ZESPÓŁ SZKÓŁ W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

ul. Szkolna 19

83-342 Kamienica Królewska

tel./fax 58 - 681 92 02   e-mail: zskamienicakrolewska@wp.pl

 

Aktualności

Kalendarium

Konkursy

Osiągnięcia

Plan lekcji

Dyżury nauczycieli

Sport

Uczniowie

Dyrekcja

Nauczyciele

Samorząd Uczniowski

Sekretariat

Rada Rodziców

Biblioteka

Pedagog

Sponsorzy

Regulaminy

Rekrutacja

Galeria

Archiwum

Absolwenci

5 - latki w szkole

Boiska ORLIK 2012

Projekty - "Jezioro..."

Rozbudowa szkoły

Cyfrowa szkoła

Sejm

Projekty

Projekty uczniowskie

Podręczniki

Przydatne linki:

MEN

Urząd Gminy Sierakowice

Kuratorium Gdańsk

Parafia - Kamienica Królewska

Interkl@sa

Szkoła z Klasą

Dziennik elektroniczny

Jesteś

monitoring pozycji

gościem na tej stronie.


Dzisiaj jest Piątek. 6 dzień tygodnia.  

Cyfrowa szkołaRok szkolny 2013/2014

 

Lista  osób zakwalifikowanych  do kl. I gimnazjum oraz listy osób z rekrutacji uzupełniającej do zerówki  i punktu przedszkolnego

I gimnazjum

zerówka

punkt przedszkolny

„Najlepszy Absolwent Gimnazjum Gmin Wiejskich i Miasteczek Województwa Pomorskiego” w roku szkolnym 2013/2014

28 czerwca 2014r. w Auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród konkursu na „Najlepszego Absolwenta Gimnazjum Gmin Wiejskich i Miasteczek Województwa Pomorskiego” w roku szkolnym 2013/2014. Osiągnięcia kandydatów były bardzo precyzyjnie oceniane i punktowane dlatego w gronie laureatów z Gminy Sierakowice znalazły się trzy osoby. Uczennica Aleksandra Woźniak uzyskała najwyższą średnią w Gimnazjum i pochwalić się może osiągnięciami naukowymi z poszczególnych konkursów. Wykazała się także wielką aktywnością społeczną i pracą na rzecz środowiska szkolnego i wolontariatu.

 

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014

 

 

POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW 2013/2014

SEMPER IN ALTUM – ZAWSZE WZYWŻ

Semper in altum - zawsze wzwyż, tymi słowami pożegnano absolwentów Gimnazjum Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej. Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia przedstawicieli trzecioklasistów, skierowanego do dyrekcji szkoły, wychowawcy i młodszych kolegów. Młodzież podziękowała w nim za trzy lata edukacji. Po wystąpieniu trzecioklasistów głos zabrała pani Dyrektor Hanna Subkowska – Wójcik. Ciepłymi słowami pożegnano absolwentów, życząc im sukcesów w życiu, radości i życzliwości ludzkiej oraz tego, by, zdobytą w murach gimnazjum wiedzę, wykorzystywali na co dzień w dorosłym życiu. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez uczniów klas młodszych i samych absolwentów, którzy słowami piosenek jeszcze raz podziękować za trzy lata spędzone w  szkole. W obecności zaproszonych gości, grona pedagogicznego i rodziców wręczono świadectwa oraz nagrody za różnorodne działania na rzecz naszej szkoły. Przyznano również coroczną nagrodę dla najlepszych absolwentów przyznawaną przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Sierakowice.

 


Nagroda dla Bartosza Lejk ucz. kl. II za sumienne i staranne prowadzenie zeszytu lektur.

Gratulujemy
!Akcja NAKRĘTKA

Akcja nakrętka dobiegła końca, w tym roku nasi uczniowie aktywnie zbierali  474,5 kg korków plastikowych czyli aż o 105 kg więcej  niż w zeszłym roku (369 kg zeszły rok). Gratulujemy tak imponującego wyniku!!!!

KLASA

I SEM

II SEM

RAZEM

„0”

0

53

53

I

11

25

36

II

14

5

19

III

9

9

18

IVA

19

36

55

IVB

18

5

23

V

35

27

62

VI

42

8

50

I GIM

0

12

12

II A GIM

19,5

22

41,5

IIB GIM

4

8

12

III GIM

43

50

93

RAZEM

 

 

474,5

 

 

 

Tydzień żeglarski w Kamienicy Królewskiej

Wtorek 24 czerwca klasy IV-VI

Środa 25 czerwca klasy 0 - III

Wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego

            W dniu 24 czerwca odbyła się autokarowa wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego. Wycieczka została zorganizowana dla dzieci uczących się języka kaszubskiego i wykazujących się aktywnością na zajęciach. Organizatorem i sponsorem tego wyjazdu było Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie o. w Sierakowicach. W wycieczce uczestniczyło 10 uczniów, w tym 4 osoby z klasy II i 6 osób z klasy III.

  

            Celem wycieczki było poznanie ciekawych miejsc na Kaszubach, rozbudzenie zainteresowania historią naszego regionu, uwrażliwienie na piękno otaczającej nas przyrody oraz zachęcenie do czynnego spędzania wolnego czasu w nieznanych zakątkach Kaszub.                                          

Podróż uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Przyrodniczego w Smołdzinie. Przewodnik barwnie i ciekawie opowiadał o zwierzętach i roślinach występujących na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego. Uczniowie poznali m. in. nieznane nam zwyczaje mew srebrzystych. Dowiedzieli się, że są trzy rodzaje wydm: białe, szare i zielone. Ciekawostką jest fakt, iż wydmy przemieszczają się nawet, jeśli nie wieje wiatr. 

            Następnie dzieci zwiedziły Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, gdzie obejrzały osadę rybacką z bogatą ekspozycją przedmiotów codziennego użytku. Przewodnik wyjaśnił, że dachy pokrywano trzciną z pobliskiego jeziora, a wnętrza chat opalano torfem. W skansenie dzieci podziwiały drzewa o bardzo interesujących formach, np. dwa dęby zrośnięte korzeniami.

Ostatnim etapem wycieczki był spacer po wydmach. Dzieci z niemałym wysiłkiem wspięły się na  rozległą Wydmę Czołpińską, przez którą prowadzi szlak turystyczny. Idąc lasem, słuchały opowieści przewodnika o rzadkich roślinach występujących w okolicy. Pan pokazał cztery odmiany borówki, z których jedna mylnie nazywa się pijanicą ze względu na odurzające właściwości. W rzeczywistości powoduje to pyłek kwiatowy bagna zwyczajnego, które rośnie zazwyczaj obok tej borówki. 

Wycieczka do Słowińskiego Parku Narodowego z pewnością była niezapomniana. Dzieci zdobyły wiedzę o roślinach i zwierzętach żyjących na tym terenie, a przy okazji dowiedziały się, jak żyli mieszkańcy tych okolic. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia opisanych miejsc.

KONKURS Z WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH

W ZESPOLE SZKÓŁ W KAMIENICY KRÓLEWKIEJ

Rok szkolny 2013/2014

17 i 18 czerwca 2014 r. odbył się konkurs z języka angielskiego, w którym wzięło udział 12 uczniów szkoły podstawowej i 8 uczniów gimnazjum. Każda z grup otrzymała osobny zestaw pytań dotyczących ogólnej wiedzy o Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i Australii. Uczniowie musieli zmierzyć się z pytaniami otwartymi, wielokrotnego wyboru oraz typu prawda/fałsz. Nie było łatwo, ale wysiłek na pewno się opłacił. Osoby, które miały szczęście znaleźć się na podium, otrzymają nagrody
w postaci fiszek do nauki języka, książek i innych językowych upominków.

WYNIKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ

I miejsce – Aleksander Tessa IV B

II miejsce – Patrycja Szczypior VI

III miejsce – Martyna Krefta VI

Najmłodszy uczestnik – Małgorzata Wójcik IV A

Udział:

Robert Wenta VI

Patrycja Lubotzka V

Łukasz Stankowski VI

Monika Keller VI

Kinga Lipkowska VI

Julia Krause IV A

Jan Labuda

Adrian Wypyszewski IV B

 

WYNIKI W GIMNAZJUM

I miejsce – Agata Szczypior III gim

II miejsce – Natalia Bladowska III gim

III miejsce – Aleksandra Woźniak III gim

Udział:

Sylwia Krefft III gim

Julia Gańska I gim

Jolanta Lejk III gim

Karolina Szczypior III gim

Kornelia Okuniewska III gim

GRATULUJĘ WYNIKÓW I DZIĘKUJĘ ZA UDZIAŁ!

I WOJEWÓDZKA LIGA PRZYRODNICZA

W poniedziałek 16.06.2014r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w finale konkursu wojewódzkiego, w ramach pilotażowego projektu „Bałtyk – morzem edukacji i zabawy”. Finał tegoż konkursu odbywał się w Gdyni na Wydziale Oceanografii i Geografii UG oraz kilka stanowisk było zlokalizowane na plaży miejskiej. Konkurs składał się z wielu zadań, m.in. oznaczanie chlorków, rozpoznawanie zwierząt morskich, rozpoznawanie kamieni bałtyckich plaż, pomiar przezroczystości Bałtyku wykonywane z łodzi motorowej za pomocą krążka Secchiego itp.  Nasi finaliści Tomasz Bulczak, Damian Wenta oraz Krystian Mielewczyk świetnie się bawili, nabyli mnóstwo nowych doświadczeń. Bardzo serdecznie gratulujemy chłopcom, a szczególnie Tomaszowi Bulczak, który zajął V miejsce. Należy tylko zaznaczyć, że jest to miejsce punktowane.

GIMNAZJALNY PROJEKT EDUKACYJNY

"Jest tylko jeden sposób nauki - poprzez działanie”

 Paulo Coelho

Dnia 16 czerwca odbyło się podsumowanie dokonań uczniów klas II gimnazjum w zakresie projektów edukacyjnych. Poszczególne grupy przez kilka miesięcy pracowali nad efektami, które zaprezentowali przed panią dyrektor Hanną Subkowską - Wójcik, nauczycielami oraz młodszymi kolegami.

KLASY I GRUPY PROJEKTOWE:

KLASA II A

FOTOGRAFIA: PIĘKNO NASZYCH OKOLIC

opiekun pani ELIZA PIOTROWSKA

Członkowie:

1.      CZAJA WIOLETA

2.      GRZENKOWITZ MONIKA

3.      KOSZAŁKA JULIA

4.      STANKOWSKA PATRYCJA

5.      SZCZYPIOR KLAUDIA

6.      WENTA ROZALIA

EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA:  

JAK UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY?

opiekun pani IWONA KOSZAŁKA - ARENT

Członkowie:

1.      HINCKE MARTYNA

2.      LEJK WRONIKA

3.      STOLC PATRYK

KLASA II B

CHEMIA:  KWASY NIE TAK STRASZNE

opiekun pani IWONA TESMER

Członkowie:

1.      DAMASZK NATALIA

2.      LEJK MARTYNA

3.      MIELEWCZYK PAULINA

4.      ZDROJEWSKI TOMASZ

BIBLIOTEKA:  CZY WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI?

opiekun pani PAULINA DUŁAK

Członkowie:

1.      GOSZ KRZYSZTOF

2.      LEJK SZYMON

3.      MROZEWSKI MATEUSZ

4.      ZAKRZEWSKI KRZYSZTOF

JĘZYK ANGIELSKI:

ANNA FIGURA: POZNAJEMY JĘZYKI PRZEZ ZABAWĘ

opiekun pani MARTYNA MEJER

Członkowie:

1.      KONKEL SEWERYN

2.      LABUDA AMELIA

3.      MEJNA MARTYNA

4.      MYSZK TOMASZ

5.      SZWABA ALICJA

  


Święto Języka Kaszubskiego

          W dniu 13 czerwca 2014 r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej obchodzono po raz drugi Święto Języka Kaszubskiego. Uroczystość odbyła się z inicjatywy pani Hanny Subkowskiej – Wójcik oraz nauczycielek języka kaszubskiego – pań: Grażyny Dawidowskiej, Sabiny Wiśniewskiej oraz Wioletty Winczewskiej, które były również odpowiedzialne za organizację tej imprezy.

          Celem uroczystości było propagowanie kaszubskiej kultury, promowanie kaszubskiej kuchni, a także ukazanie piękna Kaszub.

          Na uroczystość przybyli m. in. Sołtys Wsi Kamienicy Królewskiej – pani Maria Marcińska oraz Wójt Gminy Sierakowice – pan Tadeusz Kobiela, który wygłosił kilka słów w języku kaszubskim. Podziękował pani dyrektor Hannie Subkowskiej – Wójcik oraz nauczycielom za zorganizowanie tej pięknej uroczystości. Wyraził wdzięczność nauczycielom za to, że zaszczepili w uczniach miłość do kaszubszczyzny. Przyznał, iż na co dzień w pracy posługuje się językiem kaszubskim i jest z tego dumny.

          Tegoroczne obchody Święta Języka Kaszubskiego upłynęły pod znakiem wielu ciekawych konkursów.

          Powołano sześcioosobowe jury, które oceniało m. in. przygotowane przez uczniów stoiska, potrawy kaszubskie, plakat promujący kaszubską kuchnię. Każda klasa przygotowała stół, na którym pojawiły się kaszubskie potrawy: sałatka warzywna, swojski chleb ze smalcem i skwarkami, ogórek kiszony. Nie zabrakło też pysznej drożdżówki, kompotu z dyni oraz truskawek. Do skosztowania tych pyszności zachęcały różne hasła. Oto niektóre z nich: „Kaszëbsczi jedzenie je dobri na trawienie” , „Przëjedz latem na Kaszëbë, bãdã smaczci – nie blós grzëbë i rëbë.” Zdaniem jurorów najpiękniejsze stoiska oraz najsmaczniejszą potrawę przygotowała klasa IV a oraz I gimnazjum. Najładniejszy plakat promujący kaszubskie jedzenie wykonała klasa IV b oraz II b gimnazjum.

          W dalszej części uroczystości wysłuchaliśmy wierszy Juliana Tuwima w języku kaszubskim. Nauczyciele przeczytali utwory: „Warzëwa”, „Skôczónka”, „Òkulôrë”, „Lokòmòtiwa”, „Słóń Trąbalsczi”, „Dwa Michałë”, „Zosza Samosza”, „Jidze Grzesz” oraz „Bambo.” Trzeba przyznać, że wiersze wypowiedziane po kaszubsku brzmiały wyjątkowo zabawnie i wzbudzały zachwyt wśród widowni.

          Następnie uczniowie z kl. IV-VI oraz gimnazjaliści wzięli udział w  konkursie wiedzy o regionie. Odpowiadali na dziesięć pytań związanych z Kaszubami. Ponadto uczniowie mogli wykazać się znajomością kaszubskich frazeologizmów. Pytano m. in. co znaczy zwrot „ znac sã jak wilk na gwiôzdach”, miec kurzą pamiãc.”

          Kolejny konkurs plastyczny „Kaszëbsczi wësziwk” polegał na pomalowaniu wybranego elementu kaszubskiego haftu. Niełatwo było pokolorować pawie oczko, tulipana, lilię ponieważ kaszubski haf składa się z trzech odcieni niebieskiego koloru.

Najtrudniejszą konkurencją było przebieranie na czas grochu i fasoli. Drobne ziarenka wymykały się często z rąk i były do siebie podobne, więc nie było łatwo.  Ostatecznie jurorzy przyznali I miejsce dwóm klasom” VI oraz III gimnazjum.

          Podczas Święta Języka Kaszubskiego rozstrzygnięto także konkurs plastyczny „Kaszubskie legendy.” Wręczono nagrody uczniom klas 0 - II, którzy  wykonali ilustracje do legend: „Stworzenie Kaszub”, „Diabelski kamień”, „Trzy zjawy.”

          W ramach obchodów Święta Języka Kaszubskiego odbyły się również konkursy muzyczne. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas I – III SP zaśpiewali  „Kaszëbsczé nótë.”Oprócz tego dla chętnych zorganizowano konkurs piosenki kaszubskiej. Dzieci mogły zaśpiewać piosenkę o Kaszubach po polsku lub po kaszubsku. Zwyciężyli gimnazjaliści z klasy III, którzy przy akompaniamencie akordeonu wykonali utwór „W kaszëbsczich stronach.” Drugie miejsce zajęły uczennice klasy szóstej z piosenką „Kaszëbsczé jezora”, zaś trzecie miejsce przypadło klasie II, która zanuciła po kaszubsku piękną i wzruszającą piosenkę Eugeniusza Pryczkowskiego „Święty Janie Pawle.” Niezwykłą pomysłowością wykazały się pierwszoklasiści, ponieważ ułożyli piosenkę o  Kamienicy Królewskiej do znanej melodii „Hej, hej sokoły.” Usłyszeliśmy także popularny ładny kaszubski utwór „Òd błotka, do błotka.”

Wszyscy nagrodzeni oraz wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze.

Obchodom Święta Języka Kaszubskiego towarzyszyła wystawa „Pierwsza odsłona” przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Z tej okazji odbył się konkurs dla uczniów, którego zadaniem było uzupełnienie tekstu na temat okupacji niemieckiej na Kaszubach i Kociewiu w 1939 r.

          Tegoroczne Święto Języka Kaszubskiego na pewno zapadnie nam w pamięci. Dzięki wielu atrakcyjnym konkursom i zabawom było smacznie, wesoło i ciekawie.

Szczególne podziękowania za pomoc w przygotowaniu tej uroczystości należą się pani Sabinie Kreft. Natomiast paniom: Marii Marcińskiej, Teresie Kwidzińskiej i Grażynie Jelińskiej serdecznie dziękujemy za pracę w komisji konkursowej.
Program profilaktyki palenia tytoniu

,,ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE’’

Uczniowie klas gimnazjalnych oraz V i VI klasy Szkoły Podstawowej wzięli udział w programie profilaktycznym ,,Znajdź właściwe rozwiązanie’’. W ramach edukacji antynikotynowej uczennice klasy III gimnazjum: Aleksandra Woźniak przygotowała prezentację na określony temat natomiast Karolina Szczypior i Kornelia Okuniewska przeprowadziły ankietę dla uczestników programu.

Wyniki poszczególnych pytań z ankiety  są następujące:

82% - ankietowanych poszerzyło wiedzę na temat składników dymu tytoniowego

77% - ankietowanych wie więcej o negatywnym wpływie palenia na zdrowie.

59% - ankietowanych dowiedziało się więcej na temat szkodliwości biernego palenia

34% - ankietowanych dzięki zajęciom bardziej pozytywnie myśli o sobie

Dodatkowym zadaniem było przeprowadzenie warsztatów na zajęciach technicznych, podczas których uczniowie wykonywali plakaty. W ramach programu profilaktycznego na godzinach z wychowawcą zostały przedstawione zagadnienia zalecane w programie.

Dziękujemy za włączenie się w kampanię!


Program edukacji antytytoniowej dla uczniów klas I-III

" Nie pal przy mnie, proszę"

            Uczniowie klas I -III w naszej szkole  po raz kolejny brali udział w programie edukacji antytytoniowej, który  miał charakter profilaktyczny. Jego celem jest zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększenie wiedzy w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu.

Na zajęciach warsztatowych w ramach tego programu nasi uczniowie zrealizowali następujące zagadnienia:

1. Co to jest zdrowie?

2. Od czego zależy nasze zdrowie?

3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?

4. Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone?

5. Nie pal przy mnie proszę?

Podsumowaniem programu był konkurs plastyczny pod tytułem –„Nie pal przy mnie, proszę”.Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i  szczęścia dlatego 11 czerwca w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Imprezę przygotowali wychowawcy i dzieci klas 0 - III. Dzieci złożyły życzenia rodzicom – recytowały wierszyki, śpiewały piosenki. Wszystkie dzieci prezentowały swoje umiejętności artystyczno – wokalne. Rodzice byli zachwyceni występami swoich pociech. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. Po prezentacji słowno – muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Uroczystość przebiegła w ciepłej i miłej atmosferze. 

Wycieczka do  Runowa

Uczniowie klas 0 - III podczas swojej wycieczki przenieśli się do prawdziwego świata Indian, gdzie przybrani w kolorowe pióropusze i wymalowani w indiańskie barwy mieli okazję poznać życie, kulturę i obyczaje Indian.

Spotkali tam także "Wielkiego Wodza Siedzącego Byka", wraz z którym poznali gry i zabawy małych Indian. Strzelali z łuku, jeździli konno, a całą przygodę zakończyli  wspólnym grillowaniem. Dzieci doskonale bawiły się pośród prawdziwych tipi, wigwamów i totemów.

 

 

 

 

Przedszkolny Program Edukacji Antytytoniowej „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

Oddział przedszkolny naszej szkoły brał udział w realizacji programu antynikotynowego organizowanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Dzięki tym zajęciom dzieci zwiększyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu, obserwowały podczas wycieczki źródła dymu, kolorowały plakat "Proszę! Nie pal przy mnie”. W ramach realizacji zagadnień z programu, został zorganizowany kącik informacyjny dla rodziców na temat szkodliwości palenia papierosów.

·        Program przyczynił się do popularyzacji ochrony przyrody wśród przedszkolaków.

·        Rośnie świadomość dzieci odnośnie ochrony natury.

·        Zajęcia nauczyły dzieci kreatywnego myślenia, samodzielności i podejmowania inicjatyw. 

 

 

Sukcesy naszej uczennicy Martyny

Martyna Krefta trenuje w klubie MLKS Baszta Bytów kolarstwo górskie i przełajowe.

 Zaczęła w 2011 r. trenować  jako żak, obecnie jest już na etapie – młodziczka. Uczestniczy w różnych wyścigach, maratonach, na szczeblach wojewódzkich i ogólnopolskich, odnosząc sukcesy. Jest w Kadrze Młodzików Pomorskiego Związku Kolarskiego, posiada licencję zawodniczą.

Wyjeżdżając na zawody, poznaje wielu ciekawych ludzi, np. pana Czesława Lange, który jest organizatorem Ogólnopolskiego Maratonu Skandia Maraton Lange Team i innych znanych sportowców. Wielką przygodą dla niej był wyjazd na Ogólnopolskie Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym w Bieganowie, ukończyła wyścig na 11 pozycji w swojej kategorii była 5.

 

Najwyższe lokaty  :

v  1 miejsce Bytów przełaj

v  1 miejsce Ogólnopolskie Zawody Kolarstwa Górskiego ,,Słupia XC"

v  1 miejsce Kwalifikacja generalna MTB Grand Prix Słupsk

v  1 miejsce MTB TOUR LĘBORK

v  3 miejsce Pomorska Liga MTB

v  3 miejsce Ogólnopolski wyścig w przełajach Strzelce Krajeńskie

v  3 miejsce Ogólnopolski wyścig w przełajach Zwierzyń

v  1 miejsce Ogólnopolskie zawody MTB Gdynia

v  1 miejsce MAŁY TOUR BIKERÓW Chełm

v  11 miejsce Mistrzostwach Polski w przełajach (swoja kategoria 5)

To tylko część osiągnięć naszej uczennicy, która w tym roku kończy szkołę podstawową.

Życzymy dalszych sukcesów i czekamy na nowe wieści z tras kolarskich.

 

PIKNIK EDUKACYJNY W SIERAKOWICACH

Dnia 9 czerwca 2014 roku w Gimnazjum w Sierakowicach odbył się piknik edukacyjny w ramach projektu unijnego „Rozwój kompetencji kluczowych szansą na wyższą jakość nauki w szkołach podstawowych gminie Sierakowice” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.” Na uczniów naszej szkoły  czekała wiele atrakcyjnych pokazów edukacyjnych zrealizowanych przez firmę „EDUFUN”.

Kaszubski Turniej Tenisa Stołowego im. Andrzeja Grubby

      W dniu 7 czerwca 2014r. w Gimnazjum w Sierakowicach rozegrano coroczny powiatowy turniej tenisa stołowego. Patronem zawodów był wspaniały polski tenisista Andrzej Grubba(1958-2005) , który w swojej karierze sportowej zawsze stosował zasadę fair play.

        W turnieju wzięło udział blisko 100 zawodników i zawodniczek reprezentujących powiat kartuski. Reprezentacja Kamienicy Królewskiej wystąpiła w składzie: Adrian Hebel, Łukasz Garski, Szymon Choszcz, Wojtek Dobek, Bartek Neumiler, Gracjan Mejna, Damian Wenta i Tomek Zdrojewski.

 

 

„Inwazja biedronek” w Kamienicy Królewskiej

 

Dnia 4 czerwca  najmłodsi uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję Dnia Dawcy Szpiku organizowanego w Szkole Podstawowej w Sierakowicach. Dzieci przebrane za biedronki - idąc ulicami wsi rozdawały ulotki rozpowszechniające akcję i ideę dawstwa  szpiku.

 

 

 

„Kaszubski Idol”

Dnia 2 czerwca 2014 roku uczennica klasy III gimnazjum wzięła udział w eliminacjach do „Kaszubskiego Idola”, który odbył się w Ośrodku Kultury w Kartuzach.

Było to dla Sylwii ciekawe doświadczenie i dlatego uważa, że warto brać udział w takich konkursach.

 

 

Uczennice z Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej posłankami  „XX Sesji Sejm Dzieci i Młodzieży”

w Warszawie

W tym roku do projektu organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zakwalifikowało się 230 zespołów czyli 460 posłów z całego kraju. Z województwa pomorskiego dostało się trzynaście szkół. Jedyną szkołą z powiatu kartuskiego był Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej. Uczennice klasy III gimnazjum Oliwia Jelińska i Oliwia Zblewska po przygotowaniu i przeprowadzeniu debaty  pt. ”Nie tylko wybory - jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji?” otrzymały mandaty poselskie. Pierwszego czerwca uczestniczyły w obradach „XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży”, gdzie tematem przewodnim były wybory parlamentarne. Obrady prowadzili wybrani marszałkowie SDiM oraz pani Marszałek Ewa Kopacz i wicemarszałkowie Sejmu RP. W posiedzeniu uczestniczyli również przedstawiciele rządu: Wicepremier pan Janusz Piechociński i Podsekretarz Stanu w MEN pani Ewa Dudek oraz Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak. Podobnie jak parlamentarzyści, młodzi posłowie i posłanki uczestniczyli w debacie, przedstawiając swoje racje i argumenty.
Po dyskusji nad projektem uchwały w sprawie propagowania wśród młodzieży postaw obywatelskich posłowie SDiM podjęli uchwałę, która przedstawiona zostanie polskiemu parlamentowi.


SPRAWOZDANIE Z BIWAKU INTEGRACYJNEGO KLAS  V i VI

ZESPOŁU SZKÓŁ W KAMIENICY KRÓLEWSKIEJ

W dniach 28,29,30 maj 2014r.  19 uczniów  Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej brało udział w biwaku w Garczynie k. Kościerzyny.

Cele biwaku:    

- integracja uczniów

- poznanie najbliższego regionu Kaszub, w którym odbywał się biwak

- umiejętność organizacji i pożytecznego spędzania czasu

Mimo niesprzyjającej pogody uczniowie z zapałem wykonywali powierzone im zadania. Zajęcia integracyjne i gry zespołowe wzbudzały wiele emocji ale też radości. Na siatce wspinaczkowej, 15 metrów nad ziemią można było bez ograniczeń sobie pokrzyczeć.  Dużo wrażeń dostarczyły nam takie atrakcje jak strzelanie z łuku, „skok Tarzana”,  marsz „Rekruta” oraz przeprawy leśne w tak zwanym „Małpim Gaju”. W trakcie  podchodów w lesie oraz dyskoteki był również czas na relaks . Podczas podsumowania uczniowie stwierdzili, że wszystkie zajęcia im się podobały.

Opiekunowie biwaku – wychowawcy klas Sabina Wiśniewska, Renata Gojtowska.

 


 

KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ

29 maja w  Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego  w Sierakowicach odbył się  I Międzyszkolny Konkurs Piosenki  Angielskiej „Crazy 80's” . Podczas występów zaprezentowało hksię 53 uczestników z 14 szkół  powiatu kartuskiego. Nad przebiegiem konkursu czuwała Komisja w składzie:

·         Maciej Krawczyk -przewodniczący,

·         Wioletta Kuczkowska,

·         Natalia Gronowsk,

·         Aleksandra Klaman - Chmielewska,

·         Agnieszka Zelewska. 

Naszą szkołę reprezentowała Sylwia Krefft z klasy III gimnazjum. Pięknie zaśpiewała piosenkę Bryana Adamsa pt. „Heaven”.

 

PROJEKT „CO JUNNO KRYJE W SZUWARACH?”

FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW:

 

SPRAWOZDANIE KOŃCOWE

 

 

  KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA

Dnia 26 maja 2014r. zorganizowaliśmy seminarium podsumowujące projektu „Co Junno kryje w szuwarach?”. Konferencji przewodniczyła P. Dyrektor Hanna Subkowska – Wójcik, która to powitała zaproszonych gości m. in przedstawicieli Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, Radę Rodziców, nauczycieli oraz uczniów gimnazjum. Uczniowie biorący udział w projekcie przedstawili prezentację o efektach działalności projektu. Pani Joanna Kuśnierz (przedstawiciel KPK) zaprezentowała walory Jeziora Junno jak i samego Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Wszystkim uczestnikom konferencji serdecznie dziękujemy.

W tym dniu rozstrzygnęliśmy ostatni konkurs zaplanowany w ramach projektu pod hasłem „Junno dawniej i dziś”. Konkurs polegał na przygotowaniu prezentacji multimedialnej na temat historii i zmian Jeziora Junno. Zwycięzcą okazała się uczennica klasy III gimnazjum Agata Szczypior, natomiast wyróżnienie otrzymała uczennica również III gim Aleksandra Woźniak. Dziewczynom serdecznie gratulujemy.

 

„Pola Nadziei 2014”

Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza 28 maja 2014 r. udali się do Szkoły Podstawowej w Mirachowie gdzie podsumowano zbiórkę pieniędzy dla Kartuskiego Hospicjum Domowego Caritas. W tegoroczną zbiórkę zaangażowało się prawie dwieście pięćdziesiąt wolontariuszy, którzy zebrali 47 tyś. złotych. Dziękujemy wszystkim, którzy w ten sposób wsparli finansowo Kartuskie Hospicjum Domowe Caritas.

Dzień Dziecka a Festyn Zdrowia

PROMOCJA KOLOROWYCH ZDROWYCH SMAKÓW I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

,,Żyj zdrowo – jedz zdrowo’’

Gimnazjalistki  z klasy II a i II b w ramach projektu ,,Czas na zdrowie’’ promowały zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczną poprzez zabawę.  

Dzień dziecka połączony z festynem zdrowia odbył się 25.05.2014 roku przyniósł wiele emocji i niesamowitych wrażeń.

Grupa projektowa ,,Żyj zdrowo – jedz zdrowo’’ przy pomocy kolegów i koleżanek z klasy oraz opiekunów i wychowawców zaplanowała wiele rozgrywek sportowych, degustację soków i koreczków owocowo – warzywnych. Dodatkowo do współpracy zaproszono uczniów z Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z Sierakowic, którzy przygotowywali: napój z zielonej pietruszki, sok kubusiowy, koktajl ,,Owocowa Chwila’’.  Spragnionym wrażeń i chcącym ochłonąć po sportowych rozgrywkach serwowano  kawę mrożoną.

Uwieńczeniem promocji zdrowego stylu życia było zaproszenie przybyłych gości na pokaz kilku filmików edukacyjnych pt. ,,Śmietnik w mojej głowie’’ oraz ,,Żywność ekologiczna gwarancją dobrego smaku’’. Podczas prezentacji rozdawano ulotki oraz przygotowane koreczki i soki. Dla najmłodszych uczestników niespodzianką były balony otrzymane w ramach projektu.

Festyn z okazji Dnia Dziecka w Kamienicy Królewskiej

25 maja 2014r roku  w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbył się festyn z okazji Dnia Dziecka. Święto to tym razem zostało połączone z obchodami Dnia Matki.Jak co roku organizatorami byli uczniowie klas II a i II b wraz z wychowawczyniami:  Elizą Piotrowską i Dominiką Formela. Tradycyjnie uczniowie własna pracą i ogromnym zaangażowaniem zbierali fundusze na wycieczkę w klasie trzeciej.

Słoneczna i ciepła pogoda pomogła nam zrealizować festyn. Na najmłodszych  i tych nieco starszych czekało wiele ciekawych atrakcji. W średniowieczne czasy przenieśli nas rycerze, którzy zaprezentowali swoje waleczne umiejętności. Odważni śmiałkowie mogli  postrzelać z łuku, natomiast zapaleni sportowcy mieli możliwość poćwiczyć Zumbę poprowadzoną przez instruktorkę fitnessu Sylwię Pobłocką,  jak również zagrać w siatkówkę i piłkę nożną.

W programie festynu znalazły się również takie atrakcje jak:

·         Nordic Walking – przygotowany przez panią Sabinę Krefft

·         konkursy dla dzieci z atrakcyjnymi nagrodami

·         manicure oraz peelingowy masaż dłoni dla mam wykonany przez konsultantki firmy Oriflame

·         dmuchana zjeżdżalnia

·         ujeżdżanie byka

·         kącik maluch z basenem, kulkami i torem przeszkód

·         malowanie twarzy

·         autografy Mistrza Polski w kolarstwie przełajowym – Tomasza Rzeszutek

Ponadto na głodomory czekał kącik gastronomiczny, w którym serwowano:

·         kiełbaski z grilla,

·         pyszne domowe ciasta,

·         gofry

·         kawa oraz herbata,

·         zimne napoje.

Osoby dbające o linię miały możliwość skorzystania z filmu edukacyjnego oraz skosztowania żywności w ramach projektu „Czas na zdrowie” zorganizowanego przez panią Iwonę Tesmer oraz uczniów technikum z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. Teren szkoły przypominał wielki, radosny plac zabaw, na którym wszyscy znakomicie się bawili.

Należy też wspomnieć o tym, że nie udałoby nam się zrealizować projektu, gdyby nie dobre serce wspaniałych ludzi. Serdeczne podziękowania kierujemy do pani dyrektor Hanny Subkowskiej - Wójcik, rodziców, nauczycieli oraz sponsorów. Dziękujemy Wam za  pomoc, wielkie zaangażowanie w organizacji festynu.

„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma,

Lecz przez to kim jest,

Nie przez to, co posiada,

Lecz przez to czym dzieli się z innymi.”

- Jan Paweł II -

NASI DARCZYŃCY:

*      Państwo Aleksandra i Janusz Wenta – Firma We-Met

*      Państwo Barbara i Ryszard Krause „Królewiczanka”

*      Firma Dom-Wit Kamienica Królewska

*      Biuro Usług BHP Kamienica Królewska – Państwo Mirella i Andrzej Dobek

*      Salon Fryzjerski ,,Monika” z Kamienicy Królewskiej

*      Koło Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Królewskiej

*      Pani Sołtys Maria  Marcińska

*      Firma „Marc-Jan”

*      Państwo Bogusława i Marian Damaszk

*      Państwo Dorota i Wojciech Gosz

*      Sklep ROWEROWY ROMET Subkowscy

*      Auto - Handel Naczk - Anna Naczk

*      Pani Sabina Drywa

*      Bank Spółdzielczy Sierakowice

*      Bank Zachodni WBK Sierakowice

*      Centrum Stałej Wyprzedaży Sierakowice

*      Firma „Ecomp” Sierakowice

*      Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach

*      Księgarnia ,,Libra’’ Sierakowice

*      Pani Sabina Kreft Kamienica Królewska

*      Państwo Pranczk – Pałubice

*      Pizzeria „Italiana”

*      Sklep Chemiczny ,,Grzenkowicz” Sierakowice

*      Sklep Chemiczny „Dafne”

*      Sklep Motoryzacyjny – Wróblewska Maria

*      Sklep Odzieżowy „Beata”

DIĘKUJEMY!!!

 klasa II a i II b z wychowawczyniami ;0)

Więcej zdjęć w galerii >>>

„X  Majówka z generałem Józefem Wybickim, czyli wyprawa po generalskie epolety"

            W sobotę 24 maja 2014 roku po raz dziesiąty odbył się konkurs pt. ”Majówka  z generałem Józefem Wybickim, czyli wyprawa po generalskie epolety”. W tym roku uczniowie reprezentowali naszą szkołę w dwóch trasach rowerowej (ok. 30km) i pieszej (ok. 15km). Rozpoczęcie konkursu miało miejsce w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie zaś meta znajdowała się w Dworku Rodziny Wybickich w Sikorzynie.

            W kategorii Gimnazjum – Rajd Pieszy, Oliwia Jelińska, Kornelia Okuniewska i Aleksandra Woźniak uzyskały II miejsce, zaś w kategorii Gimnazjum Rajd Rowerowy, Wioleta Czaja, Patrycja Stankowska i Klaudia Szczypior V miejsce. Gratulujemy!

Śpiewam, bo umiem

23 maja w Lisich Jamach jak co roku odbył się konkurs „Śpiewam, bo umiem” dla uzdolnionych wokalnie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu kartuskiego. Słowa Goethego:  “Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź, tam dobre serce mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają” - rozbrzmiewają tradycyjnie podczas konkursu i najlepiej oddają jego ideę!

Zainteresowanie konkursem przerosło oczekiwania. W tym roku wzięło w nim udział 34 uczniów z 19 szkół! Patronat nad konkursem corocznie obejmuje Wójt Gminy Sierakowice p.Tadeusz Kobiela. Konkurs odbył się przy współpracy z Gdańskim  Stowarzyszeniem „Jaś i Małgosia”, które jest organizatorem wojewódzkiego konkursu  piosenki dla dzieci i młodzieży im. Teatrzyku Bim-Bom w Gdańsku. Laureaci powiatowego konkursu otrzymali kwalifikacje do etapu wojewódzkiego.

Nad całością czuwało jury w składzie:

·         p. Joanna Werochowska - dyrygentka scholi Canticorum z parafii Zmartwychwstania Pańskiego z Kościerzyny,

·         ks. Paweł Kruczek ze zgromadzenia Zmartwychwstańców pracujący
na terenie Niemiec,

·         p. Roman Kryszewsk i- basista zespołu „Grupa 51” oraz realizator nagrań studyjnych.

Naszą szkołę prężnie reprezentowali:

·         Amelia Maszota w kategorii I-III

·         Małgosia Wójcik – w kategorii IV –VI

·         Agata Jaskulska – w kategorii I-III gimnazjum

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki (karnety na basen w Kistonie), a laureaci nagrody rzeczowe. Tym razem nie udało nam się zająć miejsc, ale zbieramy siły na przyszły rok i już zabieramy się do pracy!!!

W tym dniu nie czuło się rywalizacji, a przebieg przybrał formę koncertu i był prawdziwą ucztą duchową dla wszystkich. Młodsi wokaliści wspierani przez starszych, tych bardziej doświadczonych; wszyscy zasłuchani i trzymający kciuki za każdego mimo doskwierającego upału - to widok, który poruszał dorosłe serca.

 


Niecodzienną podróż odbyli nasi uczniowie 22 maja br. Niespodziewanie znaleźli się na Drodze Mlecznej i zaczęli zwiedzanie najodleglejszych zakątków naszej galaktyki. Jak to możliwe? Naszą szkołę odwiedziło objazdowe Planetarium. Uczniowie mogli przeżyć niepowtarzalne wrażenia podczas wirtualnej podróży do odległych zakątków Wszechświata. Planetaria Objazdowe to najnowocześniejsze narzędzia edukacyjne służące do popularyzacji astronomii. Już sama kosmiczna kopuła była tak niesamowita i wzbudziła ciekawość wszystkich, a dodatkową atrakcją były głosy emocji uczniów biorących udział w pokazach.Wycieczka na Mazury

W dniach 20-23.05.2014r. odbyła się wycieczka na Mazury. Uczniowie klasy III gimnazjum z Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej rozpoczęli pierwszy dzień zwiedzania od Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce. Kolejnym punktem programu było poznanie historii „Wilczego Szańca” jednego z najsłynniejszych obiektów II Wojny Światowej. Następny dzień również rozpoczął się interesująco, widokowy rejs wokół wysp  przez południową część zespołu J. Mamry, zwiedzanie Giżycka i Twierdzy Boyen - jednej z najlepiej zachowanych zabytków architektury obronnej XIX wieku w Polsce. Trzeci dzień pobytu na Mazurach rozpoczął się od poznania plemienia Galindów i zapoznania się z przyrodą na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Wieczorem wszyscy miło spędzali czas w Parku Wodnym TROPICANA w hotelu Gołębiewski. W ostatnim dniu przewodnik oprowadził uczniów m.in. po dziedzińcu gotyckiego zamku i malowniczej starówce w Olsztynie. W planetarium uczniowie obejrzeli seans pt. Kosmiczny ekspres - Podróżując przez naszą Galaktykę, spotykamy wyjątkową planetę - Ziemię.

SERDECZNE PODZIĘKOWANIA

DLA

PANA WÓJTA GMINY SIERAKOWICE

TADEUSZA KOBIELI

ZA WSPARCIE FINANSOWE

 

Uczniowie klasy III gimnazjum

wraz z wychowawcą Bartłomiejem Leszk
Dnia 15 maja odbył się szkolny konkurs „Śpiewam, bo umiem”. Celem konkursu było poszukiwanie i odkrywanie „małych talentów” muzycznych wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Do rywalizacji przystąpiło 12 osób.

 

Konkurs odbył się w 3 kategoriach:

·         O-III SP

·         IV-VI SP

·         I-III Gimnazjum.

 

Nad prawidłowością przebiegu konkursu czuwało jury w składzie:

·         Pani Grażyna Dawidowska

·         Panią Tatiana Wejer 

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników i bardzo burzliwych obradach komisja wybrała laureatów z każdej kategorii:

KATEGORAI 0-III SP

1.      AMELIA MASZOTA  klasa III

KATEGORIA IV-VI SP

1.      MAŁGORZATA WÓJCIK klasa IV a

KATEGORIA I-III GIMNAZJUM

1.      AGATA JASKULSKA klasa I Gimnazjum

 

Laureaci I miejsca z każdej kategorii jadą na konkurs powiatowy do Lisich Jam. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy ;0)

Koncert w zabytkowym kościele z okazji 10-lecia Polski w Unii Europejskiej

W niedzielę 11 maja br. w zabytkowym kościele w Sierakowicach odbył się koncert z okazji 10-lecia Polski w Unii Europejskiej.

Zgromadzonej dość licznie (mimo padającego deszczu) publiczności zaprezentowała się w programie muzyczno- poetyckim nasza młodzież. Zespół wokalno- instrumentalny działający w GOK-u (pod przewodnictwem p. Dominiki Formeli w składzie:

Mateusz Pawelczyk- solista oraz grający na flecie poprzecznym i gitarze

Kornelia Wenta- solistka oraz gitarzystka,

Natalia Wenta- skrzypaczka,

Agnieszka Szulc- solistka i gitarzystka,

Rozalia Wenta- gitarzystka i śpiewająca w zespole.

Ponadto widzowie mieli okazję usłyszeć znane wiersze polskich poetów: ks. Jana Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej, Adama Asnyka i K.I. Gałczyńskiego. Wiersze recytowali uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej pod kierunkiem nauczycielki - p. Krystyny Borek:

Mateusz Weber,

Karolina Szczypior,

Wioleta Czaja.

Przed rozpoczęciem koncertu zgromadzonych gości serdecznie powitała dyrektor GOK-u p. Irena Kulwikowska, która krótko opowiedziała historię powstawania zabytkowego kościoła. Podkreśliła również, że koncert zorganizowano z okazji 10-lecia Unii Europejskiej, której fundusze przyczyniły się do wybudowania tego zabytku sakralnego, z którego władze Gminy Sierakowice i mieszkańcy są bardzo dumni.

W kolejnej części „wypowiadała się” poprzez wzruszającą muzykę i poezję nasza młodzież. Widzowie usłyszeli przepiękne liryczne pieśni polskie, m.in. „Pamiętasz, była jesień”, „Z nim będziesz szczęśliwsza”, w solowym wykonaniu Kornelii Wenty, „Kasztany”, „Czarny blues o czwartej nad ranem”, „Bieszczadzkie anioły” oraz „Jej portret”, który solo zaśpiewał Mateusz Pawelczyk.

Nasi młodzi soliści, muzycy i recytatorzy z ogromnym zaangażowaniem wykonali wszystkie utwory, toteż poruszeni widzowie nie szczędzili im braw i pochwał. Oprawa muzyczna i słowna koncertu miała bardzo wysoki, wręcz profesjonalny poziom. To utalentowana młodzież pokazała, że nie przesiaduje przed komputerem, lecz rozwija swoje zdolności, a wspaniały efekt jej pracy mogliśmy podziwiać w czasie występu, który dostarczył widzom niezapomnianych wrażeń. Przyjemny dreszcz emocjo spowodowany pięknym i dojmującym śpiewem młodych solistów, chociaż na chwilę sprawił, że zachmurzone niebo pojaśniało, a widzowie poczuli się jak w niebie.

Na zakończenie koncertu dyrektor- p. Irena Kulwikowska podziękowała występującym oraz gościom. Podkreśliła również, że dwoje uczniów spośród młodych talentów, które mieliśmy okazję słuchać, czyli Mateusz Pawelczyk oraz Kornelia Wenta zostało laureatami ogólnopolskiego konkursu „Odkrywamy Talenty Pomorza”. Trzymamy za nich kciuki w eliminacjach kolejnego, ostatniego etapu konursu.Sprawozdanie z wyjazdu edukacyjnego do Kartuz

28 kwietnia 2014r. klasa pierwsza naszego gimnazjum wzięła udział w wyjeździe edukacyjnym do Kartuz zorganizowanym ze środków uzyskanych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, w ramach projektu „Co Junno kryje w szuwarach?”.

Pierwszy punkt programu stanowiła wizyta w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Pani Gabriela Gackowska – specjalista ds. Higieny Komunalnej przedstawiła uczestnikom spotkania cały szereg informacji związanych tematycznie z wodą. Omówiła m.in. jakość wody w naszych wodociągach jak również w miejscach wykorzystywanych do kąpieli, ze szczególnym uwzględnieniem jeziora Junno. Zaprezentowała rodzaje badań wody (mikrobiologiczne, fizyko-chemiczne i organoleptyczne), sposób przeprowadzania kontroli oraz niezbędny do tego sprzęt. Następnie udaliśmy się do punktu ujęcia wody w Kartuzach, gdzie obejrzeliśmy studnie głębinowe oraz uczniowie samodzielnie mogli pobrać próby do badania wody.

Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie Oczyszczalni Ścieków w Kartuzach. Poznaliśmy proces technologiczny oczyszczania ścieków doprowadzanych do tutejszej oczyszczalni. Przy oczyszczalni działa również laboratorium w którym wykonuje się badania fizyko – chemiczne ścieków. Dzięki uprzejmości Kartuskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji mogliśmy zbadać wodę z naszego jeziora. Badanie objęło takie parametry jak: zawartość azotu, fosforu, żelaza, barwę oraz mętność. Po analizie wyników okazało się, że wody Jeziora Junno mieszczą się w pierwszej klasie czystości.

A oto wyniki badania:

 


Szczególne podziękowania składamy pracownikom Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kartuzach oraz Kartuskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji.


 

Lista zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych dzieci do Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej na rok szkolny 2014/2015

 

lista dzieci zakwalifikowanych

lista dzieci niezakwalifikowanych

 

 

XV Igrzyska Dzieci i Młodzieży

 

W dniach 12-14 maja 2014 roku dzieci i młodzież naszej szkoły wzięli udział w XV Gminnych Igrzyskach  Dzieci i Młodzieży , które co roku odbywają się na stadionie  przy Szkole Podstawowej w Sierakowicach. Przez trzy dni młodzież zmagała się w konkurencjach lekkoatletycznych, co przyniosło nam dużą ilość medali.

Uczniowie zdobyli medale w następujących konkurencjach:

Konkurencja

Kategoria

Imię i nazwisko ucznia

Miejsce

Uwagi

Pchnięcie kulą

Chłopcy SP

Marcin Lipkowski

pierwsze

 

Rzut piłeczką palantową

Dziewczęta GIM

Martyna Hincke

trzecie

 

Skok w dal

Chłopcy GIM

Karol Ziegert

trzecie

 

Pchnięcie  kulą

Dziewczęta GIM

Martyna Hincke

trzecie

Trzecie miejsce na powiatowej Olimpiadzie Lekkoatletycznej w Somoninie

Skok w dal

Chłopcy SP

Dawid Gański

drugie

 

Piłka nożna

Chłopcy SP

·    dzisław Lejk

·    Jan Lejk

·    Dawid Gański

·    Robert Wenta

·     Łukasz     Stankowski

·    Marcin Lipkowski

·    Wiktor Maszota

·    Paweł Myszk

·    Łukasz Lubotzki

·    Aleksander Tessa

drugie

 

Piłka nożna

 

Chłopcy GIM

·     Karol Ziegert

·     Dariusz Kitowski

·     Wojciech Dobek

·     Krzysztof Zakrzewski

·     Krzysztof Gosz

·     Łukasz Garski

·     Patryk Stolc

·     Tomasz Bulczak

trzecie

 

Bieg 1500

Chłopcy SP

Zdzisław Lejk

pierwsze

 

 

Wszystkim medalistom serdecznie gratulujemy!!!

 

 

Turniej Piłkarski LOTOS CUP 2014

        W dniu 9 maja 2014 na boisku Orlik w Gowidlinie rozegrano eliminacje gminne turnieju piłkarskiego Lotos CUP 2014-rocznik U-12. Zespół Szkół z Kamienicy Królewskiej reprezentowali: Bartek Dampc, Kacper Smentoch, Wiktor Maszota, Michał Gosz, Dawid Koszałka, Michał Mejer, Sebastian Stankowski, Artur Bożyk, Jakub Szymichowski, Łukasz Lubotzki, Jakub Bojanowski, Aleksander Tessa i Paweł Myszk.

        W klasyfikacji końcowej I miejsce zajął zespół z Gowidlina, który będzie reprezentował  gminę Sierakowice w dalszym etapie rozgrywek w Stężycy.

 

 

 

 

Ogłaszamy konkurs klasowy na najładniejszy plakat, zawierający hasło promujące udział obywateli w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

 Przekonaj innych, że warto głosować !!!

Czekamy na prace do 9 maja 2014r.


Prace prosimy składać do pana Bartłomieja Leszk

 

 

Przedszkolaki przyjmują gości

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły postanowili zaprosić rodziców do szkoły. Zabrali się do pracy już w poniedziałek – samodzielnie przygotowali zaproszenia oraz udali się do sklepu zrobić zakupy.

We wtorek dzieci piekły ciasteczka i przygotowywały salę na przyjęcie gości.

Środa – wszystkie dzieci odświętnie ubrane gościły swoje mamy. Samodzielnie nakrywały stoły, zamawiały kawę lub herbatę no i częstowały ciasteczkami.

Dziękujemy gościom za przyjęcie naszego zaproszenia.

"Akademia Dojrzewania"

Zespół Szkół przystąpił do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Akademia Dojrzewania". Program został przygotowany dla klas drugich gimnazjum w ramach zajęć wychowania do życia w rodzinie ujętych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego do szkoły przekazano bezpłatne materiały edukacyjne. Profesjonalnie przygotowane pomoce naukowe opracowane przez ekspertów: Bożenę Kowalską – ginekologa z wieloletnim stażem, oraz Joannę Klimkowską – psychologa i psychiatrę z dużym doświadczeniem w pracy z młodzieżą.
W ramach programu "Akademia Dojrzewania" odbędzie się konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.

WARSZTATY CHEMICZNE

W ramach projektu „Co Junno kryje w szuwarach?” zorganizowaliśmy pod koniec kwietnia drugą część warsztatów , które poprowadziła P. Iwona Tesmer. Spotkanie to było poświęcone analizie chemicznej wód Jeziora Junno. Ze środków WFOŚiGW w Gdańsku zakupiliśmy teczki ekobadacza oraz termometr głębinowy oraz krążek Secchiego, dzięki tym sprzętom mogliśmy profesjonalnie badać temperaturę wody, przejrzystość oraz zawartość takich związków jak fosforany, azotany i amon.

 

 

 

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa i Ruchu Drogowego

Dnia 29.04.2014r. odbył się po raz kolejny gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju BRD. Tak jak w latach ubiegłych organizatorem była Szkoła Podstawowa w Sierakowicach. Z naszej szkoły uczestniczyli uczniowie zarówno z gimnazjum jak i szkoły podstawowej, a byli to: Joanna Baran, Julia Krefta, Michał Mejer, Robert Wenta, Rozalia Wenta, Tomasz Bulczak i Maciej Baran. Wszyscy dzielnie walczyli, niestety jako drużynie nie udało im się zdobyć miejsca na podium.

 

Pola Nadziei - Akcja Żonkil

W niedzielę 27 kwietnia 2014 roku, przed kościołami w Kamienicy Królewskiej i Załakowie uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza uczestniczyli w zbiórce pieniędzy „Pola Nadziei 2014”. Celem akcji było pozyskanie funduszy na potrzeby hospicjów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie. Uzyskane środki finansowe przekazane zostały na działalność Kartuskiego Hospicjum Domowego.

 

 

Konkurs wiedzy o Kaszubach „Dziennika Bałtyckiego”

Redakcja "Tygodnika Kartuzy", lokalnego dodatku do "Dziennika Bałtyckiego", we współpracy ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim po raz XVIII zorganizowała konkurs "Wiedzy o Kaszubach", skierowany do uczniów z Pomorza. Od lat wydarzeniu patronuje przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jan Kleinszmidt.  Pytania publikowane były  w internecie oraz w "Nordzie", cotygodniowym dodatku do naszych lokalnych tygodników ukazujących się na Kaszubach. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 25 kwietnia 2014r.

Nagrodzeni uczniowie ZS w Kamienicy Królewskiej:

- kategoria gimnazjum – Tomasz Krefta (kl. III gimnazjum).

 

Niezwykły koncert…

„Do  apartamentów papieskich spłynął anioł. Słychać było szelest jego skrzydeł, blask otoczył złożonego cierpieniem człowieka- Karola Wojtyłę, człowieka niezwykłego, papieża, który znał cały świat- Jana Pawła Wielkiego. Przybysz Niebieski wyciągnął dłoń, Ziemia Wstrzymała oddech …
Z placu Świętego Piotra płynęły wciąż modlitwy, by został jeszcze z nami… Lecz świetlisty gość patrzył z miłością na umierającego - ta czysta dusza odpływała… Aż wreszcie rozległy się słowa: „Odszedł do Domu Ojca… by nam błogosławić.” Tymi wzruszającymi słowami rozpoczął się słowno- muzyczny koncert w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej w dn. 21 kwietnia br. poświęcony uczczeniu niezwykłego wydarzenia- kanonizacji naszegowielkiego rodaka
- papieża Jana Pawła II.

Montaż w wykonaniu połączonych sił: uczniów Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej i Szkoły Podstawowej w Załakowie przygotowały nauczycielki p. Dominika Formela oraz p. Mirela Dobek.

Wypełniony po brzegi parafianami i gośćmi kościół był świadkiem niezwykłych chwil, podczas których poczuliśmy znów obecność Wielkiego Człowieka i Papieża pośród nas. Prowadzący uroczystość absolwenci szkoły w Kamienicy Królewskiej: Klaudia Dworak i Robert Wenta oraz szkolni gitarzyści: Rozalia Wenta i Natalia Bladowska oraz chórzyści chóru „Pół żartem, pół serio” przedstawili krótko szlak świętego życia papieża oraz zaśpiewali i zagrali utwory, które bądź były mu bliskie w czasie ziemskiej pielgrzymki, bądź opowiadały o jego niezwykłym Pontyfikacie.

Przepiękny śpiew i słowo naszej młodzieży szkolnej sprawiły, że na chwilę wstrzymaliśmy oddech, zastygliśmy w niezwykłej chwili łączności z błogosławionym, a wkrótce świętym Janem Pawłem II.

Dziękujemy dzieciom i ich opiekunom, że dostarczyły nam tylu ogromnych wzruszeń, pozwoliły zapomnieć o troskach i kłopotach dnia codziennego.

Cieszymy się, że mamy mądrą i utalentowaną młodzież, która na pewno będzie w przyszłości pielęgnowała najważniejsze katolickie wartości naszych ojców i dziadków.

 

Wykaz zakwalifikowanych dzieci do Oddziału Przedszkolnego oraz klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Kamienicy Królewskiej na rok szkolny 2014/2015

 

Odział przedszkolny

Klasa pierwsza

Uwaga!!                           

Ogłaszamy Szkolny Konkurs  Plastyczny

promujący obchody święta Konstytucji 3 Maja

Szczegóły w zakładce konkursy

 

 

Gminny Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej

          10 kwietnia 2013 r. (od godz. 10:00)w Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach odbyły się eliminacje gminne Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej  "Rodnô mowa.”

          Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja twórczości literackiej, tradycji, folkloru oraz mowy kaszubskiej. Zanim rozpoczął się Konkurs, miejsce miała promocja książki Aleksandra Labudy Gùczów Mack gôdô, połączona z wystawą pt.: Inspiracje malarskie felietonami Aleksandra  Labudy Gùczów Mack gôdô. Po tej prezentacji oddano głos recytatorom.

          W eliminacjach gminnych wzięło udział 63 recytatorów w pięciu kategoriach wiekowych. Naszą szkołę godnie reprezentowały następujące uczennice:

Katarzyna Lipkowska (kl. III SP ),

Amelia Maszota (kl. III SP ), 

Nikola Weber (kl. V SP),

Teresa Szczypior ( kl. VI SP)

Karolina Szczypior (kl. III gimnazjum).

                Niemały sukces odniosły dwie uczennice naszej szkoły. Katarzyna Lipkowska zdobyła 1 miejsce w kategorii kl. I-III SP, zaś Amelia Maszota zajęła 3 miejsce w tej samej kategorii. Jedna z dziewcząt otrzymała nagrodę rzeczową, a druga  książkę z wierszami Tuwima w języku kaszubskim.

Kasia za zajęcie I miejsca otrzymała prawo reprezentowania Gminy Sierakowice w eliminacjach powiatowych.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

,,CZAS NA ZDROWIE’’

Dzień zdrowia w naszej szkole odbył się dnia 04.04.2014r.  Zaprosiliśmy   do współpracy klasy 0 - VI Szkoły Podstawowej oraz klasy I - III Gimnazjum. Wytypowane osoby

z poszczególnych klas były odpowiedzialne za przygotowanie:  kanapek, soków warzywnych i owocowych oraz kolorowych koreczków. Wychowawcy klas 0-III zaangażowali do pomocy   również rodziców.  Podczas apelu zaprezentowaliśmy cele i zadania projektu ,,Czas na zdrowie’’ oraz zapoznaliśmy naszych kolegów z zasadami zdrowego żywienia.

Kolejno podaliśmy adres strony internetowej,  na której są zamieszczone informacje związane z realizowanym programem edukacyjnym - www.czasnazdrowie.fundacjabos.pl. Celem projektu  „Czas na zdrowie” jest popularyzacja idei zdrowego stylu życia (w tym zdrowego żywienia, żywności ekologicznej i aktywności fizycznej) ze względu na obserwowane niepokojące tendencje wzrostu zaburzeń zdrowotnych, spowodowane korzystaniem z udogodnień cywilizacyjnych. Wiedza zdobyta w czasie realizacji projektu nt. zasad funkcjonowania organizmu pozwoli na dokonywanie świadomych wyborów służących zdrowiu.

W ramach tego dnia przeprowadziliśmy również quiz ,,Zgaduj, zgadula’’ o zdrowym żywieniu, który dostarczył wielu emocji oraz zapoznał nas z nowinkami prozdrowotnymi.  Uczniowie  świetnie poradzili sobie z przygotowanym zestawem pytań. Uczestnicy quizu na zakończenie wspólnej zabawy otrzymali owoce. Ostatnim elementem tego dnia była degustacja przygotowanych wcześniej przepysznych, zdrowych przekąsek.

Dziękujemy Pani Dyrektor za przekazanie środków finansowych na zakup owoców.

Wyrazy uznania składamy również rodzicom, którzy czynnie zaangażowali się w realizację tego dnia.

 

            Na zakończenie proponujemy kilka powiedzeń i aforyzmów związanych z żywieniem:


,,Być jak pączek w maśle’’
,,Rosnąć jak na drożdżach’’
,,Żyć o chlebie i wodzie’’
,,Z tej mąki chleba nie będzie’’
,,Bułka z masłem’’
,,Iść jak po maśle’’
,,Śmiać się jak głupi do sera’’
,,Kraj mlekiem i miodem płynący’’
,,Dziesiąta woda po kisielu’’

,,Apetyt rośnie w miarę jedzenia’’

,,Kto zjada ostatki ten piękny i gładki’’

"Lepiej, żeby grzeszne ciało pękło, aniżeli dobra Boże
miały się zmarnować"

Pamiętaj!

W jedzeniu nie chodzi tylko o to, byśmy się najedli do syta albo ponad miarę, natomiast chodzi o to, by jedzenie przynosiło nam zdrowie. Jedzmy dla zdrowia!

 

FOTORELACJA Z DNIA ZDROWIA

 

 

 

XX Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

Uczniowie z całego kraju uczestniczą w projekcie edukacyjnym „SEJM DZIECI I MŁODZIEŻY”, o miejsce w ławach poselskich z naszej szkoły walczą uczennice klasy III gimnazjum – Oliwia Jelińska i Oliwia Zblewska. 28.03.2014 r. odbyła się debata pt. ”Nie tylko wybory - jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji?”. W tym roku zadanie rekrutacyjne składało się z dwóch elementów: przygotowania i przeprowadzenia debaty oraz planu kampanii profrekwencyjnej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom debaty za przybycie, a w szczególności pani wicedyrektor Zespołu Szkół w Gowidlinie Aleksandrze Stark oraz uczniom tej szkoły.

Poniżej znajduje się prezentacja z wnioskami!

Nie tylko wybory - jak młodzi mogą wpływać na rzeczywistość i aktywnie uczestniczyć w demokracji?

KONKURS – I WOJEWÓDZKA LIGA PRZYRODNICZA

„BAŁTYK – MORZEM EDUKACJI I ZABAWY”

Dnia 28 marca uczniowie klasy I gimnazjum w składzie Damian Wenta, Tomasz Bulczak  i Krystian Mielewczyk przystąpili do konkursu o Morzu Bałtyckim. Pierwszy etap  został przeprowadzony w formie testu online i składał się z 40 pytań z zakresu wiedzo Morzu Bałtyckim i krajach nad nim położonych. Nasi uczniowie poradzili sobie świetnie z pytaniami i tym samym zakwalifikowali się do drugiego finałowego etapu, który rozgrywany będzie na plaży miejskiej w Gdyni.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

V Jubileuszowa edycja Konkursu „Odkrywamy Talenty na Pomorzu” gościła w Publicznym Gimnazjum nr 2 im. J. Heweliusza w Żukowie 27 marca 2013 roku. Z wszystkich kategorii szkolnych - podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej do Finału Głównego mógł awansować tylko jeden zwycięzca.

Nad prawidłowością konkursu czuwało jury w składzie:

·         Leszka Gołąb – przewodniczący komisji – dyrygent Filharmonii Bałtyckiej

·         dr Adriana Frączek

·         Beata Łaga

·         Leszek Karczewski

W tym roku naszą szkołę godnie reprezentowały wokalistki:

·         Julia Krause klasa IV a

·         Małgorzata Wójcik klasa IV a

·         Sylwia Krefft klasa III gimnazjum

oraz skrzypaczka:

·         Martyna Lejk – skrzypce klasa II b gimnazjum

Dziewczyny świetnie zaprezentowały swoje umiejętności. Miały bardzo trudne zadanie pokonać tremę przed zacnym jury i kapryśną widownią, przebić się pomiędzy różnymi kategoriami (śpiew, rysunek, fotografia, taniec, gimnastyka artystyczna). Podbiły serca publiczności swoimi występami. Co prawda nie wyśpiewały nagród, ale za to zdobyły cenne doświadczenie. Kto wie czy następnym razem laur zwycięstwa nie przypadnie którejś z nich?

Dzień Jedności Kaszubów w Sierakowicach

23 marca 2014 r. obchodzono XI Dzień Jedności Kaszubów. Po raz pierwszy uroczystość odbyła się w Sierakowicach. Jej celem było zainteresowanie mieszkańców i przyjezdnych turystów dziedzictwem kulturowym Kaszub, promocja naszego regionu i integracja społeczności kaszubskiej.

Uroczystość upamiętnia pierwszą wzmiankę o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku, w której książę szczeciński został zatytułowany „księciem Kaszub”. Organizatorami Dnia Jedności Kaszubów w Sierakowicach byli: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach oraz Gmina Sierakowice.

Nasza szkoła otrzymała od organizatorów zaproszenie na tę uroczystość.

Najpierw udaliśmy się do kościoła pw. św. Marcina, gdzie odprawiono mszę w języku kaszubskim. Po nabożeństwie przemaszerowaliśmy do Gimnazjum im. J. Piłsudskiego. W barwnym pochodzie szli Kaszubi w ludowych strojach. Przybyli nawet z tak odległych miast, jak: Jastarnia, Puck, Władysławowo czy Reda. Nie zabrakło także dziecięcych zespołów folklorystycznych. Przed sierakowickim gimnazjum przywitał nas piękną muzyką Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice.” Wewnątrz podziwialiśmy m. in. stoiska 60 twórców ludowych, występy artystyczne. Posłuchaliśmy przetłumaczonych na język kaszubski wierszy Juliana Tuwima, które czytali m.in. marszałek Mieczysław Struk, starosta Janina kwiecień, prezes ZKP Łukasz Grzędzicki czy Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego". 

Naszą uwagę przykuła wystawa akordeonów z kolekcji Pawła Nowaka, który zaprezentował około 120 z 300 posiadanych instrumentów.  Kto zgłodniał, mógł spróbować pysznej kuchni kaszubskiej, wypić kawę oraz skosztować domowych wypieków przygotowanych przez panie z koła gospodyń wiejskich.

W sierakowickim gimnazjum rozegrano również turniej gry w Baśkę, który zgromadził wielu sympatyków.

Tegoroczne obchody Dnia Jedności Kaszubów w Sierakowicach przejdą na pewno do historii ze względu na ustanowienie nowego, oficjalnego rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Aż 314 muzyków ustanowiło nowy rekord Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. W oficjalnym biciu rekordu uczestniczyli akordeoniści m.in. z Chojnic, Pucka, Kościerzyny, Kartuz, Chmielna,  a także dwóch uczniów naszej szkoły: Tomasz Krefta oraz Szymon Choszcz.Powiatowe Mistrzostwa w Indywidualnych Biegach Przełajowych w Miechucinie

W dniu 3 kwietnia 2014 w Miechucinie odbyły się Mistrzostwa w Indywidualnych Biegach Przełajowych. W zawodach wzięło udział blisko 150 najlepszych biegaczy ze wszystkich gmin powiatu kartuskiego. Reprezentacja gminy Sierakowice w kategorii chłopców ze szkół podstawowych wystąpiła w składzie: Janek Lejk, Zdzisław Lejk, Wiktor Maszota i Dawid Gański.

W zaciętej rywalizacji na dystansie 1000m najlepiej spisał się Zdzisław Lejk z klasy VI , który zajął XI miejsce pozostali uczestnicy uplasowali się w drugiej dziesiątce stawki. Gratulujemy.

 Gminne Indywidualne Biegi Przełajowe w Kamienicy Królewskiej

W dniu 31 marca 2014 na przystani żeglarskiej Wiking w Kamienicy Królewskiej rozegrano indywidualne biegi przełajowe. Doskonale zaprezentowali się chłopcy ze szkoły podstawowej, którzy awansowali do zawodów powiatowych w Miechucinie. Gratulacje.

Serwis fotograficzny wykonała Agata Jaskulska.

Wyniki końcowe:

Szkoła Podstawowa –Dziewczęta

 1. Bronk Wiktoria Tuchlino

 2. Bronk Klaudia Tuchlino

 3. Naczk Iwona Tuchlino

Szkoła Podstawowa – Chłopcy

 1. Wolski Łukasz Tuchlino

 2. Lejk Zdzisław Kamienica Królewska

 3. Gański Dawid Kamienica Królewska

 4. Maszota Wiktor Kamienica Królewska

 5. Lejk Jan Kamienica Królewska

Gimnazjum – Dziewczęta

 1. Bulczak Natalia Tuchlino

 2. Bulczak Sylwia Tuchlino

 3. Grot Karolina Tuchlino

Gimnazjum – Chłopcy

 1. Zengierski Kacper Gowidlino

 2. Cubulla Piotr Gowidlino

 3. Ziegiert Rafał TuchlinoZaproszenie

Dyrektor Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej zaprasza serdecznie rodziców dzieci z roczników urodzenia 2011; 2010; 2009; 2008 na spotkanie rekrutacyjne do oddziałów przedszkolnych i do klasy I szkoły podstawowej. Spotkanie odbędzie się dnia 26 marca 2014 roku o godzinie 18. 00 na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej.

Wnioski do pobrania:

Wniosek rodzica o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego

Wniosek rodzica o przyjęcie dziecka - 5 LATKI - oddział przedszkolny

Wniosek rodzica o przyjęcie dziecka do kl. I SP

Umowa

Deklaracja kontynuacji

Wniosek do gimnazjum - dla ucznia spoza obwodu szkoły
Zgłoszenie do gimnazjum - dla ucznia z obwodu szkoły
Deklaracja uczestnictwa w zajęciach języka kaszubskiego

 

Życie i Kultura w Średniowieczu

26 marca 2014 roku, grupa artystyczna „Rekonstrukto” przeniosła uczniów w podróż do wieków, kiedy zaprzęgano konie do karoc, kiedy rycerze zakuci w zbroje i z mieczem w ręku nie szczędzili wysiłku by bronić honoru i ojczyzny. W pokazie przedstawiono między innymi: ekwipunek i uzbrojenie średniowiecznego rycerza, „próbę ciężkiego miecza”, zakuwanie w dyby, modę i obyczaje średniowiecza.

 

 

Sprawozdanie z  konkursu tanecznego Just Dance 2014 w Zespole Szkół
w Kamienicy Królewskiej

W dniu 21 marca 2014r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbył się szkolny konkurs taneczny „Just Dance 2014”. Celem konkursu  była popularyzacja tańca i jego walorów artystycznych, wzajemna integracja, kształtowanie umiejętności zdrowego współzawodnictwa oraz przede wszystkim: świetna zabawa.  W rozgrywkach brały udział grupy taneczne z poszczególnych klas Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. Uczniowie byli oceniani przez komisję w składzie: Pani dyrektor  Hanna Subkowska- Wójcik,
 p. Anna Piasecka, p. Tatiana Szuta- Wejer oraz p. Jacek Subkowski. Ocenie występów podlegały:  układ choreograficzny, estetyka ruchów, obecność rekwizytów, stroje oraz ogólny wyraz artystyczny. Po prezentacji tańca przez wszystkich uczniów, członkowie komisji podjęli decyzję o przyznaniu nagród głównych. W kategorii Szkoły Podstawowej główna wygrana przypadła grupie z klasy VSP, natomiast pierwsze miejsce w Gimnazjum zajęła klasa IIb. Przewodnicząca Komisji- p. Hanna Subkowska- Wójcik ogłosiła wyniki
 oraz dokonała wręczenia nagród: tradycyjnie, zwycięzcy otrzymali przepyszne torty oraz dyplomy za zajęcie pierwszego miejsca. Ponadto, komisja postanowiła przyznać wyróżnienia oraz tytuł Najlepszej tancerki  uczennicy Sandrze Wensierskiej ze Szkoły Podstawowej oraz Wiolecie Czaja z Gimnazjum. Każdy z uczestników otrzymał słodki upominek.
 Konkurs pozostawił w naszej pamięci wiele wspaniałych wspomnień, podziw
dla determinacji, nowych pomysłów i przygotowania uczniów, a także nadzieję na to,
że kolejny rok przyniesie jeszcze więcej ciekawych projektów dzieci, innowacyjnych rozwiązań i pozytywnych wrażeń.

Witaj wiosno!

Dnia 21 marca uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej wspólnie witali długo oczekiwaną wiosnę. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował ciekawe konkursy i konkurencje sportowe, które uatrakcyjniły Dzień Wagarowicza. Zadaniem uczniów szkoły podstawowej było wykonanie „Ekoludka” z ekologicznych materiałów, natomiast klasy gimnazjalne przygotowały logo o oszczędzaniu wody pitnej. Nie zabrakło również tego dnia konkurencji sportowych. Uczniowie wykazali się sprawnością w rzucaniu do celu, puszczaniu papierowych samolotów i przeciąganiu liny. Mimo emocji wszyscy dobrze się bawili. Dla wszystkich uczestników słodkie nagrody ufundowała pani Dyrektor. Klasy, które najlepiej wywiązały się ze wszystkich konkurencji  zdobyły nagrody w postaci piłek dla klasy. Na zakończenie chętni sportowcy rozegrali mecz piłki nożnej.

ZAGOSPODAROWANIE TURYSTYCZNE JEZIORA JUNNO – KONKURS

Podczas szkolnych obchodów Dnia Wiosny 21.03.2014 nastąpiło rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu pt. „ Jezioro Junno miejscem wypoczynku”. Do konkursu zgłoszono kilkanaście prac wykonanych  z różnych materiałów i dowolną techniką. Wszystkie prace były ciekawe. Uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać prace na wystawie na holu szkolnym. Komisja konkursowa skrupulatnie oceniła prace i po podsumowaniu punktów wyłoniliśmy zwycięzców.

Wyniki przedstawiają się następująco:

I miejsce – Amelia i Wiktor Maszota

II miejsce – Kacper Winczewski

III miejsce – Natalia i Dawid Damaszk

IV miejsce – Paweł i Dawid Wenta

V miejsce  - Kinga Ziemann

Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody zakupione ze środków  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, które otrzymaliśmy w ramach projektu realizowanego w naszej szkole „Co Junno kryje w szuwarach?”. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.

 Turniej Piłki Nożnej Chłopców TYMBARK

         W dniu 10 marca 2014 w Sierakowicach na zespole boisk Orlik rozegrano powiatowy turniej piłkarski chłopców z rocznika U-12 TYMBARK. W turnieju wzięły udział zespoły z :Kamienicy Królewskiej, Kartuz, Mirachowa, Przodkowa, Somonina i Szymbarku. Rywalizacja sportowa stała na bardzo wysokim poziomie. Zdecydowanie najlepszym okazały się drużyny z Kartuz i Mirachowa, które zagrają w dalszym etapie rozgrywek.

         Zespół z Kamienicy Królewskiej ostatecznie zajął V miejsce i wystąpił w składzie: Wiktor Maszota, Dawid Koszałka, Tomek Stankowski, Bartek Dampc, Kacper Smentoch, Michał Gosz, Michał Mejer, Łukasz Lubotzki, Paweł Myszk i  Aleksander Tessa.

POMORSKI KONKURS CZEKOLADOWY

BARTOSZ LEJK UCZ.KL. II SP ZAJĄŁ II MIEJSCE W KATEGORII:

CZEKOLADOWA KSIĄŻKA KUCHARSKA

Szkolny Klub Wolontariusza

Uczniowie Szkolnego Klubu Wolontariusza siódmego marca zaprosili swoich rówieśników z Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Szklanej na warsztaty regionalne. Uczestnicy tego spotkania mogli poznać techniki wyszywania, które zostały przedstawione przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Królewskiej. Uczestnicy za pomocą kalki odbijali i wyszywali kaszubskie wzory. Dodatkową atrakcją jaka czekała na wszystkich była zabawa plastyczna do której wykorzystano między innymi glinę. Dzieci wraz z opiekunami zanurzyli się w formowaniu gliny gdzie dano upust swojej wyobraźni. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Na zakończenie wspólnego spotkania przygotowano drobny poczęstunek.

Podziękowania za przygotowanie warsztatów kierujemy do pani dyrektor Hanny Subkowskiej-Wójcik, Koła Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Królewskiej oraz rodziców wolontariuszy za przygotowanie poczęstunku.

W czwartek 6.03.2014r. ucz. Kl. I - IV  oglądali teatrzyk „Królewna Śnieżka „ przedstawiony przez Agencję Artystyczną TEATRON  z Brody. Dzieci nie tylko mogły prześledzić losy Śnieżki, Krasnoludków i złej Macochy, ale również bohaterowie baśni   przypominali  dzieciom , jak należy dbać o czystość środowiska.

Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej Szkół Gimnazjalnych.

      W dniu 5 marca 2014 w Gimnazjum w Sierakowicach rozegrano  coroczne Mistrzostwa Gminy Szkół Gimnazjalnych w Halowej Piłce Nożnej. Uroczysty patronat  sprawował Pan dyrektor Krzysztof Andryskowski a nad sprawną organizacją czuwał nauczyciel wf Pan Maciej Lewandowski.

       W turnieju rywalizowały cztery reprezentacje piłkarskie z Kamienicy Królewskiej, Sierakowic, Tuchlina i Gowidlina. Turniej stały na bardzo wysokim poziomie sportowym i przebiegał w szlachetnym duchu rywalizacji sportowej.

        Klasyfikacja końcowa:

1.      Sierakowice 9pkt

2.      Gowidlino  6pkt

3.      Kamienica Królewska  1pkt

4.      Tuchlino 1pkt

       Reprezentacja Kamienicy Królewskiej wystąpiła w następującym składzie:

Ziegiert Karol, Dobek Wojtek, Kitowski Darek, Stolc Patryk, Regliński Patryk, Zakrzewski Krzysztof, Gosz Krzysztof, Lejk Szymon i Bulczak Tomasz.

 

Konkurs recytatorski w klasach I-III- etap szkolny

 

28 lutego 2014 r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Polskiej. Do zmagań konkursowych przystąpiło 13 uczniów.

Jury oceniało: opanowanie pamięciowe, dykcję, donośność głosu, modulację, tempo mówienia, umiejętność gospodarowania oddechem i ogólne wrażenie artystyczne.

Poziom recytacji był wysoki, wiersze ciekawe i barwnie zaprezentowane. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników.

Wyniki konkursu:

I miejsce: Amelia Maszota, klasa III

Katarzyna Lipkowska, klasa III

II miejsce: Patrycja Jelińska, klasa I

III miejsce: Patryk Lubotzki, klasa I

Bartłomiej Mejer, klasa III

Wyróżnienie: Angelika Formela, klasa III

Julka Kwidzińska, klasa I

Kinga Zieman, klasa II

Gratulujemy!

Uczennice, które zajęły I miejsce reprezentować będą naszą szkołę w eliminacjach gminnych w Sierakowicach.

 

 

POWIATOWI FINALIŚCI

V JUBILEUSZOWEJ EDYCJI KONKURSU „ODKRYWAMY TALENTY POMORZA”

z naszej szkoły to:


Szkoła Podstawowa:

Julia Krause kl. IV a

Małgorzata Wójcik kl. IV a

Gimnazjum:

Martyna Lejk kl. II b

Sylwia Krefft kl. III

 

Trzymamy kciuki w dalszych muzycznych potyczkach ;0)

„Co Junno kryje w szuwarach” – wystawa

W ramach projektu ekologicznego „Co Junno kryje w szuwarach” zorganizowaliśmy wystawę pod hasłem „ Junno w czterech porach roku” oraz z działalności naszego projektu. Z wystawą dnia   28 lutego br. pojechaliśmy do Szkoły Podstawowej w Załakowie. Uczniowie dodatkowo przygotowali prezentację multimedialną o działaniach jakie podejmujemy w trakcie trwania  projektu i przybliżyli  ją tamtejszej społeczności szkolnej. Wszyscy byli bardzo zainteresowani i z ciekawością podziwiali wystawę.

Bardzo dziękujemy Dyrekcji i Gronu Pedagogicznemu ze Szkoły Podstawowej w Załakowie  za pomoc w organizacji spotkania i życzliwą atmosferę.


Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

Dnia 27.02.2014r. odbył się jak co roku gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierakowicach.  Z naszej szkoły wzięli udział reprezentanci zarówno szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Niestety nie udało im się zakwalifikować do etapu powiatowego, ale i tak są zwycięzcami.

 

Konkurs ortograficzny w klasie III

W naszej szkole 15 listopada 2013 r. odbył się I etap, a 26 lutego 2014 r. – II etap Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego dla klas III.

Na każdym etapie uczestnicy konkursu pisali dyktando.

Najlepiej z tekstem naszpikowanym trudnościami ortograficznymi poradzili sobie następujący

uczniowie:

I miejsce- Katarzyna Lipkowska

II miejsce-Bartłomiej Mejer

III miejsce- Kacper Damps.

Gratulujemy!

 

 

Konkurs Wiedzy o regionie

W dniu 21.lutego 2014r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyły się eliminacje szkolne XII Konkursu Wiedzy o Regionie.

Dnia 28.02 2014 roku uczniowie brali udział w gminnym konkursie „Wiedzy o Regionie”, którego celem jest motywowanie dzieci i młodzieży do wzbogacenia wiedzy o Pomorzu i Kaszubach.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:      

Gimnazjum:

1. Karolina Szczypior

2. Patrycja Stankowska

3. Wioleta Czaja

 Szkoła Podstawowa:

Kinga Leman

Patrycja Szczypior

Łukasz Stankowski

Tematyka tego konkursu obejmowała historię i geografię Kaszub, znajomość wybitnych postaci historycznych, pisarzy, a także znajomość literatury i zagadnień kulturalnych.

 Na etapie gminnym w kategorii uczniów gimnazjum została wyróżniona uczennica Patrycja Stankowska.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Nagrodę wręczyli uczniom przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego oddział w Sierakowicach.


Dnia 19 lutego 2014r. uczniowie klas O-III w sali widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie obejrzeli sztukę pt. „Doktor  i jego zwierzęta”, którą pokazał Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. Uczniowie poznali przygody Doktora, który wyruszył do Afryki, aby pomóc chorym zwierzętom i wrócił szczęśliwy, bo udało mu się wyleczyć pacjentów. Widzowie oglądając przedstawienie, dowiedzieli się również o tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie i czystość podczas przygotowywania i spożywania posiłków, żeby zapobiec różnym chorobom. Po spotkaniu z doktorem i jego przyjaciółmi dzieci udały się do Centrum Zabaw „Zuzoland”, gdzie relaksowały się świetną zabawą.                                                                Więcej zdjęć >>>

WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE, JAK CO ROKU W KARNAWALE

Karnawał to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Dla naszych najmłodszych uczniów bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. W naszej szkole także odbył się taki bal, podczas którego najmłodsi mieli możliwość wspólnej zabawy.

Niezliczone księżniczki, towarzyszący im Batmani, Indianie, krasnoludki, królewny, biedronki, kotki, kowboje, policjanci także  inne  postacie z kreskówek opanowały na kilka godzin naszą szkołę.  Dzieci bawiły się przy muzyce, nie zabrakło również konkursów, w których bardzo chętnie wszyscy uczestniczyli. Gdy tancerze poczuli się bardzo zmęczeni ogłoszono  przerwę na  na posiłek – pysznego pączka lub drożdżówkę i soczek. Po kilku chwilach wypoczynku muzyka znowu porwała wszystkich do tańca w rytm samby, Makareny, Kaczuch…

          Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

            Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

            Kolejny bal karnawałowy już za rok

 

 

Walentynki mogą być świetną zabawą.

Dnia 14 lutego 2014r. w naszej szkole odbył się apel  z okazji „Dnia Zakochanych” przygotowany przez Samorząd Uczniowski.

Uczniowie gimnazjum przygotowali scenki i piosenki o tematyce miłosnej. Szkoła podstawowa miała za zadanie przygotowanie "Amora" oraz hasła lub wierszyka związanego z tym świętem. Wszyscy bardzo dobrze poradzili sobie z wyznaczonymi zadaniami. Jury w składzie p. Dyrektor  Hanna Subkowska-Wójcik, p. Tatiana Szuta-Wejer oraz p. Iwona Tesmer  miało nie lada wyzwanie ponieważ wszystkie klasy wypadły bardzo dobrze. Głosem jury wszystkie klasy zasłużyły na I miejsce.

Ciekawą inicjatywą SU było wybranie najsympatyczniejszej uczennicy oraz najsympatyczniejszego ucznia ZS w Kamienicy Królewskiej. Wszystkim nominowanym serdecznie gratulujemy! A oto parę zdjęć jak przebiegał nasz apel :)


Walentynki, Walentynki ...

13 lutego 2014 roku Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował od godz. 16.00 do 19.00 dyskotekę walentynkową.

Zabawa była wspaniała, można było zadebiutować swoim pięknym głosem uczestnicząc w przygotowanym przez przewodniczącą SU Agatę Jaskulską występie Karaoke.

Szczególnie pragniemy podziękować ojcu naszej uczennicy - panu Klebba za użyczenie sprzętu i prowadzenie tej świetnej dyskoteki.

Samorząd Uczniowski
Dzień Seniora

w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej

W dniu 8 lutego o godz.15.00 w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka zorganizowana przez Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej na czele z Panią Dyrektor Hanną Subkowską - Wójcik, Koło Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Królewskiej z Przewodniczącą Panią Bernadetą Dampc oraz Panią radną i Sołtys Kamienicy Królewskiej Marią Marcińską.

Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Ich rola jest nieoceniona. Dziadkowie czytają bajeczki, pieką pyszne łakocie. Oni mają zawsze czas dla wnucząt. Utulą, pocieszą, doradzą, w trudnych chwilach podzielą się doświadczeniem i życiową mądrością. Tylko oni mają tyle cierpliwości do dzieci i wkładają całe serce w opiekę nad wnukami.

Pamiętały o tym dzieci naszej szkoły, które zaprosiły swoich dziadków na szkolną uroczystość. Frekwencja dopisała, bowiem w tym roku przybyło aż 180 gości, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Swoją obecnością zaszczycili uroczystość Pan Zbigniew Fularczyk - Zastępca Wójta Gminy Sierakowice oraz ksiądz Andrzej Piernikarczyk.

Przybyłych bardzo licznie gości – rodziców, dziadków, nauczycieli i uczniów gorąco powitała Pani Dyrektor Hanna Subkowska -Wójcik. W imieniu organizatorów podziękowała wszystkim za obecność na tej ważnej uroczystości i przy okazji wyraziła wdzięczność wszystkim sponsorom za finansowe wsparcie tej imprezy.

Po powitaniu wszystkich gości przez Panią Dyrektor Hannę Subkowską -Wójcik rozpoczął się program artystyczny w wykonaniu uczniów z kl. I-III pod opieką pań z nauczania zintegrowanego. Wnuki wyraziły swoim dziadkom wdzięczność za dobroć, codzienną troskę i okazywaną miłość. Zapewniły ich o swojej miłości. Wyśpiewały przepiękne życzenia. Życzyły dziadkom stu lat zdrowia, radości, miłości, uśmiechu na twarzy. Program artystyczny zakończył wspaniały występ grup tanecznych przygotowany przez nauczycielkę rytmiki - Tatianę Szuta-Wejer. Dzieci z kl. III wykonały nowoczesny taniec do piosenki „Holiday.” Najwięcej emocji wzbudził występ uczniów kl. I, którzy brawurowo i energicznie podskakiwali w rytm rosyjskiej piosenki „Kalinka.”

Wszyscy zaproszeni seniorzy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Niektórzy nie kryli łez wzruszenia. Na zakończenie części artystycznej Pani Dyrektor Hanna Subkowska -Wójcik przekazała wszystkim seniorom gorące życzenia z okazji ich święta. Do życzeń dołączył się wicewójt - Pan Zbigniew Fularczyk, który złożył gościom najserdeczniejsze życzenia. Następnie dziadkowie zostali obdarowani słodkimi upominkami.

Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków  na poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Królewskiej. Był smaczny obiad, kawa, ciasto i kolacja. Następnie odbyły się liczne konkursy dla dziadków oraz wspólna zabawa przy orkiestrze ze Staniszewa. Pani Dyrektor, jako gospodarz imprezy, uśmiechem i ciepłymi słowami zachęcała wszystkich seniorów do udziału w konkursach. W czasie zabawy wybrano najstarszą królową i króla balu. W nagrodę goście otrzymali słodkie prezenty oraz dyplomy. Ostatni konkurs polegał na rozpoznaniu na fotografiach swoich wnuków. Nie było to wcale takie proste, ponieważ na czarno-białych zdjęciach niemal wszystkie dzieci wyglądały podobnie. Ostatecznie babcie i dziadkowie i tu okazali się bezbłędni i znowu dostali słodkie upominki.

Na twarzach gości malowała się radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci, zarówno dzieci jak i dziadków!

Ta uroczystość nie odbyłaby się bez sponsorów, więc szczególne podziękowania kierujemy do osób, które przyczyniły się do uświetnienia i zorganizowania tej uroczystości. Są nimi: Wójt Gminy Sierakowice - pan Tadeusz Kobiela, Państwo Joanna i Mirosław Lejk Państwo Barbara i Ryszard Krause oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sierakowicach. Osobne podziękowania należą się paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Królewskiej za przygotowanie pysznego poczęstunku oraz uczniom za obsługę gości.Wanoga do Gdyni

7 stycznia 2014 roku uczniowie ZS w Kamienicy Królewskiej udali się na wycieczkę do Gdyni.

W programie wycieczki znalazł się Plac Kaszubski Śródmieście z pomnikiem Antoniego Abrahama oraz rzeźbą „Para Kaszubów na ławce”. Uczniowie obejrzeli również spektakl komediowy „Shrek” w Teatrze muzycznym im. Danuty Baduszkowej (na dużej scenie – 2 pod względem wielkości w kraju).

Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy o regionie Kaszub, budzenie zainteresowania historią i kulturą naszego regionu oraz kształtowanie emocjonalnego związku z nasza „Małą ojczyzną – Kaszubami, kształtowanie poczucia własnej tożsamości regionalnej.

Na lekcjach języka kaszubskiego uczniowie poznali historię Gdyni i jej korzeni powiązanych z Kaszubami.

Mimo że Gdynia jest miastem dopiero od 1926 roku, historia Gdyni, jako małej osady rybackiej, sięga bardzo odległych czasów. Pierwsza wzmianka historyczna pojawiła się w roku 1209. Wtedy to Mściwój I podarował wieś zakonowi norbertanek z Żukowa. Nazwa „Gdina” po raz pierwszy została wymieniona w dokumentach kościelnych parafii oksywskiej w roku 1253. Od roku 1316 właścicielami Gdyni stali się oliwscy cystersi, później Jan z Różęcina, a w roku 1380 – zakon kartuzów. W rękach kartuzów osada pozostała przez kilka wieków, do pierwszego rozbioru Polski. Ludność osady trudniła się rybołówstwem, uprawą ogrodów i pielęgnacją klasztornych sadów. Ta biedna, mała wieś rybacka dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, zaczęła nowe życie. Wtedy to na wójta Gdyni wybrany został Jan Radtke – człowiek niezwykle przedsiębiorczy, dynamiczny i, co najważniejsze, skuteczny. Znaczącą zmianą dla tego miasta stała się budowa portu.Od listopada do maja trwa konkurs biblioteczny na Najlepszego Czytelnika Miesiąca. Co miesiąc wybierany jest „Czytelnik Miesiąca”, czyli osoba, która wypożyczyła i przeczytała największą ilość książek.

Oto nasi najlepsi czytelnicy:

-  Julia Krause z kl. IVa (najlepszy czytelnik miesiąca listopada),

-  Roksana Patelczyk z kl. III SP (najlepszy czytelnik miesiąca grudnia),

-  Natalia Wypyszewska z kl. IVb (najlepszy czytelnik miesiąca stycznia).

Gratulujemy!!!

Podsumowanie I etapu akcji „Zakrętka”

W I semetrze roku szkolnego 2013/2014 zebraliśmy 75,2 kg plastikowych nakrętek.

Podsumowanie:

klasa

Ilość w kilogramach

„0”

----------

I

1

II

----------

III

8,9

IVa

8,9

IVb

----------

V

15

VI

----------

gimnazjum

 

I

----------

IIa

19,4

IIb

----------

III

22

Zebrane zakrętki przekazaliśmy z pomocą p. B. Leszk do OREW „Uśmiech Dziecka” w Szklanej.

Wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie i zachęcamy do dalszego zbierania.

Przypominamy o trwającej również akcji zbierania zużytych baterii i makulatury.

Samorząd UczniowskiWOLONTARIAT

Dnia 24 stycznia 2014 roku w Ośrodku Rewalidacyjno – Wychowawczym w Szklanej odbyła się zabawa karnawałowa z udziałem wolontariuszy z Zespołu Szkól w Kamienicy Królewskiej pod opieką pana Bartłomieja Leszk i pani Dominiki Formela. Uczniowie naszej szkoły wraz z gimnazjalistami z Sierakowic przygotowali podopiecznym ośrodka zabawy  (kręgle, kalambury oraz muzyczne zgadywanki).

Podopieczni ośrodka przyjęli gimnazjalistki do grona swoich przyjaciół po wykonaniu  kilku zadań sportowych oraz intelektualnych zakończonych zdobyciem orderu uśmiech, którego warunkiem otrzymania był słodki uśmiech po wypiciu symbolicznego „łyczka” soku z cytryny. Opiekunowie mieli trochę miej szczęścia ponieważ musieli wypić całą szklankę owego nektaru!

WOLONTARIUSZKI, KTÓRE PRZESZŁY CHRZEST BOJOWY W OŚRODKU TO:

·         NATALIA DAMASZK

·         MARTYNA MEJNA

·         OLA WOŹNIAK

·         JOLA LEJK

·         NATALIA BLADOWSKA

·         SYLWIA KEFFT

W dniach od 18 listopada do 17 stycznia w naszej szkole odbyła się akcja: „Podaruj książkę bibliotece”. Celem akcji było wzbogacenie księgozbioru biblioteki o ciekawe pozycje książkowe. Dzięki hojności rodziców i uczniów otrzymaliśmy 33 książki.

Książki ofiarowali:

-  Kacper Winczewski z kl. II SP

-  Roksana Patelczyk z kl. III SP

-  Wiktoria Wypyszewska z kl. VI

-  Dominika Bulman z kl. V

-  Weronika Bulmasn z kl. IVa

-  Sandra Leyk z kl. IVa

-  Natalia Wypyszewska z kl. IVb

-  Karolina Szczypior z kl. III Gim

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!

Potrafimy sami przygotowywać zdrowe potrawy

Jak przekonać najmłodszych do spożywania zdrowych produktów? Należy nie tylko wyposażyć ich w odpowiednią wiedzę, ale przede wszystkim trzeba przekonać ich, że zdrowe produkty są smaczne, a przygotowywanie ich może być doskonałą i nieskomplikowaną zabawą kulinarną .

Klasa trzecia postanowiła wykorzystać zdobytą wiedzę na temat zdrowego odżywiania się. Pod okiem swojej wychowawczyni uczniowie w grupach przygotowywali napoje mleczno-owocowe, a w styczniu 2014 wykonywali sałatkę jarzynową. Ale pychota!

Mistrzostwa Zespołu Szkół w Piłce Nożnej

       W dniu 15 stycznia 2014 w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyły się mistrzostwa szkoły podstawowej i gimnazjum w halowej piłce nożnej. Uroczystego otwarcia turnieju dokonała Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik. W sportowej rywalizacji wzięły udział wszystkie klasy naszej szkoły. Zawody sportowe stały na wysokim poziomie  a zawodnicy rywalizowali zgodnie z duchem fair play.

        Organizatorzy turnieju :Robert Wenta, Dominik Krzebietke, Albert Płotka i Dawid Wenta wzorowo wywiązali się ze swoich obowiązków. Przygotowali system rozgrywek, sędziowali a także pozyskali sponsora cennych nagród  firmę We-Met.

Serwis fotograficzny prowadziła Agata Jaskulska.

Wyniki : szkoły podstawowe

1.     Klasa VI

2.      Klasa IVb

3.      Klasa V

4.      Klasa IVb

Wyniki: gimnazjum

1.     Klasa III

2.      Klasa IIb

3.      Klasa I

4.      Klasa IIa

 

        Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy  a sponsorom dziękujemy za ufundowane nagrody.

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

12 stycznia odbył się 22 finał WOŚP, podczas którego włączyli się uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza z Kamienicy Królewskiej. Młodzież z Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej zbierała pieniądze do specjalnych puszek już od wczesnych godzin rannych. Terenem zbiórki były miejscowości Kamienica Królewska, Pałubice i Załakowo. Kwesta została zakończona w godzinach popołudniowych. Nasi uczniowie włączyli się również w atrakcje przygotowane w ramach WOŚP na hali widowiskowo-sportowej w Sierakowicach m.in. maratonie fitness-zumba.

 

Dnia 06 stycznia 2014r. o  godz. 1600 w Kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Tuchlinie odbył się noworoczny koncert kolęd  w wykonaniu artystów zrzeszonych   w sekcjach muzycznych Gminnego Ośrodka  Kultury  w Sierakowicach.

Wśród artystów zaprezentowali się między innymi:

·        Młodzieżowa Orkiestra Gminy Sierakowice

·        Akordeoniści i pianiści

·        Sekcja skrzypiec

·        Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Tuchlińskie skrzaty”

·        Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”

·        Sekcja gitarzystów, w której  nie zabrakło reprezentantów naszej szkoły – Natalii Bladowskiej i Rozalii Wenta.

 

Pierwszy dzień po przerwie świątecznej w oddziale przedszkolnym

 

Dzieci śpiewały polskie kolędy razem z panią Ewą. Miały okazję poznać gitarę i nauczyć się tradycyjnych kolęd. Pani Ewa to pianistka i organistka, która koncertuje jako solistka i kameralistka. Pracuje w Akademii Muzycznej Gdańsku jako nauczyciel gry na fortepianie i organach oraz akompaniator.

 Wigilia dla Seniorów

21 grudnia 2013r. w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej odbyło się spotkanie opłatkowe dla Seniorów Sołectwa Kamienicy Królewskiej. Przybyłych gości mile powitała pani dyrektor Hanna Subkowska –Wójcik oraz pani sołtys Maria Kwidzińska. W świąteczny nastrój wprowadził gości program artystyczny przedstawiający historię narodzenia małego Jezusa przygotowany przez uczniów klas 0 - III.

Jednak najważniejszym punktem programu było składanie życzeń, dzielenie się opłatkiem, które nastąpiło po modlitwie poprowadzonej przez ks. Andrzeja Piernikarczyka proboszcza parafii w Kamienicy Królewskiej.

Następnie wszyscy zasiedli do stołu zastawionego tradycyjnymi potrawami, przygotowanymi przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kamienicy Królewskiej.

Przy kawie, wszyscy wspólnie kolędowali. Atrakcją wigilijnego wieczoru, niewątpliwie był św. Mikołaj, który obdarował każdego słodkim upominkiem. Na końcu spotkania przyszedł czas na podziękowania za spędzoną wspólnie „Wigilię” oraz życzenia,  aby wszyscy w zdrowiu spotkali się za rok.

Wigilia szkolna

     Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, oczekiwany nie tylko przez dzieci, ale także przez dorosłych. Tradycją naszej szkoły jest przygotowanie i wystawienie Jasełek Bożonarodzeniowych. W dniu 20 grudnia 2013 roku o godzinie 9.00 w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna. Po słowie wstępnym Pani Dyrektor i Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa odczytanej przez jedną z  uczennic, rozpoczął się występ naszych uczniów z klas O - III. Młodzi aktorzy przedstawili jasełka przeplatane dużą ilością pięknych kolęd i pastorałek. Kolejny raz mogliśmy przeżywać historię Maryi i Józefa szukających schronienia przed narodzinami Jezusa. Występ wywołał wiele pozytywnych emocji wśród zebranych i został nagrodzony gromkimi brawami. Po przedstawieniu każda klasa zaśpiewała kolędę. Następnie głos zabrał ksiądz proboszcz Andrzej Piernikarczyk, który po złożeniu świątecznych życzeń udzielił nam na wyczekiwaną przerwę świąteczną błogosławieństwa. Następnie wszyscy łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia.       

            Nasi mali aktorzy swój występ zaprezentowali również w sobotę 21 grudnia na wigilii seniorów oraz 26 grudnia w kościele w Kamienicy Królewskiej. Po obejrzeniu tego przedstawienia chyba każdy poczuł magię  Świąt Bożego Narodzenia.

Już kolejna edycja Góry Grosza za nam!!!!

Po raz kolejny dobiegła końca ogólnopolska akcja Towarzystwa Nasz Dom pt. Góra Grosza. Nasi uczniowie i tym razem nie zawiedli, prawie wszystkie klasy dzielnie zbierały monety, aby przekazać je do Towarzystwa Nasz Dom, a ta z kolei do najbardziej potrzebujących dzieci. Nie pierwszy raz to maluchy spisały się najlepiej i to ich zbieranie okazało się najbardziej owocne. Oto wyniki:

 

Klasa

 

Ilość zebranych pieniążków

 

Zajęte miejsce

I SP

………

……….

II SP

100,67 zł

1

III SP

77,44 zł

2

IV A SP

21,69 zł

5

IV B SP

27,72 zł

3

V SP

………

………

VI SP

………

………

I GIM

27,35 zł

4

II A GIM

7,5 zł

7

II B GIM

10,41 zł

6

III GIM

………

………

 

Bardzo gratulujemy zwycięzcom!!!!!!!!!

*** Samorząd Uczniowski***

Zbiórka Świątecznej Pomocy

Samorząd Uczniowski przeprowadził w naszej szkole kolejna Zbiórkę Świątecznej Pomocy dla najbardziej potrzebujących uczniów. Od października do grudnia młodzież mogła  przynosić, artykuły papiernicze i długoterminową żywność . Kilka klas zorganizowało zbiórkę pieniędzy, co pozwoliło na zakup dodatkowych produktów  żywieniowych. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom  za zaangażowanie i udział w naszej akcji.

„Pomóż ukoić ból”

W tym roku Fundacja Hospicyjna z Gdańska swoją jubileuszową kampanię poświęciła dzieciom osieroconym. Jej symbolem stał się pomarańczowy słonik Tumbo – maskotka Funduszu Dzieci Osieroconych. Celem kampanii jest nagłośnienie problemów związanych z osieroceniem, zwiększenie świadomości na temat roli wsparcia – psychologicznego, materialnego, edukacyjnego – udzielanego dzieciom przeżywającym utratę bliskiej osoby. Uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza również włączyli się w ten szlachetny cel, zbierając środki finansowe na terenie szkoły i Kamienicy Królewskiej.  


DROGA LODOWA” - KONKURS

Adrian Damaszk z Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej, udzielił trzech poprawnych odpowiedzi dotyczących II wojny światowej i wygrał ciekawą książkę autorstwa Stefna Waydenfelda
 pt. "Droga lodowa". Gratulujemy !

Zapraszamy do kolejnej edycji konkursu, tym razem do wygrania są ciekawe książki Piotra Zychowicza pt. "OBŁĘD 44", ufundowane przez Wydawnictwo Rebis. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest udzielenie prawidłowych odpowiedzi na zamieszczone pytania na stronie http://www.ops.mil.pl/

Konkurs trwa do 31 grudnia 2013 r.
ops@ops.mil.pl


Świąteczne wypieki w naszej szkole

                Piernik należy do najstarszych ciast. Wywodzi się z tzw. miodowników wielkich – wielkich bochnów chleba robionych na miodzie. Pochodzi z XII wiecznej Norymbergii. Polska nazwa „piernik” wywodzi się ze staropolskiego słowa „pierny”, czyli pieprzny. Popularność piernika bierze się stąd, że jest po prostu zdrowy. Przyprawy korzenne zawarte w nich pomagają m. in. w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, serca, nerwów, niedokrwistości.

Z tego powodu pierniki z pewnością zagoszczą na wielu stołach w czasie najbliższych Świąt Bożego Narodzenia.

Uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej zadbali, aby nie zabrakło pierników również na uroczystej Wigilii dla seniorów, która odbędzie się w naszej szkole w najbliższą sobotę.  Do akcji wypieku pierników przyłączyli się wszyscy uczniowie uczący się języka kaszubskiego, a nawet młodsze dzieci z kl. II i  III, które  pod czujnym okiem nauczycieli wykonały nie tylko pyszne, ale i przepiękne ciastka w różnych kształtach i barwach. Były więc pierniki w kształcie niedźwiedzia, renifera, dzwonka, serca. Łącznie udało się upiec uczniom ok. 300 pierników. Serdeczne podziękowania kierujemy do pań: Szczypior, Zieman, Lipkowskiej oraz Wenta, ponieważ to one przygotowały te pyszne ciasta. W szkole dzieci musiały je tylko starannie wyrobić, rozwałkować, wycisnąć wzór, upiec oraz polukrować. Jakie są efekty ich pracy, widać na zdjęciach.
I Powiatowy Turniej Kwalifikacyjny w Tenisie Stołowym w Miechucinie 14-12-2013

      W dniu 14 grudnia w Miechucinie rozegrano I Powiatowy Turniej w Tenisie Stołowym. Uroczystego otwarcia dokonał Pan Wójt Gminy Chmielno Zbigniew Roszkowski. Turniej ten jest rozgrywany od blisko 22 lat a organizatorem jest Pan Mirosław Płotka i klub sportowy Damroka. Jak co roku zmagania sportowe zgromadziły blisko 100 uczestników z wielu szkół z terenu powiatu kartuskiego.         Reprezentacja Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej wystąpiła w składzie :

 • Dominik Krzebietke

 • Gracjan Mejna

 • Mateusz Weber

       Kolejne turnieje kwalifikacyjne zostaną rozegrane na początku 2014r. i wtedy poznamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Powodzenia.
GMINNY KONKURS MATEMATYCZNO – EKOLOGICZNY

„EKOLOGICZNY PITAGORAS”

Dnia 13.12.2013r. odbyła się w naszej szkole druga edycja Gminnego Konkursu Matematyczno – Ekologicznego pod Patronatem Wójta Gminy Sierakowice Pana Tadeusza Kobieli. Organizatorem był Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej, od strony merytorycznej nad całością czuwały nauczycielki matematyki i przyrody, panie – Renata Gojtowska i Ewelina Wejer. Konkurs został przeprowadzony w ramach projektu „Co Junno kryje w szuwarach?” finansowanego z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych naszej gminy. Wzięli w nim udział uczniowie z następujących szkół: Gowidlina, Jelonka, Łyśniewa, Puzdrowa, Sierakowic, Tuchlina, Załakowa, Szopy, Mojusza, Lisich Jam i Kamienicy Królewskiej. Swoje szkoły reprezentowało ogółem 35 uczestników.

Test wiedzy zawierał 20 pytań z czego 12 z matematyki a 8 z ekologii, na rozwiązanie których uczniowie mieli 60 minut. W sumie uczeń mógł zdobyć 24 punkty.

Po zmaganiach konkursowych, w czasie oczekiwania na werdykt komisji konkursowej, uczestnicy konkursu obejrzeli adaptacje bajek braci Grimm w wykonaniu uczniów klasy I Gimnazjum, pod opieką Pani Dominiki Formeli. Gromkie brawa otrzymała grupa taneczna, przygotowana pod kierunkiem Pani Tatiany Szuta Wejer, która zaprezentowała oryginalny układ taneczny. Po zakończeniu obrad komisji głos zabrała Pani Dyrektor Hanna Subkowska-Wójcik, która skierowała ciepłe słowa do wszystkich uczestników oraz odczytała wyniki konkursu. Gratulacje młodym matematykom i ekologom złożył również Dyrektor Zespołu Ekonomiczno Administracyjnego Szkół Pan Jacek Mazur. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki a laureaci dyplomy i cenne nagrody zakupione ze środków przyznanych z WFOŚ i GW w Gdańsku.

Szczegółowe wyniki przedstawiają się następująco:

Kategoria kl. IV

 


Imię i nazwisko

Szkoła

Miejsce I

Tymoteusz Krzebietke

Sierakowice

Miejsce II

Damian Kropidłowski

Tuchlino

Miejsce III

Hubert Leszczyński

Załakowo

 

Kategoria kl. V

 


Imię i nazwisko

Szkoła

Miejsce I

Kamil Malek

Szopa

Miejsce II

Kacper Formela

Puzdrowo

Miejsce III

Konrad Bonicki

Sierakowice

 

Kategoria kl. VI

 


Imię i nazwisko

Szkoła

Miejsce I

Adam Gackowski

Sierakowice

Miejsce II

Dawid Migowski

Tuchlino

Miejsce III

Patryk Wiśniewski

Gowidlino

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!PROGRAM  WOLONTARIAT

13 grudnia 2013 roku w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej, uczniowie klas gimnazjalnych spotkali się z koordynatorem wolontariatu przy  Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sierakowicach panią Karoliną Radowską.  Przedstawiono cele programu oraz działania jakie zostały zrealizowane. Zapraszamy wszystkie osoby chętne (które ukończyły 13 rok życia) do wzięcia udziału w programie.

„Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”

                      Jan Paweł II


WARSZTATY KULINARNE – „POTRAWA ŚWIĄTECZNA I BOŻONARODZENIOWA”

Nasze uczennice z klasy IIa gimnazjum wzięły udział dnia 12 grudnia 2013 roku w warsztatach kulinarnych pod hasłem „Potrawa świąteczna i bożonarodzeniowa” zorganizowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. Zadaniem uczestników było przygotowanie przystawki,  dania głównego oraz nakrycie stołu bożonarodzeniowego. Dziewczyny przygotowały przepyszne pierożki kaszubskie z nadzieniem grzybowym oraz rybę pod pierzynką z warzyw. Szanowne jury po degustacji potraw wszystkich uczestników przyznała statuetki. Nasza drużyna otrzymała wyróżnienie za „subtelny smak”. Myślę że było to duże doświadczenie i świetna zabawa dla naszych gimnazjalistek.


SPOTKANIE Z DIETETYKIEM

Dnia 11 grudnia 2013r. odbyło się spotkanie rodziców i nauczycieli z dietetykiem P. Kamilem Osowskim w ramach programu realizowanego w naszej szkole „Zachowaj równowagę”. Pan Osowski przybliżył nam problem otyłości u dzieci. Niestety otyłość uznana jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Dietetyk udzielił nam cennych wskazówek i rad w jaki sposób zapobiec nadwadze.

Bardzo serdecznie dziękujemy Panu  K. Osowskiemu za interesujące spotkanie.


Wicemarszałek województwa pomorskiego Czesław Elzanowski nagrodził uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Pomorza

11 grudnia 2013r., 400 najzdolniejszych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego województwa pomorskiego wyróżnionych zostało stypendiami Urzędu Marszałkowskiego na uroczystej gali, która odbyła się w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Dzięki wsparciu programu ze środków unijnych, samorząd wojewódzki przyznał stypendia uczniom uzdolnionym zwłaszcza w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych. Trwający od sześciu lat program pomocy stypendialnej promuje młode pomorskie talenty wśród których są nasi uczniowie.

W tym roku szkolnym stypendia przyznane w ramach samorządowego projektu  „Pomorskie – dobry kurs na edukację” otrzymali:  Ewelina Pawelczyk  i Robert Wenta.Spotkanie z Mikołajem

6 grudnia do naszej szkoły  przyjechał  Mikołaj. Na spotkanie z przemiłym gościem przyszły dzieci wraz ze swoimi rodzicami i opiekunami. Jak się okazało, nasze dzieci były przez cały rok bardzo grzeczne i Mikołaj nie miał ani jednej rózgi, tylko same piękne prezenty. Każde dziecko odważnie podchodziło do Wesołego Brodacza i zabierało upominek, w którym oprócz słodyczy i owoców znalazły się zabawki, przytulanki oraz wspaniałe przybory szkolne. To już po raz dziewiąty pani Krystyna Komorowska wspólnie z rodziną i przyjaciółmi zorganizowała dla dzieci tak wspaniałe prezenty.  Chętni mogli nawet powiedzieć Mikołajowi  wierszyk,  zaśpiewać piosenkę lub po prostu go ucałować.  Mimo iż zapracowany staruszek nie miał za dużo czasu (czekały na niego przecież jeszcze inne dzieci), z miłą chęcią został chwilkę dłużej, aby zobaczyć zmagania konkursowe dzieci i posłuchać  przygotowanych piosenek.  Starsi koledzy z klasy pierwszej gimnazjum  pokazali przepiękne przedstawienie oparte na wierszach pana Brzechechwy.  Dzieci z całego serca dziękują pani Krystynie Komar Komorowskiej, pani Małgorzacie  Bigus i pani Bożenie Szyca, ich przyjaciołom oraz dyrekcji, nauczycielom i rodzicom za to wspaniałe spotkanie.

Gala rozdania nagród konkursu Śladami naszych ojców organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ucznia „Horyzont” w ramach projektu regionalnego współfinansowanego przez Powiat Kartuski.

5 grudnia 2013 roku w Gimnazjum w Sierakowicach odbyła się gala konkursu fotograficznego Śladami naszych ojców. Wzięło w niej udział łącznie dziewięć trzyosobowych grup z całego powiatu kartuskiego. Pośród nich jedną grupę tworzyły dziewczęta z Kamienicy Królewskiej – Rozalia Wenta, Aleksandra Woźniak oraz Wioleta Czaja pod opieką pani Elizy Piotrowskiej. W uroczystości wzięli udział uczestnicy projektów wraz z opiekunami oraz zaproszeni goście- pan Wojciech Okroj- Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego w Kartuzach, pan Zbigniew Fularczyk- Zastępca Wójta Gminy Sierakowice, pani Danuta Pioch – dyrektor SP w Mojuszu, specjalista w dziedzinie kultury regionu, pani Irena Kulwikowska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach oraz pan Mirosław Lejk – prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziału w Sierakowicach, dyrekcja Gimnazjum w Sierakowicach oraz członkowie TPU „Horyzont”.

Zadaniem konkursowym było odnalezienie chat, zbudowanych w charakterystycznym stylu kaszubskim, następnie sfotografowanie ich i opisanie. Dzięki pracy wszystkich grup, została stworzona galeria zdjęć, którą można obejrzeć na stronie internetowej: www.sladaminaszychojcow.pl

Uczennice z naszej szkoły zostały nagrodzone wyróżnieniem za swoje fotografie i otrzymały cenne nagrody. Poniżej przedstawiamy wyniki całego konkursu:

I miejsce – grupa nr 6 z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Somoninie (skład: Magdalena Leszkowska, Katarzyna Leszkowska, Aleksandra Ryngwelska, opiekun merytoryczny – pani  Maria Klinkosz)

II miejsce – grupa nr 8 z Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach (skład: Emanuela Paracka, Wiktoria Gilmajster, Radosław Czaja, opiekun merytoryczny – pani  Anna Andryskowska)

III miejsce – grupa nr 5 z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej (skład: Jagoda Mejer, Adam Kulaszewicz, Robert Niklas, opiekun merytoryczny – pani  Barbara Czaja)

Wyróżnienie – grupa nr 1 z Gimnazjum w Kamienicy Królewskiej (skład: Wioleta Czaja, Aleksandra Woźniak, Rozalia Wenta, opiekun merytoryczny – pani Eliza Piotrowska).

Wycieczka do Słupska

                W dniu 5 grudnia br 50 uczniów uczęszczających na lekcje języka kaszubskiego wraz z opiekunami wybrało się na autokarową wycieczkę do Słupska. Opiekunami na wycieczce były panie: Grażyna Dawidowska, Wioletta Winczewska, Alina Treder oraz Iwona Furman.

                Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy o Kaszubach, rozbudzenie zainteresowania historią i kulturą naszego regionu. Wyjazd refundowało  Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Gdańsku z funduszy przeznaczonych na naukę języka kaszubskiego.                                                               

                Pani przewodnik barwnie i ciekawie opowiedziała historię Słupska - miasta, które niegdyś nosiło nazwę Stolp i jeszcze przed II wojną światową należało do Niemiec. Uczniowie zwiedzili Muzeum Pomorza Środkowego, w którym obejrzeli zbiory dawnej sztuki, zabytki rzemiosła, a także pamiątki związane z dziejami Słupska. Najciekawsze okazały się skarby książąt pomorskich, pochodzących z dynastii Gryfitów. Uwagę uczniów przykuły m. in. cynowe sarkofagi książąt, szaty pogrzebowe i biżuteria. Podczas oglądania obrazów, rzeźb sakralnych, mebli i wyrobów porcelanowych, uczniowie poznali, jak zmieniały się sztuki plastyczne od średniowiecza aż po rokoko. Na końcu zwiedzili Młyn Zamkowy, w którym obejrzeli m. in. piękne stroje ludowe, meble i przedmioty codziennego użytku dawnych mieszkańców Pomorza.

                Wycieczka była  z pewnością niezapomnianą lekcją historii.

KONCERT „JESIENNA ZADUMA”

Dnia 29 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Sierakowicach odbył się koncert zespołu gitarzystów pt. „Jesienna zaduma”.  Uczniowie wprowadzili w magiczny  nastrój publiczność deklamując wiersze Wisławy Szymborskiej oraz śpiewając piosenki o jesieni. Opiekunami projektu były panie Krystyna Borek i Dominika Formela. Wśród wykonawców zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły:

Gitarzystki:

·         Natalia Bladowska

·         Rozalia Wenta

Poezja:

·         Wioleta Czaja,

·         Amelia Labuda,

·         Agata Jaskulska,

·         Karolina Szczypior.

·         Tomasz Myszk.

 

Andrzejki w klasach 0-III

Od wieków w noc św. Andrzeja dziewczęta zbierały się, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Chłopcy, ciekawi co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.

Uczniowie klas 0-III postanowili uczcić tradycyjny zwyczaj „przepowiadania przyszłości” 27 listopada 2013 r. Uroczystość przygotowali uczniowie klasy III.

Uczestnicy  imprezy pod kierunkiem czarodziejek i czarodziejów wróżyli sobie  przebijając szpilką papierowe serca z imionami.

O tym, która z dziewczyn pierwsza wyjdzie za mąż i który chłopiec pierwszy się ożeni można było się przekonać, biorąc udział we wróżbie z butami.

Jednymi z najbardziej obleganych stanowisk okazały się te, przy których trwała loteria niespodzianek. Wspólne spotkanie wprawiło dzieci w doskonały humor

Na wszystkich wyczerpanych taneczną zabawą przy największych muzycznych przebojach czekał słodki poczęstunek.

Bardzo dziękujemy Rodzicom uczniów klasy III za przygotowanie wspaniałych prezentów na loterię.


Warsztaty kulinarne z języka kaszubskiego

Dynia po kaszubsku nazywana jest „bania”. Uczniowie klasy IV i VI przygotowali przetwory z dyni, były to kompot z dyniw occie lub soku z cytryny oraz marmolada.

Dynie oczyszczamy, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę. Gotujemy ją z goździkami i cukrem, ale tak aby nie była miękka. Dodajemy ocet lub sok z cytryny. Następnie wkładamy do słoików – pasteryzujemy. Możemy ją podawać do pieczystych mięs.

Do marmolady z dyni dodaliśmy pigwę, gruszki oraz jabłka.

Przetwory nasze wzbogacą menu Święta Języka Kaszubskiego.

W naszym regionie występują tylko dwa główne gatunki: dynia olbrzymia Cucurbita maxima i dynia zwyczajna Cucurbita pepo. Oprócz tego na świecie znane i uprawiane są jeszcze: dynia piżmowa i figolistna, jak również wiele ich podgatunków. Warzywo to trafiło do Europy z Nowego Świata i bardzo szybko przyjęło się w klimacie umiarkowanym. Dynia jest niezwykle ceniona ze względu na swoje właściwości odżywcze. Jej pestki to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin z grupy B i C. Z miąższu tego  warzywa  można przyrządzać przeróżne potrawy. Hindusi np. przygotują wspaniałą zupę z dyni piżmowej z dodatkiem mleka kokosowego. Dynia doskonale nadaje się do marynowania. Chętnie dodaje się ją do ciast, a pestki dyni dodawane są też do pieczywa czy słodkich ciasteczek. Dynia to wdzięczny temat kulinarny, gdyż jest bardzo trwała - można przechowywać ją nawet kilka miesięcy.

Czytaj wiecej:
http://www.kuchniaplus.pl/kuchnioteka/artykuly/dynia-symbol-i-smakolyk_75.html#ixzz2qJTX5uf8

WARSZTATY BIOLOGICZNME NAD JEZIOREM JUNNO

W ramach projektu „Co Junno kryje w szuwarach” odbyły się warsztaty biologiczne nad jeziorem. Zajęcia poprowadziła P. Iwona Tesmer, nauczyciel biologii i chemii. Grupa uczniów gimnazjum Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej spotkała się nad jeziorem aby zapoznać się z fauną i florą samego jeziora jak i terenów wokół niego. Pierwsze zadanie polegało na określeniu swojego położenia i zlokalizowanie jeziora za pomocą mapy i kompasu. Następnie rozpoznawaliśmy gatunki drzew, wokół jeziora. Udało nam się rozpoznać takie gatunki jak: brzoza, dąb, buk, grab, sosna i modrzew. Ocenialiśmy stan zdrowotności drzew w miejscu warsztatów. Kolejne zadanie dotyczyło typów troficznych jezior. Nasz ekspert wyjaśnij młodzieży jakie występują typy troficzne jezior, a następnie uczniowie podjęli próbę określenia typu dlaJ. Junna. Po wykonaniu zadania wszystkie grupy zgodnie stwierdziły, że Junno należy do jezior oligotroficznych, czyli dobrze natlenionych z bogatą fauną i florą. Po obserwacji brzegów jeziora przystąpiliśmy do rozpoznawania zwierząt i roślin żyjących w różnych strefach jeziora. Niestety ze względu na późną już porę(listopad) i niesprzyjającą pogodę, nie udało nam się rozpoznać wielu gatunków, zaobserwowaliśmy m.in. nartnika, małże.

Mimo zimna i deszczu wszystkie grupy poradziły sobie świetnie ze swoimi zadaniami. Serdecznie dziękujemy naszemu ekspertowi p. Iwonie Tesmer za przeprowadzenie zajęć i cenne informacje które nam przekazała.

Dnia 28.11.2013 nasi gimnazjaliści   przygotowywali zdrową żywność. Z samego rana młodzież wkroczyła do akcji…  Kolejno klasy I, II A, II B i III gimnazjum prześcigały się w wymyślaniu i przygotowywaniu bardzo ciekawych dietetycznych i zdrowych posiłków. Wśród dań można było zaobserwować całą masę różnego rodzaju surówek, sałatek, koktajli, kanapek, jogurtów owocowych itp. Równolegle nauczyciele WF-U ogłosili konkurs na najciekawiej przygotowany posiłek. Rozstrzygniecie konkursu było niezwykle trudne bowiem poziom prezentowanych dań był bardzo wysoki. Na ocenie zaważyły również walory estetyczne, uczniowie kl I Gimnazjum bardzo gustownie udekorowali stół na którym podali wcześniej przygotowane pyszności.

Miejsce I ex aequo zajęły dwie grupy z klasy I gimnazjum tj.:

 Gr.A) dla

*Agaty Jaskulskiej

* Pauliny Litwin

*Marty Klebba

B) dla

*Zuzanny Czaja

*Julii Gańskiej

* Mateusza Weber

Miejsce II dla

*Aleksandry Woźniak

*Jolanty Lejk

* Pauliny Kiełpińskiej

*Sylwii Kreft

Miejsce III dla

* Julii Koszałka

*Klaudii Szczypior

* Patrycji Stankowskiej

*Wiolety Czaja

Miejsce IV dla

* Martyny Mejna,

*Amelii Labuda,

 * Pauliny Mielewczyk

*Alicji Szwaba,

* Natalii Damaszk,

 *Martyny Lejk,

Biblioteka szkolna ogłasza konkurs na

Najlepszego Czytelnika Miesiąca.

Od listopada 2013r. do maja 2014 r. co miesiąc wybierany będzie „Czytelnik Miesiąca”, czyli osoba, która wypożyczyła i przeczytała największą ilość książek.

Co miesiąc nazwisko Najlepszego Czytelnika będzie ukazywało się na tablicy ogłoszeń, w bibliotece, a także na stronie internetowej naszej szkoły.

W miesiącu listopadzie tytuł Najlepszego Czytelnika zdobyła uczennica klasy IVa

Julia Krause

Gratulujemy!


 

Regulamin konkursu.

 

We wtorek, 26 listopada, najmłodsi uczniowie naszej szkoły wybrali się do Słupska na przedstawienie teatralne pt. „Zaczarowany świat braci Grimm” wystawione przez Narodowy Teatr Edukacji we Wrocławiu. Dzieci z zapartym tchem oczekiwały na rozpoczęcie spektaklu. Głównymi bohaterami była trójka rodzeństwa, przeniesiona za sprawą czarów do baśniowego lasu. Wszystkie wątki w sztuce miały odniesienie do znanych wszystkim baśni braci Grimm. Dzieci z wypiekami na twarzy śledziły akcję dziejącą się na scenie przenosząc się jednocześnie do świata baśni, gdzie na swojej drodze spotykały rozmaite bajkowe postacie – złą czarownicę, osiołka, olbrzyma. Fabuła spektaklu, przeplatana piosenkami, nie pozostawiała  wątpliwości  co do wyborów moralnych podejmowanych przez bohaterów – promujących tak uniwersalne postawy: jak przyjaźń, lojalność bratersko – siostrzana czy miłość. Pokazała dzieciom, że warto podążać ścieżką dobra, bez względu na trudności, jakie się napotyka.

Na zakończenie wycieczki wszyscy udali się do CH Jantar gdzie był czas na posiłek i rekreację.

 

 

 

Lekcja historii na interaktywnej wystawie

 

14 listopada uczniowie klas IIa i IIb udali się do Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach na interaktywną wystawę zatytułowaną POWSTANIE. Po zaskakującym przywitaniu młodzież „wkroczyła w trudne czasy”, gdzie w oparciu o dzieła malarskie i literackie, a także losy barwnych postaci poznawali osoby, które miały odwagę „powstać” i wywołać powstania porywając Polaków do walki.

 

 

A GDY WOLNOŚCI PRZYSZEDŁ CZAS

11 LISTOPADA 1918

 

Uczniowie szkoły wzięli udział w wyjątkowej uroczystości patriotycznej, 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po uroczystym apelu uczniowie klas podstawowych i gimnazjalnych zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne w konkursie pt. „HISTORIA POLSKI W PIOSENCE”.

Szkoła Podstawowa

1. Julia Krause

2. Małgorzata Wójcik

3. Nikola Weber

Gimnazjum

1. Sylwia Krefft

2. Agata Jaskulska

3. Wojciech Szwaba

Wyróżnienia:

- Żaklina Zblewska

- Dominika Bulman

- Weronika Bulman

- Wioleta CzajaDnia piątego listopada odbyła się lekcja z wychowania komunikacyjnego dla najmłodszych uczniów naszej szkoły-klasy 0 - III. Zaproszony gość - pan policjant - zapoznał  ich z zagadnieniami bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym. Opowiedział, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, na jakie przepisy drogowe należy zwracać szczególną uwagę. Dzieci dowiedziały się nie tylko o bezpiecznych zachowaniach nie tylko w ruchu drogowym, lecz także na podwórku, w domu i w szkole.


Gminne eliminacje Konkursu Twórczości w języku kaszubskim

organizowany przez ZK-P oddział w Sierakowicach

 Dnia 28.10. 2013r. odbył się w Gimnazjum w Sierakowicach Konkurs Twórczości Literackiej w języku kaszubskim.

W konkursie naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

·         Sylwia Kreft– klasa III  gimnazjum

·         Martyna Lejk– klasa I  gimnazjum - uczennica otrzymała II miejsce w kategorii  gimnazjum.

Celem konkursu jest zachęcanie i wdrażanie uczniów do pisemnego wypowiadania się w języku kaszubskim.Zajęcia z Ekologii

W środę 23 października 2013 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach z Ekologii realizowanych przez Lokalną Grupą Rybacką Kaszuby. Celem zajęć była w szczególności szeroko pojęta edukacja ekologiczna wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Podczas zajęć dzieci zostały przywitane przez EKO BOHATERÓW, którzy zapoznali Uczniów z tematem „SEGREGUJ ODPADY I ZOSTAŃ EKO DZIECKIEM”. Dzieci poznały zasady dotyczące segregacji śmieci. W programie zajęć znalazły się między innymi łamigłówki, rebusy oraz zabawy z chustą animacyjną. Na koniec zajęć uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki.


KONKURS MUZYCZNY „SZANTY NAD JUNNEM”


Dnia 23 października 2013 r. odbył się w naszej szkole konkurs muzyczny „Szanty nad Junnem” w ramach projektu „Co Junno kryje w szuwarach?” finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Celem konkursu było propagowanie muzycznej kultury żeglarskiej oraz zwrócenie uwagi na piękno naszego jeziora Junno.

Do zmagań konkursowych zgłosili się uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I-III Gimnazjum. Konkurs przygotowali uczniowie klasy I gimnazjum - członkowie grupy zaangażowanej w działania projektu, przy wsparciu wychowawcy Pani Eweliny Wejer. Uroczystość rozpoczęła uczennica Agata Jaskulska, która przywitała wszystkich uczestników konkursu, Panią Dyrektor Hannę Subkowską – Wójcik, pozostałych zaproszonych gości oraz przedstawiła komisję konkursową w skład której weszły panie:

 

- Grażyna Dawidowska – przewodnicząca

- Sabina Drywa

- Renata Gojtowska

 

Po zmaganiach konkursowych komisja udała się na obrady, a uczestnicy konkursu i goście świetnie bawili się śpiewając szanty. Po zakończeniu obrad głos zabrała przewodnicząca komisji, która skierowała ciepłe słowa do wszystkich wykonawców oraz odczytała wyniki konkursu.

Po czym nastąpiło rozdanie dyplomów i nagród zakupionych ze środków przyznanych z WFOŚ i GW w Gdańsku.

Oto zwycięzcy:

- W kategorii klas szkoły podstawowej:

I miejsce – Julia Krause

II miejsce - Martyna Krefta

III miejsce – Małgorzata Wójcik

IV miejsce – Monika Keller

V miejsce – Julia Krefta

- W kategorii klas gimnazjalnych:

I miejsce – Agata Jaskulska

II miejsce - Natalia Bladowska

III miejsce – Sylwia Krtefft

IV miejsce – Rozalia Wenta

V miejsce – Jola Lejk

ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY

Za pomoc w organizacji konkursu dziękujemy Pani Dyrektor Hannie Subkowskiej –Wójcik oraz nauczycielce muzyki Pani Dominice Formela."NAJPIĘKNIEJSZA JEST MUZYKA POLSKA"

            Dnia 22 października w naszej szkole gościliśmy muzyka mgr Jana Kępczyńskiego z koncertem zatytułowanym "Najpiękniejsza jest muzyka polska" . Grając na różnych instrumentach: saksofonie, flecie poprzecznym oraz instrumentach klawiszowych, artysta zapoznał uczniów z twórczością wybitnych polskich kompozytorów: F. Chopina, K. Kurpińskiego, S Moniuszko oraz I. Paderewskiego. Zaprezentował również fraszki Jana Kochanowskiego do muzyki skomponowanej samodzielnie przez J. Kępczyńskiego. Podczas koncertu uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą muzyczną odpowiadając na pytania dotyczące instrumentów i wysłuchanych utworów.


 

Jesień w oddziale przedszkolnym

5 – latki zaprosiły do swojej klasy Panią Jesień. Wykonały piękne prace z liści, jesienne ludziki i zwierzątka oraz przystroiły kącik przyrodniczy. Na zajęciach w lesie poznawały nazwy napotkanych drzew: dąb, klon, brzoza, sosna, modrzew, świerk.

Album ze zdjęciami klasy „0” znajduje się w zakładce galeria.„Gminne zawody w UNIHOKEJA”

W dniach 21 i 23.10.2013 reprezentacje dziewczynek i chłopców szkoły podstawowej oraz gimnazjum wzięły udział w Gminnym Turnieju Unihokeja zorganizowanym przez Zespół Szkół w Gowidlinie. Rywalizacja była zdrowa, choć bardzo zacięta. Uczestnicy dali z siebie wszystko. Na szczególne gratulacje zasłużyły reprezentacje szkoły podstawowej tj.: Reprezentacja dziewczynek: Joanna Baran, Patrycja Kotłowska, Nikola Weber, Teresa Szczypior, Patrycja Lubotzka, Ewelina Gańska oraz Reprezentacja chłopców: Jan Lejk, Zdzisław Lejk, Łukasz Stankowski, Kacper Złotogórski, Dawid Gański bowiem obie drużyny zajęły II miejsca. Reprezentacje gimnazjum uplasowały się na IV miejscu. Opiekunami na zawodach byli p. Anna Naczk oraz p. Jacek Subkowski.

Pasowanie pierwszoklasistów

Dnia 18 października 2013 roku przyjęliśmy w poczet uczniów naszej szkoły 15 pierwszoklasistów. Uczniowie przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne.  Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna uroczystości. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia" - mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Potem nadszedł czas otrzymywania prezentów - od Pani Dyrektor, od rodziców i upominki od starszych kolegów. Miłym akcentem na zakończenie uroczystości był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Album ze zdjęciami znajduje się w zakładce galeria.

 

„Wałęsa. Człowiek z nadziei”                      

Uczniowie klas gimnazjalnych udali się do kina w Słupsku na film „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Andrzej Wajda przedstawił historię wielkich przemian, które przetoczyły się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Uczniowie poznali historię Lecha Wałęsy, charyzmatycznego  przywódcy, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenia o wolności.

 

W środę (16 października 2013) o godzinie 12 uczniowie kl. I i II  wzięli udział w  akcji ustanowienia światowego rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Akcja ustanowienia światowego rekordu w prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej to inicjatywa skierowana szczególnie do uczestników Programu Edukacyjnego “Ratujemy i Uczymy Ratować” w całej Polsce .

 Akcja rozegra się w całym kraju o tej samej godzinie.

“To kolejna szansa na przypomnienie jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy drugiemu człowiekowi, a także pokazanie jak wielu ludzi udało się przeszkolić w ramach Programu Edukacyjnego “Ratujemy i Uczymy Ratować”, mówi Jerzy Owsiak, szef Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Cieszymy się, że nasi najmłodsi uczniowie mogli  aktywnie włączyć się w działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.  

Gminne Mistrzostwa Szkół Wiejskich w Piłce Nożnej-2013

   W dniu 16 października 2013 w Szkole Podstawowej w Sierakowicach rozegrano gminny turniej piłki nożnej szkół podstawowych. Do rywalizacji stanęło pięć zespołów z Tuchlina, Gowidlina ,Sierakowic, Mojusza i Kamienicy Królewskiej. Zespół naszej szkoły był reprezentowany przez następujących uczniów: Kacper Złotogórski, Robert Wenta, Janek i Zdzisław Lejk, Kacper Smentoch, Wiktor Maszota, Marcin Lipkowski, Łukasz Stankowski i Dawid Gański.

   W wyniku zaciętej rywalizacji osiągnięto następujące wyniki:

1.       Gowidlino 12pkt

2.       Kamienica Królewska 9pkt.

3.       Sierakowice 6pkt.

4.       Tuchlino 3pkt.

5.       Mojusz 0pkt.

Wyniki szczegółowe zespołu z Kamienicy Królewskiej.

Kamienica Królewska : Mojusz 1:0

Kamienica Królewska : Tuchlino 3:0

Kamienica Królewska : Gowidlino 0:6

Kamienica Królewska : Sierakowice 2:1

Na szczególne wyróżnienie zasługują strzelcy bramek Wiktor Maszota i Robert Wenta, doskonałym refleksem popisał się również bramkarz Zdzisław Lejk a także obrońca Janek Lejk. Gratulujemy.

Dzień Edukacji Narodowej

14 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się uroczystość, potocznie nazywana Dniem Nauczyciela. Uczniowie z klas III i II A gimnazjum pod opieką pani Elizy Piotrowskiej przygotowali dla swoich opiekunów przedstawienie pół żartem, pół serio, opowiadające o życiu szkolnym, które to czasami „nie  po różach spływa”. Rolę pani nauczycielki odegrała Aleksandra Woźniak, a uczniów m.in. Bartek Neumiller, Maciej Gosz, Łukasz Wenta, Sylwester Bobrowski, Jola Lejk i Sylwia Kreft. Wcześniej dziewczęta z III klasy przeprowadziły wywiad pt. „Dzień Dobry Kamienico” (wzorowany na znanym programie Dzień Dobry TVN) z panią dyrektor Hanną Subkowską- Wójcik, panem Jackiem Subkowskim i panią Sabiną Wiśniewską. Przedstawienie zostało urozmaicone występem chóru i naszych szkolnych gitarzystów pod przewodnictwem pani Dominiki Formeli. Na zakończenie odbyły się konkursy, które poprowadziły dziewczęta z klasy II A gimnazjum.

SPORTOWY OKRĄGŁY STÓŁ (SOS)

Dnia 11.10.2013 r odbyła się w naszej szkole debata pt. „SPOTROWY OKTĄGŁY STÓŁ” prowadzona przez p. Bartłomieja Leszk , w debacie wzięli udział: p. dyrektor Hanna Subkowska Wójcik, p. Dominika Formela oraz nauczyciele wychowania fizycznego tj. p. Anna Naczk,  p. Jacek Subkowski oraz uczniowie gimnazjum. Debata miała na celu udoskonalenie zajęć z wychowania fizycznego . Podczas SOS burzliwie dyskutowaliśmy  nad czym wypadało by popracować aby uatrakcyjnić zajęcia sportowo rekreacyjne.  Podczas debaty uczniowie przedstawiali scenki nt. zdrowego żywienia oraz przygotowali zdrowe i niezdrowe  menu. Wspólnie doszliśmy do wniosku że naszą ”Piętą Achillesową”  jest zdrowe jedzenie oraz komponowanie poszczególnych składników żywieniowych w prawidłowe posiłki.  Podczas rozmowy doszliśmy do pewnych wniosków, dlatego na zajęciach WF–u będziemy kładli szczególny nacisk na następujące rzeczy:

·         Jedzenie produktów ekologicznych

·         Jedzenie większej ilości warzyw, owoców

·         Jedzenie  domowych przetworów ( kompoty, dżemy, przetwory mięsne itp.)

·         Zorganizowanie kampanii dot. zdrowego jedzenia

·         Przygotowanie zdrowej żywności na lekcjach WF-u

·         Picie dużej ilości wody

Postaramy się wprowadzić w życie wszystkie z wyżej wymienionych wyżej wniosków.

 

Gminne Przełajowe Biegi Sztafetowe

W dniu 10 października 2013 Zespół Szkół w Kamienicy Królewskiej był organizatorem Mistrzostw Gminy Sierakowice w Biegach Przełajowych. Trasa została wytyczona w pięknym terenie wokół przystani klubu UKS Wiking. Uroczystego otwarcia imprezy dokonała Dyrektor ZS w Kamienicy Królewskiej Pani Hanna Subkowska Wójcik.

Zawody przebiegły w duchu sportowej rywalizacji i miłej atmosferze.

A oto zajęte miejsca:

Dziewczęta Szkoła Podstawowa

I miejsce Tuchlino

II miejsce Gowidlino

III miejsce Kamienica Królewska

Chłopcy Szkoła Podstawowa

I miejsce Gowidlino

II miejsce Tuchlino

III miejsce Kamienica Królewska

Dziewczęta Gimnazjum

I miejsce Tuchlino

II miejsce Sierakowice

III Gowidlino

IV Kamienica Królewska

Chłopcy Gimnazjum

I miejsce Gowidlino

II miejsce Sierakowice

III Miejsce Tuchlino

IV Kamienica Królewska

Opiekę  nad uczniami sprawowali następujący nauczyciele:

Ks. Andrzej Piernikarczyk, Anna Naczk, Sabina Wiśniewska oraz Jacek Subkowski

 Jak co roku dziękujemy p. Lechowi Borkowskiemu za udostępnienie przystani jachtowej i wszelką udzieloną pomoc. Dziękujemy również sponsorom  oraz Kaszubskiemu Centrum Medycznemu za czuwanie nad zdrowiem naszej młodzieży.Pierwsza dyskoteka szkolna w roku szkolnym 2013/2014

Dnia 03.10.2013 r. w naszej szkole odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym dyskoteka dla uczniów gimnazjum oraz klas IV-VI Szkoły Podstawowej , frekwencja była wysoka, a zabawa wspaniała. Uczniowie bawili się od 16.00 do 19.00. Nad spokojnym przebiegiem dyskoteki szkolnej czuwały następujące Panie: p. Anna Figura, p. Sabina Wiśniewska, p. Ewelina Wejer oraz p. Anna Naczk. Organizatorem dyskoteki był Samorząd Uczniowski.
Biegi Brzegami Raduni

Dnia 04.10.2013 r  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w biegach „Brzegami Raduni”, które odbyły się niedaleko Somonina przy leśniczówce Sarni Dwór. Nasi uczniowie brali udział w następujących kategoriach: dziewczynki SP,  chłopcy SP, dziewczynki Gim oraz chłopcy Gim.  W zawodach brało udział wiele szkół z naszego  powiatu, w każdej z kategorii startowało około 70 uczniów. Wśród naszych uczniów najszybszy okazał się Zdzisław Lejk z kl. VI SP, który zajął 9 miejsce na 70 uczestników, większość pozostałych uczniów uplasowała się w okolicach od 20-35 miejsca na 70. Opiekunami na wyjeździe były panie Wioleta Winczewska i Anna Naczk.


Zajęcia edukacyjne w terenie- Poznajemy las

2 października uczniowie klasy III wybrali się na zajęcia do lasu. Pracując w grupach dokonywali samodzielnych pomiarów, obliczeń i obserwacji, wyciągali i formułuje wnioski, prowadzi  też notatki z obserwacji. W szkole opracowywali zgromadzony materiał, systematyzowali wiadomości. Wyniki swojej pracy zaprezentowali przed całą klasą.

Wszyscy zgodnie i odpowiedzialnie współdziałali w zespołach wykonując powierzone zadania.„Swiãto piekłi bùlwë” w Kamińcë Królewsczi

          28 września br. po raz drugi w Kamienicy Królewskiej z inicjatywy Dyrekcji Szkoły, Koła Gospodyń Wiejskich, przy współpracy nauczycieli języka kaszubskiego oraz rodziców – uczniowie, nauczyciele i zaproszeni  goście wzięli udział w imprezie poświęconej ziemniakowi – najpopularniejszemu warzywu na Kaszubach. W roli gospodarzy wystąpiły: dyrektor Zespołu Szkół Hanna Subkowska-Wójcik, nauczyciel języka kaszubskiego pani Sabina Wiśniewska oraz  panie z Koła Gospodyń Wiejskich na czele z panią sołtys naszej wsi – Marią Marcińską i przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich – Bernadetą Dampc. Festyn zaszczycili swą obecnością  zaproszeni goście – dyrektor ZEAS-u – pan Jacek Mazur oraz ksiądz Proboszcz Parafii Kamienickiej - Andrzej Piernikarczyk.

          Po powitaniu przez panią dyrektor goście zostali zaproszeni do pracy w jury, które oceniało twórczość  i wysiłek młodzieży.

          Pierwszym zadaniem każdej klasy, pod czujnym okiem wychowawców, było stworzenie ziemniaczanego ludzika. Dzieci wykazały się wielką pomysłowością. Wykorzystały butelki po napojach, nakrętki. Ziemniaki przystrojone odświętnie przybrały postacie zwierzątek, ludzików i przeróżnych baśniowych postaci. Po wykonaniu swoich prac uczniowie postawili je tuż przed  jurorami. Jury zachwycone pięknymi ludzikami wszystkim uczestnikom tego konkursu przyznało I miejsca.

          Ponadto zadaniem młodzieży było wymyślenie jednej zwrotki piosenki lub rymowanki o ziemniaku, najlepiej w języku kaszubskim. Oto niektóre z nich:

·         klasa „0” krzyczała : „My jesteśmy przedszkolaki i lubimy jeść ziemniaki.”

·         klasa I sp. : „My lubimy kartofelki, hopsa, sa. W ziemi  rosną od wiosenki, oj, tak, tak.

·         klasa II sp. :”Chòc më jesmë taczi môłi, bùlwë bãdzem szmakôwali.”

·         klasa III sp. : „Superdzieciaki zjadają pyszne ziemniaki.”

·         klasa IVb sp.:

„W czôrny zemi roscą,

wszelczi sztôłtë mają,

na plińce i fritczi

baro sã nadają”

          Pomysłowość uczniów nie znała granic. Klasa I sp. śpiewała piosenkę na melodię piosenki „My jesteśmy krasnoludki”. Uczniowie z klasy IV b rapowali.  Klasa IV a zaśpiewała nową wersję piosenki kaszubskiej „Mòje stronë”. Ciekawie zaprezentowali się uczniowie kl. II b gimnazjum, którzy przy akompaniamencie gitary i akordeonu wykonali rockową piosenkę o ziemniaku do znanego utworu „We will rock you.” Najbardziej zaskakującą i szalona była przeróbka utworu zespołu Weekend – „Ona tańczy dla mnie”. Gimnazjaliści z klasy trzeciej nie tylko ułożyli zabawne słowna do tej melodii, ale tez świetnie zatańczyli.

          Po zakończeniu  konkursu jury uznało, że wszyscy uczniowie doskonale wywiązali się z zadań konkursowych i zasłużyli na I miejsce na podium. W dowód uznania wręczono wszystkim klasom pamiątkowe dyplomy. Następnie odbyła się degustacja wspaniałych ziemniaczanych potraw, przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kamienicy Królewskiej oraz rodziców uczniów. Wszystkim wyśmienicie smakowały frytki, pùlczi i placki ziemniaczane, które cieszyły się największym powodzeniem. O skali popularności tych potraw może świadczyć  fakt, że usmażono je z 400 kg ziemnia I tu serdeczne podziękowania należą się paniom z Koła Gospodyń Wiejskich  i rodziców, które do samego końca imprezy smażyły dzieciom ziemniaczane przysmaki.

          Podobnie jak na rozpoczęcie imprezy, tak i na jej zakończenie, głos zabrała  pani Dyrektor Szkoły - Hanna Subkowska-Wójcik, która podziękowała paniom z Koła Gospodyń Wiejskich i rodzicom za przygotowanie tych pysznych kaszubskich potraw. Z uznaniem wypowiedziała się o poziomie przygotowania imprezy i zaangażowaniu uczestników.

            Swiãto piekłi bùlwë” w Kamińcë Królewsczi  weszło na stałe do kalendarza imprez szkolnych i tradycja ta z pewnością nie zaginie. Młodzież nie tylko dobrze się bawiła, ale i rywalizowała ze sobą. Takie imprezy na pewno kształtują w młodych ludziach właściwe wzorce zachowań – poszanowanie dla kaszubskiej tradycji, ale i ducha zdrowej rywalizacji.


25 października 2013 r. klasa III odwiedziła gościnne progi Piekarni Królewiczanka w Kamienicy Królewskiej. Pan Ryszard Krause opowiedział o przebiegu procesu powstawania pieczywa, zademonstrował  działanie maszyn i urządzeń wykorzystywanych w jego piekarni. Próbowaliśmy swoich sił w sztuce wypieku rogalików oraz dowiedzieliśmy się o walorach odżywczych wypiekanych produktów.

Na koniec naszego spotkania odbyła się degustacja wyrobów. Ciekawostką jest fakt, że Piekarnia nie posiada komina; związki powstające w wyniku spalania są zamieniane na ciepło.

 

Eliminacje Wojewódzkie Turnieju w Piłce Nożnej Orlik 2013  w Miechucinie.

W dniu 19 września na boisku Orlik w Zespole Szkół w Miechucinie rozegrano eliminacje wojewódzkie Turnieju Orlika w piłce nożnej dziewcząt rocznika 2000-2001. Do turnieju zgłoszono drużyny z następujących szkół: Goręczyno, Chmielno, Kościerzyna, Smołdzino i Kamienicy Królewskiej.

Zespół z Kamienicy Królewskiej był reprezentowany przez następujące zawodniczki:

Zuzanna Czaja, Agata Jaskulska, Marta Klebba, Magda Tutkowska, Julia Gańska, Teresa Szczypior, Patrycja Kotłowska gościnnie w naszym zespole wystąpiły uczennice ze Szkoły w Szopie: Weronika Klinkosz i Paulina Piernicka.

Na szczególne wyróżnienie za wolę walki zasłużyły: Zuzanna Czaja, Agata Jaskulska  i Patrycja Kotłowska.

Wyniki szczegółowe:

Kamienica Królewska : Goręczyno 1:4

Chmielno: Goręczyno 0:1

Kamienica Królewska : Chmielno 1:0

Klasyfikacja końcowa

 1. Goręczyno 6pkt.

 2. Kamienica Królewska 3pkt.

 3. Chmielno 0pkt.

Drużyny z Kościerzyny i Smołdzina zdyskwalifikowano.

Turniej stał na bardzo wysokim poziomie a większość zawodniczek popisywała się wspaniałymi zagraniami co wzbudzało żywiołowe reakcje kibiców.

Uroczystego podsumowania dokonał Wójt Gminy ChmielnoPan Zbigniew Roszkowski. Drużyny z rąk Pana Wójta otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Gratulujemy.

 

Szkolny Klub Wolontariusza

                Szkolny Klub Wolontariusza działający w Zespole Szkół w Kamienicy Królewskiej w nowym roku szkolnym będzie kontynuował swoją działalność. Nowi uczestnicy wraz ze swoimi starszymi rówieśnikami podejmą działania stałego wolontariatu z Ośrodkiem Rewalidacyjno - Wychowawczym w Szklanej prowadzonym przez Fundację Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Uśmiech Dziecka” oraz w formie wolontariatu akcyjnego np. WOŚP. Wolontariusze już 14 września pomagali na festynie rodzinnym dla wychowanków ORW, ich rodzin oraz mieszkańców sołectwa Szklana.

Wolontariusze:

- Aleksandra Woźniak

- Jolanta Lejk

- Natalia Bladowska

- Sylwia Kreft

- Rozalia Wenta

- Martyna Mejna

- Natalia Damaszk

- Martyna Lejk

- Amelia Labuda

- Karol Ziegert

- Angelika Jelińska

- Kornelia Okuniewska

- Oliwia Zblewska

- Oliwia Jelińska

- Karolina Szczypior

- Agata Szczypior

Pomorze na morze

Dnia 12 września 2013 roku uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej wzięli udział w projekcie Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (POZŻ). W ramach tej akcji 600 dzieci z terenu województwa pomorskiego odbyło rejsy po Zatoce Gdańskiej żaglowcem „Zawisza Czarny”.

Rejs połączony był z promocją żeglarstwa i edukacją morską. Uczniowie czynnie mogli włączyć się w prace żeglarzy. Na zakończenie rejsu otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy  wraz z uściskiem dłoni kapitana statku. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie legendarnego jachtu „Opty” i projekcja filmu o Leonidzie Telidze. Był to żeglarz, który jako jeden z niewielu opłynął samotnie świat na swoim żaglowcu. Film ten pokazał nam, że warto realizować swoje marzenia mimo iż czasami wydają sie wielu osobom nierealne.

Koordynatorem tej akcji na terenie naszej gminy była pani Agata Tarasiuk za co jej serdecznie dziękujemy.

IV Turniej Orlika – Sierakowice 2013

W dniach 9,10 i 11 września na boisku Orlik w Sierakowicach rozegrano eliminacje gminne turnieju Orlika w piłce nożnej. W zawodach rywalizowali uczniowie i uczennice z klas IV,V,VI i I gimnazjum.

     W pierwszym dniu turnieju do rywalizacji przystąpili chłopcy starsi-rocznik 2000 i 2001.

 W tej kategorii wiekowej zgłosiło się 5 reprezentacji szkół a rozgrywki stały na bardzo wysokim poziomie sportowym. Klasyfikacja końcowa:1 miejsce-Szopa,2-Gowidlino,3-Tuchlino,4-Kamienica Królewska.

       Drużyna Kamienicy Królewskiej była reprezentowana przez:

 Kacper Złotogórski, Janek Lejk,Robert Wenta, Zdzisław Lejk, Tomek Bulczak, Dominik Krzbietke, Albert Płotka,Gracjan Mejna i Dawid Damaszk. Na szczególne wyróżnienie za umiejętności i wolę walki zasłużyli Kacper Złotogórski i Janek Lejk.

        W kolejnym dniu do rywalizacji przystąpili chłopcy młodsi z rocznika 20012 i 2003.

Zespół z Kamienicy zajął III miejsce nieznacznie ustępując drużynom Sierakowic i Gowidlina. W turnieju  wzięło udział aż 9 reprezentacji szkół.

Skład Kamienicy Królewskiej :Wiktor Maszota, Michał Gosz, Michał Mejer, Bartek Dampc, Kacper Smentoch, Dawid Koszałka, Łukasz Lubotzki i Paweł Myszk.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyli:

Wiktor Maszota, Bartek Dampc i bramkarz Kacper Smentoch.

         Ostatni dzień turnieju przyniósł nam najwięcej emocji sportowych. Do rywalizacji przystąpiły dziewczęta młodsze i starsze. Po zaciętej rywalizacji w niekorzystnych warunkach pogodowych  turniej wygrały dziewczęta z Kamienicy Królewskiej i otrzymały z rąk dyrektora Szkoły Podstawowej Pana Ireneusza Płotki  wspaniały puchar. Skład mistrzowskiej drużyny: Zuzanna Czaja, Agata Jaskulska, Marta Klebba, Julia Gańska, Magda Tutkowska, Teresa Szczypior i Patrycja Kotłowska.

          Najlepszą zawodniczką turnieju wybrano Martę Klebba a najlepszą bramkarką została Agata Jaskulska. Gratulujemy.


U
roczystości patriotyczne

2 września uczniowie Zespołu Szkół w Kamienicy Królewskiej uczcili 74 rocznicę wybuchu II wojny światowej, uroczystości przy pomnikach w Skrzeszewie – Leona Wenty (strażnika granicznego zastrzelonego przez hitlerowców, pierwszej ofiary wojny w naszej gminie) oraz w Kamienicy Królewskiej -  Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” (organizacji wojskowo-cywilnej konspiracyjnej działająca na Pomorzu). Uroczystości miały na celu upamiętnienie pamięci obrońców tej ziemi.


 
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

`

2 września uroczyście przywitaliśmy nowy rok szkolny 20013 / 2014. Akademię poprowadziły uczennice z klasy II A gimnazjum- Wioleta Czaja i Rozalia Wenta, które w pierwszych słowach powitały Panią Dyrektor, grono pedagogiczne oraz swoich kolegów i koleżanki. Szczególnie ciepło zostali przywitani nasi najmłodsi uczniowie, których przygoda ze szkołą dopiero się zaczęła w klasie 1 Szkoły Podstawowej, natomiast najstarsi – trzecioklasiści z gimnazjum usłyszeli życzenia o pomyślnym zdaniu, zbliżających się wielkimi krokami, testów gimnazjalnych. Pani Dyrektor w swoim przemówieniu serdecznie wszystkich powitała, opowiedziała o nowych wyzwaniach czekających na wszystkich i uroczyście rozpoczęła rok szkolny. Wszyscy uczniowie dowiedzieli się jakich mają wychowawców i przydzielone sale oraz poznali swoich nowych nauczycieli przedmiotów, którzy w tym roku szkolnym do nas wrócili. Na końcu Pani Dyrektor poprosiła, aby wszyscy rozeszli się do swoich sal z wychowawcami. Tam wszystkie klasy poznały swoje nowe plany lekcji.