się po linie, na wysokie drzewo, by następnie przejść po linie zawieszonej kilka metrów nad ziemią. Dla najbardziej odważnych była wyprawa do lasu, pokonanie kładki linowej zawieszonej nad rzeczką i zdobycie „Góry Syzyfa”. Zwieńczeniem tego pełnego trudów i emocji dnia była świetna dyskoteka z udziałem animatorów, którzy zachęcili do wspólnej zabawy nawet najbardziej nieśmiałe dzieci.      

         Na drugi dzień, po różnych przygodach, związanych z tradycją „zielonej nocy” odbyliśmy ciekawą lekcję z zawodowym leśnikiem w plenerze. Mieliśmy okazję obejrzeć różne rodzaje poroża zwierząt leśnych, zadąć w róg bawoli oraz poznać wszelkie zwyczaje zwierząt leśnych.

         Przed wyjazdem do domu niezbędne okazało się zakupienie słodyczy i pamiątek z ośrodka. W drodze powrotnej dzieci stwierdziły, że na biwaku było wspaniale, szkoda, że tak krótko.

 

 

DZIEŃ DZIECKA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM 0A -  świętujemy, pyszne lody jemy i buźki malujemy.

 

 

W dniu 01.06.2015r. dzieci z oddziału 0a wzięły udział w XIV Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom pod hasłem "Cała Polska czyta w bibliotekach". Dzieci z zapałem i zainteresowaniem słuchały bajki, którą czytała pani pedagog Iwona Koszałka-Arent. Na koniec dzieci pokolorowały obrazki, które wręczyły w ramach podziękowania za ładne czytanie pani Iwonie. Uczniowie z gr. 0a bardzo dziękują pani pedagog za przeczytanie ciekawej bajki oraz pani Paulinie z biblioteki za zorganizowanie akcji czytania książek w bibliotece. Oby więcej było takich ciekawych inicjatyw w naszej szkole.

 

 

 

ŚPIEWAM, BO UMIEM – etap szkolny

 

„Śpiewać każdy może jeden lepiej, a drugi gorzej,

ale nie o to chodzi jak co komu wychodzi….”!!!!

Dnia 29 maja 2015 r. odbył się szkolny konkurs „Śpiewam, bo umiem”. Celem przesłuchań było poszukiwanie i odkrywanie „małych talentów” muzycznych wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

W tym roku w muzycznych potyczkach zaprezentowali się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, których oceniało zawodowe i kompetentne jury w składzie:

·         Pani Martyna Mejer nauczyciel języka angielskiego – osoba skromna,  małomówna
i tajemnicza. Głos ma słowika a na gitarze świetnie pomyka.

·         Panie Sabina Wiśniewska nauczyciel języka niemieckiego i kaszubskiego –
zawsze uśmiechnięta chociaż w ocenach nieugięta!!!

·         Pani Grażyna Dawidowska nauczyciel języka kaszubskiego i religii –
zapracowana artystka, na lekcjach śpiewająca i dzieci wychowująca.

Występom przyglądała się Pani Dyrektor Hanna Subkowska – Wójcik, która również była cichym sponsorem nagród.

Konkurs odbył się w 2 kategoriach:

·         IV-VI SP

·         I-III Gimnazjum.

W tym roku wystąpiła 6 osób ze szkoły podstawowej i 3 reprezentantki gimnazjum. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników i bardzo burzliwych obradach komisja wybrała zwycięzców:

Szkoła Podstawowa:

I – Martyna Wenta kl. IV

II – Julia Krause i Małgorzata Wójcik – Va

III – Amelia Maszota - IV

Gimnazjum:

I – Klaudia Krefft – I b

II – Monika Keller – I a

III – Martyna Lejk – III b

Laureaci I miejsca z każdej kategorii 8 czerwca 2015 r. jadą na konkurs powiatowy do Lisich Jam. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy ;0)

 

Dzień sportu w klasach 0 - III

Dzień rozpoczął się obieraniem warzyw i owoców do soku oraz na talerz zdrowia. O godz. 10.00 wszyscy udali się na salę gimnastyczną aby rozpocząć rywalizacje sportowe – na koniec odbył się mecz piłki nożnej oraz degustacja soku.

 

 

 

 FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

Dnia 24 maja 2015r roku  w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. Jak co roku przygotowaniem zajęli  się uczniowie klasy II  wraz z rodzicami i wychowawcą. Oczywiście przy cennym wsparciu pani dyrektor Hanny Subkowskiej - Wójcik i grona nauczycielskiego. Słoneczna i ciepła pogoda sprzyjała nam      w realizacji naszego przedsięwzięcia.  Najmłodsi  i ci nieco starsi mieli mnóstwo atrakcji.    Do najbardziej obleganych należała dmuchana zjeżdżalnia, z której dzieci do woli mogły korzystać bezpłatnie, a zapaleni sportowcy mieli możliwość poćwiczyć Zumbę poprowadzoną przez instruktorkę fitnessu P. Milenę Gilmajster,  jak również zagrać w siatkówkę i piłkę nożną. Na spragnionych zdrowego stylu życia czekał witaminowy kącik, w którym P. Iwona Tesmer wraz z uczennicami Technikum Żywienia z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Sierakowic przygotowywała zdrowe soki warzywno – owocowe.

W programie festynu znalazły się również takie atrakcje jak:

·         konkursy dla dzieci z atrakcyjnymi nagrodami

·         dmuchana zjeżdżalnia

·         kącik malucha z trampoliną i torem przeszkód

·         malowanie twarzy

Ponadto w kąciku gastronomicznym Panie z Koła Gospodyń z Kamienicy Królewskiej  serwowały pyszne przekąski.

Teren szkoły przypominał wielki, radosny plac zabaw, na którym wszyscy znakomicie się bawili. Na koniec wśród wszystkich uczestników festynu zostały rozlosowane nagrody ,   a mianowicie rower - zasponsorowany przez Sklep Rolnik S.C. Subkowski z Sierakowic   oraz sprzęt elektroniczny w postaci nawigacji samochodowej, MP 4 i słuchawek – sponsorem tegoż sprzętu było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska.

Należy też wspomnieć o tym, że nie udałoby nam się zrealizować projektu, gdyby nie dobre serce wspaniałych ludzi. Serdeczne podziękowania kierujemy do pani dyrektor Hanny Subkowskiej - Wójcik, rodziców, nauczycieli oraz sponsorów. Dziękujemy Wam za  pomoc, wielkie zaangażowanie w organizację festynu.

Zdjęcia z festynu >>>

NASI DARCZYŃCY:

*      PAŃSTWO JUSTYNA I JAROSŁAW WENTA

*      PAŃSTWO ALEKSANDRA I JANUSZ WENTA – FIRMA WE - MET

*      PAŃSTWO BARBARA I RYSZARD KRAUSE – PIEKARNIA KRÓLEWICZANKA

*      SKLEP P. JACKA SUBKOWSKIEGO - SIERAKOWICE

*      SOŁTYS KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ – P. WALDEMAR PIASECKI

*      FIRMA LOTOS - P. STANISŁAW MIOTK

*      BANK PKO SIERAKOWICE

*      BANK SPÓŁDZIELCZY SIERAKOWICE

*      STOWARZYSZENIE KAMIENICA KRÓLEWSKA

*      PRZETWÓRSTWO MIĘSNE - LIS

*      PAŃSTWO SABINA I ANDRZEJ  KREFTA KAMIENICA KRÓLEWSKA

*      FIRMA BUDOWLANA BAT

*      SALON FRYZJERSKI MONIKA Z KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

*      SKLEP DAFNE

*      PAŃSTWO ANDRZEJ I MIRELLA DOBEK

*      FIRMA CAVARRICI KAMIENICA KRÓLEWSKA

*      AUTO HANDEL – ANNA NACZK

*      CENTRUM HANDLOWE – BRZESCY

*      APTEKA STAROWIEJSKA

*      APTEKA KOSMY I DAMIANA

*      KSIĘGARNIA LIBRA

*      KSIĘGARNIA ALA

*      SKLEP OBUWNICZY STOLC

*      SKLEP EKSPERT

*      RESTAURACJA PIZZERIA „27”

*      SKLEP CHEMICZNY – GRZENKOWICZ ALEKSANDER

*      SKLEP MOTORYZACYJNY  WRÓBLEWSKA MARIA

*      CENTRUM STAŁEJ WYPRZEDAŻY SIERAKOWICE

*      PAŃSTWO PRANCZK - PAŁUBICE

*      SKLEP REMIK - SIERAKOWICE

*      SKLEP 1001 DROBIAZGÓW

*      PIZZERIA ITALIANA

*      FIRMA FOTOMAG

*      SKLEP SPOŻYWCZY MIOTK SIERAKOWICE

*      KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH Z KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

*      SKLEP ALBIK

*      SKLEP ODZIEŻOWY BEATA

*      OPTYK SIERAKOWICE – TERESA RYDEL

*      SKLEP SPOŻYWCZY RIBENA

*      SKLEP CHEMICZNY KOŁO BANKU SPÓŁDZIELCZEGO SIERAKOWICE

*      SKLEP OGRODNICZY – PAŃSTWO LABUDA PORĘBY

*      FIRMA RUBEN

*      SKLEP SPOŻYWCZY U GRZESIA – STARA MASZYNA

*      FIRMA DOM – WIT

*      PAŃSTWO MARIA I JAN MARCIŃSCY

*      GRAŻYNA I CZESŁAW NEUMILER

 

 

V Wojewódzki Konkurs Historyczno-Plastyczny

„Ludzkości Dzieje Malowane”

Uczennica Natalia Damaszk uzyskała III miejsce w wojewódzkim konkursie „Ludzkości Dzieje Malowane” dla uczniów gimnazjum 2014/2015. Zwycięska praca przedstawiała powstanie styczniowe 1830 roku w przełomowym momencie ataku Rosjan na Warszawę.

 

Dzień Języków Obcych - rok szkolny 2014/2015

Dnia 22.05. 2015 roku odbył się w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej Dzień Języków Obcych.

Uczniowie poszczególnych klas prezentowali określone wcześniej zadania.

Klasa IIIa i IIIb gimnazjum pod kierunkiem pani Martyny Mejna zaprezentowały  program promujący kraje Unii Europejskiej.

Przeprowadzono konkursy:

 1. Konkurs piosenki w języku obcym „The Voice of Kamienica Królewska.
 2. Quiz  o krajach europejskich.
 3. Konkurs na plakat informacyjny o danym państwie: klasa IV – Anglia, kl. Va – Rosja, kl. VB – Polska, kl. VI – Niemcy, kl. Ia gimn. – Włochy, kl. IB – USA, kl. II – Francja, kl. IIIa – Hiszpania, kl. IIIb – Holandia.
 4. Klasy od IV- VI i I – III gimnazjum przygotowały potrawy charakterystyczne dla danego państwa oraz historyjkę obrazkową przedstawiającą najbardziej znaną bajkę.

Wyniki konkursu:

Szkoła Podstawowa

Gimnazjum

 

Celem DJO było:

  • gromadzenie i prezentacja wiedzy o wybranym kraju
  • zapoznanie uczniów z tradycjami, kulturą i życiem codziennym krajów UE
  • integracja zespołów klasowych i społeczności szkoły oraz zaangażowanie ich w życie szkoły
  • rozwijanie twórczości uczniów i ponoszenia odpowiedzialności podejmowania decyzji i dzielenia się rolami
  • rozbudzenie w uczniach zainteresowania kulturą i językami obcymi poprzez wprowadzenie w świat baśni.

 

Wizyta Wicemarszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej

w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej

22 maja 2015 roku obchodziliśmy w szkole „Dzień języków obcych”. Uroczystość szkolna połączona była z wizytą Wicemarszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej pani Wandy Nowickiej, swoją obecnością zaszczycił nas również Wójt Gminy Sierakowice pan Tadeusz Kobiela.

            Uczennice kl. III Gimnazjum Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej Julia Koszałka oraz Wioleta Czaja wzięły udział w konkursie i uzyskały mandaty poselskie. 1 czerwca 2015 roku będą obradowały podczas XXI sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Do projektu zgłosiło się 525 dwuosobowych zespołów z całej Polski, z województwa pomorskiego wybrano 28 uczniów z 14 szkół. Historia udziału uczniów naszej szkoły
w sesjach Sejmu Dzieci i Młodzieży sięga 2008 roku. P
ierwszym posłem został uczeń Krzysztof Bigus. Gimnazjaliści Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej po raz siódmy reprezentują województwo pomorskie w Sejmie. Przez kilkanaście lat trwania konkursu zmieniały się zasady i tematy prac, jednak podejmowane działania społeczne zaowocowały, gdyż w ciągu siedmiu lat 15 uczniów z Kamienicy Królewskiej uczestniczyło w obradach parlamentu RP. Tegoroczny temat brzmiał; „Miejsce młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież?”. Uczennice w ramach projektu podjęły działania dotyczące zagospodarowania i uporządkowania plaży nad jeziorem Junno w Kamienicy Królewskiej.

W ramach wyróżnienia i podziękowania za aktywność społeczną uczniów Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej, placówkę odwiedziła Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej pani Wanda Nowicka. Posłanki na XXI sesję SDiM  odebrały mandaty poselskie i gratulacje z rąk zastępcy marszałka, skorzystały również z okazji i zadały kilka pytań, które dotyczyły uprawnień członka Prezydium Sejmu. Pani Wicemarszałek opowiedziała o pracy w sejmie i odpowiadała na pytania zadane przez młodzież.

Cała społeczność szkolna była bardzo dumna, odbierając gratulacje z rąk Pani Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, która podkreśliła, że wielokrotny udział uczniów naszej szkoły w obradach sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie jest ogromnym osiągnięciem, świadczącym o patriotyzmie i zaangażowaniu społecznym uczniów i nauczycieli.

PARK EDUKACYJNY -  ZOO – EGZOTYCZNE KASZUBY

W dniu 22.05.2015 maluchy z oddziału 0a, w towarzystwie dzieci z oddziału 0b wybrały się na autokarową wycieczkę do Tuchlina, do parku edukacyjnego - zoo - Egzotyczne Kaszuby.

Przedszkolaki mogły obejrzeć z bliska, a nawet dotknąć egzotyczne zwierzęta wodne, lądowe oraz ptaki. Wyjątkowo ekspresyjnie dzieci zareagowały na ptasznika, tego groźnego pająka większość maluchów chciałaby mieć w domu. Właściciel parku edukacyjnego zrobił wycieczkowiczom niespodziankę, i po zwiedzeniu hali wystawowej zaprosił ich na seans filmowy. Projekcja filmu o dinozaurach odbyła się w kinie 3D. Nie był to koniec atrakcji tego dnia, w drodze powrotnej autokar zatrzymał się w Sierakowicach, gdzie maluchy zjadły lody.

 

 

 

 

Wycieczka klas I -III do fokarium do Sarbska

 

„Foka jest szara lub czarna i potrafi różne sztuczki. Foki są słodki z wyglądu. Zawsze potrafią rozśmieszyć ludzi. Mają wąsy i płetwy.

Najbardziej podobało mi się jak foka machała do ludzi.” Martyna Kierznikiewicz

 

„Byłam wczoraj na wycieczce w fokarium. Najbardziej podobały mi się foki, bo robiły bardzo śmieszne sztuczki i  inne rzeczy. Były bardzo śmieszne i zabawnie. Na koniec pomachały nam.” Patrycja Hebel

 

„Najbardziej podobało mi się  kino, było fajne i wspaniałe.” Kacper Koszałka

 

„Na wycieczce najciekawsze było kino 5d. Oglądając film o żółwiu myślałem, że to wszystko dzieje się naprawdę i  na żywo. Czułem podmuch wiatru, wodę na twarzy, ruszająca się ziemię, zbliżające  się do twarzy  zwierzęta, strach, radość i ciekawość.” Cezary Tessa.

 

„Film o  rekinie wzbudził we mnie lęk i strach. Myślałam, że rekin  na prawdę zbije szybę i mnie zje, pomimo tego było cudownie.” Natalia Dampc, Tymoteusz Kniter

 

 

 

Zobacz wszystkie zdjęcia  >>>

 

 

Wycieczka do Gdańska - Hevelianum

 

 

„Młodzi Głosują”

W ramach akcji  „Młodzi głosują” uczniowie gimnazjum przeprowadzili w szkole młodzieżowe wybory, w których głosowano na kandydatów zgłoszonych w wyborach powszechnych na urząd prezydenta RP. Celem akcji „Młodzi głosują” jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, poznaniu ordynacji wyborczej oraz zwrócenie uwagi na frekwencję wyborczą.

Po przeprowadzonych wyborach dwóch kandydatów otrzymało taką samą ilość głosów, dlatego odbyła się druga tura w której wyłoniony został zwycięzca.

 

„KOZIOŁEK   NIEMATOŁEK”

W dniu 13.05.2015 r. do naszej szkoły na zaproszenie dzieci z klas 0-3 przyjechał zespół muzyczny KOP z Krakowa z przedstawieniem dydaktyczno-teatralnym pt. „Koziołek Niematołek”. Podczas spektaklu dzieci poznały koziołka, który mówił bardzo   niewyraźnie i  niechlujnie. Miał kłopoty z porozumieniem się z dziećmi.  Na swojej drodze spotkał mądrą sowę, która podjęła się nauki poprawnej  polszczyzny Koziołka. Dzieci pilnie towarzyszyły sowie w tym zadaniu, poprawiały Koziołka, podpowiadały mu oraz ćwiczyły razem z nim dykcję podczas wypowiadania trudnych zdań.  W finale  Koziołek nauczył się ładnie mówić i stał się  Super Koziołkiem Niematołkiem. Przedstawienie było wielowymiarowe, dzieci nie tylko poznały postać trochę niesfornego koziołka ale też mogły zaobserwować, że każdy może zostać mistrzem oracji.

 

 

Klasa 0 b w BIBLIOTECE

7.05.2015 r. klasa 0 b z Panią Sylwią wybrała się do Biblioteki. Pani Paulina powitała dzieci. Przedszkolaki dowiedziały się co to tak właściwie jest ta Biblioteka, na czym polega zawód bibliotekarza       i co można robić w bibliotece.  Poznały również zasady postępowania           z książką. Pani pokazała regały z książkami a następnie przedstawiła obrazkowo etapy powstawania książek.

1. Autor pisze książkę. Zanosi ją do redakcji.

2. Pan redaktor czyta dokładnie książkę, nanosi poprawki i zanosi ją do drukarni.

3. W drukarni maszyna drukuje tekst na papierze.

4. Papier z tekstem tnie się na stronnice.

5. Introligator zszywa stronnice i oprawia je w okładkę: KSIĄŻKA GOTOWA J

6. Z drukarni książki jadą do kiosków, bibliotek, szkół i księgarni.

Następnie dzieci zaczęły oglądać czasopisma i książki dla dzieci. To była świetna zabawa.

 

 

VI Marsz z flagami

2 maja 2015r. uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej wzięli udział w VI marszu z flagami organizowanym przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Chmielnie. Celem wędrówki z Borzestowa do Miechucina było poznanie ciekawych zakątków Kaszub, a w szczególności wzniesienia – Garecznica. Uczniowie poznali legendę związaną z tym terenem -  jest to miejsce snu kaszubskiego  wojska.

 

 

Zerówka na zajęciach w plenerze

 

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

Dnia 28.04.2015r. odbył się po raz kolejny gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju BRD. Tak jak w latach ubiegłych organizatorem była Szkoła Podstawowa w Sierakowicach. Reprezentantami naszej szkoły byli uczniowie gimnazjum w składzie Klaudia Krefft, Martyna Krefta i Tomasz Toruńczak. Wszyscy dzielnie walczyli, niestety jako drużynie nie udało im się zdobyć miejsca na podium, a byliśmy bardzo blisko. W przyszłym roku postaramy się jeszcze bardziej. Mimo wszystko gratulujemy naszym uczestnikom.

 

 

"ŻONKIL KWIATEM NADZIEI DLA HOSPICJUM"

 

26 kwietnia 2015 r. uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza z Kamienicy Królewskiej przeprowadzili na terenie Kamienicy Królewskiej i Załakowa zbiórkę pieniędzy na rzecz kartuskiego hospicjum domowego.

 

W akcję zaangażowały się uczennice klas II, III a i III b gimnazjum w składzie:

·         Julia Gańska

·         Julia Koszałka

·         Paulina Mielewczyk

·         Wioleta Czaja

Opiekunami przedsięwzięcia byli:

·         Pani Grażyna Dawidowska

·         Pani Sylwia Głodowska

·         Pani Dominika Formela

·         Pan Bartek Leszk

 

Dziękujemy wszystkim za wsparcie finansowe.

 

 

 

 

 

         SPRZĄTANIE ŚWIATA

W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, postanowiliśmy trochę posprzątać nasze najbliższe otoczenie. Dnia 23 i 24 kwietnia 2015r. uczniowie klas 0 - VI Szkoły Podstawowej wraz  z wychowawcami udali się na „czyszczenie środowiska”. Wszyscy zaopatrzyli się w worki i rękawiczki, a następnie ruszyli na podbój Kamienicy Królewskiej. Sprzątanie się udało, zebraliśmy kilka worków śmieci. Miejmy nadzieję, że naszej Ziemi będzie  troszeczkę lżej.

 

 

PIĄTE TERENOWE WARSZTATY PRZYRODNICZE                                     

Dnia 20 kwietnia 2015 roku z grupą uczniów z klas IV – V udaliśmy się na warsztaty ekologiczne do Centrum Edukacji Ekologicznej w Szymbarku. Celem ogólnym warsztatów było zapoznanie się z fauna i florą Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Na miejscu czekał na nas bogaty program.  W pierwszej kolejności wyszliśmy na lekcję w terenie pt. Wiosna w świecie ptaków oraz Wiosna w lesie i na łące. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o ptakach i zwierzętach zamieszkujących Kaszubski PK. Następnie po leśnej wędrówce czekała na nas ciepła herbata oraz kiełbaska. Posileni i pełni sił mogliśmy przystąpić do konkursów, polegających na rozwiazywaniu wszelakich zagadek przyrodniczych z użyciem tablic interaktywnych, puzzli wielkoformatowych i innych ciekawych pomocy dydaktycznych. Na każdego, kto brał udział czekała drobna nagroda. Po pełnym wrażeń dniu wróciliśmy do domu.

DZIEŃ ZDROWIA W NASZEJ SZKOLE

Dnia 17.04.2015r. obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem przewodnim ,,Bezpieczeństwo żywności''.

Intensywne rolnictwo, globalizacja handlu żywnością, działalność zakładów zbiorowego żywienia, posiłki sprzedawane na ulicy, zmiany środowiskowe, pojawianie się nowych bakterii i toksyn, oporność na leki – wszystkie te czynniki zwiększają ryzyko skażenia żywności. Większa intensywność podróżowania i rozwój handlu zwiększają prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się skażenia. Niebezpieczna żywność może prowadzić do wielu problemów ze zdrowiem, takich jak biegunki, choroby wirusowe, problemy z płodnością, zaburzenia rozwoju i nowotwory. Bezpieczeństwo żywności jest więc warunkiem koniecznym zapewnienia zdrowia. 

            Obchody DNIA ZDROWIA w naszej szkole związane były z wykonaniem poszczególnych zadań.  Uczniowie klas szkoły podstawowej wraz z wychowawcami przygotowywali kolorowe i  zdrowe soki owocowo-warzywne oraz kanapki. Gimnazjaliści sporządzali sałatki, koktajle i desery z wykorzystaniem zdrowych produktów. Dodatkowym zadaniem dla młodzieży gimnazjalnej było przygotowanie argumentacji zastosowanych produktów z uwzględnieniem pozytywnego wpływu na organizm człowieka.

Uczennice Klaudia Krefft i Agata Jaskulska przedstawiły zagadnienia ulotki ,,Pięć kroków do bezpiecznej żywności''. Kolejnym ,,smacznym'' punktem było zaprezentowanie klasowych stanowisk i wspólna degustacja.  Na zakończenie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu szkolnego ,,Przez wyobraźnię do profilaktyki'' realizowanego w ramach projektu prozdrowotnego ,,My na Pomorzu''. Pani dyrektor Hanna Subkowska -Wójcik wręczyła dyplomy i nagrody dla przedstawicieli poszczególnych klas.

Światowy Dzień Zdrowia 2015 to okazja do uświadomienia, jak duże znaczenie ma bezpieczeństwo żywności i przypomnienia jaką rolę odgrywa konsument w zapewnieniu bezpieczeństwa tego, co trafia

"z pola na nasz stół".

Dziękujemy za włączenie się we wspólne świętowanie Dnia Zdrowia!!!

 

Gość specjalny - policjant.

W dniu 16.04.2015 maluchy z oddziału 0a gościły pana policjanta. Dzień rozpoczął się od przypomnienia zasad bezpiecznego poruszania się po drodze oraz przybliżenia sytuacji, w których trzeba wezwać służby ratunkowe i zapoznania z numerem 112. Następnie w towarzystwie gościa dzieci wyszły na plac przedszkolny. Podczas wspólnej zabawy  budowano zaufanie do służb ratunkowych. Przedszkolaki oglądały radiowóz oraz chętnie podejmowały próby użycia miernika policyjnego.

 

Pierwsza wspólna wycieczka przedszkolaków z oddziału 0a

W dniu 10.04.2015 maluchy z oddziału 0a, w towarzystwie dzieci z oddziału 0b oraz  uczniami z „małej szkoły” po raz pierwszy wspólnie wybrały się na autokarową wycieczkę do Kartuz, do sali widowiskowej w  Centrum Kultury na przedstawienie teatralne „Mała Syrenka”, Gdańskiego Teatru Muzycznego "PICORELLO". Po przyjeździe do Kartuz w oczekiwaniu na przedstawienie przedszkolaki urządziły sobie piknik w parku. Drugie śniadanie na świeżym powietrzu smakowało wybornie. Dzieci po uczcie kulinarnej, z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w uczcie kulturalnej. Maluchy były zauroczone spektaklem i po powrocie do przedszkola, pytały czy pojedziemy jeszcze raz.

Zobacz wszystkie zdjęcia  >>>

 

XXI sesja Sejm Dzieci i Młodzieży

“ Miejsca młodych – jakiej przestrzeni publicznej potrzebuje młodzież”

W tym roku do udziału zgłosić się mogły dwuosobowe zespoły, które miał przeprowadzić badania na wybrany temat, w lokalnej przestrzeni publicznej.

Szczegóły  w zakładce sejm.

Mistrzostwa Gminy i Powiatu w Indywidualnych

Biegach Przełajowych

             W dniu 26 marca 2015r. w Kamienicy Królewskiej odbyły się Mistrzostwa Gminy Sierakowice w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Uczniowie ze szkół z terenu gminy rywalizowali na pięknej trasie biegowej nad jeziorem Kamienickim. Najlepsi uzyskali awans do zawodów powiatowych , które rozegrano 9 kwietnia 2015r. w Miechucinie. Wśród zwycięzców znaleźli się:

·       Krzysztof Gosz IIIG

·       Zdzisław Lejk IG

·       Julia Gańska IIG

·       Nikola Weber VI SP

·       Ewelina Gańska VI SP

·       Natalia Klebba VI SP

Gratulacje.

 

 

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska

  projekt  „WŁĄCZ SIĘ NA INNYCH”

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Sołectwa Kamienica Królewska w ramach realizacji projektu  „WŁĄCZ SIĘ NA INNYCH”  we współpracy z  uczniami ze Szkolnego Klubu Wolontariusza z Kamienicy Królewskiej i Zespołem Szkół w Kamienicy Królewskiej podejmie działania:

- utworzenie świetlicy socjoterapeutycznej wraz z wyjazdem do Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni, 

- współorganizacja „Dnia Dziecka”,

- zorganizowanie działań dotyczących bezpieczeństwa „Z Prawem Na Ty” (m.in. konkursy, spotkania z funkcjonariuszami publicznym).

Projekt realizowany będzie od 01.04.2015 r. do 15.12.2015 r.

Warsztaty z języka kaszubskiego

31 marca 2015 roku w ramach lekcji języka  kaszubskiego odbyły się warsztaty plecionkarstwa z witek brzozy, przeprowadzone przez panią Bożenę Lejk z Zespołu Szkół z Gowidlina.

Plecionkarstwo to forma twórczości ludowej a jednocześnie użytkowej wykonywana przez Kaszubów od czasów średniowiecza. Najczęściej wykorzystywano w tym celu wiklinę, słomę oraz korzenie sosny, świerku lub jałowca. Pozyskiwanie korzeni drzew było niesłychanie trudne, gdyż należało znaleźć w ziemi korzeń o odpowiedniej grubości, a przede wszystkim długości, następnie wydobyć oraz od razu rozpocząć wyplatanie, ponieważ wysuszony lub zmoczony korzeń nie nadawał się do plecenia. Był on łamliwy i zmieniał barwę, co psuło estetyczny wygląd plecionki. Istnieją różne techniki wyplatania, jedną z nich jest technika spiralna, w której mistrzem jest Czesław Hinc z Kościerzyny. Jego wyroby można oglądać w Muzeum w Gdańsku, Chojnicach oraz Wdzydzach Kiszewskich.

 

 

Wielkanocne podróże małe i duże

Dnia 30.03.2015 w oddziale przedszkolnym Oa odbyły się niecodzienne zajęcia, pod tytułem „Wielkanocne podróże małe i duże, czyli o bezpiecznym poruszaniu się po drodze, przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa oraz zachowaniu się na drodze zgodnie z przepisami”. Przedszkolaki od początku roku szkolnego zapoznawały się z zasadami bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.  Tego dnia miały okazję sprawdzić swoje wiadomości. Przed przyjściem dzieci do przedszkola na dywanie pojawiła się ulica oraz znaki drogowe. Maluchy chętnie przystąpiły do zabawy przez którą mogły wykazać się oraz pogłębić swoja wiedzę. Wiadomo, iż najlepiej dzieci uczą się i utrwalają zdobyte wiadomości podczas zabawy.

 

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ W KOŚCIELE W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

Dnia 27 marca 2015 r. po mszy świętej  o godzinie 17.00 w kościele parafialnym chórzyści wraz z nauczycielami Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej i Szkoły Podstawowej w Załakowie przedstawili koncert połączony z Męką Pańską. Widowisko słowno-muzyczne przeplatane było stacjami Drogi Krzyżowej na przemian z pięknymi pieśniami wykonywanymi przez szkolny chór „Pół żartem, pół serio” solo, w duecie lub zbiorowo.

Poszczególne stacje przedstawili:

 dyrektorzy szkól:

·         Hanna Subkowska – Wójcik

·         Piotr Leszczyński

księża:

·         Ks. Diak. Tomasz Buholtz

·         Ks. Andrzej Piernikarczyk

oraz nauczyciele:

·         Mirella Dobek

·         Malwina Michalak

·         Danka Zelewska

·         Sabina Wiśniewska

·         Krystyna Borek

·         Wioleta Dworak

·         Eliza Piotrowska

·         Jacek Subkowski

szafarze:

·         Andrzej Dobek

·         Mirosław Lejk

Występ młodych artystów oraz doświadczonych lektorów został  nagrodzony gromkimi brawami publiczności. Nie zabrakło momentów wzruszeń i zadumy.

Dziękujemy za gościnny występ oraz piękny śpiew Anecie Jaskulskiej i Oskarowi Płotka.

 

POWIATOWY KONKURS "TALENT SHOW"

26 marca 2015 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych odbył się powiatowy konkurs dla utalentowanych gimnazjalistów. Uczniowie walczyli o zwycięstwo w dwóch kategoriach:

·         śpiew i gra na instrumencie,

·         taniec.

Uczestnicy reprezentowali następujące szkoły:

·         Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej,

·         Zespołu Kształcenia i Wychowania w Stężycy,

·         Zespołu Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie,

·         Zespołu Szkół w Tuchlinie i

·         Zespołu Szkół w Gowidlinie.

Wzmagania oceniało jury w składzie:

·         Edyta Gawin,

·         Agnieszka Zelewska,

·         Piotr Jereczek,

·         Wojciech Złoch

Nasza szkoła wywalczyła następujące miejsca:

kategorii TANIEC - III miejsce - Zespół "Glamour" z Kamienicy Królewskiej

w kategorii ŚPIEW  II miejsce duet z  Kamienicy Królewskiej: Klaudia Krefft i Rozalia Wenta

Gratulujemy sukcesu!!!

 

Zawody KujawiaXC tradycyjnie otworzyły sezon kolarstwa górskiego w północnej Polsce. W tym roku KujawiaXC była pierwszą edycja amatorskiego Pucharu Polski – MTB Hurom Series – którego 7 edycji będzie rozegranych w całej Polsce m.in. w Świeradowie Zdroju, Pniewach, Dusznikach Zdroju i koło Opoczna. Na zawodach zjawiła się rekordowa liczba zawodników. W kilku wyścigach rozgrywanych w ciągu całego dnia, mimo chłodu i deszczu wzięło udział ponad 170 zawodników. Zawody zorganizowane przez stowarzyszenie Byd-Bike zebrały znakomite oceny wśród uczestników.

       Z niezwykłą radością pragniemy poinformować, że nasza uczennica Martyna Krefta reprezentująca klub Baszta Bytów zajęła I miejsce w tym właśnie wyścigu. GRATULACJE.

 

Turniej Piłkarski Coca Cola Cup 2015

            W dniach 20 i 27 marca 2015r. na boisku Orlik w Kamienicy Królewskiej rozegrano coroczny turniej piłkarski Coca Cola Cup.

            W turnieju wzięły udział drużyny chłopców i dziewcząt z Lęborka,  Sierakowic, Kamienicy Szlacheckiej, Staniszewa

i Kamienicy Królewskiej.

            Wyniki końcowe:

Dziewczęta: 1 miejsce Kamienica Szlachecka

Chłopcy:       1 miejsce Gimnazjum I Lębork

             Zwycięzcy będą reprezentować nas w dalszym etapie rozgrywek, gratulacje.

 

SEJMIK KASZUBSKI –

GIMNAZJALNY KONKURS WIEDZY O KASZUBACH I POMORZU w Luzinie

21 marca 2015 roku odbył się XII wojewódzki konkurs wiedzy o Kaszubach i Pomorzu  w Publicznym Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko – Pomorskich w Luzinie. Po raz pierwszy uczniowie ZS w Kamienicy Królewskiej brali udział w tym konkursie. Uczennice reprezentujące naszą szkołę:

1.      Patrycja Stankowska

2.      Wioleta Czaja

3.      Julia Koszałka

Celem Konkursu jest motywowanie młodzieży gimnazjalnej do wzbogacania wiedzy o Kaszubach i Pomorzu.

Zakres tematyczny Konkursu obejmuje zagadnienia historyczne, geograficzne, literackie oraz kulturalne Kaszub i Pomorza Gdańskiego:

-          geografia, klimat, warunki przyrodniczo – gospodarcze,

-          historia Kaszub i Pomorza Gdańskiego,

-          pisarze, literatura, zagadnienia kulturalne,

-          postacie historyczne Pomorza Gdańskiego, w tym działacze ruchu kaszubskiego.

 

Witamy wiosnę smacznie, zdrowo  i kolorowo!

Pierwszy Dzień Wiosny w klasach I – III był inny niż w poprzednich latach. Dzieci miały okazję porozmawiać o zdrowym odżywianiu. Każda klasa przygotowała coś zdrowego i smacznego:

Klasa I przygotowała musli

Klasa II robiła sok

Klasa III zrobiła pyszne koreczki

Po smacznym posiłku dzieci poszły szukać Wiosny…

   

Dzieci z oddziału przedszkolnego 0a w Kamienicy Królewskiej w dniu 20.03.2015 uroczyście pożegnały zimę.

Podczas zajęć porannych zrobiły tradycyjną Marzannę, z którą wybrały się na ostatni zimowy spacer do lasu. W lesie żegnano Marzannę słowami:

Marzanno, Marzanno

Marzanno, Marzanno

ty zimowa panno!

Ciebie tu żegnamy

wiosnę powitamy.

Następnie przykryto kukłę zielonym materiałem oraz powitano wiosnę refrenem piosenki K. Bayera „Wiosna”

Kto obudzi pąki kwiatów? (WIOSNA!)
Kto pokaże gniazda ptakom? (WIOSNA!)
Kto wygoni misia z nory? (WIOSNA!)
Zazieleni pola, bory? (WIOSNA).

Udział przedszkolaków w dniu pożegnania zimy i powitania wiosny, wykształcił w nich postawę proekologiczną. „Nie palimy Marzanny ani nie topimy, bo dbamy o nasze otoczenie”. W drodze powrotnej spakowano zawiniątko z kukłą do samochodu pani wychowawczyni aby wywiozła Marzannę jak najdalej, by zima wróciła dopiero za rok.

Po powrocie do szkoły na boisku czekała na dzieci niespodzianka – bańki mydlane.

Ostatni dzień zimy w naszej grupie można z pewnością uznać za bardzo udany. Dzieci od samego rana z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach oraz tworzyły swoją pierwszą Marzannę. Uśmiech na twarzach i radość w serduszkach maluchów gościły cały dzień.

 

Wyjazd klas trzecich na „Dni Otwarte”

          W dniu 20 marca  wszystkie szkoły ponadgimnazjalne na terenie powiatu kartuskiego przygotowały swoje "Dni Otwarte", starając się zachęcić tegorocznych absolwentów gimnazjów do kontynuowania edukacji właśnie w ich placówce.

Tego dnia nasi gimnazjaliści z klas trzecich odbyli swoistą wycieczkę po lokalnych placówkach i zapoznali się z ich ofertą edukacyjną. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Eliza Piotrowska oraz Wioletta Winczewska.

          Najpierw uczniowie udali się do Kartuz. Na początku gościli w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących na Wzgórzu. Przygotowano tu m.in. stoiska technika organizacji reklamy, ekonomisty, handlowca, czy informatyka. Placówka kusiła ogólnopolskimi sukcesami uczniów oraz realizowanym już od kilku lat programem praktyk zagranicznych, dzięki któremu każdego roku do Wielkiej Brytanii czy Francji wyjeżdża kilkudziesięciu uczniów. Szkoła  oferuje zdobycie zawodu: technika – ekonomisty, technika – informatyka. Z kolei Liceum Ogólnokształcące posiada trzy profile: humanistyczno-dziennikarski, europejski oraz sportowy.

          Następnie uczniowie odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące im. Hieronima Derdowskiego. I tu młodzież zetknęła się z bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych oraz kół zainteresowań. Gimnazjaliści mogli też wziąć udział w przeprowadzanych doświadczeniach chemicznych, czy fizycznych oraz zapoznać się z bazą dydaktyczną szkoły. Szkoła ta posiada aż osiem profili, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Warto dodać, że są tu m. in. klasy medyczne, sportowo-turystyczne, uniwersyteckie.

Przy okazji zwiedzania tej szkoły uczniowie mogli wejść do obserwatorium astronomicznego, aby popatrzeć przez lunetę na zaćmienie słońca.

Wreszcie na końcu nasi gimnazjaliści odwiedzili Zespół Szkół Technicznych w Kartuzach. Obejrzeli warsztaty kowalskie, mechatroniczne i ślusarskie.

Kolejną szkołą, do której się udali, był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Wybickiego w Somoninie. Tutejsze technikum kształci technika hotelarstwa, żywienia i usług gastronomicznych. Zasadnicza Szkoła Zawodowa oferuje pracę w zawodzie kucharza oraz możliwość kształcenia w wybranym zawodzie.

Na zakończenie uczniowie pojechali z wizytą do Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. Tam czekało na gimnazjalistów moc atrakcji. Wędrówka po placówce rozpoczęła się od poczęstunku przygotowanego przez uczniów technikum żywienia. Na sali gimnastycznej odbywały się z kolei rozgrywki w siatkówkę. Swoje umiejętności prezentowali też członkowie szkolnego koła fotograficznego, zaś przyszłe mistrzynie fryzjerstwa czarowały piękne fryzury. W tej szkole można zdobyć zawód : technika żywienia i  usług gastronomicznych, technika agrobiznesu, ekonomisty. Placówka gwarantuje uczniom technikum praktyki w renomowanych hotelach, ośrodkach, restauracjach, a poza tym wyjazdy do szkół partnerskich w wielu krajach europejskich.

          Wszystkie szkoły przedstawiły bogatą ofertę edukacyjną, więc jest w czym wybierać.

Teraz gimnazjaliści muszą podjąć trudną, ale ważną decyzję: Do której ze szkół złożyć podanie?

 

       W dniu 13 marca 2015 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach odbyły się gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej. Naszą szkołę reprezentowało 6 uczennic:

·         Weronika Kobiela – kl. I

·         Paula Bigus – kl.II

·         Amelia Maszota – kl. IV

·         Natalia Klebba – kl. VI

·         Kamila Formella – kl. I b gimnazjum

·         Martyna Krefta – kl. I b gimnazjum

Miło nam poinformować, że dwie uczennice : Amelia Maszota oraz Martyna Krefta zdobyły zaszczytne wyróżnienia w tym konkursie. Serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów w nauce.

 

 

XXXVIII Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

Dnia 13 marca 2015r. nasi gimnazjaliści brali udział w gminnym etapie turnieju wiedzy pożarniczej pod hasłem „ Młodzież zapobiega pożarom”, który już po raz XXXVIII odbył się w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierakowicach. Konkurs składał się z dwóch etapów: części pisemnej oraz części ustnej do której przystępowało 3-5 uczniów z największą ilością punktów. W przerwie kiedy komisja konkursowa sprawdzała testy na uczestników konkursu czekała jak co roku smaczna przekąska. Po podsumowaniu wyników komisja wyłoniła zwycięzców w każdej kategorii wiekowej. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki w postaci przyborów szkolnych.

WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

            11 marca 2015 uczniowie gimnazjum uczestniczyli w  warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez p. Elwirę Lelental, prezesa Fundacji Nowe Życie, emerytowanego nadkomisarza i kierownika sekcji ds. zwalczania przestępczości narkotykowej Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Tematyka spotaknia dotyczyła skutków prawnych i zdrowotnych zażywania substancji psychoaktywnych. 

            Celem zajęć było sprowokowanie uczniów do refleksji nad przyczynami sięgania po środki psychoaktywne, przedstawienie konsekwencji zmian psychofizycznych i zdrowotnych ich zażywania. Młodzież aktywnie uczestniczyła w spotkaniu, oczekując odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Serdeczne podziękowania składamy pani Marii Karolak Pełnomocnikowi Wójta Gminy Sierakowice ds. profilaktyki za sfinansowanie warsztatów.

           

Mistrzostwa Gminy Sierakowice w Piłce Ręcznej.

       W dniu 3 marca w Szkole Podstawowej w Sierakowicach odbyły się Mistrzostwa Gminy w piłce ręcznej chłopców. Drużyny z Sierakowic, Lisich Jam i Kamienicy Królewskiej rywalizowały o prymat w tej dyscyplinie sportowej. Uroczystego otwarcia dokonał koordynator sportu Pan Marian Wnuk-Lipiński a nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwali nauczyciele wf.

Klasyfikacja końcowa

1.     Sierakowice

2.     Kamienica Królewska

3.     Lisie Jamy

     Miło nam podkreślić ,że laur najlepszego zawodnika turnieju uzyskał  nasz uczeń Wiktor Maszota.

     Drużyna Kamienicy Królewskiej wystąpiła w składzie: Wiktor Maszota, Kacper Smentoch, Michał Mejer, Bartek Dampc, Tomek Stankowski, Dawid Koszałka, Artur Bożyk, Olek Tessa, Jakub Bojanowski i Łukasz Lubotzki .

 

PROGRAM DZIAŁALNOŚCI WOLONTARIATU przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sierakowicach

Uczniowie klas pierwszych z gimnazjum Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej, spotkali się z koordynatorem wolontariatu przy  Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sierakowicach panią Karoliną Radowską. Zapraszamy wszystkie osoby, które chcą włączyć się do programu w formie wolontariatu. Więcej informacji można uzyskać u pana Bartłomieja Leszk.

 

Mistrzostwa Gminy Sierakowice w Piłce Nożnej Halowej

         W dnu 2 marca 2015 w Gimnazjum w Sierakowicach odbyły się Mistrzostwa Gimnazjum w piłce halowej. W turnieju uczestniczyły drużyny z Sierakowic, Gowidlina, Szopy i Kamienicy Królewskiej. Zespół z Kamienicy Królewskiej był reprezentowany przez następujących uczniów: Płotka Albert, Krzebietke Dominik, Bulczak Tomasz, Zakrzewski Krzysztof, Gosz Krzysztof, Stolc Patryk, Regliński Patryk, Damaszk Dawid, Wenta Dawid i Myszk Tomasz.

         Rywalizacja stała na wysokim poziomie technicznym i przebiegła w duchu zasad fair play. Na szczególne wyróżnienie w naszej drużynie zasłużyli Dawid Wenta–najlepszy strzelec i Patryk Regliński–najlepszy obrońca.

          Końcowa klasyfikacja

1.      Sierakowice 9pkt

2.      Szopa 6pkt

3.      Kamienica Królewska 3pkt

4.      Gowidlino 0pkt

         Uroczysty patronat  sprawował Pan dyrektor Krzysztof Andryskowski a nad sprawną organizacją czuwał nauczyciel wf Pan Maciej Lewandowski.

71 ROCZNICA BOHATERSKIEJ ŚMIERCI DOWÓDCY
TAJNEJ ORGANIZACJI WOJSKOWEJ „GRYF POMORSKI”,
PORUCZNIKA JÓZEFA DAMBKA

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele p.w. Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej w Gołubiu i  złożeniem kwiatów pod krzyżem upamiętniającym śmierć por. J. Dambka nad Jeziorem Dąbrowskim. O godzinie 13:00 w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku odbyła się kolejna cześć uroczystości wraz z grupami rekonstrukcyjnymi, którzy zaprezentowali sceny związane z poszukiwaniem bunkrów partyzanckich w lasach, walki z Niemcami oraz przedstawili scenę śmierci por. Józefa Dambka.

 


 III BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIEERZY WYKLĘTYCH - Tymoteusz Kniter

1 MARCA 2015 NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
You Can Dance...

            25.02.2015 w naszej szkole po raz kolejny odbył się konkurs You Can Dance otwarcia uroczystości dokonali Kinga Rusin i Michał Piróg (Agata Jaskulska, Mateusz Weber), każda klasa miala za zadanie zaprezentować swój układ taneczny... Przygotowania trwały długo i w pocie czoła każda klasa stawała na głowie, żeby swoim wykonaniem przebić inne grupy. Choreografie klas okazały się bardzo pomysłowe a stroje oryginalne... Jury w składzie p. dyrektor Hanna Subkowska Wójcik, p. Tatiana Szuta Wejer, p. Wioleta Winczewska, oraz p. Jacek Subkowski miało trudny orzech do zgryzienia czego najlepszym dowodem była długa dyskusja przy podliczaniu głosów.  ....w końcu upragniony werdykt, a zajęte miejsca wyglądają następująco...

Szkoła Podstawowa

I miejsce kl VA

II miejsce kl IV

III miejsce kl V B

IV miejsce kl VI

Gimnazjum

I miejace kl II gim

II miejsce kl IA gim

III miejsce kl III B gim

IV miejsce kl III A gim

V miejsce kl IB gim

Podsumowując tańce naszej młodzieży p. dyrektor wręczyła zwycięzkim drużynom dyplomy i słodkie upominki, pozostałe klasy otrzymały dyplomy, dodatkowe wyróżnienie otrzymała klasa IV za najładniejsze stroje.

Po zakończonym konkursie tanecznym , wręczono również nagrody dla zwycięzców za Górę Grosza tj. Kl. I SP.  kl. IV SP oraz kl. I A gimnazjum, rozstrzygnięto też konkurs historyczny „Zamki i Grody w Średniowieczu”. Uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej po zdobyciu niezbędnej wiedzy wykonali makiety grodów i zamków. Zgromadzone prace zostały ocenione przez członków komisji na czele z panią dyrektor Hanną Subkowską - Wójcik.

I miejsce: Jakub Jeliński

II miejsce: Roksana Lejk

III miejsce: Agnieszka Kitowska

Wyróżnienia:

Bartosz Jaskulski

Jakub Bojanowski

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

 

 

Dnia 25.02. 2015 odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach  Międzyszkolny Turniej Językowy dla Gimnazjalistów. Naszą szkołę reprezentowała drużyna czteroosobowa: Darek Tempski II gim. i Krystian Mielewczyk II gim. odpowiedzialni za język niemiecki oraz Patrycja Stankowska IIIa gim. i Tomasz Bulczak II gim odpowiedzialni za język angielski. Turniej miał formę quizu i zabawy co przyczyniło się do integracji wszystkich zawodników. Nasza drużyna po zaciętej walce zdobyła III miejsce. Serdecznie gratulujemy!

 


20 lutego uczniowie klas I - III zorganizowali sobie "Dzień kina"...To był niezwykły spektakl…

                        Po raz drugi w tym roku szkolnym - 18 lutego uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej mieli ogromną przyjemność obejrzeć niezwykły spektakl teatralny, zrealizowany na podstawie powieści Hobbit” w wykonaniu artystów Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu. Aktorzy po raz kolejny, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom szkół wiejskich, wyjechali ze swoimi występami do Kościerzyny. Spektakl odbył się tradycyjnie w tamtejszym kinie, które spełnia, z dużym powodzeniem, rolę sceny teatralnej. Dzieci niezwykle żywiołowo reagowały na udany występ aktorów, którzy świetnie wcielili się w role niesamowitych bohaterów tej powieści fantastycznej.

                        Uczniom bardzo podobał się występ, ale największy ich podziw wzbudziły rekwizyty i stroje aktorów, które udawały postacie znane uczniom z ekranizacji tej słynnej powieści. Należy przyznać, że pająk - gigant i wielki smok, ziejący dymem i ogniem, wywarły wielkie wrażenie nawet na bardzo wymagającym widzu. Krasnoludy i ogromne trole też robiły niesamowite wrażenie. Fantastyczny nastrój potęgowały efekty specjalne iwspaniała muzyka.

                        Podsumowując, trzeba stwierdzić z pełną satysfakcją, że spotkanie z kulturą wysoką odbyło się na bardzo wysokim  poziomie, a aktorzy zagwarantowali młodym widzom świetną rozrywkę. Świadczy o tym fakt, że sala wypełniona była po brzegi, a przez cały czas trwania przedstawienia, uczniowie byli bardzo skupieni. Nie ulega zatem wątpliwości, że trzeba i naprawdę warto bywać w teatrze! Naszych wrażeń nikt nam nie odbierze, a zamiłowanie do sztuki teatralnej jest wartością ponadczasową i żaden film obejrzany w telewizji, czy w Internecie ich nie zastąpią. Nauczyciele poloniści – organizatorzy tego wyjazdu - mają nadzieję, że kolejne spotkanie z teatrem planowane w maju br. będzie się cieszyć takim samym powodzeniem!

 

  

Konkurs Wiedzy o regionie

W dniu 17.lutego 2015r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyły się eliminacje szkolne XIII Konkursu Wiedzy o Regionie.

Dnia 27.02 2015 roku uczniowie brali udział w gminnym konkursie „Wiedzy o Regionie”, którego celem jest motywowanie dzieci i młodzieży do wzbogacenia wiedzy o Pomorzu i Kaszubach.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:      

Gimnazjum:

1.   Martyna Krefta

2.   Patrycja Stankowska

3.   Wioleta Czaja

 Szkoła Podstawowa:

 1. Kinga Leman

 2. Julia Krefta

 3. Jakub Jeliński

Na etapie gminnym w kategorii uczniów gimnazjum II miejsce zajęła uczennica Patrycja Stankowska.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Nagrodę wręczyli uczennicy przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego oddział w Sierakowicach.


Ach, co to był za bal…

            W dniu 31 stycznia br. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej, już tradycyjnie odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz Dnia Seniora. Przybyłych na bal niemal 200 gości z różnych stron naszej gminy i nie tylko, przywitały: pani dyrektor szkoły Hanna Subkowska-Wójcik oraz sołtys wsi Kamienica Królewska i radna Gminy Sierakowice – p. Maria Marcińska. Serdeczne życzenia złożył zacnym Babciom, Dziadkom i Seniorom, również ks. Proboszcz – Andrzej Piernikarczyk.

            Oczywiście najcieplejsze i najmilsze życzenia popłynęły z ust najmłodszych, czyli uczniów Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej. Dzieci z klas nauczania zintegrowanego wzruszyły wypowiadając okolicznościowe wiersze skierowane do swoich Babć i Dziadków. Wystąpili również uczniowie kl. IV z inscenizacją znanej baśni pt. „Królowa Śniegu”. Niezwykle bogate rekwizyty wykonali sami uczniowie z pomocą swoich starszych kolegów z gimnazjum. Ponadto goście mogli obejrzeć współczesną wersję „Opowieści wigilijnej” w wykonaniu uczniów klasy VI sp. Na zakończenie tego bogatego programu wystąpiły dzieci z klasy Va z tańcem i piosenką „Tyle słońca w całym mieście”.

            Tegoroczni goście zostali poczęstowani pysznym obiadem, kolacją a także tradycyjną kawą i ciastem. O podniebienie zacnych Seniorów zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kamienicy Królewskiej, które te pyszności przygotowały.

            Natomiast wszelką rozrywkę zadbała pani dyrektor Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej – Hanna Subkowska – Wójcik, która nieprzerwanie zabawiała naszych gości, organizując różne konkursy, zabawy, za które wszyscy uczestnicy otrzymywali słodkie nagrody.

            Do tańca przygrywała kapela, przy dźwiękach której bawiono się znakomicie. Do stołu podawali odświętnie ubrani uczniowie, czyli wnuki zgromadzonych gości, a nauczyciele Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej czuwali, by na stołach niczego nie brakowało.

            Każda Babcia i Dziadek otrzymali też słodkie upominki, żeby jeszcze w domu mile wspominać tę piękną uroczystość, która miała też wymiar dydaktyczny dla dzieci, w ten sposób uczą się szacunku do osób starszych.

            Pani Dyrektor i grono pedagogiczne, składają serdecznie podziękowania wszystkim, bez których zorganizowanie tak dużej uroczystości nie byłoby możliwe, a mianowicie:

1. Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sierakowicach

2. Państwu Joannie i Mirosławowi Lejk z Załakowa

3. Państwu Barbarze i Ryszardowi Krause z Kamienicy Królewskiej

4. Państwu Jadwidze i Janowi Pranczke z Pałubic

5. Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Królewskiej

UCZNIOWIE ZE SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIUSZA

W OŚRODKU REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYM W SZKLANEJ

W ferie zimowe uczniowie SKW z Kamienicy Królewskiej, spędzali czas  ze swoimi rówieśnikami w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Szklanej. Uczestniczyli w zajęciach tematycznych dotyczących m.in. „Bezpieczeństwa na drodze i w domu” oraz  „gier planszowych”.

Dziękujemy dyrektorowi placówki pani Julicie Krzebietke i pracownikom za miłe przyjęcie.

Bal karnawałowy najmłodszych

W środę 22.01.2015r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez dzieci klas 0 A, 0 B  i I- III. Tego dnia sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową. Zjawiskowy wygląd, wprowadził dzieci w wesoły nastrój i zachęcił do wspólnej zabawy. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów ; wróżki, królewny, Batmani, czarownice, czarodzieje elfy itp. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie. Była też prezentacja strojów oraz konkursy. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach.

Więcej zdjęć z balu w galerii.

POWIATOWY KONKURS MATEMATYCZNO – EKOLOGICZNY

„EKOLOGICZNY PITAGORAS”

Dnia 22.01.2015r. odbył się w naszej szkole po raz trzeci Konkursu Matematyczno – Ekologiczny „Ekologiczny Pitagoras”, była to pierwsza edycja konkursu powiatowego. Honorowy patronat objęli Starosta Powiatu Kartuskiego Pani Janina Kwiecień oraz  Wójt Gminy Sierakowice Pana Tadeusz Kobiela. Organizatorem był Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej, od strony merytorycznej nad całością czuwały nauczycielki matematyki i przyrody, panie – Renata Gojtowska i Ewelina Wejer.

Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych powiatu kartuskiego. W tym roku do konkursu przystąpiło 15 szkół, ogółem gościliśmy 40 uczestników.

Test wiedzy zawierał 20 pytań z czego 12 z matematyki a 8 z ekologii, na rozwiązanie których uczniowie mieli 60 minut. W sumie uczeń mógł zdobyć  punkty.

Po zmaganiach konkursowych, w czasie oczekiwania na werdykt komisji, uczniowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Panią Agnieszkę Gumińską pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Tematem przewodnim spotkania była tajemnicza postać Kaprala Wojtka.

Po zakończeniu obrad komisji głos zabrała Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik, która skierowała ciepłe słowa do wszystkich uczestników oraz odczytała wyniki konkursu. Gratulacje młodym matematykom i ekologom złożył również Dyrektor Zespołu Ekonomiczno -Administracyjnego Szkół Pan Jacek Mazur.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i cenne nagrody, które zakupiliśmy dzięki życzliwości i hojności   Starosty Powiatu Kartuskiego P. Janiny Kwiecień  oraz Wójta Gminy Sierakowice  P. Tadeusza Kobieli, za co serdecznie dziękujemy. 

Szczegółowe wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria kl. IV

 

Imię i nazwisko

Szkoła

 

Miejsce I

 

 

Mikołaj Jaworski

Zespół Publicznego Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Leźnie

Miejsce II

 

Mateusz Penkowski

Zespół Kształcenia

 i Wychowania w Stężycy

Miejsce III

 

Jakub Stromski

Szkoła Podstawowa

w Pępowie

Kategoria kl. V

 

Imię i nazwisko

Szkoła

Miejsce I

 

Hubert Leszczyński

Szkoła Podstawowa

w Załakowie

Miejsce II

 

Tymoteusz Krzebietke

Szkoła Podstawowa

w Sierakowicach

Miejsce III

 

Dawid Wierdak

Zespół Kształcenia

i Wychowania w Stężycy

Kategoria kl. VI

 

Imię i nazwisko

Szkoła

Miejsce I

 

Sandra Labuda

Szkoła Podstawowa

w Lisich Jamach

Miejsce II

 

Jagoda Stankowska

Szkoła Podstawowa

w Borzestowie

Miejsce III

 

Remigiusz Kamiński

Zespół Kształcenia i Wychowania

w Brodnicy Górnej

 

 

PODSUMOWANIE III EDYCJI PROJEKTY UNICEF

„WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

 

22 stycznia 2015r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej zorganizowano uroczystość podsumowującą działania w ramach tego projektu. W tym dniu zorganizowano również licytację zgromadzonych lalek. Ogromne zaangażowanie szkół, dzieci i rodziców w tę akcję przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Łączny dochód ze sprzedaży uszytych lalek wyniósł 2500 złotych i zostanie on w całości przekazany na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym.

            Bardzo serdecznie dziękujemy placówkom, które włączyły się w te działania. Były to:

- Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczy w Szklanej

- Samorządowe Przedszkole w Sierakowicach

- Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

 

            Dziękujemy również wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem przyczynili się do sukcesu tej akcji, przede wszystkim zaproszonym gościom, którzy licytowali lalki w tym przedsiębiorstwu handlowemu „WE-MET” państwu Aleksandrze i Januszowi Wenta oraz państwu Barbarze i Ryszardowi Krause właścicielom firmy  Królewiczanka – piekarnia i cukiernia” z Kamienicy Królewskiej oraz wszystkim, którzy odpowiedzieli swoją obecnością na nasze zaproszenie!

 

ZAPROSZENIE

Dyrektor i nauczyciele Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej mają zaszczyt zaprosić wszystkich chętnych na licytację lalek w ramach projektu UNICEF  „Wszystkie Kolory Świata”, której celem jest zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym. Aukcja odbędzie się na sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej dnia 22 stycznia 2015 roku o godz.12.45.

Będzie nam miło gościć Państwa w naszej szkole.


Wycieczka do Gdańska dla fanów Lechii

W dniu 22 stycznia 2015  uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali sie na wycieczkę  do Gdańska gdzie czekało na nich wiele atrakcji...  Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Stadionu Lechii PGE Areny, nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć stadion od kuchni, mogli zajrzeć do  szatni piłkarzy, zwiedzić salę pucharową, loże VIPów, salę bankietową, kaplicę, pub i inne. Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Lechii, a w nim podziwiać można było  stroje sławnych piłkarzy,  zdobyte trofea i wiele, wiele inych historycznych eksponatów. Dla uzupełnienia sportowych emocji, pojechaliśmy do kina Krewetka na film pt. Niezłomny - który opowiada historię włoskiego biegacza olimpijskiego który podczas II wojny światowej zostaje wzięty do niewoli przez siły japońskie.  Po filmie udaliśmy się jeszcze do McDonald`s oraz KFC. Cała wycieczka przebiegła zgodnie z założonym planem.  Opiekunami na wycieczce byli: p. Grażyna Dawidowska, p. Natalia Cymerman, p. Anna Naczk oraz p. Jacek Subkowski.
Spotkanie integracyjne uczniów klas VI

Spotkanie integracyjne uczniów klas VI ze Szkoły Podstawowej w Załakowie i Zespołu Szkół z Kamienicy Królewskiej odbyło się 16 stycznia w Załakowie. Spotkanie rozpoczęło się  od zabaw i gier towarzyskich, które pozwoliły uczniom lepiej się poznać.
W trakcie dyskoteki karnawałowej uczniowie mogli skorzystać z wspólnie przygotowanego poczęstunku oraz chętnie brali udział
  w zabawach prowadzonych przez wychowawców klas.  Zaplanowane imprezy służyły integracji zespołu klasowego i międzyszkolnego, miały również charakter poznawczy i wychowawczy. Teraz uczniowie czekają na wizytę swoich kolegów z Załakowa w swojej szkole.

CEZARY TESSA  TURNIEJ HALOWEJ PIŁKI NOŻNEJ CHŁOPCY -2006-2008

XXIII FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY 'DZIECI DZIECIOM'

XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

11.01.2015r. odbył się XXIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie gimnazjum Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej kwestowali w Kamienicy Królewskiej i Załakowie. W tym roku środki finansowe przeznaczone będą na leczenie dzieci na oddziałach  pediatrycznych i onkologicznych oraz na opiekę medyczną seniorów. 

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję.

 

Wycieczka na 78 Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym – BYTÓW 2015

W dniu 10 stycznia 2015 roku w Bytowie odbyły się Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym w których udział wzięła nasza gimnazjalistka, Martyna Krefta - złota medalistka w wielu prestiżowych zawodach rowerowych. 

http://kartuzy.info/wiadomosc,20944,Kolejne-sukcesy-kolarzy-z-Sierakowic.html#.VJBsp_fR8N0.facebook

http://www.zskamienicakrolewska.pl/index_pliki/sport.htm

Postanowiliśmy towarzyszyć Martynie w tej ważnej chwili. Pogoda niestety nie dopisała, deszcz i błoto z którymi musieli zmierzyć się zawodnicy dodatkowo utrudniały całą sytuację . Wraz z siostrą Julią, koleżankami z klasy oraz ( z najbardziej oddanymi kibicami swojej córki) Państwem Sabiną i Andrzejem Krefta ostro dopingowaliśmy Martynę  - skandując hasło z naszego transparentu „ Na pewno wszyscy się zdziwicie Martyna Krefta będzie na szczycie”. Ostatecznie Martynka zajęła wysokie 7 miejsce…  Cała impreza upłynęła w bardzo miłej atmosferze, dziękujemy Państwu Krefta za słodycze dla uczestników naszej wycieczki,  ale przede wszystkim dziękujemy Martynie za ogrom dostarczonych emocji. Gratulujemy wytrwałości w tak trudnym i wymagającym wyrzeczeń sporcie. ..Brawo Martynka!!! … nauczyciele wychowania fizycznego….

 

 

 

Góra Grosza!!!

Już po raz kolejny w naszej szkole zbieraliśmy niedoceniane przez wszystkich monety jedno i dwu groszowe oraz inne o wyższych nominałach. Akcja przyniosła oczekiwany rezultat ponieważ nazbieraliśmy niezłą sumę, a oto wyniki ze zbiórek poszczególnych klas oraz kolejno zajęte miejsca:

Kl

Ilosc zebranych pieniędzy

Zajęte miejsce

O.b.

12.31

II

ISP               

24.32

I

IVSP

64,49

I

VA

14.61

III

VB

17,31

II

IA Gim

33,75

I

II Gim

9,29

III

IIIA Gim

5,49

IV

IIIB Gim

28,81

II

 

Razem nasza młodzież zebrała 210.38 zł  na szczególne wyróżnienie zasługują klasy II i III SP które przekazały swoje pieniążki dla najbardziej potrzebujących rodzin kl II 18.87  i  kl III 41.50 obie klasy zostały nagrodzie słodkimi upominkami.  Zwycięzcy z tabeli  również otrzymali słodycze -  serdecznie gratulujemy. Monety można już zbierać na kolejne starcie klas, które odbędzie się już za rok. Samorząd Uczniowski.

 

Zbiórka świątecznej pomocy!

Jak co roku Samorząd Uczniowski zorganizował  w naszej szkole  Zbiórkę Świątecznej Pomocy! Dzieci i młodzież z całej szkoły przynosiły różnego rodzaju produkty żywieniowe. Wszystkie rzeczy zostały przeznaczone dla najbardziej potrzebujących rodzin z naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za pomoc oraz wsparcie.

KONKURS FOTOGRAFICZNY  im. Edmunada Peplińskiego

„Życie Gminy SIerakowice”

W październiku 2014 roku Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach ogłosił konkurs fotograficzny pt. „Życie Gminy Sierakowice”. Swoje prace i  pasję fotograficzną postanowiły przedstawić dwie uczennice naszej szkoły.

Reprezentantka szkoły podstawowej  - Małgorzata Wójcik – klasa V A oraz gimnazjalistka Natalia Damaszk – klasa III B.

 Dziewczyny przedstawiły wspaniałe prace w czterech kategoriach:

·         sfera społeczna gminy,

·         przyroda,

·         gospodarka,

·         historia.

30.12.2014r. podczas III Sesji Rady Gminy Sierakowice ogłoszono wyniki konkursu.

Jedyną zwyciężczynią i laureatką I miejsca oraz wyróżnienia  w całej gminie została Natalia Damaszk uczennica klasy III b gimnazjum. Natalia wygrała zdjęciami „Bracia” oraz „Tajemnica”. Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!


        Tajemnica                                           Bracia


III Sesja Rady Gminy Sierakowice – lekcja Wiedzy o społeczeństwie

W dniu 30.12.2014r. uczniowie gimnazjum uczestniczyli w III Sesji Rady Gminy Sierakowice. Po otwarciu posiedzenia przedstawiono porządek obrad. Uczniowie zapoznali się z pracą Rady Gminy, która tego dnia m.in. wysłuchała sprawozdania z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym, obserwowała również w jaki sposób wprowadzane są zmiany w formie podjętych uchwał dotyczących budżetu gminy na 2014r. i zmian w statucie Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Gminy Sierakowice. Na poświątecznej  sesji wręczono również nagrody dla najlepszych absolwentów w zakresie nauki języka kaszubskiego oraz ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego.

 

 

W piątek, 19 grudnia  odbyły się jasełka przygotowane przez klasy 0-III. Przedstawienie było wyjątkowe. Mali aktorzy, we wspaniałych strojach prezentowali się doskonale. Sala wypełniona była aniołkami, które śpiewały kolędy i wspaniale recytowały przygotowane wierszyki. Do szopki przybyli też pastuszkowie, które przyniosły Dzieciątku dary.  Pani dyrektor życzyła obecnym zdrowych i spokojnych Świąt, spędzonych w rodzinnej atmosferze oraz pomyślności w Nowym Roku. 

  

NAJPIĘKNIEJSZA SKARBONKA SKO

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie technicznym „Najpiękniejsza skarbonka SKO”, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową im. Ks. Bernarda Sychty. Po eliminacjach szkolnych wyłoniliśmy trzy prace konkursowe uczniów: Roksany Lejk, Jakuba Bojanowskiego i Jakuba Jelińskiego z klasy V.

Dnia 16 grudnia 2014r. odbyło się wręczenie nagród w Szkole Podstawowej w Puzdrowie. Niestety prace naszych uczniów nie zajęły czołowych miejsc, ale wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy, co na pewno zmotywuje ich do udziału w innych konkursach.

Dnia 14 grudnia 2014 roku odbyło się w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej spotkanie wigilijne dla wszystkich osób starszych i samotnych z Kamienicy Królewskiej. Organizatorami spotkania było: Koło Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Królewskiej z przewodniczącą panią Ewą Kwidzińską, pani Sołtys Kamienicy Królewskiej Maria Marcińska – radna Gminy Sierakowice oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej.

Na spotkanie przybyło wielu zaproszonych gości, wśród nich gość honorowy pan Tadeusz Kobiela – Wójt Gminy Sierakowice wraz z Małżonką. Wspaniała świąteczna atmosfera, wyśmienity poczęstunek, wspólne kolędowanie sprawiły, że goście z przyjemnością spędzili to niedzielne popołudnie.

By tradycji stało się zadość na koniec spotkania przybył Gwiazdor z olbrzymim workiem wypełnionym prezentami, nie zapomniał o nikim, grzecznych obdarował, tych niepewnych swojego postępowania obił kijem wywołując uśmiech i radość zebranych. Gwiazdor miał zdecydowanie kaszubskie korzenie, gdyż z każdym porozmawiał właśnie w języku kaszubskim.

Będąc pod urokiem tej świątecznej atmosfery wszyscy mamy nadzieję, że spotkamy się za rok.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania serdecznie dziękujemy!

 

 

Martyna Krefta najlepsza w Polsce!!!

       Uczennica klasy I gimnazjum Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej Martyna Krefta stanęła na najwyższym podium  w Międzynarodowym Kolarskim Wyścigu Przełajowym pod patronatem Prezydenta Miasta Ełku. To kolejny wielki sukces Martyny ,która uprawia kolarstwo od 2011 roku i startuje w barwach klubu kolarskiego Baszta Bytów.

Ostatnie sukcesy Martyny

· Wyścig w kol. przełajowym o puchar Wójta Gminy Zwierzyn.22-11-2014

Kategoria młodzik 3 miejsce

· Puchar Polski w Strzelcach Krajeńskich.23-11-2014

Kategoria młodzik 1 miejsce

· Puchar Prezydenta Miasta Zielona Góra w kolarstwie przełajowym.9-11-2014

Kategoria młodzik 5 miejsce

· Puchar Polski w Bieganowie 8-11-2014

Kategoria młodzik 4 miejsce

· Międzywojewódzkie Mistrzostwa młodzików w MTB.10-10-2014

Kategoria młodzik 2 miejsce

· VI MTB Tour Lębork 14-09-2014

Kategoria młodzik 2 miejsce

· Skoda Cyklo Gdynia.7-09-2014

Kategoria młodzik 1 miejsce

Serdeczne gratulacje życzymy dalszych sukcesów sportowych. 

 

Wszystkie Kolory Świata – III edycja

 

Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka?

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w światowym projekcie UNICEF – WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA. Akcja ta w Polsce wspierana jest przez Ambasadora Dobrej Woli UNICEF Majkę Jeżowską.

Celem projektu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Poprzez propagowanie akcji chcemy pokazać dzieciom, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne. Głównym zadaniem akcji jest zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym.

Uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariusza działającego przy Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej wraz z Ośrodkiem Rewalidacyjno – Wychowawczym w Szklanej postanowili przyłączyć się do tego projektu. Zachęcamy wszystkich do udziału w tej akcji. Wystarczy uszyć lalkę według określonych wymiarów (wysokość 52cm, szerokość z ramionami 39cm) wystylizować ją jako mieszkankę jednego z kontynentów, nadać jej imię, datę urodzenia oraz kraj z którego do nas przybyła i przynieść na miejsce zbiórki (Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej lub Ośrodek Rewalidacyjno – Wychowawczym w Szklanej) do 15 grudnia 2014 roku. Lalki będą pokazane na wystawie oraz zlicytowane. Całkowity dochód zostanie przekazany na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym.

PRZYKŁADOWE LALKI

Pomaganie jest przyjemne. Przekonaj się! Uszyj laleczkę, daj dzieciom nadzieję!

 

Pytania można kierować na e-mail: domino1980@interia.pl

bartekleszk@wp.pl

ewewej@wp.pl

Finał Powiatowy Turnieju TYMBARK Chłopców

           W dniu 13 grudnia w Stężycy rozegrano finał Powiatu Kartuskiego w Turnieju Tymbark chłopców U-10 rocznik 2005 i 2006. W rywalizacji wzięło udział 6 najlepszych zespołów z terenu powiatu. Wielka niespodziankę zanotowali piłkarze z Kamienicy Królewskiej ,którzy w tym gronie znaleźli się po raz pierwszy.  Rywalizacja była bardzo zacięta i po serii meczów grupowych drużyna Kamienicy awansowała do półfinału gdzie nieznacznie musiał uznać wyższość drużyny z Kartuz ulegając 1:2.

Klasyfikacja końcowa:

1.      Kartuzy

2.      Banino

3.      Somonino

4.      Kamienica Królewska

5.      Klukowa Huta

6.      Borzestowo

Skład Kamienica Królewska: Karol Dobek, Kacper Winczewski, Paweł Wenta, Tymek Kniter,Sebastian Bojanowski, Kacper Koszałka, Karol Myszk, Sebastian Gański, Grzegorz Kotłowski i Cezary Tessa.

 

WARSZTATY  BOŻONARODZENIOWE

 Dnia 10 grudnia 2014r.  troje uczniów z klasy II gimnazjum w składzie Agata Jaskulska, Tomasz Bulczak i Mateusz Weber wzięli udział w warsztatach kulinarnych  pod hasłem „Warsztaty Bożonarodzeniowe” zorganizowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach.  Zadaniem uczestników było przygotowanie wylosowanego  dania, w naszym przypadku były to łazanki oraz aranżacji stołu bożonarodzeniowego.  Po zmaganiach kulinarnych mogliśmy wysłuchać kolęd w wykonaniu chóru DISCANTUS z Gowidlina pod dyrygenturą dr Sławomira Bronk. Następnie Dyrektor Zespołu Szkół  P. Grzegorz Machola wręczył wszystkim uczestnikom nagrody  w postaci książek kulinarnych. Myślę, że była to świetna zabawa dla naszych gimnazjalistów, a przy okazji możliwość wymiany doświadczeń ze starszymi koleżankami i kolegami.

Kolędowanie w Belgii

W dniach 9-16.12.2014 Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” oraz uczestnicy konkursu „Talenty Pomorza” wyjechali na turne do Belgii, Holandii i Francji. Naszą szkołę reprezentowała uczennica Julia Krause.  Program artystyczny przedstawiał polskie tradycje bożonarodzeniowe, tańce kaszubskie jak również kolędy i pastorałki.   Wśród solistów wystąpili:

·         Julia Krause – „ Do szopy hej pasterze” – ZS Kamienica Królewska

·         Kornelia Wenta – „Cicha noc” – Gimnazjum Sierakowice

·         Kamila Sychta – „Złota Jerozolima, biedne Betlejem” – ZS Gowidlino

Dziewczyny wraz z zespołem folklorystycznym koncertowały w domach opieki, salach koncertowych, kościołach. Odbyły się również koncerty dla Polonii. 

Podczas wyjazdu uczestnicy zwiedzili takie miasta jak:

·         Brukselę,

·         Amsterdam,

·         Waterloo,

·         St-Ghislain,

·         Thulin,

·         Charleroi.

Szczególne podziękowania kierujemy Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach pani Irenie Kulwikowskiej za zaproszenie do udziału w projekcie.

MIKOŁAJKI

Jak co roku w naszej szkole obchodzimy Mikołajki. Na sali gimnastycznej w mikołajkowym nastroju spotkały się dzieci z najmłodszych klas. W pięknie udekorowanej sali, przy świątecznej muzyce dzieci wraz ze swoimi rodzicami oczekiwały na wyjątkowego gościa - Mikołaja, który obdarzył ich prezentami.

Było to naprawdę wspaniałe spotkanie; uśmiech i radość gościła na twarzy każdego dziecka.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM SPONSOROM - PANI KRYSTYNIE KOMAR KOMOROWSKIEJ, PAŃSTWU ALEKSANDRZE I JANUSZOWI WENTA – FIRMA WE - MET, PAŃSTWU BARBARZE I RYSZARDOWI KRAUSE - „KRÓLEWICZANKA” ORAZ PANI SOŁTYS MARII  MARCIŃSKIEJ ZA  POMOC MATERIALNĄ I DOBRE SERCE.

Finał Powiatowy Turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku

       W dniu 6 grudnia 2014 na Sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Sierakowicach rozegrano finał powiatowy turnieju piłki nożnej dziewcząt U - 12. Do zawodów zakwalifikowało się pięć najlepszych zespołów piłkarskich z całego powiatu kartuskiego w tym zespół Kamienicy Królewskiej.

         Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sierakowicach

Pan Ireneusz Płotka a nad sprawnym przebiegiem rywalizacji czuwał Koordynator Sportu Pan Marian Wnuk Lipiński.

Końcowa klasyfikacja:

1.      SP Banino

2.      SP Klukowa Huta

3.      SP Kamienica Królewska

     Drużyna Kamienicy Królewskiej wystąpiła w składzie: Sandra Węsierska, Daria Jelińska, Paulina Woźniak, Sandra Leyk, Julia Krause, Magda Patelczyk, Natalia Baran i Amelia Maszota.

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

           

            W ramach Światowego Dnia AIDS w szkole obdyła się prelekcja połączona z prezentacją multimedialną o tematyce ,,Co musisz wiedzieć na temat HIV i AIDS''. W klasach gimnazjlanych wśród losowo wybranych uczniów przeprowadzono test sprawdzający poziom wiedzy.

Dnia 05.12.2014r. uczennice klasy III B Paulina Mielewczyk i Amelia Labuda podczas spotkania z gimnazjalistami klas I-III przedstawiły wyniki przeprowadzonego testu, wskazały na poprawne odpowiedzi oraz zaakceptowały problem dotyczący również polskiego społeczeństwa. Liczba zakażeń HIV w Polsce systematycznie wzrasta. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od 1985 r. do końca września 2013 r. wykryto w Polsce 17 219 zakażeń HIV, jednak szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób, więc co druga osoba żyjąca z HIV nie wie, że jest zakażona i może nieświadomie zakażać innych.

Mamy nadzieję, że tym akcentem okazaliśmy wsparcie dla osób żyjących z HIV i poszerzyliśmy   wiedzę na dany temat.

Konkurs plastyczny ,,Moje Kaszuby” rozstrzygnięty

          W dniu 2 grudnia 2014 r w Kartuskim Centrum Kultury rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Moje Kaszuby”, którego  organizatorem jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o/Kartuzy, Kartuskie Centrum Kultury w Kartuzach oraz Lokalna Grupa Rybacka Kaszuby z siedzibą w Wieżycy. Cel konkursu to promocja obszaru LGR Kaszuby poprzez zwrócenie uwagi społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży na tematy związane z pokazaniem walorów przyrodniczych, kulturowo-historycznych, ochroną środowiska oraz gospodarką rybacką obszaru Lokalnej Grupy Rybackiej Kaszuby.

          Uroczystość uświetnił występ zespołu „Krosniãta” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach.

Do konkursu przystąpiło 244 uczestników w czterech kategoriach:

I kategoria : Przedszkole – Rëbôce, rëbôce

II kategoria: Klasa I-III szkoła podstawowa – Zwiérzãta z kaszëbsczégo lasa

III kategoria: Klasa IV-VI szkoła podstawowa – Przigòdë Remùsa

IV kategoria: Gimnazja i Szkoły Średnie – Wiôldżi Kaszëbi – portret

Jury w składzie: dyrektor KCK Aleksandra Maciborska – Pytka– przewodnicząca komisji, członkowie komisji: Zofia Watrak, Danuta Rzepka oraz Franciszek Kwidziński oceniło prace i przyznało nagrody.  W kategorii  Zwiérzãta z kaszëbsczégo lasa  II miejsce przypadło uczniowi naszej szkoły - Kacprowi Winczewskiemu z kl. III Szkoły Podstawowej. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, kaszubskie puzzle oraz książki z baśniami.

Biwak integracyjny klas I gimnazjum

Klasy Ia i Ib gimnazjum uczestniczyły w biwaku integracyjnym, który odbył się w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej. W trakcie trwania biwaku uczniowie brali udział w zabawach sportowych m.in. rywalizacji w przeciąganiu liny i meczach piłki nożnej. Oprócz  tego młodzież sprawdzała swoje umiejętności w budowaniu samolotów, podchodach. Uczniowie klas pierwszych spędzili również czas na seansie filmowym i wspólnej dyskotece. Podsumowując, cały biwak należy uznać za bardzo udany, co stwierdzili sami uczniowie oraz opiekunowie. 

 

26 listopada 2014 roku uczniowie klas I - III bawili się podczas zabawy ANDRZEJKOWEJ...

 

Zdrowo się odżywiamy

25-11-2014 klas I miała zajęcia nt. zdrowego odżywiania się. Przyrządzali oni  sałatkę owocową.

Po tych zajęciach każdy uczeń:

– rozpoznaje i nazywa owoce oraz warzywa (krajowe i egzotyczne)

– zna wartości odżywcze owoców i warzyw

– potrafi powiedzieć, dlaczego takie ważne jest zdrowe odżywianie się

– umie wymienić nazwy przetworów otrzymywanych z owoców i warzyw.

 

Udany debiut uczennicy naszej szkoły – Natalii Klebba

w II Powiatowym Konkursie „Piękno Słowa Czytanego”

 

              24 listopada odbył się w Kartuzach II Powiatowy Konkurs „Piękno Słowa Czytanego”. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach.

             Uczennica klasy VI  szkoły podstawowej – Natalia Klebba miała bardzo udany debiut w Konkursie. Najpierw zakwalifikowała się do finałowej dziesiątki uczestników, a następnie w drugim etapie zajęła zaszczytne III miejsce.

             W tym roku hasłem przewodnim były „MIŁOŚĆ/PRZYJAŹŃ/KOLEŻEŃSTWO". Oznaczało to, że teksty, które odczytywane były w trakcie konkursu, musiały być związane w jakiś sposób z tymi tematami. W sumie w konkursie udział wzięło dwudziestu uczniów z dwudziestu szkół powiatu kartuskiego.

             Konkurs adresowany był do uczniów klas IV – VI, każda szkoła wyłoniła w etapie szkolnym jednego ucznia. Uczestnik zgłaszał się do konkursu z wybranym i przygotowanym przez siebie fragmentem utworu, zgodnym z tegorocznym hasłem. Autorem tekstu mógł być dowolny polski lub zagraniczny twórca. Tekst przygotowany przez ucznia musiał mieścić się w przedziale 25 – 30 wersów i mieć charakter prozatorski.

             Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie każdy zgłoszony uczeń czytał na głos wcześniej przygotowany przez siebie fragment, w trakcie czytania oceniany był przez komisję konkursu. Do drugiego etapu (finałowego) komisja wytypowała 10 uczestników, którzy odczytali fragment przygotowany przez organizatorów.

            Natalia Klebba przygotowywała się do Konkursu pod czujnym okiem nauczycielki języka polskiego –  p. Krystyny Borek.

             Uczestników oceniała komisja w składzie:

Marzena Kreft - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kartuzach,

Anna Szmytke –  Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach,

Waldemar Herzberg – Biblioteka Pedagogiczna w Kartuzach.

 

 

Gminne eliminacje Konkursu Twórczości w Języku Kaszubskim organizowane

 przez ZK-P oddział w Sierakowicach.

 Dnia 21.11. 2014r. odbył się w Gimnazjum w Sierakowicach Konkurs Twórczości Literackiej w języku kaszubskim.

W konkursie naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

·        Martyna Hapka – klasa VI

·        Kacper Smentoch – klasa VI

·        Paulina Mielewczyk – klasa IIb  gimnazjum

·        Martyna Lejk– klasa IIb  gimnazjum - uczennica otrzymała II miejsce w kategorii  gimnazjum.

Celem konkursu jest zachęcanie i wdrażanie uczniów do pisemnego wypowiadania się w języku kaszubskim.

Nagrodę naszej uczennicy wręczyli przedstawiciele ZK- P o. Sierakowice – przewodniczący p. Mirosław Lejk oraz pan Zbigniew Wenta.

 

 

 

20 listopada pięciolatki oraz klay I - III udały się na wycieczkę do Kościerzyny na spektakl teatralny pt. "Plastusiowy pamiętnik" oraz do sali zabaw.

 

 

Niezwykłe wrażenia w Teatrze

                        W dniu 18 listopada uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej pod opieką swoich wychowawców mieli niebywałą przyjemność obejrzeć wspaniały spektakl teatralny, zrealizowany na podstawie powieści Kornela Makuszyńskiego pt. „Ten obcy” w wykonaniu młodych artystów Narodowego Teatru Edukacji we Wrocławiu. Artyści wychodząc naprzeciw oczekiwaniom szkół wiejskich, wyjeżdżają ze swoimi występami do Kościerzyny. Spektakl odbył się w tamtejszym kinie, które spełniło z dużym powodzeniem rolę sceny teatralnej. Dzieci niezwykle żywiołowo reagowały na piękny występ aktorów, którzy z dużym zaangażowaniem wcielili się w role młodych bohaterów: Zenka, Uli, Pestki Mariana i Julka.

                     Najważniejsze jednak jest to, że sztuka nie tylko bardzo się podobała naszym uczniom, ale zrozumieli jej przesłanie, dotyczące ogromnej roli przyjaźni w życiu młodego człowieka, szczególnie tego zagubionego lub samotnego. Sztuka miała również rozbudzić w młodych ludziach wrażliwość       i empatię. W czasie rozmów z uczniami okazało się ,że spełniła oczekiwania organizatorów. Mamy również nadzieję, że dzieci zachęcone tym wyjazdem, chętnie wezmą udział w następnym spektaklu, który planowany jest już w lutym przyszłego roku.

        Natomiast 20 listopada uczniowie naszego Gimnazjum również obejrzeli spektakl teatralny pod tajemniczym tytułem „Talenty”. Niestety, nauczyciele musieli użyć wielu argumentów, żeby namówić naszą młodzież na wyjazd do teatru.

       Na szczęście mamy wspaniałą młodzież w gimnazjum, która w końcu nie tylko chętnie pojechała na spektakl, ale po obejrzeniu sztuki, była już przekonana, że naprawdę warto jeździć do teatru i mieć kontakt z kulturą wysoką i żywym aktorem.

       Po niezwykle dobrym spektaklu młodzi aktorzy spotkali się z uczniami, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że ich gra i przesłanie spektaklu zostały zrozumiane i docenione przez młodych ludzi. Uczniowie byli zachwyceni zarówno spektaklem jak igrą aktorów.

     Kościerzyna – to niezwykle urokliwe - kaszubskie miasteczko, toteż wykorzystując okazję uczniowie wraz z nauczycielami – opiekunami zwiedzili jeden z tamtejszych zabytkowych – kościołów pw. Matki Boskiej Królowej Rodzin oraz centralny Rynek Miasta, co uwieczniliśmy na zdjęciach.

 

Dyskoteka szkolna!!!

Dna 19.11.2014 w godz. 16.00-1900w naszej szkole odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka. Impreza została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski, oraz kl. III B GIM. Zabawa była udana, przebiegła we wspaniałej atmosferze.

Serdecznie dziękujemy opiekunom pani Grażynie Dawidowskiej, Sylwii Głodowskiej, Danucie Zelewskiej i Natalii Cymerman za opiekę nad nami podczas dyskoteki.             

                                                                                  Uczniowie Z.S. w Kamienica Królewskiej

Wieczór wspomnień poświęcony pamięci  prof. Brunona Synaka -

– wielkiego przyjaciela gminy Sierakowice.

18 listopada 2014 roku uczniowie gimnazjum Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej uczestniczyli w Wieczorze Wspomnień poświęconemu pamięci prof. B. Synaka w UG w Sierakowicach. Osobę profesora wspominali m. in. Wójt Gminy Sierakowice, prof. Cezary Obracht – Prondzyński, żona Jadwiga oraz przyjaciel Kazimierz Woźniak . Goście prezentowali również ostatnią książkę autorstwa profesora B. Synaka „Bezsens i sens choroby nieodwracalnej”.

 

PROFILAKTYCZNA AKCJA SPOŁECZNOŚCIOWA

,,BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ''

            Uczniowie naszego gimnazjum wraz z opiekunami podjęli się realizacji akcji społecznej w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewodę Pomorskiego

pod hasłem „My na Pomorzu”.

Celem przedsięwzięcia  jest promowanie zdrowego i bezpiecznego życia oraz pozytywnych postaw, które są doskonałą receptą na kłopoty. Zagadnienie, które chcielibyśmy poszerzyć wśród społeczności lokalnej to:

„Badam się, więc mam pewność”.

Na spotkanie z rodzicami, które odbyło się 12 listopada 2014r.  zaprosiliśmy Stowarzyszenie Amazonki z Lęborka. Panie przybliżyły trudny temat dotyczący  nowotworów piersi i ich profilaktyki. Podzieliły się  swoimi doświadczeniami i zachęcały  rodziców do badań.

Dyrektor Kaszubskiego Centrum Medycznego - Stanisław Czerwonka 

w odpowiedzi na nasz wniosek wydelegował wykfalifikowaną pielęgniarką  P. Bernadetę Miotk, która na spotkaniu z rodzicami wykonywała pomiar ciśnienia oraz badała poziom glukozy we krwi. Zainteresowanie ze strony rodziców było duże, co nas bardzo cieszy 

i motywuje do podejmowania dalszych działań związanych z  profilaktyką.

Dodatkowo uczennice klasy IV Technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych 

z Sierakowic przedstawiły  prezentację o krwiodawstwie, zachęcając jednocześnie 

do oddawania krwi w celu ratowania ludzkiego życia.

Jeśli ktoś czuł jeszcze niedosyt informacji, dodatkowo mógł poczytać wiadomości  związane z tym tematem umieszczone na naszej  szkolnej gazetce.

            Chcielibyśmy serdecznie podziękować Paniom ze Stowarzyszenia Amazonki 

z Lęborka, Panu Dyrektorowi Kaszubskiego Centrum Medycznego Stanisławowi Czerwonka oraz Pani Bernadecie Miotk, a także uczennicom i opiekunom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Sierakowic za podjęcie z nami współpracy, która mamy nadzieję będzie owocowała i umożliwiała podejmowanie dalszych  przedsięwzięć.

 

W dniu 14 listopada w bibliotece szkolnej odbyły się szkolne eliminacje Konkursu Recytatorskiego Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej. Celem konkursu było kształcenie pięknego mówienia w języku kaszubskim, rozwijanie zainteresowania poezją, popularyzacja jej wśród dzieci oraz nauka zdrowej rywalizacji.                                                                                         

          Do konkursu zgłosiło się pięć uczennic, które recytowały wybrany wiersz Ewy Warmowskiej.  Ich występy oceniało dwuosobowe jury - nauczycielki języka kaszubskiego: Sabina Wiśniewska oraz Wioletta Winczewska.

Jurorzy po wysłuchaniu wszystkich wierszy wytypowało trzech zwycięzców konkursu szkolnego. Są nimi:

·         Kinga Szczypior – kl. I SP

·         Klaudia Koszałka – kl. II SP

·         Kinga Szczypior – kl. III SP.

Te uczennice będą reprezentować naszą szkołę w konkursie wojewódzkim, który odbędzie się w dniu 28 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Szopie.

Mistrzostwa Gminy Sierakowice w Tenisie Stołowym.

      W dniu 14 listopada 2014 odbyły się Mistrzostwa Gminy Sierakowice w Tenisie Stołowy. Zawody rozegrano w Gimnazjum w Sierakowicach. Rywalizacja przebiegała w kategorii drużyn-2 zawodników . Zawody stały na wysokim poziomie technicznym a wielu kibiców oklaskiwało najlepsze zagrania.

Wyniki szczegółowe

1.      Szopa  I

2.      Szopa II

3.      Kamienica Królewska  II

4.      Kamienica Królewska  I

5.      Sierakowice I

6.      Sierakowice II

Skład reprezentantów Kamienicy Królewskiej Dominik Krzebietke, Damian Wenta-IIIm Krzysztof Zakrzewski i Tomek Myszk-IV miejsce.

 

 

Święto Niepodległości

 

...Był taki smutny czas w historii naszej Ojczyzny, gdy na 123 lata utraciła niepodległość.

Zaborcy – trzy mocarstwa: Austria, Prusy i Rosja podzielili między siebie polską ziemię,

a Polakom chcieli narzucić swoją kulturę, język i religię. Nasz naród nie poddawał się.

Każde pokolenie stawało w obronie tych najcenniejszych wartości.

Walczyło też w wielkich powstaniach narodowych...”XIII Kaszubskie Dyktando w Luzinie

Dnia 08.11.2014r. w Luzinie odbyło się XIII Kaszubskie Dyktando zorganizowane przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.

Celem konkursu było:

• podnoszenie rangi języka kaszubskiego, jako standardowego, mierzalnego,
• wdrażanie zasad pisowni języka kaszubskiego,
• rozpropagowanie formy pisanej języka kaszubskiego,
• popularyzacja twórczości Alojzego Nagla i Stanisława Janke.

Naszą szkołę reprezentował uczeń szkoły podstawowej: Jakub Jeliński oraz uczennice gimnazjum: Julia Koszałka, Wioleta Czaja, Patrycja Szczypior, Teresa Szczypior.

W czasie pobytu w Luzinie uczennice wraz z opiekunami wzięły udział w wycieczce do biblioteki gminnej, gdzie zwiedziły wystawę dotyczącą życia i twórczości Gerarda Labudy  oraz odwiedziły jego grób na tutejszym cmentarzu. W trakcie dyktanda wysłuchaliśmy koncertu zespołu muzycznego „Fokus”.

W  roku 2015 Dyktando odbędzie się w Gdyni.

 

 

W dniu 07.11.2014 roku przedszkolaki z oddziału 0a w ramach zajęć udały się na świeże powietrze, gdzie mogły wspólnie z p. Kasią i p. Elą pobawić się w puszczanie baniek mydlanych. Na twarzy dzieci gościł uśmiech, a zabawa nie miała końca. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz uda się zorganizować ciekawe zajęcia, które dzieciom sprawią wiele radości.

 

 

„Z Podwórka na Stadion” Turniej o Puchar Tymbarku

Półfinał Powiatowy

       W dniu 6 listopada 2014r. został rozegrany coroczny turniej piłkarski o Puchar Tymbarku. W zawodach rywalizowały uczennice klas IV i V. Turniej odbył się na boisku Orlika w Sierakowicach a całością prac organizacyjnych przewodził koordynator sportu Pan Marian Wnuk Lipiński. Zawody odbyły się w miłej atmosferze i zgodnie z zasadami fair play.

        Skład drużyny Kamienica Królewska: Amelia Maszota, Sandra Węsierska, Sandra Leyk, Julia Krause, Paulina Woźniak, Magda Patelczyk, Daria Jelińska i Natalia Baran.

Wyniki szczegółowe:

1.     Banino 6pkt.

2.     Kamienica Królewska 3pkt.

3.     Sierakowice 0pkt.

 

 

SZKOLNY CHÓR „PÓŁ ŻARTEM, PÓŁ SERIO” LAUREATEM

XI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

5 LISTOPADA 2014

 

          Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Poezji i Pieśni Patriotycznej organizowanym przez Zespół Szkół Architektury Krajobrazu  i Handlowo – Usługowych w Gdańsku.  W tym roku była to już XI edycja. Patronat honorowy objęli:

Wojewoda Pomorski

Marszałek Województwa Pomorskiego

Rada Miasta Gdańsk

Kuratorium Oświaty

Do konkursu w kilku kategoriach przystąpiły 33 szkoły. Poziom był bardzo wysoki, toteż w momencie ogłaszania wyników emocje sięgały zenitu. Naszym montażem słowno – muzycznym: pt. „To nasze miejsce, to nasz kraj…” wywalczyliśmy zaszczytne II miejsce.

          Chórzystki naszej szkoły przedstawiły bardzo wzruszające widowisko patriotyczne, ukazujące trudną drogę do niepodległości naszego kraju po 123 latach niewoli.

          Dziewczęta zostały przygotowane przez nauczycielki: śpiew, taniec i oprawa muzyczna: pani  Dominika Formela, montaż poetycki: pani Krystyna Borek.

          Występy wszystkich uczestników oceniało profesjonalne jury w składzie:

·         dr hab. Aleksandra Grucza – Rogalska – dyrygent, teoretyk muzyki, adiunkt AM w Gdańsku oraz PZSM w Bydgoszczy

·         Beata Śnieg– pedagog AM w Gdańsku

·         Marzena Marczewska  i Anna Matyszkiewicz – nauczyciele języka polskiego ZSAKiHU

 

Skład zwycięskiego zespołu to:

·         Jaskulska Agata

·         Klebba Natalia

·         Krefft Klaudia

·         Mejna Martyna

·         Weber Nikola

·         Wenta Dominika

·         Woźniak Rozalia

·         Wójcik Małgorzata

·         Zblewska Żaklina

 

Szczególne podziękowania składamy:

·         Pani Dyrektor Hannie Subkowskiej Wójcik – za wsparcie emocjonalne i materialne,

·         Radzie Rodziców za ufundowanie strojów,

·         Pani Aleksandrze Kamińskiej za uszycie pięknych kostiumów,

·         Natalii Wenta z Sierakowic za gościnny występ - piękną grę na skrzypcach!!!

Natalii Damaszk i Martynie Lejk za dokumentację medialną.

 

Z podwórka  na stadion o puchar Tymbarku

Pod taką nazwą upłynął kolejny ogólnopolski  turniej piłki nożnej o puchar TYMBARK – u w kategorii U -12, który rozegrano w dniu  04 listopada 2014r na orliku przy Szkole Podstawowej im Floriana Ceynowy w Sierakowicach. Nasza drużyna zagrała w składzie:  Łukasz Lubotzki, Jakub Bojanowski. Artur Bożyk, Adrian Potrykus, Wiesław Regliński, Sebastian Stankowski, Aleksander Tessa, Paweł Myszk,  Mikołaj Smentoch, Jakub Szymichowaki, Jan Labuda.

  A oto kolejno zajęte miejsca:

CHŁOPCY

I    miejsce

SP Sierakowice

II   miejsce

SP Kamienica Królewska

III  miejsce

SP Łyśniewo                        

 

Poniżej link z transmisji meczu  TV Wybrzeże, gdzie można zobaczyć  wyczyny naszych dzielnych piłkarzy.

http://www.tvwybrzeze.pl/index.php/wydarzenia,11689

 

31 października w naszej szkole  odbył się spektakl teatralny pt. "Jesień u Kubusia Puszatka" w wykonaniu  Studia Małych Form Teatralnych ART. – RE z Krakowa. Dzieci czynnie i z uśmiechem na twarzy obserwowały przygody małego bohatera. Przygody Puszatka i jego opiekuna Krzysia bardzo podobały się maluchom oraz ich rozbawiły. Widzowie byli bardzo zadowoleni, a artyści zostali nagrodzeni brawami.

Otrzymaliśmy Certyfikat WF - u z klasą!!!

Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej otrzymały od Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) ważne wyróżnienie tj. certyfikat potwierdzający, że w placówce „WF prowadzony jest z klasą”. Program "WF z klasą" wspiera nauczycieli w rozwijaniu kultury fizycznej uczniów i przyczynia się do wypracowania dobrych, sprawdzonych pomysłów na nowoczesne i ciekawe lekcje. Zajęcia – tak obowiązkowe, jak i dodatkowe - mogą być bardziej zróżnicowane i bliższe oczekiwaniom młodych ludzi. Wychowanie fizyczne to przecież nie tylko gry zespołowe, ale i wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna.  Nasz program ma pokazać, że ze sportu w szkole każdy może czerpać przyjemność. Program realizowany był w roku szkolnym 2013/ 2014 .  Szkoły i nauczyciele mieli opracować ciekawy program nauczania oparty na określonych  zasadach, przeprowadziliśmy szereg akcji:

1)Sportowy Okrągły Stół,

2) Zdrowo jemy pepsi nie pijemy,

3) Smacznie i lekko czyli pomysł na zdrowy posiłek

4) Dni Żeglarskie - Lokalna akcja Sportowa 

5) Festyn z okazji Dnia Dziecka

6)Lekcje w terenie – wytyczamy  kierunki świata.
Nauczyciele WF prowadzili także blogi opisujące działania organizowane w ramach projektu. Przypomnijmy, że
 w programie „WF z klasą” aktywny udział bierze blisko 1300 szkół z całej Polski (podstawówki, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne).  Tym  bardziej jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy wziąć udział w tak ogólnopolskim programie.

 

 

 

KONKURS POWIATOWY „ŻYJ ZDROWO – DARUJ ŻYCIE”

30 października 2014r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach odbył się powiatowy konkurs pod hasłem „Żyj zdrowo – daruj życie”. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice klasy IIIb gimnazjum w składzie; Martyna Mejna , Paulina Mielewczyk i Amelia Labuda. Rywalizowały one z 6 szkołami gimnazjalnymi i ponadgimnazjalnymi naszego powiatu w 4 konkurencjach, a były to:

- hasło promujące spożywanie warzyw i owoców,

- przygotowanie i zaprezentowanie dietetycznej kanapki dla niejadka,

- test wiedzy,

- sportowa pauza

Na koniec zmagań obejrzeliśmy ciekawą prezentację o krwiodawstwie oraz mogliśmy sprawdzić się w zumbie, którą poprowadziła P. Sylwia Pobłocka. Nie zabrakło również smacznych i zdrowych przekąsek oraz napojów przygotowanych przez uczniów ZSP w Sierakowicach. Po podliczeniu punktów przez jury okazało się, że nasza drużyna zajęła pierwsze miejsce egzekwo z ZSP w Przodkowie. Zwycięzcę wyłoniła dogrywka sportowa. Nasze uczennice walczyły zacięcie do ostatniej chwili i ostatecznie zajęły II miejsce, bardzo serdecznie im gratulujemy.

 

Gminne rozgrywki w Unihokeja!!!

W dniu 27  października 2014  w Zespole Szkół w Gowidlinie odbyły się gminne rozgrywki w unihokeja w zawodach  wzięły udział prawie wszystkie Szkoły Podstawowe  naszej gminy. Z uwagi na zainteresowanie  zawodami i ilością  zgłoszonych drużyn zawody zostały podzielone na dwa dni osobno Szkoły Podstawowe, osobno gimnazja. Rozgrywki  jak zwykle były bardzo emocjonujące a walka zacięta. Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy. Zawody na szczeblu powiatowym rozegrane będą w tym roku w Szkole w Przyjaźni w dniach 5 i 7 listopada. A oto kolejno zajęte miejsca:

Szkoła podstawowa

Miejsce

Dziewczynki Szkoła podstawowa

Chłopcy Szkoła podstawowa

 I

 

 

Gowidlino

Tuchlino

II

Kamienica Królewska

 

 

Lisie Jamy

III

 

 

Lisie Jamy

Gowidlino
Pomorskie Dni Energii 2014 w Gdańsku

24 października uczniowie szkoły podstawowej wraz z wychowawcami Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej brali udział w Pomorskich Dniach Energii odbywających się w halach AMBEREXPO w Gdańsku.

Zorganizowana po raz 4 impreza energetyczna pozwoliła uczniom zgłębić wiedzę na temat energii – czym jest, jak się ją pozyskuje i jak mądrze z niej korzystać. Ważnym tematem była tu również ochrona środowiska oraz regionalne inicjatywy na rzecz zrównoważonej energii.

Organizatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Pomorskie w Unii Europejskiej we współpracy z Samorządem Województwa Pomorskiego.

Uczniowie zwiedzali stanowiska interaktywne, brali udział w warsztatach, pokazach i eksperymentach związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Gminne Mistrzostwa Szkół Wiejskich w Piłce Nożnej w Sierakowicach

             W dniu 24 października w Sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Sierakowicach rozegrano coroczne Mistrzostwa Szkół Wiejskich w Piłce Nożnej Halowej. W turnieju wzięły udział zespoły z Kamienicy Królewskiej, Sierakowic, Gowidlina, Załakowa i Szopy. Rywalizacja stała na wysokim poziomie technicznym i przebiegła w duchu zasad fair play.         Zwycięzcy zostali nagrodzeni przez dyrektora Szkoły Podstawowej Pana Ireneusza Płotkę wspaniałymi pucharami i medalami ufundowanymi przez Koordynatora Sportu Gminy Sierakowice Pana Mariana Wnuk-Lipińskiego.

Klasyfikacja końcowa:

1.      Sierakowice 12 pkt.

2.      Gowidlino 9pkt.

3.      Kamienica Królewska 6 pkt.

4.      Załakowo 3 pkt.

5.      Szopa 0 pkt.

      Zespół z Kamienicy Królewskiej wystąpił w składzie: Wiktor Maszota, Michał Mejer, Dawid Koszałka, Tomek Stankowski, Bartek Dampc, Olek Tessa, Łukasz Lubotzki,Janek Labuda,Jakub Szymichowski, i Artur Bożyk.

 

22 października w naszej szkole  odbył się spektakl teatralny pt. „Calineczka” w wykonaniu  Studia Małych Form Teatralnych ART. – RE z Krakowa. Dzieci czynnie i z uśmiechem na twarzy uczestniczyły w inscenizacji bajki. Buzie były uśmiechnięte, a historia Calineczki wszystkim bardzo się podobała. Widzowie byli zadowoleni, a artyści dostali gromkie brawa.

 

 

Uczniowie z Kamienicy Królewskiej

Laureatami Konkursu Plastycznego

„Moje miejsce na Kaszubach”

                W środę 22 października 2014r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej pojechali do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie, gdzie odbył się finał Konkursu Plastycznego „Moje miejsce na Kaszubach”. W konkursie udział wzięli uczniowie z 43 szkół podstawowych z obszaru LGR Kaszuby.

                Celem konkursu zorganizowanego przez Lokalną Grupę Rybacką Kaszuby było w szczególności promowanie atrakcyjności obszaru LGR Kaszuby jako obszaru atrakcyjnego turystycznie, popularyzacja ekoturystyki, wędkarstwa i rybactwa wśród dzieci i młodzieży.

Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 630 prac, spośród których Komisja Konkursowa wyłoniła łącznie 100 laureatów w trzech kategoriach wiekowych: uczniów klas 0 – I, uczniów klas II-III oraz uczniów klas IV - VI. W każdej z kategorii przyznano nagrody uczniom za zajęcie od I do X miejsca oraz 10 wyróżnień, a kolejne 40 osób otrzymało upominki za bardzo ciekawe prace.

                Uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej zostali laureatami w kategorii klas II – III.  Wiktoria Miotk zajęła trzecie miejsce, natomiast inny uczeń tejże klasy – Tymoteusz Kniter otrzymał wyróżnienie w tej samej kategorii. W nagrodę dzieci otrzymały przybory do rysowania i malowania oraz piłki. Dodatkowo organizatorzy konkursu ufundowali dla każdej szkoły trzy piłki do gry w siatkówkę, koszykówkę i nożną.

                Po wręczeniu nagród rozpoczęła się wspólna zabawa, do której zachęcali animatorzy.  Przygotowano wiele atrakcji dla dzieci i naprawdę każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były tańce integracyjne z Kubusiem Puchatkiem i Tygryskiem, a także zabawy sportowo-rywalizacyjne, m. in. skręcanie balonów, wyścigi w spodniach, slalom w specjalnych okularach, czołganie się przez  tunel,  wyścig z taczkami. Rozegrano też konkurs w dmuchanego darta, który cieszył się sporym zainteresowaniem. Spotkanie zakończyło karaoke, czyli śpiewanie piosenek przez dzieci, którym wyświetlano tekst piosenki.

                Organizatorzy nie zapomnieli również o dorosłych. Podczas gdy dzieci zajęte były zabawą z animatorami, nauczyciele oraz rodzice mogli obejrzeć wystawę fotograficzną „Kaszuby w obiektywie”, prezentującą dorobek uczestników kursu fotograficznego zrealizowanego przez LGR Kaszuby.

 

 

 

Dzień 21 października 2014 roku w naszej szkole był bardzo ważnym dniem dla najmłodszej klas. W tym dniu odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na uczniów Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej. Pierwszoklasiści oraz uczniowie klasy Vb przygotowali pod okiem pani  Danuty Zelewskiej program artystyczny. Na sali pojawiły się szkolne krasnoludki, które zgodziły się przyjąć nowe dzieci do ich szkoły, gdy one zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie oraz wykazały się wiedzą dotyczącą naszej Ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.

Po części artystycznej nastąpiła najważniejsza chwila – pasowanie na uczniów. Każde dziecko, po kolei wystrojone w biret wystąpiło na środek sali. Pani dyrektor Hanna Subkowska - Wójcik, ogromnym ołówkiem, pasowała każde dziecko na ucznia. Następnie były życzenia i upominki.

Uroczystość zakończyła się "słodkim" przyjęciem, które zorganizowali  rodzice.

Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

 

 

 

Artykuł na temat ślubowania w gazecie...

 

 

Wyróżnienie dla Dyrektora Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej

                14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. Święto Komisji Edukacji Narodowej jest okazją do podziękowania nauczycielom za trud włożony w edukację dzieci i młodzieży. Z tej okazji Dnia Edukacji przyznawane są nie tylko nagrody pieniężne, ale i prestiżowe odznaczenia.

                Jednym z nich jest Medal Komisji Edukacji Narodowej  - polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 września 2000 r. jest nadawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli.

                W 2014 roku w gronie wyróżnionych nauczycieli znalazła się pani Hanna Subkowska – Wójcik – Dyrektor Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się we Dworze Artusa, gdzie Pomorski Kurator Oświaty - pani Elżbieta Wasilenko przekazała laureatce to zaszczytne odznaczenie. Medal KEN został przyznany za całokształt osiągnięć w zakresie oświaty i wychowania. Gratulujemy zdobytego wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

 

Dzień Nauczyciela w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej

          W dniu 14 października w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Po powitaniu nauczycieli oraz uczniów przez przewodniczącą szkoły – Agatę Jaskulską  głos zabrała Pani Krystyna Borek, która zastępując nieobecną Panią Dyrektor, złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz uczniom. Pani Dyrektor Hanna Subkowska – Wójcik była wyjątkowo nieobecna tego dnia w szkole, ponieważ odbierała odznaczenie – Medal Komisji Edukacji Narodowej za całokształt osiągnięć w zakresie oświaty i wychowania. W imieniu pani dyrektor życzyła przede wszystkim wytrwałości i optymizmu w podejmowaniu codziennych wysiłków. Dziękując nauczycielom za pracę dydaktyczną oraz za wkład w wychowanie młodzieży,  wręczyła listy gratulacyjne.

          Następnie uczniowie kl. II gimnazjum zaprezentowali program kabaretowy na Dzień Nauczyciela, przygotowany pod opieką nauczycielek: Krystyny Borek, Eweliny Wejer i Dominiki Formela. Były piosenki oraz zabawne wierszyki skierowane do nauczycieli różnych przedmiotów. Utwory zaśpiewali uczniowie szkolnego chóru „Pół żartem, pół serio.” Niezwykle poruszający był występ uczennicy kl. Va - Małgorzaty Wójcik, która wykonała nastrojową i pełną zadumy „Piosenkę drewnianych lalek.”

Na zakończenie uroczystości uczniowie dedykowali nauczycielom piękne życzenia w formie piosenki i w dowód podziękowania wręczyli im kwiaty.

„Żeby źródło odnaleźć Trzeba iść ciągle w górę, trzeba iść ciągle w górę strumienia...”

Jan Paweł II

Dnia 12 października w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
w Kamienicy Królewskiej odbył się koncert chóru szkolnego „Pół żartem, pół serio” z okazji obchodów Dnia Papieskiego. Piosenki zostały wplecione w scenki z życia Jana Pawła II  przygotowane przez gimnazjalistów pod  dowództwem diakona Andrzeja Węsierskiego. Talenty wokalne można było podziwiać w takich utworach jak:

·         Święty Uśmiechnięty

·         Strumień

·         Schowaj mnie

·         Nie lękajcie się

·         Mama Królowa

Wśród chórzystek oczarowały nas głosy solistek:

·         Amelii Maszota,

·         Martyny Wenta,

·         Małgosi Wójcik,

·         Julii Krause,

·         Pauliny Woźniak,

·         Nikoli Weber,

·         Żakliny Zblewskiej,

·         Agaty Jaskulskiej,

·         Klaudii Krefft.

Atmosfera spotkania pozwoliła na nowo przypomnieć  sobie osobę i dzieło naszego Wielkiego Rodaka, który pozostanie już zawsze wzorem otwarcia na Boga i drugiego człowieka.

 

 

W dniu 10.10.2014r. klasa Oa wybrała się na spacer do lasu. Dzieci w czasie spaceru obserwowały jak zmieniają się drzewa i krzewy w czasie jesieni oraz słuchały odgłosów ptaków. Poza tym uczniowie zbierali piękne, kolorowe liście, z których zrobili bukiet. Zebrane listki zostawili pod drzewem dla jeżyka na zimę. Wracając z jesiennego lasu wszystkie dzieci pięknie śpiewały piosenkę „Już opadły liście”. Mamy nadzieję, że jeszcze uda nam się poobserwować poza naszą salą jesienny krajobraz.

Pola Nadziei

Kolejna akcja „Pól Nadziei” rozpoczęta, uczniowie naszej szkoły przed budynkiem zasadzili cebulki żonkili. Akcja ta przypominać ma nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki.

Jesienne grzybki w klasie 0a
Spotkanie z policjantami

8 października mała szkoła gościła przedstawicieli policji. Jednak głównym celem przybycia gości była pogadanka na temat poruszania się po drogach oraz jak zachować bezpieczeństwo w stosunku do nieznanych nam osób. Dzieci chętnie słuchały rad, brały udział w rozmowie. Policjanci omówili z dziećmi podstawowe zasady związane z przechodzeniem przez jezdnię i bezpieczeństwem przy drodze. Stróże prawa uświadomili maluchom jak ważne jest to, aby zawsze być widocznym, zwłaszcza poruszając się po drodze oraz w jej pobliżu po zmroku. Zajęcia dodatkowo uatrakcyjniła prezentacja radiowozu.

W dniu 08.10. 2014r. do  Przedszkola w Kamienicy Królewskiej przybyli policjanci. Do tej wizyty klasa 0b przygotowywała się od kilku dni poprzez zajęcia na temat zachowania bezpieczeństwa nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Dzieci bardzo serdecznie powitały gości i z zainteresowaniem słuchały tego, co mówili.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Pan Policjant przybliżył dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Jak zwykle szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy oraz radiowóz. Po tym spotkaniu na pewno żaden przedszkolak nie będzie obawiał się spotkania z policjantem i będzie wiedział, że jest on jego przyjacielem, który chętnie służy pomocą.

Serdecznie dziękujemy panom, że poświęcili czas na spotkanie z naszymi przedszkolakami. Zapraszamy częściej do naszego przedszkola!

Wycieczka do Doliny Jadwigi

                2 października uczniowie uczący się języka kaszubskiego w ramach swoich zajęć odbyli wycieczkę do Doliny Jadwigi. Tam w pięknej dolinie, otoczonej licznymi pagórkami , znajduje się gospodarstwo agroturystyczne państwa Tesmer. Podczas zajęć uczniowie usłyszeli legendę o królowej Jadwidze, zapoznali się z pracą rolnika, obejrzeli niektóre maszyny. Wyrabiali ciasto i formowali bułki, przygotowali też kluski do zupy ziemniaczanej.  Następnie rozpoczęła się wspólna biesiada z kaszubską kapelą „Bas.” Dzieci poznały instrumenty ludowe, usłyszały ciekawą legendę związaną z diabelskimi skrzypcami. Uczyły się gry na burczybasie, diabelskich skrzypcach i rënczôk. Zatańczyły kowala oraz wysłuchały kilku znanych pieśni.  Po tańcach skosztowaliśmy pysznych placków ziemniaczanych. Potem wybraliśmy się na niezapomnianą przejażdżkę agrobusem po najbliższej okolicy. Po drodze mijaliśmy piękne widoki oraz spotkaliśmy „Borową Ciotkę” i niezbyt sympatycznego Borowego Dziada.

                Po powrocie czekały na dzieci dalsze atrakcje. Musiały pozbierać do wytłaczanek  jak najwięcej jaj.  Po tych zmaganiach zjadły zupę ziemniaczaną z kluskami oraz upieczone przez siebie bułeczki.  Dzieci miały wspaniałą zabawę. Na placu rekreacyjno- sportowym grały w minigolfa i jeździły traktorkami.

 

Zajęcia terenowe klasy pierwszej

1 października sześciolatki udały się na zajęcia do lasu. Uczniowie pracowali w pięciu grupach. Obserwowały wybrane gatunki drzew i zbierały ich owoce. W piątek każda z grup zaprezentowała swoje obserwacje.

 

  

Biwak klasy III B w Kamienickim Młynie

30 września 2014 roku po wielu miesiącach przygotowań, niezliczonej liczbie argumentów za i przeciw, miliona obietnic niesfornych uczniów klasie III B  i ich wychowawczyni wreszcie udało się wybrać na biwak klasowy. Jedenastoosobowa brygada pod dowództwem pań Anny Naczk i Dominiki Formela spędziła dwa pełne emocji dni w stodole w Gospodarstwie Agroturystycznym „Pod lipą” u państwa Sabiny i Andrzeja Krefta.

Nigdy nie jest za późno na integrację!  

Biwak w malowniczej dolinie pośród łąk i lasów rozpoczął się pieszym rajdem z wykorzystaniem marszobiegu Nordic – Walking do wspaniałego pomnika natury w Kaszubskim Parku Krajobrazowym – Szczeliny Lechickiej – przesmyka łączącego dwa jeziora: Potęgowskie i  Kocenko.  Naszym naczelnym przewodnikiem była oczywiście właścicielka gospodarstwa pani Sabina!!! Po drodze uczniowie podziwiali piękne krajobrazy,  niesamowitą roślinność, zarastające  jezioro Odnoga. Po długim spacerze wszyscy wspólnie przygotowali ognisko. Gimnazjaliści zajadali się kiełbaskami, nie zabrakło też podchodów, gier zespołowych jak również niezliczonej ilości żartów i psikusów. Całości przyglądała się Zuzanna spoglądająca na Zamkową Górę. Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do naszych domów.

Składamy serdeczne podziękowania dla państwa Sabiny i Andrzeja Krefta za pomoc w organizacji biwaku i umożliwienie przeżycia miłych chwil na łonie natury.

  


Zajęcia w bibliotece szkolnej

25-09-2014  dzieci klasy I zostały oficjalnie zapisane do biblioteki szkolnej. Pani bibliotekarka przeprowadziła lekcję nt. Jestem czytelnikiem. Dzieci dowiedziały się jak powstaje książka i jak należy o nią dbać. Na koniec każdy mógł wypożyczyć sobie wybraną książkę.Wycieczka do Gdańska

26 września 2014 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Gdańska, gdzie o godzinie 10:00 gimnazjaliści obejrzeli film „Miasto 44”, opowieść o młodych Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w czasie trwania powstania warszawskiego. Kolejnym punktem wyjazdu było zwiedzanie z przewodnikiem Europejskiego Centrum Solidarności, a przede wszystkim stałej wystawy historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Po zwiedzaniu ECS udaliśmy się na spacer po „Drodze Królewskiej” od Bramy Wyżynnej, przez ulicę Długą na Długi Targ gdzie znajdują się najważniejsze zabytki Głównego Miasta.

GMINNE SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ!

W środę,  24 września na przystani WIKING odbyły się gminne sztafetowe biegi przełajowe. Młodzież miała do przebiegnięcia: dziewczynki  i chłopcy ze szkoły podstawowej oraz dziewczęta z gimnazjum dystans 800m, natomiast chłopcy z gimnazjum  dystans 1000m. Trasa była bardzo zróżnicowana dlatego nie był to łatwy bieg. 

Dziękujemy: Wójtowi Gminy Sierakowice panu Tadeuszowi Kobiela za puchary i drożdżówki, dyrekcji Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej pani Hannie Subkowskiej Wójcik za pomoc w organizacji zawodów, Marianowi Wnuk Lipińskiemu za pomoc w organizacji i prowadzeniu imprezy, wszystkim opiekunom za ład i porządek panujący podczas zawodów,  zawodnikom za ogrom dostarczonych emocji, porządkowym za ład na trasie, wszystkim osobom które przyczyniły się do świetności imprezy ale przede wszystkim dziękujemy  panu Lechowi Borkowskiemu za udostępnienie obiektu WIKING bez którego trudno było by zorganizować tą imprezę.

Cały artykuł w zakładce sport >>>

Dzéń Swiãti Teklë

w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej

                22 września przypadają imieniny św. Tekli. Z tej okazji z inicjatywy Pani Dyrektor – Hanny Subkowskiej – Wójcik, Koła Gospodyń Wiejskich w Kamienicy Królewskiej, współpracy nauczycieli oraz rodziców obchodziliśmy uroczyście Dzéń Piekłë Bùlwë, czyli Dzień Pieczonego Ziemniaka.

Celem tej imprezy było:

 • kultywowanie regionalnych tradycji;

 • wzbogacenie wiedzy na temat ziemniaków;

 • doskonalenie umiejętności wspólnej zabawy, właściwego współzawodnictwa.

                Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Hanna Subkowska – Wójcik, która w krótkim przemówieniu powitała przybyłych rodziców, nauczycieli i uczniów, dziękując nauczycielkom języka kaszubskiego: Grażynie Dawidowskiej, Sabinie Wiśniewskiej oraz Wiolecie Winczewskiej  za przygotowanie tej uroczystości. Osobne podziękowania zostały skierowane do pań z Koła Gospodyń Wiejskich na czele z Panią- Marią Marcińską, które przyrządziły pyszne ziemniaczane dania.

                Następnie zorganizowano wiele konkursów.

                Najpierw odbył się konkurs pięknego czytania w języku kaszubskim. Uczniowie wygłaszali wierszyki, które opiewały smaczne potrawy z ziemniaków, zachęcały do ich skosztowania. Oto niektóre z nich:

Pòd krzaczkã w pòlu

rosce ich wiele.

Mòżesz je ùpiec

w gòrącym pòpiele.

 

Òd wieków je królową

na pòlsczim stole.

Wszëtcë dzece ja jedzą

w domu i w szkòle.

 

Jôdôł  ja  król trzecy Sobiesczi

na swòjim stole.

Przëniósł  ja z Widna

i terô je z nama wszãdze, nawet w szkole.

                Kolejny konkurs polegał na wykonaniu plakatu promującego „Szpòrtownô bùlwą.” Powstały ciekawe, kolorowe i zabawne prace. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia. Inwencja twórcza uczniów nie miała granic, ponieważ uczniowie wykorzystali wszelkie dostępne materiały. Gotowe dzieła zaprezentowali w oryginalny sposób, nadając imiona swoim ziemniakom i układając o nich wierszyki. Oto kilka:

Nasza bùlwa Tekla

smieje sã do dzecy

Bò na pòlu co dzéń

 słuńce mòcno swiécy.

 

                W Dzéń Piekłë Bùlwë odbył się także konkurs na największego ziemniaka. Zwycięzcy otrzymali słodkie nagrody. Zorganizowano również ciekawe konkursy zręcznościowe, takie jak:

 • podawanie ziemniaków z ręki do ręki

 • bieg z ziemniakami na tacy

 • biegi w workach

 • sadzenie i zbieranie ziemniaków do wiaderek

 • przeciąganie liny.

                Autorkami przeprowadzonych konkursów były nauczycielki : Pani Ania Naczk oraz Sabina Wiśniewska. Zwycięzcy konkursów zostali nagrodzeni słodkimi upominkami

i pamiątkowymi dyplomami.

                Konkursowe zmagania zakończyły się ok. godz. 15.00.

Dzéń Swiãti Teklë w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej był z pewnością niezapomniany.

 


Szkolny Klub Wolontariusza

                Szkolny Klub Wolontariusza istniejący w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej w nowym roku szkolnym 2014/2015  będzie kontynuował swoją działalność. Wolontariusze podejmować będą działania w ramach wolontariatu akcyjnego oraz podejmą stałą współpracę z Ośrodkiem Rewalidacyjno-Wychowawczym w Szklanej.

 

Wolontariat stały:

 

Rozalia Wenta IIIa

Klaudia Szczypior IIIa

Patrycja Stankowska IIIa

Natalia Damaszk IIIb

Martyna Mejna IIIb

Amelia Labuda IIIb

 

Wolontariat akcyjny:

 

Julia Gańska II

Marta Klebba II

Zuzanna Czaja II

Agata Jaskulska II

Martyna Lejk IIIb

Paulina Mielewczyk IIIb

Monika Grzenkowitz IIIa

Julia Koszałka IIIa

Wioleta Czaja IIIa

 

Wyniki wyborów  do Samorządu Uczniowskiego

Już kolejny raz  nasi uczniowie wybierali  „GŁOWĘ” społeczności  szkolnej. 

W  szranki stanęły cztery uczennice:

Agata Jaskulska kl. II GIM

Julia Koszałka kl. III A GIM

Rozalia Wenta kl. III A GIM

Martyna Mejna kl. III B

Dziewczyny przygotowały wspaniałe plakaty wyborze  oraz przeprowadziły kampanię, promując swoje najciekawsze pomysły zyskując sobie w ten sposób wielu zwolenników.

Wybory okazały się wyrównane do tego stopnie, ze dwie kandydatki tj.:  Agata Jaskulska  i Julia Koszałka osiągnęły taki sam wynik i   musiały  wziąć udział w „dogrywce”  w której głosy oddawali tylko przewodniczący klas IV- VI SP oraz I-III GIM.

Przewagą zaledwie dwóch głosów, przewodniczącą szkoły zastała - Agata Jaskulska, zastępcą – Julia Koszała, sekretarzem – Rozalia Wenta.

Serdecznie gratulujemy!!!

SZKOLNA AKCJA „SPRZATANIE ŚWIATA”

Jak co roku uczniowie naszej szkoły we wrześniu wyruszyli sprzątać świat, a dokładniej swoją mała ojczyznę jaką jest dla nich Kamienica Królewska. Każdej klasie został wyznaczony teren do posprzątania , uczniowie otrzymali rękawiczki i worki i wraz z nauczycielami powędrowali zbierać śmieci.  Pogoda nam dopisała i mogliśmy miło i co najważniejsze pożytecznie spędzić ten czas.

ZIELONO MI

Dnia 13 września 2014 roku uczniowie gimnazjum  Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej, dzięki wsparciu władz naszej gminy, mieli możliwość brania udziału w seminarium z zakresu ochrony środowiska – „Zielono mi”.

Organizatorzy seminarium chcieli zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy ochrony naszego środowiska i ich znaczenie dla młodego pokolenia. Impreza odbyła się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Miłą niespodzianką dla uczestników był koncert młodej piosenkarki – Marty Podulka oraz występ kabaretu „Czwarta Fala”.

V Turniej ORLIKA o Puchar Donalda Tuska

W dniach 9-12.09.2014 na Orlikach Gminy Sierakowice (tj.  Kamienica Królewska, Gowidlino, Sierakowice) odbyły się po raz piąty turnieje o Puchar Donalda Tuska, nasza młodzież zmagała się na orlikach:

09.09.2014 w Kamienica Królewskiej           - Dziewczęta        2001-2002

10.09.2014  w Gowidlinie                            -  Dziewczęta      2003-2004        

11.09.2014 w  Sierakowicach                       - Chłopcy            2001-2002        

12.09.2014 Sierakowice                               - Chłopcy            2003-2004     

Czytaj dalej >>>

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

1 września uroczyście przywitaliśmy nowy rok szkolny 2014 / 2015. Akademię poprowadziła uczennica  klasy II  gimnazjum - Agata Jaskulska, która w pierwszych słowach powitała Panią Dyrektor, księdza Proboszcza i księdza Diakona, grono pedagogiczne, rodziców oraz swoich kolegów i koleżanki. Szczególnie ciepło zostali przywitani nasi najmłodsi uczniowie, czyli oddział przedszkolny 3 i 4 latków, który po raz pierwszy zaczyna  przygodę ze szkołą. Pani Dyrektor w swoim przemówieniu wszystkich serdecznie powitała, przedstawiła zgromadzonym nowych nauczycieli i pracowników szkoły oraz opowiedziała o wyzwaniach czekających na wszystkich,  następnie uroczyście rozpoczęła rok szkolny. Wszyscy uczniowie dowiedzieli się jakich mają wychowawców i przydzielone sale. Na końcu Pani Dyrektor poprosiła, aby wszyscy rozeszli się wraz z wychowawcami do swoich sal .

Życzymy wszystkim samych sukcesów w nowym roku szkolnym.

Po uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego uczniowie uczcili 75 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Złożono wieńce przy pomnikach lokalnych bohaterów, członków Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” oraz Leona Wenty strażnika granicznego.

 

 

Lista  osób zakwalifikowanych  do kl. I gimnazjum oraz listy osób z rekrutacji uzupełniającej do zerówki  i punktu przedszkolnego

I gimnazjum

zerówka

punkt przedszkolny

 

 

Lista zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych dzieci do Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej na rok szkolny 2014/2015

 

lista dzieci zakwalifikowanych

lista dzieci niezakwalifikowanych

 

 

Wykaz zakwalifikowanych dzieci do Oddziału Przedszkolnego oraz klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej na rok szkolny 2014/2015

 

Odział przedszkolny

Klasa pierwsza

 

 

`